719 online! | Sidvisningar idag: 70 609 | Igår: 155 599 |

www.apg29.nu


Live Apg29 | Biblar | Bönesidan | Dagens ros | Date29 | Christer Åberg | Sök | Kontakt

Човекот кој го уби Божјиот глас - Дел 2: Танц н

Од страна на Ханс Jansson , Упсала 

Тоа беше овој танц, исто така, Иродијада се радував. Во нејзините темни очи може да се најде на капацитет hämndbegärets вжештена пламен. Таа беше една жена, чија гордост и страст за власт може да ја турне во ништо. 

Вечерва, на роденденот на Ирод Антипа, Иродијада ќе омраза против Божјиот пророк Јован Крстител да го достигне врвот. На капацитет може да се види мешавина од закани и триумф во нејзиниот поглед тоа доцна навечер.

Таа се радуваше сега во истакнати круг на пријатели на нејзините врсници, како и таа беше прилично лоша совест. Тука, таа се чувствува како дома. Тука таа имаше нејзината душа другари кои се живееле во римската неморал предавство, интриги и измами.

Кога музиката свири и гостите беа стиснати околу ѕидовите на големата сала, застана Иродијада во големата завеса на главниот влез на салата. Таа сака да види како нејзината ќерка беше воодушевен посетителите со нивниот танц. И го виде со задоволство како Ирод очи блескаше поради силната вино и не само преку танцот беспрекорна изведба.

Кога последен белешки почина далеку, младиот Салома во клекната положба пред да господар и неговиот очув. Ирод Антипа извика со рапав и рапав глас во вино погодени екстатично расположение:

Почитувани малку ет icka, побара она што сакате и ќе го имаат. Тој потврди дека ветувањето со заклетва продолжи. "Што и да побарате јас ќе го даде тебе, до половина на моето царство" 1. Точно, тоа не беше голем дел од малото кралство владеел над. Но, сепак големи ветувања како император на Рим, всушност, одлучи повеќе. Но, во состојба во каква беше таа вечер, тој знаеше едвај она што го вети. Но, сега тоа беше навремено можност за ѓаволот да влезат во арената во неговата слугинка Иродијада форма. Кога го слушна ова ветување зборува за нејзината ќерка, таа се нарекува Салома за себе. И заедно тие исчезнаа зад тешките завеси. Веднаш штом ќе дојде да се Салома рече, со растреперен глас:

"Што да побарам?"

Веднаш одговори современите хард но шепот:

"Главата на Јован Крстител" 2.

банкет сала наскоро беше förnöjelserna соблече повторно. Музиката е игра и тоа беше Глам и бучна, но кога Салома, по период на отсуство беше виден пристигнуваат од голем завеса занеме крајот сè и имаше целосна тишина во салата.

Ирод Антипа се зголеми од легната положба и погледна љубопитно на девојката и се прашував што таа ќе побара. Сега, сепак, имаше лоши нејзината мајка биле на чело на оваа девојка, така што еден човечки живот беше ставен во рацете. Содржина сега видов Иродијада неговата ќерка се појави пред Ирод Антипа. јасен глас зајакнат меѓу хард камени ѕидови во мртва тишина сала:

"Сакам веднаш да ми даде главата на Јован Крстител на послужавник. "

Ако Ирод Антипа доби убедлива шлаканица во лицето, тој не бил шокиран повеќе отколку што беше овој суров него сосема неочекувано барање.

Безбедна насети кој принудени таа желба. Тоа беше речиси на колена поради оштетените и тој речиси падна. Но, се уште стоеше таму навидум голем и силен во неговата славна облеки. Но, во себе, тој трепереше како беспомошни и исплашено дете.

Нешто во него го советуваше да се одрече од девојка нејзината желба. Но злото во душата му се потсмеваа за да биде кукавица ако не го исполни ветувањето. Ладна пот избувна на челото и десната рака потресе малку како што тој ја грабна чашата и го завитка во еден здив.

Се чувствував како тој се случува да умре. Мисли раце едни со други во главата. Треба да ви навистина ги убијат глас Божји Ирод? Nejl, повикувајќи се на своето срце, но тој веќе дал своето срце за гревот, тоа ќе се земе својот данок.

На девојка која штотуку играа толку прекрасен имаше сега и се претвори во отровна змија која го полни со паника. барајќи нејзините црни очи му рече [AG сакаат да го убијат гласот на Бог.

Оваа сцена е исцрпен во животот на многу луѓе, како тие играат со гревот. Таа започна толку убава и навидум невини. Гревот прв пат се појави да биде безопасен пренасочување. Но, зад ова беше итар план искушувачот е да се фатат нивните жртви.

Така стоевме одеднаш се изненадени од железен стисок на гревот. Затоа, не му се пркоси на гласот на Бог повик да се покаат и додека има уште време. Побрзо отколку што мислите дека може да се соочи со фактот дека ве принудува во поднесување од страна на силите на злото. Разгледајте ги зборовите на следниов текст:

"Тоа givs време пред други времиња, познат како вашето време пребарување. А пред крајот на постапката, сметаат дека она што му припаѓа на вашиот мир ".

Ирод Антипа, исто така, изрази заклетва на неговите луди ветување. И за еден човек во својата позиција, тоа значи огромна презир и личен пораз да се предаде како заклетва. Како и за доброто на заклетва, тој мавтаа на војниците и им наредил да ги извршуваат желба на девојката.

Значи тој повторно се полни чашата на најсилните вино тој може да се најдат на маса и да го зафати со треперлива рака. Сега тој се чувствува принуден да вцепенен на вознемиреност што беше за да се стисокот врз него. За ова му даде на вино одреден стимул, но во себе тој се чувствува осуден на пропаст. Оваа прослава menats биде радосен празник, беше за него, а доби смрт студен ветер да издржам до понекогаш сите од нив. Со црвена образите на духовниот напор побрза младата девојка на мајка му. Тоа беше очигледно ужасна борба за толку млад човек да се направат такви сурови и чудно барање.

Но, како и многу млади и неискусни не е истеран од лоши дела на стари лица повик. Луѓето кои се водени од страна на злото не бара уништување на животот на младите.

Во овој случај, Салома контролирани од страна на неговата мајка. Толку многу што таа не може да го забраните барањето на мајката. Таа беше предмет на волја која беше посилно од неа. Поради тоа, таа, исто така може да се користи за тоа.

Нејзиниот очув, Ирод Антипа, плашејќи се да се расудува повеќе од Бог. Тој веќе е прикажано кога за прв пат застана за зборот на Бог, преку гласот на пророкот. И сега кукавичлук му врзани за пропаст окови. За волја на заклетва, тој наредил да го убијат гласот на Бог во својот живот. Тоа ќе ни помогне да се сеќавам на претпазливост библиски стихови што го цитираше во предговорот на пишување:

"Денес, ако слушнете неговиот глас, не зацврстуваат вашите срца."

Додека тенкови како стрели во главната партија Ирод Антипа продолжи во пламен огнени сјај. Но, доцна во ноќта, музиката почна да се забавува кога еден по друг на музичарите се спушти на нивните инструменти.

Конечно застана на танцот и тоа беше како да смрт воздишка зафати добро пополнети сала. Тивко поплочен пат низ толпата на местото каде што беше шокирана Ирод. Војникот испрати на неговата смртоносна мисија неодамна поднеле гротескна подарок од очув на девојката како бледо го предаде на мајка си. Таа, пак, беше толку тешко сребрен послужавник како минувачи гледав на зглобовите на рацете Побеле. Крвта се 'уште капе од отсечена главата лежи на чинија. Но, со фиксни и владее чекори таа стигнува до принцот halvdruckne и се одржа на сребрен послужавник со главата на покојникот.

Во тој момент, тој го виде со свои очи што резултатот на присилна свој живот во пороци и желби стане. Тој ги убил гласот на Бог. Гласот што се уште му даде надеваме на покајание, иако го прифатија. Гласот длабоко што тој сакаше да го чуе и тоа беше неговата душа докот во бурна неговиот живот беше засекогаш замолчени.

Ирод беше само зјапаше во сега затворена уста, од кои на зборот на Бог се нарекува. празнина скршени очи го замени на топла љубов, исто така, бара вечна благосостојба на Ирод. Никогаш пред Ирод се чувствува толку се плаши од сопствената ситуација со кои се соочува навек.

Тоа беше како да го убил изгледите за мир во душата. Неговото тело беше спроведена од страна на згрози при помислата на тоа. Тој го замолчи гласот што зборуваше со него од единствениот и жив Бог. А тресат трчаше низ него. Тој се сврте настрана и се слоши. побрза неговиот негувател. Потоа тој бил префрлен во неговиот комори, далеку од ноќта е хорор, чии сенки се уште како да го прогонуваат.


Забелешки: 1) Mark.6: 21- 23 2) Mark.6: 24-28. 3) Евр.4: 7

Статии и видеа, кои се направени од страна на други од Apg29.nu имаат ставови кои блог сајт не ги делат.


Skriv ut


Publicerat av Christer Åberg Friday 21 December 2018 23:01 | Direktlänk | Nyhetsbrev | RSS

STÖD APG29: Swisha: 070 935 66 96 • Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 • Paypal: https://www.paypal.me/apg29/


0 kommentarer

OBS: Läsarmejl, artiklar, kommentarer och video som är skrivna och gjorda av andra än mig, (Christer Åberg, grundaren till Apg29), kan ha åsikter som jag inte delar.

Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?Е невеста сака да се врати во Англија и да до

IS невестата

Shamima Бегум беше 15 години, кога таа се приклучи на државата исламски калифат да се породи на ИС-терорист. Родила две деца кои беа запоставување и умрел. Сега таа го родила своето трето дете 19 години и сака да се врати во Англија.

17

Läs allt!


Во несакани - Дел 21

несаканите

Ми продолжи и се движи приказната за мене како мало момче пожелно. 

3

Läs allt!


врати и земјиште Мун, за истата слика

Месечината и Земјата

Кинеската сателитска Longjiang-2 фотографирани месечината назад и земјиште на истата слика.

83

Läs allt!


Во несакани - Дел 20

несаканите

Продолжувањето на ужасни приказна од моето детство како несакано дете.

5

Läs allt!


ЛГБТК училиште се учи дека човекот не е

ЛГБТК училиште се учи дека човекот не е

Нов дагбладет. 

првиот ЛГБТ колеџ Шведска обезбедува годишна обука за ЛГБТ луѓето и феминистки во кршење на нормите. 

22

Läs allt!


Жените сега може да се направи абортус во т&#

Како што беше во деновите на Ное ...

Со Микаел Walfridsson  Истиот ден, крвта Месечината блескаше на небото над Њујорк, го зазеле градот, што сега може да се изврши абортус, кои се применуваат во целата бременост на жената.

45

Läs allt!


Занес или неволја?

Занес или неволја?

Со Холгер Нилсон Јас ќе биде во ред и тешките неволји избива, јас веднаш ќе тврдат дека ова е пророчки исполнување и мораме да се свртиме од антихристот, и ние ќе треба да се подложат огромни страдања. Но, ако јас сум во право и секој друг кој мисли така - дека Исус може да дојде во секое време и да го направат тоа - тогаш оние кои не го проповеда нема можност да ги поправат своите порака, дека можеме да направиме.

18

Läs allt!


Несаканите - Дел 19

Несаканите - Дел 19

Во овој дел ќе ви кажам многу вознемирувачки настан, што се случи на Мајкл како што јас влегов во тепачка со последниот дел.

4

Läs allt!


"Христијански" раперот уапсен за силување 

Мислам дека се разбира, не е збор дека рап сестра ако тој е виновен за силување на жена со посебни потреби, христијанин.

6

Läs allt!


занесот на верникот - Дел 4

Кристер Åberg интервјуирање домот на Холгер Нилсон за восхит на верникот. Дел 4 од 10.

0

Läs allt!


Руски воени авиони летаа на шведскиот тер

Руски воени авиони летаа на шведскиот територија без дозвола

Слика: Aftonbladet. 

Три руски воени авиони летаа без дозвола за кратко време на шведскиот територија во саботата. А SIGINT авиони, и два воени авиони прелетаа над Karlshamn.

12

Läs allt!


лажен бог на исламот не е моја

лажен бог на исламот не е моја

Читач на пошта од страна на Стефан Елиасон

Христијаните и муслиманите се поклонуваат на ист Бог? Исламот учи дека Куранот е последна на Божјите откровенија, кои ги заменија претходните стихови, односно Тората и Библијата. Ова значи дека сличностите во христијанството и исламот треба да биде сеопфатна. Ако студијата на тема наскоро открива дека побарувањето не може да биде повеќе лажни.

2

Läs allt!


Flykting från Irak: Kära svenskar, ni är för snälla!

En flykting från Irak som blev frälst i Sverige delar ett intensivt budskap och sin bön för Sverige.

35

Läs allt!


Несаканите - Дел 18

Кристер Åberg несакани

На 18-ти дел од мојата сериски за моето детство. Дојдовме до средно училиште кога почнав во седмо одделение. Овој дел ќе ве изненади, што го правеше за мене кога тоа се случи.

3

Läs allt!


Prenumera på Youtubekanalen:

Миграции бара од погрешни прашања, да се ут&#

test2

Повеќето од 12 прашања на Бордот за миграција се сосема невозможно да се одговори, како и целосно неефикасен кога и се потребни само прашање за да се утврди дали некој е христијанин или не.

32

Läs allt!


Њу Ејџ го отвора патот за антихрист

Њу Ејџ го отвора патот за антихрист

Со Холгер Нилсон  Во 1980 година, имаме се повеќе и повеќе се среќаваме со терминот "Нова ера". Сепак, па, сепак, многу збунет од она што на Њу Ејџ е нешто, и покрај фактот дека милиони луѓе во светот се допре, погодени и вклучени во овој тренд сега убедливо напред. На пример, на крајот на годината 1986-87, новогодишната ноќ, тоа беше на милиони луѓе кои влегоа во медитација, транс и ритуал акти. Не беше случајно што ова се случи, но тоа беше координиран напор на луѓето Нова ера во светот.

46

Läs allt!


Дали оној кој го промени полот на небото?

трансексуалец

Дали луѓето во рајот кој го смени полот преку хирургија?

9

Läs allt!


Kristna TV-kanaler i Sverige

Kristen TV i Sverige

Det finns många bra svenska kristna tv-kanaler i Sverige. Både som går på satellit, kabel och webben! Här listas alla kanaler.

34

Läs allt!


Kristna förföljs mer än någonsin

Open Doors World Watch List 2019

Bild: Open Doors. 

Open Doors årliga World Watch List om förföljda kristna visar att 2019 är värsta året hittills. Det är i särklass svåraste året sedan mätningarna startade.

20

Läs allt!


Vecka 08, lördag 23 februari 2019 kl. 11:23

Jesus söker: Torsten, Torun!

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn. De som blev födda, inte av blod, inte heller av köttets vilja, inte heller av någon mans vilja, utan av Gud." - Joh 1:12-13

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som min Herre och Frälsare. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Jag ber om förlåtelse för alla mina synder. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!

Грешниците?

пријатели

Читач на пошта со Дејвид Billström Исус е нашата примарна улога модел за да допрат до луѓето кои не се верници. Кога Исус бил на Земјата, тој знаел што се случува во луѓето кои дојдоа со него. Тој е исто денес.

3

Läs allt!


Christer Åberg sjunger: Vem är Kungen i djungeln?

Måste bara ses! Christer Åberg sjunger och spelar ukulele sången: Vem är Kungen i djungeln? 

3

Läs allt!


Senaste kommentarer


Распнатиот McJesus музеј во Израел

Распни McJesus

Фото: СВТ. 

Протести во Израел против Јани Leinonen "уметнички дела" McJesus насликан распнатиот Роналд Мекдоналд.

6

Läs allt!


Во несакани - Дел 17

Кристер Åberg Поздравете

Сега јас продолжам со тресење и ценети сериски од моето детство. Приказната ќе се зголеми во интензитет и да стане уште подраматична. Некои многу возбудливо и грчевито држејќи се дел сега е пред нас.

0

Läs allt!


А тишина Исус - Човекот кој го уби Божјиот гл

римски војник

Ханс Jansson, Упсала Ирод Антипа се сретне со нас повторно во библиската приказна. Овој пат тој стои пред Исус. тогаш тоа бил три години од обезглавувањето на Јован Крстител.

2

Läs allt!


Злото листа - Човекот кој го уби Божјиот гла&

војник

Од страна на Ханс Jansson , Упсала Има нешто "паметен" и злото на акции на Ирод во контекст што се опишуваш. Тоа ме доведува до она што е напишано во книгата Битие.

5

Läs allt!


Пророштвото Кристин е точно со нашето вре

- пророштво за крајот пати!

Античките пророштва од 1800 година се зборува за Исус да се појавиш во планините во Шведска во последните денови, а потоа на планината за сите да видат!

14

Läs allt!


"Господ да ја благослови абортус и Соедине

Читач на пошта од страна на Нилс 

Абортус - Мамо

Една жена сега имаше програма Netflix воздухот, каде што им оддава почит на абортус, а завршува со зборовите: "Господ да ја благослови Абортусот и Соединетите Американски Држави на Америка", и да пее и игра со него.

38

Läs allt!


Во пеколот, мачен грешници

Ако одите во пеколот, ќе мачени. Тоа е она што пеколот е за. Исто како богат човек во Лука 16, ќе биде мачен во пламен. Сите грешници одат во пеколот, и тие одат таму за да бидат мачени.

103

Läs allt!


Новороденчињата се веќе на "екс"

Новороденчињата се веќе екс

Фото: Скриншот од Фејсбук. 

Жителите на Њујорк сега можат да го сменат полот без лекарско уверение. Покрај тоа, тие дури и може да го промени полот нивните новороденчето.

5

Läs allt!


Ако сте родени во погрешно тело, може да бид&

Loui Песочна

Фото: СВТ. 

Луиз Nelum Санда Мали "Loui" Песок, 26, е шведски ракометна ѕвезда, кој сега ќе престане да игра ракомет да бидат испитани за родова дисфорија. 

2

Läs allt!


Кристијан Бејл: Благодарам Сатана инспирk

Читач пошта: Pelle Линдберг 

Кристијан Бејл: Благодарам Сатана инспирација

Слика: Од TV4. 

Цена за најдобар актер отиде актер Кристијан Бејл во филмот заменик, кој се заблагодари на својата инспирација: Сатаната.

43

Läs allt!
Apg29 har tusentals bloggartiklar! Gå vidare till fler artiklar:

NÄSTA


STÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 55 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 35 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 18 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 13 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp