Webb-TV | Frlsningskandidater NY | Bnesidan | Sjlavrdssidan NY | Sk | Kontakt
Surfar nu: 649 www.apg29.nu


Bibla e quan pendimi

N shum vende n Bibl bn thirrje pr pendim. Ktu kam gjetur 63 vargje t ndryshme biblike, ku fjala pendimit sht. Nse Bibla e quan at, nuk duhet t ndjekim Jezusin dhe kush thirrje qeniet njerzore n nj t dashur, q ata duhet t pendohen?

1 Mbretrve 18:37 M prgjigjesh, o Zot, prgjigjmu, q ky popull t pranoj q ti, o Zoti sht Perndia, dhe t pendohen pr zemrat e tyre. "
2 Kronikave 7:14 por populli im, i cili thirret me emrin tim, prulet, lutet, krkon fytyrn time dhe kthehet prapa nga rrugt e kqija, un do ta dgjoj nga qielli, do t'i fal mkatin e tij dhe do ta shroj vendin e tij.
2 Chronicles 15: 4 Por n fatkeqsin e tyre ata u rikthyen tek Zoti, Perndia i Izraelit, e krkuan dhe ai i la ta gjenin.
2 Kronikave 36:13 Ngriti krye kundr mbretit Nebukadnetsar, q e kishte marr betimin e tij nga Perndia. Ai ishte kokfort dhe ngurtsoi zemrn e tij, kshtu q ai u kthye te Zoti, Perndia i Izraelit.
Job 22:23 N rast se kthehesh tek i Plotfuqishmi, do t jen t prgatitur, n qoft se ju largon paudhsin nga adrat e tua,
Ps 07:13 N qoft se dikush nuk dshiron t pendohet mpreh shpatn, harkun e tij dhe e ka prgatitur.
Ps 22:28 T gjitha skajet duhet t mendojn pr kt dhe kthehuni tek Zoti. T gjitha familjet e kombeve do t adhurojn prpara teje.
Ps 51:15 Un msoj rrugt e tua shkelsve dhe mkatart do t pendohet pr ju.
Isaia 19:22 Ather Zoti do t godas vendin e Egjiptit - mundi, por edhe t gjith. Kur ata t kthehet te Zoti, ai do t'i knaq dhe do t'i shroj.
JER 5: 3 O Zot, kjo nuk sht besnikria, syt tuaj jan n krkim? Ti i godite, por ata nuk ndjen asnj dhembje. Ju le ta humbas, por ata refuzuan t pranojn qortimin. Ata e ngurtsuan fytyrn e tyre m tepr se shkmbi dhe nuk pranuan t kthehen.
Jer 31:18 Kam dgjuar vazhdimisht Efraimin t ankohet: "Ti m ke dnuar dhe un jam dnuar si nj dem xanxar. Convert mua, dhe un do t jet e kundrta, sepse ti je Zoti, Perndia im.
Hosea 11: 5 Ata nuk do t kthehet n vendin e Egjipti; por Asiri do t jet mbreti i tij, sepse nuk kan pranuar q t pendohen.
Malakia 2: 6 Ligji i s vrtets ishte n gojn e tij dhe asnj oroditje nuk gjindej mbi buzt e tij. N paqe dhe sinqeritet, ai ecte bashk me mua, dhe ai u kthye shum nga paudhsit e tyre.
Matte 3: 2 dhe tha: "Pendohuni, sepse mbretria e qiejve sht afr."
Matte 3: 8 Bni, pra, fryte t denja pendimi.
Mateu 3:11 Un ju pagzoj me uj, pr pendim; por ai q vjen pas meje sht m i fort se un. Un nuk jam edhe i denj pr t marr sandalet e tij. Ai do t'ju pagzoj me Frymn e Shenjt dhe me zjarrin.
Matte 04:17 Q nga ajo koh Jezusi filloi t predikoj duke thn: ". Pendohuni, sepse mbretria e qiejve sht afr!" *
Matte 00:41 Banort e Ninivit do t ringjallen n gjyq bashk me kt brez dhe kjo sht pr ta, sepse ata u penduan me predikimin e Jonas. Dhe ja, ktu sht m shum se Jona.
Mateu 18: 3 dhe tha: "N t vrtet po ju them, qoft se nuk ktheheni dhe nuk bheni si fmijt e vegjl, ju nuk do t hyj n mbretrin e qiejve.
Mark 1: 4 Gjon Pagzori erdhi n shkrettir, duke predikuar nj pagzim pendese pr faljen e mkateve.
Mark 1:15 Ai tha: "U mbush koha dhe mbretria e Perndis sht afr Pendohuni dhe besoni ungjillin."
Mark 4:12 se ata duhet t shohin me syt e tyre dhe ende nuk e shohin, t mos dgjoj me vesht e tyre dhe ende nuk e kuptojn dhe pendohen dhe mkatet u falen. "
Mark 6:12 Ata shkuan dhe u predikonin njerzve q t pendoheshin,
Luke 1:16 Dhe shum prej bijve t Izraelit do t'i kthehet te Zoti, Perndia i tyre.
Luke 1:17 Ai do t shkoj prpara tij n frym dhe pushtet t Elias, pr t'i kthyer zemrat e prindrve te fmijt dhe rebelt n natyr t drejt, dhe kshtu t rritur t Zotit nj popull t prgatitur. "
Lk 3: 3 Dhe Jezusi kalonte npr tr krahinn n Jordanit, duke predikuar nj pagzim pendese pr faljen e mkateve,
Lk 3: 8 Bni, pra, fryte t denja pendimi. Dhe nuk mendoj se: Ne kemi Abrahamin pr at. Un ju them se Perndia mund t nxjerr bij t Abrahamit edhe prej ktyre gurve.
Luke 5:32 Un nuk erdha pr t thirrur t drejtt, por mkatart pr pendim. "
Luke 11:32 Banort e Ninivit do t ringjallen n gjyq bashk me kt brez dhe kjo sht pr ta. Sepse ata u penduan me predikimin e Jonas. Dhe ja, ktu sht m shum se Jona.
Luka 13: 3 Jo, po ju them, por nse ju nuk pendoheni, do t vdisni t gjith ashtu si bn.
Luka 13: 5 Jo, po ju them, por nse ju nuk pendoheni, do t vdisni t gjith me t njjtn mnyr. "
Luke 15: 7 Un po ju them se po kshtu gzim do t jen n qiell pr nj mkatar t vetm q pendohet - jo pr nntdhjet e nnt t drejtt, q nuk kan nevoj t pendohen.
Luka 15:10 Un po ju them: N t njjtn mnyr do t ket gzuar mes t engjjve t Perndis pr nj mkatar t vetm q pendohet ".
Luke 16:30 Jo, o at Abraham, "u prgjigj ai, por n qoft se dikush shkon tek ata nga t vdekurit, ata do t pendohen.
Luke 24:47 dhe se pendimi dhe falja e mkateve ndr t predikohet n emr t tij pr t gjith popujt, duke filluar nga Jeruzalemi.
Veprat 2:38 Pjetri u prgjigj: "Pendohuni dhe t pagzohet n emr t Jezu Krishtit n mnyr q mkatet tuaja mund t jet i falur. Dhe ju do t merrni Frymn e Shenjt si nj dhurat.
Veprat 5:31 Zoti ka me dorn e djatht t ngritur si nj princ dhe shptimtar pr t'i dhn pendimin dhe faljen e mkateve t Izraelit.
Veprat 9:35 Dhe t gjith banort e Lids dhe t Saronit e pan dhe u kthyen te Zoti.
Veprat e Apostujve 11:18 Kur ata i dgjuan kto, ata qetsoi, dhe prlvdonin Perndin, duke thn: "Pastaj Perndia i ka dhuruar edhe johebrenjt pendesn pr t'u dhn jetn".
Veprat e Apostujve 11:21 Dhe dora e Zotit ishte me ta, dhe nj numr i madh besoi dhe u kthye te Zoti.
Veprat e Apostujve 13:24 Para se Jezusi erdhi, Gjoni predikoi nj pagzim pendimi pr gjith popullin e Izraelit.
Veprat 14:15 "Njerzit, far jeni duke br? Ne jemi njerz si ju. Ne ju shpall lajmin e mir q ju duhet t kthehet nga kto idhujt te Perndia e gjall q ka br qiellin, tokn, detin dhe gjithka q sht n to.
Veprat e Apostujve 15: 3 Kuvendi i pajisur ato pr udhtim, dhe ata shkuan npr Feniki dhe Samari. I cili tha kthimin e johebrenjve, dhe solli gzim t madh mbar vllezrve.
Veprat 17:30 Perndia ka pasur koh t gjat durim me injorancn e kohve, por tani i urdhron t gjith njerzit dhe kudo q t pendohen.
Veprat e Apostujve 19: 4 Pali tha: "Gjoni pagzoi me pagzimin e pendimit, se duhet t'i besonte atij q do t vinte pas tij, domethn Jezu Krishtit."
Veprat e Apostujve 20:21 dhe un kan krkuar Judenj dhe Grek se ata duhet t pendohen ndaj Perndis dhe besimin n Zotin ton Jezu Krisht.
Veprat 26:20 por un kam predikuar pr her t par n Damask dhe n Jeruzalem dhe n gjith Juden, dhe pastaj nga ndr johebrenjt, q ata duhet t pendohen dhe t kthehen te Perndia dhe t bj vepra t denja pendimi.
Romakve 2: 4 Apo prbuzni dashamirsis s tij t madhe, zemrbutsin dhe me durimin dhe nuk e kuptojn se ajo sht mirsia e Tij pr ju n pendim?
2 Korintasve 3:16 Por, sa her q dikush t kthehet te Zoti, veli do t hiqet.
1 Thesalonikasve 1: 9 Vet ata flasin pr mnyrn se si ne u pritn nga ju dhe si ju kthyer nga idhujt te Perndia, pr t'i shrbyer Perndis s gjall e t vrtet
2 Timothy 2:25 Ai duhet prulsi paralajmroj kundrshtart e tyre. Ndoshta Perndia u jep atyre t pendohen, n mnyr q ata t vijn n njohurin e s vrtets
Hebrenjve 6: 1 Le t na ln prapa nesh parimet e para t doktrins s Krishtit dhe e solli n prsosmri. Le t mos prsri v themelet e pendimit nga veprat e vdekura dhe t besimit n Perndin,
Hebrenjve 6: 6 por pastaj rn larg, sht e pamundur pr t sjell pendimin e ri, pasi q ata prsri kryqzojn Birin e Perndis dhe haptazi tallet at.
2 Pjetrit 3: 9 Zoti nuk vonon plotsimin e premtimit t tij, si disa mendojn. Jo, ai sht i durueshm me ju, sepse ai nuk sht i gatshm q ndokush t humbas, por q t gjith t vijn n pendim.
Zbulesa 2: 5 Prandaj mbani mend nga ke rn, pendohu, dhe bj veprat e para. Prndryshe, nse ju nuk pendohen, un do t vij te ti dhe ta luaj shandanin tnd nga vendi i tij.
Up 2:16 Prandaj, pendohen! Prndryshe, un do t shpejt mbi ty dhe do t luftoj kundr tyre me shpatn e gojs sime.
Up 2:21 Un kam dhn koh q t pendohet, por ajo nuk do t pendohet pr kurvrin e saj.
Up 2:22 Ja, un v at n shtrat i t smurit, dhe ata q kurvri me t do t jet n ankth t madh, po nuk u penduan pr veprat e tyre.
Zbulesa 3: 3 Prandaj mbani mend se far ju keni marr dhe dgjuar, dhe ruaje edhe pendohu. N qoft se ju nuk e mbani t zgjohesh, do t vij si nj vjedhs, dhe nuk do t dish n 'or do t vij te ti.
Up 3:19 T gjitha q un dua qortoj dhe i ndshkoj mua. Prandaj ji i zellshm dhe pendohu.
Up 9:20 Burrat e tjer q nuk u vran nga kto plag, u pendua, por jo nga veprat e duarve t tyre n mnyr q ata t pushuar t nderojn demont dhe idhujt prej ari, argjendi dhe bronzi, guri dhe druri, t cilat as nuk mund t shohin, as t dgjojn, as shtitje .
Rev 16: 9 Ata u dogjn nga nj nxehtsi e madhe dhe ata blasfemuan emrin e Perndis q ka pushtet mbi kto plag. Por ata nuk deshn t penduan q t'i japin lavdi atij.
Deri 16:11 dhe blasfemuan Perndin e qiellit pr dhembjeve t tyre dhe ulert e tyre, por ata nuk u penduan pr veprat e tyre.

 

Si e shohim n kto 63 copa shkrim q merr Bibl, Perndia dhe Jezus shum seriozisht pendim. Nuk duhet ather ne bjm at?

Pa konvertimit do t ket ringjallje. Pa pendim nuk do t ket shptim personal. Pa pendim nuk do t ket fitore!

Kjo vlen pr t gjitha mkatet, dhe jo vetm pr t till homoseksual. Perndia dashuri na fton t kthehet prapa!

Nuk sht e till nj forc t pabesueshme n pendim kshtu q ajo q ju jeni t mbrthyer n do t shptohesh, falur dhe t lir!

"Pendohuni dhe t pagzohet n emr t Jezu Krishtit, n mnyr q mkatet tuaja mund t jet i falur. Dhe ju do t merrni Frymn e Shenjt si nj dhurat. Pr ju sht premtimi, dhe pr bijt tuaj dhe pr gjith ata q jan larg, pr ata q Zoti yn . Zoti do t thrras "(Veprat 2: 37-38)

Faqet: 1, 2


Publicerades torsdag 1 januari 1970 01:00 | | Permalnk | Kopiera lnk | Mejla

8 kommentarer

Andy Svensson Sun, 19 Jul 2015 09:20:33 +020

Tyvrr predikas det vldigt lite om omvndelse frn synd idag och mnga kristna lever i uppenbar synd, samt tar ltt p synden.

Svara


Gilbert Gorges Sat, 03 Nov 2018 15:09:09 +010

Jag hller med broder Andy till 100%! Det r ju samma ocks hos oss arabiska evangeliska frsamlingar. Det r ju fr att behlla folket kvar och vem har mest eller strst frsamling! Det handlar tyvrr om Jaget och ingen bryr sig om mnniskorna evigt dr eller inte. Gud frbarma dig ver oss alla?

Svara


New-IFB-Baptist Sat, 03 Nov 2018 21:06:54 +010

Nr det gller omvndelse till frlsning handlar det om en omvndelse frn dda grningar till 100 % tilltro p Jesu frsoningsverk - det handlar INTE om att omvnda sig frn sina synder, vilket predikas verallt idag. Frlsningen r ett engngsverk och kan inte frloras. Som frlst uppmanas man dremot att omvnda sig dagligen frn synd och ta sitt kors - det r en del i lrljungaskapet fr den som efterstrvar att ha en personlig relation med Gud och f ett vlsignat liv och samla skatter i himmelen.
Olydiga barn kan f helvetet p jorden d Gud agar dem i hopp om bttring; andra tar Gud hem i frtid.
Den som omvnder sig/ngrar sig mest i hela bibeln r Gud sjlv, och om omvndelse automatiskt betyder omvndelse frn synd motsger bibeln sig sjlv d Gud inte kan synda. Omvndelse betyder olika beroende p sammanhanget.

Svara


Tomas N Sat, 03 Nov 2018 23:50:58 +010

Svar till New-IFB-Baptist.

Hller inte med om din syn p omvndelse.

Omvndelse frn synd r bibliskt och ngot som kommer samtidigt som vi omvnder oss frn vr egen vg och till Guds vg/frlsning

Nr vi fr den Helige ande som gva s fr vi en syndmedvetenhet som inte den den ofrlsta mnniskan har i stor utstrckning.

Omvndelse r en uppmaning till att gra vr del av det som r vrt frbund/relation med Gud. Vi har fri vilja och mste drfr omvnda oss bde till Gud och frn synd.

Gud drar i mnniskor p olika stt och sker de ofrlsta b l a genom de heligas bner.

Nr man blivit frlst s blir det en annan sak d vi blivit Guds barn och adopterade sner och dttrar.

Men det r fortfarande en daglig vandring i bn och omvndelse. Ocks i den fulla andliga vlsignelse som Gud ger ,men i vrlden pgr en andlig strid.

Vilken baptistgren tillhr du? r det Stephen Andersons plantering eller ngon annan?

Det verkar som om nu nr Guds rike vxer ochnomnndelse faktiskt sker s finns det s mnga olika tolkningar ven p detta.

Mitt tips r att lsa mera Bibeln och prva /praktisera allt i verkligheten under Helige ndes ledning.

D borde det bli rtt

I mina gon har Calvinism pverkat mycket vad det gller vem som gr vad i relationen av Gud och mnniska och lett till en viss passivitet

Svara


New-IFB-Baptist Sun, 04 Nov 2018 01:21:22 +010

Om nu omvndelse frn synd r ndvndigt fr frlsning, vilka synder mste jag d omvnda mig frn? Som baptist motstter jag mig helt lran att man kan frlora sin frlsning. Blev jag inte frlst p.g.a. grningar kan jag heller inte frlora frlsningen p.g.a. grningar.
Skulle omvndelse frn synd komma helt automatiskt efter frlsningen skulle bibeln inte uppmana oss gng p gng att lgga ner kttets grningar. Vill vi vandra med Gud s fr vi avstta tid med Gud i bibellsning, bn, frsamlingsgemenskap o.s.v.
Har lyssnat en hel del p Steven Anderson mfl som jag anser predika ett kta evangelium. Doktriner ssom: en gng frlst, alltid frlst; evigt helvete; textus receptus-allena, o.s.v

Svara


AnnMarie Sun, 04 Nov 2018 11:10:22 +010

Svar till New-IFB-Baptist.

Jag kan hlla med dig om att vi r syndare frlsta av nd och s lnge vi lever i denna vrlden syndar vi ibland trots att vi tagit emot frlsningen.Synden ber vi om frltelse fr dagligen(Fader vr).

Kanske jag missfrstr dig men tycker det lter som om du tror att vissa r frutbestmda fr frlsning och andra frutbestmda fr att vara evigt frtappade??r det s?

Svara


New-IFB-Baptist Sun, 04 Nov 2018 17:43:41 +010

Svar till AnnMarie.

Nej, jag r verkligen inte kalvinist som tror att vissa r frutbestmda till frlsning och andra till evig frtappelse. Gud vill ju inte att ngon ska g frlorad utan att alla ska komma till insikt om sanningen och omvnda sig till honom. De utvalda r alla de som sagt ja till Guds fria gva.

Men det r s mnga idag som ftt hra ett luddigt frlsningsbudskap dr man blandar ihop frlsningen (som r en engnsprocess) med lrljungaskap, vilket inte ger oss ngon frlsningsvisshet.

Svara


AnnMarie Sun, 04 Nov 2018 18:42:01 +010

Svar till New-IFB-Baptist.

Ja d frstr jag! Tack fr ditt svar!

Svara


Din kommentar

Frsta gngen du skriver mste ditt namn och mejl godknnas.


Kom ihg mig?


Prenumera p Youtubekanalen:

Vecka 17, fredag 26 april 2019 kl. 06:26

Jesus sker: Teresia, Terese!

"S lskade Gud vrlden att han utgav sin enfdde Son [Jesus], fr att var och en som tror p honom inte ska g frlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men s mnga som tog emot honom [Jesus], t dem gav han rtt att bli Guds barn, t dem som tror p hans namn. De som blev fdda, inte av blod, inte heller av kttets vilja, inte heller av ngon mans vilja, utan av Gud." - Joh 1:12-13

Vill du bli frlst och f alla dina synder frltna? Be den hr bnen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och beknner dig som min Herre och Frlsare. Jag tror att Gud har uppvckt dig frn de dda. Jag ber om frltelse fr alla mina synder. Tack att jag nu r frlst. Tack att du har frltit mig och tack att jag nu r ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bnen hr ovan?
Ja!


Senaste bnmnet p Bnesidan
fredag 26 april 2019 00:38

Ber om bn frn alla kristna mniskor be om befrielse vi r s plgade atakerad hjlp att be s vi fr frid tack p frhand

Aktuella artiklar


Senaste kommentarer


STD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer berg och dottern Desir.

Denna bloggsajt r skapad och drivs av evangelisten Christer berg, 55 r gammal. Christer berg blev frlst d han tog emot Jesus som sin Herre fr 35 r sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits p ntet sedan 2001, allts 18 r i r. Christer berg r en nkeman sedan 2008. Han har en dotter p 13 r, Desir, som brukar kallas fr "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 r om han hade levt idag. Allt detta finns att lsa om i boken Den lngsta natten. Christer berg drivs av att frkunna om Jesus och hur man blir frlst. Det r drfr som denna bloggsajt finns till.

Varsgod! Du fr kopiera mina artiklar och publicera p din egen blogg eller hemsida om du lnkar till sidan du har hmtat det!

MediaCreeper

Apg29 anvnder cookies. Cookies r en liten fil som lagras i din dator. Detta gr att stnga av i din webblsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp