935 online! | Sidvisningar idag: 69 527 | Igår: 258 926 |

www.apg29.nu


Катастрофална промена на курсот - Дел 1

Со Холгер Нилсон 

занесот

А промена на курсот, сега е во врска со прогласувањето на Христовото доаѓање, тоа може да има катастрофални последици.

Насловот кои ние се постави на овој член не е само да се создаде интерес во статијата, но поради тоа што всушност е сопственик на налогот.

Во текот на Nyhem недела беше малку откри дека голем број осомничени или знае за, но кои потоа се официјализира во посебен начин. Ние бевме таму, и е сведок на она што е околу и тоа е за да проповеда за она што ќе се случи кога Исус ќе дојде повторно.

Во еден разговор панел, во средата попладне се две од спротивната претставници на учесниците во овој панел, и уште две присуствуваа. Ние се ограничи на она што Џек Томи Ardenfors и Улрик Џозефсон, по тоа што јасно доаѓа во време кога опозицијата е за сите. Тие беа, исто така, се согласија дека тие имаат различни мислења, така што не е за да се разбереме погрешно тоа.

За уште повеќе да им даде облик на она што линијата на поделба може да се каже дека тоа е стариот класичен проповедање во Пентекостите движење и понова. Затоа Џек-Томи е за класичен и Улрик Џозефсон за понови.

Во врска со ова може да се спомене дека Улрик Џозефсон наставниците во ALT обука за пастори во движење Пентекостите и Jack-Томи припаѓа на оваа, сега во пензија.

Многу кратко опишани може да се каже за тоа дека верувам во класичната Пентекостите проповедаат дека Божјата црква ќе бидат фатени во пресрет на Господа. Неодамнешното објавување истакнува дека Исус ќе се врати и го стави своите нозе на Елеонската Гора во Ерусалим и да се воспостави Неговото царство. Овој пристап исто така опфатени со класична Пентекостите проповедање. Она што го разликува пристапи е дека еден од поновите пристап заминува од занесот на верникот.

Таа, исто така исфрлени многу од оние кои прегратка на нова наставна метода, исто така испушта тешко време што му претходи на настанот кога Исус ќе се врати на Елеонската Гора, обично Kall тешкиот период на неволја. На времето и настаните се опишани во поголем дел во Откровението.

Оние кои ги прифаќаат новите прогласувањето кои на тој начин ги исклучува неволја и откритие затоа мора поинаков пристап од оние кои го прифаќаат за класика. Грубо поедноставен, може да се каже дека се исклучи неволја и на занесот на проповедање е сфатена сериозно моменти далеку како што е опишано во Библијата зборот.

Ова го прави многу повеќе пријатен порака да се слушне и провокативна пораки поврзани со испуштени спречени. Прашањето е дали тоа му припаѓа на она што Павле вели дека ќе дојде време кога ќе биде проглас дека чешање уши? 2. 4: 3.

Во вториот прогласувањето мејнстрим е наслада со она што Павле зборува за во 1 Солунјаните 4:17: 

"Потоа ние живите кои останавме, ќе бидеме грабнати меѓу облаците заедно со нив да се сретнат со Господа во воздухот. И така ние секогаш ќе бидеме со Господ. "

Дури и пораката дека Исус зборува за е прогласувањето прекршени, каде што исто така може да се види како Господ ќе ги донесат дома оние кои припаѓаат на него: 

"Јас да ви кажам, во таа ноќ ќе бидат двајца мажи во еден кревет. На еден ќе се земе, а другиот ќе се остави. Две жени ќе мелат заедно. Еден ќе се земе, а другиот ќе се остави "Лука 17:.. 34-35.

Овие две прокламации, како оваа картичка е опишан, влијаат различно на слушање до пораки, мислам. Тоа е за подготвеност за средба со Господа во облаците на небото, или само почекајте за Исус да дојде до Елеонската Гора.

Ова не е неважно прогласувањето што оди надвор од црквите, за како што рече, тоа влијае на будноста, подготвеност за средба со Исус. Тоа е императив дека живееме во јасност и внимателност за овој настан и затоа не може да сериозноста и на страдањата, и средба на верниците на занесот се отстрани или ублажи.

Она што ни треба не е прекршување на овие вистини, ниту пак дека тоа ќе предизвика поделба меѓу пастирите и верниците. Но, она што треба е јасна прогласувањето на Христовото доаѓање и последиците од инцидентот. За жал, тоа може да се каже дека пораката на Исус ќе се врати во последниве години се повеќе и повеќе тишина во цркви, иако никогаш не сме живееле поблиску до овој настан. А промена во оваа област треба да се одржи што е можно поскоро - пред да биде премногу доцна!

Нешто мора да се направи - оние кои го покриваат традиционални прогласување, и на занесот и прогонства, сега треба да го исповедаме. Потребна ни е размена и покани за парохии каде што проповедал оваа порака. 


Холгер Нилсон

http://www.flammor.com

---
Забелешка: Читач Пошта, статии, коментари и видеа кои се напишани и направени од страна на луѓето, освен мене, ( Кристер Åberg, основач Apg29 ), може да има мислења дека јас не секогаш го споделат.


Skriv ut


Publicerat av Christer Åberg Sunday 15 July 2018 03:00 | Direktlänk | Nyhetsbrev | RSS


STÖD APG29.NU


18 kommentarer

OBS: Läsarmejl, artiklar, kommentarer och video som är skrivna och gjorda av andra än mig, (Christer Åberg, grundaren till Apg29), kan ha åsikter som jag inte delar.

Inge

Lewi Pethrus skrev i sin första bok, ”Jesus kommer”, Förlaget Filadelfia 1912.

"När alla ropar och säger: 'Han kommer!', då har man anledning tro, att han ännu dröjer, men när alla tiger om saken och just ingen tänker därpå, då kan man vara viss om att han är nära."

Frågan var central när LP startade pingströrelsen. Det var även LP tog iniativet att starta Nyhemsveckan.

Frågan man kan ställa är om han skulle känna igen sig i 2018 års upplaga?

Svara -   - 15/7-18 05:03 -


nils

Tack Jesus för er äldre förkunnare som ännu lever och kan er Bibel och kan ge det Rätta budskapet i denna så viktiga sanning!

Instämmer Inge i det du citerar att Lewi Petrus sade,vilket ju är helt Bibliskt.
Alla somnade på sluttampen,och sedan var bara hälften av de 10 andligt förberedda!
¤¤¤
En sak jag dock vänder mot emot är den Falska Lyckoförkunnelsen Västvärlden har,att vi skall undslippa både Vedermöda och det onda som komma skall.
Det är Guds Vredesdom vi är Lovade att slippa,men Icke Vedermöda,(grek.thlipsis) som betyder lidande och förföljelse för Herrens skull och alltid drabbat Hans folk!
¤¤¤
Redan i Matt.24:9-10 som bara är Begynnelsen av Födslovåndorna,sade Jesus;
"Då skall man prisgiva eder till misshandling,och man skall dräpa eder,och ni skall bliva hatade av alla folk för Mitt namns skull.
Och Då skall många komma på fall,och den ene skall hata den andre."
¤¤¤
Vi Måste i ärlighetens namn,förkunna Sanningen om de Svåra Tider som Väntar,och Ej Tro oss undslippa bara för att vi lever i Västvärlden.
Det är en egocentrisk,Falsk Lyckoförkunnelse som genomsyrar den Evangeliska kyrkan av idag,liksom den Kravlösa Frälsningsförkunnelsen där korsets efterföljelse är Borta!
¤¤¤
Om Ej bättring sker,kommer många Oförberedda att avfalla när Jesu varnande ord att vi skall bliva hatade Av Alla Folk för Jesu Namns skull sker!
Ännu har ej detta världsvida Hat från alla Folk Inträffat,där laglösheten förökas och Kärleken hos De Flesta Skall Kallna! Matt.24:12.
¤¤¤
Att de i M-östern och i Asien idag får lida ända till döds bekymrar oss ej så mycket utan accepteras,som att Herren skulle ha mer Anseende till oss Välmående i Västvärlden!

Svara -   - 15/7-18 09:23 -


Bengt

Är det så att vi slipper vilddjurets märke?

Svara -   - 15/7-18 09:47 -


David B

Svar till nils.

Ja, må vi vara andligt nyktra och vaksamma så vi inte dras med i allsköns läror.

Självklart ska vi inte söka eller förhärliga lidande och förföljelse, men det är oundvikligt. Om detta vittnar Bibeln och församlingens historia. Det ska inte skrämma oss utan göra att vi håller oss vaksamma och alerta.

"nu är det hög tid att vakna upp ur sömnen, eftersom frälsningen nu är oss närmare än när vi kom till tro". Rom. 13:11

Svara -   - 15/7-18 09:58 -


Lasse

Svar till nils.

https://youtu.be/v62ZZrNNSo4

Svara -   - 15/7-18 10:15 -


Lasse

Svar till David B.

https://youtu.be/Rx1Bebvllb4. Tack David skickar en fin sång till dig 💗

Svara -   - 15/7-18 10:18 -


nils

Svar till Lasse.

Tack Lasse,det är nu hög tid att vi Reser oss Upp och Upplyfter våra Huvuden så att vi kan se Jesus vår Förlossar,som sången uppmanar oss.

Gud välsigne dig,och tack för dina uppmuntrande sånger./ nils

Svara -   - 15/7-18 10:28 -


Karl Håkan Sandell

Det är intressant att läsa artikeln för jag har länge känt mig väldigt ensam i min uppfattning att Uppryckande tron har svagt stöd i Bibeln.

Medan Jesus återkomst är väldigt rikligt beskriven.

Vi ska komma ihåg att mycket av profetiorna i Bibeln de handlar om Israel och Israels upprättande. Och det är det som beskrivs när man talar om att somliga ska tas med och somliga inte. Det handlar om Israel återvändande till sitt land. Och här är det just så att en del återvänder och andra inte. Vi ser det idag. Och de som återvänder får välsignelse medan de som stannar kvar får förföljelse och elände.

Det som jag tycker är intressant i det här sammanhanget är att läser man Uppenbarelseboken får man en mycket klar bild av vad som ska hända i ände tiden. Och det gäller framförallt Upp 13 och framåt, där vi just nu är inne i vredesskålarnas tid (Upp 16). Det är därför allt är så hemskt just nu.

Men vi kan också konstatera att i Uppenbarelseboken finns inget som talar om ett uppryckande. Det borde det finnas om det är så fundamentalt i vår kristna tro.

Jesus är på väg idag och en av hans huvuduppgifter är just att Upprätta Israel och Samla Judarna. Och det har han redan inlett.

Jesus lever och han visar det idag. Halleluja!!

Karl Håkan

www.minJesus.blogspot.se

Svara -   - 15/7-18 10:30 -


Lasse

Svar till nils.

Tack Nils 💟 https://youtu.be/dGfRZQLhMqI

Svara -   - 15/7-18 10:50 -


Leif Boman

Svar till nils.

Jag tror på uppryckandet eftersom Bibeln tydligt berättar att det kommer att ske. Frågan är väl endast när, men före vredesdomen som också du Nils menar tror jag att det sker.

Förföljelse m.m skall vi alltid förvänta oss, allt annat är obibliskt, däremot kommer det aldrig att alltid vara exakt lika mycket förföljelse överallt. Många kristna har i stort sett igenom de flesta tider gått igenom sina liv väldigt behagligt till skillnad från andra som plågats och lidit på alla möjliga sätt.

Det här måste vi också förstå. Sen är det så att uppryckandets stund är det ju ingen av oss som exakt kan förutse, endast gissningsvis på ett ungefär kanske?

Vi behöver dock vara inställda på att det kan ske både snart eller senare. Det kan ske när som helst, både under fridstider eller under stridstider. Det handlar inte om hur situationen just då är i västvärlden eller andra delar av världen, utan det handlar om en exakt förutbestämd tid från himmelen. Det kommer förmodligen inte vara exakt likadant och exakt lika illa i alla världens hörn när detta kommer att ske, men givetvis skall vi vänta oss lidande och tuffare tider även här i norden.

Varför vi inte har så mycket förföljelse är ju bl.a för att väldigt få bland oss, både bland oss vanliga lekmän och övriga högre uppsatta ledare inte vågar stå upp för Jesu tydliga förkunnelse, det talas sällan klarspråk om synd och vad som måste till inför evigheten ut till samhället utan mest om att Gud älskar alla.

Vi har anpassat oss för att vi skall kunna ha det behagligt och det upprör inte djävulens anhang så värst mycket, därför är det lugnt och behagligt än så länge!

Det går bra att vara lite stor i orden här på nätet, men det är ute i "verkliga" livet som vi behöver bli mer Kristuslika...

Men när Gud snart av Sin enorma kärlek och barmhärtighet ändå tillåter att snaran dras åt kring oss kristna i norden så kommer också automatiskt fler kristna röster här att höjas. Då slutar vi tack och lov förhoppningsvis med både onödigt tjafs, trav, tips, lotterier, biobesök med våldsnjutning och andra världsliga beteenden, och istället börjar längta efter bönemöten och liknande samlingar om nu dessa möjligheter då fortfarande kommer att finnas kvar?

Vi får den förföljelse som Gud i alla tider har lovat kan komma över alla dem som älskar Honom, men, i samma veva kommer också syskonkärleken att växa, den som idag i stort saknas bland oss, det som kunde gett ett starkare Kristussken så att redan fler människor hade fått se Jesu kärlek tydligare och kunnat få tro. Men då tack och lov följer i alla fall den väckelsevåg "om än kort" bland ofrälsta och bönebarn som vi egentligen alltid önskat.

Så tror ungefär jag!

Jesu Kristi frid...

Svara -   - 15/7-18 10:52 -


Lasse

Svar till Karl Håkan Sandell.

https://youtu.be/U9xscp6SjJw

Svara -   - 15/7-18 10:53 -


AnnMarie

Svar till Karl Håkan Sandell.

Du är långt ifrån ensam om att tycka att ett uppryckande har svagt stöd i Bibeln!

Svara -   - 15/7-18 11:08 -


Fredrik Andersson

Uppryckandet är före ”vedermödan”

De sju åren med antikrist är för judarna.

Om Jesu blod renar oss från all synd, varför skall vi då gå igenom extra rening i en vedermöda? Det är katolskt tänkesätt.

Vi väntar på Jesus inte antikrist.

Understanding Dispensationalism

del 1: https://www.youtube.com/watch?v=9w4j9Q6jIw8

del 2: https://www.youtube.com/watch?v=S1ON7HQOlFk

12 Post-Trib Rapture Problems

https://www.youtube.com/watch?v=py5zUequclY

Svara -   - 15/7-18 11:10 -


Karl Håkan Sandell

Svar till AnnMarie.

Tack!

Karl Håkan

Svara -   - 15/7-18 11:11 -


Katarina Hedström

Man får ju läsa allt som står i Bibeln, och inte som vi säger i Göteborg " Plocka ur russina ur kakan!". Jag tror det första ifrån 1 Tess 4:17. Att vi ska möta Herren i skyn den dagen han kommer tillbaka!

Svara -   - 15/7-18 11:28 -


Leif Boman

Svar till Katarina Hedström.

Just det Katarina. Jag tror också på allt det som berättats om i GT, och som mycket troligt är förebilder för Pauls ord om ett uppryckande eller upptagande härifrån.

1. Henok blev levande upptagen och försvann.

2. Noa med familj blev upplyft och be skyddad undan jordisk dom.

3. Lot blev symboliskt också förd uppåt och borttagen undan jordisk dom.

4. Elia blev upptagen levande och försvann.

Sist men inte minst Jesus Själv!

5. Han lyftes upp och försvann inför lärjungarnas ögon. Det här kan också mycket troligt vara en förebild på det (1Tess 4) talar om, att även en dag de som valt att följa Honom kommer att bli upptagna exakt på liknande sätt, ja, kanske t.o.m. försvinner härifrån inför människors ögon? Den som lever får se...

Jesu frid...

Svara -   - 15/7-18 12:13 -


Sigvard Svärd

Att det inte ska ske något uppryckande av de troende vid Herren Jesu tillkommelse, är egentligen inte en vetenskapsbaserad liberalteologi, utan hör till en äldre evangelikal bibelsyn - något som numera börjar känneteckna också den karismatiskt pentestokala. I judisk messiansk tolkning av återkomsten, är allt knutet till Herren Jesu nedstigandet på Olivberget i Jerusalem. Somliga hednakristna Israelvänner, hur bibliskt naturligt det än är att vara en vän till Israel, läser Bibelns texter om hur det blir när Herren Jesus kommer tillbaka - enbart utifrån messiansk tolkning.

Svara -   - 15/7-18 21:17 -


Peter Kujala

Den sista tidens stora avfall inom kristenheten är något vi nu definitivt är inne i, det är många olika villoläror som för de troende vilse. Marken har varit väl förbered i decennier genom liberalteologin som infiltrerat statskyrkan och frikyrkor med alla sina ”humanreligiösa” obibliskt världsliga och mänskliga läror och åsikter. Det kan vara allt från Katolska irrläror till som nu synen på Jesu återkomst. Den klassiska kristna tron trängs absolut bort särskilt i våra västerländska kyrkor. Men oerhört nedbrytande är en lära som särskilt trängt in i det ”troskarismatiska” lägret men också i övriga frikyrkor, den s k ”Falska Nådesförkunnelsen”, internationellt kallat Hypergrace. Läs här i min blogg:

http://peterkujala.blogg.se/2018/july/vad-ar-hypergracefalsk-nadesforkunnelse.html

P.S! Vad Bibeln säger om ”sista tidens avfall” och avfall från tron i överlag: 2 Tess 2:1-3, 1 Tim.4:1, 2 Tim.4:3-4, 2 Petr.2:1-3, 2 Joh.1:7-11, Gal.1:6-9, 2 Kor.11:3-4…

Svara -   - 16/7-18 14:30 -


Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?АИ - вештачка интелигенција - исполнување н&#

Читач на пошта од страна на Нилс 

АИ - вештачката интелигенција

Тоа е сега се случува во опасна брзина е АИ, вештачката интелигенција (вештачка интелигенција), и веќе ја има разработено зборување и размислување роботи. не пишува ова за да ги исплаши, но дека може да сфати колку далеку пред 2000 години Библијата предвиде технолошки достигнувања биле, па ние имаме право да се укаже на време!

15

Läs allt!


предавнички договор на ОН беше одобрен вч

договори за миграција на ОН овозможи слободен имиграција

Фото: Слободен време. 

Вчера беше одобрен Имиграција Пактот на Обединетите нации кои, во принцип, се отвори своите граници за слободен имиграција. Но, како што Нобеловата банкет победи вчера исчезна историски тешки договор на ОН во бучавата во медиумите.

38

Läs allt!


Визијата на конечниот плодот на дрвото на 

дрвото на знаењето

Читач на пошта од страна на Нилс

Тоа може да изгледа мрачна, но ова е најсилниот современа Време Ликот читаме во оваа визија и во Библијата, и мора да ни прават на правото на толкување време!

11

Läs allt!


Himlen TV7 intervjuar Christer Åberg

Christer är en känd bloggare bland både kristna och icke-kristna i Sverige. Han erbjuder Jesus som svar på aktuella samhälleliga och personliga problem. Programledare är Daniela Persin.

3

Läs allt!


Распни, распни Го!

Крст помирува човекот и Бога

Читач на пошта со Дејвид Б Несомнено, банди викајќи: Распни, распни, следбениците на Исус и она што Исус го застапува. Тие потоа ќе ја изгуби неговата причина што тие не се свесни дека се се пука во нога.

11

Läs allt!


Исламот се шири со помош на шведската цркв

Кристер Åberg оди преку некои актуелни вести. Несомнено е дека живееме во последните денови кога ќе се земе некои од овие вести.

43

Läs allt!


Луѓето кобни

Од Холгер Нилсон 

Луѓето кобни

Со над израз, може да се јавите на сите оние кои мислат дека времето е близу и дека ќе ги преземе последици од него.

32

Läs allt!


Трите небото во Библијата

Трите небото во Библијата

Во првиот стих во Библијата го вели во оригиналниот текст кој Бог ги создаде небото и земјата. Бог го создал повеќе небото.

1

Läs allt!


Шведска безготовинското во рок од три до п

безготовински

"Шведска, најверојатно, ќе биде" безготовински "во рок од три до пет години", рече заменик-гувернерот на Сесилија Skingsley на банкарскиот конференција во Лондон.

24

Läs allt!


Исус дојде и ќе дојде повторно

доаѓањето

Ние се чека за второто Христово доаѓање, а не прв. И ова пристигнување нема да биде за долго. Но, кога Исус ќе се врати на жици, тој ќе мора со нешто што тој не е прв пат тој дојде. Дали знаете што тоа може да биде за ништо?

2

Läs allt!


Откако спаси, секогаш се спаси?

Читач на пошта од страна на Нилс

Kalvanistpstorn Пастор Џон Loopez беа дадени од страна на Господа да се види како лажни оваа доктрина е.

52

Läs allt!


Земјотрес во Алјаска - Исус пророштва се об&#

Земјотрес во Алјаска - Исус пророштва се обистини

Фото: Експрес. 

Алјаска е погодена од две многу силни земјотреси. Оди добро кога е прогласена вонредна состојба катастрофа. Исус зборува за големите земјотреси се случи. Да се ​​молиме за кога се погоди.

12

Läs allt!


Пророштвото на занесот и голема болка

ракета

Библијата пророкува дека времето ќе се одржи на занесот и спаси оди во коморите додека неволја е во тек на Земјата.

3

Läs allt!


Таа се занимава со лустерот

Аманда, 34, е ангажирана да ја лустерот

Фото: Експрес. 

Аманда Слободата е ангажирана да лустерот дека "сака да се бакнуваат и прегрнуваат со".

17

Läs allt!


Кристијан телевизиски канали во Шведска

Христијански ТВ во Шведска

Постојат многу добри шведскиот христијански ТВ канали во Шведска. Двете одење на сателитска, кабловска и интернет! Таа ги содржи сите канали.

3

Läs allt!


Prenumera på Youtubekanalen Apg29.nu

Fortfarande i lager: Christer Åbergs starka bok Den längsta natten

Den längsta natten - 150 kronor

Natten till den 22 december, den natt med flest mörkertimmar 2008, genomlider Christer Åberg Den längsta natten i sitt liv, då han på ett mycket traumatiskt och oväntat sätt mister halva sin familj.

1

Läs allt!


Extra: Christer Åbergs bok fortfarande i lager

Upprop för Christer Åbergs bok Den längsta natten. Och du kan även ge ditt stöd till bloggsajten Apg29.nu.

0

Läs allt!


Не, за да во темница

Читач на пошта со Sigvard Шпага 

Светлина во темнината

Во мојата теренска служба на Бога, тогаш, тоа е за посериозни ситуации каде што и моето тело и душа е во опасност. Смртни закани од нео-нацистите бидејќи Станав и се сокри бегалци, многу блиску до темата и sexkriminalitetens темнината преку случаи следење, besvärjd и предизвикот да се духовно дуел од окултисти.

74

Läs allt!


69-годишниот сакате да го промените на возра&

69-годишниот сакате да го промените на возраст до 49 години

Слика: Ден. 

На 69-годишниот Емил Ratelband во Холандија сакаат да ги добијат нивните полнолетни Хард од 49 години.

13

Läs allt!


Kristna TV-kanaler i Sverige

Kristen TV i Sverige

Det finns många bra svenska kristna tv-kanaler i Sverige. Både som går på satellit, kabel och webben! Här listas alla kanaler.

3

Läs allt!


"Исус Христос ме спаси од 27 години на хомосек

силно сведоштво за тоа како тој се снимени и зачувани од страна на Исус на 27 години на хомосексуалноста на Давид. Шведската текст. 

- Моето име е Дејвид, јас сум 44 години, а тоа е сведоштво за тоа како Исус ме спаси 20-7 години на хомосексуалноста. Јас зборувам за љубовта.

11

Läs allt!


Troendedöparna изгорени, се удавил и го убија

Многу од нив се оние кои страдале прогон, затворени и убиени, кои се практикува библиските верници крштевање со потопување.

14

Läs allt!


Transpersoner befriade av Guds kärlek

En mycket stark dokumentär om transpersoner som har blivit befriade av Guds kärlek.

5

Läs allt!


Dagens ord

Vecka 50, torsdag 13 december 2018 kl. 06:13

Jesus söker: Lucia!

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? - Be den här bönen:

Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som min Herre och Frälsare. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Jag ber om förlåtelse för alla mina synder. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!

Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. - Joh 3:16Крштевањето: Каде, кога и како

Крштевањето во морето

Еве јас да ви даде некои јасни Писмо за крштевањето е направено, кога тоа се прави и како.

4

Läs allt!


Christer Åberg sjunger: Vem är Kungen i djungeln?

Måste bara ses! Christer Åberg sjunger och spelar ukulele sången: Vem är Kungen i djungeln? 

3

Läs allt!


Tommy Dahlman intervjuar Christer Åberg i Kanal 10

Tommy Dahlman intervjuar Christer Åberg i Kanal 10 om hans frus och lille sons död två dagar innan julafton för snart tio år sedan.

2

Läs allt!


Senaste kommentarer


Е Бог на Библијата исто како бог во Куранот?

"Оние кои тврдат дека го сакам, чест и му служат на Бога, не во фактот дека тие не се сакаат, чест и обожување Исус."

5

Läs allt!


Тој се оженил со холограм Hatsune Miku

Се ожени со својата холограм

Akihiko Kondo држи кукла верзија на холограмот Hatsune Miku кој се оженил. Image Извор: Фејсбук.

А 35-годишниот човек во Јапонија се оженил со hologrom. На свадбата чини 160.000 круни. Една кукла претставува женскиот компјутерска програма.

19

Läs allt!


Небото TV7 осветена во Упсала

Рубен Agnarsson, Марти Ojares, Даниела Persin и Кристер Åberg

ТВ продуцент Рубен Agnarsson, основач и претседател Марти Ojares, менаџер на канал и Даниела Persin Кристер Åberg.

Бев поканет во студиото на отворањето на Кристијан телевизиски канал Небото TV7 во Упсала.

17

Läs allt!


Исус трикратен светски-историска победа

Читач на пошта од страна на Нилс 

Исус трикратен светски-историска победа, е Божји дар за сите луѓе на светот. Дека Исус Христос го направи преку Неговото помирувањето беше невиден Triple победа! Предизвикот беше 3 различни области, кои Тој пред Бога врховниот судија и пред: духовниот свет мора да победи.

5

Läs allt!


Рамен терен е unscriptural

Рамен терен е unscriptural

Ако читате Библијата, може јасно да се види дека Земјата е тркалезна. Ако земјата не е круг Исус потоа ќе се преземат темелно грешка кога вели дека е и ден и ноќ на Земјата, кога тој се врати дома сите спасени на небото.

23

Läs allt!


Новиот ДВД! Прашања и одговори во врска со к&

Од Холгер Нилсон 

Новиот ДВД!  Прашања и одговори во врска со крајот на времето

Сега ќе имаат можност да учествуваат во оваа нова DVD за настаните на последното време.

7

Läs allt!


ОН сака глобална влада во рок од 12 години

Со Микаел Walfridsson 

Агендата 2030 - ОН сака глобална влада во рок од 12 години

Волфганг Ishinger: "Живееме во време кога меѓународната светски поредок паѓа во моментов. Во овој вакуум обидува сите да се види колку далеку може да оди. Постои потреба за глобална влада ".

36

Läs allt!


Ден интервјуирани Кристер Åberg на теории на зk

Ден интервјуирани Кристер Åberg на теории на заговор

Весникот ден. 

Весникот Денот има од страна на Џонатан Sverker мене и неколку други на теории на заговор интервјуирани и направи солидна долга шест страници елаборирани член.

19

Läs allt!


Unika dopfilmer

Unika dopfilmer - Studio Apg29 med Christer Åberg. Christer Åberg talar om dopet och visar fantastiska dopfilmer.

2

Läs allt!


Првото воскресение

Кристер Åberg и Reine Jonsson разговори зборува за првото воскресение во Nässjö заедница радио.

1

Läs allt!


Се формира задача да застане зад класи на т&#

Со Холгер Нилсон 

Се формира задача да застане зад лекции танц и курсеви по јога?

Во однос на формата, свои презентации вака: "Bilda за Црквата и општеството, на кратка форма Форма, порано наречена нестандартен образовна асоцијација, е еден од десетте студија во Шведска."

47

Läs allt!
Apg29 har tusentals bloggartiklar! Gå vidare till fler artiklar:

NÄSTA


STÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 54 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 34 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 17 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 12 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 10 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Sedan 23:42 2013-08-16 har det varit 457 981 907 sidvisningar på Apg29! Apg29 har just nu 17 054 bloggartiklar, 92 225 kommentarer och 60 450 bönämnen.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp