872 online! | Sidvisningar idag: 153 755 | Igår: 237 217 |

www.apg29.nu

Annons

Сме заборавиле нешто?

Читач на пошта со Дејвид Б

"Благословувај го, душо моја, и заборави Не сите негови придобивки" Псалм. 103: 2

Колку е лесно е да се заборави работи. Дали се сеќавате на денот кога ќе се спаси, или времето кое го добив одговор на молитва. А потоа се тркалаат живот и тоа е лесно да се заборави. Понекогаш, кога околностите имаат тенденција да сакаат да ги преземат вашиот целиот фокус, може понекогаш да се потсетат: Да, да, Исус живее.

" Затоа, јас ќе не забораваат да секогаш потсетуваат вас на ова, иако веќе го знаат и се утврдуваат во вистината, која е во вас." 2. 01:12

И покрај тоа што веќе го знаат и се утврдуваат во вистината, треба да се потсети. Кога ќе го прочитате Библијата ќе се потсети. Кога ќе го слушнете проповед и ќе се потсети. Кога ќе се соочи со предизвикот што ве потсетам за тоа како Господ претходно вас и другите помогна. Она што го гледаме и слушаме право, па сега сакаат да го преземе нашите животи. Но, животот со Бога е на прошетка на верата, верување во невидлив. Но, со вера може да се види како и невидливо (Евр. 11:27). И еден ден во рајот ", а потоа ќе видиме лице во лице." 1. 13:12

Апостол Петар бил преродбеник. Значи, она што го проповедал? "Да, мислам, колку што јас сум во овој шатор, тоа е во право дека јас ќе се разбудат со потсетник. 2 Пет. 1:13

Петар му проповедал на старите вистини. И тоа е начинот на кој тој го донесе на верниците, преку потсетник.

Дозволете ни да се и нашата околина смртта и воскресението на Исус потсетам. Ајде да зборуваме за Божјата милост, љубов и сила. Ајде да зборуваме за живот на чистота. Да, да чита, толкува и да го проповеда целата Библија во однос на целината. И може да резултира со променети животи кои го величаат Бога.

Не заборавајте дека Исус е жив и дека тој ќе се, сака (и покрај тоа што велат вашите околности во моментов).

Бог да те благослови


Дејвид Б

читач Пошта


---
Забелешка: Читач Пошта, статии и коментари напишани од луѓе, освен мене, ( Кристер Åberg, основач Apg29 ), може да има мислења дека јас не секогаш го споделат. Моите статии се генерално не е потпишан.


submit to reddit
Skriv ut Mejla Skriv läsarmejl

SWISHA: 070 935 66 96 - DÅ STÖDER DU APG29!


Publicerat av Christer Åberg Saturday 14 July 2018 10:00 | #läsarmejl #david b | Direktlänk | Nyhetsbrev | RSS


4 kommentarer

Lena Henricson

Så sant David B!

Vi kommer med alla bekymmer och böneämnen till Gud,och det är väl bra. Men så ofta vi glömmer att prisa och tacka Honom för alla hans välgärningar. Bra att vi i Ordet och på annat sätt blir påminda. Vi har ju av nåd fått ta del av en underbar frälsning,är på väg till himmelen,och redan här och nu får vi ha en levande kontakt med Levande Gud! 🎶🎶💕🎶🎶

Svara -   - 14/7-18 11:18 -


Katarina Hedström

Jag blev Frälst på Trettondags aftonen 1985. Döpte mig 27/1- 85. Några månader där efter fick jag andens dop. Man blir döpt i den helige ande!

Svara -   - 14/7-18 11:57 -


Katarina Hedström

Svar till Lena Henricson.

Jag börjar alltid med att lägga dagen i Gudshänder! Jag vill också dela ifrån ordspråksboken 16:1 till 16: 3.

Svara -   - 14/7-18 12:56 -


Mikael W

Stort tack för en bra artikel David B,

Det är viktigt, tycker jag, att vi börjar våra böner med att tacka Gud för allehanda ting.

Ibland förstår vi inte att Gud har gripit in och gett oss beskydd. Striderna står ju bland de himmelska makterna och många av dessa strider gäller sannolikt Guds mästerverk människan.

Ibland förstår vi, för ett kort ögonblick, att Gud gripit in, men vi kan vara så upptagna med våra sysslor att vi skjuter på att tacka Gud, och sedan faller tacket bort i glömska.

Jag tror det är bättre att vi fyller våra böner med att tacka och prisa Gud än att be om det ena och det andra. Gud vet ändå vad vi behöver och ser till vårt bästa, men trots det så är det så skönt att få överlämna dagen (och natten) i Guds händer.

Tack Jesus för att du står bakom oss i det rum vi befinner oss i

Svara -   - 15/7-18 08:59 -


Din kommentar

NYTT! Ditt namn och mejladress måste godkännas innan kommentaren publiceras. Efter godkännande måste du alltid ha samma namn och mejl nästa gång du postar en kommentar, annars godkänns inte kommentaren.


Kom ihåg mig?Мора да внимаваш на кукавица

Текст и фотографии на Reine Jonsson 

Кукавицата е преку глава од проширениот цевка шега - Watch out за кукавица

На шега цевка возрасни ливада храни кукавица. 

Кога gökägget извеле надвор кукавица турка надвор сиромашните малку пилиња шега и кукавица потоа автократи и во корист на само ариш двојката. Има по него, тој станува се повеќе и посилно во гнездото против нивните посвоители и стрес двојката постојано со неа молат за повеќе храна.

2

Läs allt!


Гордоста знамиња во Гетеборг беше симнат

Ненси Ajram

Слика од YouTube Нанси Ajram. 

Кога арапскиот ѕвезда Ненси Ajram дојде до Гетеборг монтирани гордост знамиња надолу. Од таа се чини дека 99 отсто во муслиманскиот свет!

27

Läs allt!


Тука се нови детски начин што го прави на це&

Читач на пошта со Katty 

обоени коњ

Слика: Фејсбук. 

Овие деца треба да слушнат за разговор дека Исус може само да најде верата во својот живот! Дури и тест на целиот Пони гордоста со различни бои! 

7

Läs allt!


Мисионерски мисии во Филипини во септемвl

Читач на пошта од страна на Јорген Милтон 

Кога јас пред шест години за прв пат во посета на Ati-луѓе на Филипините, не можев да верувам во љубов јас ќе ја добие на овие луѓе. 

5

Läs allt!


Човекот, не е свиња!

Коментар од Катрина 

Човекот, не е свиња!

Слика: Aftonbladet. 

Човекот потекнува од свињи, тоа мора да биде точно, бидејќи се вели во Aftonbladet.

4

Läs allt!


Поглед во неволја

Со Микаел Walfridsson 

Сончев часовници во песок

Кога зборуваме за породилни болки, тоа е навистина подготовка и известување за она што книгата на Откровението предвидува. 

5

Läs allt!


100 автомобили запалени во неколку градови - т

Автомобил пожари во Гетеборг

Frölunda Torg во Гетеборг во понеделникот вечер. Слика: Загрос Хама. 

Автомобили запалени во неколку места во областа Гетеборг, но исто така и во Trollhättan, Lysekil и Falkenberg. Околу 100 автомобили биле запалени во регионот.

83

Läs allt!


Гордоста афирмира насилство, садизам и др

Кучиња во гордоста

Гордоста афирмира насилство и садизам, и поттикнување на посетителите: ". Уживајте во близина и далечина, нежност и садизам, естетика и доминација"

23

Läs allt!


Зошто да се во брак?

Зошто да одам да стапат во брак?

Зошто да се во брак? Дали е тоа да имате секс или постои поголема цел?

15

Läs allt!


Куче доби пакет - мораше да се регистрирате &

Едно куче доби пакет од PostNord

Слика: Aftonbladet. 

Кучето беше одбележано пакет по пошта од Англија. Но, за да го добие пакетот беше на кучето се мораше да го добие, покажуваат идентификација и да се пријавите со неговата шепа, кои биле обоени со тампон.

30

Läs allt!


Човекот, не сте мачка!

мачка

Пред неколку години го видов на веб ТВ Aftonbladet е млада жена која мислеше дека е мачка. 

10

Läs allt!


Не се врти назад кон Содом

Содома и Гомора

Лот бил спасен од гревот градот Содом, кога тој беше киднапиран од страна на војските. Но, откако Аврам интервенираше и спасил Лот и неговото семејство и на луѓе, како тие се врати во градот на гревот. Мојот пријател: Вие не треба да се свртиме кон Содом, откако ќе се зачувани. 

21

Läs allt!


Dödsskjutningar i Sverige

Dödsskjutningar i Sverige

Hittade den här statistiken på Facebook om antal dödsskjutningar i Sverige från 2006 till 2017. Det har ökats drastiskt!

24

Läs allt!


Термин на книжарница Животот е проткаено

Читач на пошта од Pelle Линдберг 

Нема други богови по Арне Imsen

Книгата "Нема други богови" има продадено повеќе отколку што сонував. Првото издание е сега надвор. 

39

Läs allt!


Тој го видел Стивен Хокинг во пеколот и дем&#

Читач на пошта од страна на Нилс 

пеколот

Утрото на 15 април 2018 година, почнав, Цезар Sandova Хондурас, се поклони на Господа и на пладне. 12 Го видов Господ почна да ми покаже нови работи. Мислев дека Господ ќе продолжи да се покаже повеќе од небесното царство, но тоа не беше така. Кога Господ го зеде духот од телото, но овој пат на место на маки.

146

Läs allt!


Што големи Создателот го имаме!

Мора да се види! Погледнете го ова неверојатно видео покажува големиот и моќен Творец Бог!

3

Läs allt!


Annons


Она што го прави крадец?

Tjiven

"Како ќе се разбере дека ако сопственикот на куќата не знаеше кога во текот на ноќта крадецот дојде, а потоа тој ќе остане буден и не дозволуваат некој провалил во неговиот дом."

8

Läs allt!


Во светлината дојде геј надвор

Во светлината излезе

Потресна, провокативна документарен филм за Небото TV7, каде што професионалци ги споделат своите идеи и поранешни хомосексуалците кажам за себе, за радост и тага и живот-менување средби.

10

Läs allt!


Dagens ord

Vecka 34, måndag 20 augusti 2018 kl. 17:18

Jesus söker: Bernhard, Bernt!

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? - Be den här bönen:

Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som min Herre och Frälsare. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Jag ber om förlåtelse för alla mina synder. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!

Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. - Joh 3:16


Ramadan 2018

Så här många muslimska attentat och mord har det skett hittills under Ramadan 2018.


Шведски политичар и татко на мали деца уап

Габриел MARAWGEH 

За речиси еден месец, Roni Doumit, сириски христијански Шведски политичар и татко на мали деца, се уапсени во Либан е нејасна. 

4

Läs allt!


Senaste kommentarer


Последиците од хомосексуалните бракови в

/bild2.php?w=644&h=75&src=img/1444173161-homoaktenskap.jpg

Види стравичната документарниот филм "Последиците од хомосексуалните бракови во Масачусетс" на Небото TV7. 

14

Läs allt!


Кристер Åberg уште се фалат за Исус

Кристер Åberg - Блогерот кој може да се пофали за Исус

Крис е познат блогер и меѓу христијаните и нехристијаните во Шведска. Тој нуди Исус во одговор на тековните социјални и лични проблеми. Водителка е Даниела Persin.

0

Läs allt!


Кристер Åberg во Apg29 ТВ

Кристер Åberg во Apg29 телевизија.

Со едноставен начин имам направено за мојата спална соба во ТВ студио! Како е можно тоа?

2

Läs allt!


Сега ќе се слушне! - Apg29 од страна на Кристер Åberg

Сега ќе се слушне! - Apg29 Кристер Åberg. Кристер Åberg играње и пеење и зборување за Исус и Apg29.nu.

0

Läs allt!


Темнината на гордоста

Шарени темно

Claphaminstitutets извештај за гордоста. 

Гордоста покажа позитивен став на лекови, садизам, болка и проституција.

13

Läs allt!


А поширока перспектива

Читач на пошта со Дејвид Б 

Авто-центрирање беше засрамувачки проповедник на Јона во Стариот Завет. Тој избега Божјиот повик, но се премисли во последен по разни пречки. неговото бегство од Бога е за да го чини неговиот живот. Но, иако тој конечно го направи она што Бог му заповеда, па неговиот став е егоцентрична.

9

Läs allt!


Aftonbladet згрозени дека бракот е заедница на маж и

Aftonbladet згрозени дека бракот е заедница на маж и жена

Слика: Aftonbladet.se. 

"Хрватска, Бугарија, Латвија, Литванија, Полска, Словачка и Македонија имаат уште устави која се дефинира бракот како заедница на маж и жена, или други уставни текстот што го спречува истополовите бракови", пишува Aftonbladet во чиста страв.

145

Läs allt!


Да се ​​придржуваат на Исус - Тео и неговите

Да се ​​придржуваат на Исус - Тео и неговите пријатели на Небото TV7.

4

Läs allt!


Шведска самоубиец Божјиот суд пожари?

А JAS авиони бомбардираа шумски пожар во Trängslet во Даларна. 

22

Läs allt!


Европа ќе добие 159 милиони мигранти од 2025 годи&#

планирани Мигранти криза?

Слика: voiceofeurope.com. 

Европа ќе добие 159 милиони мигранти по 2025 година Ова се открива во извештајот на ОН од 2000 година.

113

Läs allt!
Apg29 har tusentals bloggartiklar! Gå vidare till fler artiklar:

NÄSTA


Artiklar Kommentarer Bönesidan Fråga Christer Kontakt

STÖD APG29

Du kan ge på tre olika sätt:

  • Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4
  • Swish: 070 935 66 96
  • Paypal

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 54 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 34 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 17 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 12 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 10 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Sedan 23:42 2013-08-16 har det varit 436 023 424 sidvisningar på Apg29!

Apg29 har just nu 16 783 bloggartiklar, 87 386 kommentarer och 57 682 bönämnen.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

MediaCreeper

Besök också Apg29 på:

Facebook | Twitter | Youtube | Vimeo | Instagram | Gab | SoundCloud

TA EMOT JESUS!

↑ Upp