730 online! | Sidvisningar idag: 51 355 | Igår: 214 650 |

www.apg29.nu

Live Apg29 med Christer Åberg: Tisdag 21.00 · Torsdag 21.00 · Lördag 21.00


Сме заборавиле нешто?

Читач на пошта со Дејвид Б

"Благословувај го, душо моја, и заборави Не сите негови придобивки" Псалм. 103: 2

Колку е лесно е да се заборави работи. Дали се сеќавате на денот кога ќе се спаси, или времето кое го добив одговор на молитва. А потоа се тркалаат живот и тоа е лесно да се заборави. Понекогаш, кога околностите имаат тенденција да сакаат да ги преземат вашиот целиот фокус, може понекогаш да се потсетат: Да, да, Исус живее.

" Затоа, јас ќе не забораваат да секогаш потсетуваат вас на ова, иако веќе го знаат и се утврдуваат во вистината, која е во вас." 2. 01:12

И покрај тоа што веќе го знаат и се утврдуваат во вистината, треба да се потсети. Кога ќе го прочитате Библијата ќе се потсети. Кога ќе го слушнете проповед и ќе се потсети. Кога ќе се соочи со предизвикот што ве потсетам за тоа како Господ претходно вас и другите помогна. Она што го гледаме и слушаме право, па сега сакаат да го преземе нашите животи. Но, животот со Бога е на прошетка на верата, верување во невидлив. Но, со вера може да се види како и невидливо (Евр. 11:27). И еден ден во рајот ", а потоа ќе видиме лице во лице." 1. 13:12

Апостол Петар бил преродбеник. Значи, она што го проповедал? "Да, мислам, колку што јас сум во овој шатор, тоа е во право дека јас ќе се разбудат со потсетник. 2 Пет. 1:13

Петар му проповедал на старите вистини. И тоа е начинот на кој тој го донесе на верниците, преку потсетник.

Дозволете ни да се и нашата околина смртта и воскресението на Исус потсетам. Ајде да зборуваме за Божјата милост, љубов и сила. Ајде да зборуваме за живот на чистота. Да, да чита, толкува и да го проповеда целата Библија во однос на целината. И може да резултира со променети животи кои го величаат Бога.

Не заборавајте дека Исус е жив и дека тој ќе се, сака (и покрај тоа што велат вашите околности во моментов).

Бог да те благослови


Дејвид Б

читач Пошта


---
Забелешка: Читач Пошта, статии и коментари напишани од луѓе, освен мене, ( Кристер Åberg, основач Apg29 ), може да има мислења дека јас не секогаш го споделат. Моите статии се генерално не е потпишан.


Skriv ut


Publicerat av Christer Åberg Saturday 14 July 2018 10:00 | Direktlänk | Nyhetsbrev | RSS


STÖD APG29.NU


4 kommentarer

OBS: Läsarmejl, artiklar, kommentarer och video som är skrivna och gjorda av andra än mig, (Christer Åberg, grundaren till Apg29), kan ha åsikter som jag inte delar.

Lena Henricson

Så sant David B!

Vi kommer med alla bekymmer och böneämnen till Gud,och det är väl bra. Men så ofta vi glömmer att prisa och tacka Honom för alla hans välgärningar. Bra att vi i Ordet och på annat sätt blir påminda. Vi har ju av nåd fått ta del av en underbar frälsning,är på väg till himmelen,och redan här och nu får vi ha en levande kontakt med Levande Gud! 🎶🎶💕🎶🎶

Svara -   - 14/7-18 11:18 -


Katarina Hedström

Jag blev Frälst på Trettondags aftonen 1985. Döpte mig 27/1- 85. Några månader där efter fick jag andens dop. Man blir döpt i den helige ande!

Svara -   - 14/7-18 11:57 -


Katarina Hedström

Svar till Lena Henricson.

Jag börjar alltid med att lägga dagen i Gudshänder! Jag vill också dela ifrån ordspråksboken 16:1 till 16: 3.

Svara -   - 14/7-18 12:56 -


Mikael W

Stort tack för en bra artikel David B,

Det är viktigt, tycker jag, att vi börjar våra böner med att tacka Gud för allehanda ting.

Ibland förstår vi inte att Gud har gripit in och gett oss beskydd. Striderna står ju bland de himmelska makterna och många av dessa strider gäller sannolikt Guds mästerverk människan.

Ibland förstår vi, för ett kort ögonblick, att Gud gripit in, men vi kan vara så upptagna med våra sysslor att vi skjuter på att tacka Gud, och sedan faller tacket bort i glömska.

Jag tror det är bättre att vi fyller våra böner med att tacka och prisa Gud än att be om det ena och det andra. Gud vet ändå vad vi behöver och ser till vårt bästa, men trots det så är det så skönt att få överlämna dagen (och natten) i Guds händer.

Tack Jesus för att du står bakom oss i det rum vi befinner oss i

Svara -   - 15/7-18 08:59 -


Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?Занесот, Антихристот и голема болка е лесн

вознесение

Оние кои имаат постојано да се оди против ова, може да го направи тоа на друго место, но не овде на Apg29. Јас не прифаќа сопствени агенди и не размножување на ересите на Apg29!

4

Läs allt!


Пропаганда глобализацијата Шематски при

Читач на пошта од страна на AJ 

Ова е интересно, сега работи во весникот Метро излезе со порака (насловната страница, плус целосна ширење) на политички научник, кој вели дека Ени Loof може да се добие на следниот обид да формира влада и да стане премиер на Шведска.

12

Läs allt!


Transpersoner befriade av Guds kärlek

En mycket stark dokumentär om transpersoner som har blivit befriade av Guds kärlek.

Läs allt!


Најголемиот светски производител на Крис

TBN нордиските во Stockaryd

Од сабота јули 7, 2018 година, се чини, медиумска куќа Пријатели, која започна TV2020, кој потоа стана Lifely канал, под брендот TBN нордиските.

0

Läs allt!


Брз пати за убиство на шведскиот клиники

Брз пати за убиство на шведскиот клиники

Ако јас го разбирам, тоа е убиство ако те убие некој непланирано, а се планира убиство. Од абортуси планирање, тоа е ништо друго туку убиство!

5

Läs allt!


Walt Disneys sexbilder i barnfilmerna

http://www.apg29.nu/bild2.php?w=480&h=75&src=img/1457818315-sexskugga.jpg

Vad är det egentligen som dina barn ser på och hjärntvättas av?

Varning för mycket stötande bilder i Walt Disneys tecknade barnfilmer. 

Läs allt!


Елида посети Израел

Шведската Елида, солидарност и да отпатуваат за христијанските малцинства и единствената демократија на Блискиот Исток, по пристигнувањето во Израел.

2

Läs allt!


Турција се инвестираат стотици милиони зk

Moske

Турската влада се троши стотици милиони за изградба на џамии во долгорочна цел за ширење на исламот низ целиот свет. 

34

Läs allt!


Jultomten är från Djävulen


Jultomten är en ond ande som vill vilseleda människor att tro på honom istället för på Jesus.

Läs allt!


Хиџабот за деца продаваат

Британската стоковна синџир продава хиџаб за мали деца

Британската стоковна синџирот на Маркс & Спенсер на маркетинг на barnhijab погодна за 6-8 години.

24

Läs allt!


Кога осуден на пеколот?

Секаде каде што сум роден, па му ги нуди на спасението ми даде. Јас не сум бил спасен, бидејќи јас сум роден во "христијанска земја", туку затоа што Исус ме бара!

2

Läs allt!


Никој не може да ги измамат на Исус

Никој не може да ги измамат на Исус

Слика: dagen.se.

Здраво секира! Од кога тоа го правеше да трик на Исус?

6

Läs allt!


Занесот - блажената надеж!

Занесот - блажената надеж!

"Занесот е трансформација на живиот верници искуство кога Господ се враќа за да се добие верници во рајот. тогаш луѓето ќе доживеат да се трансформира, без доживува смртта. "

6

Läs allt!


Што треба да направам за да се загуби вечен &

7

Läs allt!


Хороскоп, mindfulness и јога се Источните религии

Со Холгер Нилсон

Во многу списанија, па дури и во весниците, се хороскопи. Колку сериозно печатот да ја објавите нешто како сомнителни, секако, може да се доведе во прашање.

7

Läs allt!


На 10 декември, пишува на земјите-членки на Об

На 10 декември, печатен документ за ОН, кои во основа се отвора за слободен имиграција.

41

Läs allt!


Истополовите бракови може да биде забранk

Истополовите бракови може да биде забрането во Романија

Истополовите бракови може да биде забрането во Романија. Овој викенд, избори во земјата да или не за промена на Уставот, така што само бракот мора да биде заедница меѓу еден маж и една жена.

7

Läs allt!


Prenumera på Youtubekanalen Apg29.nu

Den oönskade - Del femton

Den oönskade

Fortsättningen på min livsberättelse från min barndom: När min inre tunna till slut blev överfull exploderade den.

9

Läs allt!


Светиот Дух е отстранета од земјата на зан

Коментар од LelFA 

Труба на занесот

Во однос на дискусијата за тоа кој "може да се надмине." Дозволете ни да се погледне на koinegrekiska основниот текст.

56

Läs allt!


Што е глобализмот

Коментар од LelFA 

Што е глобализмот

Глобализмот едноставно е напад врз сите аспекти на идентитетот на нацијата да се направи, а ЕУ е нејзината главна организација - најмалку политички. 

54

Läs allt!


Евреин во Тел Авив сонував за восхит

занесот

"Сонувам дека труби звучеше, и јас се кандидира на влезната врата и да внимавате. Илјадници луѓе од народот на Израел се подготвуваат низ облаци и тие се облечени во бели облеки и се дели на небото и Ангелот Гаврил е горе на небото и дува труба ".

24

Läs allt!


Dagens ord

Vecka 42, torsdag 18 oktober 2018 kl. 05:18

Jesus söker: Lukas!

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? - Be den här bönen:

Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som min Herre och Frälsare. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Jag ber om förlåtelse för alla mina synder. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!

Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. - Joh 3:16Несаканите дел четиринаесет

уво

Шокантната приказна за растењето во село во друго семејство.

14

Läs allt!


Senaste kommentarer


Честитки Malle Линдберг 89 години

Денес е легендарниот евангелист Malle Линдберг 89 години! Роден е 290929. Malle Честитки!

11

Läs allt!


400 лица загинаа од земјотресот и цунамито во

Речиси 400 лица загинаа во земјотресот и последователните цунами на островот Сулавеси во Индонезија. За што се многу повредени и многу недостасува. 

3

Läs allt!


Ени Loof член на таинствени Трилатералната ко

трилатералната комисија

Денес открива Зелената партија Birger Schlaug и Malou Линдхолм на лидерот на Партијата на центарот Ени Loof е член на тајната глобалистичка елита организација, Трилатералната комисија. 

205

Läs allt!


Ќе Ени Loof премиерот?

Ќе Ени Loof премиерот?

Слика: vn.se. 

Стана лидер на Партијата на центарот Ени Loof поканети на состанокот Bilderberg во 2017 година дека таа ќе стане Шведска, следниот премиер?

21

Läs allt!


8-годишно девојче почина на првата брачна н&#

8-годишно девојче почина на првата брачна ноќ

Муслиманот 8-годишно девојче почина на првата брачна ноќ во Јемен! 

32

Läs allt!


Листовите се паднати - ќе има заживување се&#

Листовите се паднати

Стефан Löfven беше ова утро изгласани како премиер. Што се случува сега, и она што се случува во Шведска? Дали луѓето се сврти кон Бога? Ќе има преродба?

35

Läs allt!


Несаканите - Дел Тринаесет

око

Во овој дел ќе ви кажам, меѓу другите работи во врска со шокантни настани што јас никогаш не реков што се случи кога бев во средно училиште. Сè што е точно, но некои имиња на луѓе да се променат или да не се именувани. 

7

Läs allt!


Брачниот живот

Брачниот живот

Но, ако тие не можат да живеат avhållsamt тие ќе стапат во брак, затоа што тоа е подобро да се омажи, отколку да се изгори со желба.

55

Läs allt!


Dröm: Jag sögs upp i luften med min syster

Läsarmejl av Wallentin 

Uppryckandet

”Jesus blåste i en stor basun. Sedan började människor sväva uppåt. Jag sögs upp i luften ihop med min syster.”

30

Läs allt!


Несаканите - Дел Дванаесет

Кристер Åberg со мачка фарма

Запознајте се со шокантни иднината на мојата сериски несаканите. Во овој дел, ќе станам и шут, шут и избоден со нож.

8

Läs allt!
Apg29 har tusentals bloggartiklar! Gå vidare till fler artiklar:

NÄSTA


Artiklar Kommentarer Bönesidan Fråga Christer Kontakt

STÖD APG29

Du kan ge på tre olika sätt:

  • Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4
  • Swish: 070 935 66 96
  • Paypal

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 54 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 34 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 17 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 12 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 10 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Sedan 23:42 2013-08-16 har det varit 445 889 511 sidvisningar på Apg29!

Apg29 har just nu 16 953 bloggartiklar, 90 878 kommentarer och 59 044 bönämnen.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

MediaCreeper

Besök också Apg29 på:

Facebook | Twitter | Youtube | Vimeo | Instagram | Gab | SoundCloud

TA EMOT JESUS!

↑ Upp