482 online! | Sidvisningar idag: 65 960 | Igår: 162 847 |

www.apg29.nu


Live Apg29 | Biblar | Bönesidan | Dagens ros | Date29 | Christer Åberg | Sök | Kontakt

Тие сакаат да се колонизираат Марс, но не па&

Мошус и Марс

Слика: di.se. 

Компанија за електрични автомобили Tesla основач и извршен директор Елон мошус планира да испрати други луѓе на Марс и сонот за колонизација на планетата. 

Во рок од седум до десет години ние колонизираат Марс - тоа Твитер основач Тесла Елон Маск, во ноември. Тој, исто така, смета дека има 70 проценти шанса дека тој ќе патува на планетата и дека неговата вселенска компанија Спејс Икс неодамна направи серија на откритија.

Ова е чудно: Тие планираат да го колонизираат Марс но се чини како да не може да оди на месечината. Има нешто недостасува.

Помеѓу 1969 и 1972 луѓе отиде на Месечината. По три години, тие престанаа да одиме таму. Тоа е 47 години од последното патување на луѓе на Месечината. 

Месечината и на Марс?

Замислете: Првиот månresan со луѓе беше пред 50 години. Во тоа време тие на тој начин има технологија за да се биде во можност да испрати луѓе на Месечината, но денес се чини дека не имаат технологија. 

Во секој случај, не испраќа луѓе на Месечината, а потоа зборува за испраќање луѓе на Марс, и само што не: тоа е, исто така, го колонизираат! Има нешто недостасува.

Сега тоа е 50 години од првиот човек кој одеше по Месечината. Во овие 50 години, технолошки достигнувања биле прилично голем, но тоа не помина ниту еден човек на Месечината во 47 години. 

поевтини денес

Никој нема да ме веруваат дека тоа е затоа што тоа е премногу скапо! мојот прв компјутер чини 15.000 круни за голем број на години. На хард дискот е на 1,5 гигабајти и RAM меморија, ние не само што треба да се зборува. 

Денес, ќе добие многу, многу подобар компјутер за 2500 круни! Никој нема да ме веруваат дека тоа е поскапо да одиме на Месечината денес отколку во 1969 година!

Зошто да одиме на Месечината? Не знам, но нешто риби за тоа. Секако, луѓето биле испратени во вселената. Нашата сопствена астронаут Кристер Fuglesang патувал на ISS двапати. Таа се наоѓа во просторот. Но предупредува е дека тоа е од Земјата само 36 милиони! Тој има само res.36 мил од земјата два пати. 36 милиони е ништо. Се патува лесно со автомобил на земјата. 

Токму сега тоа е на околу 38500 мил на Месечината. Но, растојанието помеѓу Земјата и Месечината се зголемува за околу три сантиметри годишно, што значи дека точниот одговор се менува со текот на времето. Но, во секој случај, тоа е разликата на патување Кристер Fuglesang е на ISS на 36 мил а астронаутите кои патувале на Месечината во годините 1969-1972 беше мил 38500.

Точно, но скептичен

Сега, претпоставувам дека тоа е точно дека сте биле на Месечината, но не можам да се нагоре по математика, така да не испрати луѓе таму денес.

Во времето на пишување, јас сум скептичен за тоа на сите некогаш ќе испрати луѓе на Марс, а уште помалку да го колонизираат. Таа беше тука на земјата Бог го создал човекот - не во март. 

Тоа значи дека човекот е замислена да биде на земјата, за тоа е дом на човекот. Таа никогаш не ќе бидат во можност да колонизираат друга планета. Јас никогаш не може да се замисли дека Бог ќе го дозволи тоа.

знаци

Месечината е според Википедија  единствениот природен сателит на Земјата . До сонцето, месечината, поради неговата близина, јасно е најсветол објект на небото. Месечината, исто така, се потсети на плимата и осеката на земјата во форма на одлив и прилив. 

Месечината има секогаш фасциниран луѓе. Месечината има секогаш на иста страна со кои се соочува земјата. Ова е поради тоа што има прилив на заклучување. Месечината ротира еднаш околу својата оска за секоја револуција што се движи околу Земјата. 

"Бог рече:" Нека биде светлина на сводот да се делат денот од ноќта! " Тие служат како знаци за одбележување на годишните времиња и деновите и годините, и тие ќе бидат светила на небесниот свод кој свети на земјата. "И тоа беше тоа. Бог направи две големи светила, светило поголемо да управува со денот, а светило помало да управува со . ноќ, исто така, ѕвездите тој ги постави на небесниот свод да ја осветлуваат земјата, да управува со денот и ноќта, и да се подели на светлината од темнината и виде Бог дека е добро "Битие 1:.. 14- 18

Бог го поставил вклучувајќи месечина на небото за доброто како знаци за одбележување на годишните времиња и деновите и годините, и да биде светло на сводот, која свети на земјата. " 

само спасот

Бог не го стави на Месечината на небото дека луѓето ќе остане таму или на Марс. Места кои Бог сака луѓето да останат на земјата или на небото. И на небото, ние си имаме државјанство ако сме добиле Исус и да се спаси.

Ако читате на размислување Елон Musks дека колонизираат Марс, ќе забележите дека тоа се однесува на еден начин или да се обиде да го спаси човекот. 

Но, никој не е зачуван на патување на Марс. Тоа ќе се спаси само со примање на Исус како Господ. Планови за колонизирање на вселената да не човек да умре од погрешните обиди на авто-мелење. Ние сакаме да се спаси без Божјата помош. 

Низ историјата, луѓето се обиделе да се спаси, но тоа секогаш не успеа. Единствениот кој може да се спаси и направете го тоа правилно е Исус Христос.


Skriv ut


Publicerat av Christer Åberg Wednesday 2 January 2019 14:10 | Direktlänk | Nyhetsbrev | RSS

STÖD APG29: Swisha: 070 935 66 96 • Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 • Paypal: https://www.paypal.me/apg29/


29 kommentarer

OBS: Läsarmejl, artiklar, kommentarer och video som är skrivna och gjorda av andra än mig, (Christer Åberg, grundaren till Apg29), kan ha åsikter som jag inte delar.

Kalle

Det är nog inte omöjligt att man försöker sig på sådant. Däremot blir det nog inte så bra. Forskare som tillbringar en kortare tid på en rymdstation behöver ju genomgå rejäla rehabprogram när dom kommer tillbaka till jorden för att återuppbygga sina kroppar. Färden till Mars är ju tänkt att vara livslång för dom första som åker dit, vad jag har förstått. Hur ska det gå, när gravitationen inte ens är hälften av vad den är här på jorden? Nä, våra kroppar är skapta för att leva på den här planeten.

Svara -   - 2/1-19 14:40 -


Calle

Kom att tänka på Carl Öst sång, vi skall fara bortom månen vi skall fara bortom mars. Carl Öst hade mer ambition än Elon Musk.

https://www.youtube.com/watch?v=xVM0WRFypzo&;index=2&list=OLAK5uy_m2EsOEXWeKGdeTpb-nEU7-1kNMMSe8MTM

Svara -   - 2/1-19 15:02 -


Niklas jönsson

Folk håller på med allt möjligt och tror på allt möjligt sjukt nu för tiden ett säkert tecken på att vi är i avslutningen av denna tidsålder.

Svara -   - 2/1-19 17:38 -


Karl Håkan Sandell

Att skicka människor till månen igen är helt meningslöst. Vi har ju lyckats en gång med det och då behöver vi inte göra om det. Det är ju bevisat att människan klarar av att resa till månen, och det finns ingen fördel att vara på månen eller något man behöver åka dit för att göra.

Vad gäller Mars så är det så att om några år har vi robotar som är lika intelligenta som människor och då är det bättre att vänta till dess och sända dit intelligenta robotar. De kan anpassas till förhållandena på mars och behöver dessutom inte transporteras tillbaka.

Och om vi vill så kan vi också sända sådana robotar till månen och göra det vi skulle vilja göra på månen.

Karl Håkan

www.minJesus.blogspot.se

Svara -   - 2/1-19 18:00 -


Mikael

Människan är verkligen helt patetisk .Resa till Mars pluto o hit o dit.Till vilken mening?Det verkar som folk tror på allt humbug nuförtiden och människan upphöjs till Gud och allvetaren .
Men vad som händer med själen efter döden ,det är man inte det minsta intresserad av.

Svara -   - 2/1-19 18:58 -


Thomas

Problemet är inte om någon verkligen rest till månen eller ej, problemet ligger i att det inte finns någon oberoende tredje part som någonsin verifierat påståendet.

Som kristen forskare anser jag att Guds Ord är sanna och varje människa en lögnare. Om vi lever på ett snurrande klot som snurrar runt solen som i sin tur rusar genom världsrymden, att det finns oändligt antal andra planeter och solsystem, är det då inte rimligt att Gud berättat det i början av 1 Moseboken?

Men, ingenstans i Guds Ord finns det en beskrivning av dito scenario. Är inte det bevis nog att vi än en gång blivit lurade av satan och hans lakejer?

Svara -   - 2/1-19 19:10 -


Anders Palmqvist

Det kan bero på att det inte finns någon särskild anledning att åka till månen. Det är klart att man kan, men det är en helt steril himlakropp.

Mars hyser av allt att döma åtminstone vatten. Säkert också andra naturresurser.
Inte särskilt konstigt alltså. Eller är du rädd för att det finns liv där? Det gör det måhända, jag har ingen aning.

Svara -   - 2/1-19 21:17 -


Steven

Tänk dig att de skickar en farkost till månen med en filmkamera som se sedan riktar mot jorden!

Tänk dig att surfa in på NASAs hemsida och se live hur Jorden snurrar runt, hur dag och natt passerar.
Men nej då, det är inte intressant, finns inget att se, gå vidare, konspirationsidéer eller inte ...

Svara -   - 2/1-19 23:50 -


Leif

Svar till Steven.

Det finns film från rymden på jorden, det kanske räcker så!

https://www.nyteknik.se/popularteknik/kolla-in-rekordlanga-filmen-pa-jorden-sedd-fran-rymden-6940567

Svara -   - 3/1-19 05:18 -


Roger T. W.

Svar till Thomas.

Vetenskapen handlar inte om sanningar i vår mening, den handlar om att hitta den enklaste förklaringsmodellen och då är solen i centrum. Utan den modellen hade vi inte kunnat besöka andra planeter med stor precision. Från datorn kan jag någorlunda beräkna avståndet till solen och det gör sedan det möjligt att beräkna avståndet till planeterna, men det har jag inte gjort. Vanlig trigonometri.

Det som görs i rymden omges av hemlighetsmakeri. Jag litar inte på vad jag får höra. Det pågår ett stormaktsspel. Hur många rovers finns egentligen på Mars i hemlighet? Vad har de hittat?

Sovjet avlyssnade astronauternas kommunikation med jorden. Fusk skulle omedelbart ha avslöjats. Där har du en sorts utomstående part.

Bibeln är inte en historiebok, den är helt igenom andlig. Den kallar oss till tro och bättring, inte till vetenskap. Vi kan bli frälsta utan att ens kunna läsa och skriva.

Jag gillar vetenskap, men den är egentligen bara en verktygslåda, en sådan som en duktig megalitbyggare hade under stenåldern. Jag har ägnat tid åt att visa på vetenskapens svagheter, mitt andliga genombrott och vägen till min frälsning, men vet också vad som är bra i den. Jag är i kontakt med kristna akademiker. Ja, det finns flera sådana i Sverige, men inte platsar de i missionshusen. Vad är det där för konstiga typer? Utbildning? Det är misstänkt.

Jag ska vara ärlig och berätta att en fysiker tror att jorden är i centrum. Jag tycker inte att hans observationer lätt kan överbevisas, men så är det alltid när det gäller vetenskap. Einstein fick också mothugg och det bekymrade honom tills han dog, men han hade rätt i stort.

Vetenskap är en resa, inte ett slutmål. Vi har nu dogmer och vetenskapliga helgon och det förebådar vårt förfall som i gamla Egypten. Tillbaka till tron och bättringen, men se inte ned på det som ännu är bra i vetenskapen.

Svara -   - 3/1-19 07:07 -


Steven

Svar till Leif.

Nej knappast. En animerad bild på något som ska föreställa Jorden - och bara en bråkdel av jordytan.

Kanske du inte läste ordentligt vad jag skrev?

Svara -   - 3/1-19 07:36 -


Steven

En bild i svartvitt från ”månens baksida” har nu blivit presenterad

https://www.vg.no/nyheter/utenriks/i/7lalk3/statlig-tv-kinesisk-sonde-landet-paa-maanens-bakside

Svara -   - 3/1-19 07:37 -


Leif

Svar till Steven.

Jo då, jag läste men förstår kanske i så fall inte vad du menar?

Man ser jordens rund och landskap väldigt tydligt, satellitens kamera följer ju bara dess bana så därför blir ju inte exakt varje detalj med. Att de sedan kanske får fixa till lite med modern teknik för att det skall bli lite klarare m.m vet jag inte men det bekymrar mig inte, och de här 15 min är ju inte hela filmen...

Svara -   - 3/1-19 09:37 -


Tom

Människan har och kommer alltid att sträva efter nya upptäckter.

Som Gud själv säger, inget kommer vara omöjligt

Vi kommer att besegra många sjukdomar och förlänga livet till hundratals år

När jesus kommit kommer den som dör ung dö först vid 100 så man kan anta att de som lever i 1000årsriket kommer leva lika länge som de första människorna gjorde

Ser inget konstigt med att människan skaffar hus på månen och mars ser heller ingen motsättning i att tro på Jesus samtidigt

Vi ska dessutom träffa Gud i rymden

Mvh teknikern

Svara -   - 3/1-19 10:51 -


Leif

Svar till Tom.

Vi kommer att besegra många sjukdomar och förlänga livet till hundratals år

Det är ju inte pga människans duktighet som livet kommer att bli längre igen du tekniker!

Det är för att djävulen är bunden och för att avgudadyrkan till största delen är borta, nej du, inte alls pga av teknik.

Det är heller inte med teknikens hjälp vi skall åka upp och möta Jesus på skyn. Nej, tekniken är inte någon utveckling utan tvärtom något som bidrar till mänsklighetens fall.

Svara -   - 3/1-19 12:23 -


Thomas

Svar till Roger T. W..

Tack för ditt utförliga svar, Roger!

Ja, tyvärr är det så, trots att "vetenskap" betyder systematiskt insamling av kunskap. Istället har de olika kunskapsgrenarna utvecklats till religioner med dogmer som inte får ifrågasättas, oavsett om de är rimliga eller ej.

Däremot kan jag inte hålla med dig i ditt påstående att Bibeln inte är en historiebok. De allra flesta böckerna är ren historisk återgivning från skapelsen till Jesus tillkomst och apostlarnas verk. Givetvis har den en andlig dimension med syfte att föra hos till Gud genom Jesus Kristus, men den största delen av Skriften beskriver historiska skeenden.

När jag blev frälst, och även efter frälsningen, så var jag fortfarande en följare av scientismen med tron på ett oändligt universum där vi snurrande runt på ett klot runt solen mha gravitationens krafter.

Guds nåd och vår frälsning kan alltså ske oavsett hur vi uppfattar vår tillvaro, men vi växer i vår tro och med hjälp av Skriften och Guds Ande kan vi få ta del av en djupare insikt (om vi så väljer).

Många kristna orkar inte eller kan inte ta tag i frågorna om vår existens, inkl. evolutionsteorierna, och jag har svårt att se att det kommer ligga dem till last. Däremot finns det också sådana som fått nåden att se genom falsarierna, så inte heller de bör dömas av sina bröder för sina insikter (som de ändå fått från Gud).

Vi kan alltså utgå från att Guds Ord är sanna, även om de flesta inte orkar lyfta upp dem ovanför världens dårskap.

Svara -   - 3/1-19 16:25 -


Thomas

Svar till Leif.

Enligt filmen verkar det som om jorden har krympt väsentligt :) och att molnen fastnat i sina lägen.

Svara -   - 3/1-19 16:32 -


Sofia

Jag har väl levt på min egen lilla planet men efter att ha läst denna artikel blev jag nyfiken och började googla på månlandningen och fick då upp en hel del länkar om att den skulle vara fejkad. Något jag inte haft en tanke på innan.. Efter dessa youtubeklipp som jag nu sett vet jag inte vad jag ska tro men vad tror ni? 🌝

Svara -   - 3/1-19 21:51 -


Kalle

Svar till Thomas.

Allt finns inte nedskrivet i Guds ord. Det som går emot Guds ord är osanning, men det som inte finns nedtecknat behöver inte vara det.

Svara -   - 3/1-19 21:58 -


Tomas N

Svar till Sofia.

Jag har ett bra tips som kanske låter lite tråkigt.

Om alternativ fakta och historiebeskrivning krockar och hindrar en från att vara en rkristen representant och ett vittne dr man finns så spelar det ingen roll om det är sant eller inte. Men Helige ande skall leda oss till urskiljning om vad som är sant och falskt.Fast inte som ersättning till logiskt tänkande utan som komplement.

Det finns ju områden där man inte är ecpert och aldrig kommer att bli,då är det bättre att lyssna till andra.

Jag tror det finns fakta som är dold av media,t e x vinkling av de större krigen och vissa politiska lönnmord.

Man skall se upp för de mest spektakulära sakerna är min erfarenhet. Lögner är i mina ögon förknippade med en viss sorg och vrede. Lögnens fader brukar alltid lämna en vittring av fräckhet efter sig.

Jag tror på månlandningen,men min värlsbild påverkas inte av ifall den sulle vara fake. Jag undviker ämnet då det känns som ett sidospår.

Svara -   - 3/1-19 23:18 -


Katrina

Svar till Sofia.

Snälla tro inte allt du läser

kolla här påstår det att Finland finns inte ...mm

https://www.theguardian.com/technology/2017/oct/27/jk-rowling-doesnt-exist-conspiracy-theories-internet-cant-resist?CMP=fb_gu

Svara -   - 3/1-19 23:48 -


Thomas

Svar till Kalle.

Självklart inte, men allt som är nedtecknat är till vår undervisning.

Svara -   - 4/1-19 02:08 -


Thomas

Svar till Tomas N.

Självklart är det av vikt att veta vad som är sant och vad som är lögn, Tomas!

Gud detaljstyr inte våra liv (vilket var och en kan konstatera med tanke på all ondska i världen). Analogt med det så är det upp till oss att tro på lögner, typ månlandningar, men vi är också fria att använda vårt intellekt för att skilja sanningen från lögnen. Här är Bibeln till stor hjälp.

Det är alltså inte bättre att bli styrda av andras uppfattningar i obekanta områden än att avstå från en uppfattning. Att lyssna på andra istället för sitt eget samvete är ju tvärt emot vad Skriften lär ut!

De flesta har också ansvar för andra, vilket innebär att de även har andra uppgifter än att vittna om vår Herre, Jesus Kristus. Läs gärna hur Paulus arbetade hårt för att försörja sina nära bröder.

Svara -   - 4/1-19 02:29 -


Kalle

Svar till Thomas.

Precis, men det ger inte för att hålla saker som inte finns i bibeln för lögner.

Svara -   - 4/1-19 15:42 -


Roger T. W.

Svar till Thomas.

Ja, Thomas, vi har vetenskapliga dogmer och helgon i denna stelnande vetenskap. Darwin själv hade motsägande teser, men det rapporteras inte. Några unga forskare ifrågasätter utvecklingsläran på ett bra sätt, men hur går det med deras karriärer?

Big Bang är en dogm, men den ifrågasätts idag med en gammal teori av Fred Hoyle. Det görs lite i skymundan, men det görs.

Man måste förstå vad vetenskap är för att kunna se dess begränsningar. Medierna blåser upp den och lurar folket, men den har fortfarande mycket att ge för den som har studerat den. En säljare som kan sin produkt och dess goda och dåliga egenskaper har framgång. Den som ljuger har det inte. Kunniga bilmekaniker vill inte köpa etanolbil, de vet. Vi har olika uppgifter och får hjälpa varandra.

Vi har olika åsikter om Bibeln som historiebok, men så får det vara. Det finns inte två kristna som har exakt samma förståelse av Bibeln. Det räcker med tillräckligt nära.

Sven Stolpe blev katolik pga den svenska kristna fientligheten mot intellektuella. Jag var en katt bland hermelinerna när jag lät döpa mig och förstår honom precis. Vi är kallade att vandra tillsammans i broderlig kärlek och behöver också göra upp med vissa "dogmer". Vi är inte samarier.

Om de ortodoxa kristna i Mellanöstern hade förblivit arbetare och bönder, så skulle de ha utplånats idag. De satsade på utbildning och forskning. Forskare på hög nivå söker sig till klostren. Det behöver våra kyrkor tänka på nu när kyrkor och missionshus stängs.

Svara -   - 4/1-19 19:57 -


Torsten Edelstam

Svar till Niklas jönsson.

Det är ju fullständigt utopiskt att sända en människa till Mars.

Helt omöjligt! Det är 100% säkert på att det blir inte av.

Svara -   - 5/1-19 18:17 -


Martin

Torsten: Och det vet du? På vilka grunder?

Svara -   - 5/1-19 18:28 -


Katrina

Mars passar bra för de som gillar kylig klimat, det är torrt och bitande kallt väder där, snitt temperaturen på Mars är minus 60 grader Celsius . Ingen växtlighet eller hav.

Perfekt planet för MP, mycket koldioxid skatt att hämta, för atmosfären består i huvudsakligen av koldioxid 95%.

Svårt att andas och litet problem att dricka vatten som kan inte behålla sitt flytande form pga det låga trycket och den låga temperaturen.

Så det gäller att hitta smarta lösningar.

Ta på dig din rymddräkt och Lycka till !

Svara -   - 5/1-19 20:24 -


Thomas

Svar till Kalle.

Precis, men det ger inte för att hålla saker som inte finns i bibeln för lögner.

Vilket torde stå klart för de flesta, även om det alltid funnits strömningar som hävdar det motsatta.
Däremot om vad som presenteras av världen som sant går tvärtemot Skriften, så är det dags att stanna upp och begrunda alla fakta och ställa dem mot vad som står skrivit. Exempelvis evolutionsteorier, skrämselpornografin som klimatförändringar, kärnvapen, osv. Men, även den kosmologiska världsuppfattningen hör till de ”sanningar” som bör tas med stor skeptism.

Svara -   - 6/1-19 11:57 -


Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?Е невеста сака да се врати во Англија и да до

IS невестата

Shamima Бегум беше 15 години, кога таа се приклучи на државата исламски калифат да се породи на ИС-терорист. Родила две деца кои беа запоставување и умрел. Сега таа го родила своето трето дете 19 години и сака да се врати во Англија.

14

Läs allt!


Во несакани - Дел 21

несаканите

Ми продолжи и се движи приказната за мене како мало момче пожелно. 

3

Läs allt!


врати и земјиште Мун, за истата слика

Месечината и Земјата

Кинеската сателитска Longjiang-2 фотографирани месечината назад и земјиште на истата слика.

83

Läs allt!


Во несакани - Дел 20

несаканите

Продолжувањето на ужасни приказна од моето детство како несакано дете.

5

Läs allt!


ЛГБТК училиште се учи дека човекот не е

ЛГБТК училиште се учи дека човекот не е

Нов дагбладет. 

првиот ЛГБТ колеџ Шведска обезбедува годишна обука за ЛГБТ луѓето и феминистки во кршење на нормите. 

22

Läs allt!


Жените сега може да се направи абортус во т&#

Како што беше во деновите на Ное ...

Со Микаел Walfridsson  Истиот ден, крвта Месечината блескаше на небото над Њујорк, го зазеле градот, што сега може да се изврши абортус, кои се применуваат во целата бременост на жената.

45

Läs allt!


Занес или неволја?

Занес или неволја?

Со Холгер Нилсон Јас ќе биде во ред и тешките неволји избива, јас веднаш ќе тврдат дека ова е пророчки исполнување и мораме да се свртиме од антихристот, и ние ќе треба да се подложат огромни страдања. Но, ако јас сум во право и секој друг кој мисли така - дека Исус може да дојде во секое време и да го направат тоа - тогаш оние кои не го проповеда нема можност да ги поправат своите порака, дека можеме да направиме.

18

Läs allt!


Несаканите - Дел 19

Несаканите - Дел 19

Во овој дел ќе ви кажам многу вознемирувачки настан, што се случи на Мајкл како што јас влегов во тепачка со последниот дел.

4

Läs allt!


"Христијански" раперот уапсен за силување 

Мислам дека се разбира, не е збор дека рап сестра ако тој е виновен за силување на жена со посебни потреби, христијанин.

6

Läs allt!


занесот на верникот - Дел 4

Кристер Åberg интервјуирање домот на Холгер Нилсон за восхит на верникот. Дел 4 од 10.

0

Läs allt!


Руски воени авиони летаа на шведскиот тер

Руски воени авиони летаа на шведскиот територија без дозвола

Слика: Aftonbladet. 

Три руски воени авиони летаа без дозвола за кратко време на шведскиот територија во саботата. А SIGINT авиони, и два воени авиони прелетаа над Karlshamn.

12

Läs allt!


лажен бог на исламот не е моја

лажен бог на исламот не е моја

Читач на пошта од страна на Стефан Елиасон

Христијаните и муслиманите се поклонуваат на ист Бог? Исламот учи дека Куранот е последна на Божјите откровенија, кои ги заменија претходните стихови, односно Тората и Библијата. Ова значи дека сличностите во христијанството и исламот треба да биде сеопфатна. Ако студијата на тема наскоро открива дека побарувањето не може да биде повеќе лажни.

2

Läs allt!


Flykting från Irak: Kära svenskar, ni är för snälla!

En flykting från Irak som blev frälst i Sverige delar ett intensivt budskap och sin bön för Sverige.

35

Läs allt!


Несаканите - Дел 18

Кристер Åberg несакани

На 18-ти дел од мојата сериски за моето детство. Дојдовме до средно училиште кога почнав во седмо одделение. Овој дел ќе ве изненади, што го правеше за мене кога тоа се случи.

3

Läs allt!


Prenumera på Youtubekanalen Apg29.nu

Миграции бара од погрешни прашања, да се ут&#

test2

Повеќето од 12 прашања на Бордот за миграција се сосема невозможно да се одговори, како и целосно неефикасен кога и се потребни само прашање за да се утврди дали некој е христијанин или не.

32

Läs allt!


Њу Ејџ го отвора патот за антихрист

Њу Ејџ го отвора патот за антихрист

Со Холгер Нилсон  Во 1980 година, имаме се повеќе и повеќе се среќаваме со терминот "Нова ера". Сепак, па, сепак, многу збунет од она што на Њу Ејџ е нешто, и покрај фактот дека милиони луѓе во светот се допре, погодени и вклучени во овој тренд сега убедливо напред. На пример, на крајот на годината 1986-87, новогодишната ноќ, тоа беше на милиони луѓе кои влегоа во медитација, транс и ритуал акти. Не беше случајно што ова се случи, но тоа беше координиран напор на луѓето Нова ера во светот.

46

Läs allt!


Дали оној кој го промени полот на небото?

трансексуалец

Дали луѓето во рајот кој го смени полот преку хирургија?

9

Läs allt!


Kristna TV-kanaler i Sverige

Kristen TV i Sverige

Det finns många bra svenska kristna tv-kanaler i Sverige. Både som går på satellit, kabel och webben! Här listas alla kanaler.

34

Läs allt!


Kristna förföljs mer än någonsin

Open Doors World Watch List 2019

Bild: Open Doors. 

Open Doors årliga World Watch List om förföljda kristna visar att 2019 är värsta året hittills. Det är i särklass svåraste året sedan mätningarna startade.

20

Läs allt!


Vecka 08, fredag 22 februari 2019 kl. 10:48

Jesus söker: Pia!

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn. De som blev födda, inte av blod, inte heller av köttets vilja, inte heller av någon mans vilja, utan av Gud. - Joh 1:12-13"

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? - Be den här bönen:

Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som min Herre och Frälsare. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Jag ber om förlåtelse för alla mina synder. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!

Грешниците?

пријатели

Читач на пошта со Дејвид Billström Исус е нашата примарна улога модел за да допрат до луѓето кои не се верници. Кога Исус бил на Земјата, тој знаел што се случува во луѓето кои дојдоа со него. Тој е исто денес.

3

Läs allt!


Christer Åberg sjunger: Vem är Kungen i djungeln?

Måste bara ses! Christer Åberg sjunger och spelar ukulele sången: Vem är Kungen i djungeln? 

3

Läs allt!


Senaste kommentarer


Распнатиот McJesus музеј во Израел

Распни McJesus

Фото: СВТ. 

Протести во Израел против Јани Leinonen "уметнички дела" McJesus насликан распнатиот Роналд Мекдоналд.

6

Läs allt!


Во несакани - Дел 17

Кристер Åberg Поздравете

Сега јас продолжам со тресење и ценети сериски од моето детство. Приказната ќе се зголеми во интензитет и да стане уште подраматична. Некои многу возбудливо и грчевито држејќи се дел сега е пред нас.

0

Läs allt!


А тишина Исус - Човекот кој го уби Божјиот гл

римски војник

Ханс Jansson, Упсала Ирод Антипа се сретне со нас повторно во библиската приказна. Овој пат тој стои пред Исус. тогаш тоа бил три години од обезглавувањето на Јован Крстител.

2

Läs allt!


Злото листа - Човекот кој го уби Божјиот гла&

војник

Од страна на Ханс Jansson , Упсала Има нешто "паметен" и злото на акции на Ирод во контекст што се опишуваш. Тоа ме доведува до она што е напишано во книгата Битие.

5

Läs allt!


Пророштвото Кристин е точно со нашето вре

- пророштво за крајот пати!

Античките пророштва од 1800 година се зборува за Исус да се појавиш во планините во Шведска во последните денови, а потоа на планината за сите да видат!

14

Läs allt!


"Господ да ја благослови абортус и Соедине

Читач на пошта од страна на Нилс 

Абортус - Мамо

Една жена сега имаше програма Netflix воздухот, каде што им оддава почит на абортус, а завршува со зборовите: "Господ да ја благослови Абортусот и Соединетите Американски Држави на Америка", и да пее и игра со него.

38

Läs allt!


Во пеколот, мачен грешници

Ако одите во пеколот, ќе мачени. Тоа е она што пеколот е за. Исто како богат човек во Лука 16, ќе биде мачен во пламен. Сите грешници одат во пеколот, и тие одат таму за да бидат мачени.

103

Läs allt!


Новороденчињата се веќе на "екс"

Новороденчињата се веќе екс

Фото: Скриншот од Фејсбук. 

Жителите на Њујорк сега можат да го сменат полот без лекарско уверение. Покрај тоа, тие дури и може да го промени полот нивните новороденчето.

5

Läs allt!


Ако сте родени во погрешно тело, може да бид&

Loui Песочна

Фото: СВТ. 

Луиз Nelum Санда Мали "Loui" Песок, 26, е шведски ракометна ѕвезда, кој сега ќе престане да игра ракомет да бидат испитани за родова дисфорија. 

2

Läs allt!


Кристијан Бејл: Благодарам Сатана инспирk

Читач пошта: Pelle Линдберг 

Кристијан Бејл: Благодарам Сатана инспирација

Слика: Од TV4. 

Цена за најдобар актер отиде актер Кристијан Бејл во филмот заменик, кој се заблагодари на својата инспирација: Сатаната.

43

Läs allt!
Apg29 har tusentals bloggartiklar! Gå vidare till fler artiklar:

NÄSTA


STÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 55 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 35 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 18 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 13 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp