Webb-TV | Frälsningskandidater NY | Bönesidan | Själavårdssidan NY | Sök | Kontakt
Surfar nu: 537 www.apg29.nu


Тука е една русокоса жена погубен од мусли

Тука е една русокоса жена погубен од муслиманите

Две млади русокоса жените од Скандинавија беа убиени од страна на муслиманите, кога тие отседнала во Мароко. Во него се повикува на убиство на жените, акти на тероризам, што секако дека е, но повеќе точни термин е дека тоа е религиозно мотивирани убиства исламски инспирирани од Коранот.

Двојното убиство на две млади скандинавските жените во Мароко е опишан како терористички акт. Тоа е секако точно, но повеќе точни термин е дека тоа е религиозно мотивирани убиства исламски инспирирани од Коранот.

обезглавени

Двете жени, 24-годишниот дански Луиза Vester селанец Jespersen и 28-годишниот Норвешка Марен Ueland беа и погубен од исламските џихадисти во Мароко. Двете русокоса скандинавските жените подоцна беа пронајдени во неговиот шатор без глави.

Мароканскиот медиумите е објавена видео снимка од убиството на жените. Видеото покажува дека бројот на мажи со мачети ги нападнал кога легна да спие во шатор.

крвави видеа

Тоа е многу крвава и хорор клип јасно покажува како една од жените се добие целата глава отсечена од нејзиното тело, а нејзината смрт крик се слуша. 

Ќе слушнете непријатни Подсвиркват од неа, кога ќе видите дека намалување човек изгубат целата Хена главата. 

Тогаш еден човек се одржи на рус и крвава косата и се расфрла со отсечена глава во пакувањето и кампување печките на. Една жена е пронајден убиен и avhuvad во внатрешноста на шаторот, а другото се најде надвор.

Во хорор филм клип звучи муслимански мажи викне "Тоа е волјата на Аллах, и" Ова е за Сирија "по повод бомбашките напади на западните земји во Сирија. 

Две жени убиени во Мароко

Слики на жените и нивните убијци и ножеви на ножевите. Извор на сликата:  gellerreport.com

Муслиманско-мотивирани акти

Можеби некој ќе одговори дека јас пишувам дека има муслиманите кои извршиле грозоморното убиство против двајца скандинавски жени. Но, тоа е на муслиманите кои извршиле страшно дело! Тоа не беше христијани, будисти или било која друга религија што го направив тоа. 

Згора на тоа, тоа не беше само некои обични лудаци кој го врши без мотивација или насоки од било која религија или идеологија. На дело е направено со мотивација, насоки и инспирација од Куранот и муслиманскиот религијата на исламот. Во Куранот се вели дека муслиманите ќе му ја отсечат главата на оние кои не се муслимани. 

Кога убијците ги извршуваат своите ѕверски делува како повикувајќи се на Бога. Тие вршат убиства во име на Аллах! На тој начин е исламска оправдување дела извршени од страна на верниците муслимани кои ги извршуваат волјата на Аллах, како што е напишано во Коранот.

Британскиот Daily Mail пишува на страшно двојно убиство

"Фанатични исламскиот повик на скандинавските девојки во нивните 20-ти за" Бог [Аллах] непријатели ", додека самите филмови за намалување на вратот на една од жените во Мароко -. И објавува филм залог верноста кон Исламска држава"

повикувајќи се на Куранот

Дејли мејл, исто така, зборува за уште еден филм клип: Постојат четири лица осомничени за убиствата седи пред црно-бело знаме и читаат стихови од Исламската текстови.

Еден човек почнува да рецитираат Ал-Фатиха, кој е еден стих од Куранот дека сите муслимани треба да бидат способни да се цитираат, но за да се докаже дека тој е верен. 

Потоа уште еден стих: Борба оние кои не веруваат (не верувам) сега и да каже, "Не постои Бог освен Аллах и дека јас сум пророк, и ако тие се каже така, тие ќе го направи нивната крв и нивните пари достапни за нас."

Кон крајот на видеото, мавтајќи со еден од мажите мачете во воздухот, се колнат на верност на лидерот е Ебу Бекр ел Bhaghdadi и вика Алах Ahkbar пред тие да се подигне вашиот индекс прста во знак на верност на ИС.

Доказите се јасни: Тоа е муслимански верски мотивирано убиство. Ги убиле затоа што тие се практикуваат муслиманите и сакаше да го следат исламот и Куранот, а не затоа што тие биле обични лудаци, без било која религија или идеологија.

Бог на Библијата е Бог на љубовта

Бог на Библијата е Бог. Бог на Библијата е Бог на љубовта кој го испрати својот син Исус Христос во светот на спасението и спасување на луѓето. бог Аллах убиец на Куранот, месар, крадат и да ги уништи. Постојат два различни богови и нема ништо заедничко со едни со други.

Библијата Бог ве сака! Тој ве сака зло. Тој сака да се спаси и спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени. Како да го направам тоа? Ќе се спаси и се прости кога ќе го прифатат Исус Христос како Господ во вашиот живот!

Бог се покажа својата љубов кон вас, кога Исус умрел за вашите гревови на крстот, кој беше подигнат на ридот Голгота. Тука Исус ќе се помири со Бога преку неговата крв ја основал.

Вера во Исус не е религија на насилството. Без ова, тоа е за доброволно да го прифатат Исус како Господ, а потоа ќе се спаси, спаси и се прости.

Исус е за сите луѓе. Тој дојде за сите луѓе. Тој умре за сите луѓе. Тој помири сите луѓе со Бога. Сега за сега да се помири, што треба да го прифати помирувањето на Исус Христос. Вие треба да го прифатат Исус!

Бог не е против секој човек. Тој е за сите луѓе!

Да се ​​помири со Бог на љубовта што те сака толку многу!

Молете се за семејства и убијците

Молете се за роднини на жените. Се молат дека Бог ќе ви помогне и да ги утеши. Се молат за да го прифатат Исус и да се спаси, ако тие не се веќе таму. Молете се, исто така, за убијците дека тие го прифаќаат вистинската Божја љубов во Исус Христос и да се спаси.

Тоа е само Исус кој може да се спаси и да нè спаси луѓето!

Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот роден Единороден Син, та секој, кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот. (3:16)


Publicerades torsdag 1 januari 1970 01:00 | | Permalänk | Kopiera länk | Mejla

11 kommentarer

Niklasjönsson Sat, 22 Dec 2018 16:50:54 +010

Fruktansvärt hemskt att läsa,stackars människor tur att Jesus har besegrat detta hemska med sin kropp för att vi ska få evigt liv.

Svara


Kattis Sat, 22 Dec 2018 16:59:51 +010

Ja det var ruggigt och läsa. Stackars kvinna vilken smärta hon fick gå igenom!

Svara


Lukas Sat, 22 Dec 2018 19:27:02 +010

Två unga skandinaviska kvinnor reser omkring och tältar på marockanska landsbygden - i västvärlden är man totalt naiv när det gäller islam, religiöst och historiskt. Man ids inte ens kolla i koranen och haditherna vad det står utan lever i en drömvärld. Likaså om att turkarna d v s muslimer hotade Europa på 1600-talet. Man kan t o m bli åtalad av någon research-grupp om man skriver sanningen om islams hot. Supernaiva Svenska kyrkans riksmöte beslutade t o m att man vill sprida Allahs kärlek. Jag frågade en iransk man om folk verkligen skulle döda en släkting om den blivit kristen varpå han svarade att det gör man i allmänhet inte men att det finns alltid någon tillräckligt fanatisk som kan göra det.

Svara


David Ström Sat, 22 Dec 2018 19:46:17 +010

Svar till JL.

Förstår du inte den svenska mentaliteten JL? Anledningen till att värdegrunden är så viktig för våra politiker är att folk verkligen anser att det är vi som är riktiga människor, mer värda och mer upplysta med en högre moral än andra folk. Vi vet hur man ska behandla både djur och barn. Vi är genetiskt goda och rättvisa. Dessutom är vi oskyldiga till all världens ondska. Kanske är det arvet efter 200 år av fred. Men det går bra att exportera vapen och död och i varje konflikt så hittar man svenska vapen. Men det räcker med ett beslut och en händelse för att ge fienden en mycket bra anledning att ge sig på kristna. Det var avsättandet av Khadaffi. Det slutade med kaos och en hel nation som föll ihop.

Svara


JL Sun, 23 Dec 2018 08:35:54 +010

Svar till David Ström. Det heter ju att högmod går före fall.
Återigen vill jag peka på det första budet. Hade kvinnorna följt det, så hade de varit i livet nu.

Svara


Stefan Jonasson Sun, 23 Dec 2018 09:26:47 +010

Hur kan du veta vad dom har följt för bud eller inte.... Dom kanske var frälsta... Eller så frälste GUD dom innan dom dog... Dom kanske blev martyrer... Muslimerna som gjorde det som följde Muhammeds exempel och koranens lära kommer att hamna i helvetet.... Islam är hatets och våldets religion...

Svara


Stefan Jonasson Sun, 23 Dec 2018 09:59:27 +010

Ibland förstår man kommentarer... Man kanske inte läser ordentligt... Eller så har man sitt fokus på nåt annat än det som diskuteras..... Högmod är orginalsynden.... Dom där gossarna är uppfyllda av högmod över hur rättfärdiga och lydiga mot GUD dom har skapat sig en inre bild av vem GUD är... Dvs en avgud som passar deras blodtörst och högmod.... En avgud behöver ju inte bara vara en bildstod.. Utan någon inre bild man skapat med sin fantasi... Som passar det man vill... Dom som är hängivna allah..... Älskar att vara självrättfärdiga hycklare... Ondskans fariseer i kvadrat....

Svara


JL Sun, 23 Dec 2018 12:12:32 +010

Svar till Stefan Jonasson . Stefan,
Hur kan du veta vad dom har följt för bud eller inte
Som kristen skall man inte ha med islam att göra. Det är det första budordet. Det följde de inte. En av deras mammor hade varnat dem för att göra det som de gjorde, istället skulle de visa för sina mammor att islam inte var så farligt. Det enda man skall ha med muslimer att göra som kristen, det är att förklara att Jesus är Guds son och fråga om de vill konvertera till kristendomen. Vill de inte ta emot Jesus som Guds son, håll dem borta från er. Upprätthåll det första budet. Som det står i Galaterbrevet:
Svara mig, ni som vill stå under lagen: har ni inte hört vad lagen säger? 22Där står skrivet att Abraham fick två söner, en med sin slavinna och en med den fria kvinnan. 23Men hans son med slavinnan var född efter naturens ordning, sonen med den fria kvinnan tack vare ett löfte. 24Häri ligger en djupare innebörd: de två kvinnorna är två förbund. Det ena kommer från berget Sinai och föder sina barn till slavar, det är Hagar. 25Sinai är ett berg i Arabien men svarar mot det nuvarande Jerusalem, som ju lever i slaveri tillsammans med sina barn. 26Men det Jerusalem som finns i himlen är fritt; det är vår moder, 28Ni, bröder, är löftets barn, liksom Isak. 29Den gången förföljde han som var född efter naturens ordning den andre som var född på ett andligt sätt, och så är det också nu. 30Och skriften säger: Driv bort slavinnan och hennes son.
Jag vet att det inte är vad som lärs ut i frikyrkorna samt Svenska kyrkan, för där är det tvärt om. Man lär människor att inkludera andra gudar. Och de gör det lagiskt. Vilket får följder. I kvinnornas fall fick de huvudet avhugget, i Sveriges fall kommer det med största sannolikhet bli inbördeskrig. Grejen är att frikyrkorna drivs av högmod. Precis som de 2 kvinnorna. De ville ha världen och fick den. Frikyrkorna vill också ha världen och det kommer de att få. Man bryter inte det första budordet utan att det blir konsekvenser. Att bryta lagen får följder i detta liv. Dock som du säger så är de säkert martyrer nu. Om de dog, för att de ansågs kristna så dog de i Herren. Det ger förlåtelse för alla synder. Som det står skrivet:
Och jag hörde en röst från himlen som sade: ”Skriv: saliga de döda som härefter dör i Herren. Ja, säger Anden, de skall få vila efter sina mödor, ty deras gärningar följer med dem.

Svara


Lukas Sun, 23 Dec 2018 15:01:17 +010

Måste poängteras att vi numera har 2000 våldsextrema i Sverige, de flesta jihadister. Och de har ökat med 10 ggr på bara 7 år! Det är ett fullständigt misslyckande för regeringarna Reinfeldt och Löfven men bara den senare har fattat att "vi har varit naiva". Sverige driver sedan länge som ett redlöst skepp efter de rådande vindarna. Och ingen gör någonting. Inte ens en regering har man fått ihop efter 100 dagar. Det lär hålla på så ända tills Annie Lööf kommit ner på jorden.

Svara


Tomas N Sun, 23 Dec 2018 17:48:15 +010

Det är en tragedi att dessa tjejer blev så våldsamt dödade och man kan hoppas och be för att det hanteras på ett bra sätt för att varna och upprätta en nykter syn på faror av denna typ.

Islamister finns,fast de inte är i majoritet och ganska många jihadister som deltagit i strider såväl som halv eller helkriminella från dessa länder. I kombination med flera generationer av människor i väst som växt upp och marinerats i det liberala vänsteridologierna och i Sverige tron på att allt är tryggt bara man själv är snäll.

Bortsett från elaka nazister förstås och andra tveksamma vita män så är hela världen säker och fri från ondska . Så ungefär tänker nog många ,men detta är tyvärr inte sant.

Utan att gå in på den existerande överdrivna synen på att alla muslimer är blodtörstiga jihadister och att islam är "odjuret" ,så är det uppenbarligen så att de har en ganska ansträngd syn på kvinnor och sexualitetoch särskilt på frigjorde svenska kvinnor ,vilket finns mycket exempel på om man vågar läsa alternativ media och har vett att sålla ut välbehövliga nyheter ifrån propaganda.

Det behövs anser jag mera nykter och sanningsenlig kritik mot islam som leder till en fast hållning. Inte etablissemangets överslätande ton som jag skulle säga har sin grund i det mångkulturella projektets grundsyn att allt som kom på köpet med invandrade etniska grupper skulle tillåtas på alla sätt(inkl islam) och inte får ifrågasättas. Och inte den överdrivna aggresiva antiislamiska propagandan som man oftast finner bland vissa antiimmigrationsgrupper och bland starka Israelvänner. Det blir ännu ett exempel av den Hegelianska dialektiken och öppnar inte för sanning och rättfärdighet och där omvändelse kan ske.

Bibeltexten från Galaterbrevet som JL postade handlar inte om Islam utan handlar liksom övriga Galaterbrevet om skillnaden mellan gamla och nya förbundet och mellan lagen och nåden. Även om Ismael mest troligt är stamfader till araber .

Jag säger igen min syn på islam i korthet eftersom vi behöver förstå detta. Muhammed valde bort Jesus eftersom han såg katolska kyrkor med mariadyrkan och annat konstigt,han såg judarnas praktiserande av talmudism och sin syn på att fortfarande vara Guds utvalda folk och i detta fanns en öppning för det som han själv ville göra och då kom ängeln med uppenbarelsen som ledde till islam.

Många muslimer jag pratat med har en avund till judar och det finns uppenbarligen en djup konflikt där som kan vara kopplat till andra folk som besegrades av Josua ,Gideon eller andra judar. Judars utvaldhet som Guds folk är en provokation för alla folk och Jesus är en stötesten för alla som vill hålla fast vid sin synd och köttets begär.

Västvärldens beslut att böja sig för islam bygger på stora beslut och ideer som rör nationalism och globalisering. Endast genom nåd och sanning och en rak hållning tror jag vi kan hitta en hållbar väg i att bemöta islam och brottslighet som följer i dess fotspår.

När det gäller samfunden så krävs det visioner och karaktär att inte ta del av det politiska /världsliga. Idag finns det saker som berör t ex integration som kan göras både av samhället och kyrkan. Men kyrkan kommer framöver behöva avstå från vissa saker som ändå är bra för att istället hålla sig till det som Jesus bestämt att den skall göra.

Om kyrkan börjar fylla en politisk funktion så är risken alltid att man lyder bud som är världsliga snarare än Guds.

Det behövs flera församlingar som är fristående ifrån samfunden och därigenom kan vara fri från SKR och politisk påverkan

Svara


Bengt Sun, 23 Dec 2018 18:51:41 +010

Det sista är mycket viktigt

Svara


Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?


Prenumera på Youtubekanalen:

Vecka 16, fredag 19 april 2019 kl. 20:45

Jesus söker: Olaus, Ola!

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn. De som blev födda, inte av blod, inte heller av köttets vilja, inte heller av någon mans vilja, utan av Gud." - Joh 1:12-13

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som min Herre och Frälsare. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Jag ber om förlåtelse för alla mina synder. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!


Senaste bönämnet på Bönesidan
fredag 19 april 2019 13:35

Är helt mentalt slut. Blir yr och trött. Orkar inte med min familj eller jobb. Snälla be om helande.

Aktuella artiklar


Senaste kommentarer


STÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 55 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 35 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 18 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 13 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp