434 online! | Sidvisningar idag: 63 079 | Igår: 178 464 |

www.apg29.nu


Live Apg29 | Biblar | Bönesidan | Dagens ros | Date29 | Christer Åberg | Sök | Kontakt

kontrolli Antikrishti në Kinë

kontrollit Antikrishti

Nga Holger Nilsson 

Nuk është tani një realitet në Kinë mund ndoshta shumica e tyre nuk sjellin në - kjo është një sistem i kontrollit që ndoshta askush nuk ka qenë në gjendje të imagjinohet.

Ne nuk duhet të vërtetë të jetë i befasuar nga ky sistem i kontrollit, i cili është tani kinezët janë të detyruar të jetojnë me të. Kjo është për shkak se në mënyrë të përkryer në me imazhin se fjala profetike na ka dhënë një parandjenjë.

Për të marrë një ide të kësaj, vetëm shikoni në fotot që ne kemi vënë në këtu. Të dy imazhe janë deponi ekran nga dokumenti SVT-së bazuar në të cilën u transmetua më 7 tetor.

600 milionë kamera survejimi

Në fund të programit SVT-së tregoi se si sistemi i kontrollit të kap të gjithë këta njerëz kineze, nëse ata ecin, biçikletë ose me makinë një makinë - nuk shpëtojnë. Sistemi është tashmë i zhvilluar mirë, dhe në rreth një vit, do të jetë popullsia e madhe e Kinës është monitoruar nga afër 600 milion (!) Kamera.

China Social Credit shkruan se ky sistem do të lejojë qytetarët të besueshëm endet lirisht në qiell, ndërsa duke e bërë të vështirë për të pafavorizuara të jetë në gjendje për të marrë një hap të vetëm. Ato mund të përjashtohet tërësisht nga shoqëria.

Tani mediat në botë filloi zgjohen për atë që po ndodh në Kinë. Në një artikull suedeze TT, botuar në gazeta të ndryshme në tetor, ju shkruani në lidhje me realitetin e popullit kinez tani jetojnë me: 

"Round monitorimin orën e një kombinimi të njohjes fytyrë, analizën e të dhënave, aktivitetet online dhe sjelljes ekonomike. Duke përdorur algoritme dhe vlerën e kredisë social ndërhyrje njerëzore Numërimin individi up, një rezultat që është përditësuar në kohë reale dhe është e rëndësishme për individin dhe familjen e tij. "

Ju lutemi lexoni këtë përsëri! Ajo mund të jetë e vështirë për të marrë në, realitetin që ne duhet të lidhen me. Këtu ka flasim pastaj për duke u monitoruar rreth orën!

Regjistruar në një sistem pikë

Përveç kësaj, të gjitha të regjistruara në një sistem pikësh, i cili është "vendimtare për individin dhe familjen e tij." Kjo do të thotë se jo vetëm që ndikon në individin, por edhe të gjithë familjen.

Një person i cili ka jetuar në Kinë raportojnë se ajo është e njohur gjerësisht se një hardware të veçantë është futur në të gjitha telefonat kineze. Në këtë mënyrë, autoritetet dëgjojnë atë që thoni kur ju flisni në telefon.

Përveç kësaj, autoritetet kanë filluar edhe për të regjistruar mostra Zëri i qytetarëve. Kjo mënyrë bën të mundur për të përcaktuar se kush është duke folur, kur një dëgjon.

Të krishterët që jetojnë në kontroll të vështirë

Nga një pikë të krishterë të parë, ajo është për të krishterët është tashmë shumë e vështirë për të jetuar me këtë kontroll. Është regjimi kinez pas në në ushtrimin e tyre të pushtetit për të fituar qytetarët besnikë, besimi i krishterë mund të ndalohet edhe. atëherë nuk do të ketë problem për autoritetet për të përjashtuar të gjithë ata nga funksionet e shoqërisë, dhe kështu e bën të pamundur për të jetuar një jetë normale.

Një sistem anti-krishterë e kontrollit mbi të cilët do të marrin për të blerë dhe shitur, të përshkruara në përfundim Zbulesa, kapitulli 13-së, është bërë një realitet.

Nëse dikush ka ndonjë dyshim se kjo do të zbatohet kurrë, ose se burimet janë në dispozicion për të arritur atë tani në këtë moment, tani mund të bjerë dyshimet e tyre. Tani është koha për të zgjoheni dhe të ndaluar mohimin profecitë biblike.

Përmbushja e përshkrimit profetike

Edhe më e rëndësishme është që të fillojë mësuar dhe duke shpallur në lidhje me këtë, në mënyrë që të gjithë të krishterët janë duke u bërë të vetëdijshëm se sa larg kemi ardhur në plotësimin e përshkrimit profetike që gjenden në Bibël.

kontrollit Antikrishti

Tani që mediat laike konfirmon atë që tashmë ekziston dhe zbatohet, ajo nuk duhet të jetë e vështirë për të bindur të dy të krishterët dhe jo të krishterët në lidhje me besueshmërinë e fjalës Biblës.

Gjëja më e rëndësishme është për të pranuar Jezusin si Shpëtimtarin e tyre personal kështu që ju nuk do të bëhet një viktimë e Antikrishtit dhe të regjimit të tij. Ajo është e përjetësisë jetike rëndësi!


Holger Nilsson

http://flammor.com 

Artikuj dhe videot që janë bërë nga të tjera se Apg29.nu mund të kenë pikëpamje që blog vendrrjet nuk do të ndajnë.


Skriv ut


Publicerat av Christer Åberg Friday 4 January 2019 03:32 | Direktlänk | Nyhetsbrev | RSS

STÖD APG29: Swisha: 070 935 66 96 • Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 • Paypal: https://www.paypal.me/apg29/


37 kommentarer

OBS: Läsarmejl, artiklar, kommentarer och video som är skrivna och gjorda av andra än mig, (Christer Åberg, grundaren till Apg29), kan ha åsikter som jag inte delar.

Karl Almlöf

Påminner om Karin Boyes Kallocain.

Svara -   - 4/1-19 07:00 -


Niklas jönsson

Det visar ju bara på att vi inte har lång tid kvar på denna jord innan uppryckandet kommer att ske,snart kommer övriga världen behöva befatta sig med samma system som dom har i Kina nu,usch för ett sådant kontrollsystem stackars de som inte tycker/gör som regimen vill att de ska göra för då blir de uteslutna ur samhället.

Svara -   - 4/1-19 08:49 -


Bertil Rosenius

Behöver vi kristna vara MEDVETNA?

Jo, jag hävdar det, absolut! Och detta understryker vikten av att inte locka in sina syskon i föreställningen att vi odiskutabelt kommer att ryckas undan och slippa vedermödans verkningar och Antikrist. Vi är - de facto - redan vid dess tidsmässiga rand och det är egentligen bara Antikrist - som fysisk "person" - som fattas.

Alla ni som läser Holgers inlägg ovan - och kanske du själv Holger - behöver sätta ned foten och våga ställa frågan:

Är detta ngt vi verkligen skall bekymra oss om, bara som ett "tecken i tiden" - vi skall ju ryckas undan? Eller skall vi se det som konkreta för varningssignaler till oss alla - även om vi inför Guds vredesdomar skall ryckas undan?

Ibland beskrivs en sådan som jag - som varnar för Antikrists framträdande - med föraktfulla och arroganta ord, som en som "väntar på Antikrist" - ett anmärkningsvärt kristet agerande. Jag fortsätter dock hävda, att det är oansvarigt att förringa Guds Ords varningar för Antikrist. Tidens faktiska och konkreta händelseutveckling bör få oss att förstå att Antikrist förmodligen redan finns bland oss - "i religionens och politikens korridorer" - utan att vi fått fokus på honom.

Bra inlägg Holger!

Men låt oss våga gå vidare. Är tecknen varningar enbart för de ofrälsta och för de kristna som "slumrar"? Eller är de också varningar till de som lever i tron att vi skall ryckas undan från allt ont - inklusive världens mest framgångsrike manipulator - Antikrist?

Vedermödans snara dras nu åt för folket i Kina - ändå är kristna i Kina inte uppryckta!

Not: Några av er är vana vid att jag skriver Antikrist med litet "a" - för att på intet sätt upphöja honom. Jag upplever dock starkt, i denna stund, att nu är det dags att utskilja honom från att bara vara ett system av flera småantikrister - som många vill gör honom till - till att tydligt förstå och peka på honom som en fysiska person, precis som Jesus Kristus var, när Han vandrade på jorden vid sin första tillkommelse.

Svara -   - 4/1-19 09:30 -


Kattis

Jag såg detta på Svt i höstas. Men jag vill också nämna en annan sak, som inte hör till den här tråden! Det är om Amazon världshandeln som också vill etablera sig i Sverige. Jag såg den Dokumentären på datorn på SvT play innan jul. Det handlar om att de vill växa över hela världen och slå ut de vanliga butikerna. Där är man också kontrollerad.

Svara -   - 4/1-19 09:45 -


David Billström

Vilken sjuk "utveckling".

Men låt oss som tror komma ihåg - "Ty HERRENS ögon överfar hela jorden, för att han med sin kraft ska hjälpa dem som med sina hjärtan ger sig hän till honom." 2 Krön. 16:9

HERREN ser och hör allt. Ett hot för vissa men för oss som tror, en tröst.

Låt våra hjärtan dra nära HERREN.

Svara -   - 4/1-19 10:11 -


Thomas

Svar till Karl Almlöf .

Påminner om Karin Boyes Kallocain.

Läste den som barn på ett sommarlov och även om jag inte minns så mycket vad den handlade om så minns jag den fadda känslan jag fick av den.

Svara -   - 4/1-19 11:37 -


AnnMarie

Svar till Bertil Rosenius.

"Vedermldans snara dras snart åt för folket i Kina-ändå är kristna i Kina inte uppryckta"

För en del räknas nog bara de kristna i lilla Sverige,längre än så sträcker sig inte tankarna

Svara -   - 4/1-19 13:01 -


Bertil Rosenius

Ja, det som inte händer här händer inte. De som drabbas bor på en annan planet, alt tillhör de inte mänskligheten - som består av ca 10 miljoner innevånare, + ev norrmän...

Svara -   - 4/1-19 13:11 -


Lena Henricson

Bra att vara beredd på att JESUS kan komma när som helst. 🤗

Bra också att vara beredd på att vi får vara med om en del av vedermödan.

Det som är viktigast är att JESUS bor i våra hjärtan och att vi tjänar honom! 👆

Svara -   - 4/1-19 13:42 -


Bertil Rosenius

Svar till Lena Henricson.

Amen! 👍

Svara -   - 4/1-19 13:44 -


Marita

2003 stod jag på flygplatsen där det fanns ca 40 kineser. Jag ställde mig mitt ibland dom och predikade om Jesus som frälsare. Och Ordet togs emot. En välklädd man kommer fram och ger ett visit kort i min hand. Och tackar mig. Han var högste VD för ett företag långt borta i en stor stad. Har tänkt så många ggr på detta. Kineserna är hungriga efter Guds ord. Tyvärr har jag inte kvar hans visitkort. Men Ordet sändes till att verka och vi vet inte hur det blev senare. Jag vill tro att några tig till sig Ordet. HA vet alltid vad Han gör !

Svara -   - 4/1-19 14:21 -


Bengt

Det som skrämmer är ju detta med vilddjurets märke

Om vi slipper det eller inte

Gud kan ge oss flyktvägar och beskydd

Om det är hans vilja

Svara -   - 4/1-19 14:26 -


Bertil Rosenius

Svar till Bengt.

Här får vi vara visa. Vi får aldrig ta på oss märket!

Personligen tror jag det är vid det skedet, en bit in i vedermödan när märket införs, som ett uppryckande skulle kunna ske. Efter detta går det inte att överleva - som jag förstår Bibelns Ord. Därmed är blir tanken att vi skall vara med in till slutet, då vredesskålarna töms, i mina ögon omöjlig.

Och därmed får jag mothugg från både PreTrib och PostTrib... 😢...

Svara -   - 4/1-19 15:07 -


Bengt

Nej det tänker jag inte göra

Och därför tror jag en flykt kan krävas

Hoppas vi slipper det

Svara -   - 4/1-19 15:32 -


Kalle

Svar till Bertil Rosenius.

Om uppryckandet sker efter vedermödan startat, varför sitter dom 24 äldste vid tronen redan när Jesus tar emot bokrullen? Varför står lampställen, som i kapitel 1 identifieras som församlingarna, redan inför Herren? Och hur kan antikrist framträda innan uppryckandet när 2 Thes 2 säger tvärtom?

Förföljelse har funnits i alla tider. Det kommer säkerligen accelerera allteftersom det närmar sig. Men jag tycker att bibeln är tydlig med att vi inte är kvar på jorden när Daniels 70e vecka startar.

Svara -   - 4/1-19 15:52 -


Bertil Rosenius

Svar till Kalle.

Du har rätt i att det går att plocka ut flera ställen som styrker vad jag förstår att Du grundar Din förståelse på. Likaså förstår jag att det finns bibelställen som styrker de som har en förståelse som går på tvären med Din. Det är ofta lätt att hitta Bibelställen, som i den egna - eller i en krets likasinnades - förståelse, blint kan styrka en viss tro.

Men då det finns ord som styrker både en pre och post tolkning av uppryckandet, väljer jag den förståelse som jag visat på många gånger, den som kallas MidTrib.

Jag väljer att varna för Antikrist, så som Guds Ord gör. Jag läser inte Ordet om ändens tid och Antikrist som någon fiction eller skrämselpropaganda. Utan som en kärleksfullt varnande hälsning från Gud. Däremed kan jag inte negligera Antikrist som någon vi inte behöver bry oss om.

Svara -   - 4/1-19 16:29 -


Leif

Svar till Kalle.

Och hur kan antikrist framträda innan uppryckandet när 2 Thes 2 säger tvärtom?

Kan du förtydliga hur du menar här eftersom jag läser detta stycke såsom att laglöshetens människa just måste träda fram innan uppryckandet?
(2 Thess 2:1‭-‬3) När det gäller vår Herre Jesus Kristus återkomst och att vi ska samlas hos honom, ber vi er, syskon, att inte utan vidare tappa fattningen och låta er skrämmas, vare sig av någon ande eller något vi skulle ha sagt eller skrivit och som hävdar att Herrens dag redan är här. Låt er inte luras, vad de än säger. Först måste nämligen ett avfall komma och en laglöshetens människa träda fram, undergångens son.

Svara -   - 4/1-19 18:54 -


Inge

Är det någon som vet var man kan hitta en länk till SvT:s Dokument utifrån som sändes den 7 oktober?

Det verkar vara borttaget på SVT play?

Svara -   - 4/1-19 19:14 -


Roger T. W.

Kristendomen var förbjuden i Kina i flera hundra år. Några miljoner kom fram när den tilläts igen. De överlevde i hemförsamlingar. Det gör de också idag till viss del, men nu kan staten övervaka ockå dem. Bara godkända Bibelöversättningar tillåts.

Hankineser bosatte sig bland muslimska uighurer. De ansåg sig vara utsatta för folkutbyte och reagerade lite våldsamt. Kina gick in med total övervakning och läger. Tibet är ett annat exempel, men där fick Kina i alla fall slut på den gamla feodalismen och det var bra.

Kina vill också vara med och bestämma vilka biskopar som utses. Det ser inte bra ut.

Svara -   - 4/1-19 21:07 -


Niklas jönsson

svar till KALLE Instämmer helt,det går inte att påstå något annat när det står i bibeln klart och tydligt att vi är bortryckta då när ANTIKRIST framträder,jag tror till 100% på det som står skrivet i bibeln och inte på hur andra vrider & vänder på orden och förvränger sanningen.

Svara -   - 4/1-19 21:48 -


Bengt

Hoppas det är så

Svara -   - 4/1-19 22:25 -


Anna Ivar

Oroande att kristna, unga som gamla, i istället för att använda ledig tid till deckarfilmer och tv tar tillfället att läsa Bibeln. HELA Bibeln. Snart finns inga Bibelappar eller biblar att tillgå. Utom möjligen någon enstaka. Att bygga upp sin ande ska vi göra nu. Med Guds Ord. Det kontrollsamhälle som Kina infört planeras över hela jorden.

Språken går att översätta språken tal och skrift via mobil. Vi är alltså tillbaka till Babel där Babels torn skulle byggas upp till himlen. Gud lät språkförbistringen träda i kraft för att människorna skulle söka honom.

"Mitt rike är inte av denna världen" säger Jesus.

Nya Världsordningen beräknas vara införd 2020-2030. Kallas Tjugottretio.

Ingen ska heller få säga att det bara finns en Gud. Eller en enda väg till Gud. Vår tro på Jesus vår Frälsare och Herre bygger på: "Ingen kommer till Fadern utom genom mig".

Just denna dag som är har Jesus en uppgift för dig och mig. Idag vill han leda till den som längtar efter frid med Gud. Genom bön eller/och på annat sätt. Den som leds av Anden ÄR Guds barn. Allt förmår jag i Honom som ger mig kraft säger Paulus. Gud bereder vägen för varje ny dag. Ger kraft och glädje.

Svara -   - 5/1-19 07:38 -


nils

Äntligen kommer Sanningen fram,att även vi troligen kommer att vara med under den kommande V-mödan,så att vi Ej överraskas när det sker.

¤¤¤
Nu är tid för Förberedaelse i Ordet,Bönen och i Lydnaden inför Herren!
Den relativt "lugna" tiden Nu har Herren låtit oss få ,Ej för lättja utan för Förberedelse!
Läste att kristna i Kina redan möter förföljelse med rivna kyrkor,bränning av biblar mm. men ända fortsätter följa sin Frälsare Jesus utan att låta sig skrämmas.
Det finns minst 100-miljoner Troende idag,de flesta i den underjordiska kyrkan.
Värdesätter man sin Frälsare Jesus Kristus,finns inget som skall stoppa dig och mig från att skiljas från Honom.
¤¤¤
"Ty jag är viss om att varken död ellerliv.varken änglar eller andefurstar,varken något som nu är eller något som skall komma,varken någon makt i höjden eller makt i djupet ej heller något annat skapat,skall kunna skilja oss från Guds Kärlek o Kristus Jesus,vår Herre." Rom.8:38-39.
"Är Gud För oss,vem kan då vara Emot Oss?" Rom.8:31.
"Och se,Jag är med eder Alla dagar intill Tidens ände." Matt.28:20.
"Och Jag skall bedja Fadern,och Han skall give eder en annan Hjälpare,som för Alltid skall vara Hos Eder." Joh.14:16
"Nej,i Allt detta vinna vi en Härlig Seger genom Honom som har Älskat oss."Rom. 8:37
¤¤¤
Låt oss Fröjdas och Glädjas i Herren vår Förlossare,när det ju är vår Eviga Förlossning som Nalkas! Amen!

Svara -   - 5/1-19 08:24 -


Bertil Rosenius

Svar till nils.

Ja, du har nog så rätt nils. Sverige har fått uppleva många och ofattbara förmåner genom de sista hundra åren. Vi har som land och folk blivit mirakulöst skonade från så mycket. Varför?

Kanske har Gud en särskild avsikt och kallelse till oss. Hur agerar vi på detta? Köper vi på oss än mer prylar? Tar allt för givet? Blir självcentrerade och styvnackade?

Vi har ett ansvar, att förvalta vad Gud gett och ger oss!

Jag för min del upplever att i vi denna frihet vi har nu, måste dra oss ännu mycket mer nära Herren, genom Bibelläsning och bön. Vi måste bli än mer starka i Herren och gå när Herren kallar.

Kanske behöver vi denna styrka för vår egen andliga överlevnad i en framtid? Kanske behövs den inför nåden och kallelsen att få vara Herrens ljus och tröst i en mörknande värld...

Svara -   - 5/1-19 09:20 -


David Billström

Svar till Bertil Rosenius.

Jag för min del upplever att i vi denna frihet vi har nu, måste dra oss ännu mycket mer nära Herren, genom Bibelläsning och bön. Vi måste bli än mer starka i Herren och gå när Herren kallar.

Där har vi det broder. "Då kan vi helt ägna oss åt bönen och åt ordets tjänst." Apg. 6:4

Vi håller oss nära Herren genom bönen och ordet och förkunnar ordet till människor.

Svara -   - 5/1-19 09:59 -


Sofia

https://svenska.yle.fi/artikel/2018/04/08/kina-har-borjat-rangordna-medborgare-med-system-baserat-pa-sociala-poang-for

Svara -   - 5/1-19 16:27 -


nils

Svar till Bertil Rosenius.

I natt funderade jag åter,vad måste Guds folk möta för att bliva Väckta?

Tänkte på det ord David Wilkerson fick i början av år 2000; Apati!
Han sade att det Enda som kan hjälpa från Apati är Nöd !
Jag ser inte heller någon annan väg,eftersom allttycks det bli bara Sämre eftersom Tiden Går!
Ingen positiv Förändring tyvärr alltsedan år 2000 tycks ske inom kristenheten.
Är jag pessimist eller en Realist,vilket jag vill och försöker vara?
Må Herren leda oss rätt i vår vilja och ansträngningar att ändå fortsätta vår Evangelisation till de Okunniga,Likgiltiga och Visefarande Svenska folket!

Svara -   - 5/1-19 17:29 -


Sofia

https://www.youtube.com/watch?v=3FMWcLZy3jU

Svara -   - 5/1-19 17:39 -


David Billström

Svar till nils.

Apatin var väl inom församlingen? Det är vi som är apatiska. Och är vi det så kan vi inte vänta oss att världen kommer till Jesus.

Må vi vända om från den felaktigt tillrättalagda, diplomatiska och försiktiga aproachen som leder till sömnaktighet. Det handlar om själar som är på väg till helvetet. Men i vår egotrippade lilla kyrkovärld där vi känner oss så trygga och glada att vara frälsta ägnar vi inte en tanke åt de förlorade.

Tänker på sången av Keith Green "Asleep in the light"

https://youtu.be/ik-XOVZcwow

Svara -   - 5/1-19 20:28 -


Kalle

Svar till Leif.

Nej, det där handlar om Jesu återkomst, inte om uppryckandet. I vers 6 ser vi att uppryckandet måste hända först.

Svara -   - 5/1-19 21:07 -


Leif

Svar till Kalle.

Jag säger inte att du har fel och att jag tror på ett annat sätt, jag är bara inte låst vid ett enda tänkande utan jag bara ser att det faktiskt ganska klart går att tolka de verserna på helt olika sätt, ja så gott som helt motsatt sätt.

Och det är ju ganska tydligt bland Guds folk.

Men någon riktigt bra förtydligande hur du ser på sammanhanget tycker jag ändå inte du gav...

Jesu frid...

Svara -   - 5/1-19 21:53 -


Bengt

Många inom kyrkorna är ju universalister

Tror inte på helvetet

Tror att alla kommer till himlen

Då blir det ingen nöd på.samma sätt

För människors eviga väl

Svara -   - 6/1-19 08:24 -


nils

Svar till David Billström.

Har vi Ingen Nöd för de förlorade är risken Stor att Själv vara Förlorad!

Vi får Ej heller bedragas som de i Kina blev genom Mao Zedongs intåg under kulturrevolution 1966-76 då kommunismens ateism härskade.
De oroliga troende fick då av Amerikanska missionärer höra, kommer det Förföljelse och Lidande,så kommer Jesus och hämtar er till Himlen.
I stället blev de hämtade till fängelser,tortyr och lidande när de bekände sin Tro.
Problemet var att de Flesta var då Ej Redo för det svåra som kom,och Förlorade sin Tro genom en Falsk Förkunnelse!
Besvikna att Jesus kom Ej och räddade dem,som Utlovat var av missionärerna!
¤¤¤
Samma Risk står vi inför Idag,när många Troende tror och väntar sig att en "helikopter" från Himlen skall rädda oss,att vi då skall "sväva bort" från allt lidande.
Skulle vi då vara Bättre Kristna än andra länders heliga som Idag blir Martyrer?
¤¤¤
Genom den falska Pre-Trib förkunnelsen som Saknar Allt stöd i bibeln,Bedrages många Troende,och saknar då Andlig och Mental beredskap när Nöden ändå kommar!
Jesus talade och varnade för Svåra Tider inför sin återkomst i Matt.24,och där Han först i Slutet talar om sin återkomst efter lidande och förföljelse,men givit oss Löftet att vara med oss Alla dagar intill Tidens ände.
Inte att Undslippa det svåra utan att kunna Uthärda de svåra Tider som kommer,med Herrens nåd och Kraft.
Det blir en Renings och Luttrings process vi då genomgår,att bli en värdig Jesu Brud!

Svara -   - 6/1-19 09:26 -


AnnMarie

Svar till nils.

Ja många tror sig ju komma undan från allt lidande. En del tror ju tom att de ska sitta och käka en god måltid och samtidigt se ner på de som är kvar och plågas.Hemska tanke låter det lockande?Ja kanske för en del.......faktiskt

Svara -   - 6/1-19 10:32 -


Bengt

En del av oss kan bli martyrer

En del inte

Men lidande och förföljelse blir det säkert

Svara -   - 6/1-19 11:03 -


Bengt

En del av oss kan bli martyrer

En del inte

Men lidande och förföljelse blir det säkert

Svara -   - 6/1-19 11:04 -


Leif

Svar till Bengt.

Att många är universalister vet jag då inte, men några lurade finns det allt. Vi har ju sådana exempel här inne som oftast tiger om detta men gärna talar väldigt illa om frikyrkosyskon.

Jesus är oerhört tydlig med att människor som inte väljer Honom som personlig Frälsare kommer att dömas och plågas i en sjö av eld oavsett om vi väljer att kalla den platsen för Gehenna eller Helvetet. Dem som hamnar där har alltså inte fått förlåtelse såsom dem som tog emot Guds erbjudande, de ville inte underordna sig Gud och får därför med sina liv betala sina egna ihoptjänade straff, och sedan gå evigt förlorade. Jesus säger att de aldrig någonsin skall bli förlåtna, men universalister vill inte tro på dessa Jesu Ord fast det står alldeles tydligt. Det finns någonslags stolthet hos universalister som binder dem vid otro och tvivel. Hoppas att de hellre väljer att tro på Jesu Ord så att de kan gå vidare och istället börja älska sina syskon som valt att tro på vad Herren sagt.

Den som säger något mot Människosonen skall få förlåtelse, men den som säger något mot den heliga anden får inte förlåtelse, varken i denna världen eller i den kommande.

(Matt 12:32)

Något annat ställe säger att de aldrig någonsin skall få förlåtelse.

Det betyder evigt straff, vilket i sin tur enligt Bibeln först betyder rättvist straff i eldsjön (gehenna) för sina egna synder, och sedan förlorad i ett evigt mörker och tomhet!

Jesu frid...

Svara -   - 6/1-19 16:37 -


Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?E padëshiruar - Pjesa 18

Christer Åberg padëshiruar

Pjesa 18 e serialit tim në lidhje me fëmijërinë time. Ne kemi ardhur në shkollë të mesme, kur kam filluar në klasën e shtatë. Kjo pjesë do të papritur ju, të cilin ajo e bëri për mua kur ajo ndodhi.

0

Läs allt!


Bordi i Migracionit bërë pyetjet e gabuara për të përcaktuar nëse ju jeni një i krishterë

test2

Shumica e 12 pyetje Bordi i Migracionit janë krejtësisht e pamundur për t'iu përgjigjur, dhe gjithashtu krejtësisht i paefektshëm kur ai në fakt vetëm e nevojshme një çështje për të përcaktuar nëse dikush është një i krishterë apo jo.

24

Läs allt!


New Age hap rrugën për Antikrishtit

New Age hap rrugën për Antikrishtit

Nga Holger Nilsson  Në vitet 1980, ne kemi gjithnjë e më shumë vijnë të gjithë termin "New Age". Ende kështu, megjithatë, shumë e habitur nga ajo që New Age është diçka, pavarësisht nga fakti se miliona në mbarë botën janë prekur, të prekur dhe të përfshirë në këtë trend tani gjithëpërfshirës përpara. Për shembull, në fund të vitit 1986-87, Eve Vitit të Ri, ajo ishte e miliona njerëz të cilët shkuan në meditim, ekstazë dhe akteve rituale. Nuk ishte rastësi që kjo ka ndodhur, por kjo ishte një përpjekje e koordinuar e njerëzve New Age në mbarë botën.

37

Läs allt!


Do ai që ndryshoi seks në qiell?

transeksuale

Do njerëzit në qiell që ka ndryshuar seks përmes operacionit?

8

Läs allt!


Kristna TV-kanaler i Sverige

Kristen TV i Sverige

Det finns många bra svenska kristna tv-kanaler i Sverige. Både som går på satellit, kabel och webben! Här listas alla kanaler.

21

Läs allt!


Të krishterët janë duke u persekutuar më shumë se kurrë

Open Doors Lista World Watch 2019

Image: Open Doors. 

Dyer të hapura "vjetor World Watch Lista e krishterëve persekutuar tregon se 2019 është viti më i keq ndonjëherë. Kjo është larg nga vitin më të vështirë që kur filluan të dhënat.

20

Läs allt!


Mëkatarët?

miq

Reader Mail nga David Billstrom Jezusi është modeli ynë kryesor rol për të arritur jashtë për njerëzit që nuk janë besimtarë. Kur Jezusi eci në tokë, ai e dinte se çfarë po ndodhte në njerëzit që erdhën tek ai. Ai është i njëjtë sot.

2

Läs allt!


Një muze i kryqëzuar McJesus në Izrael

Kryqëzoje McJesus

Foto: SVT. 

Protesta në Izrael kundër Jani Leinonen McJesus "vepra arti", që përshkruan një kryqëzuar Ronald McDonald.

6

Läs allt!


Padëshiruara - Pjesa 17

Christer Åberg Përshëndetni

Tani unë vazhdoj me dridhje tim dhe vlerësuar serial nga fëmijëria ime. Historia do të rritet në intensitet dhe të bëhet edhe më dramatike. Disa seksion shumë emocionuese dhe të flakta tani shtrihet përpara.

0

Läs allt!


Një heshtje Jesus - Njeriu qe vrau zërin e Perëndisë - Pjesa 6

ushtar romak

Hans Jansson, Uppsala Herod Antipa na takohen përsëri në historinë biblike. Këtë herë ai qëndron përpara Jezusit. Ajo kishte qenë pas tre vjet që nga prerja e kokës Gjon Pagëzori-së.

2

Läs allt!


Keqe Lista - Njeriu qe vrau zërin e Perëndisë - Pjesa 5

ushtar

Nga Hans Jansson , Uppsala Nuk është diçka e "zgjuar" dhe e keqja e veprimeve të Herodit në kontekst ne jemi duke përshkruar. Kjo sjell mua për atë që është shkruar në librin e Zanafillës.

5

Läs allt!


Profecia Kristin është e vërtetë me kohën tonë

- Një profeci në lidhje me fundin e kohës!

Profecia e lashtë nga 1800s flasin për Jezusin për të treguar deri në malet në Suedi në ditët e fundit, dhe më pas në mal për të gjithë për të parë!

13

Läs allt!


"Zoti e bekoftë abortin dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës"

Reader Mail nga Nils 

Aborti - Mami

Një grua tani kishte një program Netflix Air ku ajo paguan haraç për abortin, dhe përfundon me fjalët: "Zoti e bekoftë abortit dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës", dhe këndojnë dhe valle me të.

38

Läs allt!


Në ferr, torturuar mëkatarët

Nëse ju shkoni në ferr, ju torturuar. Kjo është ajo që Ferri është për. Ashtu si njeriu të pasur në Luka 16, ju do të mundohen në flakë. Tërë mëkatarët shkojnë në ferr, dhe ata të shkojnë atje për të mundohen.

103

Läs allt!


Porsalindurit janë tashmë një "ex"

Porsalindurit janë tashmë një ish

Foto: Screenshot nga Facebook. 

Banorët e New York City tani mund të ndryshojë gjininë e tyre pa një certifikatë mjekësore. Për më tepër, ata mund edhe të ndryshojë gjininë porsalindur tyre.

5

Läs allt!


Prenumera på Youtubekanalen Apg29.nu

Nëse keni lindur në trupin e gabuar, ju mund të lindni përsëri

Loui Sand

Foto: SVT. 

Louise Nelum Sanda Mali "Loui" Sand, 26, është një yll suedez hendbollit i cili tani ndalet duke luajtur hendboll të hetohet për dysphoria gjinore. 

2

Läs allt!


Himlen TV7 intervjuar Christer Åberg

Christer är en känd bloggare bland både kristna och icke-kristna i Sverige. Han erbjuder Jesus som svar på aktuella samhälleliga och personliga problem. Programledare är Daniela Persin.

3

Läs allt!


Christian Bale: Faleminderit Satana frymëzim

Reader Mail: Pelle Lindberg 

Christian Bale: Faleminderit Satana frymëzim

Foto: Nga TV4. 

Çmimi për aktorin më të mirë shkoi për aktorin Christian Bale në Vice filmit, i cili falënderoi frymëzimin e tij: Satanit.

43

Läs allt!


Amerika News në lidhje Suedi: Mikroprocesorët futur për menaxhimin e monedhës në Suedi

Reader Mail nga Nils 

mikroçip

Në Stokholm, Suedi, zgjidhni 1000 për të zgjedhur Shop me një Microsystems vogla. Chips futur nën lëkurën e tyre.

55

Läs allt!


Ajo ka të bëjë me Islamin

Ajo ka të bëjë me Islamin

Reader Mail nga Stefan Eliasson Në këtë mënyrë arsyeton Është veprimet. Louisa dhe Maren nuk janë unike, kohët e fundit gjeti një varr masiv me 34 të krishterëve prenë kokën në Libi.

0

Läs allt!


Transpersoner befriade av Guds kärlek

En mycket stark dokumentär om transpersoner som har blivit befriade av Guds kärlek.

5

Läs allt!


Dagens ord

Vecka 04, tisdag 22 januari 2019 kl. 10:59

Jesus söker: Vincent, Viktor!

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? - Be den här bönen:

Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som min Herre och Frälsare. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Jag ber om förlåtelse för alla mina synder. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!

Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. - Joh 3:16kontrolli Antikrishti në Kinë

kontrollit Antikrishti

Nga Holger Nilsson Nuk është tani një realitet në Kinë mund ndoshta shumica e tyre nuk sjellin në - kjo është një sistem i kontrollit që ndoshta askush nuk ka qenë në gjendje të imagjinohet.

37

Läs allt!


Christer Åberg sjunger: Vem är Kungen i djungeln?

Måste bara ses! Christer Åberg sjunger och spelar ukulele sången: Vem är Kungen i djungeln? 

3

Läs allt!


Tio år sedan min fru Marie och vår son Joel dog

För tio år sedan den 21 december dog min fru strax innan klockan 12 på natten och vår nyförlöste son Joel dog sedan halvfemtiden på morgonen den 22 december.

2

Läs allt!


Senaste kommentarer

David Ström: Migrationsverket ställer fel frågor för att avgöra om man är kristen

Leif: Migrationsverket ställer fel frågor för att avgöra om man är kristen

Nina😄: Lögnen, falskheten och sveket

Katrina: Migrationsverket ställer fel frågor för att avgöra om man är kristen

Katrina: Migrationsverket ställer fel frågor för att avgöra om man är kristen

Leif: Migrationsverket ställer fel frågor för att avgöra om man är kristen

Katrina: Migrationsverket ställer fel frågor för att avgöra om man är kristen

Katrina: Migrationsverket ställer fel frågor för att avgöra om man är kristen

Leif: Migrationsverket ställer fel frågor för att avgöra om man är kristen

Martin: Migrationsverket ställer fel frågor för att avgöra om man är kristen

Leif: Migrationsverket ställer fel frågor för att avgöra om man är kristen

Martin: Migrationsverket ställer fel frågor för att avgöra om man är kristen

Bengt: Migrationsverket ställer fel frågor för att avgöra om man är kristen

Martin: Migrationsverket ställer fel frågor för att avgöra om man är kristen

Martin: Migrationsverket ställer fel frågor för att avgöra om man är kristen

Katrina: Migrationsverket ställer fel frågor för att avgöra om man är kristen

RH: Migrationsverket ställer fel frågor för att avgöra om man är kristen

Bengt: Migrationsverket ställer fel frågor för att avgöra om man är kristen

Martin: Migrationsverket ställer fel frågor för att avgöra om man är kristen

Lena Henricson: Migrationsverket ställer fel frågor för att avgöra om man är kristen


Muslimanët pastruar pas nate e Vitit të Ri, por kjo nuk është Islami

Muslimanët pastrimi

Picture: svt.se. 

Muslimanët pastruar rrugët e Gothenburg pas nate e Vitit të Ri nuk ka të bëjë me Islamin ka. Përfundimi I duhet të marrë për shkak se ajo është dëgjuar gjithmonë "kjo nuk është Islami", pas një terrorizmi përgjakshme myslimane - edhe pse Muhamedi dyja urdhëruar dhe kryer akte terroriste në emër të Allahut.

2

Läs allt!


shpëtimi im - Christer Åberg

gomë shpëtimi

Kur ai kishte sjellë mua, unë u ndal dhe bisedoi me një nga udhëheqësit në kishë Pentecostal në hyrje me emrin Donald. Pastaj ai pyeti: "A doni që të shpëtohet?" Edhe pse unë nuk e di se çfarë kjo ishte për diçka kam thënë ...

0

Läs allt!


Ata duan për të kolonizuar Marsin, por nuk udhëtojnë në hënë

Myshk dhe Mars

Picture: di.se. 

Kompania Electric makinë themelues Tesla dhe CEO Elon Musk është duke planifikuar për të dërguar njerëzit e tjerë në Mars dhe ëndërr e kolonizuar planetin. 

29

Läs allt!


Homoseksualitetit dhe të njëjtit seks marrëdhënie - Stefan Gustavsson

Çfarë thotë Bibla për homoseksualizmin? Tekstet biblike dhe argumenti racional është e ndriçuar në një mënyrë shumë të thjeshtë, në një leksion shumë të mirë nga Stefan Gustavsson. 

8

Läs allt!


Nëse keni nevojë për njohuri të madhe për të shpëtuar?

Ruhen në qiell

Përndryshe ju nuk mund të fitojë njerëz të tjerë për të Jezu Krishtit. Prandaj, është e rëndësishme të dini se çfarë është në Bibël dhe se si të jetë i shpëtuar. Bibla thotë që ju duhet të dini se keni jetën e përjetshme. Si mund ta dimë këtë? 

4

Läs allt!


Vision för själars frälsning 2019

Läsarmejl av nils 

Vision

Må denna vision motivera oss för själars frälsning år 2019. Lester Sumrall 1913-1996, blev en världsvid missionär efter denna vision år 1931.

3

Läs allt!


Bashkëjetesa nuk është, nuk ka qenë kurrë dhe kurrë nuk do të jetë një martesë

1495636808-qengji-brollop.jpg

Për të përshtatur për partneri i tha që të ketë marrëdhënie seksuale me njëri-tjetrin, kjo është e njëjta gjë që ju jeni të martuar me njëri-tjetrin. Por kjo nuk është në përputhje me Biblën.

4

Läs allt!


kafshët Bibla

kafshët Bibla

A e dini se Bibla flet shumë për kafshët? Këtu unë kam një listë të gjatë e shumë kafshëve në Bibël dhe disa insekte me referenca biblike! Ju lutemi të gëzojnë!

2

Läs allt!


Sfondi për kërkim shpirtëror të njeriut

viewfinder

I Sigvard Sword Në tim shkrim shpresë profetike kësaj, kam vënë shëmbëlltyrën e Jezuit në lidhje me "humbur djalin e / återvunne" (Luka 15) si një sfond ilustrues, një paraqitje që mbetet i ngjarjeve shekullore të mëparshme. 

0

Läs allt!


Paligjshme për të treguar se gratë ishin pre koka nga muslimanët

Ajo është e paligjshme për të treguar të vërtetën për të dy turistët femra në Marok u pre koka nga muslimanët.

12

Läs allt!
Apg29 har tusentals bloggartiklar! Gå vidare till fler artiklar:

NÄSTA


STÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 55 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 35 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 18 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 13 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Sedan 23:42 2013-08-16 har det varit 464 834 404 sidvisningar på Apg29! Apg29 har just nu 17 129 bloggartiklar, 93 308 kommentarer och 61 352 bönämnen.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp