Surfar nu: 319 www.apg29.nu


На атеист кој дојде до ништо

Од Холгер Нилсон

Патувањето продолжува - Симон Ådahl

Прочитај фасцинантен случај за кој атеист и неговото негирање дојде до ништо.

Ние го делиме тука став од новата книга на Симон Ådahl право Патувањето продолжува.

На атеист кој доби за да се исполнат Божјата сила. Проблематичниот човек беше критичен во однос на она што беше претставен пред него на денот на семинарот за даровите на Духот. Тој беше повеќе или помалку крило на неговата сопруга, кој бил член на собранието кои ги посетивме во Финска. членови на Собранието имале имено, односно, добил задача да го покани на неверните познаник или пријател на семинарот.

Јас бев таму, заедно со Örjan Armgren, мојот сосед кој патувал со мене во цркви во земјата за многу години, и Бертил Dolfen, активни во евангелизиране фонд и силно гори да се шири пораката на Исус во Шведска и во места каде што "обичните" луѓе се собираат, на тој начин, на места каде што пораката црквите "често не се постигне. I и Örjan почна со кажувам она што се случува кога ќе го користите подароци од секојдневниот живот, трансформација и промена што се случува кога зборуваат пророчки честитки на странци.

Кога нашите пасоши беа повеќе, тоа беше време за кафе пауза. Јас завршив до каже во најмала рака, скептични човек. Тој не беше среќен. "Мојата сопруга го прочитате вашата книга Неочекувано патување за мене"; промрморе тој. "Тоа е чиста книга за деца. Сте го направиле сето тоа! "Јас речиси ставам кафе во неговата душникот. "Навистина?", Одговори ми. "Но, во книгата се спомене пријатели и роднини. Јас не би тогаш тоа има доста во топла вода ако тие биле во книга за деца? Тие никогаш не би го прифатил тоа! "Тоа не се убедат мојот сосед. "Јас не верувам дека ниту еден збор во книгата," тој grunted на. "Верувам само во областа на науката!"

Јас завршив во дефанзива. "Јас треба да се јавите на некои од овие луѓе кои се во книгата, така што тие може да се каже она што е вистина или не?", Се обиде јас. Човекот одмавна со главата. "Не, јас не верувам дека ниту еден збор во книгата." Нашата заедничка кафе пауза беше малку напнат, и штом се напив од мојата чаша, отидов во мене и им се заблагодари за компанијата. Што прави незгоден кафе пауза, си помислив, и отиде во црквата за следната помине. Сега тоа беше пак Бертил е да учат за молитва за болните. Тој отиде на сцената и праша едно прашање: "Дали има некој од вас кои сакаат да научат како да се моли за болните?", Дојдоа многу луѓе. Претежно млади луѓе сакаа да го пробате и да научат да се моли за болните.

Откако сите волонтери посредници застана пред сцената Бертил праша: "Ние мора да го практикуваат тоа. Дали има некој во публиката кои страдаат од болести и заболувања? Ние треба да се тестираат ова со молитва. "А долга линија на луѓе стоеја во ред во црквата коридор.

Замислете мое изненадување кога видов скептични човек стоеше таму со неговата сопруга. Тој погледна во мојот правец и ќе се фати, во дел од секунда, неговата насмевка во мене. Тоа беше како да сакал да каже: Ајде да видиме што вашите верувања се случува за! Се насмеав во себе и шепна тивко на Бога: "Ви благодариме Исус за тоа што ќе биде со за денес"

Човекот дојде на двајца млади луѓе, кои ќе го прашам, и јасно и гласно одговорил: "Јас сум куцање се упати со години. Еден мој тетива е премногу краток. Лекарите не биле во можност да се реши овој! "Човекот покажа колку лошо што беше, и тој млитав и назад за некое време. Тој сакаше да се јасно покажуваат колку е лоша ситуацијата со него.

Еден од млади рече: "Сега ние се молат дека Бог ќе ги излечи тетива" Тие се протегала рацете на нозе на човекот и рече: "Во името на Исус. Да биде добро! "" Обидете се да добие некои сега! ", Рекоа тогаш на човекот. Тој почна да присуствува на црквата коридор. Без театрално! Тој остана уште малку потаму, се заврте со широко отворени, скитници очите и се загледа низ собата.

Погледот содржани страв и изненадување. Тој отиде напред, тој престана. Тој се сврте и се врати, овој пат побрзо. Тој пауза. Вкупниот изненадување целосно осветлена целото лице. Имајќи побрзаа нагоре и надолу црква коридор, тој престана и се сокри лицето со рацете. Тој беше голем плач. Неговата сопруга се упатиле кон неговото спасување и го прегрна. "И јас се ослободи од мојот sciatic болка одеднаш!" Извика таа. Тие стоеја таму и се прегрнуваа. Се смеев и го поздравија со радост! "Ви благодариме Исус дека ние не дојде со празни зборови и догма. Ви благодариме што ни овозможите да стапи на сила! ", Си реков. Човекот исчезна. Тој ја напуштил црквата и ја прашав неговата сопруга, каде и да одеше. "Тој излезе на прошетка!" Почнав да се смее. Се разбира, ќе сакаат да одат надвор на прошетка, ако сте само што беше исцелен од години на проблеми со куцање. Никогаш не сум видел човек повеќе, но се прашувам денес она што тој го рече на својата жена од денот на семинарот.

Исус се појавува Денес, тој сака целина и да се спаси - дури и атеисти!


Холгер Нилсон

www.flammor.com

Статии и видеа, кои се направени од страна на други од Apg29.nu имаат ставови кои блог сајт не ги делат.


Tack för att du läser Apg29. DELA gärna till dina vänner. Du kan också stödja Apg29 genom att sätta in en valfri GÅVA på BANKKONTO 8169-5,303 725 382-4. På internetbanken går det att ställa in så att du automatiskt ger en summa varje månad. Men om du hellre vill kan du SWISHA in en frivillig summa på 070 935 66 96. Tack.


Vill du bli frälst?

Ja

Nej


Publicerades torsdag 1 januari 1970 01:00 | | Permalänk | Kopiera länk | Mejla

1 kommentarer

Lena Henricson 29/10-2018, 22:32

Underbart! Tack JESUS! 🎶👆🎶💕🎶

Svara


Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.


Prenumera på Youtubekanalen:

Vecka 29, söndag 21 juli 2019 kl. 23:10

Jesus söker: Johanna!

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!


Senaste bönämnet på Bönesidan
söndag 21 juli 2019 21:11

Gud visa mig vad det är som händer just nu.Jag ber och ber
Denne man jag ber för,vad är det som händer med honom.
Gud visa mig,
Jag känner honom ju
Orkar snart inte be ensam,
help me 🙏


Morsan reklam


Aktuella artiklar


Senaste kommentarer


STÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 55 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 35 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 18 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 13 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp