Surfar nu: 418 www.apg29.nu


Ateisti i cili erdhi n hi

Nga Holger Nilsson

Udhtimi vazhdoi - Simon dahl

Lexoni ngjarjen interesante pr t cilin ateist dhe mohimi i tij u asgjsuan.

Ne ndajm ktu nj paragraf nga libri i ri nga Simon dahl titulluar Udhtimi vazhdoi.

Ateisti i cili mori pr t prmbushur fuqin e Perndis. Njeriu i trazuar ka qen kritik ndaj do gjje q sht paraqitur atij n ditn e seminarit n lidhje me dhuratat e Shpirtit. Ai ishte m shum ose m pak t krahut juaj e gruas s tij, i cili ishte nj pjestar i kongregacionit q kemi vizituar n Finland. Antart e Kuvendit e kishte domethn, respektivisht, ka marr nj detyr pr t ftuar nj njohje jobesimtar ose nj mik i seminarit.

Un kam qen atje bashk me Orjan Armgren, t afrmit e mi i cili ka udhtuar me mua n kishat e vendit pr shum vite, dhe Bertil Dolfen, aktive n Fondin Ungjillizim dhe djegur fuqishm pr t prhapur mesazhin e Jezusit n Suedi n vende ku njerzit "e zakonshm" Mblidhni, kshtu, n vendet ku mesazhi kishave 'shpesh nuk arrijn. Un dhe Orjan filloi duke treguar se far ndodh kur ju prdorni dhuratat e jets s prditshme, t transformimit dhe ndryshimit q ndodh kur flet jasht prshndetje profetike pr t huajt.

Kur pasaportat tona ishin mbi, ajo ishte koha pr nj pushim pr kafe. I prfunduar tjetr pr t thn m t paktn, njeri skeptik. Ai nuk ishte i lumtur. "Gruaja ime e ka lexuar librin tuaj Udhtimi i papritur pr mua"; ai mrmriti. "sht nj libr me tregime t pastr. Ju keni br t gjitha up! "Un pr pak sa kafe tim n laring e tij. "Really?" Un u prgjigja. "Por n librin e kam prmend miqt dhe t afrmit. Un nuk do t ket, ather at mjaft n uj t nxeht n qoft se ata ishin n nj libr me tregime? Ata kurr nuk do ta pranoj at! "Kjo nuk ka bindur t afrmin tim. "Un nuk besoj se nj fjal t vetme n librin," ai grunted n. "Un besoj vetm n shkenc!"

I prfunduar n mbrojtje. "A duhet t thrras disa nga kta njerz t cilt jan n libr n mnyr q ata mund t tregojn se far sht e vrtet apo jo?" Un u prpoq. Njeriu tundi koken e tij. "Jo, un nuk besoj se nj fjal t vetme n libr." Break jon e prbashkt kafe ishte disi e tensionuar, dhe sa m shpejt q kam pir n kupn time, un shkova n mua dhe falnderoi pr kompanin. far nj pushim kafeje keqe, mendova, dhe shkoi n kish pr t kaloj pran. Tani ishte radha Bertil pr t msuar n lidhje me lutjen pr t smurt. Ai u ngjit n sken dhe e pyeti nj pyetje: "A ka ndonj prej jush q duan t msojn se si t luten pr t smurt?" Shum njerz erdhn. Kryesisht t rinjt ishin t etur pr t provoni dhe t msojn t luten pr t smurt.

Pasi t gjith vullnetar ndrmjetsuesit qndroi n para t fazs pyeti Bertil: "Ne kemi pr t praktikuar kt. A ka ndokush n audienc q vuajn nga smundjet dhe Smundjet? Ne kemi nevoj pr ju pr t provuar kt me lutje. "Nj vij e gjat e njerzve t qndruar n prputhje n rresht e kishs.

Imagjinoni befasin time kur pash njeri skeptik duke qndruar atje me gruan e tij. Ai shikoi n drejtimin tim dhe kam kapur, n nj pjes t nj t dyt, zbardhje dhmbsh e tij n mua. Ajo ishte si n qoft se ai do t thot: Le t shohim se far besimet tuaja jan duke shkuar pr t! I buzqeshi me vete dhe i pshpriti n heshtje Perndis: "Faleminderit Jezus pr at q ai do t jet me rreth sot"

Njeriu erdhi pr t dy t rinjve, t cilt do t krkojn at, dhe tha me z t lart dhe t qart: "Un kam aloi pr vite me rradh. nj pjez im sht shum e shkurtr. Mjekt nuk kan qen n gjendje pr t zgjidhur kt! "Njeriu i tregoi se sa i keq ishte ai, dhe ai filloi t alonte mbrapa dhe me radh pr nj koh. Ai donte pr t demonstruar qart se si gjra t kqija ishin me t.

Njri prej t rinjve tha: "Tani ne t lutemi q Perndia do t shroj pjez" Ata shtrir duart e tyre n kmbt e njeriut dhe tha: "N emr t Jezusit. T jet e mir! "" Prpiquni t merrni disa tani! "Ata than pastaj te njeriu. Ai filloi t marr pjes rresht kishs. Pa al! Ai qndroi pak m posht, u kthye me t gjer t hapur, enden syt dhe filluar npr dhom.

Vshtrimi prmbante edhe frik dhe habi. Ai shkoi prpara, ai u ndal. Ai u kthye dhe eci prsri, kt her m t shpejt. Ai heshti. Habin e prgjithshme plotsisht lit up gjith fytyrn e tij. Duke pasur nxituan lart dhe posht rresht e kishs, ai u ndal dhe fshehu fytyrn e tij n duart e tij. Ai ishte qar e madhe. Gruaja e tij nxituan t shptimit t tij dhe prqafoi at. "Dhe un hoqa qafe t dhimbjes sime sciatic n t njjtn koh!" Brtiti ajo. Ata qndruan atje dhe prqafoi njri-tjetrin. Un qeshi dhe brohorisnin me gzim! "Faleminderit Jezus q ne nuk kemi shkuar me fjal t kota dhe dogmat. Faleminderit pr t na ln t hyj n fuqi! ", thash me vete. Njeriu u zhduk. Ai u largua kishn dhe pyeta gruan e tij, ku ai shkoi. "Ai shkoi jasht pr nj shtitje!" Un fillova duke qeshur. Natyrisht, ju doni t shkoni jasht pr nj shtitje n qoft se ju keni qen vetm shrua nga vitet e problemeve me al. Un kurr nuk e pash njeri m shum, por un pyes veten sot at q ai i tha gruas s tij, pas dits s seminarit.

Jezusi shfaqet sot, Ai dshiron q t dyja tr dhe pr t shptuar - edhe ateistt!


Holger Nilsson

www.flammor.com

Artikuj dhe videot q jan br nga t tjera se Apg29.nu mund t ken pikpamje q blog vendrrjet nuk do t ndajn.

Tack fr att du lser Apg29. DELA grna till dina vnner. Du kan ocks stdja Apg29 genom att stta in en valfri GVA p BANKKONTO 8169-5,303 725 382-4. P internetbanken gr det att stlla in s att du automatiskt ger en summa varje mnad. Men om du hellre vill kan du SWISHA in en frivillig summa p 070 935 66 96. Tack.


Vill du bli frlst?

Ja

Nej


Publicerades torsdag 1 januari 1970 01:00 | | Permalnk | Kopiera lnk | Mejla

1 kommentarer

Lena Henricson 29/10-2018, 22:32

Underbart! Tack JESUS! 🎶👆🎶💕🎶

Svara


Din kommentar

Frsta gngen du skriver mste ditt namn och mejl godknnas.


Kom ihg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in p Apg29 vilket sidans grundare har ensam rtt att besluta om och som inte kan ifrgasttas. Exempelvis blir trollande, hat, frljligande, villolror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskn. Hittar du kommentarer som inte passar in kontakta d Apg29.


Prenumera p Youtubekanalen:

Vecka 38, mndag 16 september 2019 kl. 08:07

Jesus sker: Dag, Daga!

"S lskade Gud vrlden att han utgav sin enfdde Son [Jesus], fr att var och en som tror p honom inte ska g frlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men s mnga som tog emot honom [Jesus], t dem gav han rtt att bli Guds barn, t dem som tror p hans namn." - Joh 1:12

"Om du drfr med din mun beknner att Jesus r Herren och i ditt hjrta tror att Gud har uppvckt honom frn de dda, skall du bli frlst." - Rom 10:9

Vill du bli frlst och f alla dina synder frltna? Be den hr bnen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och beknner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppvckt dig frn de dda. Tack att jag nu r frlst. Tack att du har frltit mig och tack att jag nu r ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bnen hr ovan?
Ja!


Senaste bnmnet p Bnesidan
sndag 15 september 2019 23:57

Be lkedom fr mig s att en fettsamling p halsen Gud tar bort, att de illasinnade som frfljt mig, ovrdigt, ojuste frfrdelats pga fasansfull, rykte, frljligat mig i slutna rum men ocks ppet


Morsan reklam


Aktuella artiklar


Senaste kommentarer


STD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Denna bloggsajt r skapad och drivs av evangelisten Christer berg, 55 r gammal. Christer berg blev frlst d han tog emot Jesus som sin Herre fr 35 r sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits p ntet sedan 2001, allts 18 r i r. Christer berg r en nkeman sedan 2008. Han har en dotter p 13 r, Desir, som brukar kallas fr "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 r om han hade levt idag. Allt detta finns att lsa om i boken Den lngsta natten. Christer berg drivs av att frkunna om Jesus och hur man blir frlst. Det r drfr som denna bloggsajt finns till.

Varsgod! Du fr kopiera mina artiklar och publicera p din egen blogg eller hemsida om du lnkar till sidan du har hmtat det!

MediaCreeper

Apg29 anvnder cookies. Cookies r en liten fil som lagras i din dator. Detta gr att stnga av i din webblsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp