719 online! | Sidvisningar idag: 167 758 | Igår: 185 081 |

www.apg29.nu


Во нападите на бракови - Дел 1 - Холгер Нилсон

Во наше време оди големи напади врз бракови. Во најдлабоката смисла, тоа е непријател на Бога зад нив.

Прво, Бог основана во утринските часови на создавањето, бракот меѓу маж и жена: "Затоа човекот ќе ги остави татка си и мајка и прилепи до својата жена, и тие ќе станат едно тело." 1 Егзодусот. 02:24.

Во Библијата можеме да видиме дека Божјиот непријател секогаш сакаше да го уништи она што Бог го создал и одредил. Така е и со брак.

Имајќи предвид дека тоа е сосема природно, а не само на христијанските бракови се во фокусот на нападите на ѓаволот. Тој е дете Божјо avsvurne непријателот и сите верници противник. Оваа волја на посебен начин да се покаже преку во овие последни денови. Пророчки опис наоѓаат во последната книга од Библијата:

"Во својот бес против жената отиде змејот далеку да војува против другите од нејзиното семе, оние кои ги почитуваат Божјите заповеди и го држат Исусовото сведоштво." До. 00:17.

Змевот е библискиот термин за ѓаволот и жена претставува Израел. Ова исто така се споменува оние кои имаат сведоштвото на Исуса Христа и тоа е очигледно верниците.

На тој начин можеме да видиме дека во последните денови ќе има напади врз двата Завета луѓе OT, Евреите, кои Завет луѓе, христијаните.

Овие напади против Божјите избраници две лица, е да стане појасна во нашето време. Една од манифестациите доаѓа само неколку напади врз христијански брак од алатките за ѓаволот го користи за уништување на бракови.

Пред десет години, ние би можеле да се опише тој случај, а исто така има и други сведоштва за. Она што го напиша за искуство беше сопругата на пасторот кога отпатувала со авион. Во авионот беа послужени со ручек, кога жената седи до жената на еден свештеник вели дека нема да има никаква храна, бидејќи таа се пости. Христијанската жена да стане толку заинтересирани и тие почнуваат да разговараат со едни со други. Потоа објасни другата жена дека таа постеле во среда со насоката која христијански брак ќе бидат скршени. Додека други се осветлени како ѓаволот верници се молат и постат за христијаните бракови се урнат.
Ова го пишува во бр 2-2002.

Бог исто така, пророчки го предупреди својот народ за овие напади. Светот денес, 9 март, пишува Ларс Nylen, водач на организацијата Живеење семејства, кој работи на поддршка на семејствата за да се избегне разводот:

"Во живо семејства почна со работа во 1997 година, вклучувајќи ги и по пророчки збор: 'Det ќе завиткување на еден бран на разводи над шведскиот kristenhet.` За пред 7-8 години, Бог зборува за вториот бран - бранот remarriages. Истите луѓе се седи сега со нови партнери во обожување во истата црква. Христијанството имаше низок подготвеност да се справи со првиот бран и беше дури и помалку подготвени за другиот. "Крај на цитатот.

Сега е време да застане и да се спротивстави на нападите на ѓаволот за брак! Таму не е еден ден да се изгуби. Масовна покачена духовна подготвеност е таму што може да се спречи повеќе развод.

Ние веруваме дека најважно е тој верен сопружници се молат заедно, земаат дневна моментот на молитва пред Бога, во трансферот на Него и едни на други.

Тогаш вие не се само две во брак, туку три, Исус Христос, нашиот Спасител и заштитник, се во центарот на врската. Тој сака да биде таму и тоа е голем благослов и сила да се изгради нивниот брак на овој начин. Библија применуваат за ова е Проповедник 4:12:

"Каде што е осамен е надминат, две може да му одолее. И трикратно изопачено кабелот не е лесно. "

Исто така, постојат студии кои потврдуваат дека оние кои имаат духовна заедница заедно имаат подобри односи во бракот. како што беше направено од страна на Национално истражување и објавени под насловот Паровите кои се молат заедно, да останат заедно, изјави:

"Еден од резултатите е јасно, е дека паровите домот има активности како што молитвата и проучувањето на Библијата се со поголема веројатност да имаат односи со љубов."

 
Молитва - најдобрите осигурување за брак.


 
Холгер Нилсон
www.flammor.com


Skriv ut


Publicerat av Christer Åberg Tuesday 17 July 2012 19:10 | Direktlänk | Nyhetsbrev | RSS


STÖD APG29.NU


0 kommentarer

OBS: Läsarmejl, artiklar, kommentarer och video som är skrivna och gjorda av andra än mig, (Christer Åberg, grundaren till Apg29), kan ha åsikter som jag inte delar.

Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?44 загинати во престрелките досега оваа год&#

Pidtol

Досега оваа година имало 44 фатални во Шведска. Рекорд од минатата година со 43 мртви е битка. 

3

Läs allt!


Црква Прирачник искривува библиските при

gayäktenskap

Новата црква прирачник искривува Библиски приказни да се вклучат хомосексуалноста во делот на бракови. Тие тврдат дека пријателството меѓу Давид и Џонатан и Рут и Ноемина за хомосексуалните односи.

14

Läs allt!


Можеме да разбереме знаците?

знаците

Со Микаел Walfridsson Со проучување на знаците на времето, може да биде сигурен за тоа, дека живееме во иднина завршување. Што тогаш е ликот кој е од витално значење за нас да знаат и чувствуваат времето во кое живееме во? 

10

Läs allt!


Himlen TV7 intervjuar Christer Åberg

Christer är en känd bloggare bland både kristna och icke-kristna i Sverige. Han erbjuder Jesus som svar på aktuella samhälleliga och personliga problem. Programledare är Daniela Persin.

3

Läs allt!


Дали ви се осмелуваат да се мисли?

Читач на пошта со Дејвид Б 

1

Läs allt!


АИ - вештачка интелигенција - исполнување н&#

Читач на пошта од страна на Нилс 

АИ - вештачката интелигенција

Тоа е сега се случува во опасна брзина е АИ, вештачката интелигенција (вештачка интелигенција), и веќе ја има разработено зборување и размислување роботи. не пишува ова за да ги исплаши, но дека може да сфати колку далеку пред 2000 години Библијата предвиде технолошки достигнувања биле, па ние имаме право да се укаже на време!

19

Läs allt!


предавнички договор на ОН беше одобрен вч

договори за миграција на ОН овозможи слободен имиграција

Фото: Слободен време. 

Вчера беше одобрен Имиграција Пактот на Обединетите нации кои, во принцип, се отвори своите граници за слободен имиграција. Но, како што Нобеловата банкет победи вчера исчезна историски тешки договор на ОН во бучавата во медиумите.

42

Läs allt!


Визијата на конечниот плодот на дрвото на 

дрвото на знаењето

Читач на пошта од страна на Нилс

Тоа може да изгледа мрачна, но ова е најсилниот современа Време Ликот читаме во оваа визија и во Библијата, и мора да ни прават на правото на толкување време!

12

Läs allt!


Распни, распни Го!

Крст помирува човекот и Бога

Читач на пошта со Дејвид Б Несомнено, банди викајќи: Распни, распни, следбениците на Исус и она што Исус го застапува. Тие потоа ќе ја изгуби неговата причина што тие не се свесни дека се се пука во нога.

11

Läs allt!


Исламот се шири со помош на шведската цркв

Кристер Åberg оди преку некои актуелни вести. Несомнено е дека живееме во последните денови кога ќе се земе некои од овие вести.

51

Läs allt!


Луѓето кобни

Од Холгер Нилсон 

Луѓето кобни

Со над израз, може да се јавите на сите оние кои мислат дека времето е близу и дека ќе ги преземе последици од него.

32

Läs allt!


Трите небото во Библијата

Трите небото во Библијата

Во првиот стих во Библијата го вели во оригиналниот текст кој Бог ги создаде небото и земјата. Бог го создал повеќе небото.

1

Läs allt!


Шведска безготовинското во рок од три до п

безготовински

"Шведска, најверојатно, ќе биде" безготовински "во рок од три до пет години", рече заменик-гувернерот на Сесилија Skingsley на банкарскиот конференција во Лондон.

24

Läs allt!


Исус дојде и ќе дојде повторно

доаѓањето

Ние се чека за второто Христово доаѓање, а не прв. И ова пристигнување нема да биде за долго. Но, кога Исус ќе се врати на жици, тој ќе мора со нешто што тој не е прв пат тој дојде. Дали знаете што тоа може да биде за ништо?

2

Läs allt!


Откако спаси, секогаш се спаси?

Читач на пошта од страна на Нилс

Kalvanistpstorn Пастор Џон Loopez беа дадени од страна на Господа да се види како лажни оваа доктрина е.

52

Läs allt!


Prenumera på Youtubekanalen Apg29.nu

Fortfarande i lager: Christer Åbergs starka bok Den längsta natten

Den längsta natten - 150 kronor

Natten till den 22 december, den natt med flest mörkertimmar 2008, genomlider Christer Åberg Den längsta natten i sitt liv, då han på ett mycket traumatiskt och oväntat sätt mister halva sin familj.

1

Läs allt!


Extra: Christer Åbergs bok fortfarande i lager

Upprop för Christer Åbergs bok Den längsta natten. Och du kan även ge ditt stöd till bloggsajten Apg29.nu.

0

Läs allt!


Земјотрес во Алјаска - Исус пророштва се об&#

Земјотрес во Алјаска - Исус пророштва се обистини

Фото: Експрес. 

Алјаска е погодена од две многу силни земјотреси. Оди добро кога е прогласена вонредна состојба катастрофа. Исус зборува за големите земјотреси се случи. Да се ​​молиме за кога се погоди.

12

Läs allt!


Пророштвото на занесот и голема болка

ракета

Библијата пророкува дека времето ќе се одржи на занесот и спаси оди во коморите додека неволја е во тек на Земјата.

3

Läs allt!


Kristna TV-kanaler i Sverige

Kristen TV i Sverige

Det finns många bra svenska kristna tv-kanaler i Sverige. Både som går på satellit, kabel och webben! Här listas alla kanaler.

3

Läs allt!


Таа се занимава со лустерот

Аманда, 34, е ангажирана да ја лустерот

Фото: Експрес. 

Аманда Слободата е ангажирана да лустерот дека "сака да се бакнуваат и прегрнуваат со".

17

Läs allt!


Кристијан телевизиски канали во Шведска

Христијански ТВ во Шведска

Постојат многу добри шведскиот христијански ТВ канали во Шведска. Двете одење на сателитска, кабловска и интернет! Таа ги содржи сите канали.

3

Läs allt!


Transpersoner befriade av Guds kärlek

En mycket stark dokumentär om transpersoner som har blivit befriade av Guds kärlek.

5

Läs allt!


Dagens ord

Vecka 50, lördag 15 december 2018 kl. 20:22

Jesus söker: Gottfrid!

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? - Be den här bönen:

Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som min Herre och Frälsare. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Jag ber om förlåtelse för alla mina synder. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!

Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. - Joh 3:16Не, за да во темница

Читач на пошта со Sigvard Шпага 

Светлина во темнината

Во мојата теренска служба на Бога, тогаш, тоа е за посериозни ситуации каде што и моето тело и душа е во опасност. Смртни закани од нео-нацистите бидејќи Станав и се сокри бегалци, многу блиску до темата и sexkriminalitetens темнината преку случаи следење, besvärjd и предизвикот да се духовно дуел од окултисти.

74

Läs allt!


Christer Åberg sjunger: Vem är Kungen i djungeln?

Måste bara ses! Christer Åberg sjunger och spelar ukulele sången: Vem är Kungen i djungeln? 

3

Läs allt!


Tommy Dahlman intervjuar Christer Åberg i Kanal 10

Tommy Dahlman intervjuar Christer Åberg i Kanal 10 om hans frus och lille sons död två dagar innan julafton för snart tio år sedan.

2

Läs allt!


Senaste kommentarer


69-годишниот сакате да го промените на возра&

69-годишниот сакате да го промените на возраст до 49 години

Слика: Ден. 

На 69-годишниот Емил Ratelband во Холандија сакаат да ги добијат нивните полнолетни Хард од 49 години.

13

Läs allt!


"Исус Христос ме спаси од 27 години на хомосек

силно сведоштво за тоа како тој се снимени и зачувани од страна на Исус на 27 години на хомосексуалноста на Давид. Шведската текст. 

- Моето име е Дејвид, јас сум 44 години, а тоа е сведоштво за тоа како Исус ме спаси 20-7 години на хомосексуалноста. Јас зборувам за љубовта.

11

Läs allt!


Troendedöparna изгорени, се удавил и го убија

Многу од нив се оние кои страдале прогон, затворени и убиени, кои се практикува библиските верници крштевање со потопување.

14

Läs allt!


Крштевањето: Каде, кога и како

Крштевањето во морето

Еве јас да ви даде некои јасни Писмо за крштевањето е направено, кога тоа се прави и како.

4

Läs allt!


Е Бог на Библијата исто како бог во Куранот?

"Оние кои тврдат дека го сакам, чест и му служат на Бога, не во фактот дека тие не се сакаат, чест и обожување Исус."

5

Läs allt!


Тој се оженил со холограм Hatsune Miku

Се ожени со својата холограм

Akihiko Kondo држи кукла верзија на холограмот Hatsune Miku кој се оженил. Image Извор: Фејсбук.

А 35-годишниот човек во Јапонија се оженил со hologrom. На свадбата чини 160.000 круни. Една кукла претставува женскиот компјутерска програма.

19

Läs allt!


Небото TV7 осветена во Упсала

Рубен Agnarsson, Марти Ojares, Даниела Persin и Кристер Åberg

ТВ продуцент Рубен Agnarsson, основач и претседател Марти Ojares, менаџер на канал и Даниела Persin Кристер Åberg.

Бев поканет во студиото на отворањето на Кристијан телевизиски канал Небото TV7 во Упсала.

17

Läs allt!


Исус трикратен светски-историска победа

Читач на пошта од страна на Нилс 

Исус трикратен светски-историска победа, е Божји дар за сите луѓе на светот. Дека Исус Христос го направи преку Неговото помирувањето беше невиден Triple победа! Предизвикот беше 3 различни области, кои Тој пред Бога врховниот судија и пред: духовниот свет мора да победи.

5

Läs allt!


Unika dopfilmer

Unika dopfilmer - Studio Apg29 med Christer Åberg. Christer Åberg talar om dopet och visar fantastiska dopfilmer.

2

Läs allt!


Рамен терен е unscriptural

Рамен терен е unscriptural

Ако читате Библијата, може јасно да се види дека Земјата е тркалезна. Ако земјата не е круг Исус потоа ќе се преземат темелно грешка кога вели дека е и ден и ноќ на Земјата, кога тој се врати дома сите спасени на небото.

23

Läs allt!


Новиот ДВД! Прашања и одговори во врска со к&

Од Холгер Нилсон 

Новиот ДВД!  Прашања и одговори во врска со крајот на времето

Сега ќе имаат можност да учествуваат во оваа нова DVD за настаните на последното време.

7

Läs allt!
Apg29 har tusentals bloggartiklar! Gå vidare till fler artiklar:

NÄSTA


STÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 54 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 34 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 17 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 12 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 10 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Sedan 23:42 2013-08-16 har det varit 458 501 449 sidvisningar på Apg29! Apg29 har just nu 17 059 bloggartiklar, 92 306 kommentarer och 60 506 bönämnen.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp