734 online! | Sidvisningar idag: 66 298 | Igår: 185 872 |

www.apg29.nu


Sulmet ndaj martesave - Pjesa 1 - Holger Nilsson

Nė kohėn tonė do sulme tė mėdha mbi martesat. Nė kuptimin mė tė thellė, ėshtė armik i Perėndisė pas tyre.

Sė pari, Perėndia i themeluar nė mėngjes i krijimit, martesa midis burrit dhe gruas: "Pėr kėtė arsye njeriu do tė braktisė babanė dhe nėnėn e dhe do tė bashkohet me gruan e tij, dhe ata do tė bėhen njė mish i vetėm." 1 Eksodi. 2:24.

Nė Bibėl ne mund tė shohim se armiku i Perėndisė gjithmonė tė kėrkuar pėr tė shkatėrruar atė qė krijoi Perėndia dhe paracaktuar. Pra, ėshtė me martesė.

Duke pasur parasysh se kjo ėshtė krejtėsisht e natyrshme, jo mė pak se martesat e krishtera janė fokusi i sulmeve tė djallit. Ai ėshtė njė fėmijė i armikut avsvurne Perėndisė dhe tė gjithė besimtarėt kundėrshtar. Kjo do tė nė njė mėnyrė tė veēantė pėr tė treguar pėrmes nė kėto ditė tė fundit. Njė pėrshkrim profetike gjendet nė librin e fundit tė Biblės:

"Nė zemėruar kundėr gruas u qift larg pėr tė bėrė luftė me tė tjerėt, pasardhjes sė saj, ata qė i binden urdhėrimeve tė Perėndisė dhe tė mbajė dėshminė e Jezu Krishtit." Up. 12:17.

Dragon ėshtė termi biblik pėr djallin dhe gruaja pėrfaqėson Izraelin. Kjo ėshtė pėrmendur edhe ata qė mbajnė dėshminė e Jezu Krishtit dhe kjo ėshtė e qartė besimtarėt.

Ne kėshtu mund tė shihni se nė ditėt e fundit do tė ketė sulme ndaj dy besėlidhjes popullit OT, Judenjtė, tė cilėt njerėzit e Dhiatės, tė krishterėt.

Kėto sulme tė zgjedhurit e dy popullit tė Perėndisė, po bėhet gjithnjė e mė e qartė nė kohėn tonė. Njė nga manifestimet vjen vetėm sulmet ndaj martesės sė krishterė nga mjetet djalli pėrdor pėr tė shkatėrruar martesa.

Dhjetė vjet mė parė, ne mund tė pėrshkruajnė njė rast tė tillė, dhe ka edhe dėshmitė e tjera rreth. Ajo qė kemi shkruar nė lidhje ishte eksperienca gruas njė pastor tė kur ajo udhėtoi me aeroplan. Nė aeroplan ishin shėrbyer drekė kur njė grua qė rrinte pranė pėr grua njė pastorit thotė se nuk do tė ketė ndonjė ushqim sepse ajo agjėron. Gruaja e krishterė bėhet aq i interesuar dhe ata tė fillojnė tė flasin me njėri-tjetrin. Pastaj shpjegoni grua tjetėr qė ajo agjėruar tė mėrkurė me drejtimin qė martesa e krishterė do tė thyhej. Ndėrsa tė tjerėt kanė ndriēuar si adhuruesit e djallit janė duke u lutur dhe agjėruar pėr krishterėt martesa tė shkėrmoqet.
Kėtė kemi shkruar nė Nr 2-2002.

Perėndia ka paralajmėruar popullin e tij profetike pėr kėto sulme. Bota Sot, 9 mars shkruan Lars Nylen, udhėheqės i organizatės Living familje, e cila punon pėr tė mbėshtetur familjet pėr tė shmangur divorcin:

"Familje jetojnė filloi punėn e saj nė vitin 1997, duke pėrfshirė edhe pas njė fjalė profetike:" Det do tė mbėshtjellė njė valė e shkurorėzimeve mbi kristenhet.` suedeze pėr 7-8 vjet mė parė, Perėndia foli pėr njė valė e dytė - njė valė tė rimartesa. Tė njėjtit njerėz janė ulur tani me partnerė tė rinj nė adhurim nė tė njėjtėn kishė. Krishterimi kishte gatishmėri tė ulėt pėr t'u marrė me valėn e parė dhe ishte edhe mė pak tė pėrgatitur pėr tjetrin ". End quote.

Tani ėshtė koha pėr tė dalė dhe tė rezistojė sulmeve tė djallit nė martesėn! Nuk ėshtė njė ditė pėr tė humbur. Njė gatishmėri masiv i lartė shpirtėror ėshtė ai qė mund tė parandalojnė shumė divorcin.

Ne besojmė se gjėja mė e rėndėsishme ėshtė se bashkėshortėt besnikė tė luten sė bashku, tė marrė njė moment tė pėrditshėm tė namazit pėrpara Zotit, nė transfertė ndaj Tij dhe me njėri-tjetrin.

Atėherė ju nuk jeni vetėm dy nė martesė, por tre, Jezu Krishti Shpėtimtari ynė dhe mbrojtės janė nė qendėr tė marrėdhėnies. Ai dėshiron tė jetė atje dhe kjo ėshtė njė bekim i madh dhe forcė pėr tė ndėrtuar martesėn e tyre nė kėtė mėnyrė. Njė Bibėl tė zbatueshme pėr kėtė ėshtė Predikuesi 4:12:

"Kur vetmuar ėshtė kapėrcyer, dy mund tė rezistojė. Njė litar tresh shtrembėruar nuk ėshtė e lehtė. "

Ka edhe studime qė konfirmojnė se ata qė kanė njė komunitet shpirtėror sė bashku kanė njė marrėdhėnie mė tė mirė nė martesė. siē ėshtė bėrė nga Anketa Kombėtare dhe botuar nėn nėntitullin Ēiftet qė luten sė bashku, qėndrojnė sė bashku, deklaroi:

"Njė nga rezultatet ėshtė e qartė, ėshtė se ēiftet nė shtėpi ka aktivitete tė tilla si lutje dhe studim biblik janė mė shumė tė ngjarė tė kenė marrėdhėnie tė dashur."

 
Lutja - sigurimi mė i mirė pėr njė martesė.


 
Holger Nilsson
www.flammor.com


Skriv ut


Publicerat av Christer Åberg Tuesday 17 July 2012 19:10 | Direktlänk | Nyhetsbrev | RSS


STÖD APG29.NU


0 kommentarer

OBS: Läsarmejl, artiklar, kommentarer och video som är skrivna och gjorda av andra än mig, (Christer Åberg, grundaren till Apg29), kan ha åsikter som jag inte delar.

Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?"Pa para, kemi hyrė diktaturėn dixhitale"

Bitcoin

"Pa para, kemi hyrė diktaturėn dixhitale", thotė Björn Eriksson, ish-komisioneri i policisė kombėtare. Sipas njė studimi tė ri, 24 mars 2023 si para bėhet e parėndėsishme nė Suedi. 

7

Läs allt!


Australia njeh Jerusalemin si kryeqytet tė Izraelit

Australia njeh Jerusalemin si kryeqytet tė Izraelit

Picture: sverigesradio.se. 

Nga Holger Nilsson Australia tashmė e njohin Jeruzalemin si kryeqytetin e Izraelit.

24

Läs allt!


44 tė vdekur nė tė shtėnat deri mė tani kėtė vit nė Suedi

Pidtol

Deri tani kėtė vit ka pasur 44 tė shtėnat fatale nė Suedi. Rekord nga viti i kaluar me 43 tė vdekur ėshtė beteja. 

10

Läs allt!


Himlen TV7 intervjuar Christer Åberg

Christer är en känd bloggare bland både kristna och icke-kristna i Sverige. Han erbjuder Jesus som svar på aktuella samhälleliga och personliga problem. Programledare är Daniela Persin.

3

Läs allt!


Manual Church shtrembėron miqėsinė biblik pėr marrėdhėniet e homoseksualėve

gayäktenskap

Doracaku i ri Kisha shtrembėron tregimet biblike pėr tė pėrfshirė homoseksualitetin nė seksionin e martesave. Ata pretendojnė se miqėsisė midis Davidit dhe Jonathanit dhe Rutha dhe Naomi nė lidhje me marrėdhėniet e homoseksualėve.

18

Läs allt!


A mund tė kuptojmė shenjat?

shenjat

Nga Mikael Walfridsson Duke studiuar shenjat e kohės, mund tė jemi tė sigurt nė lidhje me, se ne jetojmė nė pėrfundimin ardhmen. Cila, pra, ėshtė karakteri qė ėshtė jetike pėr ne qė tė dinė dhe tė ndjehen herė ne jetojmė nė? 

13

Läs allt!


A guxoj tė mendoj?

Reader Mail nga David B 

1

Läs allt!


AI - inteligjencės artificiale - pėrmbushja e Biblės 2000 vjet mė parė

Reader Mail nga Nils 

AI - Artificial Intelligence

Ajo tani ėshtė duke ndodhur nė shpejtėsi tė rrezikshėm ėshtė AI, inteligjencės artificiale (inteligjencės artificiale), dhe ka zhvilluar tashmė tė folurit dhe tė menduarit robots. nuk shkruan kjo pėr tė trembė, por qė tė mund tė kuptojė se sa larg ėshtė 2000 vjet mė parė Bibla parashikuar zhvillimet teknologjike kanė qenė, kėshtu qė ne kemi tė drejtė pėr tė treguar kohėn!

19

Läs allt!


Pakti i pabesė i OKB-sė u miratua dje

Marrėveshjet e migrimit tė OKB-sė tė lejojė pa emigracionin

Photo: Koha e lirė. 

Dje u miratua Emigracionit Pakti i Kombeve tė Bashkuara e cila, nė parim, tė hapur kufijtė e tyre pėr emigracionin tė lirė. Por si banket Nobel mbizotėronte dje u zhduk kontratė historikisht tė rėnda OKB-sė nė zhurmėn e medias.

51

Läs allt!


Njė vizion i frutave pėrfundimtare tė pemės sė dijes

pema e njohjes

Reader Mail nga Nils

Kjo mund tė tingėllojė zymtė, por kjo ėshtė hera e fortė bashkėkohor Karakteri lexojmė nė lidhje me kėtė vizion dhe nė Bibėl, dhe duhet tė na bėjė tė drejtė tė interpretimit kohė!

12

Läs allt!


Kryqėzoje, kryqėzoje!

Cross pajton njeriut dhe Zotit

Reader Mail nga David B Pa dyshim, Turmat duke thirrur: Kryqėzoje, kryqėzoje, pasuesit e Jezusit dhe atė qė Jezusi qėndron pėr. Ata pastaj do tė humbasė arsyen e tij se ata nuk e kuptojnė se ata janė tė shtėnat veten nė kėmbė.

11

Läs allt!


Islami u pėrhap me ndihmėn e Kishės Suedeze

Christer Åberg shkon pėrmes disa lajme aktuale. Nuk ka dyshim se ne jemi duke jetuar nė ditėt e fundit kur ju keni marrė disa nga kėto lajme.

52

Läs allt!


Doomsday People

Nga Holger Nilsson 

Doomsday People

Me shprehjen e mėsipėrme, mund tė telefononi tė gjithė ata qė mendojnė se koha ėshtė afėr dhe qė ju tė merrni pasojat e saj.

32

Läs allt!


Tre qiejt nė Bibėl

Tre qiejt nė Bibėl

Nė ajetin e parė tė Biblės thuhet nė tekstin origjinal qė Perėndia krijoi qiejt dhe tokėn. Perėndia krijoi qiejt mė shumė.

1

Läs allt!


Suedia cash-free brenda tre deri nė pesė vjet - Profecitė e Biblės pėrmbushur

cashless

"Suedia ndoshta do tė jetė 'cashless' brenda tre deri nė pesė vjet", tha zėvendės guvernatori Cecilia Skingsley nė njė konferencė bankare nė Londėr.

24

Läs allt!


Prenumera på Youtubekanalen Apg29.nu

Fortfarande i lager: Christer Åbergs starka bok Den längsta natten

Den längsta natten - 150 kronor

Natten till den 22 december, den natt med flest mörkertimmar 2008, genomlider Christer Åberg Den längsta natten i sitt liv, då han på ett mycket traumatiskt och oväntat sätt mister halva sin familj.

1

Läs allt!


Extra: Christer Åbergs bok fortfarande i lager

Upprop för Christer Åbergs bok Den längsta natten. Och du kan även ge ditt stöd till bloggsajten Apg29.nu.

0

Läs allt!


Jezusi ka ardhur dhe do tė vijė pėrsėri

Lindja e Krishtit

Ne jemi duke pritur pėr Jezusin 'ardhjen e dytė, jo i pari. Dhe kjo ardhja nuk do tė jetė pėr kohė tė gjatė. Por kur Jezusi tė vijė pėrsėri nė litarėt, ai do tė ketė me diēka qė ai nuk ishte hera e parė qė ai erdhi. A e dini se ēfarė mund tė jetė pėr ndonjė gjė?

2

Läs allt!


Pasi shpėtuam, gjithmonė i shpėtuar?

Reader Mail nga Nils

Kalvanistpstorn Pastor John Loopez janė dhėnė nga Zoti pėr tė parė se si false kjo doktrinė ėshtė.

52

Läs allt!


Kristna TV-kanaler i Sverige

Kristen TV i Sverige

Det finns många bra svenska kristna tv-kanaler i Sverige. Både som går på satellit, kabel och webben! Här listas alla kanaler.

3

Läs allt!


Tėrmeti nė Alaskė - Jesus Profecitė vijnė e vėrtetė

Tėrmeti nė Alaskė - Jesus Profecitė vijnė e vėrtetė

Foto: Express. 

Alaska ėshtė goditur nga dy tėrmete shumė tė forta. Shkon mirė kur ka shpallur njė emergjencė fatkeqėsi. Jezusi flasin e tėrmeteve tė mėdha tė ndodhin. Le tė lutemi pėr tė, kur goditi.

12

Läs allt!


Profecia e Rrėmbimit dhe Mundimit tė Madh

raketė

Bibla profetizon se njė herė do tė zhvillohet Rrėmbimi dhe ruajtur tė shkojnė nė dhomat, ndėrsa shtrėngimi ėshtė nė progres nė Tokė.

3

Läs allt!


Transpersoner befriade av Guds kärlek

En mycket stark dokumentär om transpersoner som har blivit befriade av Guds kärlek.

5

Läs allt!


Dagens ord

Vecka 51, måndag 17 december 2018 kl. 08:59

Jesus söker: Stig!

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? - Be den här bönen:

Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som min Herre och Frälsare. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Jag ber om förlåtelse för alla mina synder. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!

Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. - Joh 3:16Ajo ėshtė e angazhuar me njė llambadar

Amanda, 34, ėshtė e angazhuar pėr tė llambadar saj

Foto: Express. 

Amanda Liberty ėshtė e angazhuar pėr njė llambadar se ajo "do tė puth dhe tė pėrqafoj me."

17

Läs allt!


Christer Åberg sjunger: Vem är Kungen i djungeln?

Måste bara ses! Christer Åberg sjunger och spelar ukulele sången: Vem är Kungen i djungeln? 

3

Läs allt!


Tommy Dahlman intervjuar Christer Åberg i Kanal 10

Tommy Dahlman intervjuar Christer Åberg i Kanal 10 om hans frus och lille sons död två dagar innan julafton för snart tio år sedan.

2

Läs allt!


Senaste kommentarer


kanale televizive krishtera nė Suedi

TV krishterė nė Suedi

Ka shumė tė mira suedeze kanale televizive e krishterė nė Suedi. Tė dy duke ecur nė satelit, kabllor dhe Web! Ajo liston tė gjitha kanalet.

3

Läs allt!


Nuk ka pėr tė le nė errėsirė

Reader Mail nga Sigvard Sword 

Dritė nė errėsirė

Nė shėrbimin tim informuese pėr Perėndinė, ajo ka qenė nė lidhje me situatat mė tė rėnda ku tė dy trupin tim dhe shpirti im ishte nė rrezik. kėrcėnime me vdekje nga neo-nazistėt, sepse unė u ngrit dhe e fsheha refugjatė, shumė afėr fije dhe sexkriminalitetens errėsirėn pėrmes rasteve tė monitorimit, besvärjd dhe sfiduar pėr duel shpirtėror tė okultistėt.

74

Läs allt!


69-vjeēari dėshiron tė ndryshojė moshėn deri 49

69-vjeēari dėshiron tė ndryshojė moshėn deri 49

Foto: Dita. 

69-vjeēari Emile Ratelband nė Holandė doni tė merrni Hard tyre ligjor moshėn 49 vjet.

13

Läs allt!


"Jezu Krishti mė ka shpėtuar nga 27 vjet e homoseksualitetit"

Dėshmia e fortė Davidit se si ai u shpėtoi dhe shpėtoi nga Jezusi i 27 viteve tė homoseksualitetit. text Suedisht. 

- Emri im ėshtė David, unė jam 44 vjeē, dhe kjo ėshtė njė dėshmi se si Jezusi mė shpėtoi nga njėzet e shtatė vjet tė homoseksualitetit. Unė flas pėr dashuri.

11

Läs allt!


Troendedöparna djegur, mbytur dhe i prenė kokėn

Shumė prej tyre janė ata qė kanė vuajtur nga persekutimi, burgosur dhe vrarė qė kanė praktikuar biblik BESİMTARĖVE pagėzimin me zhytje.

14

Läs allt!


Pagėzimi: ku, kur dhe si

Pagėzimi nė det

Kėtu unė ju jap disa Shkrimet qarta pėr pagėzim ėshtė bėrė, kur ajo ėshtė bėrė dhe si.

4

Läs allt!


Ėshtė Perėndia i Biblės e njėjtė si zot e Kuranit-sė?

"Ata qė pretendojnė pėr dashuri, nder dhe adhurojnė Perėndinė, nuk nė faktin se ata nuk e duan, nderin dhe adhurojnė Jezusin."

5

Läs allt!


Ai u martua me hologramit Hatsune Miku

Martuar holografik tij

Akihiko Kondo mban njė version kukull tė hologramin Hatsune Miku qė ai u martua. Image Burimi: Facebook.

Njė burrė 35-vjeēar nė Japoni ka martuar njė hologrom. Dasma kosto 160.000 kurora. Njė kukull qė pėrfaqėson programin kompjuterik femra.

19

Läs allt!


Unika dopfilmer

Unika dopfilmer - Studio Apg29 med Christer Åberg. Christer Åberg talar om dopet och visar fantastiska dopfilmer.

2

Läs allt!


Heaven TV7 shenjtėruar nė Uppsala

Ruben Agnarsson, Martti Ojares, Daniela Persin dhe Christer Åberg

producent TV Ruben Agnarsson, themelues dhe president Martti Ojares, menaxher kanal Daniela Persin dhe Christer Åberg.

Unė kam qenė i ftuar pėr hapjen Studio kanal televiziv i krishterė Qielli TV7 nė Uppsala.

17

Läs allt!


Jezusi trefishtė fitore botėror historike

Reader Mail nga Nils 

Jezusi trefishtė fitore world-historike, dhuratė e Zotit pėr tė gjithė njerėzit e botės. Qė Jezu Krishti bėri nėpėrmjet Shlyerjes sė Tij ishte njė fitore e paparė Triple! Sfida ishte 3 fusha tė ndryshme qė Ai para Perėndisė gjykatėsi suprem dhe para: Bota shpirtėrore duhet tė fitojė.

5

Läs allt!
Apg29 har tusentals bloggartiklar! Gå vidare till fler artiklar:

NÄSTA


STÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 54 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 34 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 17 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 12 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 10 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Sedan 23:42 2013-08-16 har det varit 458 785 438 sidvisningar på Apg29! Apg29 har just nu 17 061 bloggartiklar, 92 367 kommentarer och 60 543 bönämnen.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp