1 039 online! | Sidvisningar idag: 44 954 | Igår: 206 684 |

www.apg29.nu

Annons

Menyn är högst upp till vänster!
Prenumerera gratis på Apg29:s nyhetsmejl:

Sulmet ndaj martesave - Pjesa 2 - Holger Nilsson

Ka disa mėnyra pėr armikun e Zotit pėr ta shkatėrruar atė nga martesa Perėndia themeloi, njė ėshtė pėr tė bėrė njė tallje e saj.

Martesa dhe martesa ėshtė diēka qė ndodh nė mes burrit dhe gruas. Ajo ka qenė e natyrshme dhe e dukshme nė kultura tė ndryshme pėrmes mijėvjeēarėve, por ky parim ka vetėm pak vite tė bėra tė pavlefshme. Kjo mund tė shihet si njė shenjė e herė.

Sepse Perėndia ka caktuar Martesa midis burrit dhe gruas, njė ndryshim i kėsaj indirekte shihet si njė refuzim dhe rebelim kundėr Tij. Kjo ėshtė diēka qė do tė ketė ndonjė ndikim, kjo nuk do tė ndryshojė njė urdhėresė hyjnore, pa ēuar nė pasoja.

Nuk ėshtė vetėm njė dėshmoi pėrjashtim nė histori, ku martesa do tė thotė njė shoqatė tė njėjtit seks. Nė tė dhėnat e Talmudit tė Babilonisė janė nė dispozicion.

Rabini Aryeh Spero thotė se informacioni nė kėto tekste Talmudike, tregon se "para pėrmbytjes, njerėzit filluan tė shkruajnė kontrata e martesės nė mes tė njerėzve".

Koha kur kjo ndodhi ishte kėshtu pėrpara Pėrmbytjes sė ditėve tė Noesė. Pastaj ata kėshtu kishin shkatėrruar institucionin e parė qė Perėndia krijoi, domethėnė, bashkimin e burrit dhe gruas.

Ajo ishte njė sulm mbi atė qė kishte krijuar Perėndia. Prandaj ėshtė krejtėsisht pėr shkak tė bollėk dėshmia e Biblės e asaj kohe ėshtė si vijon:

"Perėndia vėshtroi tokėn dhe ja, ajo ishte e prishur, sepse tė gjithė njerėzit kishin prishi dheun." 1 Eksodi. 06:12.Figurė Koha

 
Kjo ishte nė kohėn e Noes dhe kėshtu qė kjo Jezusi thotė se ajo do tė jetė nė kthimin e Tij:

"Por si qe nė ditėt e Noeut, kėshtu do tė jetė edhe Biri i njeriut duke ardhur. Ashtu si njerėzit jetonin nė ditėt pėrpara pėrmbytjes, njerėzit hanin dhe pinin, martoheshin dhe martonin, derisa Noeu hyri nė arkė; dhe nuk kuptuan asgjė, deri sa erdhi pėrmbytja dhe i fshiu tė gjithė - kėshtu do tė jetė ardhja e Birit tė jetė ".
Mat. 24: 37-39.


Jezusi atėherė krahasoni kohėn qė Noeu jetoi, me kohėn kur ai do tė kthehet. Ekziston njė ngjashmėri unik nė mes tė kėtyre datave dhe qė ėshtė se ajo ėshtė e vetmja kohė qė marrėdhėniet tė njėjtit seks legjitimuar!

Ajo qė po ndodh tani ėshtė njė kohė shenja tė mėdha qė kthimin e Jezusit mund tė ndodhė nė ēdo kohė. Nė kėtė kontekst, gjykimi i kėsaj bote dhe se ėshtė koha qė tė pendohen pėr ata qė duan tė jetė i shpėtuar!

Njė tjetėr mėnyrė pėr tė prishur martesėn Perėndia paracaktuar ėshtė qė tė jetojnė si njė partner. Kjo nuk ėshtė e njėjtė si martesa, ėshtė e rėndėsishme qė tė ketė kėtė tė qartė atij.

Ka zona tė tjera qė duhet tė pėrmendet nė kėtė kontekst. Ajo tani ka filluar tė eksperimentojnė me zhdukjen e identitetit gjinor. Njė shprehje e re "femėr", ka nisur, i cili do tė zėvendėsojė "ai" dhe "ajo".

Asnjėherė mos e pranojnė kėtė ide dhe kėtė shprehje hutuar, pėr dy seks qė Perėndia krijoi njeriun nė:

"Kėshtu Perėndia krijoi njeriun simbas shėmbėlltyrės sė vet, simbas shėmbėlltyrės sė Perėndisė, ai krijoi atė, mashkull dhe femėr Ai i krijoi ata." 1 Eksodi. 1:27.

Ajo qė po ndodh tani, pra, ėshtė ende njė shtrembėrim i krijimit normės qė Perėndia krijoi. Kjo nuk do tė ndodhė pa kėtė pasoja!

Nuk ėshtė njė tjetėr fushė qė ne duam tė nxjerrė nė pah ku urdhri i Zotit ėshtė tronditur tani. Ne mendojnė pėr atė si nė tė gjitha kohėt qenė e qartė - se ajo ėshtė gruaja qė lind. Kjo mund tė ndryshohet dhe tė shtrembėruar, kjo ėshtė ndoshta askush qė mund tė besojnė, por nė kėto ditė tė fundit, ky ėshtė njė fakt.

Kjo ndodh pėrmes ndryshimit tė gjinisė, e cila ėshtė gjithnjė e mė e zakonshme. Kur njė grua ėshtė zgjedhur t'i nėnshtrohet njė operacioni ndryshim seksi pėr t'u bėrė njė njeri, dhe ajo-ai, do tė mbajė mitrėn e saj, ajo-ai, pra ende tė aftė pėr tė mbajtur fėmijėt.
 Figurė Koha

 
Nė kėtė mėnyrė, ju e krijoni njė seks tė tretė, qė do tė thotė se "njeriu" mund tė ketė fėmijė. Shumė besojnė atėherė se do tė ishte e natyrshme pėr tė bėj shterp "njeri". Njė kėrkesė e tillė padyshim do tė rezultojė nė njė protestė, por do tė jetė kur natyror ėshtė zėvendėsuar me tė panatyrshme.
Kjo do tė thotė se ju jeni edhe nė kėtė fushė ndikon nė rendin e krijimit qė kreu Perėndia ka caktuar:

"Gruas i tha:" Unė do tė bėjė pėrpjekjet tuaja shumė kur ju bėhet me barrė. Por dhimbja ti do tė lindėsh fėmijė. "1 Eksodi. 3:16.

Ne kemi vetėm nė vitet e fundit shihet se si ajo ka thyer poshtė dhe ndryshuar rendin qė Perėndia vendosur nga fillimi. Kjo mund tė shihet si njė rebelim kundėr Perėndisė, qė ju nuk e pranoni atė qė dekretuar. Kjo do tė ketė pasoja.

Vendimi erdhi nė kohėn e Noes, ata donin tė ata nuk besojnė se diēka e tillė do tė ndodhte. Edhe tani ju dėshironi tė besoj se dikush ata do. Njė vonesė do tė zbuloni se si kjo ishte e gabuar, kur e mėdha aktet e gjykimit mundim aq tė mbulonin mė tokėn, ato tė pėrshkruara nė Zbulesa. Koha ėshtė e pashembullt: Lexoni atė qė Jezusi thotė nė Mat. 24:21.
Fjalėt e Jezuit janė si vula e botės nė Perėndinė e tyre nga gjendjes kundėrt dhe rebelimin e tyre ndaj Krijuesit tė tyre, do tė takohen kėtė domstid. Vonė zbuloi njerėzve seriozitetin e Noeut, nė tė njėjtėn mėnyrė, shumė nė kohėn e fundit pėr tė njohur seriozitetin e vonė, kur shtrėngimi ėshtė thyer nė.

Duke shkruar kjo nė asnjė mėnyrė tė jetė i katastrofės, kjo ėshtė vetėm pėr tė theksuar atė qė ėshtė shkruar nė Fjalėn e Perėndisė. Njė mėsimet rrafshuar do tė karakterizojė ditėt e fundit. Ne jemi atje tani.

Ėshtė koha qė tė pendohen dhe tė kthehen te Perėndia, para ditėve tė hirit pėrfundon dhe ju qėndroni aty vetėm pa Perėndinė. Perėndia qė njeriu nė botėn e tij tė kufizuar tė mendimit dhe tė egoizmit dhe krenarisė sė tyre, u pėrpoq tė shpjegojė larg. Mohimi nuk ka asnjė vlerė nė atė ditė.

Lexoni gjithashtu:

Sulmet ndaj martesave - Pjesa 1 - Holger Nilsson

 
Holger Nilsson
www.flammor.com


submit to reddit

Skriv ut Bädda in Mejla


Publicerat av Christer Åberg Wednesday 18 July 2012 07:00 | #flammor #holger nilsson #profetia #sista tiden #homosexuell #Äktenskap | Direktlänk | Nyhetsbrev | RSS

STÖD APG29!
Swisha: 070 935 66 96


0 kommentarer

Din kommentar

NYTT! Ditt namn och mejladress måste godkännas innan kommentaren publiceras. Efter godkännande måste du alltid ha samma namn och mejl nästa gång du postar en kommentar, annars godkänns inte kommentaren.


Kom ihåg mig?Po nė lidhje me lėvizjen Pentakostale?

Reader Mail nga Sigvard Sword 

Pentecostalism

Ėshtė e qartė pėr tė gjithė Pentecostals historikisht tė ndėrgjegjshėm dhe tė interesuar biblike, lėvizja Pentecostal pasi ajo u bė e Rushajeve FFS dhe Shoqėria Rushajeve, vjetore tė quajtur kėshilli - ka ndryshuar dy organizative, sociologjike dhe teologjik. 

39

Läs allt!


Tre takimet e Arkės nė Kungsängen

Nenne Lindberg, Toye Josefsson, Martin Lindberg dhe Christer Åberg vizituar anijen nė 3 takimet gjatė dy ditėve. 14:00 dhe 19:00 tė martėn 17 korrik dhe tė mėrkurėn, mė 18 korrik nė orėn 10:00.

1

Läs allt!


Mbėshtetje Apg29 me njė dhuratė vullnetare

mbėshtetja Apg29

Ju mund tė mbėshtesin Apg29 nė tre mėnyra. 

1

Läs allt!


Paratė tona tatimore ėshtė financuar trajnim imam

Reader Mail nga Bertil Rosenius

Njė titull nė Facebook ngjallur kureshtje: "Nė vjeshtė, Suedia ėshtė edukimi i parė i financuar nga shteti imam." E vėrtetė apo e rreme? Vėrtetė! Por tė gjitha bėhet edhe mė e keqe, kur ju tė zhyten nė histori!

41

Läs allt!


ndryshimi katastrofike sigurisht - Pjesa 1

Nga Holger Nilsson 

ngazėllim

Njė ndryshim sigurisht tani ėshtė bėrė nė lidhje me shpalljen e Jezusit vjen, kjo mund tė ketė pasoja shkatėrruese.

18

Läs allt!


Almedalen - Dance & Trena dhe intervistė me Christer Åberg

Film Group Flip Flop intervistoi mua nė Almedalen 2018th 

3

Läs allt!


A e kemi harruar ndonjė gjė?

Reader Mail nga David B

"Beko Zotin, o shpirti im, dhe mos harro asnjė nga tė mirat qė ka" Psalm. 103: 2

4

Läs allt!


ndalojnė Pride

SHĖNIM: Ky artikull pėrmban imazhe tė pakėndshme nga festivale tė ndryshme krenari. 

ndalojnė Pride

Shto etiketė pėr fėmijėt qė e shohin kėtė spektakėl ...

Ajo nuk mund dhe duhet tė ndalojė njerėzit e sistemeve tė ndryshme, por ata mund tė ndalojnė ėshtė se ata do tė reklamuar atė nė rrugė. 

97

Läs allt!


Profecia e Joelit dhe masakėr emergjente nė thatėsirės suedeze

Reader Mail nga Katty 

Corinthians

Ishte duke lexuar Biblėn time. Kur kam ardhur nė kėtė fragment nga Joeli 1: 17-19: 

25

Läs allt!


Pyetni pėr Jimmie Åkesson

Nga Bertil Rosenius 

Pyetni pėr Jimmie Åkesson

Picture: sd.se. 

Ndihem tani fuqishėm se ne duhet tė lutemi qė Jimmie Åkesson ... 

188

Läs allt!


Papa i fundit ėshtė Antikrishti - Profecia e ish jezuit Alberto Rivera tė

Ish profetizo Katolike jezuit Alberto Rivera nė vitin 1990 se fundit papa katolike do tė jetė Antikrishti biblik.

77

Läs allt!


Shpėtimin e djemve nė Tham Luang Cave

Djemtė nė Tham Luang

Djemtė nė Tham Luang shpellė. 

Kjo nuk ėshtė pėr asgjė, unė mendoj se e madhe e Biblės vargu Psalmi 40: 3, e cila ėshtė rreth Jezusi shpėton nga grope shkatėrrimi, kur kam arritur nė raportet e punės shpėtimin e dymbėdhjetė djemve dhe traineri i tyre tė futbollit nė Tham Luang shpellė nė Tajlandė.

10

Läs allt!


Jimmie Åkesson tėrhoqi turma tė mėdha nė Almedalen

Jimmie Åkesson tėrhoqi turma tė mėdha nė Almedalen 2028

Suedi demokratėt lideri i partisė Jimmie Åkesson tėrhoqi turma tė mėdha nė Almedalen kur ai foli tė shtunėn nė mbrėmje. 

79

Läs allt!


Almedalsveckan, demokratėt Suedia dhe pjesa tjetėr e Perėndisė

Christer Åberg fundit Video live nga Almedalen. Suedi Demokratėt, Jimmie Åkesson dhe pjesa tjetėr e Perėndisė. 

1

Läs allt!


Tė gjitha nuk ėshtė e rreme, por evangjelist rreme Marjoe Gortner ishte

Ėshtė njė fakt i dokumentuar se evangjelist amerikan Marjoe Gortner ishte njė hipokrit. Ai udhėtoi nėpėr Shtetet e Bashkuara, ka pasur takime dhe fushata, foli nė lidhje me Jezusin, duke u lutur pėr tė sėmurėt, tė udhėhequr popullin deri nė pagėzim, por ai besonte as nė Zotin as Jezus.

19

Läs allt!


Kėrcėnimet ndaj miqėsisė mes Suedisė dhe Izraelit nė Almedalen

Kėrcėnimet ndaj miqėsisė mes Suedisė dhe Izraelit nė Almedalen

reflektim Christer Åberg-sė jashtė enjten nė Almedalsveckan. Kėrcėnimet ndaj miqėsisė mes Suedisė dhe Izraelit, Kėshillit Nordik tė Rezistencės dhe krishterė Vlerat Partinė. 

20

Läs allt!


Annons


Pra, predikojnė fjalėn

predikues

Ēfarė ėshtė pyetur Kuvendi pėr kur ishin mbledhur? 

33

Läs allt!


Fotot e Almedalen dhe Elida martė, 3 korrik, 2018

Dhe disa fotografi nga Elida varkė nė Almedalen javė nė Visby tė martėn, 3 korrik.

Daniela Persin Heaven TV7

Daniela Persin, menaxher kanal nė qiell TV7.  

0

Läs allt!


Dagens ord

Vecka 29, fredag 20 juli 2018 kl. 08:57

Jesus söker: Margareta, Greta!

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? - Be den här bönen:

Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som min Herre och Frälsare. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Jag ber om förlåtelse för alla mina synder. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!

Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. - Joh 3:16


Ramadan 2018

Så här många muslimska attentat och mord har det skett hittills under Ramadan 2018.


Raporti Christer Åberg sė Almedalsveckan

Nga ēadra e tij tė vogėl nė Gotland ofron Christer Åberg kėtė raport mbi pėrshtypjet dhe pėrvojat e Almedalsveckan 2018th tyre 

4

Läs allt!


Senaste kommentarer


raketa tė kėqija nuk mund tė na sjellė nė shtėpi pėr tė Jezusit

Mė 30 qershor, njė raketė japoneze ka dėrguar nė hapėsirė, por tashmė nė fillim crashing atė nė njė shpėrthim shurdhuese. 

7

Läs allt!


Z. Cools le fėmijėt qij janė nga Djalli

qij leh

SVT Picture. 

Nė mediat sociale ka theksuar njė tre vjeēar kėngė tė vjetėr tė quajtur fėmijė qij. Po, kjo ėshtė nė lidhje me kėtė temė shumė, dhe kjo quhet humor. Jo, kjo ėshtė nga djalli dhe demonėt e tij. Teksti pak mė e neveritshme ėshtė shumė e vėshtirė pėr tė gjetur.

57

Läs allt!


Tani unė vizitoni herėn e parė Gotland dhe Almedalsveckan nė jetėn time

Désirée dhe Christer Åberg

Im vajza Desire dhe unė Christer Åberg. 

Nesėr unė shkoj nė Gotland gjatė Almedalsveckan. Kjo ėshtė hera e parė qė unė jam nė ishull. Qė kur isha njė djalė i vogėl, kam ėndėrruar qė njė ditė tė shkuar nė ishull.

15

Läs allt!


Stefan Löfvens shtrembėruar deklaratėn

shtatzėnė

- Nėse ju punoni si njė mami duhet tė jetė nė gjendje pėr tė kryer aborte, pėrndryshe ju duhet tė bėni diēka tjetėr. Kjo ėshtė e njėjtė pėr priftėrinjtė tė cilėt nuk duan tė pėrjetėsojnė tė njėjtit seks, tha Kryeministri suedez Stefan Löfven. 

37

Läs allt!


Stop kontribut Equmeniakyrkans krenarisė

Nga Holger Nilsson parashtruesve nė transmetuesit 

Krenaria Sin nė Spanjė

Kjo ėshtė kėshtu sadism, dhuna dhe vetė-pėrmbante nė atė qė njihet si BDSM dhe kjo tingėllon Pride festival tė kalojė dhe tė paraqitet atje. Diēka tjetėr qė ėshtė paraqitur nė emėr tė festivalit Krenaria ėshtė pėrdorimi i drogės nė lidhje me seksin. Edhe pse seksi me kafshėt ėshtė diēka tjetėr qė mund tė pėrmenden.

0

Läs allt!


Dy tėrmete tė mėdha nė Suedi nė vetėm pak ditė

tėrmete tė mėdha nė Suedi

Picture: Aftonbladet.se. 

Pėr herė tė dytė nė vetėm pak ditė, njė tėrmet i fortė goditi Suedinė. Tėrmeti ndodhi nė vendpushimin Sangis, pak lindje tė Kalix. Edhe njė herė ne jemi kujtoi fjalėt e Jezusit nė Bibėl.

5

Läs allt!


Fėmijėt mėsojnė yoga dhe ata janė macet gjelbėr nė Regnbågsplaneten

fėmijėt Yoga

Picture: sla.se. 

Fėmijėt nga pesė deri nė njėmbėdhjetė vjet ishin mėsuar yoga dhe duke pėrfshirė pretenduar se ata ishin macet gjelbėr qė jetonin nė Regnbågsplaneten.

11

Läs allt!


Verdikti i dėnuar pėr #metoo

mETOO

Press Avokati i Popullit, PO, derdhur dhjetė gazetat # botime metoo, ku gazetat ishin tė varur, gjykuar dhe vepruar si xhelatit tė popullit tė akuzuar pėr pėrdhunim dhe ngacmim seksual.

14

Läs allt!


Me Jezusin nė qendėr tė dyqanit tė mbushur makinė nė ditė vere nė Hjälmseryd Vjetėr

ofiēinė vjetėr Hjälmseryd Salomonit nė vitin 2018

Hall makinė Solomonit ishte plot e pėrplot nė Ditėn e mes i verės nė Old Hjälmseryd. 

3

Läs allt!


Mdsommarafton Old Hjälmseryd 2018 me Lindberg ishin

Kėtu ju mund tė pėrjetojnė disa mbrėmje tė mahnitshme mes i verės nė ofiēinė Solomonit nė Hjälmseryd Vjetėr.

0

Läs allt!
Apg29 har tusentals bloggartiklar! Gå vidare till fler artiklar:

NÄSTA


Artiklar Kommentarer Bönesidan Fråga Christer Kontakt | Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 54 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 34 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 17 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 12 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 10 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Sedan 23:42 2013-08-16 har det varit 429 969 362 sidvisningar på Apg29!

Apg29 har just nu 16 690 bloggartiklar, 85 152 kommentarer och 56 999 bönämnen.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

MediaCreeper

Besök också Apg29 på:

Facebook | Twitter | Youtube | Vimeo | Instagram | Gab

TA EMOT JESUS!

↑ Upp