Surfar nu: 491 www.apg29.nu


Sfondi pėr kėrkim shpirtėror tė njeriut

viewfinder

I Sigvard Sword 

Nė tim shkrim shpresė profetike kėsaj, kam vėnė shėmbėlltyrėn e Jezuit nė lidhje me "humbur djalin e / återvunne" (Luka 15) si njė sfond ilustrues, njė paraqitje qė mbetet i ngjarjeve shekullore tė mėparshme. 

Por ju gjithashtu mund tė kthehet rreth dhe tė them se edhe unė priren shėmbėlltyrė bazuar nė kohėn kur Jezusi paraqiti atė si njė model pėr ngjarjet pastaj ardhshme. Ne duhet vetėm tė mbajnė nė mend se tė gjitha ilustrimet janė tė plota. Ata nuk kanė asgjė, dhe ata mund tė ēojė nė mė shumė kėngė se pėr momentin do tė thotė. Kur ēėshtja e mėposhtme Bibla / e Zotit, nė kėto tekste profetike ngarkuar nė dhe jashtė, lart e poshtė, nė dhe jashtė e 66 librave. Prandaj, pėr tė lexuar Biblėn nė vajosjes sė Frymės sė Shenjtė ėshtė rruga mė e sigurt pėr tė arritur nė njė kuptim tė shkrimeve tė shenjta, ashtu si Fryma jep jetė tė letrave dhe grupe gjuhėsore. (2 Cor 3: 6)

Nė tekstin tim unė prek Fall dhėnė nga engjėjt nė "förhimmelska" dhe ekuivalentin e tij nė Kopshtin e Edenit tė popullit. Por gjithashtu thekson shpėtimin e njerėzve me anė tė Jezu faljen e mėkatit, veēanėrisht shpėtimin si njė kthim "shtėpi" pėr Perėndinė. Titulli kapitull pėr Luka 15: 11 Pastaj vargjet pėrpara, nė varėsi tė pėrkthimet dhėnė pika tė ndryshme gjatė shekujve. Shėmbėlltyra mund t'i referohet: "djalit plangprishės", por si "bir i plangprishės". Ndarja kapitulli, 1, 2, 3, etj, erdhi pasi jo deri nė 1228 nė kohėn tonė - pėrmes teologu anglez patronazhin Stephen Lang. Tė biblikė libra dorėshkrime, as kapitujt Matet me titujt dhe ndarjet vargu.

asnjė kandidat

Kjo ėshtė Bibla njė shkaku i thellė i shpirtėrore / kėrkim fetare nė mesin e njerėzve. Fillimisht, njeriu (1 Zanafilla 1-2) me tė vėrtetė njė kėrkues i hyjnisė, qė ēiftit tė parė njerėzor, Adami dhe Eva jetuan nė njė marrėdhėnie tė pafajshėm dhe tė qartė me Zotin Krijuesin e tyre nė Kopshtin fizike e Edenit shenjtė - njė pjesė tė veēantė dhe tė dallueshme e mbretėrisė sė Perėndisė por me lavdi tė rėndėsishme qiellore. Adami dhe Eva mund dhe nuk hani nga tė gjitha pemėt e kopshtit, duke pėrfshirė edhe "pema e jetės", por pema e njohjes tė "sė mirės dhe tė keqes", Perėndia kishte ndaluar ta pėr tė ngrėnė dhe nuk e bėri edhe touch. Nėse ata hėngrėn nga ajo pemė ata do tė vdesin si shpirtėrore dhe kuptim trupor; "Die Death" (1 Zan 2:16); vdesin "vdekja e dytė" (21: 8).

Ajo nuk mė kėrkonin, atėherė dhe shpirtėrore / fetare nga ēdo drejtim, qoftė nga ana e Adamit dhe Evės ndaj Zotit ose nga ana e Zotit tė tyre, e cila nuk ėshtė e nevojshme nė atė qė ata ishin sė bashku nė kopsht. Besimi nė to ishte e ngjashme me besim nė Krijuesin pėr kujdesin e tij dhe afėrsisė ndaj tyre. Njerėzisht tė folurit, nė shumė tė njėjtėn mėnyrė si nė njė marrėdhėnie tė mirė familjare. Ti e di se ku ju i pėrkisni. Duke menduar pėr qėllime ilustruese se si "/ djalin e humbur plangprishės" kishte atė para se ai u largua nga shtėpia. Atje, nė mjedisin e shtėpisė, ai kishte tė gjitha i Sigurimit i kishte tė mirė shoqėri babait tė nxehtė, ushqim tė mirė, rroba tė mira, njė shumė tė lirisė dhe ajėr tė pastėr. Megjithatė, trashėgimia e pronės qė vė pritur pėr tė qė tė vijnė duket se kanė filluar pėr tė tėrhequr atė. Ata madje "ndaluar" para, ishte njė sprovė e fortė. Pakėnaqur, ndoshta xheloz e vėllait tė tij tė vjetėr, Ai donte hiqen pėr liri tė plotė pėr tė pėrjetuar "botėn" jashtė, dhe pėr tė arritur mė tė madh "sukses" se nė shtėpi nė fermė. Ndoshta, ai mendjemadh dhe arrogant jashtė pėr njė qėllim tė tillė. Fall cila mund t'i atribuohet atij, ėshtė se ai ėshtė "paraprakisht" tė quajtur nga pjesa e saj e "trashėgimisė sė djalit" tė pėrbashkėt tė babait - i cili le biri mė i ri free do tė qėndrojė: "Atė, mė jep pjesėn e pasurisė. Pastaj ai ndau mes tyre pasurinė. Menjėherė pas biri mė i ri mbushur tė gjithė e tij dhe shkoi larg nė njė vend tė huaj. " mė jep pjesėn e pasurisė. Pastaj ai ndau mes tyre pasurinė. Menjėherė pas biri mė i ri mbushur tė gjithė e tij dhe shkoi larg nė njė vend tė huaj. " mė jep pjesėn e pasurisė. Pastaj ai ndau mes tyre pasurinė. Menjėherė pas biri mė i ri mbushur tė gjithė e tij dhe shkoi larg nė njė vend tė huaj. "

Bien nė Xhennet

Kthimi nė kopshtin e Edenit dhe rėnies atje (Numrat 3 1). Kur ēifti njerėzor ra pėr fjalėt e tunduesit, mori nga fruti i pemės sė ndaluar dhe hėngri, nė mėnyrė qė "tė jetė si Perėndia tė njihni tė mirėn nga e keqja", ėshtė kryer pėr njė tė parė humanizėm krimit pavlefshėm kundėr Perėndisė. E cila nga ana do tė thotė se, pėr tė pėrdorur imazhet e njė njeriu tė hendekut tė pakapėrcyeshme ose mur tė padepėrtueshėm u ngrit nė mes tė saj dhe Perėndisė. Njerėzimi humbi nga sjellja papranueshme; hapi i keq, si marrėdhėniet e saj harmonike me Perėndinė - dhe erdhėn nė anėn e avionit tė tij me atė si njė qenie njerėzore nė kohė dhe e fuqizimit me tė. Njė "gabim", njė "divorc" me - ashtu siē ka ndodhur - pasoja tė paparashikueshme negative pėr racėn njerėzore.

Shkelja prekur Adamin dhe Evėn pėr tė dy shpirtin, mendjen dhe trupin. Ēdo gjė ishte nė njė kuptim plot vdekje, zhurma dhe neveritshėm. Fjala hebraike Chat (fjala korresponduese nė greqisht ėshtė hamartia), sin nė gjuhėn suedeze, goditi me fuqi tė plotė tė drejtė nė njerėzimit. Tė dy etika (nga greqishtja etosi, reflektimit teorik.) Dhe moralin (e lat morale, si nė njė akt.) - (etika mund tė quhet busull tė brendshme morale) - marrė "dėmin", zakone tė kėqija, varėshme, abuzimet, qė nuk mund tė tė shėruar veten. Pain, veshin dhe armiqėsia do tė nė shumė aspekte tė jetė shumė e njeriut. Mbetjet ėshtė bėrė tė gjithė krijimin dhe ia plas dhe ishte e vėshtirė "vlon" dhe "plagėt". Ajri vibrated me gėnjeshtra, mashtrim, e keqe, fajit, ankthi, aplikantit, stresi, rezistenca, distancė, vetmia, demonizuar dhe robėri. Nė fund tė fundit ishte skllavėri "e korrupsionit"

Koha pėr figurativisht - nė pėr riparim - nė krahasim me "djalit tė humbur / plangprishės" pėrvojė negative dhe vendimeve tė varfėr nė "vend tė huaj". Jeta nė i ri sigurisht qė kishte filluar nė - qė mund tė imagjinohet pėr tė: njė fantastike, argėtim, tė bukur dhe mėnyrė arrogante. Por kjo ishte e dukshme, dhe nuk zgjati shumė: "Ka, ai udhėhoqi njė jetė tė shthurur dhe prishi gjithēka kishte." Pėr vijim "uria", me pėrjashtimit social, e cila e detyroi atė tė marrė shėrbimin e njė pronarėt e derrave. Derrat ai kishte pėr tė ruajtur dhe pėr tė jetuar nė mesin e, edhe mund tė simbolizojė aktivitetin e demonėve. Ne lexojmė, pėr shembull, Mark 5: 12-13 rreth asaj se si frymėrat e liga donte pėr tė shkuar nė njė tufė derrash pranė kur Jezusi do tė donte pėr tė pėrzėnė ata nga ai njeri qė zotėronte. Njė dėshirė Jezusi, por miratuar edhe, ashtu si shpirtrat pėrkiste derrat. Ata janė sigurisht disa vende nė Bibėl qė tregojnė derra dhe sjellje derri, pėr tė pėrshkruar shėmtirat nė kuptimin shpirtėror. Era duket larg. 

LISTAT e mėkateve

Kur ēifti njerėzor ra pėr tundimin "Gjarprin", ata erdhėn dhe ne nė brezat pasi u lidhur, transportuesit dhe u takua tundimit kėrkuar. Pėr shembull, krenari, zilia, lajka, gėnjeshtrės, llaē qė nuk mban, gėnjeshtėr, hidhėrim, joshje, shpifje, hedonizmit, imoraliteti, anomalitė, pushtet, represioni, e keqe dhe okult. Kjo u pėrzier me njė kėrkim pėr humbjen e Perėndisė dhe Parajsės humbur. Marrėdhėnia ishte "pa shpresė dhe duke qėnė pa Perėndi nė botė.» (Efesianėve 2:12) Bibla tregon deri shumė vende nė veprimet e kryera nga njerėzit pėr shkak tė Rėnies, dhe kushtet njė tė konsiderueshme karakteristikat sasinė e litar rezulton efekt. Nė Galatasve 5: 19-21, ajo ėshtė e shtypur nė formė lista: «veprat e mishit janė tė dukshme: seksuale imoraliteti, papastėrti, orgies, idhujtaria, Okultizmi, armiqėsi, grindje, xhelozi, shpėrthimet e zemėrimit, själiskhet, pėrēarjeve, tarafet, keqdashje, tė dehurit, partive tė egra, dhe tė tilla. Unė po ju them paraprakisht se ēfarė kam thėnė tashmė: ata qė i bėjnė kėto gjėra nuk do tė trashėgojnė mbretėrinė e Perėndisė ".

Romakėve 1: 29-32 katalogimi: "Ata qenė tė mbushur plot me ēdo padrejtėsi, kurvėrim, mbrapshtėsi, lakmi, ligėsi dhe, ata janė plot smirė, vrasje, debat, mashtrim dhe ligėsi. Thashetheme dhe shpifje, ata e urrejnė Perėndinė dhe i dhunshėm. Tė declaims dhe i propagandoni, ata janė tė zgjuar nė tė keqen dhe tė pabindur ndaj prindėrve, pa kuptim, tė pabesė, unloving dhe pashpirt. Ata janė tė vetėdijshėm pėr dekretin e Perėndisė sipas tė cilit ata qė veprojnė nė kėtė mėnyrė meritojnė vdekjen. Megjithatė, ata e bėjnė kėtė, dhe ata gjithashtu pajtohen qė tė tjerėt tė bėjė atė "Pra, tmerrėsisht dhe tė pashpresė e keqe ajo ishte dhe aq e keqe ėshtė ajo, bazuar nė rėnien e Adamit dhe Evės nga hirit nė Kopshtin e Edenit -. Joshet pėr tė thyer si ata ishin nga gjarpri. Se sa larg nė kėtė temė, unė ende dua tė bėj zgjerimin, tė besimit biblik tė krishterė, ka vend pėr tė metat njerėzore tė besimtarėve, nė kuptimin qė Kryeprifti ynė, Jezus, 

SNAKE IN PARADISE

Kush ishte gjarpri qė i kishte mashtruar Adamin dhe Evėn nė Parajsė? - Epo, atėherė ne tė kthehemi nė ngjarjet qė janė pėrpara "Time Clock" qė u zhvillua disa shėnoj nė vendet qiellore. Nė Isaia 14 dhe Ezekieli 28, bėri njė nė-pervading dhe engjėll rrezatues bie nė mėkat dhe ngrihen kundėr Perėndisė. Ajo thotė se, ndėr tė tjera pėr tė lexuar se dajre dhe flauta e tij ishin stolisur "me ar". Por ai nuk ėshtė i kėnaqur me pozitėn e tij si shefi i "mbrojtės" tė qiellorit, por duan njė megaloman mė tė larta deri nė pushtet - deri sa ai ulet si mbret nė "gudaförsamlingens mal". Ēfarė njė rėnie nga hiri mund tė ndodhė nė Bibėl qiellor na jep asnjė pėrgjigje. Por kjo ishte njė ndotje tė sferės qiellore shenjtė - si tė ēuditshme dhe misterioze si ajo mund tė duket - se tė nevojshme pėr tė restaurohen nga trajtimi i Jezusit 'pour-na gjakut sakrifikuese,

bota engjėllore u tėrhequr nė jetė nė njė pozicion pėr tė zgjedhur mes tij dhe Zotit. Dhe pastaj duket se njė tė tretėn e ushtrisė sė qiellit zgjodhi tė qėndrojė me kundėrshtarėt e Perėndisė (Rev 12: 4). Para krimit egofulle kerubin kundėr Perėndisė, ka ekzistuar asnjė konkurrencė ose dy pole tė marrė vendimin nė besim. Besimi nuk ekzistonte si njė fenomen. Ati, Biri dhe engjėjt ishin sė bashku nė shenjtėri dhe lavdi pa njė detyrė tė veēantė nė njėri-tjetrin mes tyre. Nuk kishte asgjė pėr ose kundėr abodes hyjnore. Jo, qiellor shkoi pa ndonjė lidhje me atė qė mund tė pėrshkruhet si shpirtėrore apo fe. Jo aplikanti pėr, ose pas njė ose tjetėr ishte deri nė datėn.

MODEL

Por qė merr krimin krenaria e Luciferit. Kėshtu, modeli i tė bien nė Kopshtin e Edenit "krijuar" Ai qė tundoi Adamin dhe Evėn - kėshtu archetype mėkatin. Gjė qė u dallua me Adamin dhe Evėn nė mendjet e tyre pėr mbeturina, dhe se raca njerėzore erdhi nė jetė karakteristika tė ndryshme tė mėkatit mė pas - ishte i pari i tė gjitha pjesėve tė princit engjėllore Afėrditė. Nė kopsht ishte kėshtu njė kopje tė diēka qė ka ndodhur mė parė, si njė imazh pasqyrė. Pėr mė tepėr, Jezusi shprehet si mė poshtė nė armik Gjoni 10:10 Perėndisė: "Vjedhėsi nuk vjen veēse pėr tė vjedhur, pėr tė vrarė dhe shkatėrruar." Sot ėshtė aborti, ndryshimet e seksit dhe eutanazia ishte se veprimet e tė drejtave tė njeriut tė bėra nė shkencėn mjekėsore dhe emrin e humanizmit, nė pėrpjekjen e pėr tė ndikuar nė zhvillimin nė mėnyrė qė ajo ndėrvepron me emrin e caktuar tė "evolucionit". / Lobi fiton fortė.

Dhe kjo ndoshta do tė jetė i lidhur nė me atė qė Jezusi tha tek Gjoni 8:44 lidhje Fien-nė: "Ai ishte vrasės qė nga fillimi dhe kurrė nuk ka qėndruar nė tė vėrtetėn Si-DA, sepse nuk ka asnjė tė vėrtetė. Kur thotė tė rrema, flet jashtė veten e tij, sepse ai ėshtė gėnjeshtar dhe ati i rrenės. "Nė 1 Gjonit 3: 8 thuhet:" djalli mėkaton nga fillimi ". Lexuesi nuk duhet tė jetė duke pėrdorur tekstet biblike tė ndryshme pėr tė gjetur se si ai erdhi nė jetė "bartės tė lehta", kerubin ndritura mesin e tė gjitha qenieve e engjėllore nė botėn qiellore, mund tė jetė e mbushur me mėkat nė mendimet dhe veprat e - p.sh. tė tilla si vrasje dhe gėnjeshtra. Ju mund tė mendoj pėr kėtė dhe tė mbajė bisedime nė fjalė dhe me shkrim nė lidhje me tė. Por jo spekulojnė aq wildly qė tė ēon nė konflikt me heshtjen e Biblės mbi kėtė temė.

themel SHKAQET

Nė themel shkaqet e anėn e gjarprit, i tundoi Adamin dhe Evėn pėr mėkatin - tė dyja kanė qenė hakmarrje pėr Lucifer i tij ishte i privuar nga lavdia e tij tė fuqishme tė Kreut-Perėndi, dhe zemėrimi qė ai u hodh jashtė dhe nga qielli pėr shkak tė rebelimit tė tyre. Qė do tė thoshte se ai me sa duket iu nėnshtrua Transformimi / mallkim tė jetė "gjarpėr". Por edhe tė mendojnė pėr kėtė nė disa emėr tė neveritshėm dhe konceptin e Bibla e paraqet atė si: dragua, Satana Djalli, Beelzebub, Leviathan, armiku, kundėrshtari, kundėrshtari, ujku dhe i huaji. emrat e reja janė shpikur nė shoqėritė e ndryshme okult-fetare dhe mitologjitė gjatė historisė. Pėr shembull: Marduk, Zeus, Samhain, Ahriman, derr, turp, djalli dhe djalli.

Duke pasur parasysh gjarprin urryer ēdo gjė qė kishte krijuar dhe kryer. Natyrisht engjėllore Prince Michael. Michael udhėhequr ejecting qė zbriti nga qielli: "Dhe aty ishte Beteja nė qiell: Mikaeli dhe engjėjt e tij luftuan kundėr dragoit. Dhe dragoi dhe engjėjt e tij, por ai nuk ishte mjaft e fortė, dhe nuk kishte mė asnjė vend pėr ta nė qiell "(Zbulesa 12: 7-8). Gjarpėr urryer kopsht dhe ēiftin njerėzor, natyrisht. Por mė veēanėrisht, ai ishte shtyrė nga xhelozia e Birit, dhe kishte bėrė atė armikun e tij hatiske dhe kundėrshtarin. Ndoshta ai e ndjen kėtu tashmė se do tė ketė takime tė reja me Birin e Perėndisė Pėrfundimisht, mė disfatė nė shumė tvekamper. Ne jemi ulur me tė ndjehen mend pas kuvendit, duke pėrfshirė pėr humbjen e tij, kur ai e dha veten pėr tė tundonte Jezuin nė shkretėtirė. Zbulesa 13: 8 na jep tė Jezusit (p.sh. pėrkthim Hedegårds): "Qengji vrarė qė nga krijimi i botės". Kėtu kemi disa njėjtin shkrim tė Zbulesės, por me kėndvėshtrime tė lė pa frymė nė mes: Nga njėra anė kėshtu: Djalli ka qenė "vrasės" qė nga fillimi, njė mėkatar "nga fillimi". Nga ana tjetėr, kur Biri i Perėndisė ėshtė vrarė "qė nga krijimi i botės".

njė profeci 

Pėrsėri, ne do tė marrin tė lehtė me interpretimin e kėtyre teksteve, kur medituar mbi nė ēdo dimension ose kohė, tė cilat zbatohen me termat "fillim", "nga fillimi", "qė nga krijimi i botės". Ata nė kėtė mėnyrė mund tė jetė rreth njė kohe kur krijimi i tokės i Perėndisė nuk ka qenė ende, ose ka tė bėjė me situatėn nė tokė dhe krijimit fizik tė Parajsės. Qė ne mund tė jetė goxha i sigurt ėshtė se rasti "masakėr" tė profecisė, atėherė padukshme plotėsuar, por nė kryq e Kalvarit plotėsuar dukshėm. Gjithsesi nė 1 Gen 3:15 Perėndia i cakton Serpent pėrballet me njė fakt tė ardhshėm: ". Ai (djali im) do tė shtypė kokėn tėnde dhe ti do tė plagosėsh thembrėn e farės sė" Nė Zbulesa 12:12 thuhet: "Gėzohu, pra, o qiej dhe ti qė banon nė ta! Por mjerė nė tokė dhe nė det, pėr zbriti djalli drejt jush duke pasur zemėrim tė madh, sepse ai e di se koha e tij ėshtė e shkurtėr. "Martin Luther kėndoi dhe luajti nė 1529 pėr herė tė parė himnin e tij tė vėrtetė imagjinar", njė fortesė Mighty ėshtė Perėndia ynė "(nr 237 nė libėr himnesh fetare suedeze):" Princi i errėsirės zbret kėrcėnuar dhe i zemėruar, ai ėshtė duke u pėrgatitur förvisst me dhunė dhe Argan rėnie ... "duket pothuajse si bir i Perėndisė nė caktimin e tij tė shenjtė, pėr luftėn shpirtėrore me engjėll tė rėnė tė madh nė qiell, dhe pasojat e mėkatit pėr tė ardhmen e njerėzimit, tė cilėt do tė ndjekin nė prag tė nisjes - tashmė kishte lejuar veten tė padukshme dhe profetike "vrarė"; Biri, Qengji ėshtė tashmė nė humbje tė betejės Luciferit nė qiell. ai ėshtė duke u pėrgatitur förvisst me dhunė dhe shirit argan ... "Duket pothuajse si bir i Perėndisė nė caktimin e tij tė shenjtė, pėr luftėn shpirtėrore me engjėll tė rėnė tė madh nė qiell, dhe pasojat e mėkatit pėr tė ardhmen e njerėzimit, tė cilėt do tė ndjekin nė prag tė nisjes - tashmė e kishte bėrė veten tė padukshėm dhe profetike "masakruar"; Biri, Qengji ėshtė tashmė nė humbje tė betejės Luciferit nė qiell. ai ėshtė duke u pėrgatitur förvisst me dhunė dhe shirit argan ... "Duket pothuajse si bir i Perėndisė nė caktimin e tij tė shenjtė, pėr luftėn shpirtėrore me engjėll tė rėnė tė madh nė qiell, dhe pasojat e mėkatit pėr tė ardhmen e njerėzimit, tė cilėt do tė ndjekin nė prag tė nisjes - tashmė e kishte bėrė veten tė padukshėm dhe profetike "masakruar"; Biri, Qengji ėshtė tashmė nė humbje tė betejės Luciferit nė qiell.

SATANI DOWN

Luciferi ėshtė duke kaluar dhe tė zgjidhni si "qiellor" Ormväsendet, katėr kreditimit dhe nedkastanden ose bortgåenden - me rritjen e humbje pėr ēdo "hap":

1. Dilni nga qielli si engjėll tė rėnė "Afėrditė": "Kėshtu dragoi i madh, gjarpėrin e lashtė, i quajtur djalli dhe Satani, dhe kjo e josh tė gjithė botėn, u hodh poshtė nė tokė, dhe engjėjt e tij u hodhėn poshtė me tė." ( 12: 9)

2. Si gjarpėr jashtė parajsės tokėsore (pjesėn e dukshme tė mbretėrisė sė Perėndisė, por me lavdinė qiellore) - ndoshta ndėrsa Adami dhe Eva u pėrjashtuar prej saj. 3. Nga pozicioni i Prokurorit / Satanit te Perėndia (diku nė rajonet qiellore) e njeriut tė Perėndisė, punė (2: 7): "Dhe prokurori / Satanai u largua nga prania e Zotit dhe e goditi Jobin me njė ulcerė tė keqe nga majat e kėmbėve deri nė kurorėn e tij." Kjo akuzė ishte Up 12:10 gjė e zakonshme: "paditėsi i vėllezėrve tanė ka qenė e hedhur poshtė, tė cilat ditė e natė i padiste pėrpara Perėndisė tonė." Kėshtu, "Simon, Simon! Satani ka kėrkuar (marrė ose, trans-tjetrin.) T'ju shoshė ashtu siē shoshet gruri »(Luka 22:31)" kundėrshtari juaj, djalli vjen rrotull si njė luan vrumbullues, duke kėrkuar cilin mund tė pėrpijė. ". (1 Pjetrit 5: 8) "Satanai vet shndėrrohet nė engjėll drite.» (2 Korintasve 11:14) 4. nė ferr (Zbulesa 20:10)

JESUS ​​UP 

Vini re se Jezui ėshtė i pėrfshirė nė katėr faza, totali i tė kundėrtave, nėpėrmjet ringjalljes prej sė vdekurish, me njė fitore nė rritje dhe lavdi pėr ēdo nivel:

1. Up nga varri (ferr), pasi ai ishte nė Frymė predikoi fitoren e tij nė Kalvar, ku (1 Pjetrit 3:19). 2. ringjall prej sė vdekurish, dhe nga varri: "Prandaj zemra ime gėzohet dhe gjuha ime gėzohet, po, edhe trupi im do tė qėndrojė nė shpresė se ju nuk do tė lėnė mua nė varr apo tė lejosh qė i Shenjti yt tė shohė kalbjen.» (Vep 2:27). 3. Deri nė Atit pėr lavdėrimin para se dikush mori tij, "Jezusi i tha: (Maria Magdalena): 'RoR nuk mė prek, sepse ende nuk u ngjita te Ati im. Por shko te vėllezėrit e mi dhe u thuaj atyre se unė po ngjitem tek Ati im dhe Ati juaj, te Perėndia im dhe Gud tuaj. "). (Gjoni 20:17), herėt nė mbrėmje tė njėjtėn ditė tregon zmadhuar Jezusin pėr dishepujt e mbyllur veten nga frika e Judenjve (20:19). Atje, ai tregon atyre dy duart e tyre sårmärkta dhe kėmbėt, dhe brinjėn shpuar. Kėtu nuk kishte asnjė dyshim se ata nuk duhet tė prekte. Dhe tetė ditė mė vonė, Jezui i ftoi dishepulli Thomas pėr tė vėnė gishtin e tij nė duart e tij dhe nė anėn e tij (20:27). 4. Ngjitja nė anėn e Atit: ". Ai i udhėhoqi ata (dishepujt) jashtė nė Betani dhe, si i ngriti duart e tij dhe i bekoi" (Luka 24:50) "Qė Jezusi u kishte folur atyre, ai u ngrit nė qiell, dhe . u ul nė tė djathtėn e Perėndisė "(Mk.16: 19)

Dėgjoi dhe pa

Me tipare tė tij tė shquar egoiste dhe e keqja duket papritmas gjarpėr nė "nėntokėsore" Kopshtin e Edenit. Dhe vini re se Adami dhe Eva ishin dy kam parė dhe dėgjuar gjarpėr. Nė fakt tė dyja foli dhe kjo ishte njė pozitė tė drejtė. Gjuha e pėrdorur nė Parajsė, ne nuk e dimė Biblėn. Ajo mund tė ketė qenė njė speciale "gjuhė parajsė" u shua gradualisht. Njė ndėr gjuha ndoshta, ashtu si thuhet nė 1 Korintasve 13: 1: ". Po tė flisja njerėzve dhe tė engjėjve" Por ajo ka shprehur edhe mendime se kjo ishte njė lloj i gjuhės paraardhėsit tė gjuhės tjetėr hebraike ndaj popullit hebre si tė pandehur, tė cilat mund tė ketė bėrė njė realitet (apo dhuruar nga Perėndia) nga djali i Noes, Semi (semitėt), Eberi i biri (Hebrenjve ), atėherė pika e gjashtė vonė Abraham, i biri i tij Isaku, djali i tij Jakobi (Izraeli),

Nė kėtė kontekst ėshtė gjithashtu interesante pėr tė vėzhguar se pas Pėrmbytjes sė ditėve tė Noesė gjithė folėn nė tokė njė dhe tė njėjtėn gjuhė (1 gjeneralin 11). Kur Perėndia i hutonte gjuhėt, pėr shkak tė njerėzve ndėrtimin e Kulla e Babelit, nė mėnyrė qė askush nuk e kuptuar tjetrin, ishte vendndodhja pėr lindjen e gjuhės hebraike. Njė tjetėr mendonte mundėsi nė lidhje me fillimin e hebraishtes, emri nuk ka dhėnė Eberi (Heb. Ibrim) pėr tė bėrė pa vendndodhjen Hebron (Heb. Ivrit) qė Abrami arriti nė vendin e Kanaanit. Brenda ortodokse Judaizmi Hebrew klasifikuar si tė shenjtė. Edhe tė krishterėt ungjillorė duan tė duan tė hebraishte nė kėtė drejtim.

Okult "gjuhėt" 

Ajo ka qenė ventiluar mbrapa dhe me radhė nė kuadėr tė krishterimit pėr Satanain kuptuar kur ne jemi nė Frymėn e Shenjtė, tė folurit nė gjuhė (greqisht. Glossolalia). Pyetja nuk mund tė merrni njė pėrgjigje tė qartė. Bibla e pėrshkruan e vėrtetė se "ne flasim sekretet" tė folurit nė gjuhė interpretohet nga Fryma e Shenjtė e Perėndisė. Siē thotė nė 1 Korintasve 14: 2: «Ai qė flet gjuhėra nuk flet njerėzve, por Perėndisė. Askush nuk e kupton atė, kur shpirti i tij flet sekretet "Pėr mė tepėr, Romakėve 8: 26-27". Kėshtu Fryma e Shenjtė na ndihmon nė dobėsitė tona. Sepse ne nuk dimė ēfarė tė kėrkojmė nė lutjet, por vetė Fryma ndėrhyn pėr ne me psherėtima pa fjalė, dhe ai qė heton zemrat e di cila ėshtė mendja e Frymės, sepse Fryma lutet pėr shenjtorėt, si tė dojė Zoti. "

Por, ndėrsa ne nuk flasim larg faktin se nuk mund tė jetė gjuhė tė rremė. Ajo mund tė jetė, dhe ėshtė zakonisht e njėjtė si, Rrėfyesit krishterė lejon egoizmi pėr tė kontrolluar tė folurit nė gjuhė. Por me sa duket mund tė forcave demoniake tė marrė pėrsipėr tė folurit nė gjuhė, nė qoftė se nuk ėshtė rebel me moskokėēarje, me pakujdesi dhe tė luajė si rezultat. Okultist flet "nė gjuhė tė huaja" nė fetė e natyrės, Satanists bėjnė, njerėzit ri-moshė tė bėjė atė. Po, madje edhe nė fetė e mėdha tė Taoism, Budizmi dhe Hinduizmi, atje. Kjo ndodh nėn ndikimin demonike. Kjo ndoshta nuk ėshtė marrė tėrėsisht nga ajri, ajo mund tė ketė shkuar si i Baal-profetėve mbi Malin Karmel nė luftėn e tyre kundėr profetit tė Perėndisė Elias: "Kur ajo ishte pasdite, ata u kapėn nga bujė profetike dhe mbajtur (okult, shėnim im). deri sa ajo ishte koha pėr blatimin e ushqimit "(1 Mbretėrve 18.:

Qėndrimi i drejtė

Nė momentin e keqja u shfaq nė Kopshtin e Edenit nė pema e njohjes tė sė mirės dhe tė sė keqes, ai nuk ishte vetėm gjarpėr nė njė formė shpirtėrore tė caktuar, gjarpėr, por ai e mori dhe e bėri pėrdorimin e njė gjarpėr fizik nė mbretėrinė e kafshėve. Luciferi, Satani, djalli, dragoi, Leviatan, u shfaq nė maskėn e njė gjarpėr, por me shtimin: ai kishte njė sjellje tė drejtė. Diēka qė ndoshta e bėri mė tė lehtė pėr Adamin dhe Evėn qė tė joshet. Pastaj Perėndia mund tė merren me gjarprin, futje dhe nė maskėn e njė gjarpri, lexoni tekstin nė 1 Zanafilla 3:14: "Atėherė Zoti Perėndi me serpent'Eftersom tė keni bėrė kėtė, ju do tė jetė i mallkuar ndėr gjithė kafshėt dhe tė egra kafshėt. Mbi barkun tėnd do tė shkosh, dhe toka duhet tė hani sa kohė qė ju levė. "" Si njė pasazh tė "reverb" ndoshta, Mbreti Cobra mund tė rritet deri nė gjashtė metra tė gjatė dhe pėr tė marrė deri nė njė tė tretėn e gjatėsisė sė saj. Snake Charmer synon tė gjarpėrinjtė do tė ngrihen. Nė spiritualitetin Lindore ekziston njė pėrvojė tė shquar yoga - Kundaliniormen. Njė gjarpėr shpirtėrore do tė thotė ihopslingrad qėndrojnė nė anus e qenies njerėzore poshtė. Gjatė meditimit, gjarpri mund tė jetė bėrė pėr tė hipur nė tė, dhe tė fillojnė tė lėvizin lart nė medituar dhe tė ndjekin pėrgjatė shpinė nėpėrmjet njė sistemi shpirtėror kanali, i quajtur meridianet. Meditimet Popular por tė rrezikshme, unė deklaroj.

Ajo ishte e vėshtirė tė lehtė pėr palė njeriut pėr tė mos dorėzohej pėr tunduesit, atėherė snakelike foli. Nėse ka pasur njė kapacitet pėr kafshėt dhe njerėzit me anė tė gjuhės pėr tė komunikuar me njėri-tjetrin nė Parajsė, ne mund nga konteksti apo Bibla nuk ndryshe tė thėnė. Pa dyshim foli njė gomar mė vonė nė historinė biblike tė profetit pėrpara Balaamit, i cili kaloi nė rrugėn e tradhtisė ndaj Izraelit (4 Eksodi 22). Por vargu 28 thotė: "Atėherė Zoti ia ēeli gojėn gomaricės qė i tha Balaam'Vad tė kam bėrė ty, sepse ju tri herė rrahur mua?" Balaami iu pėrgjegj gomaricės: "Ju keni bėrė njė budalla e mua! Po tė kisha njė shpatė nė dorė, tani do tė kishte vrarė gėrmoj. "Gomarica i tha Balaamit:" A nuk ėshtė vallė gomarica ju udhėtuar gjithnjė deri mė sot? Dhe kam pėrdorur ndonjėherė pėr tė bėrė kėtė pėr ju "Ai u pėrgjigj:". Nej "?

Se si ėshtė me aftėsi tė gjuhės nė paqe tė ardhmen e mbretėrisė sė Izraelit, nė marrėdhėniet nė mes tė njerėzve dhe kafshėve, ne kemi marrė asnjė letėr tė qartė. Por sipas Isaia 11: 8, SHBA vijon marrėdhėnie pothuajse i pamundshėm pėr t'u bėrė njė realitet: ". Njė i mitur do tė luajė nė vrimat nepėrkė, njė foshnje e zvjerdhur tė arritur jashtė pėr tė helmuar syrin e gjarprit" Njė natė nė njė fshat nė Ugandė nė vitin 1992, u zgjova nė dhomė katran errėsira e saj ishte dėgjuar zėra ngacmuar dhe llojet e tokės jashtė derėn time. Si ajo shpejt u qetėsua, kam vendosur tė provoni dhe shkoni pėrsėri nė gjumė. Nė mėngjes, kam mėsuar atė natė rojet duke PUSI tyre kishte zbuluar se njė gjarpėr helmues shumė ishte duke shkuar nė dhomėn time pėrmes njė hapje nė pjesėn e poshtme tė derės prag. Kam gjarpėr mbi tė vrarėt imazhit. 

lakuriqėsi TRIPLE

E pra, nė caktimin e tyre e kėrkimit nė gjarpėr, si njė njeri nė jetėn e tyre - dhe realitetin e mėkatit, papritmas zbulon Adami dhe Eva se ata janė "zhveshur". Diēka negative e rėndėsishme ka ndodhur nė tė gjitha nivelet, nė shpirtin e tyre, mendjen dhe trupin. Edhe kur ata janė fizikisht tė gatshėm pėr marrėdhėnie seksuale, e cila do tė ēojė nė pėrhapjen e racės njerėzore. Por kjo sensuale dhe intime duket se kanė qenė tė mbrojtur nga njė lloj i shenjtėrisė dhe lavdisė sė Perėndisė, si shembulli lexojmė nė 1 Zanafilla 2:25: "Tė dy burri dhe gruaja ishin lakuriq dhe nuk kishin turp pėrpara njėri-tjetrin." Adami dhe Eva kohė pėr tė fshehur nga Perėndia nė Kopshtin e Edenit, para se tė mund tė quhet se kėrkuesit shpirtėrore / fetare lind. Dhe Perėndia ėshtė ai qė fillon: "Por Zoti Perėndi thirri njeriun dhe i tha:".? Var je ti ""

Edhe pse Adami dhe Eva erdhėn pėrpara Perėndisė, nė mėnyrė qė ata tė pėrmendur vetėm pėr fshehjen e turpit, sepse tė qenit lakuriq - dhe pastaj fajėsoi rėnien nė njėri-tjetrin dhe duke qenė tė mashtruar nga gjarpri ndaj saj. Perėndia u dha atyre tunika prej lėkure nė mėnyrė qė ata mund tė fshehin lakuriqėsinė e tyre fizike, do tė thotė jo nė mėnyrė qė ata menjėherė braktisur ndonjė "mbrojtje" pėr lakuriqėsinė e tij shpirtėrore. Por fakti ėshtė se rėnia ka rezultuar nė njė lakuriqėsi trefishtė. Tė gjithė ata u bėnė "lakuriq", zhveshur, lidhur, bosh dhe vetėm. Sekuenca pėrfundon me Perėndinė "e nisi" Adamit dhe Evės nga Edeni dhe tė vėnė änglakeruber "nė lindje" pėr tė ruajtur rrugėn e pemės sė jetės. Ndoshta pėr tė parandaluar dhe mbrojtur tani mėkat njerėzit tė prirur nga hyrja dhe qasjen pema e jetės, hani frutat e tyre dhe tė jetojnė pėrgjithmonė - por me mėkate Unforgiven. Tani vėnė shpirtėrore / kėrkim fetare filloi me intensitet tė plotė. Pėr njerėzit e parė ishte qė tė pėrpiqen pėr tė gjetur rrugėn e tyre kthehet Perėndisė qė kanė humbur komunitetin e tyre. Dhe me drejtimin e Perėndisė nuk ishte e gjatė. Jo, tani ai filloi kėngėt e veprave tė mėdha. Prandaj, njė seksion i Biblės u lexua: "Zoti shikon nga qielli bijtė e njerėzve pėr tė parė nėse ka ndonjė qė e kuptojnė, ēdo qė e kėrkojnė Perėndinė.» (Psalmi 14: 2)

Nė tė njėjtėn kohė qė Adami dhe Eva mund tė largohet parajsė, erėrat ose crawls edhe gjarpėr jashtė. Ai shkoi nė, por crawled jashtė. Por kjo nuk do tė thotė se ai u zhduk nga krijimi i Perėndisė apo njerėzve. Ndoshta u bė e keqe reptilian (nga lat. REPTILIS, "rrėshqanorėt") dėbuar nga Parajsa pak pėrpara ēiftit njerėzor, dhe po i priste jashtė ligėsinė e tyre dhe me tundime tė reja. Pali shkruan njė paralajmėrim drejtuar Korintianėve (2 11: 3): ". Por druaj se, ashtu si gjarpėri me dinakėrinė e tij mashtroi Evėn, kėshtu qė duhet edhe mendja juaj tė mos prishet duke u larguar nga mikroskop devotshmėria e vėrtetė dhe tė pastėr tė Krishtit"

kėrkimi SHUMICE

Ėshtė nė kėtė pikė qė kėrkimi i madh shpirtėror lind pėr njerėzimin. Dėshirė e madhe pėr "parajsėn e humbur" pėr bashkim tė plotė me Perėndinė pėrsėri, dhe efektet e qėndrueshme e Perėndisė nė njerėzit, ėshtė gjetur nė tė ardhmen, pėr shembull, Predikuesi me fjalėt (3:11): "madje pėrjetėsinė, ai e ka vėnė nė zemrat e njerėzve. Por ata nuk mund ta kuptojnė veprėn e Perėndisė, qė nga fillimi deri nė fund. "

Shuma e fetė, me ose pa elemente tė drejtpėrdrejta okulte, duke pritur pėr Adamin dhe Evėn, kur ata vijnė nga kullota parajsė. "doktrinave tė demonėve" (1 Tim 4: 1), gabimet e llojeve tė ndryshme, qė erdhi off "port" nė lindje nga qėndrojė macet dhe qentė. Djali i tyre i parė, kėrkuesit fetare Kainin, ishin tė rreme pėr Perėndinė, ndikuar si ai ishte nga gjarpri ai le veten tė mashtrohen tė bėjė fli pėr Zotin nė njė mėnyrė tė gabuar dhe egotrippat. Kur vėllai i tij mė i ri Abel dorėzon ofertėn e saj ndaj Zotit, siē ėshtė bėrė nė besimin nė Zot, dhe ėshtė kryer nė njė mėnyrė tė vėrtetė dhe tė pėrulur. Rezultati ishte se Zoti e pranoi flijimin e Abelit, por jo tė Kainit, e cila nga ana e ēoi Kainit nė transferimin e tij e keqe, vrau vėllanė e vet. Nė 1 Gjonit 3:12 ėshtė ky incident si njė shembull tė veēantė, qė nuk do tė jetė si Kaini ", e cila ishte e keqja njė fėmijė dhe vrau vėllanė e vet. Dhe pse Kaini vrau atė? E pra,

Si shėmbėlltyrėn e djalit tė humbur / plėngprishės kryhet si njė post Illustration - njė pėr gatim - tė rėnies nė Kopshtin e Edenit dhe konkluzion tė kėsaj, mund tė thuhet se i biri ishte tėrhequr nė njė "jetė tė shthurur dhe prishi pasurinė e tij." Pėr tė ndjekur se ai, ashtu si erdhi njė zi e madhe buke mbi tokėn, dha veten dhe ėmbėlsirė si skllav nė njė pronarėt derr atje, qė tė paktėn tė marrė diēka pėr tė ngrėnė, por jo edhe ushqim derr, ai ishte duke marrė. Pronari i derrit, i cili ėshtė edhe drejtuesi i skllevėrve, ėshtė se pika imazhi ngjashme me fuqinė e Beelzebubit, "princit tė demonėve (derra, shėnimi im.)" (Mateu 00:24).

KĖRKO shpėtimi i Zotit

Nė kėtė realitet shpirtėror ėshtė gjithashtu, ne si njerėz sot. Le tė nė zgjedhjet e mes villoläriga dhe nė tė vėrtetėn, nė mes tė mirės dhe tė keqes, mes mėkatit dhe tė drejtėsisė - tė zgjedhur mirė, zgjedhin tė drejtėn, zgjidhni atė tani. Mos tė kthehet nė ateizmi, evolucionizmit, humanizmit dhe okultizmit. Por kėrkojnė vetėm Zotin, Krijuesin dhe Shpėtimtarin e vėrtetė dhe i dashur "fytyrė": ". Ata qė kėrkojnė me ata tė mė gjeni" (Fjalėt e Urta 8:17) "Ata qė kėrkojnė Zotin qė ata tė kuptojnė ēdo gjė.» (Proverbat 28: 5) "Kėrko . tė parė mbretėrinė e Perėndisė dhe drejtėsinė e tij "(Mateu 6:33)" tagrambledhės dhe mėkatarė bėrė rrugėn e tyre nė Jezusin "(Luka 15,1)" mė heto, ju merrni pėr tė jetuar "(Amos 5: 4)".. Zoti ėshtė i mirė pėr shpirtin kėrkojnė atė "" Ai i shpėrblen ata qė e kėrkojnė atė. ". (Hebrenjve 11: 6)

Po e mbyll duke pėrcaktuar nė pėrputhje me Biblėn, qė aty ku mėkati ėshtė i pasur, ku rrjedha e Perėndisė frälsningsnåd edhe mė shumė. Bien dhe pasojat e saj janė tė tmerrshme dhe tė thella. Por falja punon me anė tė Birit, tė Zotit Jezus, ėshtė thellėsia e mrekullueshme dhe edhe mė shumė pėr tė hartuar dhe qėllimin e tyre. Rasti ishte i madh, por restaurimi ėshtė mė i madh, aq mė i madh ėshtė ai. "E vėrteta (Jezusi) do t'ju bėjė tė lirė." (Gjoni 8:32) "Nėse Biri ju bėn tė lirė, jeni me tė vėrtetė tė lirė." (Gjoni 8:36) "Nė tė ne kemi shpengimin (nga e keqja) dhe ka faljen e mėkateve tona. »(Kolosianėve 1:14) Jezui ėshtė bėrė", drejtėsia jonė "(1 Kor 1:30) pėrpara Perėndisė.

Faljen e Perėndisė

faljen e Perėndisė dhe pajtimi me tė nė konvertimin e njeriut, zhvillohet direkt nė lutjen nė emėr tė Jezuit nė tė: Welcome Home, nė fjalė tė tjera! Fuqia e ungjillit, atėherė tė veprojė hap pas hapi, proces-si, deri nė njė restaurim tė plotė nga errėsira, plagėt, mbi duar, varėsisė - ēfarė mėkati i martuar dhe depredations kishte shkaktuar. Peter predikoi nė Veprat 2:40 me fjalėt: "Le tė tė ēlirojė nga kjo (e keqe ēoroditur /) brez shmangur." Predikimi i Palit nė Veprat 17:30 se ėshtė koha qė tė pendohen e shpirtėrore / fetare "injorancės". Merrni nė si njė imazh i "humbur / djalit plangprishės" Kthehu tek Ati: "Dhe ai u ngrit nė kėmbė dhe filloi tė ecė (kėrkimit nė shtėpi) tė babait tė tij." (Ne nuk do tė dinė se ēfarė ka ndodhur kur djali i tij erdhi nga skllavėria nė pronari i derrave. ) babai nga ana e tij ishte tashmė jashtė dhe shikoi pėr djalin e tij, pėr tė cilėt ēdo mėnyrė qė ne nuk e dimė. Por ai mė nė fund mund tė shohė djalin e tij "pendim" nga larg, ku ai derrat nuhatje, i lėnė pas dore dhe tė lėkundur tė vijė enden nė rrugėn shtėpi: "Ndėrsa ai ishte ende larg, i ati e pa dhe iu dhimbs. Babai vrapoi drejt tij, ra mbi qafėn e tij dhe e puthi. "

Dy shkrime mbi dot godet drejtė kėtu, nga njėra anė, James 3: 8: "Afrohuni te Perėndia dhe ai do t'ju afrohet juve." Dhe nė anėn tjetėr, Zbulesa 3:20: "Ja, unė qėndroj te dera dhe trokas. Nėse dikush dėgjon zėrin tim dhe e hap derėn, unė do tė hyj tek ai dhe ha darkė me tė dhe ai me mua. "Bir, rrėfimin e mėkatit," Kam mėkatuar, "dhe nevojat e hirit tė pamerituar," Unė nuk jam mė i denjė tė quhem biri yt ", tė ēon nė disa hapa nė hemkomstens procesit:" Por i ati u tha shėrbėtorėve tė vet: Nxitoni pėr tė sjellė nga rrobėn mė tė bukur dhe e vėnė atė nė atė dhe i vini njė unazė nė gisht dhe sandale nė kėmbė! Dhe pėr tė marrė jashtė viēin e majmur dhe thereni, dhe le tė hamė e tė gėzohemi. Pėr biri im kishte vdekur dhe ėshtė gjallė pėrsėri, kishte humbur dhe u gjet pėrsėri. Dhe partia filloi. "Nga tė errėt nė kokė gjarpėr dritė e ėshtė gati pėr t'u shtypur plotėsisht (Roma 16:20). Satani shpejti do näpsas pėrgjithmonė. frymėrave tė mbrapshta nė fund tė fundit do tė jetė gjithmonė i paarmatosur. Pėr engjėjt e rėnė nuk ka shpėtim. Satani dhe miqtė e tij janė gradualisht duke shkuar nė ferr. Por, pėr njė njeri qė ka besim, besim nė njė mėnyrė tashmė tė kthehen te Perėndia, dhe mund tė them si Pali nė 2 Timoteut 1: 2: "Unė e di kujt i kam besuar." Dhe Romakėve 8:16: "Fryma i dėshmon frymės sonė se ne jemi bij tė Perėndisė." Ne jemi "njė turmė festival, njė kongregacion i parėlinduri qė kanė emrat e tyre shkruar nė qiej" (Hebrenjve 12:23). "Por ju jeni fis i zgjedhur, priftėri mbretėrore, njė komb i shenjtė, njė popull i fituar tė shpallni veprat e tij tė lavdishėm e atij qė ju thirri nga terri nė dritėn e tij tė mrekullueshme.» (1 Pjetrit 2: 9) Satani shpejti do näpsas pėrgjithmonė. frymėrave tė mbrapshta nė fund tė fundit do tė jetė gjithmonė i paarmatosur. Pėr engjėjt e rėnė nuk ka shpėtim. Satani dhe miqtė e tij janė gradualisht duke shkuar nė ferr. Por, pėr njė njeri qė ka besim, besim nė njė mėnyrė tashmė tė kthehen te Perėndia, dhe mund tė them si Pali nė 2 Timoteut 1: 2: "Unė e di kujt i kam besuar." Dhe Romakėve 8:16: "Fryma i dėshmon frymės sonė se ne jemi bij tė Perėndisė." Ne jemi "njė turmė festival, njė kongregacion i parėlinduri qė kanė emrat e tyre shkruar nė qiej" (Hebrenjve 12:23). "Por ju jeni fis i zgjedhur, priftėri mbretėrore, njė komb i shenjtė, njė popull i fituar tė shpallni veprat e tij tė lavdishėm e atij qė ju thirri nga terri nė dritėn e tij tė mrekullueshme.» (1 Pjetrit 2: 9) Satani shpejti do näpsas pėrgjithmonė. frymėrave tė mbrapshta nė fund tė fundit do tė jetė gjithmonė i paarmatosur. Pėr engjėjt e rėnė nuk ka shpėtim. Satani dhe miqtė e tij janė gradualisht duke shkuar nė ferr. Por, pėr njė njeri qė ka besim, besim nė njė mėnyrė tashmė tė kthehen te Perėndia, dhe mund tė them si Pali nė 2 Timoteut 1: 2: "Unė e di kujt i kam besuar." Dhe Romakėve 8:16: "Fryma i dėshmon frymės sonė se ne jemi bij tė Perėndisė." Ne jemi "njė turmė festival, njė kongregacion i parėlinduri qė kanė emrat e tyre shkruar nė qiej" (Hebrenjve 12:23). "Por ju jeni fis i zgjedhur, priftėri mbretėrore, njė komb i shenjtė, njė popull i fituar tė shpallni veprat e tij tė lavdishėm e atij qė ju thirri nga terri nė dritėn e tij tė mrekullueshme.» (1 Pjetrit 2: 9) Satani dhe miqtė e tij janė gradualisht duke shkuar nė ferr. Por, pėr njė njeri qė ka besim, besim nė njė mėnyrė tashmė tė kthehen te Perėndia, dhe mund tė them si Pali nė 2 Timoteut 1: 2: "Unė e di kujt i kam besuar." Dhe Romakėve 8:16: "Fryma i dėshmon frymės sonė se ne jemi bij tė Perėndisė." Ne jemi "njė turmė festival, njė kongregacion i parėlinduri qė kanė emrat e tyre shkruar nė qiej" (Hebrenjve 12:23). "Por ju jeni fis i zgjedhur, priftėri mbretėrore, njė komb i shenjtė, njė popull i fituar tė shpallni veprat e tij tė lavdishėm e atij qė ju thirri nga terri nė dritėn e tij tė mrekullueshme.» (1 Pjetrit 2: 9) Satani dhe miqtė e tij janė gradualisht duke shkuar nė ferr. Por, pėr njė njeri qė ka besim, besim nė njė mėnyrė tashmė tė kthehen te Perėndia, dhe mund tė them si Pali nė 2 Timoteut 1: 2: "Unė e di kujt i kam besuar." Dhe Romakėve 8:16: "Fryma i dėshmon frymės sonė se ne jemi bij tė Perėndisė." Ne jemi "njė turmė festival, njė kongregacion i parėlinduri qė kanė emrat e tyre shkruar nė qiej" (Hebrenjve 12:23). "Por ju jeni fis i zgjedhur, priftėri mbretėrore, njė komb i shenjtė, njė popull i fituar tė shpallni veprat e tij tė lavdishėm e atij qė ju thirri nga terri nė dritėn e tij tė mrekullueshme.» (1 Pjetrit 2: 9) "Fryma i dėshmon frymės sonė se ne jemi bij tė Perėndisė." Ne jemi "njė turmė festival, njė kongregacion i parėlinduri qė kanė emrat e tyre tė shkruar nė qiej" (Hebrenjve 12:23). "Por ju jeni fis i zgjedhur, priftėri mbretėrore, njė komb i shenjtė, njė popull i fituar tė shpallni veprat e tij tė lavdishėm e atij qė ju thirri nga terri nė dritėn e tij tė mrekullueshme.» (1 Pjetrit 2: 9) "Fryma i dėshmon frymės sonė se ne jemi bij tė Perėndisė." Ne jemi "njė turmė festival, njė kongregacion i parėlinduri qė kanė emrat e tyre tė shkruar nė qiej" (Hebrenjve 12:23). "Por ju jeni fis i zgjedhur, priftėri mbretėrore, njė komb i shenjtė, njė popull i fituar tė shpallni veprat e tij tė lavdishėm e atij qė ju thirri nga terri nė dritėn e tij tė mrekullueshme.» (1 Pjetrit 2: 9)


Sigvard Sword      

Artikuj dhe videot qė janė bėrė nga tė tjera se Apg29.nu mund tė kenė pikėpamje qė blog vendrrjet nuk do tė ndajnė.


Tack för att du läser Apg29. DELA gärna till dina vänner. Du kan också stödja Apg29 genom att sätta in en valfri GÅVA på BANKKONTO 8169-5,303 725 382-4. På internetbanken går det att ställa in så att du automatiskt ger en summa varje månad. Men om du hellre vill kan du SWISHA in en frivillig summa på 070 935 66 96. Tack.


Vill du bli frälst?

Ja

Nej


Publicerades torsdag 1 januari 1970 01:00 | | Permalänk | Kopiera länk | Mejla

0 kommentarer

Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.


Prenumera på Youtubekanalen:

Vecka 29, onsdag 17 juli 2019 kl. 16:57

Jesus söker: Bruno!

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!


Senaste bönämnet på Bönesidan
onsdag 17 juli 2019 14:52

Be gärna en liten bön för mig. Har en sån skyhög ångest och har haft i många år

Morsan reklam


Aktuella artiklar


Senaste kommentarerSTÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 55 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 35 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 18 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 13 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp