534 online! | Sidvisningar idag: 177 093 | Igår: 187 053 |

www.apg29.nu

Кристер Åbergs моќна книга: најдолгата ноќ

Да се ​​верува во Бог кога незамисливо се случува


А вистинска приказна за незамисливи загуби и да победи сето тоа.

А вистинска приказна за незамисливи загуби и да победи сето тоа.

Многу луѓе слушнале за и сведок како загрижени силно тие биле, кога го прочита книгата, најдолгата ноќ. Неодамна, некој ми рече:

"Јас и се смееше и плачеше кога ја читав. Сега, мојот сосед, исто така, го прочита!"

Во ноќта на 22 декември, во текот на ноќта со најмногу темно часа во 2008, страда Кристер Åberg најдолгата и најмрачната ноќ во својот живот, кога тој беше многу трауматично и неочекувани губи половина на неговото семејство.

Ние ги следиме непоколеблива вера на еден човек и неговата вера и доверба во Бог ги води и да се грижи кога незамисливо се случува и одеднаш неговата светска Сплит.

Книгата е исто така, жешка раскажува љубовната приказна на пребарување Кристер по Бог, неговата желба за доживотно љубов и својот сон на еден ден конечно се чувствувам навистина сакаше и саканиот.


ПРИКАЗНА ЗА SPIDER ОД најдолгата ноќ


страници 132-133

Првиот пат беше ужасно. Живеев во голем шок и не знаат како да се справи со ситуацијата, ниту јас знам како ќе се справи со мојата ќерка, која само плачеше и плачеше и плачеше ...

Што го направи токму она што свештеникот ме советуваше да кога бев праша што јас би рекол да се Dessan:

"Кажи ми таков каков што е. Вие не може да ги заштити децата од реалноста."

Па јас реков Dessan дека мајка е мртва, дека таа е во небото со Исус и никогаш нема да се врати дома повторно. Кога детето во градинка подоцна ја праша каде што нејзината мајка, таа одговори:

"Таа е мртов и со Исус на небото."

Но сега само плачеше и извика таа. Таа беше неутешна и јас не знам што ќе правам со себе. Отидов во собата со Dessan во моите раце. Таа викаше и лежеше со лицето против моето рамо.

"Ќе пеам нешто за вас?" Ја прашав.

"Да", одговори таа со глас беден детето.

Знаев Dessan се допадна убаво пеење Алилуја живеете во мене. Таа се користи за секогаш сакаат дека кога ја прашав дали можам да пее нешто. Таа го нарече не за Алилуја живеете во мене, но таа секогаш рече, "те фалат." Штом таа се користи за да се каже "ќе се фалат" Знаев дека веднаш што песна таа значи. Се најдов на песната. Тоа одговара за возрасни и деца.

Што треба да се пее? ", Го прашав Dessan, убеден дека таа сакаше да пее само таа песна.

Но, на мое изненадување, рече Dessan плаче завршено:

"Spider!"

Пајакот? Itsy bitsy пајакот? "Тоа не е дури христијанин песна. Но, јас го пееше за ќерка ми, а јас бев со неа во моите раце Ivar голем стан.

Itsy bitsy пајакот

се искачи trå'n.

Долу дојде дождот

ја премотам касетата вретено далеку.

Изгрејсонцето

Избришете ја истечената дожд.

Itsy bitsy пајакот

се качат повторно.

Тоа беше сосема проповед за мене. Кога ќе ја отпеа песната, така насликани инцидентот со пајак во мојот ум. Видов како тој се бореше да се качат на конец. Но, одеднаш катастрофа. Дождот дојде и однесен на пајакот. Но, тогаш дојде чудо - чудо! Сонцето се зголеми и пресуши сите дожд, па пајакот потребна храброст, и би можеле да почнат да се искачи повторно.

Слично на тоа, Dessan и јас страдал од катастрофата, но сонцето, тој станува, и ни дава нови храброст, така што со новиот силна одржи повторно да се искачи назад.

Откако ја пее оваа песна извика Dessan веќе не.Подредување

159 шведски круни

Бесплатен превозот!

  • Кога наредил 10 или повеќе книги, станува 10 SEK попуст на книгата!
  • Mail: bok@apg29.nu
  • Телефон: 070-935 66 96

Книгата траеше десет месеци да пишувам, но тоа е многу лесно да се чита и е погодна за двете млади и постари луѓе, а исто така и како подарок или evangelisationsbok !За Кристер Åberg

Кристер Åberg живеат во Ливада, во близина Nässjö со нејзината ќерка желба. За многу години ја водеше еден од најголемите приватни блог сајтовиwww.apg29.nu . Тој, исто така, работи како евангелист и вклучени со пеење, музика и проповедта на состаноци низ целата земја.


Книгата е објавена на Semnos издавачи.


Прочитајте исто така:


Skriv ut


Publicerat av Christer Åberg Sunday 17 September 2017 23:15 | Direktlänk | Nyhetsbrev | RSS


STÖD APG29.NU


6 kommentarer

OBS: Läsarmejl, artiklar, kommentarer och video som är skrivna och gjorda av andra än mig, (Christer Åberg, grundaren till Apg29), kan ha åsikter som jag inte delar.

Joel

Fin bild på far och dotter, lindar hon dej runt fingrarna? Har själv en dotter och vet hur svårt det är att stå emot när sötnosen vill ha nått.

Svara -   - 2/12-16 09:58 -


Margareta

Denna boken var svårt att lägga ifrån sej. Den berörde mej djupt, svårt att läsa p.g.a tårarna, att gå igenom så obeskrivlig smärta och sorg och ändå stå kvar så stark är ett mirakel . Jag vill verkligen rekommendera den ! ! ! Den andas TRO HOPP KÄRLEK

Svara -   - 3/12-16 16:38 -


Jonatan Pandaciuc

Om någon skulle fråga mig vilken bok jag skulle tipsa de hade jag utan tvivla starkt rekommenderat "Den längsta natten"

Hade de frågat mig varför just den boken hade jag nog svarat "läs den, sen kommer du förstå mitt dåliga svar"

I brist på ord att beskriva bokens inehåll, vill jag tacka & ära Gud som tagit igenom Christer Åberg genom alla prövningar!

Svara -   - 11/1-17 18:24 -


Christer Åberg

Boken kostar nu bara 159 kronor! Passa på!

Boken passar både för frälsta, ofrälsta och gammal som ung! Den är uppbygglig och evangeliserande. Köp den för egen del, eller ge bort den som present!

Den tog 10 månader att skriva men är mycket lättläst!

Svara -   - 14/4-17 14:12 -


bengt

har beställt en nu

Svara -   - 24/7-17 12:53 -


Bengt

Mycket bra och mycket gripande bok

Svara -   - 12/3-18 22:47 -


Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?Несаканите - Дел Дванаесет

Кристер Åberg со мачка фарма

Запознајте се со шокантни иднината на мојата сериски несаканите. Во овој дел, ќе станам и шут, шут и избоден со нож.

8

Läs allt!


Тоа е unscriptural да се моли за народите на светот во Е&

Тоа е unscriptural да се моли за народите на светот во Израел

Слика: светот денес. 

4.000 молитва лидери се собраа во Ерусалим во Израел да се моли за народите на светот. Звучи добро, но тоа е само еден финтата: Тоа е сосема небиблиски!

24

Läs allt!


Барак Обама: Ние не треба Спасител, или Меси&

Во оваа шокантна видео, вели поранешниот претседател на САД, Барак Обама, дека ние не треба Спасител, или Месијата, но само чесни напорниот работен народ.

26

Läs allt!


Војната во Сирија

војна

Ние настојуваме да се зборува за трета светска војна, но тоа беше можеби Kuvaitkriget кога САД, заедно со многу земји нападнат Ирак. После тоа, има и други војни, како Втората светска војна, чиј број во Сирија, не знам. четвртиот или дури и петтиот е?

1

Läs allt!


Два вида на восхит

Во овој краток видео, јас зборувам за тоа постојат два вида на восхит.

3

Läs allt!


Моето детство никогаш не сум имал - Девојка,

Кристијан Åberg деца

Мојата згрижувачки родители фарма постават два милиони од Ljungby на Халмстад во Annerstad. Имаше некои мали села наоколу. Skeen, Skäckarp, Stackarp и Torpa каде што одев на училиште. 

7

Läs allt!


Радикалната христијанска вера чини прого

Читач на пошта со Sigvard Шпага 

Радикалната христијанска вера чини прогон

Изговори мојата длабока почит кон христијани поради нивната вера се прогонувани. Во некои земји, култури, традиции и контекст е гонењето на христијаните уплашени. 

58

Läs allt!


Мора да биде повторно роден

роден повторно

"Не бидете изненадени што реков мора да биде повторно роден." Јован 3: 7

0

Läs allt!


Förra året dödades 84 000 personer av muslimer

Våldets islam

En ny rapport visar att 121 Muslimska grupper över hela världen dödade förra året 84 000 personer i 66 länder, varav 22 000 civila. Totalt utfördes 7 841 muslimska attacker, i genomsnitt 21 per dag, i 48 länder.

9

Läs allt!


Далај Лама беше изграден во медиумите

Далај Лама беше изграден во медиумите

Слика: кеширана верзија на GP-член на Google. 

Вчера објавена во неколку весници ТТ статија каде Далај Лама ја повика Европската бегалците да се вратат дома. Сега весници Dagens Nyheter и ГП избришани член. Наместо тоа, тие го објави новиот член во кој Далај Лама се појавува hyllare на ЕУ!

86

Läs allt!


Не се држи до политичките расправии

И ќе се спасиш: Не држете за да sakpolitiskt расправии! Христијански браќа и сестри се расправаат едни со други. И се лути ако тие гласаат за тоа и тоа и тоа. Што е оваа глупост? 

66

Läs allt!


постојано зафатен Дали сте?

Од Холгер Нилсон 

постојано зафатен Дали сте?

Нешто што се катастрофални за духовниот живот е секогаш да се држи до нешто.

10

Läs allt!


Светски евангелист може да биде пренесен

Светски евангелист може да биде пренесен од Велика Британија поради протести од муслимански совет

Слика: Ден. 

синот Били Греам Френклин Греам може да биде пренесен од Велика Британија, бидејќи на муслимански совет на земјата бара од Владата да го запре од зборување во христијанска евангелска кампања.

18

Läs allt!


Моето детство никогаш не сум имал - Девојка,

Ingemar Јохансон и Кристер Åberg

Мојата згрижувачки семејства не бил христијански дом. Секако, моите посвоители се венчаа во црква, тие, исто така, не е потврдено, но тие не беа христијани. 

11

Läs allt!


Чудни настани на изборите 2018

Коментар од Ерик S 

Изборот 2018

Да, се чини дека не се подобри, всушност. Неколку исто така, објавија инциденти и на Комитетот и во ЕУ. Покрај тоа гласачки ливчиња се водат за исчезнати во многу места - по луѓе протестираа ги зедов - па коверти со гласачки ливчиња ставени надвор од анкетите во купови, во некое место што сте биле фрлени на подот.

33

Läs allt!


Шведската избори е најстариот недемократ

Кристер Åberg изборна 2018 - Имигрантите одлучи избор

"Во секој набљудување на изборите, јас сум бил на, никогаш не сум видел на изборите како недемократски како на Шведска. Тоа е далеку од европските стандарди."

19

Läs allt!


Annons


Шведската избори се завршени ...

Читач на пошта со Бертил Rosenius 

Во понеделникот вечерта, еден ден по изборите, и сите ние треба да се каже што сме го направиле нашиот избор - во моментов. Можеби и ние ќе мора наскоро да се направи нов избор, или подоцна, на редовна владина криза. Ситуацијата на шведската политика е максимално неизвесна!

2

Läs allt!


Кој е вистински победници на изборите?

Читач на пошта од страна на Нилс

Кога во последните избор по сите дебати и изборната ноќ е над, а на изборите треска населува продолжи битката за власт. На крајот на краиштата, тоа е она што е за сите, кои ќе имаат моќ да владее царството на Шведска? 

67

Läs allt!


Dagens ord

Vecka 38, fredag 21 september 2018 kl. 22:07

Jesus söker: Matteus!

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? - Be den här bönen:

Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som min Herre och Frälsare. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Jag ber om förlåtelse för alla mina synder. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!

Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. - Joh 3:16


Ramadan 2018

Så här många muslimska attentat och mord har det skett hittills under Ramadan 2018.


Адолф Хитлер се претплатите на мојот кана

Адолф Хитлер се претплатите на мојот YouTube канал

YouTube канал Apg29.nu сега има 957 претплатници, и неодамна, Адолф Хитлер почна да се претплатите!се претплатите исто така:  Youtube канал Apg29.Nu

6

Läs allt!


Senaste kommentarer


Моето детство никогаш не сум имал - Девојка,

Кристер Åberg во боја

На момчето од соседството Тони не е добро дете. Во почетокот на нашето детство, тој почна да се малтретирам и ме собори. Да, тоа е изречена малтретирање, а не само т.н. заеднички иритација. 

9

Läs allt!


Кристер Åberg изборна анализа за изборите 9 сеп

Кристер Åberg - избор анализа 2018

Сега е само неколку часа остави кога затворањето на гласачките места и гласови за да се смета. Тука е изборот анализа Кристер Åberg, која за првпат беше објавен во 14:16 9 Септември 2018 година на блогот сајт Apg29.nu.

16

Läs allt!


Во живо! Изборната ноќ партија со Кристер Åberg 20,

Ова ќе биде изборната ноќ партија која ќе биде уникатен! Јас ќе пее, игра и да се зборува за Исус и како да се спасам, молете се за избори и за лидерите на партиите и политичарите, и на сите што гласаа и не се гласа! Сподели! Сподели! Сподели!

0

Läs allt!


Ѓаволот алатка - Маргит Sandemo

Од Холгер Нилсон 

Ѓаволот алатка - Маргит Sandemo

Тоа може да звучи тешко да се напише дека некој е алатка на ѓаволот - но кој и да е за самиот себе дека сведочеле. Нејзиното име е Маргарет Sandemo.

14

Läs allt!


Моето детство никогаш не сум имал - Девојка,

Кристер Åberg

Куче во дворот беше мачење за мене. Зад куќата, тој имаше јаже како што трчаше напред и назад. И тој лае на секој и секого. 

10

Läs allt!


Кристер Åberg во KIT

Кристер Åberg во kit.se

Screenshot-и од kit.se.

Јас сум бил интервјуиран од страна на Томас Arnroth во медиумите списание КОМПЛЕТ за мојата визија за изборите 9 септември 2018 година.

3

Läs allt!


Пророчки пред изборите во 2018 година

Преносот во живо од Кристер Åberg од Apg29.nu !

0

Läs allt!


Муслиманите се закануваат да му ја отсеча

Муслиманите се закануваат да му ја отсечат главата на Џими Акесон и 4-годишниот син Нилс

Убиство закана за Џими Åkesson и четири годишен син Нилс расфрлани во моментов на социјалните медиуми изгледа вака. 

Џими Åkesson и 4-годишниот син Нилс убиство закани со отсекување на главата. Писмената закани шири преку интернет со терористички симбол на Исламската движење мраз и содржи повеќе линии на текст на арапски.

48

Läs allt!


Шведската индоктринација

Оваа статија е објавен од април 29, 2016 со наслов Вие brainwashed шведски. 

Ако индоктринација и дезинформации дека постои во нашето општество.

42

Läs allt!


Затоа избодел момчето другите деца во учи

Едно момче одење во средно училиште во Jönköping ја избодел две други деца на училиште. 

9

Läs allt!
Apg29 har tusentals bloggartiklar! Gå vidare till fler artiklar:

NÄSTA


Artiklar Kommentarer Bönesidan Fråga Christer Kontakt

STÖD APG29

Du kan ge på tre olika sätt:

  • Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4
  • Swish: 070 935 66 96
  • Paypal

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 54 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 34 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 17 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 12 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 10 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Sedan 23:42 2013-08-16 har det varit 441 327 242 sidvisningar på Apg29!

Apg29 har just nu 16 883 bloggartiklar, 89 562 kommentarer och 58 402 bönämnen.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

MediaCreeper

Besök också Apg29 på:

Facebook | Twitter | Youtube | Vimeo | Instagram | Gab | SoundCloud

TA EMOT JESUS!

↑ Upp