548 online! | Sidvisningar idag: 236 572 | Igår: 202 453 |

www.apg29.nu


Christer Åbergs libėr tė fuqishėm: The nata mė e gjatė

Tė besojnė nė Zot, kur ndodh pamendueshme


Njė histori e vėrtetė e humbjeve tė paimagjinueshme dhe tė fitojė tė gjitha.

Njė histori e vėrtetė e humbjeve tė paimagjinueshme dhe tė fitojė tė gjitha.

Shumė njerėz kanė dėgjuar dhe dėshmuar se si fort i shqetėsuar ata kanė qenė, kur ata lexojnė librin, natėn mė tė gjatė. Kohet e fundit, dikush mė tha:

"Unė si qeshi dhe thirri kur kam lexuar atė. Tani i afėrmi im tė lexoni edhe atė!"

Nė natėn e 22 dhjetor, natėn me orėt mė tė errėta nė vitin 2008, vuan Christer Åberg nata mė e gjatė dhe mė e errėt e jetės sė tij, kur ai ishte njė shumė traumatike dhe tė papritura humb gjysmėn e familjen e tij.

Ne ndjekim besimin e njė njeriu tė palėkundur, dhe besimin e tij dhe besimin nė udhėheqjen e Perėndisė dhe kujdes kur pamendueshme ndodh dhe papritur ndarje e tij botėror.

Libri ėshtė gjithashtu njė histori tė nxehtė transmetuar dashuria e kėrkimit Christer pėr Perėndinė, dėshirėn e tij pėr dashurinė gjatė gjithė jetės dhe ėndrra e tij pėr njė ditė nė fund tė ndjehen tė vėrtetė tė dashur dhe dėshiruar.


HISTORIA E Spider nga nata mė e gjatė


Faqet 132-133

Hera e parė ishte e tmerrshme. Kam jetuar nė njė shok tė madh dhe nuk e di se si pėr tė trajtuar situatėn, as unė e di se si unė do tė merrej me vajzėn time tė cilėt vetėm bėrtiste dhe thirri dhe thirri ...

I kishte bėrė pikėrisht atė prifti kishte kėshilluar mua pėr tė, kur unė u pyet se ēfarė unė do tė them Dessan:

"Mė tregoni, pra pikėrisht ashtu siē ėshtė. Ju nuk mund tė mbrojė fėmijėt nga realiteti."

Kėshtu qė unė i tha Dessan se nėna kishte vdekur, se ajo ishte nė qiell me Jezusin dhe kurrė nuk do tė vijnė nė shtėpi pėrsėri. Kur njė fėmijė nė kopshtin e fėmijėve mė vonė e pyeti se ku nėna e saj ishte, ajo u pėrgjigj:

"Ajo ėshtė e vdekur dhe ėshtė me Jezusin nė qiell."

Por tani vetėm thirri dhe ajo bėrtiti. Ajo ishte pangushėllueshėm dhe unė nuk e di se ēfarė do tė bėjė me veten time. Unė shkova nė dhomė me Dessan nė krahėt e mi. Ajo bėrtiti dhe ra nė shtrat me fytyrėn e tij kundėr shpatullat e mia.

"A duhet tė kėndoj diēka pėr ty?" Unė e pyeta.

"Po," u pėrgjigj ajo me zė tė fėmijės mėshirshėm sė.

E dija Dessan liked kėnduar bukur '' Aleluja jetoni nė mua. Ajo pėrdoret pėr tė gjithmonė dėshirė qė kur e pyeta nėse unė mund tė kėndoj asgjė. Ajo bėri thirrje tė mos ishte pėr '' Aleluja jetoni nė mua, por ajo gjithmonė ka thėnė: "lavdėroj." Sa mė shpejt qė ajo e pėrdorur pėr tė thėnė "tė lavdėroj" E dija menjėherė se ēfarė kėngė ajo do tė thotė. Kam gjetur veten nė kėngė. Ėshtė e pėrshtatshme si pėr tė rriturit dhe fėmijėt.

Ēfarė duhet tė kėndoj? "E pyeta Dessan, i bindur se ajo dėshironte qė unė tė kėndoj vetėm atė kėngė.

Por, pėr habinė time, tha Dessan qarė pėrfunduar:

"Spider"

Merimanga? Itsy Bitsy Spider? "Kjo nuk ėshtė edhe njė kėngė tė krishterė. Por unė kėndoi atė pėr vajzėn time, ndėrsa unė kam qenė me tė nė krahėt e mi Ivar apartament tė madh.

Itsy Bitsy Spider

ngjiten trå'n.

Poshtė erdhi shi

Rewind boshtin larg.

rritje Dielli

Thaijė ēdo shi.

Itsy Bitsy Spider

ngjiten pėrsėri.

Kjo ishte mjaft e njė predikim pėr mua. Kur unė kėndoi kėngėn aq pikturuar incidentin me merimangė nė mendjen time. Unė pashė se si ai luftoi pėr tė rritet deri thread. Por papritmas fatkeqėsia. Ra shiu, erdhi dhe larė merimangė. Por pastaj erdhi mrekulli - mrekulli! Dielli u ngrit dhe tharė tėrė shi kėshtu qė merimanga mori kurajo, dhe mund tė fillojė tė rritet pėrsėri.

Mėnyrė tė ngjashme, Dessan dhe kam vuajtur nga fatkeqėsia, por dielli, Jezusi merr dhe na jep kurajo tė reja, nė mėnyrė qė me tė tė mbajė new fortė pėrsėri tė rritet pėrsėri lart.

Pasi kisha kėndohet kjo kėngė thirri Dessan nuk ėshtė mė.Renditja

159 SEK

anijeve tė lirė!

Libri mori dhjetė muaj pėr tė shkruar, por ajo ėshtė shumė e lehtė pėr tė lexuar dhe ėshtė i pėrshtatshėm pėr tė dy tė rinjtė dhe tė moshuarit, dhe gjithashtu si njė dhuratė apo evangelisationsbok !Rreth Christer Åberg

Christer Åberg jetojnė nė livadh, afėr Nässjö me vajzėn e saj dėshirės. Pėr shumė vite ai ka drejtuar njė nga mė tė mėdha faqet private blogwww.apg29.nu . Ai gjithashtu punon si njė ungjilltar dhe tė pėrfshirė me kėngė, muzikė dhe duke predikuar nė takime nė tė gjithė vendin.


Libri ėshtė publikuar nė Semnos botuesit.


Lexoni gjithashtu:


Skriv ut


Publicerat av Christer Åberg Sunday 17 September 2017 23:15 | Direktlänk | Nyhetsbrev | RSS


STÖD APG29.NU


6 kommentarer

OBS: Läsarmejl, artiklar, kommentarer och video som är skrivna och gjorda av andra än mig, (Christer Åberg, grundaren till Apg29), kan ha åsikter som jag inte delar.

Joel

Fin bild på far och dotter, lindar hon dej runt fingrarna? Har själv en dotter och vet hur svårt det är att stå emot när sötnosen vill ha nått.

Svara -   - 2/12-16 09:58 -


Margareta

Denna boken var svårt att lägga ifrån sej. Den berörde mej djupt, svårt att läsa p.g.a tårarna, att gå igenom så obeskrivlig smärta och sorg och ändå stå kvar så stark är ett mirakel . Jag vill verkligen rekommendera den ! ! ! Den andas TRO HOPP KÄRLEK

Svara -   - 3/12-16 16:38 -


Jonatan Pandaciuc

Om någon skulle fråga mig vilken bok jag skulle tipsa de hade jag utan tvivla starkt rekommenderat "Den längsta natten"

Hade de frågat mig varför just den boken hade jag nog svarat "läs den, sen kommer du förstå mitt dåliga svar"

I brist på ord att beskriva bokens inehåll, vill jag tacka & ära Gud som tagit igenom Christer Åberg genom alla prövningar!

Svara -   - 11/1-17 18:24 -


Christer Åberg

Boken kostar nu bara 159 kronor! Passa på!

Boken passar både för frälsta, ofrälsta och gammal som ung! Den är uppbygglig och evangeliserande. Köp den för egen del, eller ge bort den som present!

Den tog 10 månader att skriva men är mycket lättläst!

Svara -   - 14/4-17 14:12 -


bengt

har beställt en nu

Svara -   - 24/7-17 12:53 -


Bengt

Mycket bra och mycket gripande bok

Svara -   - 12/3-18 22:47 -


Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?69-vjeēari dėshiron tė ndryshojė moshėn deri 49

69-vjeēari dėshiron tė ndryshojė moshėn deri 49

Foto: Dita. 

69-vjeēari Emile Ratelband nė Holandė doni tė merrni Hard tyre ligjor moshėn 49 vjet.

3

Läs allt!


"Jezu Krishti mė ka shpėtuar nga 27 vjet e homoseksualitetit"

Dėshmia e fortė Davidit se si ai u shpėtoi dhe shpėtoi nga Jezusi i 27 viteve tė homoseksualitetit. text Suedisht. 

- Emri im ėshtė David, unė jam 44 vjeē, dhe kjo ėshtė njė dėshmi se si Jezusi mė shpėtoi nga njėzet e shtatė vjet tė homoseksualitetit. Unė flas pėr dashuri.

1

Läs allt!


Himlen TV7 intervjuar Christer Åberg

Christer är en känd bloggare bland både kristna och icke-kristna i Sverige. Han erbjuder Jesus som svar på aktuella samhälleliga och personliga problem. Programledare är Daniela Persin.

3

Läs allt!


Troendedöparna djegur, mbytur dhe i prenė kokėn

Shumė prej tyre janė ata qė kanė vuajtur nga persekutimi, burgosur dhe vrarė qė kanė praktikuar biblik BESİMTARĖVE pagėzimin me zhytje.

7

Läs allt!


Tommy Dahlman intervjuar Christer Åberg i Kanal 10

Tommy Dahlman intervjuar Christer Åberg i Kanal 10 om hans frus och lille sons död två dagar innan julafton för snart tio år sedan.

2

Läs allt!


Pagėzimi: ku, kur dhe si

Pagėzimi nė det

Kėtu unė ju jap disa Shkrimet qarta pėr pagėzim ėshtė bėrė, kur ajo ėshtė bėrė dhe si.

4

Läs allt!


Ėshtė Perėndia i Biblės e njėjtė si zot e Kuranit-sė?

"Ata qė pretendojnė pėr dashuri, nder dhe adhurojnė Perėndinė, nuk nė faktin se ata nuk e duan, nderin dhe adhurojnė Jezusin."

5

Läs allt!


Denne man är farlig, ofrälst och falsk profet


Påve Franciskus.

107

Läs allt!


Ai u martua me hologramit Hatsune Miku

Martuar holografik tij

Akihiko Kondo mban njė version kukull tė hologramin Hatsune Miku qė ai u martua. Image Burimi: Facebook.

Njė burrė 35-vjeēar nė Japoni ka martuar njė hologrom. Dasma kosto 160.000 kurora. Njė kukull qė pėrfaqėson programin kompjuterik femra.

19

Läs allt!


Heaven TV7 shenjtėruar nė Uppsala

Ruben Agnarsson, Martti Ojares, Daniela Persin dhe Christer Åberg

producent TV Ruben Agnarsson, themelues dhe president Martti Ojares, menaxher kanal Daniela Persin dhe Christer Åberg.

Unė kam qenė i ftuar pėr hapjen Studio kanal televiziv i krishterė Qielli TV7 nė Uppsala.

17

Läs allt!


Jezusi trefishtė fitore botėror historike

Reader Mail nga Nils 

Jezusi trefishtė fitore world-historike, dhuratė e Zotit pėr tė gjithė njerėzit e botės. Qė Jezu Krishti bėri nėpėrmjet Shlyerjes sė Tij ishte njė fitore e paparė Triple! Sfida ishte 3 fusha tė ndryshme qė Ai para Perėndisė gjykatėsi suprem dhe para: Bota shpirtėrore duhet tė fitojė.

5

Läs allt!


terren tė sheshtė ėshtė jobiblike

terren tė sheshtė ėshtė jobiblike

Nėse keni lexuar Biblėn, ju mund tė shikoni qartė se toka ėshtė e rrumbullakėt. Nėse toka nuk ėshtė e rrumbullakėt, atėherė Jezusi do tė kishte marrė tėrėsisht gabim kur thotė se ajo ėshtė edhe ditė e natė nė tokė, kur ai tė sjellė nė shtėpi tė gjitha ruhen nė qiell.

19

Läs allt!


DVD e re! Pyetje dhe pėrgjigje nė lidhje me fundin e kohės dhe ngjarjet e saj

Nga Holger Nilsson 

DVD e re!  Pyetje dhe pėrgjigje nė lidhje me fundin e kohės

Ju tani keni mundėsinė pėr tė marrė pjesė nė kėtė DVD tė re nė lidhje me ngjarjet e fund-kohė.

7

Läs allt!


OKB-ja kėrkon njė qeveri globale brenda 12 vjetėsh

Nga Mikael Walfridsson 

Axhenda 2030 - OKB-ja kėrkon njė qeveri globale brenda 12 vjetėsh

Wolfgang Ishinger: "Ne jetojmė nė njė kohė ku rendi ndėrkombėtar botėror bie tani. Nė kėtė vakum pėrpiqet tė gjithė pėr tė parė se sa larg mund tė shkojnė. Ekziston nevoja pėr njė qeveri globale. "

36

Läs allt!


Dita intervistuar Christer Åberg nė teoritė e konspiracionit

Dita intervistuar Christer Åberg nė teoritė e konspiracionit

Gazeta Dita. 

Gazeta Dita ka nga Jonathan Sverker intervistoi mua dhe disa tė tjerė nė teoritė e konspiracionit dhe tė bėrė njė artikull tė fortė pėrpunuar gjashtė faqe i gjatė.

19

Läs allt!


Ringjallja e parė

Christer Åberg dhe Reine Jonsson flet flet pėr ringjalljen e parė nė radio e komunitetit Nässjö.

1

Läs allt!


Ėshtė formuar pėr detyrė tė qėndrojnė prapa klasat e valle dhe yoga?

Nga Holger Nilsson 

Ėshtė formuar detyrė pėr tė qėndruar prapa mėsimet valle dhe kurse nė yoga?

Sa i pėrket Formularit, paraqitja e tyre si kjo: "Bilda pėr Kishėn dhe Shoqėrinė, nė formė tė shkurtėr formėn, e quajtur mė parė shoqata jo-konformist arsimor, ėshtė njė nga dhjetė studimit Suedisė."

47

Läs allt!


Prenumera på Youtubekanalen Apg29.nu

Fortfarande i lager: Christer Åbergs starka bok Den längsta natten

Den längsta natten - 150 kronor

Natten till den 22 december, den natt med flest mörkertimmar 2008, genomlider Christer Åberg Den längsta natten i sitt liv, då han på ett mycket traumatiskt och oväntat sätt mister halva sin familj.

1

Läs allt!


Extra: Christer Åbergs bok fortfarande i lager

Upprop för Christer Åbergs bok Den längsta natten. Och du kan även ge ditt stöd till bloggsajten Apg29.nu.

0

Läs allt!


16 vargje tė Biblės nė lidhje me marrjen e Jezusit pėr shpėtim

Merre Jezusin

Kėtu unė lista disa vargje biblike si tė gjithė ėshtė gati pėr tė marrė Jezusin. Ka mė shumė shkrime nė lidhje me kėtė qė unė nuk e kanė pėrfshirė kėtu. Dhe tė gjitha kėto ajete tregon se ju duhet tė pranoni Jezusin!

0

Läs allt!


Foto nga fėmijėria ime - Christer Åberg

fotot e mahnitshme tė Christer Åberg si njė fėmijė! 

Christer Åberg xhiruar njė lopė

Ju mė xhiruar njė lopė me njė aparat fotografik kuti nė fermė jam rritur. Unė jam veshur clogs druri dhe rroba tė tjera tė ēuditshme.

7

Läs allt!


Christer Åberg friar till Siri

Här friar jag till Siri i direktsändning. Lyssna på svaret!

3

Läs allt!


Famulli tė festuar Halloween me zombies dhe skelete vallėzimi

Nga Mikael Walfridsson 

Halloween nė kishė

Halloween ėshtė njė traditė tėrėsisht okult dhe tė errėt qė nuk ka asgjė me Zotin pėr tė bėrė. Imazhi ėshtė nga njė kongregacion nė Shtetet e Bashkuara, e cila amazingly tė zgjedhin pėr tė tėrhequr temė Halloween nė Kuvend.

24

Läs allt!


Porn Surfer - I?

Christer Åberg ka marrė grabitje e-mail qė ai do tė kishte surfed pornografi. 

19

Läs allt!


Transpersoner befriade av Guds kärlek

En mycket stark dokumentär om transpersoner som har blivit befriade av Guds kärlek.

5

Läs allt!


Dagens ord

Vecka 47, tisdag 20 november 2018 kl. 22:49

Jesus söker: Pontus, Marina!

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? - Be den här bönen:

Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som min Herre och Frälsare. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Jag ber om förlåtelse för alla mina synder. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!

Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. - Joh 3:16E padėshiruar - Pjesa Gjashtėmbėdhjetė

Christer Åberg dhjetė vjet

Unė ju kam thėnė mė parė se unė nuk e di veēanėrisht shumė pėr sfond tim. Cilat prindėrit e mi janė dhe ēfarė ata kanė background unė nuk e di. Pastaj njė herė kam marrė pėr tė takuar nėnėn time mė tha se ajo ishte pak me ngut, si kalimthi, qė gjyshėrit e mi do tė kishte qenė nė kishė Misionit, por duket se ata mė vonė do tė dalė. 

5

Läs allt!


Senaste kommentarer


Dy pretendime tė rreme se Kurani dhe Islami bazuar besimet e tyre nė

Reader Mail nga Nils

Islami pohon se ata janė pasardhės tė Abrahamit nėpėrmjet Ismaelit, dhe se Muhammedi, si Abrahami pranon se ka vetėm njė Perėndi, Allah!

3

Läs allt!


Homofobėt janė kėrkesa mė pak inteligjent kėrkimore

Homofobėt IQ mė tė ulėt

Picture: Nyheter24. 

Nyheter24 inteligjencės liron njerėz tė cilėt kundėrshtojnė homoseksualitetin, sepse ata pretendojnė se janė mė pak inteligjente se njerėzit e tjerė. 

12

Läs allt!


Ateisti i cili erdhi nė hiē

Nga Holger Nilsson

Udhėtimi vazhdoi - Simon Ådahl

Lexoni ngjarjen interesante pėr tė cilin ateist dhe mohimi i tij u asgjėsuan.

1

Läs allt!


Annie Lööf duhet tė presė

Annie Lööf duhet tė presė

Foto: Aftonbladet. 

Andreas Norlén tani dėshiron tė marrė njė rol mė aktiv nė formimin e qeverisė dhe pėr tė hetuar katėr alternativė e qeverisė. Pra, detyra ėshtė aktualisht nė gjendje tė centerpartieldaren Annie Lööf siē ėshtė spekuluar.

8

Läs allt!


Stefan Löfven nuk ka arritur tė formojė njė qeveri

Stefan Löfven nuk ka arritur tė formojė njė qeveri

Foto: Aftonbladet. 

Stefan Löfven ka dėshtuar pėr tė formuar njė qeveri. Ėshtė misioni tani pėr kreun e Parti e Qendrės Annie Lööf?

8

Läs allt!


Fakte rreth Halloween

Reader Mail nga Sigvard Sword

Gozhdė nė njė fėmijė

"Pra, kjo ėshtė se si ata vrasin, gjyshja, babai, vėllezėrit e motrat, miqtė do tė duket si nė qoftė se ata u kthyen nga tė vdekurit si fantazmat, skelete dhe demonėve!"

9

Läs allt!


Njėmbėdhjetė hebrenjtė u qėllua pėr vdekje nė sinagogė nė Shtetet e Bashkuara

Hebrenjtė qėllua nė sinagogėn

Picture: svt.se.

Njėmbėdhjetė hebrenjtė u qėllua pėr vdekje tė shtunėn nė njė sinagogė nė Shtetet e Bashkuara nga njė sulmues i vetėm. Ai bėrtiti: "Tė gjithė hebrenjtė duhet tė vdesė" dhe parulla tė tjera anti-semite, kur ai ndėrhyri dhe filloi tė shtėnat rreth tyre.

2

Läs allt!


Kishat lejon lutje myslimane

lutja muslimane nė kishat

Foto: Dita. 

Tani ajo ka shkuar nė fakt shumė larg! Dita kam lexuar se Saronförsamlingen nė Gothenburg ėshtė njė nga kishat qė lejojnė namazin muslimane nė lokalet e kishės.

44

Läs allt!


Unika dopfilmer

Unika dopfilmer - Studio Apg29 med Christer Åberg. Christer Åberg talar om dopet och visar fantastiska dopfilmer.

2

Läs allt!


Extras: libėr Christer Åberg ende nė magazinė

Thirrje pėr librin e Christer Åberg-sė natėn e gjatė. Dhe ju gjithashtu mund tė japin mbėshtetjen tuaj pėr blog faqes Apg29.nu.

0

Läs allt!


Annie Lööf formon qeverinė?

Annie Lööf formon qeverinė?

Foto: Aftonbladet. 

Do Annie Lööf Kryeministėr, unė gjithmonė do tė jetė i bindur se ekziston njė lloj elite nė sfond qė kontrollojnė dhe se kjo ishte planifikuar dhe i kontrolluar nga ata.

41

Läs allt!
Apg29 har tusentals bloggartiklar! Gå vidare till fler artiklar:

NÄSTA


STÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 54 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 34 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 17 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 12 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 10 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Sedan 23:42 2013-08-16 har det varit 453 130 002 sidvisningar på Apg29! Apg29 har just nu 17 020 bloggartiklar, 91 673 kommentarer och 59 954 bönämnen.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp