Webb-TV | Frälsningskandidater NY | Bönesidan | Själavårdssidan NY | Sök | Kontakt
Surfar nu: 214 www.apg29.nu

Несаканите - Дел 19

Несаканите - Дел 19

Во овој дел ќе ви кажам многу вознемирувачки настан, што се случи на Мајкл како што јас влегов во тепачка со последниот дел.

Мајкл беше вонреден студент на училиште. Јас никогаш не го знаеше. Не знам неговото потекло или кои тој навистина е, повеќе од тоа, јас ги разбирам дека наставниците го смета за неуредна и тешко студент.

По мојата класа наставникот хокане на него, па тој ме зеде всушност во одбраната. Едно време по овој инцидент, тоа беше уште еден студент кој ме малтретирани. Тогаш тој ме зеде во одбрана, и се наметнува на овој човек со колената додека седеше на клупата, заедно со уште неколку други, во ходникот надвор од училницата за време на паузата. Тоа не беше толку убаво направено, но стојам изненадени од страна и само да се види. Не знаев што да кажам за оваа ситуација. Се сеќавам дека тој рече дека не треба да се закачам Крис, но ќе треба да се вид на него, а потоа го стави две колена на грб само го турна надолу на клупата на неговата тежина.

Мајкл е веројатно во срцето многу вид човек и имаше добра душа, но многу хулиган и неуредна. Тој отиде во истото училиште автобус како мене. Тој зачекори на некој мил порано од кога се качив на на една фарма во Skeen да одат на две милја Ljungby.

Едно попладне, кога отидовме дома со голема С.Ј. автобусот беше Мајкл и пријател на неговиот многу неуредна. Тие romped, викање и преплавија и истрча напред и назад и левиот канал на островот на автобусот, додека сите други студенти са тивко во своите места, и се осмели да каже ништо. На тој начин, двајца млади луѓе кои се преземени во текот на автобус во верувањето дека тие "го зеде автобус" и може да се направи како што задоволство. Целиот две милја отидов со автобус пред се симнав во мојата станица, тие се чуваат на трпение додека возачот автобус истрча се повеќе и повеќе од минута и наскоро го достигна своите граници.

Следниот ден, Мајкл ми кажа во доверба за мене, додека седевме на истата клупа, тој притисна на човек, што се случи во автобус, откако јас се симна. Возачот на автобусот, кој трпеливо управувано автобусот конечно станала толку лут што тој одмавна со лутина и фрлени од страна на Мајкл и неговиот пријател некаде на патот пред тие да се постигне своите гости.

Јас не рече ништо за тоа, но некако знаев дека возачот на автобусот нема друг избор освен да се направи она што тој го направи. Треба да знаете дека во тоа време немав мислење. Јас не Boo или БАА, јас само слушав и се обиде да ги преземе работите колку што можев. Јас не сум бил аналитичар, јас не знам што ќе биде, но тоа беше на начин кој што стоев на маргините и само гледав. Јас не сум бил главниот лик од драмата, но само тивка и срамежлива покори и несигурни малку набљудувач, кои не се осмелуваат да се меша.

Што всушност се случи потоа со високи skranglige stökige момче кое ми беше малтретирани и викна на страна на мојот учител, јас не знам, кога станува збор за детали. Но, она што се случи беше страшно трагична и брутални. Тоа ќе шок на целото училиште и студентите ќе се чувствувате лошо и весниците ќе пишувам за неа. Особено, знам дека соученик мој, рече дека тој имал болки во стомакот на настанот.

Мајкл и пријател на неговото име Патрик бил на прошетка една вечер во селото каде што живееле. Тие се соочуваат со две или три други млади луѓе кои исто така биле надвор на таа кобна вечер. Еден од нив имаше еден синџир со него како што беше порано во вечерните часови се украдени од бизнис. Тоа беше еден синџир кој беше затворен фондови на крајот на договорот.

Кога нападнат овие млади Мајкл и неговиот придружник. Мајкл беше претепан насилно и брутално во синџирот. Неговиот пријател Патрик избега вратот над главата. Тој преживеал, но Мајкл бореле крвави до смрт од страна на брутално претепување на синџирот.

Состанокот со Мајкл не почна толку добро, тогаш јас хит на nosebleed во него, како што ви кажав во последниот дел. Но, станавме пријатели и имаше почит еден кон друг, да, дури и тој ме брани пред другите, кога тие ме малтретирани. Мислам дека Мајкл имаше добра душа, и покрај фактот дека возачот на автобусот станала толку лут што тој го потресе како што тој го отфрли Мајкл и неговиот пријател.

Јас всушност доби пријател кратко време пред тоа во овој брутален начин, одземен од светот.

Знамето на училиштето беше истакнато половина копје.


Сите акции досега во однос на несаканите

Дел 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18  19

Оваа серија е мојата животна приказна од детството па наваму. Велам голо и отворено. Многу Никогаш не сум ти реков за порано. Некои имиња во приказната се фиктивни.


Publicerades torsdag 1 januari 1970 01:00 | | Permalänk | Kopiera länk | Mejla

4 kommentarer

Lena Henricson Fri, 25 Jan 2019 11:04:15 +010

Vad hände med ungdomarna som slog ihjäl Michael? 😩 Och hur togs ni omhand i skolan efteråt? 🤔

Svara


Christer Åberg Fri, 25 Jan 2019 18:12:49 +010

Svar till Lena Henricson.

Vad hände med ungdomarna som slog ihjäl Michael? 😩 Och hur togs ni omhand i skolan efteråt? 🤔

Så vitt jag minns förekom det ingen krishjälp. Det var inte som idag då de sätter in experthjälp och krisgrupp med en gång. De skyldiga tog de fast men vad som hände med dem vet jag inte.

Svara


Lena Henricson Sat, 26 Jan 2019 04:15:33 +010

Bra ändå att flaggan hissades på halv stång! Det markerade ju att något fruktansvärt hade inträffat. 😩🇸🇪😢

Svara


Johanna Mon, 28 Jan 2019 10:26:09 +010

Kom med fortsättningen snart Christer.

Svara


Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?


Prenumera på Youtubekanalen:

Vecka 16, fredag 19 april 2019 kl. 02:20

Jesus söker: Olaus, Ola!

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn. De som blev födda, inte av blod, inte heller av köttets vilja, inte heller av någon mans vilja, utan av Gud." - Joh 1:12-13

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som min Herre och Frälsare. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Jag ber om förlåtelse för alla mina synder. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!


Senaste bönämnet på Bönesidan
fredag 19 april 2019 01:02

Be för en tonårig kille som nästan bara sitter och spelar data på sin lediga tid.
Be att han får kamrater att umgås med och hittar en rätt församling att tillhöra.

Aktuella artiklar


Senaste kommentarer


STÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 55 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 35 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 18 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 13 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp