436 online! | Sidvisningar idag: 71 928 | Igår: 148 226 |

www.apg29.nu


Live Apg29 | Biblar | Bönesidan | Dagens ros | Date29 | Christer Åberg | Sök | Kontakt

E padėshiruar - Pjesa 19

E padėshiruar - Pjesa 19

Nė kėtė pjesė unė do tė ju tregojnė ngjarje shumė shqetėsuese, cfare ndodhi me Michael si kam marrė nė njė luftė me pjesėn e fundit.

Michael ishte njė student i jashtėzakonshėm nė shkollė. Unė kurrė nuk e dinte atė. Unė nuk e di tė kaluarėn e tij ose qė ai me tė vėrtetė ishte, mė shumė se kjo, unė e kuptoj se mėsuesit ai konsiderohet tė jetė njė student i ērregullt dhe e vėshtirė.

Pas klasės sime sharje e tij, kėshtu qė ai mė mori me tė vėrtetė nė mbrojtje. Njė herė, pas kėtij incidenti, ai ishte njė student i cili mė ka keqtrajtuar. Pastaj mė mori nė mbrojtje dhe e shtyu kėtė person me gjunjėt e tij pasi ai ishte ulur nė stol sė bashku me disa tė tjerė nė korridorin jashtė klasės gjatė njė pushim. Kjo nuk ėshtė bėrė aq mirė, por unė qėndroj i habitur nė anėn dhe vetėm shikojnė. Unė nuk e di ēfarė tė them nė lidhje me kėtė situatė. Mbaj mend se ai ka thėnė se ju nuk duhet tė vė nė lojė Chris, por ju duhet tė jetė i llojit tė tij, dhe pastaj ai vuri dy gjunjėt e tij nė shpinė tė tij vetėm e shtyu atė poshtė nė stolin e peshės sė tij.

Michael ishte ndoshta nė zemėr njė person shumė i sjellshėm dhe kishte njė zemėr tė mirė, por shumė poterexhi dhe tė ērregullt. Ai shkoi nė tė njėjtin autobus shkollor si mua. Ai shkeli nė dikė mil parė se ku kam marrė mė nė njė fermė nė Skeen pėr tė shkuar tė dy milje Ljungby.

Njė pasdite, kur kemi shkuar nė shtėpi me autobus tė madh SJ ishte Michael dhe njė mik i tij shumė tė ērregullt. Ata romped, bėrtasin dhe u mbush dhe vrapoi mbrapa dhe me radhė dhe u largua kanalin e spektrit tė autobusit, ndėrsa tė gjithė studentėt e tjerė u ul nė heshtje nė vendet e tyre, dhe guxoi tė them asgjė. Dy tė rinjtė kishin marrė kėshtu pėrsipėr autobus nė besimin se ata "mori autobusin" dhe mund tė bėjė si ata tė kėnaqur. tėrė Dy Mile shkova me autobus para se tė marrė jashtė nė stacionin tim, ata mbahen nė, ndėrsa durimi shoferi i autobusit qė u zhvillua nga gjithnjė e mė shumė nga minuta dhe sė shpejti kishte arritur kufijtė e saj.

Ditėn tjetėr, Michael mė tha nė konfidencė pėr mua, ndėrsa ne u ul nė tė njėjtin stol, ai kishte presion djalė, ēfarė kishte ndodhur nė autobus, pasi kam marrė off. Shoferi i autobusit i cili me durim e kishte shtyrė autobusin ishte bėrė pėrfundimisht aq i zemėruar qė ai i shkundi nė zemėrim dhe hedhur nga Michael dhe shoku i tij diku nė rrugė para se ata kishin arritur tė ndaluar e tyre.

Kam thėnė asgjė pėr kėtė, por disi e dija se shoferi i autobusit nuk kishte zgjidhje, por pėr tė bėrė atė qė bėri. Ju duhet tė dini se nė atė kohė unė nuk kishte asnjė mendim. Unė nuk e kam boo ose baa, unė vetėm dėgjuar dhe u pėrpoq pėr tė marrė gjėrat si tė mira unė mund tė. Unė nuk ishte njė analist, unė nuk e di se ēfarė do tė jetė, por ajo ishte nė asnjė mėnyrė qė unė isha duke qėndruar nė mėnjanė dhe vetėm shikuar. Unė nuk ishte personazhi kryesor drama, por vetėm njė vėzhgues i qetė ndrydhur dhe i trembur dhe i pasigurt e vogėl, tė cilėt nuk guxojnė tė ndėrhyjnė.

Ēfarė nė tė vėrtetė ndodhi mė pas me djalin gjatė skranglige stökige qė mė ngacmohet dhe u yelled at me mėsuesin tim, unė nuk e di se kur ėshtė fjala pėr detaje. Por ajo qė ndodhi ishte tmerrėsisht tragjike dhe brutal. Ajo do tė shokuar tė gjithė shkollėn dhe nxėnėsit do tė ndjehen keq dhe gazetat do tė shkruajnė nė lidhje me tė. Sidomos, unė e di qė njė shok klase i imi tha se ai kishte njė dhimbje stomaku tė ngjarjes.

Michael dhe njė mik i tij Patrick quajtur ishte jashtė duke ecur njė mbrėmje nė fshatin ku ata jetonin. Ata pėrballen me dy apo tre tė rinj tė tjerė tė cilėt gjithashtu ishin jashtė nė atė mbrėmje fatale. Njėri prej tyre kishte njė zinxhir me tė atė qė ai i kishte mė herėt nė mbrėmje kishte vjedhur nga njė biznes. Kjo ishte njė zinxhir i cili mbylli fondet nė fund tė marrėveshjes.

Kur sulmuan kėto Michael ri dhe shokun e tij. Michael ishte rrahur dhunshėm dhe brutalisht nė zinxhirin. Patrick shoku i tij iku qafėn mbi kokė. Ai mbijetoi, por Michael luftuar tė pėrgjakshme pėr vdekje me rrahjen brutale tė zinxhirit.

Takimi im me Michael nuk ka filluar nė mėnyrė tė mirė, atėherė unė goditi njė gjak nga hundėt nė atė, siē ju thashė nė pjesėn e fundit. Por ne u bėnė miq dhe kishte respekt pėr njėri-tjetrin, po, madje ai mbrojti mua para tė tjerėve kur ata ngacmohet mua. Unė mendoj se Michael kishte njė zemėr tė mirė, pavarėsisht nga fakti se shoferi i autobusit ishte bėrė aq i zemėruar qė ai i shkundi ai hodhi nga Michael dhe shoku i tij.

Unė nė fakt kam njė mik njė kohė tė shkurtėr para se nė kėtė mėnyrė brutale, hiqet nga bota.

Flamuri Shkolla u ngritėn gjysmė shtizė.


Tė gjitha aksionet deri mė tani nė padėshiruar

Pjesa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18  19

Ky serial ėshtė historia ime e jetės nga fėmijėria e tutje. I them lakuriq dhe sinqeritet. Njė shumė Unė kurrė nuk kam thėnė ju nė lidhje mė parė. Disa emra nė histori janė fiktive.


Skriv ut


Publicerat av Christer Åberg Friday 25 January 2019 02:34 | Direktlänk | Nyhetsbrev | RSS

STÖD APG29: Swisha: 070 935 66 96 • Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 • Paypal: https://www.paypal.me/apg29/


4 kommentarer

OBS: Läsarmejl, artiklar, kommentarer och video som är skrivna och gjorda av andra än mig, (Christer Åberg, grundaren till Apg29), kan ha åsikter som jag inte delar.

Lena Henricson

Vad hände med ungdomarna som slog ihjäl Michael? 😩 Och hur togs ni omhand i skolan efteråt? 🤔

Svara -   - 25/1-19 11:04 -


Christer Åberg

Svar till Lena Henricson.

Vad hände med ungdomarna som slog ihjäl Michael? 😩 Och hur togs ni omhand i skolan efteråt? 🤔

Så vitt jag minns förekom det ingen krishjälp. Det var inte som idag då de sätter in experthjälp och krisgrupp med en gång. De skyldiga tog de fast men vad som hände med dem vet jag inte.

Svara -   - 25/1-19 18:12 -


Lena Henricson

Bra ändå att flaggan hissades på halv stång! Det markerade ju att något fruktansvärt hade inträffat. 😩🇸🇪😢

Svara -   - 26/1-19 04:15 -


Johanna

Kom med fortsättningen snart Christer.

Svara -   - 28/1-19 10:26 -


Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?Padėshiruara - Pjesa 21

padėshiruar

My vazhdueshme dhe lėviz historinė e mua si njė djalė tė vogėl tė padėshirueshme. 

3

Läs allt!


mbrapa dhe tokės mun mbi tė njėjtėn shėmbėllim

Hėna dhe Toka

Sateliti kinez Longjiang-2 fotografuar hėnėn prapa dhe tė tokės nė tė njėjtėn shėmbėllim.

83

Läs allt!


Padėshiruara - Pjesa 20

padėshiruar

Vazhdimi i tregimit pikėllues e fėmijėrisė sime si njė fėmijė tė padėshiruar.

5

Läs allt!


Shkolla LGBTQ mėson se tė jesh njeriu nuk ėshtė i

Shkolla LGBTQ mėson se tė jesh njeriu nuk ėshtė i

Dagbladet e re. 

kolegj i parė i Suedisė LGBT ofron trajnime vjetore pėr personat LGBT dhe feministet, duke shkelur normat. 

22

Läs allt!


Gratė tani mund tė bėjė abort gjatė shtatzėnisė nė Nju Jork

Siē ishte nė ditėt e Noeut ...

Nga Mikael Walfridsson  Nė tė njėjtėn ditė, hėna nė gjak shkėlqeu nė qiell mbi New York, mori qytetin, qė ju tani mund tė kryejnė njė abort qė tė zbatohet nė tė gjithė shtatzėninė e gruas.

45

Läs allt!


Rrėmbimi ose mundimi?

Rrėmbimi ose mundimi?

Nga Holger Nilsson A do tė jetė e gabuar dhe mundimi vėshtirė shpėrthen, unė menjėherė do tė deklarojė se ky ėshtė njė pėrmbushje profetike dhe ne duhet tė largohemi nga Antikrishtit, dhe ne do tė duhet t'i nėnshtrohet vuajtjeve tė mėdha. Por nė qoftė se unė kam tė drejtė dhe tė gjithė tė tjerėt qė mendon kėshtu - se Jezusi mund tė vijė nė ēdo kohė dhe tė bėjė atė - atėherė ata qė nuk e predikojnė atė asnjė mundėsi pėr tė korrigjuar mesazhin e tyre, qė ne mund tė bėjmė.

18

Läs allt!


E padėshiruar - Pjesa 19

E padėshiruar - Pjesa 19

Nė kėtė pjesė unė do tė ju tregojnė ngjarje shumė shqetėsuese, cfare ndodhi me Michael si kam marrė nė njė luftė me pjesėn e fundit.

4

Läs allt!


"Christian" Reperi arrestuar pėr pėrdhunimin e njė grua me aftėsi tė kufizuara nė shtėpi pleqsh

Unė mendoj sigurisht, nuk ėshtė njė fjalė qė njė infermiere seancė nė qoftė se ai ėshtė fajtor pėr pėrdhunimin e njė gruaje me aftėsi tė kufizuara, njė i krishterė.

6

Läs allt!


Rrėmbimi i besimtarit - Pjesa 4

Christer Åberg intervistimin shtėpinė e Holger Nilsson nė lidhje me ngazėllim e besimtarit. Pjesa 4 nga 10.

0

Läs allt!


Avionėt luftarakė rusė fluturoi mbi territorin suedez pa leje

Avionėt luftarakė rusė fluturoi mbi territorin suedez pa leje

Foto: Aftonbladet. 

Tre avionė ushtarakė rusė fluturuan pa leje nė njė kohė tė shkurtėr nė territorin e Suedisė tė shtunėn. Njė aeroplanė SIGINT, dhe dy avionėt fluturonin mbi Karlshamn.

12

Läs allt!


perėndi i rremė i Islamit nuk ėshtė e mia

perėndi i rremė i Islamit nuk ėshtė e mia

Reader Mail nga Stefan Eliasson

Tė krishterėt dhe myslimanėt adhurojnė tė njėjtin Zot? Islami na mėson se Kur'ani ėshtė i fundit nga shpalljet e Zotit, i cili zėvendėsoi shkrimet e mėparshme, dmth Tora dhe Bibla. Kjo do tė thotė se ngjashmėritė nė Krishterimit dhe Islamit duhet tė jetė gjithėpėrfshirėse. Nėse ju studioni temėn shpejt zbulon se kėrkesa nuk mund tė jetė mė e rreme.

2

Läs allt!


Flykting från Irak: Kära svenskar, ni är för snälla!

En flykting från Irak som blev frälst i Sverige delar ett intensivt budskap och sin bön för Sverige.

35

Läs allt!


E padėshiruar - Pjesa 18

Christer Åberg padėshiruar

Pjesa 18 e serialit tim nė lidhje me fėmijėrinė time. Ne kemi ardhur nė shkollė tė mesme, kur kam filluar nė klasėn e shtatė. Kjo pjesė do tė papritur ju, tė cilin ajo e bėri pėr mua kur ajo ndodhi.

3

Läs allt!


Bordi i Migracionit bėrė pyetjet e gabuara pėr tė pėrcaktuar nėse ju jeni njė i krishterė

test2

Shumica e 12 pyetje Bordi i Migracionit janė krejtėsisht e pamundur pėr t'iu pėrgjigjur, dhe gjithashtu krejtėsisht i paefektshėm kur ai nė fakt vetėm e nevojshme njė ēėshtje pėr tė pėrcaktuar nėse dikush ėshtė njė i krishterė apo jo.

32

Läs allt!


Prenumera på Youtubekanalen Apg29.nu

New Age hap rrugėn pėr Antikrishtit

New Age hap rrugėn pėr Antikrishtit

Nga Holger Nilsson  Nė vitet 1980, ne kemi gjithnjė e mė shumė vijnė tė gjithė termin "New Age". Ende kėshtu, megjithatė, shumė e habitur nga ajo qė New Age ėshtė diēka, pavarėsisht nga fakti se miliona nė mbarė botėn janė prekur, tė prekur dhe tė pėrfshirė nė kėtė trend tani gjithėpėrfshirės pėrpara. Pėr shembull, nė fund tė vitit 1986-87, Eve Vitit tė Ri, ajo ishte e miliona njerėz tė cilėt shkuan nė meditim, ekstazė dhe akteve rituale. Nuk ishte rastėsi qė kjo ka ndodhur, por kjo ishte njė pėrpjekje e koordinuar e njerėzve New Age nė mbarė botėn.

46

Läs allt!


Do ai qė ndryshoi seks nė qiell?

transeksuale

Do njerėzit nė qiell qė ka ndryshuar seks pėrmes operacionit?

9

Läs allt!


Tė krishterėt janė duke u persekutuar mė shumė se kurrė

Open Doors Lista World Watch 2019

Image: Open Doors. 

Dyer tė hapura "vjetor World Watch Lista e krishterėve persekutuar tregon se 2019 ėshtė viti mė i keq ndonjėherė. Kjo ėshtė larg nga vitin mė tė vėshtirė qė kur filluan tė dhėnat.

20

Läs allt!


Kristna TV-kanaler i Sverige

Kristen TV i Sverige

Det finns många bra svenska kristna tv-kanaler i Sverige. Både som går på satellit, kabel och webben! Här listas alla kanaler.

34

Läs allt!


Mėkatarėt?

miq

Reader Mail nga David Billstrom Jezusi ėshtė modeli ynė kryesor rol pėr tė arritur jashtė pėr njerėzit qė nuk janė besimtarė. Kur Jezusi eci nė tokė, ai e dinte se ēfarė po ndodhte nė njerėzit qė erdhėn tek ai. Ai ėshtė i njėjtė sot.

3

Läs allt!


Dagens ord

Vecka 08, onsdag 20 februari 2019 kl. 12:22

Jesus söker: Vivianne!

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? - Be den här bönen:

Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som min Herre och Frälsare. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Jag ber om förlåtelse för alla mina synder. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!

Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. - Joh 3:16Njė muze i kryqėzuar McJesus nė Izrael

Kryqėzoje McJesus

Foto: SVT. 

Protesta nė Izrael kundėr Jani Leinonen McJesus "vepra arti", qė pėrshkruan njė kryqėzuar Ronald McDonald.

6

Läs allt!


Christer Åberg sjunger: Vem är Kungen i djungeln?

Måste bara ses! Christer Åberg sjunger och spelar ukulele sången: Vem är Kungen i djungeln? 

3

Läs allt!


Senaste kommentarer


Padėshiruara - Pjesa 17

Christer Åberg Pėrshėndetni

Tani unė vazhdoj me dridhje tim dhe vlerėsuar serial nga fėmijėria ime. Historia do tė rritet nė intensitet dhe tė bėhet edhe mė dramatike. Disa seksion shumė emocionuese dhe tė flakta tani shtrihet pėrpara.

0

Läs allt!


Njė heshtje Jesus - Njeriu qe vrau zėrin e Perėndisė - Pjesa 6

ushtar romak

Hans Jansson, Uppsala Herod Antipa na takohen pėrsėri nė historinė biblike. Kėtė herė ai qėndron pėrpara Jezusit. Ajo kishte qenė pas tre vjet qė nga prerja e kokės Gjon Pagėzori-sė.

2

Läs allt!


Keqe Lista - Njeriu qe vrau zėrin e Perėndisė - Pjesa 5

ushtar

Nga Hans Jansson , Uppsala Nuk ėshtė diēka e "zgjuar" dhe e keqja e veprimeve tė Herodit nė kontekst ne jemi duke pėrshkruar. Kjo sjell mua pėr atė qė ėshtė shkruar nė librin e Zanafillės.

5

Läs allt!


Profecia Kristin ėshtė e vėrtetė me kohėn tonė

- Njė profeci nė lidhje me fundin e kohės!

Profecia e lashtė nga 1800s flasin pėr Jezusin pėr tė treguar deri nė malet nė Suedi nė ditėt e fundit, dhe mė pas nė mal pėr tė gjithė pėr tė parė!

14

Läs allt!


"Zoti e bekoftė abortin dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės"

Reader Mail nga Nils 

Aborti - Mami

Njė grua tani kishte njė program Netflix Air ku ajo paguan haraē pėr abortin, dhe pėrfundon me fjalėt: "Zoti e bekoftė abortit dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės", dhe kėndojnė dhe valle me tė.

38

Läs allt!


Nė ferr, torturuar mėkatarėt

Nėse ju shkoni nė ferr, ju torturuar. Kjo ėshtė ajo qė Ferri ėshtė pėr. Ashtu si njeriu tė pasur nė Luka 16, ju do tė mundohen nė flakė. Tėrė mėkatarėt shkojnė nė ferr, dhe ata tė shkojnė atje pėr tė mundohen.

103

Läs allt!


Porsalindurit janė tashmė njė "ex"

Porsalindurit janė tashmė njė ish

Foto: Screenshot nga Facebook. 

Banorėt e New York City tani mund tė ndryshojė gjininė e tyre pa njė certifikatė mjekėsore. Pėr mė tepėr, ata mund edhe tė ndryshojė gjininė porsalindur tyre.

5

Läs allt!


Nėse keni lindur nė trupin e gabuar, ju mund tė lindni pėrsėri

Loui Sand

Foto: SVT. 

Louise Nelum Sanda Mali "Loui" Sand, 26, ėshtė njė yll suedez hendbollit i cili tani ndalet duke luajtur hendboll tė hetohet pėr dysphoria gjinore. 

2

Läs allt!


Christian Bale: Faleminderit Satana frymėzim

Reader Mail: Pelle Lindberg 

Christian Bale: Faleminderit Satana frymėzim

Foto: Nga TV4. 

Ēmimi pėr aktorin mė tė mirė shkoi pėr aktorin Christian Bale nė Vice filmit, i cili falėnderoi frymėzimin e tij: Satanit.

43

Läs allt!


Amerika News nė lidhje Suedi: Mikroprocesorėt futur pėr menaxhimin e monedhės nė Suedi

Reader Mail nga Nils 

mikroēip

Nė Stokholm, Suedi, zgjidhni 1000 pėr tė zgjedhur Shop me njė Microsystems vogla. Chips futur nėn lėkurėn e tyre.

55

Läs allt!
Apg29 har tusentals bloggartiklar! Gå vidare till fler artiklar:

NÄSTA


STÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 55 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 35 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 18 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 13 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Sedan 23:42 2013-08-16 har det varit 469 510 882 sidvisningar på Apg29! Apg29 har just nu 17 173 bloggartiklar, 94 307 kommentarer och 62 012 bönämnen.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp