662 online! | Sidvisningar idag: 87 431 | Igår: 160 359 |

www.apg29.nu


Live Apg29 | Biblar | Bönesidan | Dagens ros | Date29 | Christer Åberg | Sök | Kontakt

Во несакани - Дел 20

несаканите

Продолжувањето на ужасни приказна од моето детство како несакано дете.

Мојата училница беше дел од моите стари соученици во училница кои ги имав кога отидов во Torpa училиште. Тие се заврши во средината на висока зграда училиште, додека јас завршив во буквално во еден агол на триаголник зграда. Да се ​​дојде до стариот класа, морав да одам на половина пат во долг ходник и потоа се сврти кон десно. Тоа се случи тоа што го сторија тоа понекогаш. 

Во една прилика, се сретнав со Кристијан, тоа е момчето што ми се случи во тепачка со училиштето снимање, неколку години порано. Јас не се сеќавам што ние разговаравме за тоа, но тоа беше спогодбено. Приклучување разговаравме таму меѓу народот на другите ученици во вдлабнатината на клупи, училиште гардероби и јакни одеднаш ќе девојка дојде до мене и ми вели:

"Не Дали било каква туш дома, па можете да ги миете мрсна коса?" 

Бев шокиран и не знам што да кажам, и беше само тишина. Кристијан не знам што тој ќе каже кога тој се обидел да насмевка извинување надвор. Од Девојката се согласи. Јас не знам која е таа, но тоа беше многу болно за мене. 

Тоа ме боли, бидејќи јас бев мачен од страна на мојот масти и мрсна коса. На лек за тоа, знаев дека треба да се тушираат повеќе или барем да го миете почесто, но јас не сум бил таму за моите згрижувачки мајка. Штом јас сакав да се истуширам или мијат косата ми па јас не го добие. Страдав дома, бидејќи не можев да се истуширам и бев мачен во училиштето затоа што морав да се шетаат со мрсна мојата коса. Бев проблематичен и се чувствува лошо за него и стана дури и повеќе несигурни и депресивни во мојата веќе ниска самодоверба. 

Можеби тоа беше згрижувачки мајка ми opsykologiska однесувањето на нејзината лоша позадина. Таа не научи да ги зачувате на сè. Ова размислување сиромаштијата ќе одам со неа за многу години, дури и кога таа беше добро финансиска состојба. Таа е дозволено самиот не се ништо друго, туку одеше по носи и стара облека. Таа имаше повеќе од си дозволат да купат нешто ново и свежо, но таа никогаш не го правеше. 

Или тоа беше нејзиното однесување, кој се плашеше од моите згрижувачки татко. Не знам, но таа за многу години е значително поразени од него. понекогаш и таа ќе каже непријатни работи за нејзиниот сопруг да ни се деца, кога тој не слушаат. 

Кога ќе размислите околу тоа, тој никогаш не се такви работи во врска со неа, но од друга страна, рече тој во принцип никогаш ништо. Без да се каже еден збор, тој може да оди некаде со својот автомобил. Мојата згрижувачки мајка никогаш не знаеше каде му била или не. Ако таа се пожали на нас децата, но никогаш не го рече директно до него. Никогаш не сум видел нив се расправаат, но ова однесување е голема мака. Комуникација меѓу нив беше целосно мртви, и тоа беше тоа што јас пораснав со. Вие никогаш не разговарал со едни со други.

Мојата згрижувачки татко пушеле луле, што тој го сторил на возраст од четиринаесет, но тој немал проблем со алкохолот. Тоа беше вотка и други шишиња алкохол на полица во оставата, чајната кујна, но тој никогаш не се пиеше од нив, но само еднаш во него беа гости дома што тој ги нуди малку ракија.

Но, сега назад на мрсна мојата коса. Бев прогонуван од ова, но не знам како да го реши. Во тоа време на момчињата малку подолга коса, кои ги имав. Сакав косата над ушите, така што тие не ќе бидат видливи. Имав повеќе од еднаш бил малтретиран за да има големи и испакнати уши како мојата "соборци" се удира на нив од позади со своите прсти, па тие беа јасно црвено. Но, бидејќи мојата коса беше толку мрсна и масти, така што не беше убаво, но обесени lank и грдото надолу и околу ушите. Е, што бев мачен од страна на мојот lank коса!

Кога стана постудена кон работ на есен почна германски браќа и сестри во училиште. Едно момче и девојка. Тие чекор во автобус на станица за мене. Тие имаа малку различни облека од нас Швеѓаните како што јас ги забележав. Девојката беше долго, убави плетенки, а момчето шорцеви, иако времето беше добивање постудено. Но, дури и тие сакаа да седат заедно момче со lank мрсна коса во училишниот автобус. Се сеќавам дека седиштата до мене беше слободен, но тие седеа во задниот дел на автобусот. Мислев дека тоа е затоа што се задеваат, па тие не ќе дојде во тимот со miH и да се биде злоупотребена. 

Кога ќе заврши на шесто одделение, имав лош рејтинг. Јас никогаш не успеа да се претстави добро во Torpa училиште затоа што бев толку заплашени и малтретирани. Мојата доверба не само што се одржа одредување на чевли, но не беше. Поради тоа, би можел да добие далеку од мојот тепачи, јас бев ставен во различни класа во средно училиште, каде што тие прочитате малку повеќе бавно темпо. Тогаш тоа беше многу добро за мене. Се качив на многу добро и во класа и тоа беше ниту еден од моите соученици, кои ме малтретирани. Сите беа пријатели, дури и ако тие не се дружат со некои или мора да ги знаете. 

Ние, исто така, имаше некои имигранти во класа која не е толку честа појава во тоа време. Еден од Либан, кој е две години постара од остатокот од нас, еден од Турција и еден од Грција. Таму никогаш не беше никаков проблем со нив и тие задеваат ниту некој. 

Како што подоцна ќе заврши во средно училиште во 9-то одделение, јас бев најдобар во класата и имаше 4,7 во просек. Во тоа време тие имаа скала од пет поени во училиште. Една од нив беше најлошото, додека петтото место е најдобар.

Иако не беше еден во мојот клас кој ме малтретирани така имаше и ученици од други класи кој го сторил тоа. Стефан, долга руса стари момче, ја презеде задачата да силеџија мене. Тој би можел да викне подбива на мене сите студенти низ можеше да го слушне. Тоа беше понижувачки и срамно. Не знам зошто го сторил тоа. Тоа беше исто така. Тоа ми беше многу и јас презентирани во него. Имав уште од првиот момент порасна во него, па јас не знаев ништо друго. 

Откако завршив средно училиште, тој беше во можност да продолжи и да силеџија мене, штом ме виде насекаде. Никогаш не разбрав зошто тој се однесувал така. 

Имам во мојот живот имаше лош чувство за насока. Во еден момент по спортски ден организиран од страна на училиштето, па јас не го најде патот назад до училиштето каде автобусот ќе одам. 

Кога скитав на пат се сретнав со некои од учениците од моето училиште кој одеше. Решив да ги побара насоки. Тие мора да се забележи како изгубени и сигурен гледав. Речиси веднаш почнаа да се закачам и силеџија мене, бидејќи јас не може да биде начин. Тие ме повика "куцам", која тие, исто така, дојде да ме викаат во иднина на училиштето. 

Но, во секој случај тие истакнаа надвор право rktingen што јас ќе одам да се дојде до училиште. Јас не може да се разбере зошто тие ќе ги собереш на мене, бидејќи јас не се најде. Јас знаев тешко. 


Следат мојот сериски несакан
Дел 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20   

Оваа серија е мојата животна приказна од детството па наваму. Велам голо и отворено. Многу Никогаш не сум ти реков за порано. Некои имиња во приказната се фиктивни.


Skriv ut


Publicerat av Christer Åberg Wednesday 6 February 2019 18:23 | Direktlänk | Nyhetsbrev | RSS

STÖD APG29: Swisha: 070 935 66 96 • Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 • Paypal: https://www.paypal.me/apg29/


5 kommentarer

OBS: Läsarmejl, artiklar, kommentarer och video som är skrivna och gjorda av andra än mig, (Christer Åberg, grundaren till Apg29), kan ha åsikter som jag inte delar.

Per

Jag vet inte varför han gjorde så

Jag känner igen mig i att vara som en "magnet" och känner hur ondskan manifesteras i olika helt okända människor och liksom automatiskt pendlar in och "ser" sårbara mig.

18 Om världen hatar eder, så betänken att hon har hatat mig förr än eder. 19 Voren I av världen, så älskade ju världen vad henne tillhörde; men eftersom I icke ären av världen, utan av mig haven blivit utvalda och tagna ut ur världen, därför hatar världen eder. 20 Kommen ihåg det ord som jag sade till eder: ’Tjänaren är icke förmer än sin herre.’ Hava de förföljt mig, så skola de ock förfölja eder; hava de hållit mitt ord, så skola de ock hålla edert. 21 Men allt detta skola de göra mot eder för mitt namns skull, eftersom de icke känna honom som har sänt mig. 22 Hade jag icke kommit och talat till dem, så skulle de icke hava haft synd; men nu hava de ingen ursäkt för sin synd. 23 Den som hatar mig, han hatar ock min Fader. 24 Hade jag icke bland dem gjort sådana gärningar, som ingen annan har gjort, så skulle de icke hava haft synd; men nu hava de sett dem, och hava likväl hatat både mig och min Fader. 25 Men det ordet skulle ju fullbordas, som är skrivet i deras lag: ’De hava hatat mig utan sak.’

26 Dock, när Hjälparen kommer, som jag skall sända eder ifrån Fadern, sanningens Ande, som utgår ifrån Fadern, då skall han vittna om mig. 27 Också I kunnen vittna, eftersom I haven varit med mig från begynnelsen.”

Johannes 15:18-27

Det tidigare bibelstycket ger i alla fall mig svaret på varför "de" ser oss som byte.

Ty den kamp vi hava att utkämpa är en kamp icke mot kött och blod, utan mot furstar och väldigheter och världshärskare, som råda här i mörkret, mot ondskans andemakter i himlarymderna.

Efesierbrevet 6:12

Svara -   - 6/2-19 23:25 -


Johanna

Vilket bra betyg du hade när du slutade 9:an😊. 4,7 det är inte illa det. Skulle du inte ta och plugga vidare, det är aldrig försent att göra det. Du har ju verkligen kapacitet till det.

Svara -   - 7/2-19 08:14 -


Bengt

Är du också rödhårig Christer ?

Svara -   - 7/2-19 12:29 -


Christer Åberg

Svar till Bengt.

Nej. Cendrefärgat.

Svara -   - 7/2-19 14:45 -


Bengt

Jag har inte så mycket hår kvar längre

Men jag blir ju snart 57

Svara -   - 7/2-19 17:08 -


Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?Во несакани - Дел 21

несаканите

Ми продолжи и се движи приказната за мене како мало момче пожелно. 

3

Läs allt!


врати и земјиште Мун, за истата слика

Месечината и Земјата

Кинеската сателитска Longjiang-2 фотографирани месечината назад и земјиште на истата слика.

79

Läs allt!


Во несакани - Дел 20

несаканите

Продолжувањето на ужасни приказна од моето детство како несакано дете.

5

Läs allt!


ЛГБТК училиште се учи дека човекот не е

ЛГБТК училиште се учи дека човекот не е

Нов дагбладет. 

првиот ЛГБТ колеџ Шведска обезбедува годишна обука за ЛГБТ луѓето и феминистки во кршење на нормите. 

22

Läs allt!


Kristna TV-kanaler i Sverige

Kristen TV i Sverige

Det finns många bra svenska kristna tv-kanaler i Sverige. Både som går på satellit, kabel och webben! Här listas alla kanaler.

34

Läs allt!


Жените сега може да се направи абортус во т&#

Како што беше во деновите на Ное ...

Со Микаел Walfridsson  Истиот ден, крвта Месечината блескаше на небото над Њујорк, го зазеле градот, што сега може да се изврши абортус, кои се применуваат во целата бременост на жената.

45

Läs allt!


Занес или неволја?

Занес или неволја?

Со Холгер Нилсон Јас ќе биде во ред и тешките неволји избива, јас веднаш ќе тврдат дека ова е пророчки исполнување и мораме да се свртиме од антихристот, и ние ќе треба да се подложат огромни страдања. Но, ако јас сум во право и секој друг кој мисли така - дека Исус може да дојде во секое време и да го направат тоа - тогаш оние кои не го проповеда нема можност да ги поправат своите порака, дека можеме да направиме.

18

Läs allt!


Несаканите - Дел 19

Несаканите - Дел 19

Во овој дел ќе ви кажам многу вознемирувачки настан, што се случи на Мајкл како што јас влегов во тепачка со последниот дел.

4

Läs allt!


"Христијански" раперот уапсен за силување 

Мислам дека се разбира, не е збор дека рап сестра ако тој е виновен за силување на жена со посебни потреби, христијанин.

6

Läs allt!


занесот на верникот - Дел 4

Кристер Åberg интервјуирање домот на Холгер Нилсон за восхит на верникот. Дел 4 од 10.

0

Läs allt!


Руски воени авиони летаа на шведскиот тер

Руски воени авиони летаа на шведскиот територија без дозвола

Слика: Aftonbladet. 

Три руски воени авиони летаа без дозвола за кратко време на шведскиот територија во саботата. А SIGINT авиони, и два воени авиони прелетаа над Karlshamn.

12

Läs allt!


лажен бог на исламот не е моја

лажен бог на исламот не е моја

Читач на пошта од страна на Стефан Елиасон

Христијаните и муслиманите се поклонуваат на ист Бог? Исламот учи дека Куранот е последна на Божјите откровенија, кои ги заменија претходните стихови, односно Тората и Библијата. Ова значи дека сличностите во христијанството и исламот треба да биде сеопфатна. Ако студијата на тема наскоро открива дека побарувањето не може да биде повеќе лажни.

2

Läs allt!


Flykting från Irak: Kära svenskar, ni är för snälla!

En flykting från Irak som blev frälst i Sverige delar ett intensivt budskap och sin bön för Sverige.

35

Läs allt!


Несаканите - Дел 18

Кристер Åberg несакани

На 18-ти дел од мојата сериски за моето детство. Дојдовме до средно училиште кога почнав во седмо одделение. Овој дел ќе ве изненади, што го правеше за мене кога тоа се случи.

3

Läs allt!


Миграции бара од погрешни прашања, да се ут&#

test2

Повеќето од 12 прашања на Бордот за миграција се сосема невозможно да се одговори, како и целосно неефикасен кога и се потребни само прашање за да се утврди дали некој е христијанин или не.

32

Läs allt!


Prenumera på Youtubekanalen Apg29.nu

Њу Ејџ го отвора патот за антихрист

Њу Ејџ го отвора патот за антихрист

Со Холгер Нилсон  Во 1980 година, имаме се повеќе и повеќе се среќаваме со терминот "Нова ера". Сепак, па, сепак, многу збунет од она што на Њу Ејџ е нешто, и покрај фактот дека милиони луѓе во светот се допре, погодени и вклучени во овој тренд сега убедливо напред. На пример, на крајот на годината 1986-87, новогодишната ноќ, тоа беше на милиони луѓе кои влегоа во медитација, транс и ритуал акти. Не беше случајно што ова се случи, но тоа беше координиран напор на луѓето Нова ера во светот.

46

Läs allt!


Himlen TV7 intervjuar Christer Åberg

Christer är en känd bloggare bland både kristna och icke-kristna i Sverige. Han erbjuder Jesus som svar på aktuella samhälleliga och personliga problem. Programledare är Daniela Persin.

3

Läs allt!


Дали оној кој го промени полот на небото?

трансексуалец

Дали луѓето во рајот кој го смени полот преку хирургија?

9

Läs allt!


Kristna förföljs mer än någonsin

Open Doors World Watch List 2019

Bild: Open Doors. 

Open Doors årliga World Watch List om förföljda kristna visar att 2019 är värsta året hittills. Det är i särklass svåraste året sedan mätningarna startade.

20

Läs allt!


Грешниците?

пријатели

Читач на пошта со Дејвид Billström Исус е нашата примарна улога модел за да допрат до луѓето кои не се верници. Кога Исус бил на Земјата, тој знаел што се случува во луѓето кои дојдоа со него. Тој е исто денес.

3

Läs allt!


Transpersoner befriade av Guds kärlek

En mycket stark dokumentär om transpersoner som har blivit befriade av Guds kärlek.

5

Läs allt!


Dagens ord

Vecka 07, lördag 16 februari 2019 kl. 15:12

Jesus söker: Julia, Julius!

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? - Be den här bönen:

Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som min Herre och Frälsare. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Jag ber om förlåtelse för alla mina synder. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!

Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. - Joh 3:16Распнатиот McJesus музеј во Израел

Распни McJesus

Фото: СВТ. 

Протести во Израел против Јани Leinonen "уметнички дела" McJesus насликан распнатиот Роналд Мекдоналд.

6

Läs allt!


Christer Åberg sjunger: Vem är Kungen i djungeln?

Måste bara ses! Christer Åberg sjunger och spelar ukulele sången: Vem är Kungen i djungeln? 

3

Läs allt!


Tio år sedan min fru Marie och vår son Joel dog

För tio år sedan den 21 december dog min fru strax innan klockan 12 på natten och vår nyförlöste son Joel dog sedan halvfemtiden på morgonen den 22 december.

2

Läs allt!


Senaste kommentarer


Во несакани - Дел 17

Кристер Åberg Поздравете

Сега јас продолжам со тресење и ценети сериски од моето детство. Приказната ќе се зголеми во интензитет и да стане уште подраматична. Некои многу возбудливо и грчевито држејќи се дел сега е пред нас.

0

Läs allt!


А тишина Исус - Човекот кој го уби Божјиот гл

римски војник

Ханс Jansson, Упсала Ирод Антипа се сретне со нас повторно во библиската приказна. Овој пат тој стои пред Исус. тогаш тоа бил три години од обезглавувањето на Јован Крстител.

2

Läs allt!


Злото листа - Човекот кој го уби Божјиот гла&

војник

Од страна на Ханс Jansson , Упсала Има нешто "паметен" и злото на акции на Ирод во контекст што се опишуваш. Тоа ме доведува до она што е напишано во книгата Битие.

5

Läs allt!


Пророштвото Кристин е точно со нашето вре

- пророштво за крајот пати!

Античките пророштва од 1800 година се зборува за Исус да се појавиш во планините во Шведска во последните денови, а потоа на планината за сите да видат!

14

Läs allt!


"Господ да ја благослови абортус и Соедине

Читач на пошта од страна на Нилс 

Абортус - Мамо

Една жена сега имаше програма Netflix воздухот, каде што им оддава почит на абортус, а завршува со зборовите: "Господ да ја благослови Абортусот и Соединетите Американски Држави на Америка", и да пее и игра со него.

38

Läs allt!


Во пеколот, мачен грешници

Ако одите во пеколот, ќе мачени. Тоа е она што пеколот е за. Исто како богат човек во Лука 16, ќе биде мачен во пламен. Сите грешници одат во пеколот, и тие одат таму за да бидат мачени.

103

Läs allt!


Новороденчињата се веќе на "екс"

Новороденчињата се веќе екс

Фото: Скриншот од Фејсбук. 

Жителите на Њујорк сега можат да го сменат полот без лекарско уверение. Покрај тоа, тие дури и може да го промени полот нивните новороденчето.

5

Läs allt!


Ако сте родени во погрешно тело, може да бид&

Loui Песочна

Фото: СВТ. 

Луиз Nelum Санда Мали "Loui" Песок, 26, е шведски ракометна ѕвезда, кој сега ќе престане да игра ракомет да бидат испитани за родова дисфорија. 

2

Läs allt!


Кристијан Бејл: Благодарам Сатана инспирk

Читач пошта: Pelle Линдберг 

Кристијан Бејл: Благодарам Сатана инспирација

Слика: Од TV4. 

Цена за најдобар актер отиде актер Кристијан Бејл во филмот заменик, кој се заблагодари на својата инспирација: Сатаната.

43

Läs allt!


Америка Вести за Шведска: Микрочипови вгр

Читач на пошта од страна на Нилс 

микрочип

Во Стокхолм, Шведска, изберете 1000 да изберете Трговија со мала Microsystems. Чипови имплантирани под нивната кожа.

55

Läs allt!
Apg29 har tusentals bloggartiklar! Gå vidare till fler artiklar:

NÄSTA


STÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 55 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 35 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 18 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 13 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Sedan 23:42 2013-08-16 har det varit 468 903 291 sidvisningar på Apg29! Apg29 har just nu 17 168 bloggartiklar, 94 145 kommentarer och 61 938 bönämnen.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp