455 online! | Sidvisningar idag: 80 777 | Igår: 160 359 |

www.apg29.nu


Live Apg29 | Biblar | Bönesidan | Dagens ros | Date29 | Christer Åberg | Sök | Kontakt

Padėshiruara - Pjesa 20

padėshiruar

Vazhdimi i tregimit pikėllues e fėmijėrisė sime si njė fėmijė tė padėshiruar.

klasė im ishte njė pjesė e shokėve tė mi tė vjetėr klasė qė kam pasur kur unė shkova nė shkollė Torpa. Ata kishin pėrfunduar nė mes tė ndėrtesės sė shkollės sė mesme, ndėrsa unė pėrfundova nė fjalė pėr fjalė nė njė cep tė ndėrtesės zgjatur. Pėr tė marrė nė klasėn e vjetėr, unė kam pėr tė shkuar nė gjysmė tė rrugės nė korridor tė gjatė dhe pastaj tė kthehet nė tė djathtė. Kjo ndodhi qė unė e bėri kėtė disa herė. 

Nė njė rast, takova krishterė, ishte djalė qė I ka ndodhur nė njė luftė me tė shtėnat e shkollės, disa vjet mė parė. Unė nuk e mbani mend se ēfarė kemi biseduar rreth, por ajo ishte miqėsisht. Mains kemi biseduar atje nė mesin e turmave tė studentėve tė tjerė nė pushim nė grupe, dollapėt e shkollave dhe xhaketa do tė papritur njė vajzė erdhi tek unė dhe thotė:

"Nuk keni ndonjė dush nė shtėpi nė mėnyrė qė ju mund tė lani flokėt tuaj tė yndyrshėm?" 

Unė isha i tronditur dhe nuk e di ēfarė tė them, dhe ishte vetėm i qetė. Krishterė nuk e di se ēfarė ai do tė thotė, kur ai u pėrpoq tė grin apologetically off. Qė vajza u pajtua. Unė nuk e di se kush ishte, por ajo ishte shumė e dhimbshme pėr mua. 

Ajo lėnduar mua sepse unė kam qenė torturuar nga yndyrė tim dhe flokėt e yndyrshėm. Ilaē pėr tė, unė e dija se duhet tė derdhė mė shumė ose tė paktėn larė atė mė shpesh, por unė nuk isha atje pėr nėnėn time kujdestare. Sa mė shpejt qė unė tė kėrkuar pėr tė marrė njė dush ose lani flokėt e mia kėshtu qė unė nuk e kam marrė atė. Kam vuajtur nė shtėpi, sepse unė nuk mund tė marrė njė dush dhe unė u torturuar nė shkollė, sepse unė kam pėr tė ecin rreth me flokėt e mi yndyrė. Unė mbeta i trembur dhe ndjeva keq pėr tė dhe u bė edhe mė e pasigurt dhe depresion nė vetėvlerėsim tim tashmė tė ulėt. 

Ndoshta kjo ishte sjellja nėna ime strehuese opsykologiska tė origjinės sė tij tė dobėt. Ajo kishte mėsuar pėr tė ruajtur nė ēdo gjė. Ky mendim varfėria do tė shkojnė me tė pėr shumė vite, madje edhe kur ajo ishte edhe jashtė financiarisht. Ajo lejoi veten nuk kanė asgjė, por shkoi pėr nė rroba veshur dhe tė vjetra. Ajo kishte mė shumė se pėrballojė pėr tė blerė diēka tė re dhe tė freskėt, por ajo kurrė nuk e bėri. 

Apo ishte sjellja e saj se ajo kishte frikė nga birėsues babait tim. Unė nuk e di, por ajo kishte pėr shumė vite janė nėnshtruar nė mėnyrė tė konsiderueshme prej tij. Ajo ndonjėherė do tė thonė gjėra tė unflattering rreth burrin e saj pėr ne, bij kur ai nuk ka dėgjuar. 

Kur unė mendoj pėr kėtė, ai gjėrat nuk tė tilla pėr tė, por nė anėn tjetėr, tha ai nė pėrgjithėsi kurrė asgjė. Pa thėnė njė fjalė, ai mund tė shkojė larg diku me makinėn e tij. Nėna ime Foster nuk e dinte se ku ishte ai apo e bėri. Nė qoftė se ajo u ankua pėr ne fėmijėt, por kurrė nuk ka thėnė atė direkt atij. Unė kurrė nuk e pashė ata tė argumentuar, por kjo sjellje ishte njė bezdi e madhe. Komunikimi mes tyre ishte krejtėsisht i vdekur, dhe ajo ishte kjo qė unė u rrit me. Ju kurrė nuk biseduar me njėri-tjetrin.

Babai im foster tymosur njė tub, tė cilėn ai e kishte bėrė nga moshėn katėrmbėdhjetė, por ai nuk kishte asnjė problem me pije alkoolike. Ajo ishte vodka dhe shishe tė tjera pije alkoolike nė njė raft nė qilar, por ai kurrė nuk piu vetė prej tyre, por vetėm njė herė nė tė kanė qenė tė ftuar nė shtėpi se ai e ofruara schnapps pak.

Por tani pėrsėri nė flokėt e mi me yndyrė. Unė kam qenė i shqetėsuar nga kjo, por nuk e di se si pėr tė zgjidhur atė. Nė atė kohė djemtė njė fije floku pak mė tė gjatė, qė kam pasur. Doja flokėt mbi veshėt e mi nė mėnyrė qė ata nuk do tė jenė tė dukshme. I kishte mė shumė se njė herė ėshtė keqtrajtuar pėr tė pasur tė mėdha dhe tė spikatur veshėt si "shokėve" tė mi u goditi mbi ta nga prapa me gishtat e tyre nė mėnyrė qė ata ishin tė qartė tė kuqe. Por pėr shkak se flokėt e mi ishte aq i yndyrshėm dhe yndyrė kėshtu qė nuk ishte e bukur, por e varur Lank dhe shėmtuar poshtė dhe pėrreth veshėve. Oh ajo qė unė u torturuar nga flokėt e mi Lank!

Kur u bė e ftohtė drejt buzė vjeshtė filloi njė vėllezėrit e motrat gjermane nė shkollė. Njė djalė dhe vajzė. Ata hap nė autobus nė njė ndalesė pėr mua. Ata kishin njė veshje pak mė ndryshe se ne suedezėt si kam vėnė re ato. Vajza kishte kohė, braids gjobė, dhe djali kishte pantallona tė shkurtra, edhe pse moti ishte duke u ftohtė. Por edhe ata donin tė ulen sė bashku djalė me Lank flokė tė yndyrshėm nė autobusin e shkollės. Mbaj mend se vendet tjetėr pėr mua ishte i lirė, por ata u ulėn nė pjesėn e prapme tė autobusit. Mendova se ishte pėr shkak se unė u ngacmuar nė mėnyrė qė ata nuk do tė vijnė nė ekip me Mih dhe vetė tė ngacmohet. 

Kur mbarova klasėn e gjashtė, unė kam ratings krimbur. Unė kurrė nuk arriti tė kryer edhe nė shkollė Torpa, sepse unė kam qenė kaq pėrulen dhe tė ngacmohet. Besimi im nuk ėshtė mbajtur vetėm poshtė pėr kėpucė, por nuk kishte. Pėr shkak tė kėsaj unė mund tė merrni larg nga bullies mia, unė u vėnė nė njė klasė tė ndryshme nė shkollė tė mesme ku ata lexojnė njė ritėm pak mė nge. Pastaj ai shkoi shumė mirė pėr mua. I kam shumė mirė nė klasė dhe kjo ishte asnjėri prej shokėve tė mi qė mė ngacmohet. Tė gjithė ishin miq, edhe nėse ata nuk janė tė socializuar me disa ose tė marrė tė dinė ata. 

Ne gjithashtu kishte disa emigrantė nė klasė e cila nuk ishte aq e zakonshme nė atė kohė. Njė e Libanit, e cila ishte dy vjet mė i vjetėr se pjesa tjetėr prej nesh, njė nga Turqia dhe njė nga Greqia. Asnjėherė nuk ka pasur problem me ta dhe ata ngacmohem as dikush. 

Si unė mė vonė do tė pėrfundojė nė shkollėn e mesme nė klasėn e 9-tė, unė isha mė i mirė nė klasė dhe kishte 4.7 mesatarisht. Nė atė kohė ata kishin njė shkallė pesė-pikė nė shkollė. Njėri ishte mė i keqi, ndėrsa vendi i pestė ishte mė i miri.

Edhe pse nuk ishte njė nė klasėn time qė mė ka keqtrajtuar kėshtu qė nuk ka pasur nxėnės tė klasave tė tjera qė e bėri atė. Stefan, njė djalė i gjatė rakitik flokėverdhė, kishte marrė pėrsipėr detyrėn pėr tė detyroj mua. Ai mund tė bėrtas taunts mua kėshtu qė tė gjithė studentėt rreth mund tė dėgjojė atė. Kjo ishte poshtėruese dhe e turpshme. Unė nuk e di pse ai e bėri kėtė. Ajo ishte vetėm kaq. Ishte shumė e mia dhe unė prezantuar veten nė tė. Kam pasur qė nga momenti i parė rritur deri nė atė kėshtu qė unė nuk e di ndonjė gjė tjetėr. 

Pasi kisha mbaruar shkollėn e mesme, ai ishte nė gjendje tė vazhdojė dhe tė detyroj mua sa mė shpejt qė ai pa mua kudo. Unė kurrė nuk e kuptoi pse ai u soll kaq. 

Unė kam nė jetėn time kishte njė ndjenjė tė dobėt tė drejtimit. Nė njė moment, pas njė ditė sportive organizuar nga shkolla kėshtu qė unė nuk e kam gjetur rrugėn prapa nė shkollė, ku autobusi do tė shkojnė. 

Kur unė filloi tė bredhė nė rrugė takova disa studentė nga shkolla tim qė ishte nė kėmbė. I vendosur pėr tė pyesni ata pėr drejtime. Ata duhet tė keni vėnė re se si e humbur dhe tė pasigurt kam shikuar. Pothuajse menjėherė ata filluan tė vė nė lojė dhe detyroj mua, sepse unė nuk mund tė jetė mėnyra. Ata e quajtėn mua "butė", tė cilėn ata edhe erdhi pėr tė mė thirrur nė tė ardhmen e shkollės. 

Por ata theksuan gjithsesi jashtė rktingen drejtė se unė do tė shkoj pėr tė marrė nė shkollė. Unė nuk mund tė kuptoj se pse ata do tė marr mbi mua, sepse unė nuk e kam gjetur. E dija e tyre tė vėshtirė. 


VAZHDIMI SERIAL mi, tė padėshirueshme
Pjesa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20   

Ky serial ėshtė historia ime e jetės nga fėmijėria e tutje. I them lakuriq dhe sinqeritet. Njė shumė Unė kurrė nuk kam thėnė ju nė lidhje mė parė. Disa emra nė histori janė fiktive.


Skriv ut


Publicerat av Christer Åberg Wednesday 6 February 2019 18:23 | Direktlänk | Nyhetsbrev | RSS

STÖD APG29: Swisha: 070 935 66 96 • Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 • Paypal: https://www.paypal.me/apg29/


5 kommentarer

OBS: Läsarmejl, artiklar, kommentarer och video som är skrivna och gjorda av andra än mig, (Christer Åberg, grundaren till Apg29), kan ha åsikter som jag inte delar.

Per

Jag vet inte varför han gjorde så

Jag känner igen mig i att vara som en "magnet" och känner hur ondskan manifesteras i olika helt okända människor och liksom automatiskt pendlar in och "ser" sårbara mig.

18 Om världen hatar eder, så betänken att hon har hatat mig förr än eder. 19 Voren I av världen, så älskade ju världen vad henne tillhörde; men eftersom I icke ären av världen, utan av mig haven blivit utvalda och tagna ut ur världen, därför hatar världen eder. 20 Kommen ihåg det ord som jag sade till eder: ’Tjänaren är icke förmer än sin herre.’ Hava de förföljt mig, så skola de ock förfölja eder; hava de hållit mitt ord, så skola de ock hålla edert. 21 Men allt detta skola de göra mot eder för mitt namns skull, eftersom de icke känna honom som har sänt mig. 22 Hade jag icke kommit och talat till dem, så skulle de icke hava haft synd; men nu hava de ingen ursäkt för sin synd. 23 Den som hatar mig, han hatar ock min Fader. 24 Hade jag icke bland dem gjort sådana gärningar, som ingen annan har gjort, så skulle de icke hava haft synd; men nu hava de sett dem, och hava likväl hatat både mig och min Fader. 25 Men det ordet skulle ju fullbordas, som är skrivet i deras lag: ’De hava hatat mig utan sak

26 Dock, när Hjälparen kommer, som jag skall sända eder ifrån Fadern, sanningens Ande, som utgår ifrån Fadern, då skall han vittna om mig. 27 Också I kunnen vittna, eftersom I haven varit med mig från begynnelsen.”

Johannes 15:18-27

Det tidigare bibelstycket ger i alla fall mig svaret på varför "de" ser oss som byte.

Ty den kamp vi hava att utkämpa är en kamp icke mot kött och blod, utan mot furstar och väldigheter och världshärskare, som råda här i mörkret, mot ondskans andemakter i himlarymderna.

Efesierbrevet 6:12

Svara -   - 6/2-19 23:25 -


Johanna

Vilket bra betyg du hade när du slutade 9:an😊. 4,7 det är inte illa det. Skulle du inte ta och plugga vidare, det är aldrig försent att göra det. Du har ju verkligen kapacitet till det.

Svara -   - 7/2-19 08:14 -


Bengt

Är du också rödhårig Christer ?

Svara -   - 7/2-19 12:29 -


Christer Åberg

Svar till Bengt.

Nej. Cendrefärgat.

Svara -   - 7/2-19 14:45 -


Bengt

Jag har inte så mycket hår kvar längre

Men jag blir ju snart 57

Svara -   - 7/2-19 17:08 -


Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?Padėshiruara - Pjesa 21

padėshiruar

My vazhdueshme dhe lėviz historinė e mua si njė djalė tė vogėl tė padėshirueshme. 

3

Läs allt!


mbrapa dhe tokės mun mbi tė njėjtėn shėmbėllim

Hėna dhe Toka

Sateliti kinez Longjiang-2 fotografuar hėnėn prapa dhe tė tokės nė tė njėjtėn shėmbėllim.

79

Läs allt!


Padėshiruara - Pjesa 20

padėshiruar

Vazhdimi i tregimit pikėllues e fėmijėrisė sime si njė fėmijė tė padėshiruar.

5

Läs allt!


Shkolla LGBTQ mėson se tė jesh njeriu nuk ėshtė i

Shkolla LGBTQ mėson se tė jesh njeriu nuk ėshtė i

Dagbladet e re. 

kolegj i parė i Suedisė LGBT ofron trajnime vjetore pėr personat LGBT dhe feministet, duke shkelur normat. 

22

Läs allt!


Kristna TV-kanaler i Sverige

Kristen TV i Sverige

Det finns många bra svenska kristna tv-kanaler i Sverige. Både som går på satellit, kabel och webben! Här listas alla kanaler.

34

Läs allt!


Gratė tani mund tė bėjė abort gjatė shtatzėnisė nė Nju Jork

Siē ishte nė ditėt e Noeut ...

Nga Mikael Walfridsson  Nė tė njėjtėn ditė, hėna nė gjak shkėlqeu nė qiell mbi New York, mori qytetin, qė ju tani mund tė kryejnė njė abort qė tė zbatohet nė tė gjithė shtatzėninė e gruas.

45

Läs allt!


Rrėmbimi ose mundimi?

Rrėmbimi ose mundimi?

Nga Holger Nilsson A do tė jetė e gabuar dhe mundimi vėshtirė shpėrthen, unė menjėherė do tė deklarojė se ky ėshtė njė pėrmbushje profetike dhe ne duhet tė largohemi nga Antikrishtit, dhe ne do tė duhet t'i nėnshtrohet vuajtjeve tė mėdha. Por nė qoftė se unė kam tė drejtė dhe tė gjithė tė tjerėt qė mendon kėshtu - se Jezusi mund tė vijė nė ēdo kohė dhe tė bėjė atė - atėherė ata qė nuk e predikojnė atė asnjė mundėsi pėr tė korrigjuar mesazhin e tyre, qė ne mund tė bėjmė.

18

Läs allt!


E padėshiruar - Pjesa 19

E padėshiruar - Pjesa 19

Nė kėtė pjesė unė do tė ju tregojnė ngjarje shumė shqetėsuese, cfare ndodhi me Michael si kam marrė nė njė luftė me pjesėn e fundit.

4

Läs allt!


"Christian" Reperi arrestuar pėr pėrdhunimin e njė grua me aftėsi tė kufizuara nė shtėpi pleqsh

Unė mendoj sigurisht, nuk ėshtė njė fjalė qė njė infermiere seancė nė qoftė se ai ėshtė fajtor pėr pėrdhunimin e njė gruaje me aftėsi tė kufizuara, njė i krishterė.

6

Läs allt!


Rrėmbimi i besimtarit - Pjesa 4

Christer Åberg intervistimin shtėpinė e Holger Nilsson nė lidhje me ngazėllim e besimtarit. Pjesa 4 nga 10.

0

Läs allt!


Avionėt luftarakė rusė fluturoi mbi territorin suedez pa leje

Avionėt luftarakė rusė fluturoi mbi territorin suedez pa leje

Foto: Aftonbladet. 

Tre avionė ushtarakė rusė fluturuan pa leje nė njė kohė tė shkurtėr nė territorin e Suedisė tė shtunėn. Njė aeroplanė SIGINT, dhe dy avionėt fluturonin mbi Karlshamn.

12

Läs allt!


perėndi i rremė i Islamit nuk ėshtė e mia

perėndi i rremė i Islamit nuk ėshtė e mia

Reader Mail nga Stefan Eliasson

Tė krishterėt dhe myslimanėt adhurojnė tė njėjtin Zot? Islami na mėson se Kur'ani ėshtė i fundit nga shpalljet e Zotit, i cili zėvendėsoi shkrimet e mėparshme, dmth Tora dhe Bibla. Kjo do tė thotė se ngjashmėritė nė Krishterimit dhe Islamit duhet tė jetė gjithėpėrfshirėse. Nėse ju studioni temėn shpejt zbulon se kėrkesa nuk mund tė jetė mė e rreme.

2

Läs allt!


Flykting från Irak: Kära svenskar, ni är för snälla!

En flykting från Irak som blev frälst i Sverige delar ett intensivt budskap och sin bön för Sverige.

35

Läs allt!


E padėshiruar - Pjesa 18

Christer Åberg padėshiruar

Pjesa 18 e serialit tim nė lidhje me fėmijėrinė time. Ne kemi ardhur nė shkollė tė mesme, kur kam filluar nė klasėn e shtatė. Kjo pjesė do tė papritur ju, tė cilin ajo e bėri pėr mua kur ajo ndodhi.

3

Läs allt!


Bordi i Migracionit bėrė pyetjet e gabuara pėr tė pėrcaktuar nėse ju jeni njė i krishterė

test2

Shumica e 12 pyetje Bordi i Migracionit janė krejtėsisht e pamundur pėr t'iu pėrgjigjur, dhe gjithashtu krejtėsisht i paefektshėm kur ai nė fakt vetėm e nevojshme njė ēėshtje pėr tė pėrcaktuar nėse dikush ėshtė njė i krishterė apo jo.

32

Läs allt!


Prenumera på Youtubekanalen Apg29.nu

New Age hap rrugėn pėr Antikrishtit

New Age hap rrugėn pėr Antikrishtit

Nga Holger Nilsson  Nė vitet 1980, ne kemi gjithnjė e mė shumė vijnė tė gjithė termin "New Age". Ende kėshtu, megjithatė, shumė e habitur nga ajo qė New Age ėshtė diēka, pavarėsisht nga fakti se miliona nė mbarė botėn janė prekur, tė prekur dhe tė pėrfshirė nė kėtė trend tani gjithėpėrfshirės pėrpara. Pėr shembull, nė fund tė vitit 1986-87, Eve Vitit tė Ri, ajo ishte e miliona njerėz tė cilėt shkuan nė meditim, ekstazė dhe akteve rituale. Nuk ishte rastėsi qė kjo ka ndodhur, por kjo ishte njė pėrpjekje e koordinuar e njerėzve New Age nė mbarė botėn.

46

Läs allt!


Himlen TV7 intervjuar Christer Åberg

Christer är en känd bloggare bland både kristna och icke-kristna i Sverige. Han erbjuder Jesus som svar på aktuella samhälleliga och personliga problem. Programledare är Daniela Persin.

3

Läs allt!


Do ai qė ndryshoi seks nė qiell?

transeksuale

Do njerėzit nė qiell qė ka ndryshuar seks pėrmes operacionit?

9

Läs allt!


Tė krishterėt janė duke u persekutuar mė shumė se kurrė

Open Doors Lista World Watch 2019

Image: Open Doors. 

Dyer tė hapura "vjetor World Watch Lista e krishterėve persekutuar tregon se 2019 ėshtė viti mė i keq ndonjėherė. Kjo ėshtė larg nga vitin mė tė vėshtirė qė kur filluan tė dhėnat.

20

Läs allt!


Mėkatarėt?

miq

Reader Mail nga David Billstrom Jezusi ėshtė modeli ynė kryesor rol pėr tė arritur jashtė pėr njerėzit qė nuk janė besimtarė. Kur Jezusi eci nė tokė, ai e dinte se ēfarė po ndodhte nė njerėzit qė erdhėn tek ai. Ai ėshtė i njėjtė sot.

3

Läs allt!


Transpersoner befriade av Guds kärlek

En mycket stark dokumentär om transpersoner som har blivit befriade av Guds kärlek.

5

Läs allt!


Dagens ord

Vecka 07, lördag 16 februari 2019 kl. 14:08

Jesus söker: Julia, Julius!

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? - Be den här bönen:

Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som min Herre och Frälsare. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Jag ber om förlåtelse för alla mina synder. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!

Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. - Joh 3:16Njė muze i kryqėzuar McJesus nė Izrael

Kryqėzoje McJesus

Foto: SVT. 

Protesta nė Izrael kundėr Jani Leinonen McJesus "vepra arti", qė pėrshkruan njė kryqėzuar Ronald McDonald.

6

Läs allt!


Christer Åberg sjunger: Vem är Kungen i djungeln?

Måste bara ses! Christer Åberg sjunger och spelar ukulele sången: Vem är Kungen i djungeln? 

3

Läs allt!


Tio år sedan min fru Marie och vår son Joel dog

För tio år sedan den 21 december dog min fru strax innan klockan 12 på natten och vår nyförlöste son Joel dog sedan halvfemtiden på morgonen den 22 december.

2

Läs allt!


Senaste kommentarer


Padėshiruara - Pjesa 17

Christer Åberg Pėrshėndetni

Tani unė vazhdoj me dridhje tim dhe vlerėsuar serial nga fėmijėria ime. Historia do tė rritet nė intensitet dhe tė bėhet edhe mė dramatike. Disa seksion shumė emocionuese dhe tė flakta tani shtrihet pėrpara.

0

Läs allt!


Njė heshtje Jesus - Njeriu qe vrau zėrin e Perėndisė - Pjesa 6

ushtar romak

Hans Jansson, Uppsala Herod Antipa na takohen pėrsėri nė historinė biblike. Kėtė herė ai qėndron pėrpara Jezusit. Ajo kishte qenė pas tre vjet qė nga prerja e kokės Gjon Pagėzori-sė.

2

Läs allt!


Keqe Lista - Njeriu qe vrau zėrin e Perėndisė - Pjesa 5

ushtar

Nga Hans Jansson , Uppsala Nuk ėshtė diēka e "zgjuar" dhe e keqja e veprimeve tė Herodit nė kontekst ne jemi duke pėrshkruar. Kjo sjell mua pėr atė qė ėshtė shkruar nė librin e Zanafillės.

5

Läs allt!


Profecia Kristin ėshtė e vėrtetė me kohėn tonė

- Njė profeci nė lidhje me fundin e kohės!

Profecia e lashtė nga 1800s flasin pėr Jezusin pėr tė treguar deri nė malet nė Suedi nė ditėt e fundit, dhe mė pas nė mal pėr tė gjithė pėr tė parė!

14

Läs allt!


"Zoti e bekoftė abortin dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės"

Reader Mail nga Nils 

Aborti - Mami

Njė grua tani kishte njė program Netflix Air ku ajo paguan haraē pėr abortin, dhe pėrfundon me fjalėt: "Zoti e bekoftė abortit dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės", dhe kėndojnė dhe valle me tė.

38

Läs allt!


Nė ferr, torturuar mėkatarėt

Nėse ju shkoni nė ferr, ju torturuar. Kjo ėshtė ajo qė Ferri ėshtė pėr. Ashtu si njeriu tė pasur nė Luka 16, ju do tė mundohen nė flakė. Tėrė mėkatarėt shkojnė nė ferr, dhe ata tė shkojnė atje pėr tė mundohen.

103

Läs allt!


Porsalindurit janė tashmė njė "ex"

Porsalindurit janė tashmė njė ish

Foto: Screenshot nga Facebook. 

Banorėt e New York City tani mund tė ndryshojė gjininė e tyre pa njė certifikatė mjekėsore. Pėr mė tepėr, ata mund edhe tė ndryshojė gjininė porsalindur tyre.

5

Läs allt!


Nėse keni lindur nė trupin e gabuar, ju mund tė lindni pėrsėri

Loui Sand

Foto: SVT. 

Louise Nelum Sanda Mali "Loui" Sand, 26, ėshtė njė yll suedez hendbollit i cili tani ndalet duke luajtur hendboll tė hetohet pėr dysphoria gjinore. 

2

Läs allt!


Christian Bale: Faleminderit Satana frymėzim

Reader Mail: Pelle Lindberg 

Christian Bale: Faleminderit Satana frymėzim

Foto: Nga TV4. 

Ēmimi pėr aktorin mė tė mirė shkoi pėr aktorin Christian Bale nė Vice filmit, i cili falėnderoi frymėzimin e tij: Satanit.

43

Läs allt!


Amerika News nė lidhje Suedi: Mikroprocesorėt futur pėr menaxhimin e monedhės nė Suedi

Reader Mail nga Nils 

mikroēip

Nė Stokholm, Suedi, zgjidhni 1000 pėr tė zgjedhur Shop me njė Microsystems vogla. Chips futur nėn lėkurėn e tyre.

55

Läs allt!
Apg29 har tusentals bloggartiklar! Gå vidare till fler artiklar:

NÄSTA


STÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 55 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 35 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 18 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 13 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Sedan 23:42 2013-08-16 har det varit 468 896 636 sidvisningar på Apg29! Apg29 har just nu 17 168 bloggartiklar, 94 144 kommentarer och 61 938 bönämnen.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp