488 online! | Sidvisningar idag: 65 440 | Igår: 158 426 |

www.apg29.nu


Live Apg29 | Biblar | Bönesidan | Dagens ros | Date29 | Christer Åberg | Sök | Kontakt

Во несакани - Дел 21

несаканите

Ми продолжи и се движи приказната за мене како мало момче пожелно. 

згрижувачки брат Стиг бил потврден во Annerstads црква четири години претходно. Јас не се сеќавам потврда неговата но јас, исто така, сакаше да ме потврдите. Причината зошто Стиг се потврди и јас не знам, но јас сакав да се потврди, да не се некои можни подароци, но тоа беше едноставно се должи на вистински интерес за мојата улога.

Кога ќе се сетам на мојот живот, јас разбирам дека мојот интерес потврда е резултат на една искрена и длабока потрага по Бог. Таму беше распуштена во моето срце. 

Потврда настава се организира од страна Annerstads црква, која се одржа од страна на свештеник. Настава во соба на вториот кат од куќата на парохијата. Ние бевме можеби 20 млади луѓе во двете момчиња и девојчиња кои го читаат.

Но, сфатив дека лекциите потврда беа тешки и тешки. Ние биле читањето на глас од книгата за христијанската вера дека јас не разбирав ништо. Се сеќавам на ништо денес она што тогаш беше научи да ни учител по веронаука. Веројатно не ми се се сеќаваат на денот на потврда, кој беше еден ден пред мојот роденден.

Но, потврда, како што не може да се трансформира или да влијае на мене како личност. Јас се уште беше на истиот, стар Крис. Ова е докажано од страна на еден настан пред бевме да одат во црква и да ни потврдите. Свештеникот и сите по веронаука се собрале во една мала соба пред потврда. 

Кога ми требаше да оди во тоалет, што го направив. Кога се вратив, јас се распрсна вода на бели chemise, сите веронаука бар, кога ќе се мијат рацете. Некој посочи ова, но јас мислев дека сум ја затвори кога ќе пишам, па да го ставам во добра гласно дополнителен пред свештеникот и сите по веронаука. Министерот посочи ми лошо избрани зборови, а јас бев шокирана pionröd во моето лице. Но, како што отиде во црквата и потврда помина без никакви проблеми. 

Кога отидовме во црква јас ми се протегала и гордо Библијата и химна книга. Но, она што е кажано во текот на потврда, јас немам идеја. 

Мислам дека мојот вистински интерес за потврда е дека Бог ме бара. Тоа беше исто така, израз на мене дека сум бара Бога во мојата рана возраст. Но, никогаш не знаев дека тоа е Бог. 

Кога ќе се сетам на мојот живот, гледам други настани кога Бог ме бара. Тоа може да е навидум мали настани, кои Јас веќе ти реков за некои indenna книга, но има некои настани кои одеднаш тлее дека Бог постои и дека тој ме виде. 

Подоцна, јас ќе сфатат дека Бог не е Бог како Дедо Мраз кој се закани дека нема да даде какви било подароци, ако тоа не е вид, но Бог, кој имаше неописливо љубов кон малиот човек. Оваа љубов Бог му ги дал време на време и да се чувствуваат малку покори неизвесен малтретирани момче, но тој не знае кој е дека тропнал на вратата на неговиот млад срцето

Бев неколку години подоцна дека свештеникот претходно бил frikyrkopastor. Затоа, тој треба да имаат знаење за тоа како да се спаси и христијанин, но тој не го кажам ова за нас. Што ако тој тоа го сторил. Тогаш би можел да се веќе зачувани и доби целиот мој живот се трансформира. Многу таги и беда би биле избегнати во мојот живот. Мора да се признае, тој го цитираше прекрасни библиски стих Јован 3 и 16 од нашите biblars покрие. Текстот на стихот е:

"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот роден Единороден Син, та секој, кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот."

Но, тој го цитираше дека стих во Библијата, забележав дури по неколку години, и тој не кажа или објасни стих за нас. Потврда за тоа не ме спаси.

Кога бев дете, тоа понекогаш може да видат низ мракот потсетник на Бога. Јас не го разбирам тогаш, но кога бев неколку години подоцна, во ретроспектива и може да се погледне назад на мојот живот, би можел да го види јасно. 

Такво нешто може да оди директно во срцето на мене беа постери со парична казна nsturmotiv. На пример, сонцето зад дрвја. И еден стих да. понекогаш може да се среќаваме со таква постери, на пример, во парохијата сала. Кога читам Библијата стих на нив, јас бев изненаден од тоа што власта тие би можеле да го содржат. Тие беа толку жив и може да зборува директно во срцето. Многу добро се сеќавам една таква прилика како изненади и изненаден гледајќи на постер. Тоа се случи неколку пати и во различни прилики дека Бог зборува за мене и направени се познати во овие различни начини. Но, никогаш не знаев дека тоа беше тој, додека многу години подоцна. 

Ингрид Ljunggren имаше многу добри образовни Наведени лекции. Често, таа ми кажа за себе смета работи. Тоа беше лесно да ја слуша и се земе во она што го рече и се предава. 

Во еден момент на религијата Никогаш нема да го заборавам. Јас не знам дали таа е христијанин, но таа ми кажа дека таа и нејзиниот сопруг новороденчиња падна лошо и е хоспитализиран. Тогаш тие Му се помоли на Бога за нивните деца, кои беа доста добро. Тие добија одговори на молитва. Ова го изјави целата класа. Седев тивко и слушав во изненадување на мојата маса. 

Училиштето е вклучено дека ќе prya некаде во секој семестар во различни места за да се добие увид во светот на работа и можеби да потпевнувам на она што ние ќе го изберат за деветто одделение, за што јас очигледно имал многу тешко да се знае. Бидејќи јас бев уметнички заинтересирани Јас еднаш prya стоковна куќа Темпо во Ljungby како декоратер. Тие имаа свои декоратори вработените кои го знаците. За жал, не се допадна толку добро и тоа беше тешко да се покрене иницијатива. Тоа веројатно се должи на мојата покори и несигурен начин. 

Поради мојата претплата и интерес за уметноста разговор на еден семестар, кој би се prya една недела во тест линија на еден христијански колеџ во Хелсингборг. Psyokonsulenten успеа да ми се таму за една недела. Се сеќавам имав да вози автобус до Helsingborg, иако бев загрижен за моето долго патување, но тоа беше добро, и потоа дојде еден наставник од училиштето и ме крена. Живеев дома со своето семејство. 

Јас разбрав дека се христијани, но јас не знам што тоа значи. И ниту се објасни ништо во врска со ова за мене. 

Една вечер во колеџот, стоев со група на студенти и гледав дека некои фудбалери. Кога го прашав еден од нив, ако не и за ова училиште е христијанка. Тогаш имав долга експозиција од него во која тој објасни далеку христијаните. Јас бев во христијанска средина, но не слушам ништо за Исус. Толку блиску а толку далеку ...

Дома, во мојата згрижувачки дома, го најдов мала бела Гидеон Библијата која е сместена во библиотека во салонот. Не знам кој го добил. Можеби тоа беше згрижувачки брат ми. Јас не се сеќавам дека тоа беше моја. Можеби брат ми го добив кога godeonierna дистрибуција на Библијата Новиот Завет во класата која тој отишол во. Gidroniter беа закажани за делење Библии во меѓу snmst во училиштата и хотелски соби и затвори. Тие го зел името по Гидеон во Стариот Завет. 

Лежев во кафена боја троседот во салонот за читање. Тоа беше исто каучот што седев во кога локалниот весник имаше една приказна за мене и моите карикатури неколку години порано. 

Јас почнав да ја читам во Евангелието според Матеј, и беше само издувана од она што го прочитав. Што возбуда што беше! Јас не може да го запре. 

Читам за Исус и како тој бил распнат и дека Бог Го воскресна повторно од мртвите на третиот ден. Целата драматичен настан е насликана во мојот ум и навистина би можел да го види. 

Зборовите се живее, како што читам. Тие се сретнаа во право во моето срце. Тоа не беше само обична приказна. 


Следат мојот сериски несакан
Дел 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21  

Оваа серија е мојата животна приказна од детството па наваму. Велам голо и отворено. Многу Никогаш не сум ти реков за порано. Некои имиња во приказната се фиктивни.


Skriv ut


Publicerat av Christer Åberg Sunday 10 February 2019 00:42 | Direktlänk | Nyhetsbrev | RSS

STÖD APG29: Swisha: 070 935 66 96 • Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 • Paypal: https://www.paypal.me/apg29/


3 kommentarer

OBS: Läsarmejl, artiklar, kommentarer och video som är skrivna och gjorda av andra än mig, (Christer Åberg, grundaren till Apg29), kan ha åsikter som jag inte delar.

Katrina

Väntar med spänning om Den stora dagen

frälsningsdagen

Svara -   - 10/2-19 13:56 -


johanna

Väntar ivrigt på nästa del!

Svara -   - 11/2-19 11:14 -


Johanna

Kom med fortsättning snart Christer😊!

Svara -   - 15/2-19 18:21 -


Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?Во несакани - Дел 21

несаканите

Ми продолжи и се движи приказната за мене како мало момче пожелно. 

3

Läs allt!


врати и земјиште Мун, за истата слика

Месечината и Земјата

Кинеската сателитска Longjiang-2 фотографирани месечината назад и земјиште на истата слика.

83

Läs allt!


Во несакани - Дел 20

несаканите

Продолжувањето на ужасни приказна од моето детство како несакано дете.

5

Läs allt!


ЛГБТК училиште се учи дека човекот не е

ЛГБТК училиште се учи дека човекот не е

Нов дагбладет. 

првиот ЛГБТ колеџ Шведска обезбедува годишна обука за ЛГБТ луѓето и феминистки во кршење на нормите. 

22

Läs allt!


Kristna TV-kanaler i Sverige

Kristen TV i Sverige

Det finns många bra svenska kristna tv-kanaler i Sverige. Både som går på satellit, kabel och webben! Här listas alla kanaler.

34

Läs allt!


Жените сега може да се направи абортус во т&#

Како што беше во деновите на Ное ...

Со Микаел Walfridsson  Истиот ден, крвта Месечината блескаше на небото над Њујорк, го зазеле градот, што сега може да се изврши абортус, кои се применуваат во целата бременост на жената.

45

Läs allt!


Занес или неволја?

Занес или неволја?

Со Холгер Нилсон Јас ќе биде во ред и тешките неволји избива, јас веднаш ќе тврдат дека ова е пророчки исполнување и мораме да се свртиме од антихристот, и ние ќе треба да се подложат огромни страдања. Но, ако јас сум во право и секој друг кој мисли така - дека Исус може да дојде во секое време и да го направат тоа - тогаш оние кои не го проповеда нема можност да ги поправат своите порака, дека можеме да направиме.

18

Läs allt!


Несаканите - Дел 19

Несаканите - Дел 19

Во овој дел ќе ви кажам многу вознемирувачки настан, што се случи на Мајкл како што јас влегов во тепачка со последниот дел.

4

Läs allt!


"Христијански" раперот уапсен за силување 

Мислам дека се разбира, не е збор дека рап сестра ако тој е виновен за силување на жена со посебни потреби, христијанин.

6

Läs allt!


занесот на верникот - Дел 4

Кристер Åberg интервјуирање домот на Холгер Нилсон за восхит на верникот. Дел 4 од 10.

0

Läs allt!


Руски воени авиони летаа на шведскиот тер

Руски воени авиони летаа на шведскиот територија без дозвола

Слика: Aftonbladet. 

Три руски воени авиони летаа без дозвола за кратко време на шведскиот територија во саботата. А SIGINT авиони, и два воени авиони прелетаа над Karlshamn.

12

Läs allt!


лажен бог на исламот не е моја

лажен бог на исламот не е моја

Читач на пошта од страна на Стефан Елиасон

Христијаните и муслиманите се поклонуваат на ист Бог? Исламот учи дека Куранот е последна на Божјите откровенија, кои ги заменија претходните стихови, односно Тората и Библијата. Ова значи дека сличностите во христијанството и исламот треба да биде сеопфатна. Ако студијата на тема наскоро открива дека побарувањето не може да биде повеќе лажни.

2

Läs allt!


Flykting från Irak: Kära svenskar, ni är för snälla!

En flykting från Irak som blev frälst i Sverige delar ett intensivt budskap och sin bön för Sverige.

35

Läs allt!


Несаканите - Дел 18

Кристер Åberg несакани

На 18-ти дел од мојата сериски за моето детство. Дојдовме до средно училиште кога почнав во седмо одделение. Овој дел ќе ве изненади, што го правеше за мене кога тоа се случи.

3

Läs allt!


Миграции бара од погрешни прашања, да се ут&#

test2

Повеќето од 12 прашања на Бордот за миграција се сосема невозможно да се одговори, како и целосно неефикасен кога и се потребни само прашање за да се утврди дали некој е христијанин или не.

32

Läs allt!


Prenumera på Youtubekanalen Apg29.nu

Њу Ејџ го отвора патот за антихрист

Њу Ејџ го отвора патот за антихрист

Со Холгер Нилсон  Во 1980 година, имаме се повеќе и повеќе се среќаваме со терминот "Нова ера". Сепак, па, сепак, многу збунет од она што на Њу Ејџ е нешто, и покрај фактот дека милиони луѓе во светот се допре, погодени и вклучени во овој тренд сега убедливо напред. На пример, на крајот на годината 1986-87, новогодишната ноќ, тоа беше на милиони луѓе кои влегоа во медитација, транс и ритуал акти. Не беше случајно што ова се случи, но тоа беше координиран напор на луѓето Нова ера во светот.

46

Läs allt!


Himlen TV7 intervjuar Christer Åberg

Christer är en känd bloggare bland både kristna och icke-kristna i Sverige. Han erbjuder Jesus som svar på aktuella samhälleliga och personliga problem. Programledare är Daniela Persin.

3

Läs allt!


Дали оној кој го промени полот на небото?

трансексуалец

Дали луѓето во рајот кој го смени полот преку хирургија?

9

Läs allt!


Kristna förföljs mer än någonsin

Open Doors World Watch List 2019

Bild: Open Doors. 

Open Doors årliga World Watch List om förföljda kristna visar att 2019 är värsta året hittills. Det är i särklass svåraste året sedan mätningarna startade.

20

Läs allt!


Грешниците?

пријатели

Читач на пошта со Дејвид Billström Исус е нашата примарна улога модел за да допрат до луѓето кои не се верници. Кога Исус бил на Земјата, тој знаел што се случува во луѓето кои дојдоа со него. Тој е исто денес.

3

Läs allt!


Transpersoner befriade av Guds kärlek

En mycket stark dokumentär om transpersoner som har blivit befriade av Guds kärlek.

5

Läs allt!


Dagens ord

Vecka 08, måndag 18 februari 2019 kl. 07:35

Jesus söker: Frida, Fritiof!

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? - Be den här bönen:

Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som min Herre och Frälsare. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Jag ber om förlåtelse för alla mina synder. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!

Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. - Joh 3:16Распнатиот McJesus музеј во Израел

Распни McJesus

Фото: СВТ. 

Протести во Израел против Јани Leinonen "уметнички дела" McJesus насликан распнатиот Роналд Мекдоналд.

6

Läs allt!


Christer Åberg sjunger: Vem är Kungen i djungeln?

Måste bara ses! Christer Åberg sjunger och spelar ukulele sången: Vem är Kungen i djungeln? 

3

Läs allt!


Tio år sedan min fru Marie och vår son Joel dog

För tio år sedan den 21 december dog min fru strax innan klockan 12 på natten och vår nyförlöste son Joel dog sedan halvfemtiden på morgonen den 22 december.

2

Läs allt!


Senaste kommentarer


Во несакани - Дел 17

Кристер Åberg Поздравете

Сега јас продолжам со тресење и ценети сериски од моето детство. Приказната ќе се зголеми во интензитет и да стане уште подраматична. Некои многу возбудливо и грчевито држејќи се дел сега е пред нас.

0

Läs allt!


А тишина Исус - Човекот кој го уби Божјиот гл

римски војник

Ханс Jansson, Упсала Ирод Антипа се сретне со нас повторно во библиската приказна. Овој пат тој стои пред Исус. тогаш тоа бил три години од обезглавувањето на Јован Крстител.

2

Läs allt!


Злото листа - Човекот кој го уби Божјиот гла&

војник

Од страна на Ханс Jansson , Упсала Има нешто "паметен" и злото на акции на Ирод во контекст што се опишуваш. Тоа ме доведува до она што е напишано во книгата Битие.

5

Läs allt!


Пророштвото Кристин е точно со нашето вре

- пророштво за крајот пати!

Античките пророштва од 1800 година се зборува за Исус да се појавиш во планините во Шведска во последните денови, а потоа на планината за сите да видат!

14

Läs allt!


"Господ да ја благослови абортус и Соедине

Читач на пошта од страна на Нилс 

Абортус - Мамо

Една жена сега имаше програма Netflix воздухот, каде што им оддава почит на абортус, а завршува со зборовите: "Господ да ја благослови Абортусот и Соединетите Американски Држави на Америка", и да пее и игра со него.

38

Läs allt!


Во пеколот, мачен грешници

Ако одите во пеколот, ќе мачени. Тоа е она што пеколот е за. Исто како богат човек во Лука 16, ќе биде мачен во пламен. Сите грешници одат во пеколот, и тие одат таму за да бидат мачени.

103

Läs allt!


Новороденчињата се веќе на "екс"

Новороденчињата се веќе екс

Фото: Скриншот од Фејсбук. 

Жителите на Њујорк сега можат да го сменат полот без лекарско уверение. Покрај тоа, тие дури и може да го промени полот нивните новороденчето.

5

Läs allt!


Ако сте родени во погрешно тело, може да бид&

Loui Песочна

Фото: СВТ. 

Луиз Nelum Санда Мали "Loui" Песок, 26, е шведски ракометна ѕвезда, кој сега ќе престане да игра ракомет да бидат испитани за родова дисфорија. 

2

Läs allt!


Кристијан Бејл: Благодарам Сатана инспирk

Читач пошта: Pelle Линдберг 

Кристијан Бејл: Благодарам Сатана инспирација

Слика: Од TV4. 

Цена за најдобар актер отиде актер Кристијан Бејл во филмот заменик, кој се заблагодари на својата инспирација: Сатаната.

43

Läs allt!


Америка Вести за Шведска: Микрочипови вгр

Читач на пошта од страна на Нилс 

микрочип

Во Стокхолм, Шведска, изберете 1000 да изберете Трговија со мала Microsystems. Чипови имплантирани под нивната кожа.

55

Läs allt!
Apg29 har tusentals bloggartiklar! Gå vidare till fler artiklar:

NÄSTA


STÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 55 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 35 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 18 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 13 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Sedan 23:42 2013-08-16 har det varit 469 180 778 sidvisningar på Apg29! Apg29 har just nu 17 171 bloggartiklar, 94 199 kommentarer och 61 976 bönämnen.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp