515 online! | Sidvisningar idag: 60 007 | Igår: 158 426 |

www.apg29.nu


Live Apg29 | Biblar | Bönesidan | Dagens ros | Date29 | Christer Åberg | Sök | Kontakt

Padėshiruara - Pjesa 21

padėshiruar

My vazhdueshme dhe lėviz historinė e mua si njė djalė tė vogėl tė padėshirueshme. 

Vėllai im Foster Stig ishin konfirmuar nė Annerstads kishė katėr vjet mė parė. Unė nuk do tė kujtohet konfirmimin e tij, por unė gjithashtu donte pėr tė konfirmuar mua. Arsyeja pse Stig konfirmuar vetė unė nuk e di, por kam kėrkuar pėr t'u konfirmuar, jo pėr tė marrė disa dhurata tė mundshme, por kjo ishte thjesht pėr shkak tė njė interes tė vėrtetė nga ana ime.

Kur unė tė shikojnė prapa nė jetėn time, unė e kuptoj se interesi im konfirmim ishte pėr shkak tė njė kėrkim tė ndershėm dhe tė thellė pėr Perėndinė. Nuk u shpėrbė nė zemrėn time. 

mėsimdhėnies Konfirmimi organizohet nga Annerstads kishės e cila u mbajt nga pastor. Mėsimdhėnia ishte nė njė dhomė nė katin e dytė tė shtėpisė sė famullisė. Ne ishim ndoshta 20 tė rinj nė tė dy djemve dhe vajzave qė lexojnė.

Por kam gjetur se mėsimet Konfirmim ishin tė vėshtira dhe tė vėshtira. Ne kishim qenė duke lexuar me zė tė lartė nga njė libėr nė lidhje me besimin e krishterė qė nuk e kam kuptuar asgjė nga. Mbaj mend asgjė sot, ēfarė atėherė ishte mėsuar tė na katekisti. Ndoshta unė nuk e mbani mend atė ose nė datėn e konfirmimit, e cila ishte njė ditė para ditėlindjes time.

Por konfirmim si i tillė nuk mund tė transformojė ose tė ndikojė nė mua si njė person. Isha ende e njėjtė tė vjetėr Chris. Kjo u provua nga njė ngjarje vetėm para se ne ishim pėr tė shkuar nė kishė dhe na konfirmuar. Prifti dhe tė gjithė katekiste ishin mbledhur nė njė dhomė tė vogėl para se tė konfirmimit. 

Kur unė e nevojshme pėr tė shkuar nė banjo, qė kam bėrė. Kur u ktheva, kisha splashed ujė mbi kėmishė nate tė bardhė, tė gjithė bar katekisti, kur unė kam larė duart. Dikush vuri kėtė, por unė mendova se e kishte mbyllur atė, kur unė shurrė, kėshtu qė kam vėnė nė njė pasthirrmė tė mirė tė lartė para priftit dhe tė gjithė katekisti tė. Ministri vuri nė dukje keq-zgjedhur fjalėt e mia, dhe unė isha i habitur pionröd nė fytyrėn time. Por si kemi shkuar nė kishė dhe Konfirmimi kaluar off pa ndonjė telashe. 

Kur shkuam nė kishė kam shtrirė mua dhe krenari mbajtur Biblėn dhe librin madhėroje. Por ajo qė u tha gjatė konfirmimit, unė nuk kam asnjė ide. 

Unė mendoj se interesi im i vėrtetė nė konfirmimin ishte qė Perėndia mė ka kėrkuar. Ajo ishte gjithashtu njė shprehje e mua se Unė e kėrkova Zotin nė moshėn time tė re. Por unė kurrė nuk e dinte se ishte Zoti. 

Kur unė tė shikojnė prapa nė jetėn time, unė shoh ngjarje tė tjera, kur Perėndia mė kėrkonin. Ajo mund tė ketė qenė ngjarje nė dukje tė vogla, tė cilat unė kam thėnė tashmė nė lidhje me njė libėr indenna, por ka pasur disa ngjarje qė papritmas gleamed se Zoti ekziston dhe se ai e pa mė. 

Mė vonė, unė do tė kuptojė se Perėndia nuk ėshtė Perėndi ėshtė si Santa Claus i cili kėrcėnoi tė mos japė asnjė dhurata nė qoftė se ajo nuk kishte qenė i sjellshėm, por njė Perėndi qė kishte njė dashuri tė papėrshkrueshme pėr njeriun e vogėl. Ky Perėndi i dashur i dha kohė pas kohe dhe tė ndjehen njė djalė tė vogėl ndrydhur pasigurt ngacmohet, por ai nuk e dinte kush ishte ai qė trokiti nė derėn e shpirtit tė tij tė ri

Unė kam qenė disa vite mė vonė se prifti kishte qenė mė parė njė frikyrkopastor. Kėshtu qė ai duhet tė ketė pasur njohuri se si tė jetė i shpėtuar dhe i krishterė, por ai nuk e them kėtė pėr ne. Po nė qoftė se ai e kishte bėrė atė. Atėherė unė mund tė ketė qenė tashmė ruhen dhe mori tė gjithė jetėn time transformuar. Tė shumta janė dhembjet dhe mjerimi do tė ishte shmangur nė jetėn time. Pa dyshim, ai kishte cituar vargun mahnitshme biblik John 3 dhe 16 tė biblars tona mbuluar. Teksti i ajetit ėshtė:

"Sepse Perėndia e deshi aq botėn, sa dha Birin e tij tė vetėmlindurin lindur, qė kushdo qė beson nė Tė tė mos humbasė, por tė ketė jetė tė pėrjetshme."

Por ai kishte cituar atė varg nė Bibėl, kam vėnė re deri disa vite mė vonė, dhe ai nuk e kishte thėnė apo shpjeguar ajetin pėr ne. Konfirmimi ishte kėshtu nuk mė shpėtojė.

Gjatė fėmijėrisė sime, ajo mund tė ndonjėherė tė paraqitje e shkurtėr nėpėr errėsirė ​​njė kujtesė tė Perėndisė. Unė nuk e kuptoj atė, atėherė, por kur isha disa vite mė vonė nė retrospektivė dhe mund tė shikojnė prapa nė jetėn time, unė mund tė shoh atė nė mėnyrė tė qartė. 

Njė gjė e tillė mund tė shkojė drejt e nė zemrėn e mua ishin postera me nsturmotiv gjobė. Pėr shembull, njė diell pas pemėve. Dhe njė shkrim pėr tė. Unė nganjėherė mund tė vijnė tė gjithė posterat e tilla, pėr shembull, nė sallėn e famullisė. Kur kam lexuar varg biblik mbi ta, unė isha i habitur me atė tė energjisė qė mund tė pėrmbajė. Ata ishin aq tė gjallė dhe mund tė flas tė drejtėn nė zemrėn time. I kujtohet edhe njė rast tė tillė si kėrkim i habitur dhe i habitur nė poster. Kjo ndodhi disa herė dhe nė raste tė ndryshme se Perėndia i foli me mua dhe e bėra veten tė njohur nė kėto mėnyra tė ndryshme. Por unė kurrė nuk e dinte se ishte ai deri shumė vite mė vonė. 

Ingrid Ljunggren pasur mėsime shumė tė mira arsimore tė listuara. Shpesh, ajo mė tha nė lidhje me gjėra tė vetė-perceptuar. Kjo ishte e lehtė pėr tė dėgjuar atė dhe pėr tė marrė nė atė qė ajo thotė dhe i mėsonte. 

Nė njė moment nė fenė unė nuk do tė harroj. Unė nuk e di nėse ajo ishte njė i krishterė, por ajo mė tha se ajo dhe burri foshnjat e saj tė porsalindur kishte rėnė i sėmurė dhe u shtrua nė spital. Pastaj ata iu lut Perėndisė pėr fėmijėt e tyre qė ishin mjaft tė mira. Ata mori pėrgjigje pėr lutjen. Kjo ajo i tha tėrė klasės. I ulur nė heshtje dhe dėgjonte me habi nė tryezėn time. 

Shkolla ishte e pėrfshirė qė ne do prya diku nė secilin semestėr nė vende tė ndryshme pėr tė marrė njė paraqitje e shkurtėr nė botėn e punės dhe ndoshta tė marrė njė hum e asaj qė ne do tė zgjedhin pėr klasėn e nėntė, tė cilat unė padyshim kishte shumė tė vėshtirė tė dini. Qė kur kam qenė i interesuar artistikisht Unė njė herė prya supermarket Tempo nė Ljungby si bojaxhi. Ata kishin Decorators e tyre punonjėsit qė kishte bėrė shenja. Pėr fat tė keq, unė nuk i pėlqente atė aq i mirė dhe ishte e vėshtirė pėr tė marrė iniciativėn. Kjo ishte ndoshta pėr shkak tė rrugėn time tė ndrydhur dhe tė pasigurt. 

Pėr shkak tė abonimit dhe interesit nė artin tim u fol pėr njė semestėr qė unė do tė merrni prya njė javė nė njė linjė provė nė njė kolegj tė krishterė nė Helsingborg. Psyokonsulenten arritur tė marrė mė nė atje njė javė. Mbaj mend kam pasur tė hipin nė autobusin deri nė Helsingborg, edhe pse unė kam qenė i shqetėsuar nė lidhje me udhėtimin tim tė gjatė, por ajo shkoi mirė, dhe pastaj erdhi njė mėsues nga shkolla dhe mė mori. Unė isha duke jetuar nė shtėpi me familjen e tij. 

Kuptova se ata ishin tė krishterė, por unė nuk e di se ēfarė tė thoshte. Dhe as ata shpjeguan asgjė nė lidhje me kėtė pėr mua. 

Njė mbrėmje nė kolegj, unė isha duke qėndruar me njė grup studentėsh dhe shikuar disa lojtarė tė futbollit. Kur e pyeta njėrin prej tyre nė qoftė se jo pėr kėtė shkollė ka qenė i krishterė. Pastaj kam pasur njė ekspozitė tė gjatė tė tij nė tė cilėn ai shpjegoi larg tė krishterėt. Unė kam qenė nė njė mjedis tė krishterė, por nuk dėgjoj asgjė nė lidhje me Jezusin. Nė mėnyrė tė ngushtė ende aq larg ...

Nė shtėpi nė Foster shtėpinė time, kam gjetur njė tė vogėl tė bardhė Gideon Bibla qė u dėrgua nė rrjetė nė raft librash nė sallon. Unė nuk e di kush e kishte marrė atė. Ndoshta kjo ishte vėllai im Foster. Unė nuk mund tė kujtohet se ajo ishte e imja. Ndoshta vėllai im mori atė kur godeonierna shpėrndarjen e Biblės Dhjatėn e Re nė njė klasė tė shkollės se ai kishte shkuar nė. Gidroniter u bėri thirrje pėr shpėrndarjen e Bibles nė mesin snmst nė shkolla dhe dhomat e hoteleve dhe burgje. Ata kishin marrė emrin pas Gedeonit nė Dhiatėn e Vjetėr. 

I vė nė divan ngjyrė kafe nė sallon pėr tė lexuar. Ai ishte i njėjtė shtrat se isha ulur nė kur gazeta lokale ka pasur njė histori nė lidhje me mua dhe karikaturat e mia pak vite mė parė. 

Unė fillova tė lexoja nė ungjillin e Mateut dhe u hodh vetėm larg nga ajo qė kam lexuar. Ēfarė njė emocion qė ishte! Unė nuk mund tė ndalet. 

Kam lexuar nė lidhje me Jezusin dhe se si ai u kryqėzua dhe se Perėndia e ngjalli atė prej sė vdekurish ditėn e tretė. Ngjarja gjithė dramatike ishte pikturuar nė mendjen time dhe unė mund tė shoh me tė vėrtetė atė. 

Fjalėt jetonin si kam lexuar. Ata u takuan tė drejtė nė zemrėn time. Ajo nuk ishte vetėm njė histori e zakonshme. 


VAZHDIMI SERIAL mi, tė padėshirueshme
Pjesa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21  

Ky serial ėshtė historia ime e jetės nga fėmijėria e tutje. I them lakuriq dhe sinqeritet. Njė shumė Unė kurrė nuk kam thėnė ju nė lidhje mė parė. Disa emra nė histori janė fiktive.


Skriv ut


Publicerat av Christer Åberg Sunday 10 February 2019 00:42 | Direktlänk | Nyhetsbrev | RSS

STÖD APG29: Swisha: 070 935 66 96 • Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 • Paypal: https://www.paypal.me/apg29/


3 kommentarer

OBS: Läsarmejl, artiklar, kommentarer och video som är skrivna och gjorda av andra än mig, (Christer Åberg, grundaren till Apg29), kan ha åsikter som jag inte delar.

Katrina

Väntar med spänning om Den stora dagen

frälsningsdagen

Svara -   - 10/2-19 13:56 -


johanna

Väntar ivrigt på nästa del!

Svara -   - 11/2-19 11:14 -


Johanna

Kom med fortsättning snart Christer😊!

Svara -   - 15/2-19 18:21 -


Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?Padėshiruara - Pjesa 21

padėshiruar

My vazhdueshme dhe lėviz historinė e mua si njė djalė tė vogėl tė padėshirueshme. 

3

Läs allt!


mbrapa dhe tokės mun mbi tė njėjtėn shėmbėllim

Hėna dhe Toka

Sateliti kinez Longjiang-2 fotografuar hėnėn prapa dhe tė tokės nė tė njėjtėn shėmbėllim.

83

Läs allt!


Padėshiruara - Pjesa 20

padėshiruar

Vazhdimi i tregimit pikėllues e fėmijėrisė sime si njė fėmijė tė padėshiruar.

5

Läs allt!


Shkolla LGBTQ mėson se tė jesh njeriu nuk ėshtė i

Shkolla LGBTQ mėson se tė jesh njeriu nuk ėshtė i

Dagbladet e re. 

kolegj i parė i Suedisė LGBT ofron trajnime vjetore pėr personat LGBT dhe feministet, duke shkelur normat. 

22

Läs allt!


Kristna TV-kanaler i Sverige

Kristen TV i Sverige

Det finns många bra svenska kristna tv-kanaler i Sverige. Både som går på satellit, kabel och webben! Här listas alla kanaler.

34

Läs allt!


Gratė tani mund tė bėjė abort gjatė shtatzėnisė nė Nju Jork

Siē ishte nė ditėt e Noeut ...

Nga Mikael Walfridsson  Nė tė njėjtėn ditė, hėna nė gjak shkėlqeu nė qiell mbi New York, mori qytetin, qė ju tani mund tė kryejnė njė abort qė tė zbatohet nė tė gjithė shtatzėninė e gruas.

45

Läs allt!


Rrėmbimi ose mundimi?

Rrėmbimi ose mundimi?

Nga Holger Nilsson A do tė jetė e gabuar dhe mundimi vėshtirė shpėrthen, unė menjėherė do tė deklarojė se ky ėshtė njė pėrmbushje profetike dhe ne duhet tė largohemi nga Antikrishtit, dhe ne do tė duhet t'i nėnshtrohet vuajtjeve tė mėdha. Por nė qoftė se unė kam tė drejtė dhe tė gjithė tė tjerėt qė mendon kėshtu - se Jezusi mund tė vijė nė ēdo kohė dhe tė bėjė atė - atėherė ata qė nuk e predikojnė atė asnjė mundėsi pėr tė korrigjuar mesazhin e tyre, qė ne mund tė bėjmė.

18

Läs allt!


E padėshiruar - Pjesa 19

E padėshiruar - Pjesa 19

Nė kėtė pjesė unė do tė ju tregojnė ngjarje shumė shqetėsuese, cfare ndodhi me Michael si kam marrė nė njė luftė me pjesėn e fundit.

4

Läs allt!


"Christian" Reperi arrestuar pėr pėrdhunimin e njė grua me aftėsi tė kufizuara nė shtėpi pleqsh

Unė mendoj sigurisht, nuk ėshtė njė fjalė qė njė infermiere seancė nė qoftė se ai ėshtė fajtor pėr pėrdhunimin e njė gruaje me aftėsi tė kufizuara, njė i krishterė.

6

Läs allt!


Rrėmbimi i besimtarit - Pjesa 4

Christer Åberg intervistimin shtėpinė e Holger Nilsson nė lidhje me ngazėllim e besimtarit. Pjesa 4 nga 10.

0

Läs allt!


Avionėt luftarakė rusė fluturoi mbi territorin suedez pa leje

Avionėt luftarakė rusė fluturoi mbi territorin suedez pa leje

Foto: Aftonbladet. 

Tre avionė ushtarakė rusė fluturuan pa leje nė njė kohė tė shkurtėr nė territorin e Suedisė tė shtunėn. Njė aeroplanė SIGINT, dhe dy avionėt fluturonin mbi Karlshamn.

12

Läs allt!


perėndi i rremė i Islamit nuk ėshtė e mia

perėndi i rremė i Islamit nuk ėshtė e mia

Reader Mail nga Stefan Eliasson

Tė krishterėt dhe myslimanėt adhurojnė tė njėjtin Zot? Islami na mėson se Kur'ani ėshtė i fundit nga shpalljet e Zotit, i cili zėvendėsoi shkrimet e mėparshme, dmth Tora dhe Bibla. Kjo do tė thotė se ngjashmėritė nė Krishterimit dhe Islamit duhet tė jetė gjithėpėrfshirėse. Nėse ju studioni temėn shpejt zbulon se kėrkesa nuk mund tė jetė mė e rreme.

2

Läs allt!


Flykting från Irak: Kära svenskar, ni är för snälla!

En flykting från Irak som blev frälst i Sverige delar ett intensivt budskap och sin bön för Sverige.

35

Läs allt!


E padėshiruar - Pjesa 18

Christer Åberg padėshiruar

Pjesa 18 e serialit tim nė lidhje me fėmijėrinė time. Ne kemi ardhur nė shkollė tė mesme, kur kam filluar nė klasėn e shtatė. Kjo pjesė do tė papritur ju, tė cilin ajo e bėri pėr mua kur ajo ndodhi.

3

Läs allt!


Bordi i Migracionit bėrė pyetjet e gabuara pėr tė pėrcaktuar nėse ju jeni njė i krishterė

test2

Shumica e 12 pyetje Bordi i Migracionit janė krejtėsisht e pamundur pėr t'iu pėrgjigjur, dhe gjithashtu krejtėsisht i paefektshėm kur ai nė fakt vetėm e nevojshme njė ēėshtje pėr tė pėrcaktuar nėse dikush ėshtė njė i krishterė apo jo.

32

Läs allt!


Prenumera på Youtubekanalen Apg29.nu

New Age hap rrugėn pėr Antikrishtit

New Age hap rrugėn pėr Antikrishtit

Nga Holger Nilsson  Nė vitet 1980, ne kemi gjithnjė e mė shumė vijnė tė gjithė termin "New Age". Ende kėshtu, megjithatė, shumė e habitur nga ajo qė New Age ėshtė diēka, pavarėsisht nga fakti se miliona nė mbarė botėn janė prekur, tė prekur dhe tė pėrfshirė nė kėtė trend tani gjithėpėrfshirės pėrpara. Pėr shembull, nė fund tė vitit 1986-87, Eve Vitit tė Ri, ajo ishte e miliona njerėz tė cilėt shkuan nė meditim, ekstazė dhe akteve rituale. Nuk ishte rastėsi qė kjo ka ndodhur, por kjo ishte njė pėrpjekje e koordinuar e njerėzve New Age nė mbarė botėn.

46

Läs allt!


Himlen TV7 intervjuar Christer Åberg

Christer är en känd bloggare bland både kristna och icke-kristna i Sverige. Han erbjuder Jesus som svar på aktuella samhälleliga och personliga problem. Programledare är Daniela Persin.

3

Läs allt!


Do ai qė ndryshoi seks nė qiell?

transeksuale

Do njerėzit nė qiell qė ka ndryshuar seks pėrmes operacionit?

9

Läs allt!


Tė krishterėt janė duke u persekutuar mė shumė se kurrė

Open Doors Lista World Watch 2019

Image: Open Doors. 

Dyer tė hapura "vjetor World Watch Lista e krishterėve persekutuar tregon se 2019 ėshtė viti mė i keq ndonjėherė. Kjo ėshtė larg nga vitin mė tė vėshtirė qė kur filluan tė dhėnat.

20

Läs allt!


Mėkatarėt?

miq

Reader Mail nga David Billstrom Jezusi ėshtė modeli ynė kryesor rol pėr tė arritur jashtė pėr njerėzit qė nuk janė besimtarė. Kur Jezusi eci nė tokė, ai e dinte se ēfarė po ndodhte nė njerėzit qė erdhėn tek ai. Ai ėshtė i njėjtė sot.

3

Läs allt!


Transpersoner befriade av Guds kärlek

En mycket stark dokumentär om transpersoner som har blivit befriade av Guds kärlek.

5

Läs allt!


Dagens ord

Vecka 08, måndag 18 februari 2019 kl. 06:41

Jesus söker: Frida, Fritiof!

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? - Be den här bönen:

Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som min Herre och Frälsare. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Jag ber om förlåtelse för alla mina synder. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!

Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. - Joh 3:16Njė muze i kryqėzuar McJesus nė Izrael

Kryqėzoje McJesus

Foto: SVT. 

Protesta nė Izrael kundėr Jani Leinonen McJesus "vepra arti", qė pėrshkruan njė kryqėzuar Ronald McDonald.

6

Läs allt!


Christer Åberg sjunger: Vem är Kungen i djungeln?

Måste bara ses! Christer Åberg sjunger och spelar ukulele sången: Vem är Kungen i djungeln? 

3

Läs allt!


Tio år sedan min fru Marie och vår son Joel dog

För tio år sedan den 21 december dog min fru strax innan klockan 12 på natten och vår nyförlöste son Joel dog sedan halvfemtiden på morgonen den 22 december.

2

Läs allt!


Senaste kommentarer


Padėshiruara - Pjesa 17

Christer Åberg Pėrshėndetni

Tani unė vazhdoj me dridhje tim dhe vlerėsuar serial nga fėmijėria ime. Historia do tė rritet nė intensitet dhe tė bėhet edhe mė dramatike. Disa seksion shumė emocionuese dhe tė flakta tani shtrihet pėrpara.

0

Läs allt!


Njė heshtje Jesus - Njeriu qe vrau zėrin e Perėndisė - Pjesa 6

ushtar romak

Hans Jansson, Uppsala Herod Antipa na takohen pėrsėri nė historinė biblike. Kėtė herė ai qėndron pėrpara Jezusit. Ajo kishte qenė pas tre vjet qė nga prerja e kokės Gjon Pagėzori-sė.

2

Läs allt!


Keqe Lista - Njeriu qe vrau zėrin e Perėndisė - Pjesa 5

ushtar

Nga Hans Jansson , Uppsala Nuk ėshtė diēka e "zgjuar" dhe e keqja e veprimeve tė Herodit nė kontekst ne jemi duke pėrshkruar. Kjo sjell mua pėr atė qė ėshtė shkruar nė librin e Zanafillės.

5

Läs allt!


Profecia Kristin ėshtė e vėrtetė me kohėn tonė

- Njė profeci nė lidhje me fundin e kohės!

Profecia e lashtė nga 1800s flasin pėr Jezusin pėr tė treguar deri nė malet nė Suedi nė ditėt e fundit, dhe mė pas nė mal pėr tė gjithė pėr tė parė!

14

Läs allt!


"Zoti e bekoftė abortin dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės"

Reader Mail nga Nils 

Aborti - Mami

Njė grua tani kishte njė program Netflix Air ku ajo paguan haraē pėr abortin, dhe pėrfundon me fjalėt: "Zoti e bekoftė abortit dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės", dhe kėndojnė dhe valle me tė.

38

Läs allt!


Nė ferr, torturuar mėkatarėt

Nėse ju shkoni nė ferr, ju torturuar. Kjo ėshtė ajo qė Ferri ėshtė pėr. Ashtu si njeriu tė pasur nė Luka 16, ju do tė mundohen nė flakė. Tėrė mėkatarėt shkojnė nė ferr, dhe ata tė shkojnė atje pėr tė mundohen.

103

Läs allt!


Porsalindurit janė tashmė njė "ex"

Porsalindurit janė tashmė njė ish

Foto: Screenshot nga Facebook. 

Banorėt e New York City tani mund tė ndryshojė gjininė e tyre pa njė certifikatė mjekėsore. Pėr mė tepėr, ata mund edhe tė ndryshojė gjininė porsalindur tyre.

5

Läs allt!


Nėse keni lindur nė trupin e gabuar, ju mund tė lindni pėrsėri

Loui Sand

Foto: SVT. 

Louise Nelum Sanda Mali "Loui" Sand, 26, ėshtė njė yll suedez hendbollit i cili tani ndalet duke luajtur hendboll tė hetohet pėr dysphoria gjinore. 

2

Läs allt!


Christian Bale: Faleminderit Satana frymėzim

Reader Mail: Pelle Lindberg 

Christian Bale: Faleminderit Satana frymėzim

Foto: Nga TV4. 

Ēmimi pėr aktorin mė tė mirė shkoi pėr aktorin Christian Bale nė Vice filmit, i cili falėnderoi frymėzimin e tij: Satanit.

43

Läs allt!


Amerika News nė lidhje Suedi: Mikroprocesorėt futur pėr menaxhimin e monedhės nė Suedi

Reader Mail nga Nils 

mikroēip

Nė Stokholm, Suedi, zgjidhni 1000 pėr tė zgjedhur Shop me njė Microsystems vogla. Chips futur nėn lėkurėn e tyre.

55

Läs allt!
Apg29 har tusentals bloggartiklar! Gå vidare till fler artiklar:

NÄSTA


STÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 55 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 35 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 18 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 13 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Sedan 23:42 2013-08-16 har det varit 469 175 347 sidvisningar på Apg29! Apg29 har just nu 17 171 bloggartiklar, 94 199 kommentarer och 61 976 bönämnen.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp