503 online! | Sidvisningar idag: 4 305 | Igår: 161 022 |

www.apg29.nu

gospel-apg29


Live Apg29 | Biblar | Bönesidan | Dagens ros | Date29 | Christer Åberg | Sök | Kontakt

Тоа има врска со исламот

Тоа има врска со исламот

Читач на пошта од страна на Стефан Елиасон 

На овој начин ја оправдува тоа е акции. Луиза и Марен не се единствени, неодамна откри масовна гробница со 34 обезглавени христијани во Либија.

Зошто ние треба да дознаете повеќе за исламот? Интерес е мала, но причините се многу зошто луѓето во целина треба да ги подобрат своите знаења. 

големината

Неговата вистинска големина е една од причините, исламот е втората најголема религија во историјата по христијанството. Околу 1,6 милијарди луѓе, во текот на една петтина од светската популација се муслимани, број кој продолжува да се зголемува, не затоа што самите луѓе избираат да веруваат дека сонцето секоја вечер поставува во каллива извор (Куран 18:84), но поради незнаење, со закана од смртна казна за оние кои сакаат да ја напуштат, со висока стапка на наталитет и миграција. 

Бројот на муслиманите во Шведска и во други европски земји има експлодирала во последниве години и со толку многу луѓе околу нас ја делат истата потекло, тоа е важно да се знае она што тие ги претставуваат. 

незнаењето

Непознавање на она што вели Куранот и хадисот е голема, дури и во исламот. Поголемиот дел од муслиманите веруваат дека исламот е единствената неспорна вистина, тогаш тоа е она што е кажано целиот свој живот. Во исто време, тие не учат да се сомневаат во муслиманските извори. 

Муслиманите кои го прифатиле исламот го направи тоа, бидејќи во повеќето случаи биле хранети со лажни информации. Луѓето кои конвертира откако тие не изучува Светото Писмо се исклучително ретки.

"Тоа не му доликува на еден верен маж или верна жена, кога Аллах и Неговиот Пратеник одлучи една работа, да има слободен избор во ова прашање, а тој што не се почитуваат Аллах и Неговиот апостол, е затворен во очигледна грешка." (Куран 33 : 36)

"Апостол на Бог вие сте сега доби убав пример за оној кој се надева во Аллах и во Денот ахиретски, и често се повикуваат на Бога." (Куран 33:21)

знаење

За христијанското познавање е од најголема важност кога исламот искривува содржина на Библијата. Кога ќе ги споделат Евангелието на нашиот муслимански сограѓани, треба да знаеме како тие погрешно пораката што ја пренесе. Христијаните се расправаат на пример, дека Исус е Син Божји. За муслиман, тоа значи дека мора да имаат Бога секс со жена, и има син, тогаш тоа е токму она што го учи Куранот.

"Како би сигурно небото и земјата да има деца, тогаш тој нема жена?" (Куран 6: 101)

Троица

Истото се однесува и на Троица. Христијанин никогаш во историјата или верува или изјави дека Троица ќе се состои од Бог, Исус и Марија. Оваа доктрина е искривена од страна на Куранот, кои ги учат муслимани дека тоа е она што ние веруваме.

"Дури и кога Бог рече Исус, синот на Марија, си го кажа на народот:" Земи ми и мајка ми како богови, наместо на Бога! (Куранот 5: 116) ""

јадрото

Самата суштина на христијанската вера е Исусовата смрт, воскресение и божественоста. Исламот не само што го негира сето тоа, но тоа е овие доктрини, ние обично треба да се брани муслиманите, кога се обучени да го нападне овие.

"И рече: Ние секако убиени Христос Исус, синот на Марија, гласник на Бога, но тие никогаш не ги убија ниту пак распнат него, но тие се чинеше дека ги само така, и оние кои се залагаат за тоа, биле навистина неизвесна, бидејќи тие немаат нема сознанија за него, туку само претпоставки за усогласување; тие не го уби во реалниот живот, но Бог го подигна, зашто Бог е силен и мудар. (Коранот 4: 156) "

Каде незнаењето е најголемо

Во земјите каде што незнаењето е најголемо, каде што исламот успева најдобрите. Шведска е одличен пример за тоа. Општите незнаење го прави медиумите, политичарите и муслимански проповедници можам да кажам ништо и луѓе им веруваат. 

Примери за ова се безброј пати слушаме од некој имам по една смртоносна терористички напад во името на Аллах да го нападне нема никаква врска со исламот. Ние често слушам дека, на пример, Мухамед бил во право борец за жените како ние на Запад ја почитува слободата на жените. Тоа се лаги, но луѓето веруваат во тоа.

Две млади мажи убија

Ние можеме да Луиза Vester селанец Jespersen и Марен Ueland пример, две млади жени беа брутално убиени со меч на одмор во Мароко. Некој на комеморативната служба тврди дека убиствата не треба да се направи со исламот и државата СВТ е молња брзо да се фатам. Ова има сè и само со исламот. 

Имајте на ум дека убиството било напор на тим, кој е велејќи дека многу. Јас го кажав на моите пријатели дека ќе дојде врз две туристи, брутално халал колење нив, пука сè и да ја објавите на социјалните мрежи дека тие се сигурни да ме затворени. Што оправдува убијци документи? Бидејќи Коранот и хадисите!

"Нивната плата, кои се борат против Бога и Неговиот апостол, и поттикнува зло на земјата, ке само тие да бидат убиени или распнат, или имаат рацете и нозете отсечени крст, или дека тие се протерани од земјата. Ова ке нивниот срам и во овој живот и во животот да се ги чека страшна казна. "(Куран 5:37)

Верност на ИС

Што има две туристи да се направи со нејасни дело "се бори против Бога и Неговиот апостол, и поттикнува зло на земјата"? Луиза и Marens убиец се заколна на верност на ИС. Двете Норвешка и Данска се дел од глобалната коалиција кои придонесоа во различни начини за борба против IS. Луиза и Марен финансиран борбата против IS со плаќање на даноци и на тој начин за виновен за над дела.

Според Мухамед и самиот, така што ја добива поддршката и опремување војници иста плата како самите војници. Ова е причината на Аллах колку што е за.

"Тој што подготвува воин во причината на Аллах, ќе добие награда како и неговиот, без тоа detracts од награда на воинот во најмала." (Сунен Ибн Маџе 2758)

Масовна гробница со 34 обезглавени христијани

На овој начин ја оправдува тоа е акции. Луиза и Марен не се единствени, неодамна откри масовна гробница со 34 обезглавени христијани во Либија. 

Ние знаеме дека исламот е ѓаволот во симболиката на Здружението обезглавувањето. Исус е парохијата и Црквата е телото и јасно е дека Сатаната сака да се прави разлика помеѓу нив.

Во пресрет на Христовото доаѓање, Стефан Елиасон


Стефан Елиасон

читач Пошта

Статии и видеа, кои се направени од страна на други од Apg29.nu имаат ставови кои блог сајт не ги делат.


Skriv ut


Publicerat av Christer Åberg Saturday 5 January 2019 22:36 | Direktlänk | Nyhetsbrev | RSS


STÖD APG29.NU


0 kommentarer

OBS: Läsarmejl, artiklar, kommentarer och video som är skrivna och gjorda av andra än mig, (Christer Åberg, grundaren till Apg29), kan ha åsikter som jag inte delar.

Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?Дали оној кој го промени полот на небото?

трансексуалец

Дали луѓето во рајот кој го смени полот преку хирургија?

8

Läs allt!


Kristna förföljs mer än någonsin

Open Doors World Watch List 2019

Bild: Open Doors. 

Open Doors årliga World Watch List om förföljda kristna visar att 2019 är värsta året hittills. Det är i särklass svåraste året sedan mätningarna startade.

19

Läs allt!


Грешниците?

пријатели

Читач на пошта со Дејвид Billström Исус е нашата примарна улога модел за да допрат до луѓето кои не се верници. Кога Исус бил на Земјата, тој знаел што се случува во луѓето кои дојдоа со него. Тој е исто денес.

2

Läs allt!


Распнатиот McJesus музеј во Израел

Распни McJesus

Фото: СВТ. 

Протести во Израел против Јани Leinonen "уметнички дела" McJesus насликан распнатиот Роналд Мекдоналд.

6

Läs allt!


Kristna TV-kanaler i Sverige

Kristen TV i Sverige

Det finns många bra svenska kristna tv-kanaler i Sverige. Både som går på satellit, kabel och webben! Här listas alla kanaler.

21

Läs allt!


Во несакани - Дел 17

Кристер Åberg Поздравете

Сега јас продолжам со тресење и ценети сериски од моето детство. Приказната ќе се зголеми во интензитет и да стане уште подраматична. Некои многу возбудливо и грчевито држејќи се дел сега е пред нас.

0

Läs allt!


А тишина Исус - Човекот кој го уби Божјиот гл

римски војник

Ханс Jansson, Упсала Ирод Антипа се сретне со нас повторно во библиската приказна. Овој пат тој стои пред Исус. тогаш тоа бил три години од обезглавувањето на Јован Крстител.

2

Läs allt!


Злото листа - Човекот кој го уби Божјиот гла&

војник

Од страна на Ханс Jansson , Упсала Има нешто "паметен" и злото на акции на Ирод во контекст што се опишуваш. Тоа ме доведува до она што е напишано во книгата Битие.

5

Läs allt!


Пророштвото Кристин е точно со нашето вре

- пророштво за крајот пати!

Античките пророштва од 1800 година се зборува за Исус да се појавиш во планините во Шведска во последните денови, а потоа на планината за сите да видат!

13

Läs allt!


"Господ да ја благослови абортус и Соедине

Читач на пошта од страна на Нилс 

Абортус - Мамо

Една жена сега имаше програма Netflix воздухот, каде што им оддава почит на абортус, а завршува со зборовите: "Господ да ја благослови Абортусот и Соединетите Американски Држави на Америка", и да пее и игра со него.

38

Läs allt!


Во пеколот, мачен грешници

Ако одите во пеколот, ќе мачени. Тоа е она што пеколот е за. Исто како богат човек во Лука 16, ќе биде мачен во пламен. Сите грешници одат во пеколот, и тие одат таму за да бидат мачени.

102

Läs allt!


Новороденчињата се веќе на "екс"

Новороденчињата се веќе екс

Фото: Скриншот од Фејсбук. 

Жителите на Њујорк сега можат да го сменат полот без лекарско уверение. Покрај тоа, тие дури и може да го промени полот нивните новороденчето.

5

Läs allt!


Ако сте родени во погрешно тело, може да бид&

Loui Песочна

Фото: СВТ. 

Луиз Nelum Санда Мали "Loui" Песок, 26, е шведски ракометна ѕвезда, кој сега ќе престане да игра ракомет да бидат испитани за родова дисфорија. 

2

Läs allt!


Кристијан Бејл: Благодарам Сатана инспирk

Читач пошта: Pelle Линдберг 

Кристијан Бејл: Благодарам Сатана инспирација

Слика: Од TV4. 

Цена за најдобар актер отиде актер Кристијан Бејл во филмот заменик, кој се заблагодари на својата инспирација: Сатаната.

43

Läs allt!


Америка Вести за Шведска: Микрочипови вгр

Читач на пошта од страна на Нилс 

микрочип

Во Стокхолм, Шведска, изберете 1000 да изберете Трговија со мала Microsystems. Чипови имплантирани под нивната кожа.

55

Läs allt!


Prenumera på Youtubekanalen Apg29.nu

Тоа има врска со исламот

Тоа има врска со исламот

Читач на пошта од страна на Стефан Елиасон На овој начин ја оправдува тоа е акции. Луиза и Марен не се единствени, неодамна откри масовна гробница со 34 обезглавени христијани во Либија.

0

Läs allt!


Himlen TV7 intervjuar Christer Åberg

Christer är en känd bloggare bland både kristna och icke-kristna i Sverige. Han erbjuder Jesus som svar på aktuella samhälleliga och personliga problem. Programledare är Daniela Persin.

3

Läs allt!


Антихристот контрола во Кина

контрола на Антихристот

Со Холгер Нилсон Таму сега е реалност во Кина може да веројатно повеќето не се донесе во - тоа е систем за контрола на што веројатно никој не е во можност да се замисли.

37

Läs allt!


Muslimer städade efter nyårsnatten men detta är inte islam

Muslimer städar

Bild: svt.se. 

Att muslimer städar Göteborgs gator efter nyårsnatten har inget med islam att göra. Den slutsatsen måste jag ta eftersom det alltid hörs "detta är inte islam" efter ett blodigt muslimskt terrordåd - trots att Muhammed både beordrade och utförde terrordåd i Allahs namn.

2

Läs allt!


Моето спасение - Кристер Åberg

спасувачка шамандура

Кога тој ме донесе, јас стоев и разговарав со еден од лидерите во Пентекостите црква на влезот име Доналд. Потоа ме праша: "Дали сакате да се спаси?" Иако јас не знаев што е тоа за нешто што реков ...

0

Läs allt!


Transpersoner befriade av Guds kärlek

En mycket stark dokumentär om transpersoner som har blivit befriade av Guds kärlek.

5

Läs allt!


Dagens ord

Vecka 03, lördag 19 januari 2019 kl. 01:05

Jesus söker: Henrik!

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? - Be den här bönen:

Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som min Herre och Frälsare. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Jag ber om förlåtelse för alla mina synder. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!

Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. - Joh 3:16Тие сакаат да се колонизираат Марс, но не па&

Мошус и Марс

Слика: di.se. 

Компанија за електрични автомобили Tesla основач и извршен директор Елон мошус планира да испрати други луѓе на Марс и сонот за колонизација на планетата. 

29

Läs allt!


Christer Åberg sjunger: Vem är Kungen i djungeln?

Måste bara ses! Christer Åberg sjunger och spelar ukulele sången: Vem är Kungen i djungeln? 

3

Läs allt!


Tio år sedan min fru Marie och vår son Joel dog

För tio år sedan den 21 december dog min fru strax innan klockan 12 på natten och vår nyförlöste son Joel dog sedan halvfemtiden på morgonen den 22 december.

1

Läs allt!


Senaste kommentarer


Хомосексуалноста и ист пол - Стефан Gustavsson

Што вели Библијата за хомосексуалноста? Библиски текстови и рационален аргумент е осветлена во многу основни начин, во многу добра предавање од страна на Стефан Gustavsson. 

8

Läs allt!


Behöver man stor kunskap för att bli frälst?

Räddad till himlen

Annars kan man inte vinna andra människor för Jesus Kristus. Därför är det viktigt att man vet vad som står i Bibeln och hur man blir frälst. Bibeln säger att man ska veta att man har evigt liv. Hur kan man veta detta? 

4

Läs allt!


Кохабитацијата не е, никогаш не била и нико&#

1495636808-јагне brollop.jpg

Да се ​​прилагодат на партнер вели дека имаат секс со едни со други, тоа е исто нешто што се во брак со друг. Но, тоа не е во согласност со Библијата.

4

Läs allt!


Библијата животни

Библијата животни

Дали сте знаеле дека Библијата зборува многу за животните? Тука имам долга листа на многу од животните во Библијата и некои инсекти со библиски референци! Ве молиме да уживаат!

2

Läs allt!


Позадината на духовната потрага на човекl

визир

На Sigvard Шпага Во мојата надевам пророчки пишувам ова, јас се стави споредбата на Исус за "изгубена / återvunne син" (Лука 15) како илустративен позадина, на afterimage на претходниот век старата настани. 

0

Läs allt!


Нелегално да покажуваат дека жените беа у

Тоа е нелегално да се покаже вистината за две жени туристи во Мароко беа убиени од страна на муслиманите.

12

Läs allt!


Тука е една русокоса жена погубен од мусли

Тука е една русокоса жена погубен од муслиманите

Две млади русокоса жените од Скандинавија беа убиени од страна на муслиманите, кога тие отседнала во Мароко. Во него се повикува на убиство на жените, акти на тероризам, што секако дека е, но повеќе точни термин е дека тоа е религиозно мотивирани убиства исламски инспирирани од Коранот.

11

Läs allt!


Пред десет години мојата сопруга Марија и 

Пред десет години, на 21 декември уби жена ми само пред 12 часот навечер и нашата nyförlöste син Јоил почина од четири и пол утрото на 22 декември.

1

Läs allt!


Човекот кој го уби Божјиот глас - Дел 2: Танц н

Од страна на Ханс Jansson , Упсала Тоа беше овој танц, исто така, Иродијада се радував. Во нејзините темни очи може да се најде на капацитет hämndbegärets вжештена пламен. Таа беше една жена, чија гордост и страст за власт може да ја турне во ништо. 

0

Läs allt!


Човекот кој го уби Божјиот глас - Дел 1: Пророl

Роман

Од страна на Ханс Jansson , Упсала  Пораката на овој труд е за важноста на не само слушам гласот на Бог, но, исто така, го направи она што го кажува. Тоа не Ирод Антипа тетрарх на Палестина. Наместо тоа, тој се борел против Бога и беа водени со тоа да го убијат и Јован Крстител, кој беше гласот на Бог во својот живот.

2

Läs allt!
Apg29 har tusentals bloggartiklar! Gå vidare till fler artiklar:

NÄSTA


STÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 55 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 35 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 18 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 13 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Sedan 23:42 2013-08-16 har det varit 464 258 568 sidvisningar på Apg29! Apg29 har just nu 17 125 bloggartiklar, 93 220 kommentarer och 61 262 bönämnen.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp