Surfar nu: 870 www.apg29.nu


Тоа има врска со исламот

Тоа има врска со исламот

Читач на пошта од страна на Стефан Елиасон 

На овој начин ја оправдува тоа е акции. Луиза и Марен не се единствени, неодамна откри масовна гробница со 34 обезглавени христијани во Либија.

Зошто ние треба да дознаете повеќе за исламот? Интерес е мала, но причините се многу зошто луѓето во целина треба да ги подобрат своите знаења. 

големината

Неговата вистинска големина е една од причините, исламот е втората најголема религија во историјата по христијанството. Околу 1,6 милијарди луѓе, во текот на една петтина од светската популација се муслимани, број кој продолжува да се зголемува, не затоа што самите луѓе избираат да веруваат дека сонцето секоја вечер поставува во каллива извор (Куран 18:84), но поради незнаење, со закана од смртна казна за оние кои сакаат да ја напуштат, со висока стапка на наталитет и миграција. 

Бројот на муслиманите во Шведска и во други европски земји има експлодирала во последниве години и со толку многу луѓе околу нас ја делат истата потекло, тоа е важно да се знае она што тие ги претставуваат. 

незнаењето

Непознавање на она што вели Куранот и хадисот е голема, дури и во исламот. Поголемиот дел од муслиманите веруваат дека исламот е единствената неспорна вистина, тогаш тоа е она што е кажано целиот свој живот. Во исто време, тие не учат да се сомневаат во муслиманските извори. 

Муслиманите кои го прифатиле исламот го направи тоа, бидејќи во повеќето случаи биле хранети со лажни информации. Луѓето кои конвертира откако тие не изучува Светото Писмо се исклучително ретки.

"Тоа не му доликува на еден верен маж или верна жена, кога Аллах и Неговиот Пратеник одлучи една работа, да има слободен избор во ова прашање, а тој што не се почитуваат Аллах и Неговиот апостол, е затворен во очигледна грешка." (Куран 33 : 36)

"Апостол на Бог вие сте сега доби убав пример за оној кој се надева во Аллах и во Денот ахиретски, и често се повикуваат на Бога." (Куран 33:21)

знаење

За христијанското познавање е од најголема важност кога исламот искривува содржина на Библијата. Кога ќе ги споделат Евангелието на нашиот муслимански сограѓани, треба да знаеме како тие погрешно пораката што ја пренесе. Христијаните се расправаат на пример, дека Исус е Син Божји. За муслиман, тоа значи дека мора да имаат Бога секс со жена, и има син, тогаш тоа е токму она што го учи Куранот.

"Како би сигурно небото и земјата да има деца, тогаш тој нема жена?" (Куран 6: 101)

Троица

Истото се однесува и на Троица. Христијанин никогаш во историјата или верува или изјави дека Троица ќе се состои од Бог, Исус и Марија. Оваа доктрина е искривена од страна на Куранот, кои ги учат муслимани дека тоа е она што ние веруваме.

"Дури и кога Бог рече Исус, синот на Марија, си го кажа на народот:" Земи ми и мајка ми како богови, наместо на Бога! (Куранот 5: 116) ""

јадрото

Самата суштина на христијанската вера е Исусовата смрт, воскресение и божественоста. Исламот не само што го негира сето тоа, но тоа е овие доктрини, ние обично треба да се брани муслиманите, кога се обучени да го нападне овие.

"И рече: Ние секако убиени Христос Исус, синот на Марија, гласник на Бога, но тие никогаш не ги убија ниту пак распнат него, но тие се чинеше дека ги само така, и оние кои се залагаат за тоа, биле навистина неизвесна, бидејќи тие немаат нема сознанија за него, туку само претпоставки за усогласување; тие не го уби во реалниот живот, но Бог го подигна, зашто Бог е силен и мудар. (Коранот 4: 156) "

Каде незнаењето е најголемо

Во земјите каде што незнаењето е најголемо, каде што исламот успева најдобрите. Шведска е одличен пример за тоа. Општите незнаење го прави медиумите, политичарите и муслимански проповедници можам да кажам ништо и луѓе им веруваат. 

Примери за ова се безброј пати слушаме од некој имам по една смртоносна терористички напад во името на Аллах да го нападне нема никаква врска со исламот. Ние често слушам дека, на пример, Мухамед бил во право борец за жените како ние на Запад ја почитува слободата на жените. Тоа се лаги, но луѓето веруваат во тоа.

Две млади мажи убија

Ние можеме да Луиза Vester селанец Jespersen и Марен Ueland пример, две млади жени беа брутално убиени со меч на одмор во Мароко. Некој на комеморативната служба тврди дека убиствата не треба да се направи со исламот и државата СВТ е молња брзо да се фатам. Ова има сè и само со исламот. 

Имајте на ум дека убиството било напор на тим, кој е велејќи дека многу. Јас го кажав на моите пријатели дека ќе дојде врз две туристи, брутално халал колење нив, пука сè и да ја објавите на социјалните мрежи дека тие се сигурни да ме затворени. Што оправдува убијци документи? Бидејќи Коранот и хадисите!

"Нивната плата, кои се борат против Бога и Неговиот апостол, и поттикнува зло на земјата, ке само тие да бидат убиени или распнат, или имаат рацете и нозете отсечени крст, или дека тие се протерани од земјата. Ова ке нивниот срам и во овој живот и во животот да се ги чека страшна казна. "(Куран 5:37)

Верност на ИС

Што има две туристи да се направи со нејасни дело "се бори против Бога и Неговиот апостол, и поттикнува зло на земјата"? Луиза и Marens убиец се заколна на верност на ИС. Двете Норвешка и Данска се дел од глобалната коалиција кои придонесоа во различни начини за борба против IS. Луиза и Марен финансиран борбата против IS со плаќање на даноци и на тој начин за виновен за над дела.

Според Мухамед и самиот, така што ја добива поддршката и опремување војници иста плата како самите војници. Ова е причината на Аллах колку што е за.

"Тој што подготвува воин во причината на Аллах, ќе добие награда како и неговиот, без тоа detracts од награда на воинот во најмала." (Сунен Ибн Маџе 2758)

Масовна гробница со 34 обезглавени христијани

На овој начин ја оправдува тоа е акции. Луиза и Марен не се единствени, неодамна откри масовна гробница со 34 обезглавени христијани во Либија. 

Ние знаеме дека исламот е ѓаволот во симболиката на Здружението обезглавувањето. Исус е парохијата и Црквата е телото и јасно е дека Сатаната сака да се прави разлика помеѓу нив.

Во пресрет на Христовото доаѓање, Стефан Елиасон


Стефан Елиасон

читач Пошта

Статии и видеа, кои се направени од страна на други од Apg29.nu имаат ставови кои блог сајт не ги делат.


Tack för att du läser Apg29. DELA gärna till dina vänner. Du kan också stödja Apg29 genom att sätta in en valfri GÅVA på BANKKONTO 8169-5,303 725 382-4. På internetbanken går det att ställa in så att du automatiskt ger en summa varje månad. Men om du hellre vill kan du SWISHA in en frivillig summa på 070 935 66 96. Tack.


Vill du bli frälst?

Ja

Nej


Publicerades torsdag 1 januari 1970 01:00 | | Permalänk | Kopiera länk | Mejla

0 kommentarer

Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.


Prenumera på Youtubekanalen:

Vecka 29, tisdag 16 juli 2019 kl. 18:22

Jesus söker: Reinhold, Reine!

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!


Senaste bönämnet på Bönesidan
tisdag 16 juli 2019 15:26

En kristen kvinnas son och fd man (ej kristna) är utsatt för hot och förföljelse. Sonen jobbade på ett vaktbolag och fick order att avhysa stökiga ungdomar på ett bibliotek, sen är de hotade. Bed.

Morsan reklam


Aktuella artiklar


Senaste kommentarerSTÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 55 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 35 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 18 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 13 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp