512 online! | Sidvisningar idag: 4 276 | Igår: 161 022 |

www.apg29.nu


Live Apg29 | Biblar | Bönesidan | Dagens ros | Date29 | Christer Åberg | Sök | Kontakt

Ajo ka tė bėjė me Islamin

Ajo ka tė bėjė me Islamin

Reader Mail nga Stefan Eliasson 

Nė kėtė mėnyrė arsyeton Ėshtė veprimet. Louisa dhe Maren nuk janė unike, kohėt e fundit gjeti njė varr masiv me 34 tė krishterėve prenė kokėn nė Libi.

Pse ne kemi nevojė pėr tė mėsuar mė shumė rreth Islamit? Interesi ėshtė i vogėl, por arsyet janė shumė pse njerėzit nė nevojė e pėrgjithshme pėr tė pėrmirėsuar njohuritė e tyre. 

madhėsia

Madhėsia absolut ėshtė njė arsye, Islami ėshtė feja e dytė mė e madhe nė histori pas krishterimit. Rreth 1.6 miliardė njerėz, mė shumė se njė e pesta e popullsisė sė botės janė myslimanė, njė numėr qė vazhdon tė rritet, jo pėr shkak se vetė njerėzit zgjedhin tė besojnė se dielli ēdo mbrėmje vendos nė njė burim me baltė (Kur'an 18:84), por pėr shkak tė injorancės, kėrcėnimi i dėnimit me vdekje pėr ata qė duan tė largohen, normat e larta tė lindjeve dhe migrimin. 

Numri i muslimanėve nė Suedi dhe nė vende tė tjera evropiane ka shpėrthyer nė vitet e fundit dhe me kaq shumė njerėz rreth nesh ndajnė tė njėjtėn origjinė, ėshtė e rėndėsishme tė dini se ēfarė ata pėrfaqėsojnė. 

injorancė

Injoranca e ēfarė thotė Kurani dhe hadithi ėshtė i madh edhe brenda Islamit. Shumica e myslimanėve besojnė se Islami ėshtė e vetmja e vėrtetė e pamohueshme, atėherė kjo ėshtė ajo qė ata kanė thėnė gjithė jetėn e tyre. Nė tė njėjtėn kohė, ata nuk tė mėsojnė tė marrin nė pyetje burimet muslimane. 

Muslimanėt tė cilėt konvertuar nė Islam e ka bėrė kėtė qė nė shumicėn e rasteve janė ushqyer me informacione tė rreme. Njerėzit tė cilėt konvertuar pasi ata studiuar Shkrimet janė tepėr tė rralla.

"Nuk i ka hije njė burrė besnik apo grua besnike, kur Allahu dhe i Dėrguari i Tij tė vendosin njė gjė, qė tė ketė zgjedhje tė lirė nė kėtė ēėshtje, dhe ai qė e kundėrshton All-llahu dhe i dėrguari i Tij, ėshtė i burgosur nė njė humbje tė sigurt." (Kur'an 33 36)

"I Dėrguari i Zotit e keni marrė tashmė njė shembull tė shkėlqyer pėr atė qė shpreson nė Allahun dhe Ditėn e Fundit, dhe shpesh thirret nė Perėndinė." (Kur'an 33:21)

njohuri

Pėr njohuri tė krishterė ėshtė me rėndėsi tė madhe, kur Islami shtrembėron pėrmbajtjen e Biblės. Kur ne ndajmė Ungjillin tė tjerė qytetarėve tanė myslimanė, ne duhet tė dimė se si ata e keqinterpretojnė mesazhin ne pėrcjellė. Tė krishterėt thonė pėr shembull se Jezusi ėshtė Biri i Perėndisė. Pėr njė musliman, kjo do tė thotė se Zoti duhet tė ketė pasur marrėdhėnie seksuale me njė grua dhe kishte njė djalė, atėherė kjo ėshtė pikėrisht ajo qė na mėson Kurani.

"Si do tė me siguri qielli dhe toka, tė kenė fėmijė, atėherė ai nuk ka grua?" (Kur'an 6: 101)

Trini

E njėjta gjė ėshtė e vėrtetė e Trinisė. Asnjė i krishterė nuk ka kurrė nė histori tė besuar apo deklaroi se Trinity do tė pėrbėhet nga Perėndia, Jezusit dhe Marisė. Kjo doktrinė ėshtė shtrembėruar nga Kur'ani qė mėsojnė muslimanėt se kjo ėshtė ajo qė ne besojmė.

"Edhe kur Perėndia i tha Jezusi, i biri i Merjemes, a ti njerėzve:" Mė besoni mua dhe nėnėn time si zota nė vend tė Perėndisė! (Koran 5: 116) ""

thelbi

Vetė thelbi i besimit tė krishterė ėshtė Jezusi 'vdekja, ringjallja dhe hyjni. Islami jo vetėm qė e mohon tė gjitha kėto, por ajo ėshtė kėto doktrina, ne zakonisht duhet tė mbrojė, kur muslimanėt janė tė trajnuar pėr tė sulmuar ato.

"Dhe duke thėnė: Ne kemi vrarė me siguri Jezu Krishti, biri i Merjemes, tė dėrguarin e Zotit, por ata as nuk e kanė vrarė, as e kryqėzuan, por ata duket se ata vetėm kaq, dhe ata qė argumentojnė nė lidhje me tė, kanė qenė me tė vėrtetė e pasigurt, sepse ata nuk kanė pasur nuk ka njohuri tė tij, por vetėm supozimet pėr tė pėrmbushur; ata nuk e kanė vrarė atė nė jetėn reale, por Perėndia e ka ringjallur, sepse Perėndia ėshtė i fuqishėm dhe i urtė. (Koran 4: 156) "

Ku injoranca ėshtė mė i madh

Nė vendet ku injoranca ėshtė mė i madh, ku Islami lulėzon mirė. Suedia ėshtė njė shembull i shkėlqyer i kėsaj. Injoranca e pėrgjithshme e bėn media, politikanėt dhe predikuesit mysliman mund tė them asgjė dhe njerėz besojnė atyre. 

Shembuj tė kėsaj janė herė tė panumėrta qė ne dėgjojmė nga dikush Imami pas njė tjetėr sulm vdekjeprurės terrorist nė emėr tė All-llahut pėr tė sulmuar nuk ka tė bėjė me Islamin. Ne shpesh dėgjojmė se, pėr shembull, Muhammedi ishte luftėtar tė drejtėn e grave si ne nė Perėndim respekton lirinė e grave. Kėto janė gėnjeshtra, por njerėzit besojnė nė tė.

Dy tė rinj pre koka

Ne mund Louisa Vester Villager Jespersen dhe shembull Maren Ueland, dy gra tė reja u pre koka brutalisht me pushime nė Marok. Dikush nė njė ceremoni pėrkujtimore duke pretenduar se vrasjet nuk kanė tė bėjnė me Islamin dhe shtetėror SVT ėshtė rrufe tė shpejtė pėr tė shul mbi tė. Kjo ka gjithēka dhe vetėm tė bėjė me Islamin. 

Vini re se vrasja ishte njė pėrpjekje ekip, e cila ėshtė duke thėnė shumė. I kishte thėnė miqve tė mi se do tė vijė mbi dy turistė, brutale masakra hallall ata, gjuaj ēdo gjė dhe tė postoni nė mediat sociale se ata kishin bėrė tė sigurt pėr tė marrė mua mbyllur. Ēfarė justifikon vrasėsit dokumente? Sepse Kurani dhe hadithet!

"Paga e tyre, tė cilat luftojnė All-llahun dhe tė dėrguarin e Tij, dhe tė nxisė ērregullime nė tokė, ti do thjesht qė ata tė vriten ose tė gozhdohen, ose kanė duart e tyre dhe kėmbėt prerė gabimisht, ose qė ata tė dėbohen nga vendi. Kjo do turpin e tyre nė kėtė jetė, dhe nė jetėn qė vjen pret atyre njė dėnim tė madh. "(Kur'ani 05:37)

Besnikėri tė IS

Ēfarė ka dy turistė tė bėjė me veprėn paqartė tė "luftuar Perėndisė dhe Pejgamberit tė Tij, dhe tė nxisė ērregullime nė tokė"? Louisa dhe Marens vrasės ėshtė betuar pėr besnikėri ndaj IS. Tė dy Norvegjia dhe Danimarka janė pjesė e koalicionit global qė kontribuoi nė mėnyra tė ndryshme pėr tė luftuar IS. Louisa dhe Maren financuar luftėn kundėr IS nga pagimi i taksave dhe kėshtu fajtor pėr veprat penale tė mėsipėrme.

Sipas Muhamedit veten kėshtu qė ajo merr atė mbėshtetje dhe tė pajisur ushtarėt e njėjtė tė paguajė si vetė ushtarėve. Ky ėshtė shkaku i All-llahut sa mė shumė pėr tė.

"Ai i cili pajis njė luftėtar nė rrugėn e Allahut, do tė merrni njė shpėrblim tė ngjashme me tė tijėn, pa qė ai ia ul vlerėn shpėrblim Luftėtar nė mė tė vogėl." (Sunan Ibn Maxhe 2758)

varrezė masive me 34 pre koka krishterėt

Nė kėtė mėnyrė arsyeton Ėshtė veprimet. Louisa dhe Maren nuk janė unike, kohėt e fundit gjeti njė varr masiv me 34 tė krishterėve prenė kokėn nė Libi. 

Ne e dimė se Islami ėshtė djalli nė simbolizmin Asociimit prerja e kokės. Jezusi ėshtė famullisė dhe kisha ėshtė trupi dhe ėshtė e qartė se Satanai do tė bėjnė dallimin nė mes tyre.

Nė pritje tė kthimit tė Jezusit, Stefan Eliasson


stefan Eliasson

Reader Mail

Artikuj dhe videot qė janė bėrė nga tė tjera se Apg29.nu mund tė kenė pikėpamje qė blog vendrrjet nuk do tė ndajnė.


Skriv ut


Publicerat av Christer Åberg Saturday 5 January 2019 22:36 | Direktlänk | Nyhetsbrev | RSS


STÖD APG29.NU


0 kommentarer

OBS: Läsarmejl, artiklar, kommentarer och video som är skrivna och gjorda av andra än mig, (Christer Åberg, grundaren till Apg29), kan ha åsikter som jag inte delar.

Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?Do ai qė ndryshoi seks nė qiell?

transeksuale

Do njerėzit nė qiell qė ka ndryshuar seks pėrmes operacionit?

8

Läs allt!


Tė krishterėt janė duke u persekutuar mė shumė se kurrė

Open Doors Lista World Watch 2019

Image: Open Doors. 

Dyer tė hapura "vjetor World Watch Lista e krishterėve persekutuar tregon se 2019 ėshtė viti mė i keq ndonjėherė. Kjo ėshtė larg nga vitin mė tė vėshtirė qė kur filluan tė dhėnat.

19

Läs allt!


Mėkatarėt?

miq

Reader Mail nga David Billstrom Jezusi ėshtė modeli ynė kryesor rol pėr tė arritur jashtė pėr njerėzit qė nuk janė besimtarė. Kur Jezusi eci nė tokė, ai e dinte se ēfarė po ndodhte nė njerėzit qė erdhėn tek ai. Ai ėshtė i njėjtė sot.

2

Läs allt!


Njė muze i kryqėzuar McJesus nė Izrael

Kryqėzoje McJesus

Foto: SVT. 

Protesta nė Izrael kundėr Jani Leinonen McJesus "vepra arti", qė pėrshkruan njė kryqėzuar Ronald McDonald.

6

Läs allt!


Kristna TV-kanaler i Sverige

Kristen TV i Sverige

Det finns många bra svenska kristna tv-kanaler i Sverige. Både som går på satellit, kabel och webben! Här listas alla kanaler.

21

Läs allt!


Padėshiruara - Pjesa 17

Christer Åberg Pėrshėndetni

Tani unė vazhdoj me dridhje tim dhe vlerėsuar serial nga fėmijėria ime. Historia do tė rritet nė intensitet dhe tė bėhet edhe mė dramatike. Disa seksion shumė emocionuese dhe tė flakta tani shtrihet pėrpara.

0

Läs allt!


Njė heshtje Jesus - Njeriu qe vrau zėrin e Perėndisė - Pjesa 6

ushtar romak

Hans Jansson, Uppsala Herod Antipa na takohen pėrsėri nė historinė biblike. Kėtė herė ai qėndron pėrpara Jezusit. Ajo kishte qenė pas tre vjet qė nga prerja e kokės Gjon Pagėzori-sė.

2

Läs allt!


Keqe Lista - Njeriu qe vrau zėrin e Perėndisė - Pjesa 5

ushtar

Nga Hans Jansson , Uppsala Nuk ėshtė diēka e "zgjuar" dhe e keqja e veprimeve tė Herodit nė kontekst ne jemi duke pėrshkruar. Kjo sjell mua pėr atė qė ėshtė shkruar nė librin e Zanafillės.

5

Läs allt!


Profecia Kristin ėshtė e vėrtetė me kohėn tonė

- Njė profeci nė lidhje me fundin e kohės!

Profecia e lashtė nga 1800s flasin pėr Jezusin pėr tė treguar deri nė malet nė Suedi nė ditėt e fundit, dhe mė pas nė mal pėr tė gjithė pėr tė parė!

13

Läs allt!


"Zoti e bekoftė abortin dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės"

Reader Mail nga Nils 

Aborti - Mami

Njė grua tani kishte njė program Netflix Air ku ajo paguan haraē pėr abortin, dhe pėrfundon me fjalėt: "Zoti e bekoftė abortit dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės", dhe kėndojnė dhe valle me tė.

38

Läs allt!


Nė ferr, torturuar mėkatarėt

Nėse ju shkoni nė ferr, ju torturuar. Kjo ėshtė ajo qė Ferri ėshtė pėr. Ashtu si njeriu tė pasur nė Luka 16, ju do tė mundohen nė flakė. Tėrė mėkatarėt shkojnė nė ferr, dhe ata tė shkojnė atje pėr tė mundohen.

102

Läs allt!


Porsalindurit janė tashmė njė "ex"

Porsalindurit janė tashmė njė ish

Foto: Screenshot nga Facebook. 

Banorėt e New York City tani mund tė ndryshojė gjininė e tyre pa njė certifikatė mjekėsore. Pėr mė tepėr, ata mund edhe tė ndryshojė gjininė porsalindur tyre.

5

Läs allt!


Nėse keni lindur nė trupin e gabuar, ju mund tė lindni pėrsėri

Loui Sand

Foto: SVT. 

Louise Nelum Sanda Mali "Loui" Sand, 26, ėshtė njė yll suedez hendbollit i cili tani ndalet duke luajtur hendboll tė hetohet pėr dysphoria gjinore. 

2

Läs allt!


Christian Bale: Faleminderit Satana frymėzim

Reader Mail: Pelle Lindberg 

Christian Bale: Faleminderit Satana frymėzim

Foto: Nga TV4. 

Ēmimi pėr aktorin mė tė mirė shkoi pėr aktorin Christian Bale nė Vice filmit, i cili falėnderoi frymėzimin e tij: Satanit.

43

Läs allt!


Amerika News nė lidhje Suedi: Mikroprocesorėt futur pėr menaxhimin e monedhės nė Suedi

Reader Mail nga Nils 

mikroēip

Nė Stokholm, Suedi, zgjidhni 1000 pėr tė zgjedhur Shop me njė Microsystems vogla. Chips futur nėn lėkurėn e tyre.

55

Läs allt!


Prenumera på Youtubekanalen Apg29.nu

Ajo ka tė bėjė me Islamin

Ajo ka tė bėjė me Islamin

Reader Mail nga Stefan Eliasson Nė kėtė mėnyrė arsyeton Ėshtė veprimet. Louisa dhe Maren nuk janė unike, kohėt e fundit gjeti njė varr masiv me 34 tė krishterėve prenė kokėn nė Libi.

0

Läs allt!


Himlen TV7 intervjuar Christer Åberg

Christer är en känd bloggare bland både kristna och icke-kristna i Sverige. Han erbjuder Jesus som svar på aktuella samhälleliga och personliga problem. Programledare är Daniela Persin.

3

Läs allt!


kontrolli Antikrishti nė Kinė

kontrollit Antikrishti

Nga Holger Nilsson Nuk ėshtė tani njė realitet nė Kinė mund ndoshta shumica e tyre nuk sjellin nė - kjo ėshtė njė sistem i kontrollit qė ndoshta askush nuk ka qenė nė gjendje tė imagjinohet.

37

Läs allt!


Muslimanėt pastruar pas nate e Vitit tė Ri, por kjo nuk ėshtė Islami

Muslimanėt pastrimi

Picture: svt.se. 

Muslimanėt pastruar rrugėt e Gothenburg pas nate e Vitit tė Ri nuk ka tė bėjė me Islamin ka. Pėrfundimi I duhet tė marrė pėr shkak se ajo ėshtė dėgjuar gjithmonė "kjo nuk ėshtė Islami", pas njė terrorizmi pėrgjakshme myslimane - edhe pse Muhamedi dyja urdhėruar dhe kryer akte terroriste nė emėr tė Allahut.

2

Läs allt!


shpėtimi im - Christer Åberg

gomė shpėtimi

Kur ai kishte sjellė mua, unė u ndal dhe bisedoi me njė nga udhėheqėsit nė kishė Pentecostal nė hyrje me emrin Donald. Pastaj ai pyeti: "A doni qė tė shpėtohet?" Edhe pse unė nuk e di se ēfarė kjo ishte pėr diēka kam thėnė ...

0

Läs allt!


Transpersoner befriade av Guds kärlek

En mycket stark dokumentär om transpersoner som har blivit befriade av Guds kärlek.

5

Läs allt!


Dagens ord

Vecka 03, lördag 19 januari 2019 kl. 01:04

Jesus söker: Henrik!

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? - Be den här bönen:

Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som min Herre och Frälsare. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Jag ber om förlåtelse för alla mina synder. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!

Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. - Joh 3:16Ata duan pėr tė kolonizuar Marsin, por nuk udhėtojnė nė hėnė

Myshk dhe Mars

Picture: di.se. 

Kompania Electric makinė themelues Tesla dhe CEO Elon Musk ėshtė duke planifikuar pėr tė dėrguar njerėzit e tjerė nė Mars dhe ėndėrr e kolonizuar planetin. 

29

Läs allt!


Christer Åberg sjunger: Vem är Kungen i djungeln?

Måste bara ses! Christer Åberg sjunger och spelar ukulele sången: Vem är Kungen i djungeln? 

3

Läs allt!


Tio år sedan min fru Marie och vår son Joel dog

För tio år sedan den 21 december dog min fru strax innan klockan 12 på natten och vår nyförlöste son Joel dog sedan halvfemtiden på morgonen den 22 december.

1

Läs allt!


Senaste kommentarer


Homoseksualitetit dhe tė njėjtit seks marrėdhėnie - Stefan Gustavsson

Ēfarė thotė Bibla pėr homoseksualizmin? Tekstet biblike dhe argumenti racional ėshtė e ndriēuar nė njė mėnyrė shumė tė thjeshtė, nė njė leksion shumė tė mirė nga Stefan Gustavsson. 

8

Läs allt!


Nėse keni nevojė pėr njohuri tė madhe pėr tė shpėtuar?

Ruhen nė qiell

Pėrndryshe ju nuk mund tė fitojė njerėz tė tjerė pėr tė Jezu Krishtit. Prandaj, ėshtė e rėndėsishme tė dini se ēfarė ėshtė nė Bibėl dhe se si tė jetė i shpėtuar. Bibla thotė qė ju duhet tė dini se keni jetėn e pėrjetshme. Si mund ta dimė kėtė? 

4

Läs allt!


Vision för själars frälsning 2019

Läsarmejl av nils 

Vision

Må denna vision motivera oss för själars frälsning år 2019. Lester Sumrall 1913-1996, blev en världsvid missionär efter denna vision år 1931.

3

Läs allt!


Bashkėjetesa nuk ėshtė, nuk ka qenė kurrė dhe kurrė nuk do tė jetė njė martesė

1495636808-qengji-brollop.jpg

Pėr tė pėrshtatur pėr partneri i tha qė tė ketė marrėdhėnie seksuale me njėri-tjetrin, kjo ėshtė e njėjta gjė qė ju jeni tė martuar me njėri-tjetrin. Por kjo nuk ėshtė nė pėrputhje me Biblėn.

4

Läs allt!


kafshėt Bibla

kafshėt Bibla

A e dini se Bibla flet shumė pėr kafshėt? Kėtu unė kam njė listė tė gjatė e shumė kafshėve nė Bibėl dhe disa insekte me referenca biblike! Ju lutemi tė gėzojnė!

2

Läs allt!


Sfondi pėr kėrkim shpirtėror tė njeriut

viewfinder

I Sigvard Sword Nė tim shkrim shpresė profetike kėsaj, kam vėnė shėmbėlltyrėn e Jezuit nė lidhje me "humbur djalin e / återvunne" (Luka 15) si njė sfond ilustrues, njė paraqitje qė mbetet i ngjarjeve shekullore tė mėparshme. 

0

Läs allt!


Paligjshme pėr tė treguar se gratė ishin pre koka nga muslimanėt

Ajo ėshtė e paligjshme pėr tė treguar tė vėrtetėn pėr tė dy turistėt femra nė Marok u pre koka nga muslimanėt.

12

Läs allt!


Kėtu ėshtė njė grua bjonde pre koka nga muslimanėt

Kėtu ėshtė njė grua bjonde pre koka nga muslimanėt

Dy gra tė reja bjonde nga Skandinavia u pre koka nga muslimanėt, kur ngritėn kampin e tyre nė Marok. Ajo e quan vrasjen e grave, akteve tė terrorizmit, e cila natyrisht ėshtė, por njė term mė i saktė ėshtė se ajo ėshtė njė vrasje me motive fetare islame tė frymėzuara nga Kurani.

11

Läs allt!


Dhjetė vjet mė parė, gruaja ime Marie dhe djali ynė Joel vdiq

Dhjetė vjet mė parė, mė 21 dhjetor vrau gruan time pak para orės 12 tė natės dhe djali ynė nyförlöste Joel vdekur qė nga katėr e gjysmė tė mėngjesit tė 22 dhjetorit.

1

Läs allt!


Njeriu qė vrau zėrin e Perėndisė - Pjesa 2: Dance of Death

Nga Hans Jansson , Uppsala Ishte kjo valle edhe Herodiada tė shikuar pėrpara. Nė sytė e saj tė errėt mund tė gjeni hämndbegärets praktikues flakėron flakė. Ajo ishte njė grua krenaria dhe lakmia e tė cilit pėr pushtet mund ta shtyjė atė nė ēdo gjė. 

0

Läs allt!
Apg29 har tusentals bloggartiklar! Gå vidare till fler artiklar:

NÄSTA


STÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 55 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 35 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 18 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 13 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Sedan 23:42 2013-08-16 har det varit 464 258 539 sidvisningar på Apg29! Apg29 har just nu 17 125 bloggartiklar, 93 220 kommentarer och 61 262 bönämnen.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp