Surfar nu: 588 www.apg29.nu

E padėshiruar - Pjesa 18

Christer Åberg padėshiruar

Pjesa 18 e serialit tim nė lidhje me fėmijėrinė time. Ne kemi ardhur nė shkollė tė mesme, kur kam filluar nė klasėn e shtatė. Kjo pjesė do tė papritur ju, tė cilin ajo e bėri pėr mua kur ajo ndodhi.

Ishte kjo dita e parė e shkollės ka ndodhur? Njė ditė pas peticionit kur ne do tė shkojnė me mėsuesit tanė pėrkatėse tė klasės nė klasat tona? Ishte kjo pushimin e parė? Unė vėrtetė nuk e mbaj mend, por unė e di se ishte shumė herėt, pasi I kishte ndryshuar klasėn dhe ka filluar nė shkollėn e mesme si detyroj ime e parė ka treguar deri.

Edhe pse unė kishte ndryshuar mjedisin dhe klasa dukej mob Hawks mua nė tė njėjtėn kohė me syrin e tij tė mprehtė dhe tė vėnė kthetrat e tyre nė mua. "Ah, nuk kemi njė flijim mob se ne mund tė shtrėngojė!" Ata thithur me tė vėrtetė pėr mua, ajo ishte njė lloj i energjisė shpirtėrore qė mbretėronte. A do tė ndonjėherė tė jetė e lirė?

Dera e klasės sime me klasėn shenjė 7k tė ulėt nė cep tė korridorit. Nė anėn e djathtė 8K ulėt dhe 9K nė tė majtė.

Kėto klasa ishin klasa tė veēanta pėr ata qė pėr njė arsye apo njė tjetėr, e kishte tė vėshtirė pėr tė ndjekur ritmin e njė klasė tė rregullt. Klasa, e cila nuk ishte veēanėrisht i madh, i pėrbėrė nga dy djemtė dhe vajzat, dhe disa emigrantėve.

Njė nga njė vajzė e emigrantėve ishin nja dy vjet mė tė vjetėr se ne, por ai ishte i vendosur ende nė kėtė klasė pėr ndonjė arsye.

Siē ju thashė mė parė, unė nuk ishte vėnė nė kėtė lloj tė klasės qė kam gjetur tė vėshtirė pėr tė mbajtur lart, por pėr mua pėr tė marrė larg nga bullies mia.

Por pėr shkak se unė ishte aq i frikėsuar dhe ngacmohet, dhe si rezultat i saj ishte bėrė shumė i pasigurt, kisha sigurisht edhe e vėshtirė pėr tė mbajtur me shkollėn. Unė kisha ratings abysmal kur kam mbaruar klasėn e gjashtė.

Por gjėja e ēuditshme ėshtė se ajo nuk punon pėr tė lėvizur nė viktimėn ngacmimi. Ajo ka diēka me atė qė ju bėn tė nxjerrė bullies tė reja pėr veten e tij. Ėshtė vetėm si ajo reklamon: "Eja! Dhe detyroj mua unė jam njė tė gatshėm bullies viktimave tė shkojnė pėrpara!"

Nė pushim beblandades tri klasa tė ndryshme nė korridor jashtė. Kjo ishte njė ekip Motley, dhe ne nuk e njohim njėri-tjetrin. Nė shumė pak, unė kam qenė tė panjohur me kėtė mjedis. Unė qėndrova me shokėt e klasės e mia tė reja, biseduam dhe u pėrpoq pėr tė marrė kushineta e mia nė mjedisin e ri.

Kjo ėshtė kur ai tregoi up, detyroj i gjatė, Mikaeli, njė ngatėrrestar i njohur nė klasė 9k. I ishte kthyer kundėr tij, por mė pas ai mori mua, unė u kthye dhe pa se sa ai ishte. Ai ishte i gjatė, i hollė dhe i pėrkulshėm, mė shumė se sa mua. Kjo ishte hera e parė qė kam takuar atė. kurrė nuk e kishte parė atė mė parė.

Ne shpejt erdhi pėr tė luftuar dhe kam rrahur njė goditje shumė tė dhunshme pėr atė kėshtu qė ai mori njė gjak nga hundėt. Por ne ishim edhe nė mesin e shokėve tanė tė cilėt mbushur korridorin rreth nesh, ndėrsa gjaku i derdhur nga hunda e tij.

Qė nga Michael ishte shumė mė e gjatė, mė tė mėdha, mė tė fortė dhe mė tė vjetėr se unė, kėshtu qė unė pėrfundoi shpejt nė pah dyshemenė e korridorit qė ishte ndotura nga tė gjithė ata qė u zhvillua nė dhe nga dera si tė ishte e drejtė dhe tri klasat.

Por, kur kemi luftuar mė, mėsuesi im i klasės Ingrid Ljunggren me njė ritėm tė furishėm dhe kam menduar se tani unė jam avhyvlad shumė se gjėja e parė qė kam bėrė nė shkollėn e re ishte pėr tė luftuar.

Ajo kapi krahun Michael dhe e ēuan nė mėnyrė tė vendosur nė klasėn e saj. Ajo ishte shumė mė e vogėl se sa skranglige gjatė Michael, veshur me njė skaj dhe poliomielitit jakė, por ai nuk kishte zgjidhje, por pėr tė ndjekur. Unė u la nė sallėn midis tė gjithė studentėt tė cilėt mbushur me njerėz, kur ata u pėrpoqėn tė hyjnė nėpėr porta pėr tė gjetur se ēfarė ka ndodhur.

Pėr shkak tė gjithė njerėzit nė para meje, unė nuk e di se ēfarė ka ndodhur, por kam dėgjuar shumė! Oh, se si ajo qortoi atė! Tė madhe, habinė time tė madhe qė ajo mė mori nė mbrojtje! Ajo qėndroi nė anėn time dhe qortoi atė pėr shėnime! Kjo ishte fjala, ajo shkroi. Unė kurrė nuk kam pėrjetuar ndonjėherė qė dikush mė kapi nga mbrojtja.

Kur shkova nė Torpa Shkolla kishte disa vajza akuzuar mua pėr prishjen kėshtjellėn e tyre borė kishin ndėrtuar gjatė dimrit. Kur unė u pėrpoq pėr tė ankohen nė lidhje me akuzėn padrejtė e ish-mėsuesi im kishte ajo vetėm tha: "A nuk e fajėsojnė larg nga ju"

Por tani ajo ishte ndryshe. Ingrid Ljunggren mė mori nė mbrojtje! Shpėrthimi i saj u dėgjua larg dhe tė gjerė nė korridoret e gjata. Nuk ishte vėshtirė se kushdo qė mund tė shmangur dėgjuar ēfarė ka ndodhur. Kjo ishte njė pėrvojė e re pėr mua se dikush mori anėn e mua. Unė nuk ishte pėrdorur pėr kėtė.

Kjo pėrvojė qė dikush mbrojti mua, unė do tė pėrvoja e parė nė klasėn e shtatė, kur isha trembėdhjetė vjeē.

mėsues Michael femra gjithashtu doli nga klasėn e tij dhe veten se ēfarė po ndodhte. Ajo ishte njė pak mė tė vjetėr dhe sė shpejti do tė dalin nė pension.

Pas yelling Mikael do Ingrid jashtė pėr mua qė qėndronte nė korridor tronditur dhe i habitur. Gruaja i vogėl, por shumė i vendosur doli pėrpara pėr mua nė mesin e tė gjithė nxėnėsve. Gjatė gjithė kohės time nė shkollė tė mesme, e pashė atė, kurrė ndonjė gjė tjetėr se i veshur me njė skaj. Tani, unė mendova se ishte koha pėr mua pėr tė marrė shpėrthim tjetėr. I kishte goditur njė gjak nga hundėt pėr Michael.

Kur ajo m'u afrua steeled veten pėr tė marrė yelling. Kur ajo presion pėrpara midis tė gjithė shokėve tė mi dhe nxėnėsit e klasave tė tjera u pėrpoqėn pėr tė kaluar atė sa mė mirė unė mund tė. Ajo ishte ende i zemėruar dhe i mėrzitur nga yelling Mikael. 

Dhe ajo mė tha:

- Ajo ėshtė bėrė shumė mirė pėr ju pėr tė rrahur nosebleeds nė Michael!


Emrat e shumicės sė njerėzve nė kėtė histori, unė tallem, apo vetėm e pėrmendi emrin e parė ose jo emrin nė tė gjitha, pėr tė mos zbulojė ato. Por emri i Ingrid Ljunggren ėshtė e drejtė e saj. Ajo ishte njė mėsues i madh dhe person i mrekullueshėm qė do tė thotė shumė pėr mua.


Tė gjitha aksionet deri mė tani nė padėshiruar

Pjesa 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Ky serial ėshtė historia ime e jetės nga fėmijėria e tutje. I them lakuriq dhe sinqeritet. Njė shumė Unė kurrė nuk kam thėnė ju nė lidhje mė parė. Disa emra nė histori janė fiktive.


submit to reddit


Vill du bli frälst?

Ja

Nej


Publicerades torsdag 1 januari 1970 01:00 | | Permalänk | Kopiera länk | Mejla

3 kommentarer

Johanna Tue, 22 Jan 2019 11:05:00 +010

Åh vad det måste betytt enormt mycket för dig detta med att fröken gjorde så som du beskrev här i slutet. Du har inte haft det lätt i din uppväxt ser man.

Svara


Lena Henricson Tue, 22 Jan 2019 13:44:01 +010

Tack gode Gud! 👍

Svara


Johanna Wed, 23 Jan 2019 09:16:28 +010

Skynda dig nu och kom med nästa del i den här följetången 😊. Så spännande och bra att läsa.

Svara


Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?


Prenumera på Youtubekanalen:

Vecka 25, tisdag 18 juni 2019 kl. 04:54

Jesus söker: Björn, Bjarne!

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!


Senaste bönämnet på Bönesidan
måndag 17 juni 2019 22:10

Bed att Nathalie vill komma och hälsa på mig denna sommar också, sist hade vi
väldigt roligt och trevligt tillsammans så får hon också lite miljöombyte som
hon kan behöva.

Aktuella artiklar


Senaste kommentarer


STÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 55 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 35 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 18 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 13 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp