Surfar nu: 505 www.apg29.nu


Прво на основите на учењето Христово - Пока&#

Прво на основите на учењето Христово

Покајанието е дар од Бога. Ние не можеме да се покае за својата сила. Тоа е Божјиот дејствување и работа во нас. 

Евреите 6: 1. Затоа, да ја напушти првата принципите на учењето Христово и се стремиме кон она што припаѓа на совршенство. Да не повторно да се постават темелите на покајанието од мртви дела и на верата кон Бога, 2 на доктрината на крштевањето и положување на раце, за воскресението на мртвите и вечниот суд.

Во основата на учењето Христово беше првиот кој предава на новите верници. И ако ова е основите, важно е дека ние ги знаеме и да го разбере она што тие се залагаме за. 

Матеј 28:19. Затоа одете и направете ги сите народи. Крштавајќи ги во Отецот и Синот и Светиот Дух. 20. Научете ги да ги почитуваат сето она што ви го заповедав. И ете, Јас сум со вас секогаш, до самиот крај. Амин.

Знаење?

Оваа основна настава беше многу внимателен да ги учат новите верници. Вие не треба големо знаење за да биде спасен. 

Немав големо познавање на Бог и Исус кога ќе се спаси. Всушност, јас точно знаел ништо. Јас да ви кажам во повеќе детали за ова во мојата книга несаканите. 

Еден мој пријател ме одведе во Пентекостите црква во Ljungby кога имав дваесет години. Тоа беше утро состанок на неделата. Седнав во текот на состанокот во добро порибено црква и го зедов точно ништо. Недела, потоа зеде нејзиниот пријател со мене назад во Пентекостите црква, и јас разбрав тогаш исто така, толку многу, тоа не е ништо! 

По средбата, некој праша дали сакам да се спаси. Не знаев што зборот значи. Покрај тоа, јас никогаш не било побарано, ниту потоа. Тоа е единствениот пат некој да го стави ова прашање за мене. Но, јас, сфатив дека има нешто во врска со Исус што ми требаше. Што беше тоа за нешто што јас не знам, но имаше нешто за Исус. Па реков да! 

Има, јас го прифати Исус и мојот живот се трансформира. Јас бев спасен и сите мои гревови се простени. Тоа беше Исус кој ме спаси дека сум бил прима. На жива личност на Исус Христос, а не дека сум имала големо знаење. Тоа траеше повеќе од доволно за да ја примив Исус. 

Ако знаењето беа штедење нема да има потреба Исус. Но, сега тоа е Исус кој го спасува, поради што му е што треба да се добие. 

Се што треба да знаете е дека треба да го прифатат Исус. Можете да знаете колку теологија насекаде, но немате Исус, тогаш не се зачувани. Тоа е Исус Христос, кој го спасува и никој друг. 

Но, бидејќи вие сте добиле Исус, вие ќе треба основни настава во учењето Христово. Тоа е она што Исус вели во Матеј глава 28 ние гафови порано. Ова основно образование може да се добие во локалното христијанско библиските црква која што припаѓаат.

Во основата на учењето Христово

Кои се основите на доктрината на Христос? 

  1. покајанието од мртви дела 
  2. вера во Бога
  3. крштевање 
  4. рака по завршувањето
  5. воскресение
  6. вечен суд

покајание

1 Сол 1: 9. За тие самите кажуваат за нас, како ние се добиени од вас и како  се сврте кон Бога од идолите   да му служи на живиот и вистински Бог, 10 и да чекаат од небото на својот Син, кого го воскресна од мртвите,  Исус, кој ни го спасува  од гневот што доаѓа.

Покајанието е свртување од било што на Бога. Во текстот се вели дека тие се претвори од идолите кон Бог. Пред тие да служат на идолите, сега тие служат на Бог. 

Покајанието прогласен и Јован Крстител и на Господ Исус Христос. 

Јован Крстител:

Matte 3: 2. и рече: Покајте се, зашто небесното царство е близу.

Исус Христос:

Матеј 4:17. Од тоа време Исус почна да проповеда и да се каже, Покајте се, зашто небесното царство се приближи.

подарок

Библијата вели дека покајанието е подарок. 

Дела 11:18. Кога го чуја тоа, тие го дадоа својот мир, и Го славеа Бога, велејќи: Тогаш ја  дал Бог на народите покајание  што ги носи животот.

Покајанието е дар од Бога. Ние не можеме да се покае за својата сила. Тоа е Божјиот дејствување и работа во нас. 

Дела 05:31. Бог има со својата десна рака подигната на принцот и Спасител, за да  им даде на Израел покајание   ch прошка.

Тоа е Бог кој дава покајание. Ние не може да се земе. Тоа е дар Божји и акција во нас. 

Кога ќе се сврти кон Бога, и тој го прави чудо во таков човек: Спасение на кои читаме порано во 1 Солунјаните 1:10. Во Дела 11:18 читаме дека покајанието ги носи животот. Таа ги зема креативни чудо во внатрешноста на еден таков човек, кога таа се кае.

добиваат Исус

Јован 1:12. А на сите што Го примија, им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име. 13. Оние кои се  родени   ниту од крв, ни од волја на телото, ни од волја на маж, туку  од Бога .

Покајанието е да се сврти кон Исус и да го прифатат. Ќе примите Исус од страна на барајќи од него да дојде во срцето. Кога ќе дојде Христос во срцето, и го спасува таква личност. Тоа не е молитва која спасува, но Исус Христос, како што ги добиваат. 

Тоа не е она што ќе го направите тоа спасува, но тоа е она што Исус го направи за вас на крстот. Некои печатот дека треба да се "направи ова и дека" да се спаси, но потоа го поништи она што Исус го направи. 

Тие веруваат дека тоа не е доволно да добиваат Исус, но вие исто така мора да се покае, но потоа самиот чин на спасение, а не Исус. Тие забораваат дека постои покајание кога ќе се сврти кон Исус и да го прифатат. 

Тоа е кога ќе го прифатат Исус како Исус влегува на тоа лице за внатрешни работи и да се направи креативен и избавителен подолу. 

плодот

Матеј 3: 8 Затоа носат плодови достојни за покајание.

Кога обратна ти го носиш автоматски плодови на покајание. Вие не може да изнуди овошје, но тоа е резултат на Божјата акција во вас. Тоа не е плод кој е избавителен. Можете да вроди со плод, бидејќи Бог ќе се спаси. 

Дела 26:20. но почна да го проповеда само на оние кои беа во Дамаск и во Ерусалим, и во текот на земја Јудеја, а потоа и на неевреите, дека тие треба да  се покајат и да се сврти кон Бога, а не дела достојни за покајание .

Да не прават работи што треба да се спаси - правиш дела што ќе се спасиш. Ако дела ви заштедува не треба Исус. Но, сега не зачувува дела во светот, зошто ви треба Исус Христос!

ловци

Матеј 4:19. Тогаш тој им рече: Следете ме, и  Јас ќе ве направам  ловци на луѓе.

Ние мора да се следи Исус и тој го прави чудо во нас и ни направам ловци на луѓе. Ако го следиме Исус, ние автоматски ќе оди на риболов луѓе - победа луѓе. Ние не треба да се направи обид. Исус е тој кој го прави. Добиеме луѓето, а не да се спаси, туку затоа што ние сме спасени. 

Мојот прв пат се спаси, јас не знам толку многу. Она што беше мојот повик, јас не. Јас сигурно дури и не знаев дека сум бил повикан на рибарите - да победи на луѓето за Исус Христос. Јас завршив само во оние ситуации каде што морав да одговорам дека сум верувал во Исус Христос. Всушност, јас не се разбере дека кога сведочеше за мојот Господ Исус Христос. 

тогаш таквата ситуација е дека понекогаш и јас сведочеше за Исус кога работев како ноќ Портер во хотел. Тогаш се случи тоа дека има и такви кои ме праша за Бога и Исуса. Се обидов да се одговори на нив колку што можев. 

Јас завршив потоа и во оние ситуации каде што морав да одговорам за мојата вера и сведоштвото на Исуса. Јас не направи напор. Сум бил спасен, а тоа е Исус кој ме направи Ловец на луѓе.

Целиот Библијата е полна со зборот покајание. Покајанието е библиски и таа е една од првите принципи на доктрината на Христос. 


Tack för att du läser Apg29. DELA gärna till dina vänner. Du kan också stödja Apg29 genom att sätta in en valfri GÅVA på BANKKONTO 8169-5,303 725 382-4. På internetbanken går det att ställa in så att du automatiskt ger en summa varje månad. Men om du hellre vill kan du SWISHA in en frivillig summa på 070 935 66 96. Tack.


Vill du bli frälst?

Ja

Nej


Publicerades lördag 6 juli 2019 12:34 | | Permalänk | Kopiera länk | Mejla

8 kommentarer

Steven Sat, 06 Jul 2019 13:30:39 +020

Off topic, kanske Christer gör en artikeln om detta; https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=161&artikel=7255916

Lyssna gärna hur Daniel rättfärdigar sin homosexuella tro. Jämför det med troende som lämnar sina kyrkor p g a samkönade äktenskap, accepterande av homosexualitet eller andra synder.  

Svara


Tomas N Sat, 06 Jul 2019 13:35:08 +020

Bra undervisning.

Uppenbarelsen om att Gud verkligen finns och att Jesus är Guds son måste oftast komma ifrån att någon har predikat eller delat evangeliet. Den viktigaste omvändelsen till Gud är ett övernaturligt verk som är både Guds verk och människans vilja och val i samverkan.

Men annars tror jag det finns en allmän kamp och fundering som människor har som är kopplad till samvetet och att Gud har ett frö hos varje människa som gör sig till känna. Där kan man nog prata om olika omvändelser i det stora och det lilla ifrån det onda till det goda

Människan är ansvarig för sina handlingar ,men kan inte frälsa sig själv.

Inom calvinismen har uppstått en missuppfattning som gör att människor väntar på att Gud skall "ge" omvändelse. Jag tror det handlar om att vi skall med hjärta och handlingar ifrån det onda och att det är Gud som genom Helige ande uppenbarar om synd så att vi kan omvända oss.

Han låter i sin kärlek och barmhärtighet sitt ljus lysa över våra situationer så att vi med vårt hjärta omvänder oss. Det är i mina ögon ett samspel.

Jag tycker även Torben Söndergård har en bra liknelse med det samspelet som liknar ett schackparti där Gud väntar på vår respons på vad Han har gjort

Svara


Bengt j Sat, 06 Jul 2019 14:12:46 +020

Det är tragiskt med människor som daniel

Likaså Gabriel Forss som nu lever med en man

Och menar att det går ihop med kristen tro

Han behöver få en inre nöd för detta

Så han slutar med det

Svara


Eva Sun, 07 Jul 2019 10:09:04 +020

Det var så roligt att läsa om hur / när du blev frälst, Krister. Du " fattade ingenting " men förstod ändå att du behövde Jesus. När jag läser det blir jag nästan lite avundsjuk på att det var så lätt för dig att förstå det.

Själv har jag haft svårare att acceptera detta tidigare i livet. Trots att jag besökt många frikyrkomöten och även jag fått frågan om jag "ville bli frälst". Jag förstod inte varför jag skulle vilja det, eller vad det innebar. För mig har det alltid varit viktigt att förstå. Det kanske har legat mig i fatet många ggr. Detta att vara tvungen att analysera och förstå för att kunna ta till mig något. Samtidigt kanske det ibland även varit en välsignelse, eftersom jag aldrig stänger dörren till något innan jag vet mer om saken.

Du har tagit emot Jesus Kristus "som ett barn" och Jesus sa ju själv att vi skulle bli som barn för att Guds Rike tillhörde just sådana. Men sedan skulle vi växa till i kunskap och insikt om Gud och Sanningen. Jag avgjorde mig också för Kristus en gång , men det var efter besök av andra kristna som gav mig en tidning där jag kunde ta del i mycket som Jesus sagt och gjort. Då började jag läsa Bibeln ( NT ) själv, och blev " gripen " av budskapet. Det var som att komma hem ! Plötsligt insåg jag att det FINNS en Sanning och att det onda i världen en dag får sin rättfärdiga dom. Och det underbara löftet om evigt liv i Guds Rike för de troende / frälsta.

Svara


Eva Sun, 07 Jul 2019 10:18:25 +020

Vill tillägga att jag omvände mig. Fick ett nytt tänkesätt, en ny syn på livet. Jag slutade röka och levde som om Kristus alltid befann sig bredvid mig. Så omvändelsen är avgörande.

Svara


Stefan Jonasson Sun, 07 Jul 2019 20:18:25 +020

Jag tror att grunden för frälsningen är pånyttfödelse.. Att man blir en ny skapelse i KRISTUS. *Rom 6:3 vet ni då inte att vi alla som har blivit döpta till KRISTUS har blivit döpta till hans död*... Synda naturen död och begraven.. Den nya skapelsen lever i KRISTUS.. Synden är dömd i KRISTI KROPP en gång för alla vi har försonats med GUD genom att tro och ta emot frälsningen..

Svara


Stefan Jonasson Mon, 08 Jul 2019 07:56:33 +020

1kor 3:11 någon annan grund kan ingen lägga än den som är lagd.. JESUS KRISTUS.. Om någon bygger på den grunden med guld silver eller ädla stenar eller trä hö och halm... *Den dagen* skall det visa sig hur var och en byggt...

Svara


Sven Thomsson Mon, 08 Jul 2019 09:30:10 +020

När man blir frälst upplever man livsförvandling. I samma stund som man tar emot Jesus "föds man på nytt till ett levande hopp" och "blir en ny skapelse i Kristus". Man upplever omvändelse från det gamla livet och får ett nytt, förvandlat liv.

Det som man ägnade sig åt i det gamla syndalivet förbleknar och man får ett nytt sinnelag och nya intressen enligt Bibelns ord: "Det gamla är borta och något nytt har kommit" (2 kor. 5:17).

Svara


Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.


Prenumera på Youtubekanalen:

Vecka 29, torsdag 18 juli 2019 kl. 21:18

Jesus söker: Fredrik, Fritz!

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!


Senaste bönämnet på Bönesidan
torsdag 18 juli 2019 19:45

Be för en arbetsplats där det hela tiden är en massa tjafs i mötet med vårdtagare, be om ett Guds ingripande i Jesu namn.
DETTA ÄR ETT AKUT LÄGE🙏

Morsan reklam


Aktuella artiklar


Senaste kommentarerSTÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 55 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 35 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 18 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 13 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp