Surfar nu: 520 www.apg29.nu


S pari bazat e doktrins s Krishtit - Pendim

S pari bazat e doktrins s Krishtit

Pendimi sht nj dhurat nga Perndia. Ne nuk mund t veten pendohen pr fuqin e tyre. sht veprim i Perndis dhe punojn n ne. 

Hebrews 6: 1. Prandaj, le t largohet nga parimet e para t doktrins s Krishtit dhe t prpiqen drejt asaj q i prket prsosjes. Le t mos ri-hedhur themelet e pendimit nga veprat e vdekura dhe nga besimi te Perndia, 2 t doktrins s pagzimit dhe t vnies s duarve, t ringjalljes s gjykimit t vdekur dhe t prjetshme.

Bazat e doktrins s Krishtit ishte i pari q msoi besimtart e reja. Dhe n qoft se kjo sht e bazat, sht e rndsishme q ne i njohim ata dhe t kuptojn se far ata qndrojn pr t. 

Mateu 28:19. Shkoni, pra, dhe bni dishepuj nga t gjitha kombet. Pagzuar n Atit e t Birit dhe t Shpirtit t Shenjt. 20. Msojini t zbatojn t gjitha gjrat q un ju kam urdhruar. Dhe ja, un jam me ju gjith ditt, deri n fund. Amen.

Njohuri?

Ky msim themelor ishte shum i kujdesshm pr t'i msuar besimtart t reja. Ju nuk keni nevoj pr njohuri t madhe pr t'u shptuar. 

Un nuk kishte asnj njohuri t madhe t Perndis dhe Jezusit, kur un kam ruajtur. N fakt, e dija saktsisht asgj. Un ju them n mnyr m t detajuar n lidhje me kt n librin tim e padshiruar. 

Nj mik i imi m mori n Kish Pentecostal n Ljungby kur isha njzet vje. Ishte nj takim t dieln n mngjes. Un u ul n t gjith takimin n kishn e pajisur mir dhe mora pikrisht asgj. E diel, pastaj mori mikun e saj me mua prsri n Kish Pentecostal, dhe kam kuptuar pastaj edhe vetm sa m shum, q nuk sht asgj! 

Pas takimit, dikush e pyeti nse kam krkuar pr t shptuar. Un nuk e di se far do t thot fjala. Prve ksaj, un kurr nuk kishte qen i krkuar, e as m pas. sht e vetmja koh kur dikush ka vn kt pyetje pr mua. Por un, kuptova se nuk ishte dika n lidhje me Jezusin q un e nevojshme. far do t ishte pr dika q un nuk e di, por nuk ishte dika n lidhje me Jezusin. Kshtu q un thash po! 

Atje, pranova Jezusin dhe jeta ime u transformua. Un u ruhen dhe t gjitha mkatet e mia jan falur. Jezusi ishte ai q m shptoi se un kishte marr. Personi i gjall i Jezu Krishtit, dhe jo se kam pasur nj njohuri t madhe. Ajo zgjati m shum se e mjaftueshme q kam marr Jezusin. 

Nse njohuri ishin kursimi do t ket nevoj pr Jezusin. Por tani ajo sht Jezusi i cili shpton, prandaj sht e atij q ju duhet t merrni. 

T gjith ju duhet t dini sht se ju duhet t pranoni Jezusin. Ju mund t dini se si shum teologji kudo, por ju nuk keni Jezusi, ather ju nuk jeni t shptuar. Ajo sht Jezu Krishti q shpton dhe askush tjetr. 

Por, pasi q ju keni pranuar Jezusin, ju do t duhet udhzime themelore n doktrinn e Krishtit. Ajo sht gjithashtu ajo q thot Jezusi tek Mateu kapitulli 28 ne cituar m par. Kjo arsimi baz ju mund t merrni n nj kish lokale t krishter biblik q ju takojn.

Bazat e doktrins s Krishtit

Cilat jan bazat e doktrins s Krishtit? 

  1. pendimi nga vepra t vdekura 
  2. Besimi n Zot
  3. pagzim 
  4. dora e mbarimit
  5. ringjallje
  6. gjykimi i prjetshm

pendim

1 Sel 1: 9. Pr ata tregojn veten e tyre pr ne, se si ne u pritn nga ju dhe si ju  kthyer nga idhujt te Perndia   pr t'i shrbyer Perndis s gjall e t vrtet, 10 dhe pr t pritur prej qiejve Birin e tij, t cilin ai e ngjalli prej s vdekurish,  Jezusin, q na liron  nga zemrim q po vjen.

Pendimi sht nj largim nga do gj ndaj Zotit. Teksti thot se po ktheheshin nga idhujt te Perndia. Para se t kishin shrbyer gjithashtu idhujve, tani ata shrbyen Perndis. 

Pendimi shpallur si Gjon Pagzori dhe Zotit Jezu Krisht. 

Gjon Pagzori:

Mat 3: 2. dhe tha: Pendohuni, sepse mbretria e qiejve sht afr.

Jezu Krishti:

Mateu 4:17. Q nga ajo koh Jezusi filloi t predikoj dhe t thot: Pendohuni, sepse mbretria e qiejve sht afr.

dhurat

Bibla thot se pendimi sht nj dhurat. 

Veprat 11:18. Kur i dgjuan kto, ata i dhan qetsuan dhe prlvdonin Perndin, duke thn: Pastaj i ka  dhn Perndia johebrenjve edhe pendimin  q sjell jetn.

Pendimi sht nj dhurat nga Perndia. Ne nuk mund t veten pendohen pr fuqin e tyre. sht veprim i Perndis dhe punojn n ne. 

Veprat e Apostujve 5:31. Perndia ka me dorn e djatht ngritur n Princit dhe shptimtar pr t'i  dhn Izraelit pendimin   ch falje.

Perndia sht ai q i jep pendim. Ne nuk mund ta marrin vet at. Kjo sht nj dhurat dhe veprimit t Perndis n ne. 

Kur t kthehen te Perndia, dhe ai e bn nj vepr t fuqishme n nj njeri t till: Shptimi n t ciln lexojm n fillim t 1 Selanikasve 1:10. N Veprat 11:18 lexojm se pendimi sjell jetn. Ajo merr nj mrekulli krijuese n brendsi nj person i till kur ajo pendohet.

Merre Jezusin

Gjoni 1:12. Por, sa m shum q e pranuan, atyre Ai u dha pushtetin t bhen bij t Perndis, atyre q besojn n emrin e tij. 13. Ata q kan  lindur   nga gjaku, as nga vullneti i mishit, as nga vullneti i njeriut, por  nga Perndia .

Pendimi sht q t kthehet me Jezusin dhe t pranojn at. Ju merrni Jezusin duke i krkuar atij t hyj n zemr. Kur Jezusi vjen n zemr, dhe ruan nj person t till. Nuk sht lutja q shpton, por Jezu Krishtin, ata marrin. 

Kjo nuk sht ajo q ju bni q ju kursen, por kjo sht ajo q Jezusi bri pr ju n kryq. Disa shtyp q ju duhet t "bjn kt dhe se" pr t shptuar, por pastaj zhvleftsoj at far ka br Jezusi. 

Ata besojn se kjo nuk sht e mjaftueshme pr t marr Jezusin, por ju duhet gjithashtu t pendoheni, por ather vet akti i shptimit, jo Jezusi. Ata harrojn se nuk ka pendimi kur t kthehet tek Jezusi dhe t pranojn at. 

Kjo sht kur ju t pranoni Jezusin si hyn ai person e brendshme Jezusi dhe t bj nj krijuese dhe shpenguese m posht. 

fruta

Matthew 3: 8 prandaj mbajn fryte t denja pendimi.

Kur kundrt t kryej automatikisht frytet e pendimit. Ju nuk mund t rrmbyer fruta, por sht rezultat i veprimit t Perndis n ju. Nuk sht fryti q sht shpenguese. Ju t jap fryt, sepse Perndia e shptoi. 

Veprat 26:20. por filloi t predikonte vetm pr ata q ishin n Damask dhe n Jeruzalem, dhe n t gjith vendin Judes dhe johebrenjve, q ata duhet t  pendohen dhe t kthehen te Perndia, duke br vepra t denja pendimi .

Ju nuk bni vepra q t ruhen - ju bni vepra q ju jeni t shptuar. Nse veprat kursen ju nuk keni nevoj Jezusin. Por tani kursen asnj veprat n bot, Pse keni nevoj pr Jezu Krishtin!

Fishers

Mateu 4:19. Ather ai u tha atyre: Ejani pas meje, dhe  un do t'ju bj  peshkatar njerzish.

Ne duhet t ndjekim Jezusin dhe ai e bn nj vepr t fuqishme n ne dhe na bj peshkatar njerzish '. Nse ne ndjekim Jezusin, ne automatikisht do t shkojn njerzit peshkimi - fituese e njerzve. Ne nuk kemi nevoj pr t br nj prpjekje. Ajo sht Jezusi i cili e bn at. Ne t fitoj njerzit, t mos jet i shptuar; por pr shkak se ne jemi t shptuar. 

Koha ime e par shptuar, un nuk e di aq shum. Cili ishte thirrja ime, un nuk e bri. Un sigurisht nuk e di edhe un u thirr n peshkim njeri - pr t fituar njerzit pr Jezu Krishtin. I prfunduar vetm n ato situata ku kam dashur t prgjigjem se kam besuar n Jezu Krishtin. N fakt, un nuk e kuptoj se kur kam dshmuar n lidhje me Zotin tim Jezus Krisht. 

Nj situat e till, ather ishte se ndonjher un dshmoi pr Jezusin, kur un isha duke punuar si hamall nats n nj hotel. Pastaj ndodhi q ka pasur disa q m pyeti pr Perndin dhe Jezusin. Un u prpoq pr t'iu prgjigjur atyre si t mira un mund t. 

I prfunduar pastaj n ato situata ku kam dashur t prgjigjem pr besimin dhe dshmin e Jezu Krishtit tim. Un vet nuk e kishte br nj prpjekje. I kishte shptuar, dhe Jezusi ishte ai q m ka br mua nj peshkatar i meshkujve.

E tr Bibla sht e mbushur me pendim fjal. Pendimi sht biblike dhe kjo sht nj nga parimet e para t doktrins s Krishtit. 


Tack fr att du lser Apg29. DELA grna till dina vnner. Du kan ocks stdja Apg29 genom att stta in en valfri GVA p BANKKONTO 8169-5,303 725 382-4. P internetbanken gr det att stlla in s att du automatiskt ger en summa varje mnad. Men om du hellre vill kan du SWISHA in en frivillig summa p 070 935 66 96. Tack.


Vill du bli frlst?

Ja

Nej


Publicerades lrdag 6 juli 2019 12:34 | | Permalnk | Kopiera lnk | Mejla

8 kommentarer

Steven 6/7-2019, 15:10

Off topic, kanske Christer gr en artikeln om detta;https://sverigesradio.se/sida/artikel.aspx?programid=161&artikel=7255916

Lyssna grna hur Daniel rttfrdigar sin homosexuella tro. Jmfr det med troende som lmnar sina kyrkor p g a samknade ktenskap, accepterande av homosexualitet eller andra synder.

Svara


Tomas N 6/7-2019, 15:15

Bra undervisning.

Uppenbarelsen om att Gud verkligen finns och att Jesus r Guds son mste oftast komma ifrn att ngon har predikat eller delat evangeliet. Den viktigaste omvndelsen till Gud r ett vernaturligt verk som r bde Guds verk och mnniskans vilja och val i samverkan.

Men annars tror jag det finns en allmn kamp och fundering som mnniskor har som r kopplad till samvetet och att Gud har ett fr hos varje mnniska som gr sig till knna. Dr kan man nog prata om olika omvndelser i det stora och det lilla ifrn det onda till det goda

Mnniskan r ansvarig fr sina handlingar ,men kan inte frlsa sig sjlv.

Inom calvinismen har uppsttt en missuppfattning som gr att mnniskor vntar p att Gud skall "ge" omvndelse. Jag tror det handlar om att vi skall med hjrta och handlingar ifrn det onda och att det r Gud som genom Helige ande uppenbarar om synd s att vi kan omvnda oss.

Han lter i sin krlek och barmhrtighet sitt ljus lysa ver vra situationer s att vi med vrt hjrta omvnder oss. Det r i mina gon ett samspel.

Jag tycker ven Torben Sndergrd har en bra liknelse med det samspelet som liknar ett schackparti dr Gud vntar p vr respons p vad Han har gjort

Svara


Bengt j 6/7-2019, 15:52

Det r tragiskt med mnniskor som daniel

Likas Gabriel Forss som nu lever med en man

Och menar att det gr ihop med kristen tro

Han behver f en inre nd fr detta

S han slutar med det

Svara


Eva 7/7-2019, 11:49

Det var s roligt att lsa om hur / nr du blev frlst, Krister. Du " fattade ingenting " men frstod nd att du behvde Jesus. Nr jag lser det blir jag nstan lite avundsjuk p att det var s ltt fr dig att frst det.

Sjlv har jag haft svrare att acceptera detta tidigare i livet. Trots att jag beskt mnga frikyrkomten och ven jag ftt frgan om jag "ville bli frlst". Jag frstod inte varfr jag skulle vilja det, eller vad det innebar. Fr mig har det alltid varit viktigt att frst. Det kanske har legat mig i fatet mnga ggr. Detta att vara tvungen att analysera och frst fr att kunna ta till mig ngot. Samtidigt kanske det ibland ven varit en vlsignelse, eftersom jag aldrig stnger drren till ngot innan jag vet mer om saken.

Du har tagit emot Jesus Kristus "som ett barn" och Jesus sa ju sjlv att vi skulle bli som barn fr att Guds Rike tillhrde just sdana. Men sedan skulle vi vxa till i kunskap och insikt om Gud och Sanningen. Jag avgjorde mig ocks fr Kristus en gng , men det var efter besk av andra kristna som gav mig en tidning dr jag kunde ta del i mycket som Jesus sagt och gjort. D brjade jag lsa Bibeln ( NT ) sjlv, och blev " gripen " av budskapet. Det var som att komma hem ! Pltsligt insg jag att det FINNS en Sanning och att det onda i vrlden en dag fr sin rttfrdiga dom. Och det underbara lftet om evigt liv i Guds Rike fr de troende / frlsta.

Svara


Eva 7/7-2019, 11:58

Vill tillgga att jag omvnde mig. Fick ett nytt tnkestt, en ny syn p livet. Jag slutade rka och levde som om Kristus alltid befann sig bredvid mig. S omvndelsen r avgrande.

Svara


Stefan Jonasson 7/7-2019, 21:58

Jag tror att grunden fr frlsningen r pnyttfdelse.. Att man blir en ny skapelse i KRISTUS. *Rom 6:3 vet ni d inte att vi alla som har blivit dpta till KRISTUS har blivit dpta till hans dd*... Synda naturen dd och begraven.. Den nya skapelsen lever i KRISTUS.. Synden r dmd i KRISTI KROPP en gng fr alla vi har frsonats med GUD genom att tro och ta emot frlsningen..

Svara


Stefan Jonasson 8/7-2019, 09:36

1kor 3:11 ngon annan grund kan ingen lgga n den som r lagd.. JESUS KRISTUS.. Om ngon bygger p den grunden med guld silver eller dla stenar eller tr h och halm... *Den dagen* skall det visa sig hur var och en byggt...

Svara


Sven Thomsson 8/7-2019, 11:10

Nr man blir frlst upplever man livsfrvandling. I samma stund som man tar emot Jesus "fds man p nytt till ett levande hopp" och "blir en ny skapelse i Kristus". Man upplever omvndelse frn det gamla livet och fr ett nytt, frvandlat liv.

Det som man gnade sig t i det gamla syndalivet frbleknar och man fr ett nytt sinnelag och nya intressen enligt Bibelns ord: "Det gamla r borta och ngot nytt har kommit" (2 kor. 5:17).

Svara


Din kommentar

Frsta gngen du skriver mste ditt namn och mejl godknnas.


Kom ihg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in p Apg29 vilket sidans grundare har ensam rtt att besluta om och som inte kan ifrgasttas. Exempelvis blir trollande, hat, frljligande, villolror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskn. Hittar du kommentarer som inte passar in kontakta d Apg29.


Prenumera p Youtubekanalen:

Vecka 29, fredag 19 juli 2019 kl. 16:05

Jesus sker: Sara!

"S lskade Gud vrlden att han utgav sin enfdde Son [Jesus], fr att var och en som tror p honom inte ska g frlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men s mnga som tog emot honom [Jesus], t dem gav han rtt att bli Guds barn, t dem som tror p hans namn." - Joh 1:12

"Om du drfr med din mun beknner att Jesus r Herren och i ditt hjrta tror att Gud har uppvckt honom frn de dda, skall du bli frlst." - Rom 10:9

Vill du bli frlst och f alla dina synder frltna? Be den hr bnen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och beknner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppvckt dig frn de dda. Tack att jag nu r frlst. Tack att du har frltit mig och tack att jag nu r ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bnen hr ovan?
Ja!


Senaste bnmnet p Bnesidan
fredag 19 juli 2019 12:38

Tacksam hjlp med frbn !Har svrt att be d jag har svrt att se Guds mening. Knns inte som han finns dr och lyssnar p mina bner! Nsta vecka kommer att bli tuff. Be att spes min dotter frkraft

Morsan reklam


Aktuella artiklar


Senaste kommentarerSTD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer berg och dottern Desir.

Denna bloggsajt r skapad och drivs av evangelisten Christer berg, 55 r gammal. Christer berg blev frlst d han tog emot Jesus som sin Herre fr 35 r sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits p ntet sedan 2001, allts 18 r i r. Christer berg r en nkeman sedan 2008. Han har en dotter p 13 r, Desir, som brukar kallas fr "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 r om han hade levt idag. Allt detta finns att lsa om i boken Den lngsta natten. Christer berg drivs av att frkunna om Jesus och hur man blir frlst. Det r drfr som denna bloggsajt finns till.

Varsgod! Du fr kopiera mina artiklar och publicera p din egen blogg eller hemsida om du lnkar till sidan du har hmtat det!

MediaCreeper

Apg29 anvnder cookies. Cookies r en liten fil som lagras i din dator. Detta gr att stnga av i din webblsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp