Surfar nu: 543 www.apg29.nu


Нема други богови по Арне Imsen

Ур-Крстител Пентекостите писмо 137-139. 

Со Sigvard мечот. 

Нема други богови по Арне Imsen

Тоа ќе биде и глупави и неодговорно да се овде на Ур-Крстител Пентекостите одат од една книга со Пастор Per-Arne Imsen под наслов "Нема други богови" (Pilgrim-медиуми, 2018). Книгата е единствен во својот вид. 

Ниту еден друг писател толку темелно / темелно да се справи со оглед да се соочи и да го побијат "христијански" духовност - кои имаат и стариот и нов датум. Пред се е на Римокатоличката црква во светот на ѕид, но исто така и на претходните заживување имајќи слободни цркви во Шведска. Per-Arne Imsen имаат, со Божја помош, направени христијанството голема услуга со тоа што тој напиша и објави хипер тековната книга. Со знаење на авторот, цитирам од книгата во неколку информации писма, и во ова писмо, јас го добиете следново трчање текст од страниците 10 и 11.

"Живееме во модерно време во менување на светот. Моден доаѓаат и си одат. Но, во духовниот свет, кои не само што следи, но често доведува култура и модни трендови, знаат како да се промени облека за да ги собере. Неговата цел останува непроменета и затоа имаме многу да научат од што се соочуваат со што се соочуваме, пред нас. Библијата е полна со приказни за луѓе кои или се судри или сродни со идолите. Ние, исто така прочитате за тоа како целиот народ го сврте грбот на Бога и далеку од идолите, тие почнаа да им служи. Благодарен сум за Библијата. Тоа е навистина our'fötters фенер, светлина на нашата Стиг. Псалм 119: 105
Божјиот народ се постојано во движење - во било која насока. Понекогаш курс е исправена, бидејќи дури и мала промена на курсот на крајот да доведе до несреќа. Тоа е Божји збор кој го покажува вистинскиот пат, тоа што е карта и компас, и затоа ние постојано ја отвори Библијата и да се осигура дека ние сме во право still'på Vágar "PS 23: 3.

Што не е во Собранието модел слика, постојат многу мислења за тоа. Некои тврдат дека совршен црква расте со текот на времето. Но, во писмото Јуда ги повика верниците to'fortsätta борба за верата која еднаш за сите доставени до heliga "беше. Исто како што Исус денес е истото лице исто така, треба да биде на Собранието. Бог го постави на Црквата во исправна состојба и не постои ништо што може да направи да се создаде подобра црква од Бог предаде.

Постојат понекогаш ќе го користат изразот последната капка историски kyrkan "на царот државна црква Константин, кој зеде облик околу 300 година, и неговиот наследник, но тоа е во слободните цркви, која ја зачува неговата оригинална идентитет, ние ја признаваме поврзани карактеристики на Новиот Завет. Тоа е овие бесплатни склопови кои се дел од историското продолжување на раната христијанска заедница преку генерации во наше време. Таму ќе најдеме храбри христијани кои ја читаат Библијата и се осмели да ми каже она што го кажува. Сите со една заедничка работа во нивната несоодветност е зависна од небесниот Утешителот. Тоа го направи се што може за да ги избрише нивните имиња од историјата. Суштество веруваат во Библијата звучи безопасно, но не ја потценувајте просечен човек кој чита зборовите на Бога и се посветуваат на Светиот Дух. "

Sigvard Шпага 


Ур-Крстител Пентекостите писмо 138

бестрашен преродбеници

Овде може да прочитате на втората информативно писмо врз основа на Per-Arne Imsens книгата "Нема други богови". Неколку неодамнешни заживување на христијанските теолози / пастири писмени препораки за книгата, вклучувајќи самата теологија. д-р изразува. Бо Krister Љунберг на следниов начин: "Imsens тезата за заживување на христијанството наспроти институционални црквата во текот на историјата, се толку многу колективни супстанција, тоа треба да се сфати сериозно, сериозно." И евангелистот Роџер Ларсон дава оваа силна изјава: "пророчки поздрав директно во ова време! "Тоа е лесно да се согласат со двете. Побарувачката за пророците, понекогаш во христијанскиот свет. Во секој случај, оваа книга се чини дека Per-Arne Imsen како такви. Цитирајќи последователни текст од 238-239 страници:

"Кога движења заживување почна да премине преку нашата земја пред неколку стотици години, тие обично се на Српското движење за обнова на Божјиот народ, спасението на движење за не-христијани, но, исто така, во знак на протест против небиблиски елементи во црквата. Во шведскиот државна црква го компромиси помина далеку, тие летна далеку од оригиналниот модел на сликата во зборот на Бог. Но, преродбеници, не се плашат да проповеда покајание порака до грешници и светци.

Денес имаме сличен проблем со владата спонзорирана Слободен Црква. заживување движења претставува контракултурата кои често критикуван влијанието на државата врз црквата, сега, до одреден степен да стане она што протестираа. Не и најмалку важно, намалувањето економист го прави слободен црковните лидери се види потребата за нови корпоративни поврзувања, кои го формираат стабилна instituioner што пак може да се потпреме кон повеќе стабилни институции. Има некој што се случи постепено. Додека луѓето спиеја на непријателот посеа. (Матеј 13:25) Во некои финансирани од државата теолошки институции за високо образование, полека, но сигурно се искривени настава. Од либералната теологија на светот, луѓе, Божјиот лик и bibelsyn предава и моделирани на младите луѓе кои добиле повик од Бога да станат лидери во црквата Божја.

Тоа не се разбира, не значи дека сите студенти проповедници либерални теолози, но илјадници христијани се зголемува меѓу небиблиски мисли. Непријателската сила што имаше намера да ја задуши Божјото дело во Шведска е многу стратешки пристап и имаше изненадувачки мал отпор.

Покрај тоа, голем дел од мисијата финансирани од владини пари. Последица на ова е дека евангелието заменува со учењето на демократијата, економијата и други социјални проблеми, со оглед на поддршката од државата не може да се користи за мисионерите се нарекува. Мисијата е повеќе проекти за помош.

  Тоа навистина е огромна катастрофа е тоа што ова е направено, се уште е во тек и што се случува за толку долго. Сега е време дека ние се проговори. Тоа веќе не е со мислењето статии во христијанската печатот. контрола на државата над Бесплатни Црквата веќе отиде предалеку. Тоа е време за нова заживување и движењето протест во Шведска ".


Sigvard Шпага

Статии и видеа, кои се направени од страна на други од Apg29.nu имаат ставови кои блог сајт не ги делат.


Tack för att du läser Apg29. DELA gärna till dina vänner. Du kan också stödja Apg29 genom att sätta in en valfri GÅVA på BANKKONTO 8169-5,303 725 382-4. På internetbanken går det att ställa in så att du automatiskt ger en summa varje månad. Men om du hellre vill kan du SWISHA in en frivillig summa på 070 935 66 96. Tack.


Vill du bli frälst?

Ja

Nej


Publicerades sändag 7 juli 2019 14:16 | | Permalänk | Kopiera länk | Mejla

6 kommentarer

Bengt j 7/7-2019, 17:33

Håller helt med dig

Svara


yvonne 7/7-2019, 18:23

Jag håller också med dig. Ta t ex Hönökonferensen. Den är mer som ett jippo nu för tiden, med ett kraftlöst evangelium. Hönökonferensen borde anlita pastorer/evangelister som på allvar predikar omvändelse, hur vi kristna ska orientera oss i denna sena tid då samhället upplöses i allt snabbare takt och inte följa världens sätt att leva. Undervisning om tidens tecken, Jesu tillkommelse, borde ju vara naturligt inslag på mötena! Nu lever vi ju verkligen i villfarelsens tid!

Vaka och bed! Se till att ingen förvillar eller bedrar er! Se till att ingen tar din krona i från dig!

Detta är Jesu varnande ord!

Gud välsigne Sigvard Svärd, Imsen och er alla!

Svara


SA 7/7-2019, 22:39

Svar till yvonne.

Mycket bra skrivit , var välsignad 👍

Svara


Bengt j 7/7-2019, 23:20

Även torp är inte som förr

Det borde vara mer av bön för vårt land och folk

På konferenserna

Svara


Ann-Sofie 11/7-2019, 15:39

Har precis beställt den som fjärrlån till mitt bibliotek via Libris. Ser fram emot att få läsa den 😊!

Svara


Bengt j 11/7-2019, 20:06

Bra

Den är verkligen bra

Svara


Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.


Prenumera på Youtubekanalen:

Vecka 30, tisdag 23 juli 2019 kl. 19:25

Jesus söker: Emma!

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!


Senaste bönämnet på Bönesidan
tisdag 23 juli 2019 13:55

🙏Ber om ett MIRAKEL med affärerna nu! Vi MÅSTE få in pengar nu det är KRIS😢. Jag vet att du Herre förmår att göra vad du vill😊så jag ber dig i Jesu underbara namn, hjälp oss NU


Morsan reklam


Aktuella artiklar


Senaste kommentarer


STÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 55 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 35 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 18 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 13 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp