Surfar nu: 440 www.apg29.nu


Perėndi tė tjerė nga Arne Imsen

Letra e Ur-Baptist Pentecostal 137-139. 

By Sigvard Sword. 

Perėndi tė tjerė nga Arne Imsen

Ajo do tė jetė si qesharake dhe tė papėrgjegjshme pėr tė kėtu nė Ur-Baptist Pentecostal shkoni me njė libėr nga Pastor Per-Arne Imsen titulluar "perėndi tė tjerė" (Pilgrim-Media, 2018). Libri ėshtė unik nė llojin e vet. 

Asnjė shkrimtar tjetėr nuk ka nė mėnyrė tė plotė / tėrėsisht dhėnė trajtuar pėr t'u pėrballur dhe pėr tė hedhur poshtė "krishterė", shpirtėrore - qė kanė tė dyja tė vjetra dhe datėn e re. Kryesorja ėshtė Kisha Katolike Romake nė mbarė botėn nė mur, por edhe ringjallja parė duke kishat falas nė Suedi. Per-Arne Imsen tė ketė, me ndihmėn e Perėndisė, bėri Krishterimi njė shėrbim i madh nė atė qė ai shkroi dhe botoi librin hiper aktuale. Me njohuritė e autorit, Po citoj nga libri nė njė ēift tė letrave info, dhe nė kėtė letėr, unė tė marrė tekstin drejtimin e mėposhtėm nga faqet 10 dhe 11.

"Ne jetojmė nė kohėt moderne nė njė botė nė ndryshim. Moden vijnė dhe shkojnė. Por bota shpirtėrore, tė cilėt jo vetėm qė ndjekin por shpesh e kulturės dhe tė modės tendencat kryesor, e di se si pėr tė ndryshuar rrobat pėr tė pėrshtaten. qėllimi i saj mbetet i pandryshuar dhe pėr kėtė arsye ne kemi shumė pėr tė mėsuar nga ajo janė pėrballur me atė qė ne pėrballemi, para nesh. Bibla ėshtė plot me tregime tė njerėzve tė cilėt ose u pėrplasėn apo aleate me idhuj. Ne gjithashtu lexuar nė lidhje me se si tė gjithė njerėzit u kthyen te Perėndia dhe larg nga idhujt qė ata filluan tė shėrbejnė. Unė jam mirėnjohės pėr Biblėn. Ajo ėshtė me tė vėrtetė our'fötters fanar, njė dritė nė Stig tonė '. Psalm 119: 105
Njerėzit e Perėndisė janė vazhdimisht nė lėvizje - nė ēdo drejtim. Ndonjėherė sigurisht ėshtė korrigjuar, sepse edhe njė ndryshim tė vogėl sigurisht pėrfundimisht tė ēojė nė njė rrėzimi. Kjo ėshtė fjala e Zotit qė tregon drejtimin e duhur, ajo ėshtė edhe njė hartė dhe busull, dhe pėr kėtė arsye ne kemi pėrsėritur hapur Biblėn dhe pėr tė siguruar qė ne jemi vägar still'på drejtė 'PS 23: 3.

Ēfarė ėshtė Kuvendi model foto, ka shumė mendime rreth. Disa argumentojnė se kisha tė pėrsosur rritet me kalimin e kohės. Por nė letrėn e Jude kėrkon luftėn besnik to'fortsätta pėr besimin, qė dikur ishte pėr tė gjithė dorėzohen nė heliga '. Ashtu si Jezusi sot ėshtė i njėjti person duhet tė jetė Kuvendi. Perėndia e ngritur Kishėn nė gjendje tė rregullt dhe nuk ka asgjė qė mund tė bėjmė pėr tė krijuar njė kishė mė tė mirė se Perėndia i dorėzoi.

Nuk ndonjėherė do tė pėrdorė shprehjen kashtė e fundit kyrkan historike "tė perandorit Kishės Shtetėrore Konstantin qė mori formė rreth vitit 300, dhe pasardhėsin e tij, por ajo ėshtė nė kishat e lirė, e cila ka ruajtur identitetin e saj origjinal, ne e njohim karakteristikat e lidhura tė Dhiatės sė Re. Ajo ėshtė e kėto kuvende tė lirė qė pėrbėjnė vazhdimėsinė historike tė komunitetit tė hershėm tė krishterė nėpėr breza nė kohėn tonė. Atje gjejmė krishterė tė guximshėm tė cilėt lexojnė Biblėn dhe guxuar tė mė tregoni se ēfarė ajo thotė. Tė gjitha me njė gjė tė pėrbashkėt nė pamjaftueshmėrinė e tyre ka qenė e varur nga Ngushėlluesi qiellor. Ajo ka bėrė gjithēka qė mundet pėr tė fshirė emrat e tyre nga librat e historisė. Qenie Bibla-besojnė tingujt padėmshme, por nuk nėnvlerėsojnė person mesatar qė e lexon fjalėt e Zotit dhe kushtonte veten nė Frymėn e Shenjtė. "

Sigvard Sword 


Letra e Ur-Baptist Pentecostal 138

revivalists patrembur

Kėtu ju mund tė lexoni letrėn e dytė e informacionit tė bazuar nė Per-Arne Imsens librit "perėndi tė tjerė". Disa ringjallje e fundit nga teologėt e krishterė / pastorė kanė shkruar rekomandime pėr librin, duke pėrfshirė shprehet vetė Theology. dr. Bo Krister Ljungberg vijon: "tezėn Imsens nė ringjalljen e krishterimit kundėr kishės institucional gjatė gjithė historisė, kanė aq shumė substancė kolektive, ajo duhet tė merret seriozisht seriozisht." Dhe Ungjillori Roger Larsson jep kėtė deklaratė tė fortė: "Njė profetike pėrshėndetje drejt e nė kėtė kohė! "ėshtė e lehtė pėr tė rėnė dakord me tė dyja. Kėrkesa pėr profetėve nganjėherė brenda krishterimit. Nė ēdo rast, ky libėr duket Per-Arne Imsen si tė tillė. Duke cituar tekstin radhazi nga faqet 238-239:

"Kur lėvizjet ringjallje filloi tė kalojė mbi vendin tonė pėr disa qindra vjet mė parė, ata ishin zakonisht njė lėvizje rinovimi i popullit tė Perėndisė, shpėtimin e lėvizjes pėr jo tė krishterėt, por edhe njė protestė kundėr elementeve jobiblike nė kishė. Nė kisha shteti suedez kishte kompromise shkuar larg, ata kishin pėrvjedhur larg nga imazhi origjinal model nė fjalėn e Perėndisė. Por revivalists nuk ishin tė frikėsuar pėr tė predikuar mesazhin pendimin dy mėkatarėve dhe shenjtorėve.

Sot ne kemi njė problem tė ngjashėm me njė kishė tė sponsorizuar nga qeveria e Lirė. Lėvizjet Revival pėrfaqėsojnė njė kundėrkulturė cilėt shpesh kritikuar ndikimin e shtetit mbi kishėn, tani ka nė njė farė mase tė bėhet ajo qė protestuan. Jo mė pak, njė ekonomist ngushtim i bėn udhėheqėsit Free Church shohin nevojėn pėr bashkimet e reja tė korporatave qė formojnė instituioner tė qėndrueshme e cila nga ana tjetėr mund tė ligėt drejt institucioneve mė tė qėndrueshme. Nuk ėshtė dikush qė ka ndodhur gradualisht. Ndėrsa njerėzit po flinin armiku mbolli. (Mateu 13:25) Nė disa institucioneve shtetėrore tė financuara teologjike tė arsimit tė lartė ngadalė por me siguri kanė shtrembėruar mėsimin. Nga teologjisė liberale tė botės, qeniet njerėzore, imazhi i Perėndisė dhe bibelsyn mėsoi dhe formohem tė rinjtė tė cilėt kanė marrė njė telefonatė nga Perėndia pėr t'u bėrė udhėheqės nė kishėn e Perėndisė.

Ai e bėn sigurisht nuk do tė thotė se tė gjithė tė diplomuarit predikuesit teologė liberale, por mijėra tė krishterė ka qenė nė rritje nė mesin e mendimeve jobiblike. Fuqia armiqėsor qė kishte ndėrmend tė mbyt punėn e Perėndisė nė Suedi ka qenė qasje shumė strategjik dhe kishte ēuditėrisht pak rezistencė.

Pėr mė tepėr, pjesa mė e madhe e misionit tė financuara nga paratė e qeverisė. Pasojė e kėsaj ėshtė se ungjilli zėvendėsohet me mėsimin e demokracisė, ekonomisė dhe ēėshtjeve tė tjera sociale, pasi qė mbėshtetja e shtetit nuk mund tė pėrdoret pėr misionarėt janė quajtur. Misioni ėshtė mjaft projekte tė ndihmės.

  Me tė vėrtetė ėshtė njė fatkeqėsi e madhe se kjo ėshtė bėrė, ajo ėshtė ende nė vazhdim dhe ajo ka vazhduar pėr kaq gjatė. Ėshtė koha tani qė ne flasim jashtė. Ajo nuk ėshtė mė me artikujsh tė opinionit nė shtypin e krishterė. Kontrolli shtetėror mbi Kishėn e Lirė ka shkuar tashmė shumė larg. Ėshtė koha pėr njė ringjallje tė re dhe lėvizjes sė protestės nė Suedi. "


Sigvard Sword

Artikuj dhe videot qė janė bėrė nga tė tjera se Apg29.nu mund tė kenė pikėpamje qė blog vendrrjet nuk do tė ndajnė.


Tack för att du läser Apg29. DELA gärna till dina vänner. Du kan också stödja Apg29 genom att sätta in en valfri GÅVA på BANKKONTO 8169-5,303 725 382-4. På internetbanken går det att ställa in så att du automatiskt ger en summa varje månad. Men om du hellre vill kan du SWISHA in en frivillig summa på 070 935 66 96. Tack.


Vill du bli frälst?

Ja

Nej


Publicerades sändag 7 juli 2019 14:16 | | Permalänk | Kopiera länk | Mejla

6 kommentarer

Bengt j 7/7-2019, 17:33

Håller helt med dig

Svara


yvonne 7/7-2019, 18:23

Jag håller också med dig. Ta t ex Hönökonferensen. Den är mer som ett jippo nu för tiden, med ett kraftlöst evangelium. Hönökonferensen borde anlita pastorer/evangelister som på allvar predikar omvändelse, hur vi kristna ska orientera oss i denna sena tid då samhället upplöses i allt snabbare takt och inte följa världens sätt att leva. Undervisning om tidens tecken, Jesu tillkommelse, borde ju vara naturligt inslag på mötena! Nu lever vi ju verkligen i villfarelsens tid!

Vaka och bed! Se till att ingen förvillar eller bedrar er! Se till att ingen tar din krona i från dig!

Detta är Jesu varnande ord!

Gud välsigne Sigvard Svärd, Imsen och er alla!

Svara


SA 7/7-2019, 22:39

Svar till yvonne.

Mycket bra skrivit , var välsignad 👍

Svara


Bengt j 7/7-2019, 23:20

Även torp är inte som förr

Det borde vara mer av bön för vårt land och folk

På konferenserna

Svara


Ann-Sofie 11/7-2019, 15:39

Har precis beställt den som fjärrlån till mitt bibliotek via Libris. Ser fram emot att få läsa den 😊!

Svara


Bengt j 11/7-2019, 20:06

Bra

Den är verkligen bra

Svara


Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.


Prenumera på Youtubekanalen:

Vecka 30, tisdag 23 juli 2019 kl. 20:15

Jesus söker: Emma!

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!


Senaste bönämnet på Bönesidan
tisdag 23 juli 2019 13:55

🙏Ber om ett MIRAKEL med affärerna nu! Vi MÅSTE få in pengar nu det är KRIS😢. Jag vet att du Herre förmår att göra vad du vill😊så jag ber dig i Jesu underbara namn, hjälp oss NU


Morsan reklam


Aktuella artiklar


Senaste kommentarer


STÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 55 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 35 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 18 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 13 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp