Surfar nu: 524 www.apg29.nu

Besimi i krishterė ... ėshtė ajo me?

besimi i krishterė

Ēfarė ėshtė njė i krishterė? I cili ėshtė njė i krishterė? Si mund tė bėhem i krishterė? ... shumė njerėz tė shkojnė rreth veshur pyetje nė lidhje me atė qė me tė vėrtetė do tė thotė tė jesh i krishterė. Ky libėr nga 1988 nga Luis Palau duan tė pėrpiqen tė japin njė pėrgjigje pėr pyetjet tuaja!

Nga Luis Palau

Nga besimi broshurė e krishterė ... ėshtė ajo me? Hedhur nė qarkullim mė Evangeliepress Förlags AB 1988

Njė i krishterė, ēfarė ėshtė ajo?

"A jam unė njė i krishterė apo jo?" Kjo ėshtė pyetja mė e rėndėsishme qė ju mund tė pyesni veten dhe pėrgjigje.

Njė mėsues i shkollės e diel e pyeti klasėn e saj njė herė: - Boys, ju e dini pse fqinjėt e mi tė thonė se unė jam njė i krishterė? Askush nuk u pėrgjigj.

Mėsuesi i cili ishte fyer pak pastaj tha: ju Dėgjoni djema, pse fqinjėt e mi qė unė jam njė i krishterė, nuk ju? Askush nuk u pėrgjigj.

Por mė nė fund hoqi njė djalė tė frikėsuar pak dorėn e tij dhe tha: - Miss, ndoshta kjo ėshtė pėr shkak se ata nuk e dinė ju. Gjyshi im ka lindur jashte Edinburgut nė Skoci. Ai i pėrkiste presbyterianve skocez, por patjetėr e preferuar Scots presbyterianve pėrpara! Dita gjyshi im vdiq, unė u ul me tė nė Spitalin britanike nė Buenos Aires nė Argjentinė dhe u pėrpoq pėr tė udhėhequr atė nė Krishtin. Por ai nuk besonte, dhe ai vdiq pa i pasur tė dini Jezu Krishtin.

Ju mund tė jetė njė mėsues i Shkollės tė sė Dielės, ose njė anėtar i njė kishe tė hollė, por njė ditė ju ende duhet tė pyesni veten: A jam unė me tė vėrtetė njė i krishterė? Kjo ėshtė arsyeja pse unė kam shkruar kėtė broshurė tė vogėl. Kėrkojini Perėndisė se Ai do t'ju ndihmojė tė kuptoni kur ju lexoni. Ajo mund tė jetė shumė e dobishme pėr ju tė dini se ju jeni tė falur dhe se ju keni ardhur pėr tė njohur Perėndinė si Atin tuaj Qiellor.

Njerėzit mund tė kenė ide tė ēuditshme nė atė qė e karakterizon njė i krishterė. Pėr shembull:

Ju nuk jeni njė i krishterė, sepse ju besoni nė Zot

Mijėra njerėz besojnė nė Zot, por ata nuk janė tė krishterė. Njė djalė pyeti njė tjetėr nė njė hotel: - A besoni nė Zot?

- Sigurisht, u pėrgjigj ai.

- Kush ėshtė Perėndia pėr ju? vazhdoi tjetri.

Nuk e di. Tetė nga dhjetė nė Angli thonė se ata besojnė se ka njė Perėndi. Por fi esta nuk kanė idenė se kush ėshtė ai. Koloneli James Irwin, i njohur pėr udhėtimin e saj pėr nė hėnė me Apollo 15, mė tha se kur ai ishte nė njė vend mysliman, tha njė lider mysliman atij:

- Ju flisni aq shumė pėr Perėndinė, pse nuk jeni njė musliman?

A e kuptoni ēfarė dua tė them? Nėse ju mund tė jetė njė musliman dhe tė besojnė nė Zot, atėherė, ajo nuk ėshtė besimi nė Zotin ju bėn njė i krishterė!

Unė kam njė mik tė mirė i cili beson nė stėrvitje. Por ai kurrė nuk ushtrojnė. Ai ka njėzet kg mbipeshė dhe pashpresė pastėrvitur.

Unė e di se djemtė panumėrt tė vogla tė cilėt besojnė nė aftėsinė e sapun-sė. Por ata nuk janė tė pastėr Jot pėr tė. Vetė Besimi bėn asnjė ndryshim. Kjo ėshtė arsyeja pse besimi nė vetvete nuk do tė ju bėjė njė i krishterė.

Ju nuk jeni njė i krishterė sepse shkon nė kishė

Njerėzit shkojnė nė kishė gjatė gjithė kohės - pėr shumė arsye tė ndryshme. Por pėr shkak se ata nuk janė tė krishterė. Edhe disa hajdutė tė shkojnė nė kishė.

Disa shkojnė nė kishė pėr forcė zakoni. Tė tjerėt tė bėjė atė, sepse familja e tyre forcat e tyre pėr tė.

Ėshtė e vėrtetė se tė krishterėt shkojnė nė kishė, por kjo nuk ėshtė vizita e kishės qė i bėjnė ata tė krishterėt.

Ju nuk jeni njė i krishterė, sepse ju jeni tė

E pra, tė krishterėt luten. Por kjo nuk do tė thotė se ju jeni njė i krishterė, vetėm pėr shkak se ju kėrkoni. Hindusėt luten gjatė gjithė kohės. Muslimanėt luten pesė herė nė ditė.

Egjiptit vonė presidenti Sadat kishte sjellė gjithmonė njė qilim tė vogėl, kur ai shkoi tė bie nė gjunjė nė dhe tė luten pesė herė nė ditė. Por ai ishte njė mysliman -jo krishterė. Kjo ėshtė lutja qė ju bėn njė tė krishterė.

Ju nuk jeni njė i krishterė, sepse ju jeni duke jetuar njė jetė tė mirė

Pėr tė jetuar njė jetė tė pastėr, morale bėhet asnjė i krishterė tė. Shumė ateistė jetojnė tė drejtė dhe tė duhur. Por si nuk e quan tė mirė? Kjo ėshtė pyetja. Shumica e njerėzve kanė njė ide tė shtrembėruar tė kuptimin e vėrtetė tė mirėsisė. Krahasuar me Jack Ripper, pėr shembull, ju ndoshta do tė jetė kanonizuar. Edhe nė qoftė se ju krahasoni veten me familjen dhe miqtė tuaj, ndoshta ju mund tė merrni nga

mjaft tė mirė. Por Perėndia mat mirėsi nė njė mėnyrė krejtėsisht tė ndryshme. Ai ju krahason me djalin e tij Jezusin, qė e pėrkryer. Krahasuar me kėtė plotėsi, vetė mirėsia jonė nė vend pėr tė ardhur keq.

Njė grua varur krenari hėnė larje saj. Ajo shkėlqeu nė diell janar. Pastaj ai filloi papritmas dėborė - dhe e vėrteta doli. Next pėr tė Perėndisė bardhėsi pa larė e saj tė bardhė shumė tė gri.

Krahasuar me tė mirat e Perėndisė ėshtė mirėsia jonė si tė tjerėt Akadi.

Ju lutem mos harroni se ka pasur gjithmonė shumė "tė mirė" njerėzit nė kėtė botė. Pra, nėse ka pasur mirėsi mjaft i Zotit nuk do tė kishte pėr tė dėrguar Jezusin. Fakti se Jezusi duhej tė vdiste nė kryq nė mėnyrė qė ne mund tė falet, tregon se askush nuk ėshtė i krishterė, sepse ai ėshtė i mirė.

Ju nuk jeni njė i krishterė, sepse e keni lexuar Biblėn

Dashuria e krishterė, natyrisht, Bibla. Disa prej nesh lexojnė atė ēdo ditė. Por ju nuk jeni njė i krishterė vetėm pėr shkak se e keni lexuar Biblėn.

Kur Karl Marx ishte pesėmbėdhjetė vjet mė e vjetėr, ai shkroi njė shpjegim fantastike e njė pjese tė Ungjillit tė Gjonit. teologėt e mėdha bien dakord me atė qė ai e shkroi, por nuk Marx konsideruar veten si i krishterė.

Dhe Nikita Hrushovi, ish-kreu i qeverisė nė Rusi, lexoni Biblėn, kur ai ishte njė adoleshent. Megjithatė, ai u pėrqėndrua nė zhdukjen Kishėn e krishterė nė Bashkimin Sovjetik. Lexoni Biblėn sa mė shumė qė ju mund, por mos harroni se kjo nuk ėshtė ajo qė ju bėn njė tė krishterė.

Ju nuk jeni njė i krishterė, sepse ju jeni duke folur pėr Jezu Krishtin

Shumė flasin pėr Jezusin, dhe ata edhe kanė shumė mirė pėr tė thėnė rreth tij. Nuk mund tė jenė mėsues, pastorė apo udhėheqėsit e kishės, pėr shembull. Por ata nuk mund edhe tė besojnė atė qė thotė Bibla pėr Jezusin ėshtė e vėrtetė. Ata mund tė flasin pėr njė Jezusin qė i pėrshtatet nė mendimin e tyre personale, nė vend se nė Jezusin historik dhe biblik.

Ju nuk janė tė lindur njė i krishterė

Kam takuar njerėz tė cilėt thanė: 

 - Unė kam lindur nė njė vend tė krishterė, kėshtu qė ėshtė e qartė attjag krishterė. Ēfarė tjetėr do tė jem?

Pėrgjigja ėshtė se ato mund tė jenė shumė tė ndryshme. Dikush mund tė ketė qenė i lindur nė njė stallė, por ai nuk ärju njė kalė pėr tė. As nuk do tė ndonjė njė aeroplanė pėr shkak se ai ka lindur nė njė ygplats fl.

I cili ėshtė njė i krishterė?

Luis, ju mund tė thoni tani, nė qoftė se ju nuk do tė bėhet njė i krishterė duke besuar nė Perėndinė, shkojnė nė kishė, luten, sillen moralisht, lexoni Biblėn dhe tė flasin pėr Jezusin, si mund tė bėhet njė i krishterė? I cili ėshtė njė i krishterė, me tė vėrtetė? 

Unė do tė pėrmend tri parimet themelore nga Bibla qė i pėrgjigjet pyetjes. 

Njė i krishterė ka gjetur rrugėn e jetės

Bibla thotė se ėshtė e krishterė tė cilėt kanė gjetur rrugėn e jetės. Jezusi tha: 

"Unė jam udha, e vėrteta dhe jeta. Askush nuk vjen tek Ati pėrveēse nėpėrmjet meje ". (Gjn 14: 6.) 

Vini re se Jezui nuk tha se Ai do t'ju tregojė rrugėn! Ai thotė: "Unė jam udha. "

Jezusi gjithashtu thotė se ka njė tė gjerė dhe njė rrugė tė ngushtė. Ai thotė se rruga e gjerė tė ēon nė shkatėrrim, dhe shumė tė shkojnė nė tė. (Mat 7:. 13)

Pra, kush ėshtė i krishterė? Sė pari, ajo ka gjetur njė mėnyrė tė krishterė tė jetės nė krahasim me rrugėn qė tė ēon nė vdekje. Dhe mėnyra e jetės ėshtė Jezu Krishti, Biri i Perėndisė. , Ju ndjeni sikur ju nuk e di se ku po shkon? Ju mund tė keni humbur. Kur ju tė bėhet njė i krishterė, ju keni gjetur rrugėn e jetės.

Pastaj pyet: - Si ėshtė kjo rrugė, rruga e jetės?

Kjo ėshtė rruga e paqes. Ju keni paqe e zemrės kur ju ecni nė rrugėn e Jezusit. Jezui u tha dishepujve: "Paqja lāmnarjag mbeten me ju, paqen time: unė po ju jap. Unė ju jap: jo si e jep bota. "(Gjn 14:. 27) paqja e Perėndisė ėshtė njė dhuratė nė dispozicion pėr tė gjithė ne.

Kur ju ecni nė rrugėn e Krishtit, ju keni njė paqe tė brendshme, diēka tepėr tė qetė nė zemrėn tuaj. Jeta juaj do tė jetė tė gjithė pėrsėri. Rruga e jetės ėshtė edhe mėnyra e pastėrtisė. Bibla thotė: «Lum ata qė janė tė pastėr nė zemėr, ata do ta shohin Perėndinė." (Mateu 5: 8.)

Nėse ju jeni duke bėrė gjėra qė janė mėkatarė dhe tė pamoralshme, nė qoftė se ju nuk merren me ndershmėri nė shkollė, nė punė, .in biznesit, kohė tė lirė apo nė shtėpi, atėherė ju nuk jeni njė i krishterė. Ju mund tė jetė njė djalė i mirė qė lartėson humor nė parti, por ju nuk jeni njė i krishterė, sepse rruga e Jezusit ėshtė mėnyra e pastėrtisė. ,

Kur keni ardhur te Jezusi, ai e pastron zemrėn tuaj dhe ju jap fuqinė pėr tė jetuar njė jetė tė drejtė.

Mėnyra e jetės nė Krishtin ėshtė edhe mėnyra e dashurisė. 

"Tė gjithė duhet tė kuptojnė se jeni dishepujt e mi, nėse keni njė kärrIek", thotė Bibla. (Gjn 13. 35) 

Ajo gjithashtu thotė nė Bibėl: 

"Ne e dimė se kemi kaluar nga vdekja nė jetė, sepse i duam vėllezėrit tanė. "(1 Gjn 3. 14) 

Sot ka marrė dashurinė kuptimin e saj tė vėrtetė. Fjala Dashuria ėshtė pėrdorur pėr tė pėrshkruar se si njė person pėrdor ndjenjat e njėri-tjetrit pėr hir tė vet egoiste. Kjo nuk ėshtė dashuri. dashuria e vėrtetė do tė thotė se ne duam dikė tjetėr shumė e mirė, por duke pasur parasysh atė qė mund tė kushtojė pėr veten.

Si ju ecni nė rrugėn e jetės, kjo do tė thotė se ju keni vetėm njė zotėri nė jetėn e tij. Kushdo qė ėshtė njė i krishterė duhet tė shėrbejė vetėm njė mjeshtėr. Bibla flet pėr Jezusin si Zot i zotėrve dhe Mbret i mbretėrve. Njė akt i krishterė nė pėrputhje me tė. Jezusi ėshtė Zoti juaj dhe Mbret. Ēfarė Ai thotė se shkon.

shėrbėtori i mbretit duke pritur pėr aluzion tė vogėl qė menjėherė nxitojnė jashtė dhe pėr tė pėrmbushur dėshirėn e mbretit. Njė ushtar i cili ėshtė njė udhėheqės i madh dėshirė bindet ēdo mėnyrė. Njė i krishterė i vėrtetė i jep Perėndisė autoritet mbi jetėn e tij. Ne do tė shkojmė aty ku Ai dėshiron qė ne tė shkojmė. Ne bėjmė atė qė Ai dėshiron qė ne tė bėjmė. Dhe ne nuk e kujdesit se ēfarė na kushton nė aspektin e rehati tonė, reputacionit tonė ose nė qoftė se marrim ankesa tė tjera.

Jezui ka ēdo tė drejtė pėr tė qeverisur nė kėtė mėnyrė. Mos harroni se ai nuk ėshtė epėrsia sepse ai ka trashėguar autoritetin e tij nga paraardhėsit e tij njė mbret apo fisnik bėrė. As Ai sundon me terror, si njė diktator.

Jezusi ėshtė Zot dhe Mbret sepse ishte Ai qė na ka krijuar. Ishte Ai qė dha jetėn e tij pėr ne, dhe Ai ėshtė qė gjithmonė bėn atė qė ėshtė e mirė pėr ne. "Njė i krishterė ka jetė tė pėrjetshme

Jeta e pėrjetshme ėshtė krejtėsisht e ndryshme nga jeta fizike qė ne tė gjithė kemi. Nuk ėshtė njė mbi fl konsumojnė dhe jetėn mė tė plotė tani. Jezu Krishti tha:

"Unė kam ardhur qė ata duhet tė kenė liv, dhe jeta e njė mbi fl ed." (Gjn 10:. 10)

Jeta me Krishtin ėshtė njė jetė e jetuar nė mėnyrė Perėndia qėllim qė ajo tė jetė jetuar. Ai formoi ju tė jetoni nė kėtė mėnyrė. Kjo ėshtė arsyeja pse ajo ėshtė e tė tjerėve konsumojnė.

Jeta e pėrjetshme nuk do tė pėrfundojė. Ajo vazhdon pas vdekjes fizike -i nė shekuj tė shekujve.

A keni jetėn e pėrjetshme? Mund tė pėrgjigjesh:

- Unė nuk jam shumė i sigurt, ndoshta pak.

Kjo ėshtė lloj i si tė pyesėsh dikė: A jeni me fėmijėt dhe pėr tė marrė pėrgjigje: - A pak. Ose si tė pyesėsh dikė nė qoftė se ai ėshtė i martuar dhe ai pėrgjigjet:

- Unė shpresoj se kaq.

Kjo ėshtė diēka qė ju mund tė jetė absolutisht i sigurt. Ju mund tė jetė po aq i sigurt qė ju jeni njė i krishterė dhe tė ketė jetė tė pėrjetshme.

Jezu Krishti tha: 

"I jap atyre (ata qė mė ndjekin mua) jetėn e pėrjetshme dhe nuk do tė humbasin kurrė, e askush nuk do t'i rrėmbejė nga dora ime. "(Gjoni 10:. 28) 

Kjo ėshtė njė premtim trefishtė! A ju e keni kėtė siguri trefishtė? Sė pari, Jezusi thotė: 

"Unė u jap atyre jetėn e pėrjetshme."

Sė dyti: 

"Ata kurrė nuk do tė zhduket". 

Sė treti: 

"Askush nuk do t'i rrėmbejė nga dora ime." 

Ēfarė tjetėr mund tė kėrkoni? Kushdo qė ėshtė i krishterė ka zbuluar se tė tre kėto deklarata janė tė vėrteta.

Bibla thotė: 

"Ai qė ka Birin, ka jetėn.» (1 Gjn 5:. 12) 

Me fjalė tė tjera, Krishti vjen pėr tė jetuar nė ju. Jeta e pėrjetshme ėshtė qė tė kemi Jezusin nė zemrėn e tyre! Mund tė thoni: "Po, kam ketė jetė tė pėrjetshme. I kujtohet dita Jezusi erdhi nė zemrėn time "?

Njė i krishterė ėshtė njė fėmijė i Perėndisė

Ai qė ėshtė i krishterė ka qenė i lindur nė familjen e Perėndisė dhe janė bėrė njė fėmijė i Perėndisė. Tani ju mund tė thoni: 

- Luis, kam menduar tė gjithė fėmijėt e Perėndisė. A nuk ėshtė Perėndia Ati i gjithė njerėzimit? Sipas Biblės, Perėndia krijoi tė gjithė njerėzit. Ai ėshtė Ati i tė gjithė atyre. Ka shumė njerėz tė cilėt as nuk duan qė ai tė jetė i ati i tyre.

Ju tė bėhet njė anėtar i familjes sė Perėndisė duke u lindur nė tė. Zoti Jezus tha: 

"Pėrveē njė nuk ka rilindur, nuk mund ta shohė mbretėrinė e Perėndisė. "(Gjoni 3: 3.) 

Ēfarė do tė thotė kjo?

Ka dy lloje tė lindjeve. Sė pari, lindja fizike kur kemi dalė nga barku i nėnės tonė.

Por tė jetė i biri i njė babai shpirtėror kėrkon njė lindje shpirtėrore. Kjo ndodh kur ne pendohemi pėr mėkatet tona dhe tė besojnė dhe besimin nė Jezu Krishtin.

Ne festuar ditėlindjen tonė tė parė me palėt dhe dhurata ditėlindjen. Por ajo qė ėshtė bėrė e dytė lindjes? Nėse ju janė tė lindur dy herė? A keni qenė ndonjėherė i lindur pėr herė tė dytė? Nėse jo, atėherė ju duhet tė marrė njė vendim. Ajo pėrfshin tė pranojė ose refuzojė Jezu Krishtin. Bibla thotė: 

"Por tė gjithė atyre qė e pranuan, ai u dha pushtetin tė bėhen bam Perėndisė, atyre qė besojnė nė emrin e tij." (Gjn 1:. 12)

Ju thoni: 

- Luis, kam jetuar njė jetė tė kalbur. Si mund tė bėhet njė fėmijė i Perėndisė?

Disa vjet mė parė, kur isha nė Amerikė, kam pasur njė bisedė private me njė nga presidentėt tė Amerikės sė Jugut, njė gjeneral.

- Z. President, thashė, a keni takuar ndonjėherė Jezusin personalisht?

Presidenti buzėqeshi dhe tha: 

- Palau, kam jetuar njė jetė tė tillė tė mjerueshme qė unė nuk mendoj se Perėndia do tė merrni tė dini mua shumė mirė.

- Perėndia ju do dhe ka plane tė mėdha pėr ju, "i thashė.

- Palau, nė qoftė se ju e dinte jetėn kam jetuar, ju kurrė nuk do tė thonė se Perėndia mė do. Unė kam bėrė shumė mė keq.

- Z. President, kjo nuk ka rėndėsi se ēfarė keni bėrė. Krishti vdiq nė kryq pėr ju dhe Ai ju do. Nė qoftė se ju e dini atė, ju mund tė takohen Atė tani.

Ne vazhduam duke folur dhe i shpjegova se ēfarė vdekja e Krishtit nė kryq bėn, se si Ai vdiq atje nė kryq pėr tė marrė dėnimin tonė nė veten e tij, pėr tė gjithė ne kishte bėrė gabim. I tha: - Do tė ju pėlqen pėr tė hapur zemrėn tuaj pėr Krishtin tani?

Ai hezitoi pak dhe tha seriozisht:

- Nė qoftė se Krishti do tė marrė mua, unė do tė doja tė jetė njė i krishterė i vėrtetė. Ne pėrkulėn tona dhe u lutėn sė bashku. Kjo i pėrgjithshėm hapi zemrėn e tij me birin e Perėndisė dhe mori Jezusin nė jetėn e tyre.

Ai besonte se Perėndia nuk do tė marrė atė pėr shkak tė jetės ai jetonte. Por pastaj ne u ndal duke u lutur, ai u ngrit dhe nė njė mėnyrė tipike tė Amerikės Latine, ai mė dha njė pėrqafim tė madh. - Faleminderit, tha ai, tani e di qė Jezusi me tė vėrtetė mori mua dhe falur mua.

A keni qenė nėpėr tė njėjtėn gjė? Dėshironi tė dini se ju keni jetė tė pėrjetshme? Dėshironi tė fillojnė tė ecin nė rrugėn e Jezusit, dhe e di se ju jeni njė fėmijė i Perėndisė dhe duke shkuar nė qiell? Mė lejoni tė ju tregojnė se si ju mund tė bėhet njė i krishterė tani si ju lexoni broshurėn e vogėl.

Pranojnė se mėkatet tuaja kanė shkaktuar njė ndarje nga Perėndia 

Si mund tė bėhet njė i krishterė?

Bibla mėson se ju duhet sė pari tė pranoj qė mėkati juaj ju ndan nga Perėndia. Kjo ėshtė ajo qė mė pėlqen nė lidhje me presidentin e Amerikės Latine. Ai pranoi se ai ishte njė mėkatar. Ai ishte aq i bindur pėr tė keqen dhe tė rebelimit nė jetėn e tij se ai nuk besonte se Perėndia do tė pranojė kurrė atė. A keni njohur ndonjėherė gjėrat e Perėndisė qė ju e dini keni lėnduar atė? S älviskhet, krenaria, lakmia, imoraliteti, dhe tė gjithė tė tjerėt?

Bibla thotė: «Tė gjithė mėkatuan dhe u privuan nga lavdia e Perėndisė. "(Rom 3:. 23) Kjo vlen edhe pėr ju dhe kjo ėshtė koha pėr tė pranuar kėtė pėr Perėndinė dhe pėr tė marrė faljen ai dėshiron tė ju jap.

Besimi nė Kryqin e gjatė

Pastaj ju duhet tė besoni nė atė qė Jezusi ka bėrė pėr ty nė kryq. 1 ')

Bibla thotė se Krishti vdiq pėr mėkatet. "(1 PET 3. 18),

Kur Jezusi vdiq nė kryq, ishte pėr secilin prej nesh mund tė jetė i falur. Ne meritojnė tė ndėshkohen pėr tė keqen qė kemi bėrė nė sytė e Perėndisė. Por Perėndia dėrgoi birin e tij pėr tė marrė mbi vete dėnimin nė kryq.

Kjo ėshtė sikur njė gjyqtar gjendet dikush fajtor, vetė do tė ulen nė bankėn e tė akuzuarve dhe pėr tė marrė gjykimin. Ēfarė njė dashuri tė mrekullueshme!

Ju nuk mund tė kuptojnė se si Perėndia mund tė le djalin e tij tė marrin dėnimin pėr mėkatet tuaja. Por ju nuk e kuptoni gjithēka nė tė njėjtėn kohė. Ju vetėm duhet tė besoj se ėshtė e vėrtetė. Askush nuk e di se ēfarė tė energjisė elektrike me tė vėrtetė ėshtė. A e dini se? Shkencėtarėt janė duke folur nė lidhje me atė si njė pronė themelore tė tė gjithė materies. Ato mund tė krijojnė akuza elektrike dhe shfrytėzojnė energjinė elektrike. Por, si njė shkencėtar nė Universitetin e Stanfordit mė tha njė herė: nė vetvete energjisė elektrike ėshtė e pashpjegueshme.

N ėshtė qė tė bėhet njė i krishterė nuk mund tė kuptoni gjithēka nė fillim. Por, kur ju lexoni Biblėn dhe le tė Perėndia tė mėsojė, ju do tė kuptoni mė shumė dhe mė shumė.

Ju duhet tė pranojnė Krishtin

Hapi i fundit do tė jetė qė tė ketė pėr tė pranuar Krishtin. Ju nuk mund tė trashėgojnė njė fron.

A nuk thonė:

- Babai im ishte njė i krishterė i mirė dhe unė u rritur nė njė shtėpi tė mirė tė krishterė. Kjo nuk do tė ju bėjė njė fėmijė i Perėndisė.

Ju duhet tė dini Krishtin. Tė gjithė ne qė i pėrkasin Krishtit kanė vetė vijnė tek Ai. A keni ardhur tek Ai akoma?

A keni vendosur ju?

Ju pyesni se si. Mėnyra mė e mirė unė e di ėshtė qė thjesht tė pėrkulet kokat e tyre nė lutje, rrėfejnė mėkatet e tyre ndaj Perėndisė dhe nė besim tė hapur zemrėn tuaj ndaj Tij. Besojnė nė Jezusi dhe pranoje atė. Lutuni kėtė lutje: Ati Qiellor. Unė dua tė jetė njė i krishterė i vėrtetė. Unė tė kuptojė se mėkatet e mia janė ndarė mė prej teje. Mė fal. Unė besoj nė atė qė Jezusi bėri pėr mua nė kryq. Unė nuk tė vėrtetė, por unė e pranoj atė nė besim. Unė dua Jezusi tė jetojė nė zemrėn time. Unė dua jetėn e pėrjetshme. Unė dua tė jem fėmija juaj. Tė vijė Zoti Jezusin nė jetėn time dhe tė mė fėmijėn tuaj tė drejtė tani. Unė do tė vinim pas jush dhe do t'ju binden pėrgjithmonė. Amen.

Ju pėrkasin Perėndisė tani dhe do tė duan tė dinė H0nom mirė. Mėnyra mė e mirė ėshtė pėr tė lexuar Biblėn. Filloni me Ungjillin e Lukės dhe lexoni atė si njė histori. Por mos harroni se Perėndia na flet me anė tė fjalės sė tij. Kur ju lexoni nė mėnyrė tė parė nėse ka shembuj ju mund tė ndiqni udhėzimet apo tė binden.

Le veten tė jetė e mbarsur nga Bibla. Mendja juaj do tė ndryshojė, si dhe mendimet dhe ndjenjat tuaja si ju lexoni fjalėn e Perėndisė.

Njihuni edhe tė krishterėt e tjerė. Gjeni njė kishė ku shpjegon Bibla, ku ata tė predikuar ungjillin dhe ku ministri beson se Bibla ėshtė Fjala e Perėndisė. Shkojnė nė kishė, flisni me pastor dhe thonė:

- Unė kam marrė Jezusin. Shih se ēfarė ndodh. Nėse pastori atje nuk duket i interesuar pėr tė ndihmuar tė rriten shpirtėrisht, ju duket e drejtė nė njė tjetėr kishė qė mund t'ju ndihmojnė nė vend.

Sė treti, filloni duke u lutur. Ju vetėm biseduar me Zotin. Ai u pėrgjigj lutjes tuaj. Ai ju do. Ai ėshtė Ati juaj. Komunikimi ėshtė ēelėsi pėr ēdo marrėdhėnie. Marrėdhėnia juaj me Perėndinė mund tė thellohet vetėm si ju flisni Atij nė lutje.


LUIS PALAU 

Nga besimi broshurė e krishterė ... ėshtė ajo me? Hedhur nė qarkullim mė Evangeliepress Förlags AB nė 1988.


submit to reddit


Vill du bli frälst?

Ja

Nej


Publicerades onsdag 13 mars 2019 20:05 | | Permalänk | Kopiera länk | Mejla

0 kommentarer

Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?


Prenumera på Youtubekanalen:

Vecka 21, lördag 25 maj 2019 kl. 01:36

Jesus söker: Urban!

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!


Senaste bönämnet på Bönesidan
fredag 24 maj 2019 00:24

Jesus Jesus!Herre Herre!jag ropar till Dig Herre, Du vet allt, grip in Herre, styr, led, jag kan aldrig klara det allt utan Din styrka o vilja, be snälla, läget är väldigt allvarligt,i Jesu namn amen!

Aktuella artiklar


Senaste kommentarer

Bengt: Kriminalaren ville höra mitt vittnesbörd om hur Jesus Kristus förvandlat ungdomsgangstern

Roger T. W.: Kriminalaren ville höra mitt vittnesbörd om hur Jesus Kristus förvandlat ungdomsgangstern

Bengt: Kriminalaren ville höra mitt vittnesbörd om hur Jesus Kristus förvandlat ungdomsgangstern

Paul: Imam förnekar Jesus död och uppståndelse i tidningen Dagen

Sigvard Svärd: Kriminalaren ville höra mitt vittnesbörd om hur Jesus Kristus förvandlat ungdomsgangstern

Leif: Kriminalaren ville höra mitt vittnesbörd om hur Jesus Kristus förvandlat ungdomsgangstern

Roger T. W.: Kriminalaren ville höra mitt vittnesbörd om hur Jesus Kristus förvandlat ungdomsgangstern

Bengt: 100 pingstpastorer välkomnar homosexuella i kyrkan

Bengt: Kriminalaren ville höra mitt vittnesbörd om hur Jesus Kristus förvandlat ungdomsgangstern

Mikael N: 100 pingstpastorer välkomnar homosexuella i kyrkan

Calle: EU bestämmer över Sverige

Calle: Kriminalaren ville höra mitt vittnesbörd om hur Jesus Kristus förvandlat ungdomsgangstern

David: Kriminalaren ville höra mitt vittnesbörd om hur Jesus Kristus förvandlat ungdomsgangstern

Lena Henricson: Kriminalaren ville höra mitt vittnesbörd om hur Jesus Kristus förvandlat ungdomsgangstern

Bengt: Kyrka ville täcka över kors under ramadan

Johnny Haglund: Kyrka ville täcka över kors under ramadan

Bengt: Pastorer: Predika om Jesus och sluta med politiska upprop

Conny W.: Pastorer: Predika om Jesus och sluta med politiska upprop

Lillibeth: Pastorer: Predika om Jesus och sluta med politiska upprop

Bengt: Pastorer: Predika om Jesus och sluta med politiska upprop


STÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 55 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 35 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 18 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 13 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp