493 online! | Sidvisningar idag: 61 387 | Igår: 167 251 |

www.apg29.nu


Live Apg29 | Biblar | Bönesidan | Dagens ros | Date29 | Christer Åberg | Sök | Kontakt

Моето спасение - Кристер Åberg

спасувачка шамандура

Кога тој ме донесе, јас стоев и разговарав со еден од лидерите во Пентекостите црква на влезот име Доналд. Потоа ме праша: "Дали сакате да се спаси?" Иако јас не знаев што е тоа за нешто што реков ...

Еден мој пријател ме одведе во Пентекостите црква во утринските часови на состанокот на неделата. Како што реков во последното поглавје, јас разбрав ништо од средбата.

Следната недела мојот пријател ме одведе повторно. Знаев колку тогаш. Значи ништо. Но, знаев толку многу што тоа беше нешто за Исус што ми требаше.

Ова не беше на некој посебен Исус проповедал во средбата. Сфатив дека, сепак, има нешто во врска со Исус што ми требаше. Бог имал со години ме бара и работел моето срце.

По средбата, излегов на паркинг и чекаше за мојот пријател. Кога тој беше на пат надвор од црквата Пентекостите, тој се сретна со еден мисионер кој порано го побара од него на состанокот камп за спасение. Мојот пријател и 'реков дека тој имал пријател со него, кои се потребни за да се спаси, но дека сега тој се издвојува во паркинг.

"Но, да го добие тогаш!" мисионерската рече на мојот пријател ..

Кога тој ме донесе, јас стоев и разговарав со еден од лидерите во Пентекостите црква на влезот име Доналд. Потоа ме праша:

"Дали сакате да се спаси?"

Иако јас не знаев што е тоа за нешто што му одговорил:

"Да."

Потоа повторно дојде Доналд со мене во црквата сала каде што е сега не толку многу луѓе ги напуштија по средбата. Пасторот на собранието име Клаес мислев налетав со нив. "За толку лесно, што е добро да не се луѓе се спаси?" тој мисли кога виде Доналд дојде со мене во црквата сала.

Во предниот дел на црквата на сцената, на левата страна на првата клупа, се свитка коленото со неколку луѓе околу мене.

Џони, новиот младите свештеник, клекна покрај мене додека другите стои наоколу. Тој ме праша:

"Дали ќе се користи за да биде?"

Но, тоа не беше. Потоа Џони рече:

"Јас се молам пред тоа, па побара. Во таа молитва го прифатите Исус и да се спаси. "

Ова, мислев дека звучеше добро, но само пред бевме да прашам, си помислив: Можеби ова е измама сето тоа, но тогаш излегува добро.

Луѓето кои беа околу мене, ги стави рацете на мојот грб и на моите раменици. Јас дупчат надолу лицето во моите раце против носи, кафеава стол и се молеше пред Џони и го прашав за:

Исус, ќе дојдам со тебе сега. Исус, јас ќе добиете сега. Исус, јас ќе признаам како мој Господ. Верувам дека ќе умре за моите гревови. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Прости сите мои гревови. Ви благодариме Исус дека сега ќе ме спаси. Ви благодарам, Исус, вие сега се прости сите мои гревови. Ти благодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Не видов ангели или други визии ниту слушнал ниту еден глас, но потоа јас дишев надвор и помислив, Phew, сега тоа е направено!

Таму, во право, таму и во право, тогаш, јас бев спасен и мојот живот се трансформира. Јас никогаш нема да биде иста личност! Факт е дека спасението во место веднаш кога добив жива личност на Исус Христос во мојот живот. Тоа е најголемото чудо што кога било сум се реализира.

Кога зборувам за овој настан, луѓето обично велат дека тоа не е црква која ми помогна. Ниту, пак, некое учење, без свештеник или некои други луѓе, но тоа беше живиот Спасител, Господ Исус Христос!

Тоа беше само кога Исус дојде во моето срце. Тоа беше само кога тој го направи за време на спасението и прости сите мои гревови.

Уште од тој момент, сфатив значењето на тој мора да го прифатат Исус, ако сакаме да се спаси.

Моето сведоштво во Норвешка

Пред да завршам овој дел, сакам да ви кажам за еден мал настан во Норвешка Јас неодамна беше вклучена. На состанокот камп имав можност да се зборува за тоа како да се спаси. Му реков дека за настаните во Ljungby и јас не разбирав ништо за состаноци, но јас се уште знаев дека е нешто за Исус што ми требаше.

Кога му кажав дека сум прифатил Исус и беше спасен аплаудираа сите луѓе кои седна и ги слушаше! Да, тоа е вреди да се аплауз кога едно лице ќе биде зачувана, за тоа е чудо што Исус го прави тоа.

Ќе примите Исус со своите зборови

Јас, исто така, изјави во контекст на тоа како таа може да биде спасен. Ќе примите Исус со своите зборови. Се вели директно на Исус дека сега ќе го прифати како свој Спасител и Господ. И како пример за тоа, јас како да се биде во брак.

Кога ќе стапат во брак да се каже за неговата иднина пред состанокот во тоа што сега го прифаќа како вистински маж или жена да се сакаат во болест и во здравје. Таа ги прима лицето со неговите зборови. Ако велат дека тоа не како еден не е во брак.

На ист начин, мора да се каже на Исус што сега го прифати и ќе биде спасен. Примери за тоа сте ги прочитале погоре во цитираниот молитва дека јас се молев, кога јас се спаси, кога имав 20 години. Исус дојде во моето срце, ме спаси и прости сите мои гревови.

Слично на тоа, Исус доаѓа во срцето, ќе го спасува, им простува на сите твои гревови, кога ќе го добиете со вашата уста!


Skriv ut


Publicerat av Christer Åberg Wednesday 2 January 2019 23:46 | Direktlänk | Nyhetsbrev | RSS


STÖD APG29.NU


0 kommentarer

OBS: Läsarmejl, artiklar, kommentarer och video som är skrivna och gjorda av andra än mig, (Christer Åberg, grundaren till Apg29), kan ha åsikter som jag inte delar.

Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?Дали оној кој го промени полот на небото?

трансексуалец

Дали луѓето во рајот кој го смени полот преку хирургија?

5

Läs allt!


Kristna förföljs mer än någonsin

Open Doors World Watch List 2019

Bild: Open Doors. 

Open Doors årliga World Watch List om förföljda kristna visar att 2019 är värsta året hittills. Det är i särklass svåraste året sedan mätningarna startade.

12

Läs allt!


Грешниците?

пријатели

Читач на пошта со Дејвид Billström Исус е нашата примарна улога модел за да допрат до луѓето кои не се верници. Кога Исус бил на Земјата, тој знаел што се случува во луѓето кои дојдоа со него. Тој е исто денес.

2

Läs allt!


Распнатиот McJesus музеј во Израел

Распни McJesus

Фото: СВТ. 

Протести во Израел против Јани Leinonen "уметнички дела" McJesus насликан распнатиот Роналд Мекдоналд.

6

Läs allt!


Kristna TV-kanaler i Sverige

Kristen TV i Sverige

Det finns många bra svenska kristna tv-kanaler i Sverige. Både som går på satellit, kabel och webben! Här listas alla kanaler.

18

Läs allt!


Во несакани - Дел 17

Кристер Åberg Поздравете

Сега јас продолжам со тресење и ценети сериски од моето детство. Приказната ќе се зголеми во интензитет и да стане уште подраматична. Некои многу возбудливо и грчевито држејќи се дел сега е пред нас.

0

Läs allt!


А тишина Исус - Човекот кој го уби Божјиот гл

римски војник

Ханс Jansson, Упсала Ирод Антипа се сретне со нас повторно во библиската приказна. Овој пат тој стои пред Исус. тогаш тоа бил три години од обезглавувањето на Јован Крстител.

2

Läs allt!


Злото листа - Човекот кој го уби Божјиот гла&

војник

Од страна на Ханс Jansson , Упсала Има нешто "паметен" и злото на акции на Ирод во контекст што се опишуваш. Тоа ме доведува до она што е напишано во книгата Битие.

5

Läs allt!


Пророштвото Кристин е точно со нашето вре

- пророштво за крајот пати!

Античките пророштва од 1800 година се зборува за Исус да се појавиш во планините во Шведска во последните денови, а потоа на планината за сите да видат!

13

Läs allt!


"Господ да ја благослови абортус и Соедине

Читач на пошта од страна на Нилс 

Абортус - Мамо

Една жена сега имаше програма Netflix воздухот, каде што им оддава почит на абортус, а завршува со зборовите: "Господ да ја благослови Абортусот и Соединетите Американски Држави на Америка", и да пее и игра со него.

38

Läs allt!


Во пеколот, мачен грешници

Ако одите во пеколот, ќе мачени. Тоа е она што пеколот е за. Исто како богат човек во Лука 16, ќе биде мачен во пламен. Сите грешници одат во пеколот, и тие одат таму за да бидат мачени.

102

Läs allt!


Новороденчињата се веќе на "екс"

Новороденчињата се веќе екс

Фото: Скриншот од Фејсбук. 

Жителите на Њујорк сега можат да го сменат полот без лекарско уверение. Покрај тоа, тие дури и може да го промени полот нивните новороденчето.

5

Läs allt!


Ако сте родени во погрешно тело, може да бид&

Loui Песочна

Фото: СВТ. 

Луиз Nelum Санда Мали "Loui" Песок, 26, е шведски ракометна ѕвезда, кој сега ќе престане да игра ракомет да бидат испитани за родова дисфорија. 

2

Läs allt!


Кристијан Бејл: Благодарам Сатана инспирk

Читач пошта: Pelle Линдберг 

Кристијан Бејл: Благодарам Сатана инспирација

Слика: Од TV4. 

Цена за најдобар актер отиде актер Кристијан Бејл во филмот заменик, кој се заблагодари на својата инспирација: Сатаната.

43

Läs allt!


Америка Вести за Шведска: Микрочипови вгр

Читач на пошта од страна на Нилс 

микрочип

Во Стокхолм, Шведска, изберете 1000 да изберете Трговија со мала Microsystems. Чипови имплантирани под нивната кожа.

55

Läs allt!


Prenumera på Youtubekanalen Apg29.nu

Тоа има врска со исламот

Тоа има врска со исламот

Читач на пошта од страна на Стефан Елиасон На овој начин ја оправдува тоа е акции. Луиза и Марен не се единствени, неодамна откри масовна гробница со 34 обезглавени христијани во Либија.

0

Läs allt!


Himlen TV7 intervjuar Christer Åberg

Christer är en känd bloggare bland både kristna och icke-kristna i Sverige. Han erbjuder Jesus som svar på aktuella samhälleliga och personliga problem. Programledare är Daniela Persin.

3

Läs allt!


Антихристот контрола во Кина

контрола на Антихристот

Со Холгер Нилсон Таму сега е реалност во Кина може да веројатно повеќето не се донесе во - тоа е систем за контрола на што веројатно никој не е во можност да се замисли.

37

Läs allt!


Muslimer städade efter nyårsnatten men detta är inte islam

Muslimer städar

Bild: svt.se. 

Att muslimer städar Göteborgs gator efter nyårsnatten har inget med islam att göra. Den slutsatsen måste jag ta eftersom det alltid hörs "detta är inte islam" efter ett blodigt muslimskt terrordåd - trots att Muhammed både beordrade och utförde terrordåd i Allahs namn.

2

Läs allt!


Моето спасение - Кристер Åberg

спасувачка шамандура

Кога тој ме донесе, јас стоев и разговарав со еден од лидерите во Пентекостите црква на влезот име Доналд. Потоа ме праша: "Дали сакате да се спаси?" Иако јас не знаев што е тоа за нешто што реков ...

0

Läs allt!


Transpersoner befriade av Guds kärlek

En mycket stark dokumentär om transpersoner som har blivit befriade av Guds kärlek.

5

Läs allt!


Dagens ord

Vecka 03, fredag 18 januari 2019 kl. 10:09

Jesus söker: Hilda, Hildur!

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? - Be den här bönen:

Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som min Herre och Frälsare. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Jag ber om förlåtelse för alla mina synder. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!

Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. - Joh 3:16Тие сакаат да се колонизираат Марс, но не па&

Мошус и Марс

Слика: di.se. 

Компанија за електрични автомобили Tesla основач и извршен директор Елон мошус планира да испрати други луѓе на Марс и сонот за колонизација на планетата. 

29

Läs allt!


Christer Åberg sjunger: Vem är Kungen i djungeln?

Måste bara ses! Christer Åberg sjunger och spelar ukulele sången: Vem är Kungen i djungeln? 

3

Läs allt!


Tio år sedan min fru Marie och vår son Joel dog

För tio år sedan den 21 december dog min fru strax innan klockan 12 på natten och vår nyförlöste son Joel dog sedan halvfemtiden på morgonen den 22 december.

1

Läs allt!


Senaste kommentarer


Хомосексуалноста и ист пол - Стефан Gustavsson

Што вели Библијата за хомосексуалноста? Библиски текстови и рационален аргумент е осветлена во многу основни начин, во многу добра предавање од страна на Стефан Gustavsson. 

8

Läs allt!


Behöver man stor kunskap för att bli frälst?

Räddad till himlen

Annars kan man inte vinna andra människor för Jesus Kristus. Därför är det viktigt att man vet vad som står i Bibeln och hur man blir frälst. Bibeln säger att man ska veta att man har evigt liv. Hur kan man veta detta? 

4

Läs allt!


Кохабитацијата не е, никогаш не била и нико&#

1495636808-јагне brollop.jpg

Да се ​​прилагодат на партнер вели дека имаат секс со едни со други, тоа е исто нешто што се во брак со друг. Но, тоа не е во согласност со Библијата.

4

Läs allt!


Библијата животни

Библијата животни

Дали сте знаеле дека Библијата зборува многу за животните? Тука имам долга листа на многу од животните во Библијата и некои инсекти со библиски референци! Ве молиме да уживаат!

2

Läs allt!


Позадината на духовната потрага на човекl

визир

На Sigvard Шпага Во мојата надевам пророчки пишувам ова, јас се стави споредбата на Исус за "изгубена / återvunne син" (Лука 15) како илустративен позадина, на afterimage на претходниот век старата настани. 

0

Läs allt!


Нелегално да покажуваат дека жените беа у

Тоа е нелегално да се покаже вистината за две жени туристи во Мароко беа убиени од страна на муслиманите.

12

Läs allt!


Тука е една русокоса жена погубен од мусли

Тука е една русокоса жена погубен од муслиманите

Две млади русокоса жените од Скандинавија беа убиени од страна на муслиманите, кога тие отседнала во Мароко. Во него се повикува на убиство на жените, акти на тероризам, што секако дека е, но повеќе точни термин е дека тоа е религиозно мотивирани убиства исламски инспирирани од Коранот.

11

Läs allt!


Пред десет години мојата сопруга Марија и 

Пред десет години, на 21 декември уби жена ми само пред 12 часот навечер и нашата nyförlöste син Јоил почина од четири и пол утрото на 22 декември.

1

Läs allt!


Човекот кој го уби Божјиот глас - Дел 2: Танц н

Од страна на Ханс Jansson , Упсала Тоа беше овој танц, исто така, Иродијада се радував. Во нејзините темни очи може да се најде на капацитет hämndbegärets вжештена пламен. Таа беше една жена, чија гордост и страст за власт може да ја турне во ништо. 

0

Läs allt!


Човекот кој го уби Божјиот глас - Дел 1: Пророl

Роман

Од страна на Ханс Jansson , Упсала  Пораката на овој труд е за важноста на не само слушам гласот на Бог, но, исто така, го направи она што го кажува. Тоа не Ирод Антипа тетрарх на Палестина. Наместо тоа, тој се борел против Бога и беа водени со тоа да го убијат и Јован Крстител, кој беше гласот на Бог во својот живот.

2

Läs allt!
Apg29 har tusentals bloggartiklar! Gå vidare till fler artiklar:

NÄSTA


STÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 55 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 35 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 18 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 13 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Sedan 23:42 2013-08-16 har det varit 464 154 628 sidvisningar på Apg29! Apg29 har just nu 17 123 bloggartiklar, 93 195 kommentarer och 61 243 bönämnen.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp