665 online! | Sidvisningar idag: 162 480 | Igår: 161 022 |

www.apg29.nu

gospel-apg29


Live Apg29 | Biblar | Bönesidan | Dagens ros | Date29 | Christer Åberg | Sök | Kontakt

shpėtimi im - Christer Åberg

gomė shpėtimi

Kur ai kishte sjellė mua, unė u ndal dhe bisedoi me njė nga udhėheqėsit nė kishė Pentecostal nė hyrje me emrin Donald. Pastaj ai pyeti: "A doni qė tė shpėtohet?" Edhe pse unė nuk e di se ēfarė kjo ishte pėr diēka kam thėnė ...

Njė mik i imi mė mori nė kishė Pentecostal nė njė takim nė mėngjes njė e diel. Siē kam thėnė nė kapitullin e fundit, kam kuptuar asgjė e takimit.

Tė dielėn e ardhshme shoku im mori mua pėrsėri. E dija sa mė shumė atėherė. Pra asgjė. Por unė e dija aq shumė sa qė ajo ishte diēka pėr Jezusin qė unė e nevojshme.

Kjo nuk ishte me tė vėrtetė nė ndonjė Jezusin veēantė predikonte nė mbledhje. Kam kuptuar, megjithatė, se nuk ishte diēka nė lidhje me Jezusin qė unė e nevojshme. Perėndia kishte pėr vite mė kėrkuar dhe ka punuar zemrėn time.

Pas takimit, unė shkova jashtė nė parking dhe ka pritur pėr mikun tim. Kur ai ishte nė rrugėn e tij jashtė Kishės Pentecostal, ai u takua me njė misionar i cili mė herėt e kishte kėrkuar atė nė njė takim nė kampin e shpėtimit. Miku im i tha asaj se ai kishte njė shok me atė qė nevojitet pėr tė shpėtuar, por qė tani ai qėndron nė parkingun.

"Por tė marrė atė, atėherė!" misionari i tha shoku im ..

Kur ai kishte sjellė mua, unė u ndal dhe bisedoi me njė nga udhėheqėsit nė kishė Pentecostal nė hyrje me emrin Donald. Pastaj ai pyeti:

"A doni qė tė shpėtohet?"

Edhe pse unė nuk e di se ēfarė kjo ishte pėr diēka qė unė u pėrgjigj:

"Po."

Pastaj erdhi Donald me mua nė sallėn e kishės pėrsėri ku ėshtė tani jo aq shumė njerėz lėnė pas takimit. Pastor i asamblesė quajtur Claes mendova se u zhvillua me ta. "Pėr aq e lehtė, ajo ėshtė edhe tė mos merrni njerėzit tė shpėtohen? ' ai mendonte kur pa Donald vijė me mua nė sallėn e kishės.

Nė frontin e kishės nė fazėn, nė anėn e majtė tė stol parė, unė bėj gjurin tim me disa njerėz rreth meje.

Johnny, pastori i ri rinjtė, u gjunjėzua pranė meje, ndėrsa tė tjerėt nė kėmbė pėrreth. Ai mė pyeti:

"A jeni duke pėrdorur pėr tė jetė?"

Por kjo nuk ishte. Pastaj Johnny tha:

"Unė lutem pėrpara, kėshtu qė pyesni pėr tė. Nė kėtė lutje merr ju tė pranoni Jezusin dhe tė shpėtohet. "

Kjo, mendova dukej mirė, por vetėm para se ne ishim tė pyesni, mendova: Ndoshta kjo ėshtė njė scam tė gjithė atė, por pastaj ajo del mirė.

Njerėzit qė ishin rreth meje, tė vėnė duart mbi kurrizin tim dhe mbi supet e mia. I shpuar poshtė fytyrėn e tij nė duart e mia kundėr veshur, Pew kafe dhe u lut Johnny para dhe e pyeta pėr:

Jezus, unė po vij te ti tani. Jezusi, unė do t'ju marr tani. Jezus, unė ju rrėfej si Zotin tim. Unė besoj se ju vdiq pėr mėkatet e mia. Unė besoj se Perėndia ju ringjall prej sė vdekurish. Fali tė gjitha mėkatet e mia. Faleminderit Jezus qė ju tani keni ruajtur mua. Faleminderit, Jezus, ju tani kanė falur tė gjitha mėkatet e mia. Faleminderit qė unė jam tani njė fėmijė i Perėndisė. Amen.

Unė pashė asnjė engjėj apo vizione tė tjera as dėgjuar ndonjė zėra, por mbas kėsaj, unė fryu jashtė dhe mendova, Uh, tani ajo ėshtė bėrė!

Atje, tė drejtė atje dhe tė drejtė atėherė, unė u ruajt dhe jeta ime u transformua. Unė kurrė nuk do tė jetė i njėjti person! Fakti ėshtė se shpėtimi nė vend menjėherė, kur kam marrė personin e gjallė e Jezu Krishtit nė jetėn time. Kjo ėshtė mrekullia mė e madhe qė kam qenė ndonjėherė pėrmes.

Kur unė flas pėr kėtė ngjarje njerėzit zakonisht thonė se kjo nuk ishte njė kishė qė mė ndihmoi. As ndonjė mėsim, nuk ka pastor apo disa njerėz tė tjerė, por ai ishte Shpėtimtari jeton, Zoti Jezu Krisht!

Ajo ishte vetėm kur Jezusi erdhi nė zemrėn time. Ajo ishte vetėm kur ai bėri shpėtimin gjatė dhe fali tė gjitha mėkatet e mia.

Qė nga ai moment, kam kuptuar rėndėsinė e qė njeriu duhet tė pranojė Jezusin nė qoftė se ne jemi pėr tė shpėtohemi.

Dėshmia ime nė Norvegji

Para pėrfundimit tė kėtij seksioni, unė dua tė ju tregojė pėr njė ngjarje tė vogėl nė Norvegji I fundit ishte i pėrfshirė. Nė njė takim tė kampit kam pasur mundėsi pėr tė folur rreth asaj se si unė u ruajt. Unė i thashė atij nė lidhje me ngjarjet nė Ljungby dhe unė nuk e kuptoj asgjė pėr takimet, por unė ende dija se ishte diēka nė lidhje me Jezusin qė unė e nevojshme.

Kur i thashė se kam pranuar Jezusin dhe u ruajt duartrokitur tė gjithė njerėzit qė u ul dhe dėgjonte! Po, kjo ėshtė me vlerė njė raund tė duartrokitje kur njė person merr ruajtur, sepse ajo ėshtė njė mrekulli e mrekullueshme qė Jezusi bėn.

Ju merrni Jezusin me fjalėt e tij

I tha gjithashtu nė kontekstin e se si ajo ishte pėr tė shpėtuar. Ju merrni Jezusin me fjalėt e tij. Ėshtė thėnė direkt Jezusit qė ju tani pranojmė Atė si Shpėtimtarin dhe Zotin e tyre. Dhe, si njė shembull tė kėsaj, unė si pėr t'u martuar.

Kur ju merrni martuar thoni pėr tė ardhmen e tij para takimit se tani pranon atė si burrin e saj e vėrtetė apo gruaja nė dashuri nė sėmundje dhe nė shėndet. Ajo pranon personin me fjalėt e tij. Nė qoftė se ju them kėtė jo si nuk ėshtė i martuar.

Nė tė njėjtėn mėnyrė, ju keni pėr tė thėnė pėr Jezusin se ju tani e pranojmė Atė dhe do tė shpėtohesh. Shembuj tė saj A e keni lexuar mė lart nė lutje cituar qė unė u lut kur unė u shpėtoi kur isha 20 vjeē. Jezusi erdhi nė zemrėn time, mė shpėtoi dhe falur tė gjitha mėkatet e mia.

Nė mėnyrė tė ngjashme, Jezusi vjen nė zemrėn tuaj, ju kursen, fal tė gjitha mėkatet e tua, kur ju tė merrni atė me gojėn tėnde!


Skriv ut


Publicerat av Christer Åberg Wednesday 2 January 2019 23:46 | Direktlänk | Nyhetsbrev | RSS


STÖD APG29.NU


0 kommentarer

OBS: Läsarmejl, artiklar, kommentarer och video som är skrivna och gjorda av andra än mig, (Christer Åberg, grundaren till Apg29), kan ha åsikter som jag inte delar.

Din kommentar

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?Do ai qė ndryshoi seks nė qiell?

transeksuale

Do njerėzit nė qiell qė ka ndryshuar seks pėrmes operacionit?

8

Läs allt!


Tė krishterėt janė duke u persekutuar mė shumė se kurrė

Open Doors Lista World Watch 2019

Image: Open Doors. 

Dyer tė hapura "vjetor World Watch Lista e krishterėve persekutuar tregon se 2019 ėshtė viti mė i keq ndonjėherė. Kjo ėshtė larg nga vitin mė tė vėshtirė qė kur filluan tė dhėnat.

20

Läs allt!


Mėkatarėt?

miq

Reader Mail nga David Billstrom Jezusi ėshtė modeli ynė kryesor rol pėr tė arritur jashtė pėr njerėzit qė nuk janė besimtarė. Kur Jezusi eci nė tokė, ai e dinte se ēfarė po ndodhte nė njerėzit qė erdhėn tek ai. Ai ėshtė i njėjtė sot.

2

Läs allt!


Njė muze i kryqėzuar McJesus nė Izrael

Kryqėzoje McJesus

Foto: SVT. 

Protesta nė Izrael kundėr Jani Leinonen McJesus "vepra arti", qė pėrshkruan njė kryqėzuar Ronald McDonald.

6

Läs allt!


Kristna TV-kanaler i Sverige

Kristen TV i Sverige

Det finns många bra svenska kristna tv-kanaler i Sverige. Både som går på satellit, kabel och webben! Här listas alla kanaler.

21

Läs allt!


Padėshiruara - Pjesa 17

Christer Åberg Pėrshėndetni

Tani unė vazhdoj me dridhje tim dhe vlerėsuar serial nga fėmijėria ime. Historia do tė rritet nė intensitet dhe tė bėhet edhe mė dramatike. Disa seksion shumė emocionuese dhe tė flakta tani shtrihet pėrpara.

0

Läs allt!


Njė heshtje Jesus - Njeriu qe vrau zėrin e Perėndisė - Pjesa 6

ushtar romak

Hans Jansson, Uppsala Herod Antipa na takohen pėrsėri nė historinė biblike. Kėtė herė ai qėndron pėrpara Jezusit. Ajo kishte qenė pas tre vjet qė nga prerja e kokės Gjon Pagėzori-sė.

2

Läs allt!


Keqe Lista - Njeriu qe vrau zėrin e Perėndisė - Pjesa 5

ushtar

Nga Hans Jansson , Uppsala Nuk ėshtė diēka e "zgjuar" dhe e keqja e veprimeve tė Herodit nė kontekst ne jemi duke pėrshkruar. Kjo sjell mua pėr atė qė ėshtė shkruar nė librin e Zanafillės.

5

Läs allt!


Profecia Kristin ėshtė e vėrtetė me kohėn tonė

- Njė profeci nė lidhje me fundin e kohės!

Profecia e lashtė nga 1800s flasin pėr Jezusin pėr tė treguar deri nė malet nė Suedi nė ditėt e fundit, dhe mė pas nė mal pėr tė gjithė pėr tė parė!

13

Läs allt!


"Zoti e bekoftė abortin dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės"

Reader Mail nga Nils 

Aborti - Mami

Njė grua tani kishte njė program Netflix Air ku ajo paguan haraē pėr abortin, dhe pėrfundon me fjalėt: "Zoti e bekoftė abortit dhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės", dhe kėndojnė dhe valle me tė.

38

Läs allt!


Nė ferr, torturuar mėkatarėt

Nėse ju shkoni nė ferr, ju torturuar. Kjo ėshtė ajo qė Ferri ėshtė pėr. Ashtu si njeriu tė pasur nė Luka 16, ju do tė mundohen nė flakė. Tėrė mėkatarėt shkojnė nė ferr, dhe ata tė shkojnė atje pėr tė mundohen.

102

Läs allt!


Porsalindurit janė tashmė njė "ex"

Porsalindurit janė tashmė njė ish

Foto: Screenshot nga Facebook. 

Banorėt e New York City tani mund tė ndryshojė gjininė e tyre pa njė certifikatė mjekėsore. Pėr mė tepėr, ata mund edhe tė ndryshojė gjininė porsalindur tyre.

5

Läs allt!


Nėse keni lindur nė trupin e gabuar, ju mund tė lindni pėrsėri

Loui Sand

Foto: SVT. 

Louise Nelum Sanda Mali "Loui" Sand, 26, ėshtė njė yll suedez hendbollit i cili tani ndalet duke luajtur hendboll tė hetohet pėr dysphoria gjinore. 

2

Läs allt!


Christian Bale: Faleminderit Satana frymėzim

Reader Mail: Pelle Lindberg 

Christian Bale: Faleminderit Satana frymėzim

Foto: Nga TV4. 

Ēmimi pėr aktorin mė tė mirė shkoi pėr aktorin Christian Bale nė Vice filmit, i cili falėnderoi frymėzimin e tij: Satanit.

43

Läs allt!


Amerika News nė lidhje Suedi: Mikroprocesorėt futur pėr menaxhimin e monedhės nė Suedi

Reader Mail nga Nils 

mikroēip

Nė Stokholm, Suedi, zgjidhni 1000 pėr tė zgjedhur Shop me njė Microsystems vogla. Chips futur nėn lėkurėn e tyre.

55

Läs allt!


Prenumera på Youtubekanalen Apg29.nu

Ajo ka tė bėjė me Islamin

Ajo ka tė bėjė me Islamin

Reader Mail nga Stefan Eliasson Nė kėtė mėnyrė arsyeton Ėshtė veprimet. Louisa dhe Maren nuk janė unike, kohėt e fundit gjeti njė varr masiv me 34 tė krishterėve prenė kokėn nė Libi.

0

Läs allt!


Himlen TV7 intervjuar Christer Åberg

Christer är en känd bloggare bland både kristna och icke-kristna i Sverige. Han erbjuder Jesus som svar på aktuella samhälleliga och personliga problem. Programledare är Daniela Persin.

3

Läs allt!


kontrolli Antikrishti nė Kinė

kontrollit Antikrishti

Nga Holger Nilsson Nuk ėshtė tani njė realitet nė Kinė mund ndoshta shumica e tyre nuk sjellin nė - kjo ėshtė njė sistem i kontrollit qė ndoshta askush nuk ka qenė nė gjendje tė imagjinohet.

37

Läs allt!


Muslimanėt pastruar pas nate e Vitit tė Ri, por kjo nuk ėshtė Islami

Muslimanėt pastrimi

Picture: svt.se. 

Muslimanėt pastruar rrugėt e Gothenburg pas nate e Vitit tė Ri nuk ka tė bėjė me Islamin ka. Pėrfundimi I duhet tė marrė pėr shkak se ajo ėshtė dėgjuar gjithmonė "kjo nuk ėshtė Islami", pas njė terrorizmi pėrgjakshme myslimane - edhe pse Muhamedi dyja urdhėruar dhe kryer akte terroriste nė emėr tė Allahut.

2

Läs allt!


shpėtimi im - Christer Åberg

gomė shpėtimi

Kur ai kishte sjellė mua, unė u ndal dhe bisedoi me njė nga udhėheqėsit nė kishė Pentecostal nė hyrje me emrin Donald. Pastaj ai pyeti: "A doni qė tė shpėtohet?" Edhe pse unė nuk e di se ēfarė kjo ishte pėr diēka kam thėnė ...

0

Läs allt!


Transpersoner befriade av Guds kärlek

En mycket stark dokumentär om transpersoner som har blivit befriade av Guds kärlek.

5

Läs allt!


Dagens ord

Vecka 03, lördag 19 januari 2019 kl. 23:23

Jesus söker: Henrik!

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? - Be den här bönen:

Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som min Herre och Frälsare. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Jag ber om förlåtelse för alla mina synder. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?
» Ja!

Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son, för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv. - Joh 3:16Ata duan pėr tė kolonizuar Marsin, por nuk udhėtojnė nė hėnė

Myshk dhe Mars

Picture: di.se. 

Kompania Electric makinė themelues Tesla dhe CEO Elon Musk ėshtė duke planifikuar pėr tė dėrguar njerėzit e tjerė nė Mars dhe ėndėrr e kolonizuar planetin. 

29

Läs allt!


Christer Åberg sjunger: Vem är Kungen i djungeln?

Måste bara ses! Christer Åberg sjunger och spelar ukulele sången: Vem är Kungen i djungeln? 

3

Läs allt!


Tio år sedan min fru Marie och vår son Joel dog

För tio år sedan den 21 december dog min fru strax innan klockan 12 på natten och vår nyförlöste son Joel dog sedan halvfemtiden på morgonen den 22 december.

1

Läs allt!


Senaste kommentarer


Homoseksualitetit dhe tė njėjtit seks marrėdhėnie - Stefan Gustavsson

Ēfarė thotė Bibla pėr homoseksualizmin? Tekstet biblike dhe argumenti racional ėshtė e ndriēuar nė njė mėnyrė shumė tė thjeshtė, nė njė leksion shumė tė mirė nga Stefan Gustavsson. 

8

Läs allt!


Nėse keni nevojė pėr njohuri tė madhe pėr tė shpėtuar?

Ruhen nė qiell

Pėrndryshe ju nuk mund tė fitojė njerėz tė tjerė pėr tė Jezu Krishtit. Prandaj, ėshtė e rėndėsishme tė dini se ēfarė ėshtė nė Bibėl dhe se si tė jetė i shpėtuar. Bibla thotė qė ju duhet tė dini se keni jetėn e pėrjetshme. Si mund ta dimė kėtė? 

4

Läs allt!


Vision för själars frälsning 2019

Läsarmejl av nils 

Vision

Må denna vision motivera oss för själars frälsning år 2019. Lester Sumrall 1913-1996, blev en världsvid missionär efter denna vision år 1931.

3

Läs allt!


Bashkėjetesa nuk ėshtė, nuk ka qenė kurrė dhe kurrė nuk do tė jetė njė martesė

1495636808-qengji-brollop.jpg

Pėr tė pėrshtatur pėr partneri i tha qė tė ketė marrėdhėnie seksuale me njėri-tjetrin, kjo ėshtė e njėjta gjė qė ju jeni tė martuar me njėri-tjetrin. Por kjo nuk ėshtė nė pėrputhje me Biblėn.

4

Läs allt!


kafshėt Bibla

kafshėt Bibla

A e dini se Bibla flet shumė pėr kafshėt? Kėtu unė kam njė listė tė gjatė e shumė kafshėve nė Bibėl dhe disa insekte me referenca biblike! Ju lutemi tė gėzojnė!

2

Läs allt!


Sfondi pėr kėrkim shpirtėror tė njeriut

viewfinder

I Sigvard Sword Nė tim shkrim shpresė profetike kėsaj, kam vėnė shėmbėlltyrėn e Jezuit nė lidhje me "humbur djalin e / återvunne" (Luka 15) si njė sfond ilustrues, njė paraqitje qė mbetet i ngjarjeve shekullore tė mėparshme. 

0

Läs allt!


Paligjshme pėr tė treguar se gratė ishin pre koka nga muslimanėt

Ajo ėshtė e paligjshme pėr tė treguar tė vėrtetėn pėr tė dy turistėt femra nė Marok u pre koka nga muslimanėt.

12

Läs allt!


Kėtu ėshtė njė grua bjonde pre koka nga muslimanėt

Kėtu ėshtė njė grua bjonde pre koka nga muslimanėt

Dy gra tė reja bjonde nga Skandinavia u pre koka nga muslimanėt, kur ngritėn kampin e tyre nė Marok. Ajo e quan vrasjen e grave, akteve tė terrorizmit, e cila natyrisht ėshtė, por njė term mė i saktė ėshtė se ajo ėshtė njė vrasje me motive fetare islame tė frymėzuara nga Kurani.

11

Läs allt!


Dhjetė vjet mė parė, gruaja ime Marie dhe djali ynė Joel vdiq

Dhjetė vjet mė parė, mė 21 dhjetor vrau gruan time pak para orės 12 tė natės dhe djali ynė nyförlöste Joel vdekur qė nga katėr e gjysmė tė mėngjesit tė 22 dhjetorit.

1

Läs allt!


Njeriu qė vrau zėrin e Perėndisė - Pjesa 2: Dance of Death

Nga Hans Jansson , Uppsala Ishte kjo valle edhe Herodiada tė shikuar pėrpara. Nė sytė e saj tė errėt mund tė gjeni hämndbegärets praktikues flakėron flakė. Ajo ishte njė grua krenaria dhe lakmia e tė cilit pėr pushtet mund ta shtyjė atė nė ēdo gjė. 

0

Läs allt!
Apg29 har tusentals bloggartiklar! Gå vidare till fler artiklar:

NÄSTA


STÖD APG29! Bankkonto: 8169-5,303 725 382-4 | Swish: 070 935 66 96 | Paypal: https://www.paypal.me/apg29

Christer Åberg och dottern Desiré.

Denna bloggsajt är skapad och drivs av evangelisten Christer Åberg, 55 år gammal. Christer Åberg blev frälst då han tog emot Jesus som sin Herre för 35 år sedan. Bloggsajten Apg29 har funnits på nätet sedan 2001, alltså 18 år i år. Christer Åberg är en änkeman sedan 2008. Han har en dotter på 13 år, Desiré, som brukar kallas för "Dessan", och en son i himlen, Joel, som skulle ha varit 11 år om han hade levt idag. Allt detta finns att läsa om i boken Den längsta natten. Christer Åberg drivs av att förkunna om Jesus och hur man blir frälst. Det är därför som denna bloggsajt finns till.

Sedan 23:42 2013-08-16 har det varit 464 416 742 sidvisningar på Apg29! Apg29 har just nu 17 125 bloggartiklar, 93 229 kommentarer och 61 287 bönämnen.

Varsågod! Du får kopiera mina artiklar och publicera på din egen blogg eller hemsida om du länkar till sidan du har hämtat det!

MediaCreeper

Apg29 använder cookies. Cookies är en liten fil som lagras i din dator. Detta går att stänga av i din webbläsare.

TA EMOT JESUS!

↑ Upp