Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Товарот не е твое

Очигледно и сите откриени тој страв, а стра&#

Кревачи на тегови.

Нешто што инспирира плаши од нас не може да биде именуван, но често лошо здравје, да биде без работа и затоа не може да ни купат храна, облека, и не се во можност да ја плати киријата што се наоѓа на врвот на стравови. 


Av Ingrid Rönnberg
torsdag 5 december 2019 19:58

Најтешка непријатели

Еден фармер отиде од мелница со голем тешка вреќа на грбот. А коњот дојде и возачот понудени на фармерите да се оди. Фармерот седна со торба на грбот среќен тој да си оди. Возачот прашува:

"Зошто не ви се во вреќата?"

"Тоа ќе биде добро за möcke и Јас, на торба ќе треба да одам", рече земјоделец.

Ние често го прават тоа кога Бог нуди својата помош.

Очигледно и сите откриени тој страв, а стравот е една од нашите најтешко и непријатели?

Ние не го разбираат дека секогаш постои страв и стравови кои го прават ни прават погрешни работи.

Ние можеме да го чувствуваат како да се разбере дека замена во иднина може да се чувствуваат кога загледан назад куци на гладни змија hypnotizes своите жртви пред таа да биде фиксен. Значи ние се брзаат надвор лесно или се постават ни рамни и го направи она што ние не треба да се направи и да се даде повеќе проблеми.

страв

Нешто што инспирира плаши од нас не може да биде именуван, но често лошо здравје, да биде без работа и затоа не може да ни купат храна, облека, и не се во можност да ја плати киријата што се наоѓа на врвот на стравови. Значи да се биде без пари. Можете да ги избрка многу стравови на пари, но тоа е зголемувањето на безбедноста како лесно воодушеви со најмала налетот на постоење.

Стравот да не се биде сакан, не се доволно добри, да се биде сам е поголем од било кога. Родителите се плашат за иднината на нивните деца. Децата живеат во страв да одат на училиште. Да се ​​соочи со неразбирање и се малтретирани. Токму поради тоа што Исус го знае сето ова, тој ни вели дека не треба да се грижите за храна, облека или нашите животи.

Никој не може да им служи на двајца господари во исто време. (Лука 6:24) затоа мора да избере страни? Да, Исус појаснува. Ако се обидете да им служи на двајца во исто време, тоа ќе одвратност оној "шеф" и љубов од друга страна. Значи не постои неутрален терен. Што е со нашите стравови и страв да се направи? Тука Исус дава кристално јасен објаснување.

"Не можете да служите на Бога и на мамона. (= Пари и имот), не грижете се за вашиот живот, што ќе јадете или пие, ниту за телото, во што ќе облечат ".

Тој се сеќава птици безгрижно постоење. Бог се грижи за нас и кога ќе му овозможи да биде нашиот Бог, и ние ќе се доказ дека тој е нашиот Отец. "Вашиот Татко знае дека ви е потребно сето ова, прво бараат Неговото царство и Неговата праведност (тука доаѓа ветувањето) и ќе биде во сите останати. Стави вашиот специјален "вреќа" на "кошничка" и оди на Божјето ветување дека ќе се грижи за вас и да предизвика страв.

Најдобар лек за страв

Пол најдобар лек за стравот што ни дава кога тој кажува како тој бил и бил гладен и живеел добро, бил тепан, имаше анксиозност, понекогаш се зголеми на небото, сакан и омразен и живеат под смртни закани. Тој на сите нас потреба секогаш да бидат среќни и фала му на Бога во сите околности во животот.

Благодарност на Бога, тоа е волјата Божја во Христа Исуса. Се плаши се плашат на летот и да ни дадат помош во изборот на вистинскиот господар на нашиот живот, кога се плашат поставува "нога во вратата", а натрапникот се обидува да влијае.


Publicerades torsdag 5 december 2019 19:58:27 +0100 i kategorin Läsarmejl och i ämnena:


0 kommentarerFörsta gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.