Language

Apg29.Nu

Start | TV | Bönesidan | Bibeln | Läsarmejl | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Дејвид Wilkerson за движењето на верата

"Еден свештеник, рече, тоа помина досега, дек

Дејвид Wilkerson за движењето за верата.

"Ова е една од најголемите понижувања на Исус Христос практикува бидејќи Христос Оваа изопачена Евангелието е труење суми -.. Дури и во Кина, Африка и во светот Тоа е американски Евангелието измислени и се шири со богат американски евангелисти и пастири Рич.! "


Av Mr Svensson - David Wilkerson
söndag, 22 september 2019 01:21
Läsarmejl

Ние го земам повторно па да се разбере тежината, ако веќе не сте го направиле тоа. Благодарен сум дека Бог ме спаси од лажната мисла за прогласување и јас го признавам како што гревот ја доби лажното учење. 

Вие тагувам над она што изгледа како во Шведска денес меѓу Божјиот народ? Каде што се зборува за занесот на невестата? Понекогаш ми се чини дека поголемиот дел од христијаните се повеќе фокусирани на Антихристот истакнати од дека Исус ќе се врати! 

подготвени за Исус да дојде Дали сте? Разговор на крст, кога сте слушнале најновите 1886 година? 

Сега може да се добие малку читање за Дејвид Wilkerson она што тој го напишал за движење вера.

Понижената Собранието

Оригиналниот текст на англиски наслов -На срам на свечен собир

од Дејвид Wilkerson

Софонија 3: 18- Оние кои се тажен за свечената нив ќе собирам, оние кои се од тебе, на кого товарот на понижување. (1917) 

Ова е двојна пророштвото на Софонија. Тие треба да се прави со децата на Израел, но исто така и со духовни Сион (која е црквата на Исус Христос во последните денови). Прво на сите, тој зборува за Евреите - дека Бог ќе ги собере на расфрлани - но тој само ќе се врати на оние кои имале скршено срце за бедната состојба на Израел - тој ќе се сетам на сите кои го носат понижувањето - сите страшни нешта што се одвиваше во Бог куќата. За оние кои се врши на товар, рече тој, "Јас ќе ви се соберат." Тој им даде големи ветувања

Ова пророштво се однесува и на Црквата на Исус Христос во последните денови. Во Стариот Завет, децата на Израел беа повикани на празникот седум дена. Осмиот ден од денот - наречен свечен собир. Тоа беше тогаш дека тие се сретнаа заедно - отфрлив сè друго и се фокусира на обожување и славење својот небесен Татко. Писмото вели: "На осмиот ден да има свечен собир." Оваа збирка празник претставува Стариот Завет, Бог одвоени црквата треба да се сретнат со Господа.

Ова е црквата на Исус Христос во последните денови. Според Софонија, Божјиот дом во последните денови да биде понижен. Хебрејскиот збор овде значи "срам и срам". Тоа ќе биде срам и ги посрамоти домот Божји. Ние не зборуваме за отпадник, либерални модерна Црква - Господ вели дека на Судниот ден, Тој ќе се занимава со црквата. Можеме да се молиме за нив, но ние не треба да се трошат нашите солзи на тоа дека не е вистинската Собранието.

Бог е во потрага по луѓе кои сакаат да се тагува и плаче за понижувањето што се развива Црквата на Исус Христос во овие денови. Зборувам за црквата што се родил на Педесетница. Зборувам за црквата, која е родена на Павле и на учењето на апостолите. Собранието дека е роден во вистината на Исус Христос да владее. На преродени црква е под напад. Собранието е понижен.

Тоа е проречено дека во ова време на понижување, срам и срам, Бог ќе ви издигне света остаток кој ќе тагува и плаче над ова загадување - Бог ќе имаат остаток дека нема да седи со скрстени раце додека сето ова инвазија на Собранието. Бог вели: "Јас ќе има луѓе кои не ќе биде задоволен да живеат добар живот и игнорирање на quacks и пари луд лажни пророци доаѓаат во Божјиот дом и да ги уништи сè."

Бог ќе се соберат луѓе кои тагувам над ова - ако навистина сакате Господа, и неговата љубов кон црквата, не може да се погледне во она што се случува денес (и јас ќе се спомене овие понижувања по име). Ако по сослушувањето она што го имам да кажам во врска со овие понижувања, да одиме дома од црквата и да каже, "Јас се држат до она што е напишано во Матеј 18, портите на пеколот нема да ја издржи до Собранието, јас не ќе се грижи за мене, Бог има сè под контрола.

Тоа не е доволно. Бог се користи на луѓето. Бог се користи на луѓето да се направи неговата работа. Тој не ги испрати Своите ангели. Ангели плачете за тоа, но Бог не го користи ангелите за да ја оствари својата цел. Тој ги користи мажи и жени со скршени срца и оптоварувања -. Пресудата е пред вратата, Исус. Денот на Господ е близу.

Се разбудам старешини. Се разбудам пастири. Се разбудам овчари.

Прикажи на црквата. Добие 'рж. Носат. Зошто ние би го преземе товарот на понижување на свечен собир? Џоел рече, "бидејќи лошо семе е поставена.

А Евангелието го проповедал, која добива се што е во очите да венеат. Сè што е зелена и божествена и чиста венеат. Семето е ruttet- луѓето се гладни да се слушне чистата Божја збор, но не постојат ливади. Стадото се напуштени и гладни. Реките се исуши. А чудно оган воодушевувањето на пастири. Езекиел вели дека Овчари се газејќи по добра полиња и јадат најдобрите за себе. Што е најсрамната работи што се случуваат во Црквата на Исус Христос денес?

Ова е една од најголемите понижувања на Исус Христос практикува од Христа. Оваа изопачена Евангелието е труење суми - дури и во Кина, Африка и во целиот свет. Тоа е американски Евангелието измислени и се шири со богат американски евангелисти и пастири. Богатите!

Тоа ме прави згрозени што толку многу луѓе може да се слушне на бендови и се види на видео клипови, кои доаѓаат од овие просперитет конференции, без да плаче над нив. Овој отров се шири низ целиот свет. Куба е за да се отвори, и тие се желни да се добие во на едно време со нивниот успех на Евангелието и да им каже "си бил лош за доволно долго, Бог сака сите Кубанци треба да биде богата."

Оваа недела добив видео лента што е снимен на состаноците Кенет Коупленд. Ги слушав на звучници и стана уплашен. Пријатели чита Новиот Завет, ќе најдете дека апостол Павле посочи оние кои се верува дека се лажни апостоли. Тој предупреди и тој се изговара нивните имиња. Јас да ви кажам дека ако ги слушаш она што можам да ви кажам, но да се жали, тогаш вие сте слепи. Вие сте духовно слепи. Имате тешко срце. Срце со тврд оклоп околу, така што на чиста евангелието не може да го пробијат. Вие станаа толку заситени со овој неурамнотежен евангелие дека не сте во право во вашиот ум. Вие не може да ја проповедаат вистината. Вие не може да ги покаже ништо во писмена форма, бидејќи тие имаат оклоп над нивните срца. Тешко срце.

Некои од вас нема да ја прими. Ако сте ја внеле вашата душа со Коупленд или ленти Hagin, вие не ќе се допаѓа она што го слушам. Пријатели, јас сум бил овчар, сум бил наречен од Бога. Јас им ја дадов оваа црква ветување. Се додека сме на оваа говорница, видовме волци во овча облека, кои дојдоа да украде стадо, треба да застане и да крикне. Тоа е до вас да направите нешто околу тоа. Седнав оваа недела и ги слушаше говорник на конференцијата и бев шокиран и повредени. вознемиреност А Господ дојде над мене. Тоа е зошто јас го проповеда оваа порака. Тагува над него.

Цитирам од збор до збор што беше кажано. На звучници едвај можеше да зборува завршена, бидејќи на сите луѓе кои дојдоа и се стави пари во нивните џебови. Причината поради која тие се направи тоа е новата доктрина која излезе и да каже, "ако сакате да бидат благословени, така што треба да се најде на повеќето благословени евангелист или свештеник може да се најде, бидејќи тој има многу да се добие многу на оној кој малку, дури и она што тој го има ќе бидат преземени од него. Ако се најде на повеќето благословени успех проповедник и да му даде пари, и ќе бидат благословени. На повеќе благословен е тој, ако им даде на оние кои се најмногу благословен - "тоа е како пирамида шема. Ако овие луѓе биле во секуларниот свет, тие ќе завршат во затвор. Пирамидални шеми. Оној кој е на врвот и кои се чини дека да се биде пресвет, и кој зборуваше најгласните. Стотици луѓе се дојде до џебовите беа полнети. Грешниците вели: "ова е бесплатен евангелието? Банкноти? "

Слушнете што беше кажано. Говорникот стана и рече, за една сиромашна вдовица кои примаат социјална помош ви дава 5 долари, па мора да го земе, Илија презеде минатата храна на вдовицата. Вие сте помазан, што го заслужуваат тоа, земи го. ", Рече истиот говорник," Јас живеам во 1.000 квадратни нога куќа. Јас ќе се изгради поголема сега. Еден што цар Соломон ќе бидат горди на. Се плаќа само 15.000 американски долари за едно куче. Дали ви се види прекрасната прстен на раката, јас неодамна беше во Јамајка и плати 32.000 долари за тоа. Сакам да знаете дека кога луѓето, каде што живеам трчање минатото мојот замок и види мојот Ролс-Ројс во патеката, па се знае дека постои Бог на небото. "

Кажи ми, што е евангелието? Кажи ми, не плачат повеќе од тоа?

Еден од говорниците застана и рече: "Ние се направи завет со брат Коупленд дека во текот на следната година, никој од нас страдаат од еден ден. Ние не треба да се чувствуваат момент на обесхрабрување. Ние нема да се разболат или треба нешто. Ние треба да ги уживаат сите благослови. Ние ги отфрламе сите страдања, сите маки, сите финансиски проблеми. " тоа звучи добро, ако сте на врвот.

Ова што ме боли најмногу. Ова го проповеда. "Светиот Дух не може да се излее врз вас, додека не се во протокот на пари. Пред да се успешно да се на Светиот Дух не се направи ништо. "

Размисли за тоа! Како го прави ова влијае на вас? Она што го прави во своите души, кога ќе видите на сиромашните луѓе кои живеат од рака на уста, и одеднаш тој вели: "бараат пари" и луѓе работат како луди и кога тие работат, тие велат дека ние "тврдиме на богатство."

Потоа гледам луѓе ползи како змии надвор од нивните столици и на подот. Гледам евангелист застане и Подсвиркват како змија и луѓето паѓаат насекаде. Пријатели, што се случува?

Понижување на högtidsförsamligen! Пророкот нив ги нарекува "алчен кучиња, безбожни стражи". Пријатели, ако сте имале срцето на Бог и Господ е катастрофа ќе викаш со Исаија, тие се слепи стражи, неуки, неми кучиња, спиење, љубовен сон, алчен кучиња кои никогаш не може да има доволно.

"Имам 1.000 квадратни метри, но јас ќе го продаде, и јас ќе се изгради куќа што цар Соломон би можеле да живеат во-" За никогаш да не добие доволно. Тој рече: "овчари, кои не може да се разбере, секој е во потрага за неа, нешто да се добие нивните потреби исполнети. Еремија не штедел зборови. Тој рече: "Мојот народ се како изгубени овци. Нивните пастири ги предизвика да одат на погрешен пат ", велиш," Пастор, немате право да зборува толку силно за оваа тема "Ако мислиш дека сум остар, а потоа прочитајте го Езекиел 34:.. 1-10.

Ќе се земе 50 милиони од вдовицата и купува куче за 150 000 шведски круни. Можете да пензионирање од вдовицата и сиромашните, и ќе им каже дека тие немаат доволно вера - затоа што тие не се успешни. Ве однесе на волната од овците. Не сте во потрага за душите, во потрага по пари. "Овчарите себе, а не на стадото охранвам, па затоа, пастири, чујте го словото Господово. Така вели Господ, вашиот Бог, видете, јас сум против пастирите, и Јас ќе го врати стадото од својата рака, и тие ќе престанат да се хранат стадото. Ниту, пак, тие треба да се охранвам повеќе, бидејќи ќе го спаси своето стадо од нивната уста, и тие веќе нема да биде нивно тело. "

Јас ќе се ослободи од стадо од овие мажи заби. Бог да ни помогне.

Второ, го нарушуваат на блажениот Светиот Дух. Ова е најлошата понижување. Тоа ќе го направи ни падне на нашите лица. Начинот на кој на Светиот Дух да биде искривена на целиот свет.

Тажно е да се забележи дека постои остави во црквата и меѓу многу пастири и црковните лидери толку малку расудување. Тие дури и не знаат кога Светиот Дух е искривена или хули. Постојат илјадници христијани кои одат на кампањи заживување и видите работи кои тие веруваат дека доаѓа од Светиот Дух, но тие не знаат што се прима. Тие плескаат со рацете и да го фалат Бога, кога еден човек стои на платформа и неверници и погрешно Светиот Дух, и тие не знаат за тоа.

Целиот Харизматиците цркви, вклучувајќи движење на американскиот Пентекостите, растргнат од страна на лажни будења. Сите видови на нешта се случуваат - нешто ново речиси секоја недела. Лидерите не знам дали да ја прифати или да го проколне. Тие не знаат што да прават. Ние се писма од стотици свештеници од целиот свет. Тие прашуваат. "Она што е право а што не е во ред?" Каде се лидери? Каде е некој кој може да не води?.

Пријатели, она што го гледаме се случува денес во она што се нарекува обновувања и она што се случува во Светиот Дух, не може да се најде основа за сценариото. Нешто што не можеме да најдеме во Библијата мора да биде отфрлен. Целосно ги отфрли!

Јас плачам кога ќе видам овие видеа дека луѓето се испраќање на мене од целата земја. Целиот заедници надвор од контрола, паѓа на подот, се смее хистерично, се тетерави наоколу како пијаници, извртување како змии, завива како диви ѕверови. Имаме евангелистите кои стои и дува на луѓето да се натераат да падне, ако Светиот Дух се отелотворени во него. Фрла својот бренд јакна во луѓето и вели дека е "Господовата рака."

Нов Евангелието само што дојде во Америка. Пријатели, тоа е груб и суров, но јас да ви кажам. Кога ќе ја напушти параметар Word, кога ќе се каже: "Ова е нешто ново, Бог прави нешто ново? Јас не го разбирам, тоа не е во писмена форма, но јас не сакам да се противевте на Светиот Дух. "

Пријатели, ако тоа не е во Библијата, ние мора да се спротивстави на тоа. Најново е дека не може да влезе во царството на Бога, ако не ви се допаѓа на мало дете. Луѓето доаѓаат облечени во пелени, така што тие можат да ги направат своите потреби за време на состаноците. Тоа е најновата. Пријатели, каде ќе биде крајот?

А свештеникот рече: "Тоа помина досега, дека еден ден, евангелист застане и да каже, јас ја добив откровение од Бога, тоа е време да почнат да го обожаваат Марија". Тоа ќе оди на местото каде.

Уште еден евангелист се нарекува себеси Светиот Дух шанкер. Тој вели: "Дојди во бар и пие од Светиот Дух." Тие го пие од виното се јавам. Слушам зборовите на пророкот ѕвонење во ушите: "Господовиот ден е тука, злото преовладува, Плачете помеѓу судот и жртвеникот. Стави во вреќа на облека. Фиксни и тагувам за паднатите луѓе. "

Исус ќе дојде. Масите се уште недостигнатите. Кога ќе видам христијани одат на она што тие го нарекуваат Светиот Дух бар, зачудувачки како пијан човек, ќе зборовите од Јоил ми јасно, "разбуди, сте пијани, и плачете, сите вие ​​кои пијат виното бидејќи полето жетвата пропаѓа".

Душите на илјадници умираат, така што се смееш? Дека Светиот Дух ќе мора да работат насекаде на земјата. Мора да биде способен да го однесе на повеќето бедна и грд места. Мора да биде способен да го однесе на сиромашните земји. Мора да го однесе до последна капка на човештвото, а тоа мора да работат таму. Тоа не може да функционира само во богатата Америка. Таа мора да биде насекаде на земјата.

Јас го предизвикувам овие луѓе да ги преземе своите смее Евангелието на Балканот сега. Оди на бегалските кампови каде што жените плачат затоа што нивните мажи биле застрелани. Нивните ќерки биле силувани. Нивните деца се гладни. Тие ги загубија своите домови, па побара од нив да одат во бар - Светиот Дух ги сака да се смее. Оваа т.н. заживување доаѓа во Медисон Сквер Гарден ова лето. Ако може да се скрипта, ќе се носи товарот на свечен собир, како ќе бидат подготвени да ги преземат таква доктрина.

Дозволете ми да ви кажам кој се смее. Светот. Безбожниците народите. Таа стана спектакл. Во време толку блиску до доаѓање на Исус Христос кога црквата на Исус Христос треба да биде заробена во тајната плакарот на молитва. Кога треба да плачете за загубеното. Кога тоа ќе имаат желба да се откаже од сите и да го следат Исус. Кога некогаш долар законот треба да се спомене. Американската бог. Американската avgudadyrkandet. Светот гледа ова лудило и ќе знаат што да мислам - дека Светиот Дух е ringmaster. Тоа е харизматичен циркус.

Не ми е гајле што мислат луѓето повеќе. Не ми е гајле ако луѓето не сакаат билтенот повеќе. Јас се грижат за нивните души и фактот што толку многу се заслепени. Имам обврска пред Бога да застане пред собранието дека Тој ме повика да се служи, и ќе го опомене и да се каже дека овие навредите на свечена Црквата и Библијата вели дека ќе плачат над него. Старешините ќе обезбеди. Црквата, пастор, слугите, евангелисти. Ние треба да се моли одредување на овие тврдини.

Конечно, срам за омаловажување Собранието деморализација. Тешко на оние што злото го наречуваат добро, а доброто зло - тоа го нарекува светлина од темнината и светлината темнина. Тоа го прави горчливо слатка и слатка горчливо. (Ерем 23:15). Сум видел страшни работи во пророците. Тие прељуба, тие одат во лага, доказите од рацете на беззакониците и нема враќање од злото.

Добив писмо оваа недела од бесен христијанка. Таа рече: "Мојот сопруг, кој себеси се нарекува христијанин, е одличен играч, тој игра за милиони долари." Таа рече: "Јас сум толку загрижени за опасностите и компанијата која што го има." Си помислив, "Јас побара од него да оди на свештеник."

Таа рече: "Брате Wilkerson, не знам што се случи, јас сум толку лути, боли и збунета. Јас го испрати нашиот сопруг мулти-милион коцкање на нашиот пастор. "

Тој рече: "Ги прегледав Писмото од 1 Битие до Откровение, и не можам да најдам ништо во Светото Писмо кои зборуваат против коцкање. Гледам нема грев во него, па се забавуваат. "Тој беше запрепастен", како може еден Божји човек да се каже такво нешто на мојот сопруг? "

Ова е токму она што рече Еремија: "пастири докажуваат злосторниците раце и никој не се одврати од неговиот зло." Тој објаснува зошто тие го омаловажувал Собранието деморализација и зошто тие го нарекуваат зло добро, а доброто зло и горчливо сладок слатка и горчлива.

Тој рече: "Пророкот извршиле прељуба, и да одат во лага." Секој кој има грев во животот нема да застане и да се зборува за грев во кампот. Тој е убеден во својата прељуба, својот грев и неговите зли умот.

Јас не се извлечат службеници во земјата во текот на чешел. Поголемиот дел од пожар на службеници за Бога. Има млади службеници кои се прочистени во ова зло возраст. Сум сретнал многу од нив и Му благодарам на Бога за нив. Дури и во овој град, сум се сретнал некои од најправедните проповедници што сум ги сретнала во целиот мој живот.

Голем број на службеници со мене се чувствуваат тага и тие се во потрага и чекање за гласови кои може да се открие она што е зло. "Ако тие стоеше во моите судови и добив мојот народ да се слушне моите зборови - дали тие зборуваат она што е во моето срце. Ако тие се зборува од умот на Бога, тие ќе се претвори луѓе се далеку од своите лоши патишта и своите лоши дела. "

Може да се види ако човек знае Господ Бог вели за другиот, "Јас не сум ги пратил, не сум разговарал со нив, тие зборуваат надвор од сопствената имагинација. Од злото во нивните срца.

"Тие зборуваат визии од своето срце, не ми ги испрати. Не сум разговарал со нив. Тие велат дека на оние кои ме презираат, вели Господ, ќе имаш мир ", и тие велат дека на секој кој оди по своето срце и својот фантазии" не зло ќе дојде на тебе. " Срам на свечен собир ќе биде најголема тага за сите оние кои сакаат Христа и Неговата Црква. Ова ќе биде најголема тага во нивните срца - срам на неговото име и неговиот собранието. Плаче над државното собрание. Кога ќе заземе став, и кога ќе се земе Господ товар за вас, преку молитва и пост. Секое дете на Бога треба да се молат сите оние кои се фатени во ова за да бидат ослободени. Не допирајте го, не одат во близина на неа, ако одиме таму од љубопитност, тоа ќе ви уловиш за тоа апелира до сите дека е на телото.

Се додека не знаете како да се справи со вашиот месо во Светиот Дух, за да се држат настрана од него. Еремија рече: "Господ, твојот Бог во вашата средина е моќна. Тој ќе го спаси, тој ќе се радуваат над вас со пеење. Тој ќе се одморат во неговата љубов. Тој ќе се радуваат над вас со пеење ".

Зошто? Затоа што тој го најде луѓе кои тагувам над она што тагува срцето. Спроведување на товарот што го носи, срам за формални населено место.

Ова ќе биде "љубов стапица". Ќе слушнете. "Ние ги сакаме сите. Тоа не е важно она што го проповеда. Тоа не е важно дали сте успешни. Тоа не е важно она што вашата Евангелието е - или нешто друго. Ајде да се даде секоја друга голема прегратка. "Како може двајца заедно без договарање. Како може да се оди со тоа не се согласувате со тоа, што е небиблиски навики, не можеш. Тоа е љубов стапица. Тие велат: "Не осудувај никого."

Тоа не е она што вели Библијата. Таа вели дека ние ќе им судиме на праведен суд. Срам и прекор со трпение. Јас не застане на сапун сад, Стојам на карпа. Бог се обидува да те спаси, Вард.

Што е Божјето богатство во Исус Христос? Божјиот мир, Божјата мудрост, неговиот Христос, сето она што е во Христа е наш.

Пријатели, пазете се! Внимавајте!

Дали ти исплашени? Дали сте подготвени да го преземе товарот на Господ. Вие не може да го направи во вашето сопствено тело. Свртете се со Бога.

Дојде време да се јавите на свечен собир. Ако имате било која од овие ленти или книги, ги фрла надвор од вашата куќа. Не им даде далеку, ги изгори. Ако некој те покани да се приклучат на овие состаноци, а потоа се каже, "Жал ми е, јас не сакам да биде гладуваа на зборот и не сакам моето срце да се исуши и овенат. Сакам чиста слово од Господа дека ми е дозволено да расте. Јас не сакам било која порака која апелира до моето тело, или кои создаваат алчност во моето срце. "

Бог дава она што ни треба и тој прави чуда, но тој тоа го прави на свој начин. Не со проневера и злоупотреба на Светото Писмо.

Авраам не беше во потрага по подземјето, тој погледна за град кој е изграден и создаден од Бога.Publicerades söndag, 22 september 2019 01:21:09 +0200 i kategorin Läsarmejl och i ämnena:


36 kommentarer


x
Tommy
söndag, 22 september 2019 02:26

Ja, intressant läsning. Man förundras över denne man Wilkerson. Jag. Läste en bok för inte för länge sedan, den handla om Världs ekonomin. Där skrev han att man tillslut bombar Oljetanker fartyg. Jag kan ibland reflektera över det som nu sker med Sauidi USA IRAN, och Oljetanker som beslagtagits. Och det som sker. Händelsen behöver ju inte vara detta, men tankarna går ju dit att målen blir Oljetankers. Nej! Så hemskt det känns med Lyx Kyrkor att barskrapad fattiga med Showade Predikanterna. Den känns långt från bilden av JESUS, som sov lite Fastade bad nätter, och talade ut ORD. Jesus sparade inte själv när han mötte nödlidande människor. Han försakade ju både mat och sömn för att hjälpa så många som möjligt. Har han förändrats? Nej!

Svara

x
Johan Löfgren
söndag, 22 september 2019 08:27

Vi har ett enskilt ansvar som kristna att hålla oss till Bibeln och inte till perverterade budskap. Den största framgången är att bekänna Jesus som Herre. Silver och guld har jag inte ...

Svara

x
bo svensson
söndag, 22 september 2019 08:49

PENGAR ÄR ROTEN TILL ALLT ONT OM MAN INTE ANDVÄNDER DOM PÅ RÄTT VIS.
SÖK FORST GUDS RIKE SÅ SKALL VI FÅ DET VI BEHÖVE.
PSALM 23 PSAL 91,

Svara

x
Pelle Lind
söndag, 22 september 2019 09:05

Mycket bra artikel Wilkerson!
Skulle vara bra att få publicera den även i andra sammanhang, så om någon har koll på artikelns ursprung, vem som översatt den, ev, copyright etc.
får Ni gärna höra av Er till mig.
Fridshälsningar
Pelle Lind

Svara

x
Troende
söndag, 22 september 2019 09:23

Hur kommer det sig att styrelsen i en församling inte ser till att Bibeln är läran i församlingen, och att de inte tillåter vad som helst ,som de gör nu ?


Svara

x
Andy Svensson
söndag, 22 september 2019 10:03

Bra broder Christer att du tog in mitt inlägg inte alla som kommer uppskatta det här inlägget. Men sanningen befriar om man är öppen för att ta emot den. Jag var själv fast i falsk trosförkunnelse och upphöjande av predikanter som inte förstod innebörden av Jesus försoningsverk på Korset . Vi har sett hur den här falska förkunnelsen har likt cancer spridit sig i Kristi kropp, men nu finns det hopp och befrielse samt läkedom i Guds underbara rena offerlammets blod.

Svara

x
Sven Thomsson
söndag, 22 september 2019 10:43

Wilkerson skriver ofta i sin artikel: "Jag gråter". Jag gråter också när jag läser om allt detta förfärliga i Trosrörelsen. Jag tror ändå inte att det urartat på samma sätt i någon kristen församling i Sverige.

Men om man inte är hårdhjärtad, utan har ett hjärta berört av den helige ande, sörjer man och gråter över det ömkliga tillstånd som råder i kyrkorna också i det här landet. Man kan inte annat än känna nöd för situationen. Wilkerson skriver:

"Vakna upp, äldste och pastorer. Säg mig, är det evangelium? Gråter du inte över detta?" Jo, jag känner sorg och gråter över att "evangeliet" inte är väckande och varnande. Nästan bara mjäkig kärleksförkunnelse. Att "Gud är kärlek" är sant, men enligt Bibeln är han också "den rättfärdige Domaren".

Wilkerson kallar en sådan ljum och Kristus-lös kristendom för "spektakel". Han skriver att "värden skrattar" när de ser det. Han går så långt att han kallar det "karismatisk cirkus".

Förr skrattade de ofrälsta och hånade oss för vår andlighet. Nu skrattar de på grund av vår världslighet.

Artikelförfattaren skriver vidare: "Ett evangelium predikas som får allt inom synhåll att vissna. Flocken är övergiven och hungrig. Människor svälter efter att få höra Guds rena ord, men det finns inga ängar."

Ja, Det fattas andliga betesmarker för fåren. Det finns väldigt få pastorer som kan föra fåren ut på Ordets blomsterängar till de friska källsprången.
Svara

x
Lena Henricson
söndag, 22 september 2019 14:05

Tror inte att det David W skriver kan vara en beskrivning av Livets Ords församling idag med hela sin mission över stora delar av världen 🔥. Livets Ord har väl sina fel och brister,men vilken församling har väl inte det? 🤔

Låt oss ändå vara vakna och hålla oss till bibeln ✝️ och be 🙏 för våra församlingar och om vi har tro för det komma med ett varningens ord 👆när vi upplever att det behövs.

Svara

x
Erik S svarar Troende
söndag, 22 september 2019 15:19

Därför att detta är ett tidens tecken. Det skall bli så den sista tiden. Vissa
saker kan vi inte ändra på. Vad Gud har talat genom sina gamla profeter, det
står fast-bergfast. Allt Guds ord måste uppfyllas.

Det andra är att idag predikas "ett socialt evangelium". Ett evangelium som inte
"upprör" någon och som är överskylande mot mycket. Pastorer och ledare "vågar"
inte tala Guds ord fullt ut. Då blir man uthängd i PK-pressen-MSM och får löpa
gatlopp i sociala medier. Ens församling hängs ut som extremister, familjen kan bli förlöjligad o.s.v. Därför väljer man att anpassa sig till världens åsikter
i mycket.

Se bara på homo och hbtq-frågorna, dopet, nattvarden, synd-förlåtelse-dom.
Kom som du är, heter det. Och det stämmer, men du kan inte fortsätta "som du är!"
Det måste ske en hjärtats förvandling och alla gamla tankebyggnader måste rivas ner. Och något nytt måste byggas. Men det är ibland farligt att säga.
För att lägga till en annan aspekt, det är stor brist på undervisning! Vi saknar många riktiga bibellärare-tyvärr. Bara för att du är föreståndare, innebär det inte att du kan undervisa! Det finns många dåliga exempel på det.
Nåja, detta var några tankar i anledning av din fråga.
MVH- Shalom

Svara

x
Ronny svarar Andy Svensson
söndag, 22 september 2019 17:03

Guds frid Andy tack för budskapet .Och Gud välsigne dig.Ronny

Svara

x
AnnMarie
söndag, 22 september 2019 18:48

Gud har uppenbarligen skrivit historien i förväg.Vill minnas att det var Sven Reichmann som sa så.
Eftersom det tycks vara så och vi vet en hel del om hur det sks bli sista tiden och tom Jesus undrade om Han skulle finna någon tro här på jorden då Han kommer tillbaka så undrar jag varför vi ältar allt elände sovande församlingar mm.🤔

Svara

x
Andy Svensson svarar Pelle Lind
söndag, 22 september 2019 18:56

Artikelns Original finner du på engelska här http://www.banner.org.uk/dev/reproach.htm sedan den som översatte till Svenska finner du här http://pietisten.com/david-wilkerson-om-trosrorelsen-svensk-oversattning/.

Svara

x
Troende svarar Lena Henricson
söndag, 22 september 2019 21:26

Jo Lena ! Livets Ord tillhör den NewAge-inspirerade Trosrörelsen, fortfarande gör de detta.

Svara

x
Lena Henricson svarar Troende
söndag, 22 september 2019 22:28

Tror nog att Livets Ord har växt ifrån de flesta av sina barnsjukdomar. Vi kommer säkert att möta många av dem i himlen. 👆

Svara

x
Hermes Atar Trismegistus svarar Sven Thomsson
söndag, 22 september 2019 22:34

Det är inte bara trosrörelsens förkunnelse om att du skall bli rik eller att du blir ännu mer välsignad ju mer du ger i gåva på söndagarna som är fel.

Dessutom har en ny ideologi tagit över kyrkorna i Sverige. Nämligen "bröd och skådespel" åt folket ideologin. Nu skall ofrälsta lockas med "aktiviteter" som underhållning, konst och kultur med fika efteråt.

Man hoppas att det ska göra att ofrälsta människor överlämnar sitt liv till Jesus Kristus och ger sitt tionde varje månad till församlingskassan.

Men vad står det i Nya Testamentet? Står det: "och ni skall DRA IN ofrälsta människor in i församlingsbyggnaden och de skall bli frälsta"?

Nej, i Nya Testamentet står det: Och han sade till dem: "GÅ UT I HELA VÄRLDEN och förkunna evangeliet för hela skapelsen. (Markus 16:15)

Jag har varit medlem i Nya Korskyrkan i Boden där församlingstanken är mycket stark.

"Vi lever i en tid då den helige Ande betonar församlingen. Förs. är Kristi kropp här på jorden. Förs. är uppenbarelsens bärare, redskapet som Gud valt att använda till väldens frälsning"

Men vad sa Jesus om församlingen? Sedan sade han till alla: "Om någon vill följa mig, skall han gå med i församlingen och plikttroget besöka kyrkan varje söndag och inte glömma bort att ge tiondet till församlingen."

Sedan sade han till alla: "Om någon vill följa mig, skall han säga nej till sig själv och varje dag ta sitt kors och följa mig. (Lukas 9:23)

Han sände ut dem för att förkunna Guds rike och bota sjuka (Lukas 9:2)

Varje kristen måste ta tid och sköta om sig själv och sitt hem, men vad gör hon på fritiden? Är det inte då enligt Jesus som hon måste ta tid och leva för sin nästa? Vad kan vara bättre än att vara ute bland folk och be för sjuka samt förkunna Jesus lära?

Man kan söka upp människor i deras hem och presentera sig som efterföljare till Jesus Kristus samt fråga om man får be för dom? Alternativt kan man be för folk på stan och låta tidningarna göra ett reportage, så att människor vet vilka de ska vända sig till med sina problem på stan.

Sammanfattningsvis kan man säga: Nej, sök först Guds rike och hans rätt-färdighet, så ska ni få allt det andra också. (Matteus 6:33)

Valdres 1968 profetian beskriver väl det profetiska läget som nu råder inom svensk kristendom:

”Jag såg att det kommer en ljumhet utan motstycke bland kristna. Ett avfall från sann och levande kristendom. De kristna kommer inte att vara öppna för rannsakande förkunnelse tiden före Jesu återkomst. De kommer inte att lyssna om synd och nåd, lag och evangelium, bot och bättring. I stället kommer en annan slags förkunnelse, en slags lyckokristendom. Det gäller att bli framgångsrik och nå fram. Det handlar om materiella saker, på ett sätt Gud aldrig hade lovat det. Kyrkor, frikyrkor och bönehus blir mer och mer tomma. I stället för en förkunnelse om att ta sitt kors och följa Jesus, blir det underhållning, konst och kultur, där det skulle vara väckelse, nöd och omvändelsemöten. Detta kommer att ske i stor utsträckning strax innan Jesus kommer tillbaka och olyckan bryter lös över oss.”

orsaken till varför världen inte längre är intresserad av kristendom är att de ser på frukten av de kristnas liv och underhållning, konst och kultur är bättre i världen än i församlingarna. Det är dags att predika de goda nyheterna på gator och torg i Sverige!

Svara

x
Andy Svensson svarar Ronny
måndag, 23 september 2019 06:46

Guds frid Ronny🙂


Svara

x
Andy Svensson svarar Hermes Atar Trismegistus
måndag, 23 september 2019 06:58

Jag har varit en del i Nya Korskyrkan Boden under min ungdom. Många härliga möten fick jag uppleva där. Vi är nu i avfallets tid och det gäller att vara vaken och inte naken, där fick jag till det 😃👍. Många Kristna idag är inte vakna för de falska läror som vi ser har intagit församlingarna. Man är med andra ord nakna inför det som nu sker. Tyvärr har man gått hårt åt profetrösterna som varnat. Många sanna profeter har satan lyckas tystna.

Matt 24:3-4: ”När Jesus sedan satt på Oljeberget och lärjungarna var ensamma med honom, gick de fram till honom och frågade: ’Säg oss: När skall detta ske, och vad blir tecknet på din återkomst och den här tidsålderns slut?’ Jesus svarade dem: ’Se till att ingen bedrar er.’ ”

Låt mig citera Lennart Jareteg

Tänk att det absolut första Jesus svarade lärjungarna var just detta. Han svarade INTE att han kommer om 2000 år eller något sådant. Så hans svar är mycket tänkvärt, tycker jag. För det säger oss att när det gäller den yttersta tiden, så kommer den att vara en mycket förrädisk tid då man riskerar att bli lurad extra lätt och extra mycket. Det är viktigt att förstå att det här handlar om att bli lurad på det andliga området.

Jag brukar också peka på att Jesu uppmaning kräver en särskild aktivitet från vår sida. Han sa ju inte att han skall se till att vi inte blir bedragna. Han sa ”se till”, alltså det samma som att säga ”se SJÄLVA till” att inte bli bedragna. Så det här är en tydlig uppmaning till oss att vi måste lägga både tid och möda på att se upp så att vi inte blir lurade in under falska profeter och villoläror. Så skall vi just nu lägga tid och möda på något, så är det inte på spekulationer om tecken, tider eller stunder utan just på att vara vaksamma på falsk andlighet!

Hela Matteusevangeliets kapitel 24 är egentligen ett enda stort varningskapitel när det gäller den yttersta tiden. Och samma varningar finns också i Markus- och Lukasevangeliet. Läser vi t.ex. Markus kapitel 13 så ser vi massor av varningar från Jesus som t.ex. ”se till att ingen bedrar er…bli då inte förskräckta…var på er vakt…tro det inte…håll er vakna…vaka därför…osv. Så det är i Bibeln uppenbart att den yttersta tiden blir en lurig tid då vi måste vara särskilt vaksamma och se till att inte bli bedragna av falska profeter och villoläror.

Svara

x
Alf svarar Lena Henricson
måndag, 23 september 2019 08:48

Livets Ords pastor var nyss själv och predikade på en katolsk mässa. Så jag tror du får nog tänka efter lite.

Inga villoläror i himlen. Tack och lov.

Svara

x
AnnMarie svarar Alf
måndag, 23 september 2019 10:07

Många kristna vill inte se sanningen.Det ska vara så "sockersött" och "pluttigt"

Svara

x
Tomas N
måndag, 23 september 2019 19:32

USA har varit "land of the free and home of the brave" De som emigrerade var trötta på det strikta styret från kungar och statskyrkor. Ur USA, kom mycket bra och en del dåligt.
Pingst och Baptiströrelsenr och väckelser fick utrymme i USA ,som svenksar tog med sig tillbaka och startade bl a pingstväckelsen i Sverige

Ulf Ekman tog med sig läran frå Kenneth Hagins bibelskola och det blev som mycket annat importerat en svensk variant på ursprunget.

Problemet är inte bara trosrörelsen ,utan att många församlingar och samfund genom åren har alla missat stora delar av uppdraget som församlingen har.
Fokus måste vara att bidra till en bra församling. Och att var akritisk i lagom mått,så att man kan välsigna och delta i det som funkar.
Och snälla,sluta använd klyschor som "Det finns ingen perfekt församling" som veto och ursäkt för att utöva urskiljning och konstruktiv kritik

Profetians funktion användes genom David Wilkerson,låt oss ge utrymme för profeter av idag att säga vad som behöver sägas

Svara

x
Sven Thomsson svarar Tomas N
måndag, 23 september 2019 20:47

När David Wilkerson skriver om trosrörelsen avser han nog främst trosrörelsen Amerika. Men mycket av det han skriver förekommer också i församlingar i Sverige. I alla fall vad gäller avfälligheten och ledare som inte borde vara ledare.

De flesta herdarna i församlingarna i vårt land borde inte vara herdar. De vårdar sig inte om församlingshjorden. De saknar förmåga att leda "fåren" till de saftiga betesmarkerna och de friska vattenkällorna. Många är inte ens kallade av Gud.

Vakna upp, pastorer och äldstebröder. Det är ni som har ansvaret för medlemmarnas väl och ve i andlig bemärkelse. Kom ihåg att när "Överherden" uppenbaras får ni stå till svars för hur ni har förvaltat ert ämbete.

En del menar att man inte ska beskylla pastorer och ledare för den ömkliga situationen i svensk kristenhet. Men när de inte vågar predika Guds ord rent och klart, utan ger medlemmarna "stenar i stället för bröd", måste man fundera om inte ansvaret vilar hos dem.

Du har rätt, Tomas N. Vi behöver profeter i det här landet. Orädda gudsmän som likt profeter i både Gamla och Nya testamentet vågade blåsa i basunen och ropa varningens ord.

Svara

x
Troende svarar Lena Henricson
måndag, 23 september 2019 23:02

Det går inte alls att "växa ifrån".

Bara genom att lämna en villolära, och hålla sig nära Jesus Kristus vinner man seger !

Svara

x
Ann-Sofie Walaunet
måndag, 23 september 2019 23:06

Ett gott träd kan icke bära ond frukt, ej heller kan ett dåligt träd bära god frukt.
Matteus 7:18
Andens frukt åter är kärlek, glädje, frid, tålamod, mildhet, godhet, trofasthet, saktmod, återhållsamhet.
På frukten känner man trädet!

Svara

x
Tommy
tisdag, 24 september 2019 00:55

En gång var jag med, när det skulle vara insamling i en Kristen församling i STOCKHOLM. Han som mässande sa så här, och "OM NI NU TÄNKER PÅ EN LITEN PENG ÄR DET FRÅN SATAN, TÄNKER NI PÅ STOR PENG ÄR DET FRÅN GUD. Efterhand kändes detta långt ifrån bra, vad fanns den egna tanken, Den kändes mer Manipulativ att börja styra med SATAN och GUD. Och detta stycke gör Sekter väldigt bra, sin egna förmåga raderas ut, att tänka själv, kanske har sin egen bibel i hand, så verkar fler ta gräddfilen, och skall ha tolkningsföreträde företräde, trots att Orden är framför hans hennes ögon själv. Det blir som slags Mini Gudar över en av Kontroll människor, eller rena Tros Poliser. Som tar bort människors egna Vilja Gud Skapat, eller t.o.m. tar bort Själva människans relation till Jesus.

Svara

x
Andy Svensson svarar AnnMarie
tisdag, 24 september 2019 06:25

Bra formulerat AnnMari

För många år sedan får jag en inre syn av Herren. Jag ser en församling och folket sitter med sockervadd i sina händer och pastorn delar ut sockervadd till församlingen. Mycket av förkunnelsen idag är sockervadds evangelium man hör inte ofta talas om omvändelse från synd ex.

Svara

x
Tommy
tisdag, 24 september 2019 16:07

Jak.1:26-27. Om någon menar sig tjäna GUD men inte tyglar sin tunga utan bedrar sitt HJÄRTA, då är hans Gudstjänst (ingenting Värd). Men att ta hand om om föräldrar lösa barn och änkor i deras nöd och hålla sig obesmittad av Världen det är en Gudstjänst som är ren och Fläckfri inför Gud och Fadern. Första joh Brev. 3:17. Om någon har Jordiska ägodelar och ser sin broder lida nöd men stänger sitt HJÄRTA för honom, hur kan GUDs Kärlek förbli i honom? Första Joh brev. 2:27. Men smörjelsen som ni fått av honom förblir i er, och ni behöver inte någon som undervisar er. Hans smörjelse undervisar er om allt, och den är Sanning och inte lögn. Förbli i honom, så som den har lärt er. Hebreerbrevet 3:12-13. Inget Skapat är dolt för honom, utan allt ligger NAKET och BLOTTAT för HANS ÖGON, och inför honom måste vi stå till Svars.

Svara

x
Lena Henricson svarar Alf
tisdag, 24 september 2019 16:28

Lite oförståndigt,menar jag. Men kan säkert inte övertolkas. 🙂

Svara

x
Lena Henricson svarar Troende
tisdag, 24 september 2019 16:32

Före detta Svenska Missionsförbundet har VÄXT IFRÅN sin försoningslära t.ex. 🙂

Svara

x
Sven Thomsson svarar Andy Svensson
tisdag, 24 september 2019 18:45

Guds frid, Andy!
Den inre syn du fick beskriver situationen i kyrkorna idag. Sockervadd är vad pastorerna delar ut till åhörarna. Sockersöta predikningar, behagliga för köttsliga sinnen och som kliar folk i öronen. "Stenar i stället för bröd", som Bibeln säger.

Det finns pastorer som varit i tjänst i församlingen i 10 år (kanske längre) utan att en enda människa blivit frälst. Det är beklämmande och sorgligt. Guds härlighet har vikit bort från många församlingar idag. Där borde man sätta en stor skylt över ingången med texten "Ikabod", som betyder: "Härligheten är borta".

Svara

x
Roger T. W. svarar Andy Svensson
tisdag, 24 september 2019 20:37


Andy, för många år sedan såg jag också en syn. De kristna kunde inte gå! Det tog tid innan jag förstod synen och jag besöker inte längre den församlingen. Den bara trampar lite.

Vi är bröder på det sättet att vi tror och minns Nalen. Alla de misshandlade små. Nu har vi fattigpensionärer och unga som ger upp sina liv och det döljs av medierna. Människovärdet är tillbaka i hedendomen. Församlingsledarna har inte kompetens att studera statistiken, men jag gjorde ett försök och förfärades. Förlusterna har pågått i 55 år.

Utan kärlek kan Bibeln inte förkunnas och kärleken försvinner med pengarna. Där Mammon går in går Herren ut.

Dina artiklar är bra och väcker folk. Vi behöver inte tänka likadant om allting. Det är svårt att få in mig i fållan och ha mig att marschera som alla andra, men mitt hjärta säger mig att du är på rätt väg och mer behövs inte.

Jag väntar ständigt på information om Lars Enarson och bönerörelsen. Jag ber varje dag och tycker mig se att det är på väg att tippa över åt rätt håll. Denna bönerörelse, förstår ni vilken gåva den är? Herren har omsorg om oss.

Svara

x
Troende svarar Tommy
tisdag, 24 september 2019 21:31

Tack Tommy ! Sista delen av Ditt inlägg var som riktat åt mig !
Jag utsattes för ett brott för ett tag sedan ,flera troende var "inblandade", bestämde sjukt över mig. En av dem sa förlåt sedan till mig.
Jag hade en egen plan som jag upplevde var rätt, men de brydde sig inte, utan bestämde felaktigt på flera sätt.
Tack för Ditt inlägg, Tommy !

Svara

x
Troende svarar Troende
tisdag, 24 september 2019 21:34

Menar det Tommy skrev på tisdagen kl.00:55 !

Svara

x
Roger T. W.
tisdag, 24 september 2019 22:28


En drinkare får sjunga i kyrkan. Andy förstår.

DRUNK BEGGAR ENTERS A CHURCH AND ASK TO SING (ENGLISH SUBTITLES)

https://www.youtube.com/watch?v=m-Udb0pX2jU

Jag hoppas Christer godkänner denna franska video. Den innehåller inte ett ont ord och fler än man tror förstår. En kvinna förbereder sig för döden. Gråt inte över mig, jag är alltid med eder. Ropa på mig och jag är där. Sådan är min erfarenhet. Mamma, kommer du till mig? Till mig kom hon.

Quand je ne serai plus là

https://www.youtube.com/watch?v=a4Ik2biHWCs


Svara

x
Andy Svensson svarar Sven Thomsson
onsdag, 25 september 2019 07:57

Ja jag instämmer med det skriver broder Sven🙂

Svara

x
Andy Svensson svarar Roger T. W.
onsdag, 25 september 2019 08:01

Tack Roger för det du skriver och delar med dig🙂

Ja jag minns tiden på Nalen och Venngarn Lp-Stiftelsen. Är tacksam till Gud för alla goa sköna människor man fick lära känna. Här fick jag se en tid av upprättelse och Guds underbara kraft tillfrälsning.

Svara

x
Christina Staberg
torsdag, 26 september 2019 09:56

Detta ämne försökte jag att ta upp för ett par år sedan men togs aldrig upp eftersom man inte får drömma sin broder.Eftersom Norge tog emot en så kallad profet.Det hände visserligen under i hans möten men jävelen är specialist o bedra människor.Om vi som kristna tiger för dessa falska profeter apostlar o andra lärare så är vi medskyldiga för milioner människor som går förlorade .Det är så tragiskt Men så finns det också många många som tur är som predikar Sanningen .och Gud välsigna alla dessa trogna som är i Guds tjänst.

Svara

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste bönämnet på Bönesidan

onsdag 13 november 2019 01:30
Har kontaktat Polisen på Nätet , BED att de kontaktar mig för en mycket viktig utredning, jag orkar inte mera ! Jag är oskyldig till anklagelserna ,Finns mot min vilja i Oskarström just nu.) TACK

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarStöd Apg29:

Kontakt:

MediaCreeper Creeper

↑ Upp