Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Добриот Пастир во земјата Затвори

Тоа е апсолутно најболните е ова, како може &

Овци. 

Тој е размислување на земјата во близина. Тој смета дека на зелените ливади, тој мисли на мирна вода. Како би можел некогаш мислам дека тревата ќе биде поеколошки во земјата далеку?


Av Emma
lördag, 12 oktober 2019 13:22
Läsarmejl

Имаше еднаш еден овци по име Маркулис. Еднаш, многу одамна, кога тој беше малку јагне, па тој живеел во земјата во близина. SHEPHERD беше тој секогаш толку блиску во таа земја. Имаше многу зелени ливади и прекрасни диви цвеќиња. Во земја во близина беше сочни трева да се јаде и ладна вода да се напие.

Маркулис беше доста авантуристички во себе, а понекогаш и тој застана на fårhägnadens ограда и погледнав во надворешниот свет. Тој често се прашував како земјата е далеку може да биде, тој можеше да се види на увид на земјата каде што застана. Па, всушност, толку повеќе тој стоеше и гледаше и fantasized за она што ќе биде таму, повеќе примамливо почна да се чувствува како да ја напуштат земјата во близина, и се качат на своите авантури. Ова и покрај фактот дека земјата е далеку беше овчар земја често ги предупреди. Земјата не се добар пастир над нив. Но, ако си сакал таа отиде да ја напуштат земјата во близина на главата на земја далеку.

SHEPHERD се користи за да се соберат неговите јагниња и овци околу него, тој им зборувал за работи што тој ги сакав да знам, важни работи за нив да се знае. Тој утеши оние кои им треба утеха и оние кои се повредени беа дадени посебна грижа во рацете на овчар.

SHEPHERD нагласувано дека тој е секогаш во близина на оние кои живееле во земјата во близина. Без оглед на тоа што околностите се, и иако јагнињата и овците не секогаш му кажам дека не е далеку.

Тоа е зошто земјата се викаше во близина на земјата. SHEPHERD нив секогаш беше во близина.

Понекогаш кога јагнињата и овците остана и да се одморат во мирна вода, па отиде овчар надвор на ноќта патрола. Тој отиде да се погледне за било овци, кои отишле надвор во земјата далеку. Тој повика на нив и извикуваа нивните имиња. "Ајде назад кон мене Vitull, дојде!" Вресна во еден глас толку полн со љубов. SHEPHERD секогаш беше сигурен да се жали на сите негови јагниња и овци по име.

Маркулис, секогаш ќе се сеќава на гласот на пастирот.

Понекогаш, кога заскитан се жали дека тој го напуштил пастирот и на земјата во близина, почна да вика и Пастир. Штом овчар тогаш слушнав скитници овци плаче, па дојде SHEPHERD веднаш до него, од овците се потоа се најде SHEPHERD тоа. Потоа тој го носи овци дома во земјата во близина.

SHEPHERD се користи кога се врати со скитници овци викам "дојдоа сите мојата сакана јагнешко и овчо! Ајде и да се радуваат со мене во текот на оваа сега се врати во нашиот дом во земјата во близина!" Потоа, како што е донесена SHEPHERD за овие прилики своето стадо до одредена локација на зелените ливади, каде што тој подлегнаа беше вистински празник за сите од нив.

Но, сега, како што е Маркулис тука, во törnigt грмушки, далеку во земјата далеку, каде што отиде толку многу години. Тој е уморен и сега тој е стар, а толку погоди и растргнат во палтото по сите години во земјата далеку. Тој се бори за вода, таа се чувствува како ако стравувања треба целосно да го задуши. Тоа е толку темно внатре во него и во текот на ноќта околу него е исто така толку темно.

Тој е размислување на земјата во близина. Тој смета дека на зелените ливади, тој мисли на мирна вода. Како би можел некогаш мислам дека тревата ќе биде поеколошки во земјата далеку?

Тој смета дека на SHEPHERD ...

Тоа е апсолутно најболните е ова, како може тој некогаш ја напушти SHEPHERD ??

Ова е апсолутно невозможно да се сфати.

Тој размислува за тоа како SHEPHERD постојано им рекол на своите јагниња и овци, кои веднаш штом ќе извика кон Него, Тој ќе дојде. Дали Маркулис навистина се осмелуваат да се верува дека ова е сега, исто така, се применува на него? Затоа што, освен што тој замина пастирот и на земјата во близина, како што тој, исто така, направи некои навистина страшни работи во оваа земја е далеку.

Може да пастир навистина го сето ова прости?

Цела ноќ тој е размислување, тресејќи се од студ, каде трнливиот шума, каде што тој е заглавен меѓу трње, и беше лошо искинати.

Во раните утрински часови, само кога ноќта е за да им се предаде на ден, па тој почнува да шепотат: ИСУС! JE, тој само шепот повторно на Шепард таму! SHEPHERD таму! Се наведнува, тој се симнува трњата што примки Маркулис толку лошо. реката сето она што го скрши. љубовен раце овчар, како што толку често галеше Маркулис палто и главата почнува да крвари.

SHEPHERD лифт потоа нежно до Маркулис во рацете на пастирот.

Така почнува на патување назад дома во земјата во близина.


Publicerades lördag, 12 oktober 2019 13:22:28 +0200 i kategorin och i ämnena:


15 kommentarer


x
Sven Thomsson
lördag, 12 oktober 2019 13:45

Tack, Emma!
Det var en gripande berättelse. Jag blev fuktig i ögonen när jag läste den. Tänk, hur underbart att ett vilsegånget får eller lamm får komma tillbaka till Den gode HERDEN.
Måtte vi aldrig vika av från Herrens vägar, utan håller oss nära honom.

Svara

x
Lena Henricson
lördag, 12 oktober 2019 14:00

Ja,det var verkligen fint skrivet! Och så enkelt att t.o.m. ett litet barn kan ta det till sig. 🌸

Svara

x
bo svensson
lördag, 12 oktober 2019 15:28

HERREN ÄR MIN HERDE MIG SKALL IGET FATTAS.
HERREN ÄR EN GOD HERDE.

PSALM 23 TACK HERREN DU SOM ÄR DEN GODE HERDEN.

Svara

x
Stefan Jonasson
lördag, 12 oktober 2019 15:39

Kolla på Googel, skriv: fåret Chris, han var bortsprungen i fem år, han hade så mycket ull att folk trodde han var ett monster... Kolla bilderna på honom.

Svara

x
Johanna svarar Stefan Jonasson
lördag, 12 oktober 2019 21:12

Oj va mkt ull han hade. Har aldrig sett nåt liknande.

Svara

x
Andy Svensson
söndag, 13 oktober 2019 08:12

Tack Emma för att du så genomgripande skriver🙂❤️

Herren är vår herde som kärleksfullt och leder på sina vägar. I Sakarja kapitela 11 vers 4 står det "Så sade Herren, min Gud "Bli en herde för slaktfåren". Hes 34:23Jag ska låta en herde uppstå, gemensam för dem alla, och han ska valla dem, nämligen min tjänare David. Han ska valla dem och vara deras herde.Matt 9:36När han såg folkskarorna förbarmade han sig över dem, för de var härjade och hjälplösa som får utan herde.

Svara

x
Mikael W
söndag, 13 oktober 2019 08:26

Emma, kontakta mig om du är intresserad av att ge ut din berättelse i form av en liten barnbok. Du finner mina kontaktuppgifter här:
http://www.kkc.n.nu/literature

Svara

x
Mikael W svarar Lena Henricson
söndag, 13 oktober 2019 08:59

Exaktamente !!!

Svara

x
Ann-Mary Fast
söndag, 13 oktober 2019 15:33

Vackert!

Svara

x
Sofia E
söndag, 13 oktober 2019 16:03

Underbar berättelse som griper tag om läsaren! Vilken talangfull författarinna!


Svara

x
SA
söndag, 13 oktober 2019 21:34

Så fint och viktigt att aldrig , lämna Herden , kan verka lockande... men ack så farligt . men tänk att det alltid finns en väg tillbaka ,för alla som vill ❤️

Svara

x
Mikael W
lördag, 19 oktober 2019 14:30

Emma, jag förmodar att ängsblommorna i landet ”Nära” var gjorda av plast (?)

Plastblommor är ju så mycket vackrare än blommor som växer i jord.

Dessa fantastiskt underbara plastblommor, som aldrig behöver vattnas, vissnar aldrig och som luktar så gott.....och trivs i Lappträskets snödrivor

Svara

x
Emma svarar Mikael W
lördag, 19 oktober 2019 17:19

🤸‍♀️💃

Svara

x
Mikael W
söndag, 20 oktober 2019 23:03

Nu håller jag mig inte till artikelämnet (ursäkta snälla Emma), men jag undrar om:

1) det finns någon sammanställning/kalender/hemsida över bibelkurser, kristna konferenser o.dyl. i Sverige?

2) det finns en organisation eller pool med tillgängliga evangelister/predikanter i Sverige

3) det finns ett lager med gratis Kristen literatur (flyers, biblar, broschyrer) för att hämta ut, utan kostnad, så evangelister har material att dela ut i Sverige?

4) det finns Kristna anslagstavlor på internet, för efterlysning av Kristna samarbetspartners och liknande interaktioner i Sverige?Svara

x
Mikael W svarar Mikael W
måndag, 21 oktober 2019 22:01

Var det någon som hade ett tips om en, eller fler, av de frågor jag hade ovan?

Svara

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste bönämnet på Bönesidan

söndag 15 december 2019 15:05
Be om ett utökat beskydd över mig och över det som tillhör mig,Herren vet

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarStöd Apg29:

Mer info hur du kan stödja finner du här!

Kontakt:

MediaCreeper Creeper

↑ Upp