Language

Apg29.Nu

Start | TV | Bönesidan | Bibeln | Läsarmejl | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

заговор на безготовински - Предговор

корисниците Пари портретиран како мали дk

заговор на безготовински од готово само.

Четири големи "безготовински Чудовишта" (MasterCard, Visa, American Express и Diners Club) е дозволено да се дробење доминација на плаќања на Западот. Тоа не е само себе kontantlösheten што е негативно, туку и економскиот систем кој е зад ова.


Av CashOnly
onsdag 2 oktober 2019 18:38
Bok/följetong

Јас сега ќе го објави Безготовински заговор на "Пари Само" серијали тука на Apg29. Книгата не може да се заснова на Библијата и на христијанската вера, но тоа е многу интересно со оглед на глобалната економска општество на контрола како Откровение 13 опишува.

Кристер Åberg


Предговор

Тука се третираат безготовински феномени како што се кредитни картички, мобилни безготовински плаќања и напредокот кон импланти и електронски тетоважи. Доказите укажуваат дека иднината на телото во близина на електроника преку идентификација и информации ќе служат и како кредитни картички, возачки дозволи, пасоши, картички и така натаму. Секоја апликација не безготовински, исто така, значи дека најверојатно дека корисникот (освен за негативни со сите на оваа технологија) дека во иднина тој се впушта во замка на безготовински. За оваа причина, книгата се обидува да им даде широк холистички поглед на телото во близина на електроника. Kontantlösheten се 'рбетот на она што обично се нарекува големиот брат општество.

Nuvarande vanliga kontantlösa betalningar har grovt uppdelat att göra med antingen kontokort, mobiltelefoner eller Internet. Ofta är det fråga om en kombination av dessa. Motsvarande banker är internetbankerna, mobilbankerna och telefonbankerna. Den ökade användningen av dessa tog bankerna som en förevändning att minska kontanterna. Även annat som kan vara av intresse i sammanhanget än kontantlöshet tas upp. Till exempel uttagsautomater, kontanthantering, värdetransporter, banker och sist men inte minst kontanter. Allt hänger nämligen samman. En långsiktig trend har funnits att mindre och mindre belopp betalas med kontantlösa alternativ. Från kontantlös synvinkel har de små betalningarna varit en akilleshäl. Betalning mellan privatpersoner (peer-to-peer-betalningar) sker också mer och mer med mobilen och på andra sätt.

Акцентот овде е на САД и Шведска, како и неколку други земји опфатени во книгата. екстремни негативност сметка карти "е засилена од страна на САД добива гротескен картички доминацијата на Западот. Националната кредитна картичка компании надвор од САД (кои се исто така силно негативно) го прави уште повеќе штета кога тие конечно се јаде од било кој американски картичка гигант. Ова го родила глобализацијата и донесе на свет еден чекор поблиску до безготовинско плаќање на монополи. Еве, MasterCard има посебно место затоа што директно или индиректно се проголта и Eurocard (Шведска) и Mondex (Велика Британија).

Книгата е поделена на делови и парчиња од различни должина и содржина да им даде на читателот промени и не уморни од прекумерна кохерентен текст. заменици на книгата меѓу двете главни црвени жици. Развојот на безготовински општество и силите или поединци, главно во Шведска и САД, кои под влијание насока на безготовински или отпор. Ова се меша со критики, совети за отпор и аргумент против безготовински општество и аргументот за пари. Постојат многу предности со пари. Тие им овозможуваат на анонимни набавки кои не се следат, никој трет не е вклучен и поединците можат слободно и без контрола даде пари едни на други. Поголемиот дел од луѓето се искрени. Но, безготовински воспоставување третира сите како да се криминалци.

Фактот дека приватни странски безготовински бизнис со државата и благослов на властите треба да им биде дозволено да ја замени националната валута готовина влада е чисто перверзни. Секој ќе мора да го видиш апсурдноста и чист опасни за сите на храната и енергијата ќе се произведува целосно надвор од Шведска, и моќта на тоа ќе им даде на земјите на производство. Но се зголеми kontantlöshet гледа погрешно како здрав развој. Ова е поддржан од страна на повеќето од формирањето. На полошо доколку се работи за еден производство на земјата. Во врска kontantlöshet, па кога Шведска основа веќе условите за плаќање робови во САД. Тековен тренд безготовински глобализациските го отвора патот за можна мрачна иднина.

Прекумерната суровини аргумент е без споредба најмногу банален аргумент за кредитни картички и kontantlöshet. Ви се исполнат во реалниот живот и не размислува и интелигентни луѓе кои се подготвени само овој доброто еден лажни аргументи да го жртвува иднината на својата слобода со користење на кредитни картички. Оваа книга motargumenterar моќен суровини аргумент. Безготовински опција е секогаш расипани од обвиненијата освен можеби за многу кратко време. Ова е чисто губење и сама по себе е еден вид на "бавно грабеж". Пари нема такси.

Пари е технички стабилна, не бара техничка инфраструктура е звук децентрализирана и безбеден. системите за безготовински се особено ранливи. За да пристапите во вишок од задолжително

едноставно се овие седум петстотини закрпи наоѓа во третиот фиока во сива чорапи на одредена личност и да ги изгори со запалка. Kontantlöshet кревети за глобалната катастрофи исплата. Таквите не може да се случи со пари. Кеш е сигурноста и безбедноста.

Оваа книга е наменета како парчиња од сложувалка или мозаикот што на крајот дава историски, сегашноста и можните идни црна слика за kontantlösheten. Не постои "бели" kontantlöshet. Сè што е црна. Изворите тука за да се покаже kontantlöshetens "светла црна материја" вклучуваат Википедија, статии од весници, телетекст и лесно достапни информации на интернет која лесно може да се најде дури и без референци за оние кои сакаат да знаат повеќе. Чиста литература kontantlöshet кој се користи како извор е книгата на куќа од карти на Даниел Голдберг и Линус Ларс Петерсон.

Дискусијата на пари и kontantlöshet во Шведска е исклучително искривена во надолна линија во готово. Протести против kontantlöshet и пари на располагање, но многу ретко од заедницата на луѓе и бизниси. Тоа е како ако законот ќе има само едно гонење страна и без заштита. На обвинителната клупа седи пари. На достапна само одбрана е чанта стои на адвокатот има тажна и тивко. Било адвокат сепак да не се појави. Но, можеби има малку адвокат во случајот. Тој веројатно не е поголем од Teskedsgumman. Но, ајде да се ослободи малку адвокат, така што тој може да се јаде голем и смел. Ајде протести во Шведска против kontantlöshet расте силна.

Уште една споредба е дека референдум за нуклеарната енергија имаше само една опција. Силна експанзија. Покрај тоа, населението не е дозволено да гласаат дури и да или не, бидејќи, како општество веќе одлучи дека нуклеарната енергија (читај kontantlösheten) на крајот ќе ги преземе сите други извори на енергија. Луѓето имаат во случај на паричните средства и kontantlöshet ништо да кажам. Но, референдумот ќе биде во овој случај идиотски. Вие не може да гласа да воведе диктатура (вкупно kontantlöshet) или да ги задржат демократија (во готово). Никогаш не треба да бидат избрани диктатура.

Ако Советскиот Сојуз можеше да се сакаше да го направи светот комунист. Тоа не е благо е нешто што САД и нејзиното население се добредојдени. Вие не треба да ги принуди политичките и финансиските системи на земјата. Сега моралот. Но, кога САД се обидуваат да се наметне врз остатокот од светот финансискиот систем безготовински и што е премалку демонстрантите. Тоа не е никаква разлика на сите на сила на светот комунизмот. Kontantlösheten не е навистина за се има пластична картичка во вашиот паричник. Тоа во основа е нешто многу повеќе подмолно и длабока. Покрај тоа, САД kontantlöshetens genomruttne крал без некој сличен пример во светот.

Банките översittaraktiga став е често дека тоа е за зрелост за да започнете со користење на кредитни картички. корисниците Пари портретиран како мали деца кои не знаат нивно добро. Конечно ги зрее во пристапот на Банката и можат да се користат медиокритет, што одговара на кредитна картичка. Факти и здравиот разум шоу, наместо тоа, тоа е за зрелост и чувство на отпор и одбиваат да користат кредитни картички. Доволно е со основна анализа и ограничени факти собираат за да открие дека целата работа, а во врска со лакомоста и алчноста на банките.

Дури и многу мали деца имаат право на избор. Тие може да се одлучи за себе дали тие сакаат да јадат или не, кога се нуди на храната. Да одлучат дали сакаат да си играат со топка или штракаат. Но, шведскиот возрасни се дозволени во должина да не се избере пари. Шетач е прилично возрасен човек со влакнести долги нозе држејќи се надвор. На kontantlöse родител чека без трпение на "дете" за да започнете игра со висат играчка се состои од композитни сечила. ножеви жилет се кредитни картички.

Во периодот од 50 век до 80 век, Шведска беше уште Шведска, без оглед на тоа дали станува збор за социјалдемократска или социјалистичка влада која владееше. Земјата се уште проткаено со заштита, безбедност, неутралност и независност. Потоа се почна да се влоши. Независност исчезнати се повеќе и повеќе, барем не во финансиска смисла. Омразен глобализацијата, исто така, донесе нашата земја во цврста стисокот. Економијата стана се повеќе и повеќе безготовински.

Riksbank пофали тренд на приватизација, но тоа резултираше само во катастрофи, како Panaxia скандал и хеликоптерски грабеж. Надоместоците за chockhöjdes управување со готовина на банката сопственост. Имало толку апсурдно зголемува 1.200 проценти. Банките продолжија да се жалат гласно на скапи

управување, иако тие се во голема мера се виновни. Во тоа време, стана банкарски филијали, исто така, безготовински во застрашувачки темпо. Трговијата и банките се жалат гласно за тоа колку скапо готовински плаќања, кога всушност, ние потрошувачите преку економски додатоци плати тоа.

На работ на avgrundsdjupets дното беше постигнат во владата на Алијансата. управување со готовина заклани речиси целосно на олтарот на приватизација. Од Шведска полека продолжува да се лизга на дното кал надолу кон безготовински вкупно катастрофа. Истрагата за време на владата на Алијансата се третира само готовина циклус и не е во ред луѓето да се како депозит и повлекување на пари во банка. Некои долгорочни избор помеѓу пари и картички не чини да се биде дозволено.

Последователните црвено-зелената влада прифати сите исти покана за дијалог од еден од главните претставници на критика на целокупната kontantlöshet. Еден министер дискутирано од страна на оваа покана до сите заинтересирани страни. Овој пат, па дури и претставници на kontantlöskritiska да биде со таква безбедносна индустрија и на целата територија на Шведска мора да живеат. Тоа беше исто така, riksdagssak на готовина. Но, секој здрав и енергичен пресврт во однос на политиката пари за жал не може да се препознае. На само споменати критичар на вкупното kontantlöshet покажа решение на проблемот, кога тој пишува дека државата мора да се врати одговорност за пари.

Некои студии покажале дека колку што осум од десет луѓе сакаат процесот на управување со готовина ќе се зголеми. Банките велат дека нелогично заштита на потрошувачите со отстранување на пари додека клиентите, пак, речиси молат да се дојде до нив имаат таму. Луѓето ќе имаат во никој случај не го спречија безготовински деловна единица од целосно колење на пари систем. Со безготовински воспоставување наменета првенствено на Riksbank, три големи банки, компании картичка и многу голем дел од политиката, бизнисот и медиумите. Покрај тоа, некои поранешни поп-идол. Со помош на лаги, полу-лаги и претерувања доведоа шведскиот народ за возење. Зад нив, меѓу другото, и на финансискиот свет на САД со својата огромна банки и кредитна картичка компании.

Четири големи "безготовински Чудовишта" (MasterCard, Visa, American Express и Diners Club) е дозволено да се дробење доминација на плаќања на Западот. Тоа не е само себе kontantlösheten што е негативно, туку и економскиот систем кој е зад ова. Во некои општествени системи и многу земји се погледне на тоа како нешто позитивно дека економијата ќе се кандидира Амок без ограничувања. Тоа се смета за здрава самоуправен систем. Ова би требало да се во споредба со некои славни личности наркозависник, па тешко дека тие понекогаш се тетерави на работ на смртта.

Насловот на книгата и покрај тоа не се работи за теории на заговор. Ако сакате да се подобри во овие теории е река на информации на друго место. Тоа ќе биде лага да се каже дека оваа книга е цел. Тоа е многу субјективни и лични. Таа е наменета како страстен повик за борба против болниот финансиски систем, каде што kontantlösheten е суштината. Објективноста е во место тука во широка база на докази. Тоа е во ред да се обиде да се најде предностите на нешто што во основа е негативна. Оваа книга е повик за да го дофати последната капка.

Постојат неколку причини дека книгата дојде да биде. Но, најголемата причина и слама кои скрши грбот на камилата е дека поголемиот дел од банките веќе не се дозволени готовина во банка и беа безготовински. Ако поголемиот дел од банките се уште не ни е дозволено да се повлече пари во банка, па мораше оваа книга не стане. Тоа е и пријатно и значајно да ја напише книгата. Но, уште еден голем мотиватор за пишување, исто така, е лутина и фрустрација во текот на однесувањето на лицемери и симплистички места безготовински. Авторот сака да бидат информирани, и многу аргументи инспирира отпорност лавина kontantlöshet во Шведска.

трендови на безготовински и настани од пари оди така неверојатно брзо. Само на крајот на работата на една книга, важни работи да се случи дека не доаѓаат со книгата. автор жали за некои важни работи кои треба да дојде во оваа книга. Но, едно мора да престане да пишува во соодветно време. Како забавно е да се напише книга, тоа е затоа што на цел која што е можно повеќе да го прочитаме.

Kontantlösheten невиден најлошите социјална болест во светската историја. Целосно поврзани со идеолошки повраќање, врие, слуз, гној, црвени очи и внатрешно крварење. Фанатички луѓе кои сакаат да се шири kontantlöshet е како чума која носи заедно навистина голем GOB во устата, а потоа плукаат и кивавица на незаразени директно во лицето. Наместо да им помогне, но плукаат или извини чека трпеливо kontantlöse да се заблагодари. Дури и луѓе кои навистина негативно да kontantlöshet го види "како што е напишано во ѕвездите", бидејќи тие мислат дека е бесмислено да се дури и се обиде да се борат. Оваа книга ќе сака да покаже дека може и треба да се борат против безготовински општество.

Книгата беше завршен на крајот на 2015/16. Напишано од радост некаде во Шведска. Книгата е посветена на сите шведски деца облагородување на животот за нас возрасните. Тоа не е напишана за децата да го прочитате, но да се направи нешто што тие имаат иднина како слободни луѓе што е можно подолго.

Да продолжи.


Publicerades onsdag 2 oktober 2019 18:38:31 +0200 i kategorin och i ämnena:


28 kommentarer


x
Lena Henricson
onsdag 2 oktober 2019 19:23

Har inte hunnit läsa detta än,men TANKAR FÖR DAGEN i P1 idag är mkt träffande 👍 när det gäller Det kontantlösa samhället. Lyssna gärna!

Svara

x
Erik S
torsdag 3 oktober 2019 03:33

Har faktiskt inte sett denna bok, tidigare. Men det är mycket bra att detta tas upp. Det borde bli ett folkligt "uppror" mot denna utveckling. (ungefär som bensinupproret) om det nu inte redan är för sent.

Det är dock inte särskilt svårt att se sambandet eller parallellerna med miljörörelsen-den som Greta och våldsvänstern tillhör och kämpar för.

Bakom dessa båda står den ekonomiska eliten-hit hör även migrationsströmmarna eller "flyktingströmmarna" som MSM och politikerna vill kalla det-globalisterna. En utmärkt representant för denna globalistelit är G Soros. En mångmiljardär som är frontfigur, men som backas upp av den ekonomiska eliten som Rotschild, JP Morgan, Reckefeller bl.a. Många migranter berättar faktiskt, att dom vid resans början fick ett plastkort-Master Card-med en summa insatt, så att dom kunde ta sig genom olika länder fram till slutmålet, som i många fall var Sverige. Bakom dessa kort skymtar just G Soros.
Givetvis vill denna elit ha ett kontantlöst samhälle! man kan då mycket lättare styra och kontrollera människorna. Det är då, en dag, när antikrist framträder, bara att "ta över" alla dessa färdigberedda system. Och vi människor har bara att finna oss i detta kontrollsamhälle. Den gråa massan, med plastkort där varje transaktion kan spåras ner till sekunder. Vi går där med ihålig blick och undrar vad som egentligen hände.
Och i allt detta ser vi hur saker läggs tillrätta, inför den sista tiden, innan Jesus kommer. Det är faktiskt svårt att förstå, hur människor inte kan se detta samband! Speciellt då troende, kristna. Vi borde ju vara dom mest vakna, att se och förstå tidens tecken. Men tyvärr är så inte fallet.

Det gäller att vi är vakna andligt sett, så vi förstår tidens tecken! Tiden är kort fram till en av världshistoriens största händelser, när Jesus kommer på skyarna!
MVH-Shalom

Svara

x
AnnMarie svarar Erik S
torsdag 3 oktober 2019 09:41

En fråga:
Tror du det är vi kristna som går med ihålig blick och undrar vad som hände??

Svara

x
Erik S svarar AnnMarie
torsdag 3 oktober 2019 17:36

Frid syster! Ja det tror jag faktiskt-men, inte alla. En del är vakna. Liknelsen med dom 10 jungfrurna säger en hel del. (sen dom som inte tror på Gud är givetvis också slumrande)
Ser man på det "urvattnade vällingevangeliet" som predikas i många församlingar, så blir man "rädd". Det skall vara ett socialt evangelium, där du får komma och vara precis som du är. Och den viktigaste frågan har plötsligt blivit klimatfrågan!? Hur nånting så galet har kunnat slå igenom, är nästan en gåta.
Nej, tillbaka till 40-50-60-talet, då förfalskades inte evangeliet som det görs idag. (Med det inte sagt att vi behöver helvetespredikningar) men ett radikalare
budskap måste komma fram.
MVH Trevlig helg till dig-Shalom

Svara

x
Sven Thomsson
torsdag 3 oktober 2019 17:57

Den som är vaken och lägger märke till det som sker, borde var medveten om att det är tidstecken som visar sig i detta. Den uppmärksamme bibelläsaren ser att mycket av det som sker är omtalat i Bibeln.
Utvecklingen på det ekonomiska området visar att det snart är dags för det kontantlösa samhället och ett av Antikrist kontrollerat samhälle.

Snaran dras åt alltmer. Många vill helst använda kontanter som betalningsmedel, men då bankerna och många affärer inte hanterar kontanter, blir kunderna nästan som slavar under plastkorten. Det går inte heller att växla kontanter i affärer, som till exempel ICA.

Allt detta gör att man känner att man lever i ett tvångssamhälle. Antikrists ande är starkt verksam och styr samhällets funktioner. Det är för att bereda vägen för Antikrist som person.

Det är viktigt att hålla ögonen öppna och se de tydliga tidstecknen som visar sig, både i ekonomisk, politisk och religiös bemärkelse.

Svara

x
AnnMarie svarar Erik S
torsdag 3 oktober 2019 18:20

Om jag förstår dig rätt tror du att vi kristna är kvar här under Antikrists styre?

Svara

x
Erik S svarar AnnMarie
torsdag 3 oktober 2019 23:30

Både ja och nej. Dom som inte var redo, kommer givetvis att vara kvar när mötet på skyarna skett. Återigen det här med att ha olja i sin lampa och att ha med extra, ifall det blir en liten väntetid.

Däremot tror jag att förberedelsetiden innan Antikrist träder fram, kommer att bli tuff. Hårdare ju närmare vi kommer. Jesus säger själv i Matt. 24:3-14 och i Luk. 21:7-19 att "vi skall bli hatade av alla för hans namns skull". En del misshandlas, en del döms och sätts i fängelse, en del kommer att dödas. Det gäller alla som bekänner Jesus som Herre-just innan Antikrist träder fram.

Men det gäller också, de som inte varit med vid uppryckandet. Många av dom kommer att hålla fast vid tron och kommer därför att bli martyrer. Jag tror alltså att det går att bli frälst och/eller hålla fast vid tron, under Antikrist styre, men, priset kan bli väldigt högt.

MVH-Shalom

Svara

x
Sven Thomsson
fredag 4 oktober 2019 12:26

Jag tror att när Jesus säger: "Ni ska bli hatade av alla för mitt namns skull" och "Ni ska bli hatade av alla folk för mitt namns skull", menar han främst judafolket. Inget annat folkslag har blivit så hatat, föraktat och förföljt som judarna.

Naturligt blir de kristna också hatade, särskilt i andra länder, och det på grund av tron på Jesus.

Jag tror att mycket av det Jesus säger i sitt eskatologiska tal i Matt. 24 avser judarna. Han sa ju det till lärjungarna, som var judar. Sannolikt var också en del av folket med och hörde vad Jesus sa.

Svara

x
AnnMarie svarar Erik S
fredag 4 oktober 2019 12:51

Ja den som lever får se.
Personligen tror jag inte på något uppryckande före Antikrists framträdande men respekterar de som tror det och förväntar mig respekt för hur jag och många andra tror.

Svara

x
Troende
tisdag 8 oktober 2019 06:24

Behåll kontanterna !

Svara

x
Mikael W svarar AnnMarie
tisdag 8 oktober 2019 10:32

De som skall ryckas upp, och möta Jesus i himlarymden, kommer sannolikt att få uppleva Antikrist, och en viss del av vedermödan, men uppryckningen sker nog innan själva crescendot av vedermödan. Detta är min tro.

Exakt hur det blir ör det väl ingen som riktigt vet (?)..... sedan blir det ju en knippe Kristna som inte rycks upp, och till den skaran kommer säkerligen jag själv att tillhöra.....det blir nog tufft...

Blir nog inte många svenskar från vår tid som får en biljett. Det blir nog främst 1300-tals, 1700-tals och 1800-tals svenskar som rycks upp, dem var Gudfruktiga, som järn med rätt renhet


Svara

x
AnnMarie svarar Mikael W
tisdag 8 oktober 2019 10:47

De som klappar sig för bröstet och tror sig vara mer andliga och säkra kanske inte alls duger just därför att de ofta försöker göra andra osäkra på om de duger 😉

Svara

x
Leif svarar Mikael W
tisdag 8 oktober 2019 12:27

:sedan blir det ju en knippe Kristna som inte rycks upp: säger du!

Det finns ingen levande pånyttfödd kristen som inte skall få följa med i uppryckandet enligt Guds Ord, alla som tillhör Jesus skall givetvis få följa med, allt annat är hur fel som helst!

De som blir kvarlämnade är dem som inte är pånyttfödda än, de saknar "oljan" Guds Ande, och har ännu alltså inte valt att följa Jesus på allvar. De kan tro på att Gud finns och att Jesus är Sanningen men har aldrig tagit klivet in och börjat bekänna Jesus som Herre och Gud!

Svara

x
Emma svarar Mikael W
tisdag 8 oktober 2019 13:35

Mikael W
Ingen knippe kristna kommer bli kvar på jorden när Jesus kommer för att hämta de sina för är man kristen så är man frälst och har fått förlåtelse och rening från sina synder med Jesu blod. Ingen sådan människa finns som alltså inte får följa med på denna kommande himmelsfärd.
Rom 5:1,2 alla som tagit emot Jesus är rättfärdiggjorda av tro och har frid med Gud.
Med Jesus i ditt hjärta kommer du att få följa med. Att du inte skulle få följa med när du tagit emot Jesus och är frälst, sådana tankar är en lögn från djävulen som är lögnens fader.
Då vi nu har blivit rättfärdiggjorda av tro har vi frid med Gud genom vår Herre Jesus Kristus. Genom honom har vi också tillträde till den nåd som vi nu står i och vi gläder oss i hoppet om Guds härlighet.

Den enda giltiga biljetten är Jesu eget blod och någon annan biljett än hans blod finns absolut inte. Gäller alla som tagit emot honom.
Alla som tog emot Jesus fick rätt (makt) att bli Guds barn Joh 1:12

Emma

Svara

x
Sven Thomsson
tisdag 8 oktober 2019 13:58

Jag vill återgå till själva ämnet: "DEN KONTANTLÖSA KONSPITATIONEN" och spinna vidare på det. FN, som är en enda korruptionshärva, kommer i den yttersta tiden att upplösas och ersättas av en VÄRLDSTRIBUNAL.

För ganska många år sedan utspelades ett märkligt intermezzo vid ett av FN:s viktigaste rådslag i Genéve i Schweiz. En av deltagarna framlade ett förslag som går ut på att upplösa FN och ersätta det med en världstribunal, som kommer att bli SUVERÄN.

All egendom, både statlig och privat, alla banker och alla tillgodohavanden kommer att förvaltas av den tribunalen. Jordens miljarder människor - män, kvinnor och barn - kommer att få ett nummer och en penningsumma. Den summan ligger redan färdig i en av de blivande storbankerna och väntar på den dag, då den ska avhämtas. Numret, som var och en får ger användaren rätt att KÖPA, SÄLJA OCH RÖRA SIG FRITT I DEN SAMHÄLLELIGA GEMENSKAPEN.

När talaren hade sagt detta, begärde en av delegaterna ordet och frågade: "Hur kommer det att gå med SAMVETS- OCH YTTRANDEFRIHETEN och vad kommer man att göra med den tillkämpade friheten?" Svaret blev: "DERAS NUMMER KOMMER ATT STRYKAS MED ETT SVART STRECK. På det sättet BERÖVAS de möjligheten att KÖPA OCH SÄLJA och går sin snara UNDERGÅNG till mötes".

En tribunal är ett slags domstol, en högre myndighet. Den planerade världsterminal, som det här är fråga om, skulle då kunna bli en slags världsregering. Den skulle bli en övermyndighet, en centralisering av världsmakten till några få personer, en MAKTKONCENTRATION med suveräna befogenheten.

Mycket talar för att tendensen i vår tid går i den riktningen. Allt blir mer och mer koncentrerat och centraliserat, för att bereda vägen för Vilddjurets märke, Antikrist och hans rike.Svara

x
Mikael W svarar Emma
tisdag 8 oktober 2019 17:33

Jag hoppas du har rätt Emma, men alla ärver inte Guds rike (= rycks upp och kommer till himmelen), enligt bl.a 1 Kor. 6:9 och 1 Tim. 1:9.
Finns exempelvis inga själviska Kristna, eller Kristna som ljuger?


Svara

x
Mikael W svarar Emma
tisdag 8 oktober 2019 17:42

....sedan har vi den knippe Kristna dom inte fyllt på med olja i sin lampa på ett tag....och dem som trodde att dem var Kristna och ropade Herre Herre....men Herren kände inte igen dem....

Svara

x
PT svarar Sven Thomsson
tisdag 8 oktober 2019 18:18

Kan du ange källan till dessa uttalanden? Finns det någon länk du kan ge där man kan läsa mer om det?

Svara

x
Sven Thomsson svarar PT
tisdag 8 oktober 2019 18:35

Nej PT. Jag har ingen länk. Jag är så dålig på datorer så jag vet knappt vad en länk är.
Men jag kan referera till sidorna 234-235 i boken "När Gud varnar" skriven av Folke Torell.

Svara

x
Sven Thomsson
tisdag 8 oktober 2019 18:59

I FN-rådslaget resonemang heter det, att "den enskilda äganderätten kommer att försvinna". Allt "förstatligas" och drivs till sin yttersta spets.
Människan kommer att få ett nummer och en penningsumma. Hon kommer inte bara att FÅ ett nummer, hon kommer att BLI ett nummer i den antikristiska tiden, alldeles som det skedde med judarna under Hitlers spira. Personligheten kommer att undanträngas, ja utplånas. Den enskilde blir alltmer beroende av staten för sin existens, sitt uppehälle.

Stat och kyrka kommer att bli ett. Detta är en klar formel för vad som kommer att bli fallet under vedermödan. Ledare inom skilda kyrkor och samfund världen över arbetar febrilt med att åstadkomma en religiös världstribunal.

Kyrkornas världsråd är ett verksamt organ i denna riktning. När Jesus hämtat hem sin brud från jorden är det svåraste hindret undanröjt för ett sådant oheligt, ekumeniskt samgående.

Axplock ur boken "När Gud varnar" av Folke Torell, med kommentarer av mig själv.

Svara

x
Emma svarar Mikael W
tisdag 8 oktober 2019 19:00

W, cMikael W, dessa texter i 1Kor och 1Tim är inte helt lätt att förstå men jag tror att 1Kor 6:9 talar om orättfärdiga människor dvs de som inte är frälsta.
Ljuger och syndar på andra sätt gör vi alla varje dag, även vi frälsta men vi har inte vårt liv i synderna som, innan man blev frälst. Vers 11 säger att sådana som beskrivs i vers 9 och 10 har vi varit innan Jesu blod tvättade oss rena när vi blev frälsta. 1Tim 1:9 talar också om de som inte är rättfärdiga.
När vi som är frälsta/rättfärdiggjorda genom Jesu blod syndar, vilket vi gör gång på gång så gäller 1Joh1:7-10.
Jag pratar dock absolut inte om att ta lättvindigt på synden i våra liv men även Paulus talar om synden som verkar även hos oss frälsta i Rom 7:14-25. Jag arma människa vem ska rädda mig? Jesus Kristus utbrister han sen.
Vi ska inte tro att något annat kan göra oss frälsta och rättfärdiga än att vi tar emot Honom, den Rättfärdig, Jesus Kristus.
Men! Gud vill lägga ner en helig längtan efter helgelse i våra liv, som gör att vi avskyr synden i våra egna liv, för att den bedrövar Guds Helige Ande, och Jesus led så fruktansvärt obeskrivligt för oss när han bar våra synder på korset. Genom helgelsen däremot blir Jesus mer och mer framträdande i våra liv, men frälsta och rättfärdiga är alla som har tagit emot Jesus Kristus i sina hjärtan, och har tagit emot hans försoningsoffer och, bekänner honom som Herre.

De som ropade Herre Herre men inte hade olja kan inte varit frälsta. Alla frälsta har Guds Ande i sitt hjärta, och att Jesus sa: "Jag känner er inte", visar också på att de inte tillhörde honom.
Detta är evigt liv att de känner dig den ende sanne Guden och den du har sänt ,Jesus Kristus, sa Jesus i Joh 17:3.7
Jag känner mina får och mina får känner mig står det i Joh 10:14.
Herden känner sina får.
En djup kärleksrelation längtar Jesus efter att ha med oss.

Emma

Svara

x
Sven Thomsson
tisdag 8 oktober 2019 19:03

Folke Thorell är namnet på bokens författare. Hag hade glömt "h-et".

Svara

x
Mikael W svarar Emma
tisdag 8 oktober 2019 19:51

Istället för att offra tid på att kommentera det du skrivit, så använder jag den tiden till att läsa igenom din text, och fundera, flera gånger. Det du skriver är väldigt bra och, återigen, jag hoppas du har rätt. Jättefint och tänkvärt skrivet av dig Emma. Det är bra att höra andra Kristnas tankar och tolkningar. Stort tack !

Svara

x
Emma
tisdag 8 oktober 2019 20:21

Jag vill också tacka dig Mikael och även tacka för en sådan god samtalston som du har. Det är så glädjande att även fast vi kristna inte har samma åsikter i allt så behåller vi den goda samtalstonen gentemot varandra.
Jag vill tillönska dig och de dina en höst uppfyllda av Jesu frid och kärlek. 🌻🍁🌾

Emma

Svara

x
Tomas N
tisdag 8 oktober 2019 21:38

Jag tror faktiskt på fiullt allvar att det vore Guds vilja och ledning om någon församling vågade på ett profetiskt ,men ändå avslappnat sätt att uppmana till att givande och liknande uppmuntras i kontant form.

Om man nu tror som säkert några av oss tror att kontantlösheten och elektroniska pengar kommer slutligen leda till det vi läser om i Uppenbarelseboken 13.

Om man tror på det,men inte agerar därefter blir det ju som att man skrattar lite åt fundamentalism och är ivrig att smälta in i mängden.
Jag tror faktiskt det går att visa vägen utan att vara skrämd eller konstig. Kristen tro är ju förresten väldigt konstig på alla sätt för de utomstående. Vågar man vara udda på rätt sätt är frågan?

Svara

x
Mikael W
onsdag 9 oktober 2019 15:28

Vi människor räcker inte alltid till. Vi brukar komma till korta i många olika sammanhang, och vi syndar ständigt, både medvetet och omedvetet. Men, då ska vi komma ihåg, som Emma påminner oss om ovan, det som ör skrivet i 1 Joh. 1:7-10:


7 Men om vi vandra i ljuset, såsom han är i ljuset, så hava vi gemenskap med varandra, och Jesu, hans Sons, blod renar oss från all synd.

8 Om vi säga att vi icke hava någon synd, så bedraga vi oss själva, och sanningen är icke i oss.

9 Om vi bekänna våra synder, så är han trofast och rättfärdig, så att han förlåter oss våra synder och renar oss från all orättfärdighet.

10 Om vi säga att vi icke hava syndat, så göra vi honom till en ljugare, och hans ord är icke i oss.


Svara

x
Troende
onsdag 9 oktober 2019 19:34

Jag blev utsatt för flera fel,och som en tjänsteman på Polisen erkänt var fel. Vet att Jesus förlåtit mig redan innan, att jag var slarvig.
Men får jag inte utan att säga något vara ledsen och lite arg på förövare ?
En enda av dem sa förlåt, en enda tjänsteman som utredde,bad om ursäkt.
Vad säger Guds Ord om att man blir arg när inte upprättelse sker ?
Tack !

Svara

x
Mikael W svarar Troende
torsdag, 10 oktober 2019 11:39

Hej Troende,

För mig ör det självklart att man som människa får bli arg (vred), men även besviken, glad, trött, ledsen osv. Vi är ju människor skapta med känslor. Att bli arg ör som att öppna på en ventil.

Däremot så får man vara försiktig när man blir riktigt arg och vred så inte reptilhjärnan kopplas på, och att man gör något dumt och förhastat.....och t.o.m begår en synd.

Ibland är det bättre att göra som svenska kungen när man gjort något fel d.v.s att vända blad och gå vidare


»Vredgens, men synden icke»; låten icke solen gå ned över eder vrede, och given icke djävulen något tillfälle
(Efesiebrevet 4:26-27)

Svara

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste bönämnet på Bönesidan

söndag 17 november 2019 19:24
Be för Eva och mig att Gud helar vår vänskapsrelation samt befriar oss från all besvikelse vi har mot varandra. Be med för min ekonomi samt jobb och nya krafter, känner mig modlös och utan kraft.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarStöd Apg29:

Kontakt:

MediaCreeper Creeper

↑ Upp