Language

Apg29.Nu

BUTIK NY! | Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
Ditt stöd behövs!
SWISH: 072 203 63 74

REKLAM:
Världen idag

Муслиманското верување е за вон-библиски

Муслиманот погрешно признава дека Алах е

Каба

На Тикток зборувам за библискиот Бог и неговиот Син Исус Христос, но секогаш добивам прекор од муслиманите кои велат дека е Аллах кој е Бог. Со други зборови, тие го негираат библискиот Бог и исповедаат вон-библиски бог.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
torsdag 5 november 2020 21:56

Муслиманското верување се состои во исповед на нечија вера во Алах како единствен бог.

Секој што сака да стане муслиман, мора да ги каже следниве зборови пред најмалку двајца муслимански сведоци:

„Нема друг бог освен Алах и Мухамед е неговиот пророк.

Во муслиманското верување, муслиманот тврди дека Алах е Бог.

Символот на верата го следи муслиманот доживотно, се шепнува во ушите на новороденчињата и се повторува на смртната постела и по можност треба да се повторува од муслиман кој верува секој ден и е дел од ритуалот на молитвата.

Во муслиманското верување гледаме дека муслиманот не го признава библискиот Бог, туку богот на Куранот, Алах. Никаде во Библијата не пишува дека Бог се нарекува Алах. Тие така исповедаат вонбиблиски бог.

Бог има Син

Бог на Куранот, Алах нема единороден Син кого го испрати да го спаси светот, но библискиот Бог има Син - Исус Христос. Ова е уште еден доказ дека станува збор за два различни бога и дека Алах не е библиски бог.

ТикТок

На Тикток зборувам за библискиот Бог и неговиот Син Исус Христос, но секогаш добивам прекор од муслиманите кои велат дека е Аллах кој е Бог. Со други зборови, тие го негираат библискиот Бог и исповедаат вон-библиски бог.

Неточен превод

Имајте на ум дека верувањето цитирано погоре е правилно преведено од арапски. Не пишува:

„Нема друг бог освен Бог и Мухамед е негов пророк.

Таков превод денес го прават многумина, но тоа е неточен, искривен и лажен превод. Ако некој има таков превод, многумина можеби погрешно веруваат дека тоа е библискиот Бог.

Слично на тоа, кога муслиман вели „бог“, тој не мисли на библискиот Бог, туку на Алах. Бидејќи Алах е знак на еднаквост со Богот на Библијата, можеби мислите дека тој е истиот бог, но не е.

Грд трик е погрешно да се преведе верата за да се влијае врз умовите на луѓето дека станува збор за ист бог.

„Алах“ е име на бог

Сега некој вели дека „Алах“ значи „Бог“. Можеби е преведен на тој начин од некои, но зборот „Алах“ е име на бог. На пример, Богот на Библијата се нарекува ГОСПОД - ЈХВХ. Во Библијата никогаш не пишува дека неговото име е Алах.

Но, ако „Алах“ значи „бог“, тогаш зошто друг збор во верата вели „бог“ за да каже дека Алах е бог?

„Нема бог [илах], освен Алах [Алах] и Мухамед е неговиот пророк”.

Така, гледаме дека верата има збор за „бог“ и дека „Алах“ е име за бог.

Не може да се преведе со „Алах“

Напишавме дека е погрешно да се преведува вербата со „нема друг бог освен Бог“, но исто толку е погрешно и да се преведе „нема Аллах освен Алах“.

Со ова се докажува дека „Алах“ е тоа име и дека муслиманот погрешно признава дека е Аллах кој е Бог.

Господ е Бог

Исповед на Библијата е дека тој е Господ кој е Бог, што народот на Израел го прокламираше кога разбраа дека Ваал не е Бог.

1 Цареви 18:21: „Илија му се појави на целиот народ и рече:„ Колку време застанувате помеѓу две мислења? Ако Господ е Бог, следи го. Но, ако е Баал, следете го. „Но, народот не му одговори со збор“.
1. Цареви 18:39: „И кога целиот народ го виде тоа, падна на лицето и рече:„ Господ е Бог “. Господ е тој што е Бог! ""

Зачувано и зачувано

За да се спаси и спаси, Новиот завет на Библијата вели дека тогаш мора да се признае дека токму Исус е Господ.

Рим 10: 9. Зашто, ако со устата признаете: „Исус е Господ“ и во вашето срце верувате дека Бог го воскресна од мртвите, ќе бидете спасени.

Пријателе, прими го Исус и исповеди го како Господ. Тогаш ќе бидете зачувани и зачувани.

Господ е тој што е Бог.


Publicerades torsdag 5 november 2020 21:56:07 +0100 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Coronan sprider sig i Småland


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

onsdag 25 november 2020 22:37
Herre, jag vill härmed tacka för bönesvar. Nu har jag äntligen fått mitt efterlängtade körkort, till mina två underbara barns stora glädje. Tack alla Ni som bad för mig - Gud hör bön!

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp