DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Language Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Бутик  | Кристер Åberg | ТВ | Страница за молитва | Прашањето  | Кутија за пишување | Разговор | Читател Е-пошта | Напиши | Медиуми | Инфо | пребарување

Шведската банкарскиот систем

Дел три од книгата заговор безготовински

На Riksbank работи цело време, и покрај неговата наводна "неутралност" на намалената употреба на пари. Riksbank објавува еднаш годишно извештај наречен "Шведската финансиски пазар". Тоа вклучува статистички податоци за плаќања. Таму може да се прочита статистички податоци, како на пример колку банкомати и кредитни картички терминали постојат во Шведска. 


Av CashOnly
onsdag 9 oktober 2019 16:08
Följetong/Bok

Приватните банки се доминирана од големата четворка. Nordea, Swedbank, SEB и Ханделсбанкен. Банките имаат посебен дигитален парите што се користи во рамките на самата банка. Банките, исто така, до одреден степен од друг и одржување на едни со други хартии од вредност што може да претставува опасен домино ефект финансиски кризи. Тоа стана честа појава за другите актери како што се осигурителните компании и големи трговски синџири се здоби со статус на банка. На меѓународно ниво, Шведска е поврзан со банкарски регулативи наречени Базел III. Овој стандард се бара финансиска стабилност на банките. Надвор од овој јадрото на системот постојат два "слоеви" наречена Група I и Група II, кој во голема мера се состои од обврските. Ова е сосема криптичната, но тоа е добро да се знаат условите за оние кои подоцна ќе сакате да се потопи повеќе во банкарскиот систем.

На Riksbank и генералниот совет отсекогаш имал блиски врски со парламентот. На Riksbank исто така, има Извршниот одбор. Во 1600 година, Шведска имаше приватна банка. Riksbank со кои се соочува банката по банкротот беше купена од страна на државата. Riksbank зеде облик за време на непотребното Regency пред Карл XIs владеење. Во наше време, банките се одговорни за стопанисување и Riksbank делува чувар на целиот шведската популација, со спречување на колку што е можно од користење на готовина.

На Riksbank тогаш беше монопол за издавање на банкноти. Во почетокот на 90-тите години почна да фискалната политика за да се фокусира на инфлацијата, наместо на девизниот курс. Riksbank пари успева rinns само на Riksbank. главна алатка на Riksbank за контрола на каматните стапки е за промена на стапката на репо, така што на други банки се надевам дека ќе го следат. Финансиската ситуација може да биде толку чудно дека стапката на репо е негативен. Кога ова се случува и банки следниве може да се допаѓаат во соседна Данска, јавуваат зголемување на побарувачката за пари.

На Riksbank работи цело време, и покрај неговата наводна "неутралност" на намалената употреба на пари. Riksbank објавува еднаш годишно извештај наречен "Шведската финансиски пазар". Тоа вклучува статистички податоци за плаќања. Таму може да се прочита статистички податоци, како на пример колку банкомати и кредитни картички терминали постојат во Шведска. Банката, исто така, објави уште еден извештај за плаќање наречен "шведскиот пазар на исплати на мало".

Голем дел од шведскиот банкарскиот систем се состои од RIX. RIX sys-tem на Riksbank ќе предизвика големи плаќања може да се направи помеѓу сите поголеми банки. Повеќето видови на плаќања одат преку RIX без разлика дали тоа е готово, картичка, кредитна, хартии од вредност или валути. А малку криптичната обично може да се рече дека RIX "населува плаќања од страна на долгови и побарувања убедливо регулирано". Тоа може да се напишани малку контрадикторно да RIX договор со дигитална готовина. Важен тип на плаќања, пензиите се депонирани на сметката на долгот на Riksbank преку RIX.

А неколку шведски банки и некои странски имаат сметки во RIX - систем. Меѓу странските забележлива Ситибанк и Морган Чејс. Некои банки ЈАК Ecobank банка и не е поврзан со RIX. Банки, кои не имаат RIX сметка се уште можат да го користат системот со прокси.

Господарот на принцезата Нане, змеј кредитни картички и Црното витешкиот ред

Си беше еднаш една принцеза по име Нане. Седна на она што изгледаше да биде огромно богатство на пари во форма на монети и банкноти. Но, настапи се залажувам. На голем куп, тоа беше само на површината во форма на неколку проценти состојат од парични средства. Во текот на сјајна површина врзано милиони кредитни картички. Во средината на купот, тоа беше само една огромна празнина создадена од злото магија. Празнината се нарекува дигитален парите добиени данок купот изгледа многу поголем отколку што навистина е. Околу работ на купот се собраа мали непријатни гоблини повика банкарите. Штом некој се обиде да го грабне монети, па тие свика и покажа својот остар посочи заби. Тоа беше само најхрабрите кои се осмели да го грабне парите.

Злото змеј и неговите безготовински кредитна картичка црниот витез сакаше да земе сите пари и да ги убијат на принцезата. Ваквите летала и лажни даночни могили постои во многу земји. Еднаш, многу одамна, даночната могили речиси исклучиво се состојат од парични средства. Но, по злото волшебници од големите далечни земја SamUSAmien создаде краток змејови, кредитни картички и јазот со помош на црна магија, стана она што стана. Визардс лута наоколу меѓу сите земји, уништувајќи данок Купишта од нив полнење со кредитни картички и неважечки. Три од најлошите волшебници беа браќа Mastro, Expresso и Dinero.

Дозволете ни да се воведат некои од злото витези како тие седат околу масата во облик на карти и планови да го убијат принцеза нане и отстранување на готовина целосно од купот. Еден од витезите име Riksbank. Неговата задача е да се осигура дека паричните продолжува за истиот износ иако магацинот расте и расте.

Тој е доста добро позната во земјата Finansien. Ние не знаеме дали да ти кажам нешто повеќе за него.

Уште еден коњ по име FSA. Штом некој толку многу како шепоти зборот грабежи некаде во триаголник земја Finansien тој добива таму, за неколку дена, тој вика надвор истата порака на улиците, додека тој е целосно рапав глас.

キ 0 "Ние мора да се отстрани пари деноминации постепено!"

Финансии асоцијација друг витез.

キ 1 "Грабеж!, Грабеж!" Вика ова витез.

Тоа се случува кога некој го краде еден мал готови пари некаде во Finansien.

キ 2 "Ако ги отстраниме парична помош, не постои ништо да украде!", Извикува тој самоуверено.

(Надзорен орган финансиски е агенција во рамките на Министерството за финансии. Таа е формирана во 1991 година од спојувањето на две други агенции. Нејзината главна задача е да се следи со хартии од вредност и финансиски компании. На FSA е, исто така, има задача "да ја зајакне позицијата на потрошувачите на финансискиот пазар." Се безготовински одлучи целосно над нашите глави .)

Уште неколку витези слично propsar на безготовински општество развој Трговија на големо и на Шведскиот трговски. Поранешниот е истражувачка фондација, а вториот бизнис организација. Сега на витешкиот ред одлучи што ќе се случи во овој неред приказна. Тие едноставно одеше заедно и нафрли своите мечеви во срцето на сиромашните принцеза нане иако таа плачеше и се изјасни за својот живот. Бидејќи тие се подмолната и индексирање змеј кралот на кредитна картичка во текот на целата земја. Змејот изгоре сите записи со огнена

здив. Витезите бере надвор сите парички од купот и фрлени на принцезата и оние во езеро.

Тие многу добро знаеле дека змејот без проблеми може да проголта мртвото тело на принцезата во еден залак. Но, што ако таа случајно случајно проголта паричка или два во еден момент, можеби таа пораби неколку парички во облека како што се безбедноста. И змевот се всушност многу алергични на монети. Токму затоа на витешкиот ред одлучи да шутнат на принцеза во езерото, наместо на давање на храната на змеј. Змевот е сега демнат на неговиот огромен неговиот купот на кредитни картички. Ако некој го негативно влијаат pawing тој едноставно жртвата со голем висока кредитна картичка, така што тој изгуби на висината и телесната тежина. Крај на приказната.

Со зборува во врска со отстранување на пари и се спротивстави на безготовински во Sverge можеме, ако не и на долг рок се спречи тогаш барем да го одложи приказна станува реалност.

Ако најлошото се случи, ние веруваме дека дури и непријатни приказна добива продолжение во кое сè се завршува добро.

Што ако готовина деноминации исчезнува постепено?

Околу илјада дамки се отстрануваат тоа не може да биде многу разлика, освен за оние кои, на пример, купи поскап автомобил во готово. Но, ако и на 500 и 200 -kronors -sedlarna отстранување почнува вистинските проблеми. Облека и храна се уште работи прилично добро, но само во однос на вистинските купување. Но, ако некој купува скутер за 25000 со стотина парчиња треба продавач броење 250 банкноти. Дали 200 - круни банкноти се случи да биде таму, тој се уште не е толку многу посреќни да бројат до 125. Тој го губи концентрација кога клиентот се случува да разговара со него додека тој се брои. По некое време, тој може да одбие да прифати големи суми на пари. Пари достапни во различни апоени, бидејќи тоа е најпрактичниот начин.

Властите се обидуваат на сите можност да ги обвини грабежи за отстранување на пари наместо за решавање на проблемите на конструктивен начин. Јавноста слуша не. Една студија покажа, на пример, дека само 12 отсто кои мислат илјада парчиња е непотребно. Пред неколку години, тоа беше многу публицитет грабежи во Jonkoping. Тоа беше само неколку дена после тоа, предложи FSA на илјада парчиња ќе бидат отстранети. Во време ќе потоа, исто така, отстранување на дамки 501 сто тагови.

Еден може да се направи паралела помеѓу пари и возила. Тоа би било како да се извлечеш кражба на возилото ќе се забрани камиони и автомобили. Само велосипеди и мопеди ќе им биде дозволено да остане, кој потоа ќе одговараат на мали готовински деноминации. Идеално, вие сакате тоа да мопеди и велосипеди за да исчезне исто така. Треба ли можеби се спушти било која аптека бидејќи тоа се случува да украде некои лекови и употребата на дроги? Постојано да се обвинуваат грабежи, со цел да се отстрани пари е, всушност, се граничи со чисто детски.

Кога 100-круна и помалку пари се останати, што е, во принцип, се кандидира за пари на сите. Потоа се обиде на излезот на банката (ако се уште може да се повлече пари има) барајќи 3.000 круни во 50 - или 20 парчиња. 150 белешки за рачно броење треба да се случи Дали мислите дека на вработените во банката за управување со многу густа големо количество на пари како машина за броење до или во најлош случај бројка да остане на банката? Едвај 75 педесет парчиња или. Банкомати врз основа на повлекување на апоени од банкнотите. Ако еден теоретски би можеле да им биде дозволено да наплаќаат 50 и 20 се поклопуваат ќе бидат дебели големо количество на пари во машини. Вкупната вредност на парите во товарниот машина ќе се намали и обемот на пари ќе биде многу поголема и помалку податлив за пари превоз.

Таа има во некои кругови предлози за само пари до 50 круни вредност без забелешки. Ова ќе го ограничи над прагот на болка за парите, за да се постигне од страна на големо мнозинство. Што ќе се случи со повлекувања во банката и вендинг машина? Сосема веројатно дека тоа ќе биде во можност да се извади на монети во банкомат тогаш. Монета ролни или можеби монети банкомат оружје како старо слот машина или што? Тешко. Проблемот е во тоа што не мислам дека за тоа на овој вид на предлог или подобро кажано дека имате само пари отстранување на око.

Тоа значи и дека треба да се повлече пари во договорот, наместо со придружните проблеми. Продавниците може, тогаш се разбира, исто така, значително поголем физичкиот обем на пари, но со помала вредност. Пари транспорт ќе биде значително поскапо и потешко да се управува. Дури и сега, повлекување на пари во бизнис загуба за трговците на мало. Тоа е далеку од сето она што знаат. Лично мислам дека монетите се подобро и повеќе практични отколку банкноти. Но, тогаш нема да има пари од сите деноминации. Дури и на највисоко ниво.

Тоа е лесно да се сфати дека во оваа ситуација, според тоа, е, исто така, излезе со банкомати. Згора на тоа, всушност, исто така uttagsutomaterna нешто многу негативна, бидејќи тие бараат кредитна картичка да се користи, и колење активности во банката. Бизнис е исто така најверојатно ќе биде помала и помала веројатност да сакате да го користите пари. Некои банки само даде од 500 круни преку шалтер низ затворен безбеден систем за безбедност. Тоа е наивно да се верува дека овие банки да се врати во помали белешки повторно.

Се разбира, тоа дури и ќе биде можно да се справи со само 20 банкноти и монети со купување на храна во време и купуваат евтини или да се користат облека. Но, несовладлива проблем се јавува како да се одржи на стотици мали сметки секој месец. Не мислам дека банките ќе ги обезбедат овие. Екстремен итни решение мислев за е да се "купи" паричка тркала да се купат евтини

варијанти од суштинско значење. Монетите се во големи количини, како што fairgrounds. Како да арки и трговци да се добие пари? Како работи јас не знам, но тоа ќе биде интересно да се истражува понатаму.

Доволно е да се земе двете најголеми деноминации на пари, тоа е веројатно исцрпени да се соберат пари во останатите банки готово ракување и веројатно исто така и во машини. За оние кои сакаат да се задржи на пари доаѓа тогаш да се направи колку отпор што е можно на отстранување на името сега. Откако тоа е направено тоа е речиси целосно управувано за пари.

Која е разликата помеѓу кредитни картички и други modernities во историјата?

Разликата е во тоа што државната власт, финансиски компании и продавници постепено принудувајќи развој на целосно безготовински општество без опции. Тоа никогаш не е за тоа на долг рок, како општество треба да имаат право на избор помеѓу кредитни картички (и другите непарични ставки) или во кеш. Изборите се уште е на некој начин и понатаму е едноставно затоа што одредена отпорност на развој. Автомобили се побрзо, sleeker, побезбедно, поудобно и поевтини во текот на годините. Со текот на времето, затоа што луѓето автоматски купи повеќе автомобили. Но, во однос на кредитни картички, тоа е во голема мера за присилна извлекувајќи со прифаќање и постепено принуда да се добие на луѓето да ги користат.

Еден пример на природна историја и технолошки развој на човештвото на корист или љубопитност се движи подалеку од оригиналот граници. Тоа може да се движат од камено доба луѓе кои за födosöket бараат нови ловишта патувањето во вселената. Преку развојот на воени и оружје е природен, иако мошне негативна. Но, развојот на kontantlösheten постои природна со. Тоа е и неприродна

и негативни. Тоа е перверзно развој главно управувано од алчност и злоупотреба на власта. Фундаментална грешка во аргументот на безготовински е дека kontantlöshet портретиран како природен развој. Секој кој мисли дека kontantlöshet е природен развој, кои ќе се развива во можеби стотици години не е во ред. На системи, а може да се спореди со мутирани и атрофиран животни како што се биологија може или треба да се преживее во долг рок.

Можете да изберете да одат, циклус, се возат во автобус или одат со автомобил до работа. Иако автомобилот е на располагање на јавноста во околу сто години, се уште има многу кои сакаат да бидат без автомобил. Истото важи и за телефон, телевизија, радио, интернет, компјутери и така натаму. Дека еден тогаш не се воздржуваат од употреба на светилки и електрични печки, бидејќи тие се апсолутно неопходно и физички развој. Но, дури и во овој случај, се уште постои можност за користење на свеќи и керозин печки како алтернатива за оние кои сакаат. Тоа би било апсурдно и чист неморално да ги принуди сите да се вози. Но во однос на кредитни картички е ескалацијата на манипулација. Ништо не укажува на тоа дека kontantlöshet е здрав и природен технолошкиот развој.

Продолжува ...


Publicerades onsdag 9 oktober 2019 16:08:50 +0200 i kategorin och i ämnena:

ANNONS:Salvation

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


DAGENS

Dagens datum

Vecka 10, måndag 8 mars 2021 kl. 18:46

Dagens bibelord

“[All trösts Gud] Välsignad är vår Herre Jesu Kristi Gud och Far, barmhärtighetens Far och all trösts Gud! Han tröstar oss i all vår nöd så att vi kan trösta dem som är i nöd med den tröst vi själva får av Gud.” (2 Corinthians 1:3-4)

Dagens namn

Saga, Siv

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Saga och Siv. Har de inte tagit emot Jesus och blivit frälsta så ber jag dig att de ska göra det. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

söndag 7 mars 2021 23:10
Be jag är helt nere i nerverna

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
BYTARE: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli en månadsgivare
Den bank konto : 8150-5 934 343 720-9
IBAN / BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer information om hur man stöder finns här!

Kontakt
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer
apg29.se  apg29.com apg29.nu  christeraberg.se

↑ Upp