DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Bönesidan Chatt Kristen media Om Info Skrivklåda

Direkt från Apg29

Вие не треба да се хранат на trolls

Trolls сакаат да ги спречат луѓето да се спаси, па

Вие не треба да се хранат на trolls

Па постои агенда зад нивното однесување. Затоа, јас никогаш не се третираат коментарите на луѓето кои се сомневам е магија. Јас им давам така што нема храна.

Av: Christer Åberg
onsdag 09 oktober 2019 23:17 📧

Што е "магија"?

Трол на интернет е човек кој сака да ги уништи и да дискутираат за скршени предмети во коментари. Вие не може да одговори на луѓе кои имаат такви цели. 

Кога почнав блог Apg29 така се обидел некои христијани се одговори на овие trolls, но по некое време тие не биле. Ова е гоблин цел, да се земе време на луѓето и да ги умориме, така што тие завршуваат се откажуваат. 

време крадец

Trolls е крадец на времето, тие сакаат да ги заплаши и да не замолчат. Па постои агенда зад нивното однесување. Затоа, јас никогаш не се третираат коментарите на луѓето кои се сомневам е магија. Јас им давам така што нема храна. 


Ова е гоблин цел, да се земе време на луѓето и да ги умориме, така што тие завршуваат се откажуваат. 


не може да се тврди 

Тоа е обично не се расправаат со некој кој има трол однесување затоа што целта е да се создаде консензус без фрустрации на лицето трол тврдат против.

Обично јас deletar такви коментари, кога ќе ги откријат за коментари не треба да го негуваат други, така што дискусијата ќе се зголемуваат. Во исклучителни случаи, јас се пуштени преку такви коментари да се види каде кората, рече тој, и на патеката се разбира, секогаш надвор. 

А примери трол

Еден таков пример е некои коментари на написот "Ете, Јас правам нешто ново", која ја напишав за Нова Година. Јас треба да имаат deletat првиот коментар директно, но не избра да го стори тоа. И така се развива како што е вообичаено кога се даваат trolls гориво. 

Коментари излета од шините и украле темата на статијата, така што не пораката пристигна. Ова е гоблин цел, да се уништи порака на статии со многу непотребни коментари. Јас нека коментари застане за да се покаже како луди како ова може да биде ако не се спротивстави "во пупка" директно. Никогаш не треба да се хранат на trolls. 

Трол е-маил

Примерот на коментари на тој член не е толку страшно како што понекогаш може да биде. Но, јас ќе ви дадам еден пример: Добив мејл од еден човек кој тврди дека е христијанин и како арогантно дува во неговото добро познавање на Библијата. Токму така овој човек напишал:

"Јас не добиле билтен од APG29 во години. Нека Господ Бог на Израел уништи Småland и сите навидум христијани ѓаволи таму."

Се разбира, јас не одговори на пораки како што е сосема бескорисни. Јас тогаш штотуку доби уште e-mail и така јас изгубеното време и напор за еден човек кој нема ум да се промени. 

глад trolls

Научив рано во мојата блогерска дека ќе ги преземат време да се такви пораки и коментари. Вие не треба да се хранат на trolls! Наместо тоа, треба да се напушти овој вид на работа, така што на trolls на крајот станува гладуваа, така што тие можат да сфатат дека тие треба да се покајат за Исус Христос и да се спаси!


Целта на Apg29 е да им обезбеди на Евангелието на Исус Христос на луѓето, така што тие ќе бидат во можност да го прими и да се спаси. Ништо не може да го сопре. Trolls сакаат да ги спречат луѓето да се спаси, па затоа никогаш не треба да ги хранат.


Ниту, пак, можам да одговарате на пораки или коментари од луѓе кои имаат предизвикувачки прашања. Тие не се во потрага по одговори, бидејќи тие имаат искрени прашања, туку само сакаат да се сомнева. Одговорат на ваквите пораки или на коментарите, вие само ќе го добиете вистинскиот со прашања, а потоа друг, а потоа уште ... Не се хранат на trolls!

Не се хранат на trolls

Целта на Apg29 е да им обезбеди на Евангелието на Исус Христос на луѓето, така што тие ќе бидат во можност да го прими и да се спаси. Ништо не може да го сопре. Trolls сакаат да ги спречат луѓето да се спаси, па затоа никогаш не треба да ги хранат.


извор:

Christer Åberg


Ditt stöd behövs

Stöd Apg29 genom att swisha in 29 kronor till 072 203 63 74.

Tack!


Respons

Ställ en fråga om artikeln


Förkorta länk | Antal tecken kvar: 300


ANNONS:
Himlen TV7

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


DAGENS

Dagens datum

Vecka 19, torsdag 13 maj 2021 kl. 05:39

Dagens bibelord

“[Hyllning till en driftig hustru] Vem kan finna en driftig hustru? Långt mer än pärlor är hon värd.” (Proverbs 31:10, 27-28)

Dagens namn

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också . Jag ber att människor ska ta emot Jesus och bli frälsta. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


Så här blir du frälst - räddad

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?

Ja!Fadern, Sonen och den Helige Ande är ett

Dessa tre är ett

Bibeln är mycket tydlig. Fadern, Sonen och den helige Ande är tre - och dessa tre är ett!


Jesus var jämlik Gud, blev människa, dog på korset och Gud upphöjde honom

Var så till sinnes som också Kristus Jesus var, vilken, då han var i Guds gestalt, inte ansåg det som en rövad skatt att vara jämlik Gud, utan utgav sig själv, och tog på sig en tjänares gestalt, och blev lik oss människor. Och sedan han hade trätt fram som en människa ödmjukade han sig själv och blev lydig intill döden, ja, intill döden på korset. Därför har också Gud upphöjt honom och gett honom ett namn som är över alla namn, för att i Jesu namn alla knän ska böja sig, deras som är i himlen och på jorden och under jorden, och för att alla tungor ska bekänna att Jesus Kristus är Herren, Gud, Fadern, till ära. (Fil 2:5-11)


Själavårdssamtal

Behöver du gratis vägledning och själavårdssamtal?

☎️ 0381-77 30 80

  • Måndagar 18.00-20.00
  • Tisdagar 09.00 -11.00
  • Onsdagar 09.00-11.00
  • Torsdagar 18.00-20.00

"Det enda som bär är Jesus. Det har Christer Åberg fått uppleva genom livets tuffa utmaningar. Christer är bloggare och författare och driver bland annat apg29.nu". - himlen.tv7


Christer Åbergs böcker

Den längsta natten och Den oönskade

Om Christer Åberg


Senaste bönämnet på Bönesidan

onsdag 12 maj 2021 19:24
Tack Jesus för alla som ber för mig och tack Jesus för att ingenting är omöjligt för dig.Be att jag ska bli helt fri. Gud vet. Be också för ekonomin och om blodets beskydd över hela familjen min. Tack

Senaste kommentarer

Christer Åberg:


Aktuella artiklarSTÖD APG29
BYTARE: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli en månadsgivare
Den bank konto : 8150-5 934 343 720-9
IBAN / BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer information om hur man stöder finns här!

Kontakt
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer
apg29.se  apg29.com apg29.nu  christeraberg.se

Translate

↑ Upp