Language

Apg29.Nu

BUTIK NY! | Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
DONERA till Apg29 - bli månadsgivare!
SWISH: 072 203 63 74

REKLAM:
Världen idag

Просјак прстени

Дали дозволувајте да бидете измамени и за

Просјак прстени.

И како да знаеме дека тоа навистина е просјак кој повик и да го имаат тешко? Можеби е добро лигата зад себе.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
fredag 7 februari 2020 22:58

Telefontiggaren

Вчера нарекува Романец за мене, без самата подароци. Тој почна да зборува веднаш се прекинува во Шведска, но сепак сосема јасно. Можеби тој чита пред хартија.

Секогаш кога некој не каже неговото име, го прашувам што е тоа. Но, тој не одговори, но продолжи да зборува. Ја започна својата грутка горчина кажува приказни за неговото семејство, тие се болни од рак и дека тоа е навистина тешко.

Јас брзо се сфати дека неговиот случај е да се моли за пари. Го прашав еднаш она што тој го нарекува и се заладени нејасни одговор на име што ниту се сфати ниту пак може да ги изговори. Го прашав каде што живееше и беше кажано Романија.

"Лажеш!"

Можете да, се разбира шведски, реков, но тој рече дека бил во Романија. Но, мобилен телефон, откри дека тој беше повик од Шведска. Ти се јавам од Шведска, реков, и продолжи: Лажеш! Тогаш реков збогум и ја спушти слушалката.

Човекот рече дека е христијанин, но јас веќе знам каде романскиот питачи седи надвор на нашите продавници рече дека тие биле христијани и припадниците на различни цркви во Романија, но кога тоа е проверува никогаш не го тужеше.

Се разбира, христијанин им помогне на луѓето кои се сиромашни и кои имаат потреба, ако сакате, но не се сини очи и наивна, и да дозволи себеси да се користат само затоа што си христијанин и сакаат да живеат побожно.

Всушност, тоа е прилично кул да се јавите дома за исповедање христијани кои веруваат во Исус да се молат (да ги измамат?) На пари. Тие веројатно сте surfed низ мрежата да се најде лековерни христијани. Јас претходно добиено хаос на питачи. И како да знаеме дека тоа навистина е просјак кој повик и да го имаат тешко? Можеби е добро лигата зад себе.

Не за telemarketers

Претходно, имав тешко време не сме велејќи telemarketers кои сакаат да се протури ми работи. Јас секогаш се чувствувале инфериорни во нивниот став беше дека јас во основа сум глупав што не разбираат дека нивните производи се во светот шанса дека јас едноставно не може да го пропушти. И јас да бидам убеден и купил еден од нив, јас потоа се чувствува измамен.

Но, сега велам директно нема основа дека јас не сум заинтересиран. Но, тие продолжуваат и покрај тоа да се зборува за да се обиде да ме убеди, јас веднаш престанете со фирма, но пријателски збогум и го спушта. Јас не им даде шанса.

Претходно, тоа ми даде лоша совест, но не повеќе, бидејќи јас се разбере дека тоа е јас, кој ќе се експлоатираат и страдање. Јас сум станат посилни и имаат многу повеќе доверба да му се спротивстави на овој вид на работа.

Затоа, треба да се осмелуваат да се каже не. Не дозволувајте некој да направи да се чувствувате инфериорност комплекс кога ќе нема што да каже. Стојте цврсто во вашата одлука со голема увереност и смелост. Не се користи. И си христијанин не стане помалку христијани, ако не се каже.

Дајте им на Исус!

Но, како да се направи со нив молат за пари? На прво место ние треба да им даде на Евангелието на Исус, така што тие можат да добијат Него и да се спаси и спаси за вечноста. Во спротивно, тие никогаш нема да добие некои цел во нивните животи.

На прво место, ќе се даде на питачи Исус! Тоа ќе го кажам уште еднаш: На прво место, ќе даде Исус питачи! Само тогаш тие може да се отцепи од беда! Потоа може да им помогне социјално.

Дали не е Исус, а потоа на социјална помош не работи! Затоа, прво треба да им даде Исус, а потоа и на социјалната помош!


Publicerades fredag 7 februari 2020 22:58:18 +0100 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

tisdag 1 december 2020 20:10
Be att jag får en Bibeln till Mirjam 12 år till julklapp. Hon kan bara läsa svensk bibel och bor inte i Sverige och kan Inte beställa.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli månadsgivare
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp