Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

вознесение на Енох

Тоа е како со Енох. "Видовте него го нема пове

вознесение на Енох

Тоа е како со Енох. "Видовте него го нема повеќе." Тој едноставно исчезна без трага. Така ќе биде и кога Исус вади своето семејство од земјата. На левата страна ќе забележите само дека луѓето се одеднаш исчезна.


Av Sven Thomsson
tisdag, 29 oktober 2019 17:49
Läsarmejl

Залута во заедница со Бога

Енох, седмиот од Адам беше човек кој одеше во заедница со Бога. Неговиот живот беше на волјата на Господ. Читаме за него во KJV, Евреите. 11: 5:

"Со вера Енох беше донесена, така што тој не треба да види смрт, и го најде не повеќе, бидејќи Бог го однесе. За пред тој беше донесена, тој имаше сведоштво дека тој угодно на Бога. "

Енох не умре

Праведниот Авел, како што е запишано во претходниот стих беше убиен од неговиот брат Каин и умреле за својата вера. Но, Енох не умре на сите.

Во nuBibeln вели, "не би можел да го најде", а во превод 1917: "Го видов не повеќе."

Тоа што не се најде Енох, или не, тој мора да значи дека тие се во потрага по него, но без успех. Тој беше и остана исчезнати.

занесот

Кога на занесот се случи, безброј толпата на луѓе да се трага исчезне од земјата. Тоа е спасение толпата дека Исус има преземено. Таму ќе биде хаос на Земјата. Многу луѓе ќе го пропушти нивните семејства. Оние кои биле оставени ќе пребарување френетично за своите сакани.

Но, тие нема да ги најдете. Тие ќе плачат и велат: "Каде се моите родители?", "Каде се моите деца?", "Каде се моите браќа?" Каде се моите пријатели? "

Тоа е како со Енох. "Видовте него го нема повеќе." Тој едноставно исчезна без трага. Така ќе биде и кога Исус вади своето семејство од земјата. На левата страна ќе забележите само дека луѓето се одеднаш исчезна.

Многу од нив не се подготвени

Многу луѓе не ќе бидат подготвени кога ќе се појави на занесот, ниту дремење, исповедање христијани. Тие може да си помисли дека молитвите на мајката и праведен живот Татко може да им помогне на небото. Или дека тоа е доволно за да биде главно религиозни, љубезни и добри и направи најдобро што може.

Читаме дека тоа е "Преку вера Енох беше донесена." Да одат со Исус вади своето семејство од земјата мора да има жива вера во Христа. Вие мора да го прими за свој Спасител. Енох беше избран бидејќи "стигнува во заедништво со Бог," и "дека тој угодно на Бога."

три himmelsefärder 

Библијата зборува за три небото патувања: вознесение на Енох, вознесение на пророкот Илија, и вознесувањето на Исус. Ние кои припаѓаат на откупените толпата, исто така, ќе го направи вознесение, Исус ни достигнува преку восхит. 


Publicerades tisdag, 29 oktober 2019 17:49:12 +0100 i kategorin Läsarmejl och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

måndag 26 oktober 2020 22:53
Be att jag får hjälp att laga min trasiga tand imorgon!

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp