DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Language Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Бутик  | Кристер Åberg | ТВ | Страница за молитва | Прашањето  | Кутија за пишување | Разговор | Читател Е-пошта | Напиши | Медиуми | Инфо | пребарување

Поранешниот Пентекостите свештеник Мајк

Тој не се претворат поради библиските убе

Пентекостите свештеник конвертира - сега

Слика: Ден.

Вие не треба да се верува во католицизмот за тоа не ве спаси. Ниту, пак, заштедува протестантизмот, туку верата во Господ Исус Христос го спасува. 


Christer ÅbergAv Christer Åberg
torsdag, 31 oktober 2019 14:07

Оставањето на Католичката црква

Поранешниот Пентекостите свештеник Мајкл Karlendal, кој конвертира во Католичката црква во 2016 година, сега напуштање на црквата. Во еден долг пост на неговиот блог , тој објаснува зошто - на истиот блог дека тој претходно ги бранеше и пропагира католичката вера. 

На долг пост, пишува тој, меѓу другото, и зошто тој стана католик. Тој смета дека за бесплатен Црква беше историја и, според тоа, истрага на "историски корени" во Католичката црква. И тука е чудна работа. Тој пишува на неговиот блог:

"Тоа не беше библиски причини што го направија дека сум станал католик, дури и ако можете да ја читаат Библијата, на начин што е во склад со католицизмот, но тоа беше од чисто историски причини."

Најжестоките не поради библиските убедување, туку од историски причини . Веќе ова треба да биде предупредување светла се претвори црвено. 

Што вера за спасение?

По повторно изучување историја, тој го промени своето мислење и заклучи дека Католичката црква не се согласува. 

"И јас сега ја напушти католичката парадигма и размислете повторно како протестантска".

За мене тоа звучи чудно да се мисли само протестанти повторно по мислејќи дека католик за неколку години. (Ако не го разбирам зборот парадигма е објаснет тука и тука .)

Тоа не е за да се избере католицизмот и протестантизмот. Сето ова е за вас, Исус или не. 

Вие не треба да се верува во католицизмот за тоа не ве спаси. Ниту, пак, заштедува протестантизмот, туку верата во Господ Исус Христос го спасува. 

Зошто тој е изменета на црквата

Напишав е-мејл и се прашував дали тоа е во ред да се објави една статија за него на Apg29. Тој одговори дека тоа излезе добро и откако ќе го прочитате мојот предлог член, тој дојде со некои дополнителни објаснувања зошто тој е изменета на црквата. 

"За мене, сето тоа е секогаш прашање на следниве Исус и бараат да се направи неговата волја. Кога станав католик, тоа е затоа што имав тогаш дојде до уверување дека Католичката црква е всушност црквата дека само Исус основана неговото тело едноставно, а потоа тоа ќе биде прилично разумно дека како следбеници на Исус сака да биде дел од она што Исус го основал.

Сега сфатив дека ми се случува во ред пред. Исус има воспоставено собранието и општеството постепено разнишана чисто организациски и доктрината. Но, ниту еден од гранките на сега поделена црквата може да тврди дека оригиналниот корен или стеблото. По Исус не може да значи дека треба да се придржуваат на одредени специфични деноминации. "

Она што јас разбирам е Мајкл Karlendal многу учен, начитан и интелектуалец, но важно е да се верува во Исус и се спаси. Ако имате едноставен библиска вера во Господ Исус, не се бара на "историски цркви" за да се добие право, затоа што тогаш е тоа право.

да го конвертирате

Реагирам на тоа како еден христијанин да се конвертира во Католичката црква. Не се направи добро христијанин (лице кое е зачуван) конвертирате (покае) во црква? Ти се покајат за Исус и не во црква. 

Во својот одговор за мене беше Мајкл Karlendal со мене во мојот поглед на зборот "Конвертирај". 

"Што се однесува до зборот" Конвертирај "Се согласувам со вас дека тоа се користи во некој чуден начин. Всушност, тоа значи дека на крајот, и тоа не е само за Исус. Но, ние мора да се напомене дека зборот се користи и денес во некој чуден начин во одредени контексти и кога има различно значење од библиска смисла ".

одговорот

Позитивно е тоа што Мајкл Karlendal разбере дека тој не може да го најдете одговорот, тој е во потрага за Католичката црква. Нека другите, исто така, се разбере ова кои го следат во неговата потрага. Одговорот ќе го најдете само во Господ Исус Христос.

И кога ќе добие жив човек на Исус Христос како Господ на својот живот го нашле вистинскиот и доби одговори!

Да биде од помош

Овој член не е наменета да се закачам на Mikael Karlendal некако (тој е јавна личност), но тоа може да биде корисно за луѓето кои се борат со вакви проблеми, така што тие не ќе биде во ред.

Бидете среќни за Мајкл Karlendal. Тоа е храбар и чесен направи од него да се осмелуваат да се признае дека тој не е во ред.


Publicerades torsdag, 31 oktober 2019 14:07:48 +0100 i kategorin och i ämnena:

ANNONS:Salvation

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


Dagens datum

V 09, måndag 1 mars 2021 kl 01:18

Dagens namn

29 februari (ingen namnsdag)Skottdagen

Dagens bibelord

“Gud har inte gett oss modlöshetens ande, utan kraftens, kärlekens och självbehärskningens Ande.” (2 Timothy 1:7)

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också 29 februari (ingen namnsdag)Skottdagen. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

lördag 27 februari 2021 12:27
Behöver vänner! Familjen behöver möta Jesus Kristus.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
BYTARE: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli en månadsgivare
Den bank konto : 8150-5 934 343 720-9
IBAN / BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer information om hur man stöder finns här!

Kontakt
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer
apg29.se  apg29.com apg29.nu  christeraberg.se

↑ Upp