Language

Apg29.Nu

Start | TV | Bönesidan | Bibeln | Läsarmejl | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Поранешниот Пентекостите свештеник Мајк

Тој не се претворат поради библиските убе

Пентекостите свештеник конвертира - сега

Слика: Ден.

Вие не треба да се верува во католицизмот за тоа не ве спаси. Ниту, пак, заштедува протестантизмот, туку верата во Господ Исус Христос го спасува. 


Christer ÅbergAv Christer Åberg
torsdag, 31 oktober 2019 14:07

Оставањето на Католичката црква

Поранешниот Пентекостите свештеник Мајкл Karlendal, кој конвертира во Католичката црква во 2016 година, сега напуштање на црквата. Во еден долг пост на неговиот блог , тој објаснува зошто - на истиот блог дека тој претходно ги бранеше и пропагира католичката вера. 

На долг пост, пишува тој, меѓу другото, и зошто тој стана католик. Тој смета дека за бесплатен Црква беше историја и, според тоа, истрага на "историски корени" во Католичката црква. И тука е чудна работа. Тој пишува на неговиот блог:

"Тоа не беше библиски причини што го направија дека сум станал католик, дури и ако можете да ја читаат Библијата, на начин што е во склад со католицизмот, но тоа беше од чисто историски причини."

Најжестоките не поради библиските убедување, туку од историски причини . Веќе ова треба да биде предупредување светла се претвори црвено. 

Што вера за спасение?

По повторно изучување историја, тој го промени своето мислење и заклучи дека Католичката црква не се согласува. 

"И јас сега ја напушти католичката парадигма и размислете повторно како протестантска".

За мене тоа звучи чудно да се мисли само протестанти повторно по мислејќи дека католик за неколку години. (Ако не го разбирам зборот парадигма е објаснет тука и тука .)

Тоа не е за да се избере католицизмот и протестантизмот. Сето ова е за вас, Исус или не. 

Вие не треба да се верува во католицизмот за тоа не ве спаси. Ниту, пак, заштедува протестантизмот, туку верата во Господ Исус Христос го спасува. 

Зошто тој е изменета на црквата

Напишав е-мејл и се прашував дали тоа е во ред да се објави една статија за него на Apg29. Тој одговори дека тоа излезе добро и откако ќе го прочитате мојот предлог член, тој дојде со некои дополнителни објаснувања зошто тој е изменета на црквата. 

"За мене, сето тоа е секогаш прашање на следниве Исус и бараат да се направи неговата волја. Кога станав католик, тоа е затоа што имав тогаш дојде до уверување дека Католичката црква е всушност црквата дека само Исус основана неговото тело едноставно, а потоа тоа ќе биде прилично разумно дека како следбеници на Исус сака да биде дел од она што Исус го основал.

Сега сфатив дека ми се случува во ред пред. Исус има воспоставено собранието и општеството постепено разнишана чисто организациски и доктрината. Но, ниту еден од гранките на сега поделена црквата може да тврди дека оригиналниот корен или стеблото. По Исус не може да значи дека треба да се придржуваат на одредени специфични деноминации. "

Она што јас разбирам е Мајкл Karlendal многу учен, начитан и интелектуалец, но важно е да се верува во Исус и се спаси. Ако имате едноставен библиска вера во Господ Исус, не се бара на "историски цркви" за да се добие право, затоа што тогаш е тоа право.

да го конвертирате

Реагирам на тоа како еден христијанин да се конвертира во Католичката црква. Не се направи добро христијанин (лице кое е зачуван) конвертирате (покае) во црква? Ти се покајат за Исус и не во црква. 

Во својот одговор за мене беше Мајкл Karlendal со мене во мојот поглед на зборот "Конвертирај". 

"Што се однесува до зборот" Конвертирај "Се согласувам со вас дека тоа се користи во некој чуден начин. Всушност, тоа значи дека на крајот, и тоа не е само за Исус. Но, ние мора да се напомене дека зборот се користи и денес во некој чуден начин во одредени контексти и кога има различно значење од библиска смисла ".

одговорот

Позитивно е тоа што Мајкл Karlendal разбере дека тој не може да го најдете одговорот, тој е во потрага за Католичката црква. Нека другите, исто така, се разбере ова кои го следат во неговата потрага. Одговорот ќе го најдете само во Господ Исус Христос.

И кога ќе добие жив човек на Исус Христос како Господ на својот живот го нашле вистинскиот и доби одговори!

Да биде од помош

Овој член не е наменета да се закачам на Mikael Karlendal некако (тој е јавна личност), но тоа може да биде корисно за луѓето кои се борат со вакви проблеми, така што тие не ќе биде во ред.

Бидете среќни за Мајкл Karlendal. Тоа е храбар и чесен направи од него да се осмелуваат да се признае дека тој не е во ред.


Publicerades torsdag, 31 oktober 2019 14:07:48 +0100 i kategorin och i ämnena:


11 kommentarer


x
Lena Henricson
torsdag, 31 oktober 2019 14:31

Bra Mikael!👍 Gud välsigne dig i fortsättningen! 👆Vi kan väl be att Ulf Ekman m.fl. katoliker följer ditt exempel! 🙏🙏🙏

Svara

x
Sigvard Svärd
torsdag, 31 oktober 2019 14:41

Jag önskar också Mikael att få vara i Herrens fulla tjänst, så långt det nu går att vara som människa utifrån Guds Andes verkan och personlig utrustning. Vi har alla "tilldelats" och anförtrotts ett mått av det himmelska, vilket vi var och en har att ta ansvar för. Särskilt gäller det oss som har drabbats/välsignats med en gudomlig kallelse. Uttrycker härmed både respekt och förväntan.

Svara

x
Leif
torsdag, 31 oktober 2019 16:14

Jag är också glad över att Mikael har ändrat sig. Det visar på att det ändå har funnits en ärlighet innerst inne att verkligen söka sanningen och inget annat. Hoppas som någon annan också sa, att andra som också har följt i dessa felaktiga spår nu vänder sig åt rätt håll.

Den första församlingen var inte katolsk utan det började omedelbart med Jesu första lärjungar, och den var äkta utan en massa konstiga barndop, rökelseritualer och nattvardsritualer av alla de slag som senare växte fram och förvirrade Guds folk..

Svara

x
Johan Löfgren
torsdag, 31 oktober 2019 17:51

Påven eller Jesus, det är frågan. Svaret är förstås enkelt och kräver inte någon särskild intelligens eller teologistudier ...

Svara

x
Sandra
torsdag, 31 oktober 2019 19:33

Ja Gud är god även när vi går fel! Det vet väl jag. Har fått oändlig nåd!

Svara

x
Thomas
fredag 1 november 2019 09:07

Hur tolkar man ur (Matt 12:31-32) på tanken om att hålla på pröva andra religioner byer, mixtrar, tvekar när man redan har tagit emot Herren Jesus som sin frälsare och endast anden kan överbevisa att det är Gud som har uppenbarat allt.

Därför säger jag er: all synd och hädelse skall människorna få förlåtelse för, men hädelse mot Anden skall inte förlåtas. Den som säger något mot Människosonen skall få förlåtelse, men den som säger något mot den heliga anden får inte förlåtelse, varken i denna världen eller i den kommande.

(Mark 3:29)

Men den som hädar den heliga anden får aldrig någonsin förlåtelse utan är skyldig till evig synd.”

Svara

x
Ellen S svarar Thomas
fredag 1 november 2019 11:11

Jag tror att det bibelstället ska tolkas precis i sitt sammanhang och inte sträckas ut till allehanda misstag och felsteg. Inte heller om att ifrågasätta helanden, visioner eller profetior, så länge det sker med ärliga avsikter. Jesus hade visat på Guds godhet genom att bota en sjuk man, med Den Helige Andes hjälp. Då kom den religiösa eliten och sa att han gjorde det med hjälp av en ond ande. De menade att trots att undret helt uppenbart var något gott låg ondskans andemakter bakom. Jag tror att den synden handlar om att mot bättre vetande offentligt förtala Guda verk och tillskriva dem till det onda. Det är en tolkning dom även stöds av fortsättningen ”av frukten känner man trädet”. Jag kan inte se på vilket sätt det har med Karendal att göra, han har såvitt jag kan förstå inte tagit avstånd från Den Helige Andes verk eller förtalat dem. Han hade gått vilse, men har nu vänt hem igen.

Svara

x
Conrad Olsen-Utvåg
fredag 1 november 2019 15:01

Ja, vem har inte gått fel...? Det är Nåd över Nåd att man får Tro sig vara Frälst Guds Barn - Med hopp om Frälsning, för evigt...

Svara

x
Troende
lördag 2 november 2019 08:13

En del troende har en svartvit uppfattning om andra. Det är inte rätt.
Karlendal var inte katolik i hjärtat som jag uppfattade det. Därför högaktar jag Dig Mikael K.att Du söker sanningen, var den än är !

Hade en släkting som brukade vara med i församling som tillhörde Livets ord, men personen ägde hela tiden rätt tro på Jesus Kristus. Var bara med för vänskap m.m.

Så fixera inte en människa efter samfundstillhörighet.

Svara

x
Troende svarar Leif
lördag 2 november 2019 08:18

Tack Leifr för Ditt svar om Nattvarden.
På senare år känner jag visst motstånd mot Nattvard i Kyrkor. Det förekommer sådant som jag inte känner igen som barn.

Svara

x
Leif svarar Troende
lördag 2 november 2019 11:07

Visst skall ett nattvardsfirande innehålla respekt och helighet inför Jesus som verkligen utstod ett ofattbart lidande för allas vår skull, och nonchalans vare fjärran ifrån, men!

Som katolicismen t.ex har utvecklats så kan de inte fira detta nattvardsfirande tillsammans med andra kristna på deras sätt, hmm? 🙄

Jesus sa aldrig att någon inte skulle få vara med och fira nattvard och inte heller att några speciellt utvalda höjdare måste utföra det med en massa ritualer.

Det enda Han sa var!

Gör detta i hela världen till påminnelse om vad Gud Fader genom Sonen Jesus Kristus gjorde på Golgata kors. Där utgjöts Jesu kropp och Guds eget blod för alla människors synder.

Alla troende bör på ett enkelt men värdigt sätt ha denna s.k. ceremoni lite då och då i våra samlingar.

Alla bör minnas att Jesus var syndfri och därför tycker jag personligen också att man mycket väl kan ha, men absolut, "utan krav" som judar har, både osyrat (ojäst) bröd och vin, alltså just bara som en extra påminnelse om att endast Gud Själv var syndfri och kunde ge oss detta himmelska offer för att vi skall kunna bli syndfri och få eviga liv...

Kanske min utläggning låter lite krånglig men det är mest för att förklara att vi alla kan göra och vara med på ett nattvardsfirande, både hemma och på samlingar utan att det behövs en massa ritualer. Däremot eftersträvas ett allvar pga vad Paulus berättar i


1 Kor 11:27-34.

Den som äter brödet eller dricker Herrens bägare på ett ovärdigt sätt syndar därför mot Herrens kropp och blod. Var och en ska pröva sig själv och så äta av brödet och dricka av bägaren. Den som äter och dricker utan att urskilja Herrens kropp, han äter och dricker en dom över sig. Därför finns det många svaga och sjuka bland er, och ganska många är insomnade. Om vi gick till rätta med oss själva skulle vi slippa att bli dömda. Men när vi döms fostras vi av Herren, för att inte bli fördömda tillsammans med världen. Alltså, mina bröder: när ni samlas för att äta, så vänta på varandra.Om någon är hungrig ska han äta hemma, så att er sammankomst inte blir till en dom för er. Allt det andra ska jag ge föreskrifter om när jag kommer.


Svara

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste bönämnet på Bönesidan

torsdag 14 november 2019 02:18
Hjälp mig Herre ! hjälp mig Gud ! ordna situationen med mina barn var med mig lyft mig ekonomiskt i nov/dec.kanske kan jag få fira Jul med nån av mina söner välsigna min fru och evig frid till er alla

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarStöd Apg29:

Kontakt:

MediaCreeper Creeper

↑ Upp