Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Гонењето на христијаните во Нигерија

Причината поради која христијаните се прl

Исламската жена пред отворањето светла пl

Особено во дванаесет држави во северниот дел на Нигерија, каде што шеријатскиот закон преовладува спречи христијаните од страна на властите од кои живеат надвор од својата вера.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
måndag, 30 december 2019 12:04

Убиствата на единаесет христијани

Неодамна, сум го напишала за убиството на единаесет христијани што се одржа на Божиќ 2019 година Еден од нив беше застрелан, а другите десет halvshöggs . На статијата има време за пишување имаше над 5600 поделби на Facebook. Убиствата биле извршени од страна на Боко Харам, која е во фаза на Исламската држава во Нигерија.

Постојат 195,9 милиони луѓе во Нигерија од кои бројот на христијаните е 91.100.000. религија Нигерија е исламот и христијанството. Уставниот систем е федерална република.

исламистички угнетување

Причината поради која христијаните се прогонувани во исламистички угнетување на Нигерија.

Тоа се гледа особено во северниот дел на Нигерија, каде што исламот е доминантна религија, додека христијанството е доминантна во јужниот дел. Ривалството меѓу етничките групи во северниот и јужниот дел кој ќе придонесе за гонење на христијаните.

Особено во дванаесет држави во северниот дел на Нигерија, каде што шеријатскиот закон преовладува спречи христијаните од страна на властите од кои живеат надвор од својата вера.

Прогонството во Нигерија

Најголемиот број на христијани во јужниот дел на земјата, почитување на верските слободи, но христијаните во северниот и ремените се подложени на насилство од страна на исламистички групи.

Ова насилство често резултира со загуба на животи и имоти, како и физичка штета. Како резултат на насилство се христијани протерани од нивната земја, со што се губи својот живот.

Христијаните во северниот дел на Нигерија, особено во државите шеријатот, се гледа како граѓани од втор ред, се соочуваат со дискриминација и исклучување од општеството.

Христијаните од муслиманско потекло, исто така, се соочуваат со одбивање од своето семејство и притисок да ги напуштат христијанството.

Примери на муслиманските гонењето на христијаните

извор:

Ден на отворени врати .


Publicerades måndag, 30 december 2019 12:04:34 +0100 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Tältmöte - Christer Åberg - live


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

onsdag 12 augusti 2020 09:43
Be om frälsning för min lillebror och hans kvinna! Kom och möt dem Jesus!!

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp