Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Не заборавајте да проповедате на незачувk

Сега, кога собранијата и црквите се одвива

Социјални медиуми.

Во библиски времиња, тие излегоа и проповедаа по улиците и плоштадите. Денес улиците и плоштадите се на интернет. Да излеземе таму каде што се луѓето што се на денешните улици и плоштади: мрежата. 


Christer ÅbergAv Christer Åberg
lördag, 25 juli 2020 03:30

Излезете низ целата мрежа

Исус рекол дека ќе излеземе на целиот свет и ќе им го проповедаме евангелието на секое суштество.

Денес, светот е на интернет. Луѓето се на Интернет на разни форуми и социјални медиуми. Тогаш не е погрешно од нас да одиме и на Интернет и да сведочиме за да им кажуваме на Исус на оние што се активни таму.

Во библиски времиња, тие излегоа и проповедаа по улиците и плоштадите. Денес улиците и плоштадите се на интернет. Да излеземе таму каде што се луѓето што се на денешните улици и плоштади: мрежата.

Најважната порака

Откако ќе излеземе на улиците и плоштадите од денес, не смееме да ја заборавиме најважната порака што ја имаме до нашите сограѓани кои се таму. Имено, Исус Христос и дека ќе бидете спасени кога ќе го примите.

Ние мора да бидеме многу фокусирани на нови луѓе и на несаканите. За да не се свртиме кон веќе зачуваните и само да им проповедаме. Не, ние мора да стигнеме до незачуваното. Па ајде да им проповедаме.

Не паѓајте во стапицата

Бог ме нарече евангелист, но јас забележав колку е лесно да се насочи Неговата проповед кон веќе зачуваните. Да не паднеме во таа стапица.

Затоа што, ако не проповедаме спасение на нечуваните, тие нема да ја слушнат пораката на Исус и нема да имаат можност да бидат спасени. Повторно го велам: да не паднеме во стапицата да не проповедаме на неоштетените, туку само на спасените.

Забележав и дека кога проповедаме пораки за спасение, за оние што не се спасени, оние што веќе се спасени ќе бидат зајакнати и растат во својата вера. Willе бидат охрабрени во нивната вера додека ја проповедаме пораката за незачуваното спасение во Исус Христос.


Publicerades lördag, 25 juli 2020 03:30:31 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Tältmöte med Christer Åberg


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

torsdag 6 augusti 2020 21:59
Jag behöver ett arbete på halvtid. Helst förmiddagar.. Jesus hjälp!

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp