Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Промоција на Ханок

Бог го прибра!

Ханок (Енок).

Бидејќи Ханок одел со Бога, тој веќе не бил, зашто Бог го привлекл.


Christer ÅbergAv Christer Åberg
måndag 4 maj 2020 22:46
1  Mos 5:18-24: "När Jered var 162 år blev han far till Hanok. Sedan Jered hade fått Hanok levde han 800 år och fick söner och döttrar. Jereds hela ålder blev alltså 962 år. Därefter dog han. När Hanok var 65 år blev han far till Metusela. Och sedan Hanok hade fått Metusela vandrade han med Gud i 300 år och fick söner och döttrar. Hanoks hela ålder blev alltså 365 år. Sedan Hanok på detta sätt hade vandrat med Gud fanns han inte mer, ty Gud hämtade honom."

Hanoks pappa dog. Han fick alltså uppleva en helt normal död som de flesta människor. Men Hanok själv dog inte, utan Gud hämtade honom. Gud tog honom bort från jorden till sig.

Овој настан е пророчки пример за заживување на Новиот Завет. Промоцијата не е ништо ново, но веќе е пророчки опишано во Стариот завет. Но, промоцијата беше скриена и тајна за прв пат откриена во Новиот завет.

1 Кор 15:51. Видете, јас ви кажувам тајна: Сите не треба да спиеме, туку сите ќе се претвориме,

Интересно е да се напомене дека Ханок одел со Бога. Ние ќе одиме во заедница со Исус. Ако го примивме Исус, тогаш сме подготвени кога Тој ќе нè донесе дома.

Преку вера

Ханок не беше пронајден, затоа што одеднаш го немаше. На ист начин, ќе бидат верници во Исус Христос. Одеднаш ќе ги снема и вие нема да ги најдете, затоа што тие сега се дома со Исус Христос.

Евр 11: 5. Со вера Енох [Ханок] бил соборен за да не ја види смртта и тој повеќе не бил пронајден затоа што Бог го довел. Затоа што пред да го собере, тој добил сведоштво дека му се допаѓа на Бога.

Енох (Ханок) веруваше во Бога, па и тој беше преживеан. Ако верувате во Исус и сте спасени, еден ден ќе ве однесе и ќе го сретнете Исус во воздух. Вие нема да бидете изоставени.

сведочењето

Едно интересно нешто што вреди да се напомене е дека пред Енох да го собере Бога, тој имаше сведоштво дека му се допаѓа на Бог. Ако сте го примиле Исус и сте спасени, имате сведоштво во срцето дека сте дете Божјо. Ова сведоштво е толку јасно во вашиот ум. Нема сомнение. Познато е дека сте спасени и му припаѓате на Бога.

1 Јн 5: 10-11. Кој верува во Синот Божји, има сведоштво во него. Оној што не верува дека Бог го натерал лажливец затоа што не верува во сведоштвото што Бог го сведочел за својот Син. И ова е сведоштво: дека Бог ни дал вечен живот и дека животот е во неговиот Син.

Не неактивен

Во меѓувреме, Ханок (Енох) чекаше Бог да го поврати, тој не седеше во мирување, но текот на животот продолжи нормално. Тој роди синови и ќерки. Тој работеше на овој свет и му служеше на Бога одејќи со него.

Новиот Завет наведува дека тие му служеле на живиот Бог додека го чекале Неговиот син Исус Христос од небото.

1 Теса 1: 9-10. Зашто тие самите ни кажуваат како бевме примени со вас, и како се претворивте во Бога од идолите, да му служите на живиот и вистинскиот Бог и да го чекате од небесата неговиот Син, кого го воскресна од мртвите, Исус , што нè спасува од гневот што доаѓа.

Чекајќи го Исус

На ист начин, ние што веруваме во Исус треба да бидеме активни на овој свет, да одиме на работа, да се грижиме за нашите семејства, да одиме со Бога додека чекаме Исус да нè донесе дома.

молитва

„Исусе, помогни ми да го живеам мојот секојдневен живот и да ти служам додека чекам да ме донесеш дома. Амин“.

Publicerades måndag 4 maj 2020 22:46:20 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Gospel Sam, Pop up tält, Målle, Emilia, Christer Åberg online


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

måndag 25 maj 2020 06:21
Herre jag ber, låt mig orka. Amen

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp