Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Viktigt meddelande: Ta emot Jesus, då blir du frälst och räddad och får alla dina synder förlåtna!

Helgelsen sker i efterföljelsen av Jesus

Helgelse och frälsning eller rättfärdiggörelse, är inte samma sak.

Flickor vid bäck.

Frälsningen eller rättfärdiggörelsen, sker den sekund vi vänder om till Jesus, och han flyttar in i vårt hjärta. Helgelsen däremot är en livslång process, där vi under vandringen med Jesus mognar som människor och kristna, Jesus kan alltmer och mer synas i och genom våra liv, medan världen och köttet får en allt mindre styrande kraft i våra liv.


Av Emma
onsdag 4 december 2019 19:47

осветување на зборот и од Стариот Завет хебрејски "Kadas" и во НТ грчкиот збор "hagiasmós", така зборот осветување на одвоеност од светот и неговата "дух". Ова значи одвојување од она што е ваше и профаното, и дека наместо да се издвојува за име на Господ и она што му припаѓа Нему.

Осветување и спасение или оправдување, не е иста.

Спасение или оправдување, ќе се одржи вториот ќе се сврти кон Исус, и тој се движи во нашите срца. Осветување сепак, е доживотен процес, каде што ние одиме со Исус зреење како луѓе и како христијани, Исус може да биде повидлива во и низ нашите животи, додека светот и месото станува се помалку водечка сила во нашите животи.

Џон го прави опис на она израз светот се наоѓа во 1 Јован 2: 15-16

" Не сакајте го светот, ниту на работите кои се во светот. Ако некој го сака светот не е љубовта на Отецот во него. За сето она што е во светот, телото и желбата на очите и гордоста на добар живот, тоа не е од Таткото, туку од светот. "

Во Галатјаните 5: 16-21 Павле зборува за делата на телото, кој исто така ќе се најдат под поимот свет и неговиот "дух", Павле го спомнува ова: блудство, нечистота, бесрамност, идолопоклонство, магии, непријателство, кавги, љубомора, изливи на гнев, кавги, расколи, ереси, злоба, пијанство, разврат. Рака под рака со библиското учење за осветување, како што Библијата зборува за оние кои ја прифатиле Исус Христос како свој личен Спасител и Господ, тоа лице е свето: Римјаните 1: 7 "... вие, возљубени од Бога, неговата повикани да бидат светци" 1 Коринтјаните 1: 2 "на црквата Божја во Коринт, до оние кои се осветени во Христа Исуса, тие се повикани да бидат светци ... Ефесјаните 1: 4", како што пред создавањето на светот се ни одбрале во него дека ќе бидеме свети и непорочни пред него ".

Библијата зборува во неколку места за тековниот процес на осветување.

1 Солунјаните 5:23 вели : "Бог на мирот да ви се посвети целосно ..." 2 Солуњаните 2:13 вели дека "... преку осветувањето на Духот и верувањето на вистината", Евреите 2:11 зборува за Исус Кој осветува и оние кои свети. Зборот ни освети: Јован 17:17 "Освети ги во вистината, вашиот збор е вистина."

Верникот прави се на располагање за работа на осветување во нивните животи: 1 Солунјаните 4: 7.8.

Ние никогаш нема да ги брани своите гревови во нашите животи! но кога Светиот Дух, што укажува на штета ние го сторивме, ние исповедаме пред Бога, Бог ќе ни прости и да нè очисти од секоја правда. 1 Јован 1: 9

Ние сме повикани да живот на светоста

" Бог не ни го повика на нечистотата, но на живот на светоста. Затоа, тоа е сега го отфрла ова не ја одбие човек, но Бог, кој ви ја даде Светиот Дух. " 1 ч 4: 7, 8

Во Рим 06:19 нагони ни да ги прашате нашите членови во служба на праведност, осветување, и 2 Коринќаните 7: 1 поттикнува нас да побожност усовршувајќи ја светоста.

Мислам дека вистински страв Божји е моќна сила во животот на верниците да бараат светост во нивните животи. Она што сакам силно да се нагласи:

Во светлината на Божјата светост е роден вистински страв од Бог.

Тој е достоен за почит, подреденост, послушност, нашите срца скромно благодарност и воодушевување.

Тоа е исклучително важно да не се оди против и да го игнорира кога се покажува на Светиот Дух ни нешто во Словото, кога Бог сјае на нешто каде што тој сака да види промена во нашите животи. Кога Бог вели; Ова не е пријатен за мене, сакам да престане со, ако во такви времиња, само да го игнорираат, или мислите дека, тоа не е толку опасно, така вознемирувачки кон Бога Светиот Дух. "Не тагувај Бога Светиот Дух, Кого го имате како печат за денот на откупувањето." Ефесјаните 4:30.

Ако тоа е долго време кога се игнорира Господ укажува, толку помалку тие го доживуваат како воздржани гласот на Духот во една внатрешна, станува "тапи". Тој често зборува тивко во нас.

Ќе ти дадам еден пример од мојот живот. Претходно ми изгледаше премногу често на телевизија. Јас тогаш беше многу јасен искуство кога го видов во некои телевизиски програми, или каде што беше многу вулгарно или содржи ништо нечисто, како Светиот Дух во мене, одговори и стана потресени. Тоа може да биде на пример нешто возбудливо полицаец шоу програма или драма што го најдов интересна, и како што изгледаше на. Кога тоа помина долго време, и јас ја игнорира предупредувањето на Светиот Дух, и продолжи да се види на таква програма, па јас замислен не веќе како јасно ниско-клуч предизвик на Светиот Дух. Видов веќе не како тој стана потресени.

Што се случи? Па, она што се случи беше дека срцето ми се затапени во врска со светоста на Бога! глас духот на таа специфична работа беше речиси запрен. страотно

Сега ќе биде многу малку телевизор гледање. Мислам дека сите ние имаме области што Божјиот Дух покажува дека не го задоволи, и каде што ние треба да се покајат.

Помош во процесот на осветувањето е на располагање. Ние знаеме доволно за сите колку пати се обидовме, во своите напори да стане повеќе "побожни" посветени христијани, но она што не успеваат да го направите тоа. Да го заборават, или не знам како Бог ни помага во процесот на осветување.

Во Езекиел 11:19, 20 читаме

" Јас ќе им дадам ново срце и нов дух ќе се стави во нив. Јас ќе потрае камениот срцето на нивното месо и им дадам срце од месо, дека тие ќе одат во мојот статути, и ги пазите Моите заповеди и ги направи. Тие ќе бидат Мој народ, и Јас ќе им бидам Бог "

и во Евреите 8:10 читаме истото ветување. Галатите 5:16 "Она што сакам да го кажам е ова: Прошетка во Светиот Дух, нема да бидете во похотта на телото" и стих 25, ". Ако живееме по Духот, да одиме во Духот"

Тоа, сепак, за мене лично, јасно зборува за мене во оваа желба да биде повеќе како Исус и зрели, тоа се зборовите на Исус во Јован 15. Тука Исус зборува за себеси како вистинска лоза / вистинската лоза. Тој рече дека тоа е само преку кои ние се придржуваат во Оној, Кој е на лозата, плод ќе се зголеми. Тој вели дека со förblivandet во лозата ќе се разгранат (vi) да се има богат плод. Исус исто така вели во стих 5 "... без Мене не можете ништо да направите."

На гранка не може сопствена моќ или напор притисне било овошје.

Овошје расте.

работа на Духот на благодатта во нас, што се одвива во Заедницата на самиот Исус.

Мислам дека животворниот сок на лозата, кои произведуваат овошје, грозје, мислам дека може да се каже дека слика на Светиот Дух, живописни живот.

Плодот на Духот е споменато во Галатјаните 5:22. Имајте на ум дека плодот на Духот , кој се појавува. Нема чест оди на гранка која носи плодови. Но гранката почитуваат во лозата направи, така што тоа може да расте овошје.

Ние, исто така види во Библијата дека спасените човек не може да живее на начин сака, и да го игнорира она што Божјиот Дух преку Словото зборува за нас. Ние сме повикани од страна на Исус на discipleship "И тој го повика народот и неговите ученици и им рече: Ако некој сака да врви по Мене, нека се одрече од себе и го земе крстот свој и врви по Мене." Обележи 08:34.

Да заврши со еден збор од Филипјаните 4: 8, кој стана толку жив за мене

För övrigt bröder (och systrar), allt som är sant och värdigt, rätt och rent, allt som är värt att älska och uppskatta, ja, allt som kallas dygd och förtjänar beröm, tänk på allt sådant”.

Mitt tillägg: lev för allt sådant, tala allt sådant.


Publicerades onsdag 4 december 2019 19:47:01 +0100 i kategorin Läsarmejl och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!

"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

tisdag 7 april 2020 18:58
Tack till er alla som ber för Kerstin att hon överlever operationen imorrn och blir fri cancern. Tack Jesus för att du är med och håller dina händer över henne och alla sjuka. Jesus är vår läkare.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp