Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg Ny! | Kommentarer | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Ислам сака да го преземе во Шведска

Постои духовна борба за нашата земја меѓу 

Ислам сака да го преземе во Шведска

Постојат голем број муслимани во последниве години во нашата земја го избра христијанскиот пат, далеку од омраза и насилство. Тоа е позитивната страна на нештата, додека исламистичка закана се зголемува.


Av Holger Nilsson
onsdag, 25 september 2019 19:20
Gästblogg

Интеграција - клучно прашање

Водечките политичари сега се зборува за дека интеграцијата е клучно прашање. Јасно е дека тоа тешко може да се рече.

Очигледно, тоа не е толку паметен да се земе лесно клучно прашање. Што можеме да направиме за ова сериозно прашање? Тажната одговорот е "не многу" или "речиси ништо".

Причината за овој песимизам е она што заклучи научник, професор Руд Koopman. Тој има повеќе од 20 години истражување на интеграција и асимилација меѓу муслиманите во Европа.

Во норвешкиот весник документ може да го прочитате она што тој излезе со. Неговиот заклучок е: Исламот не дозволува помири со демократијата и западните општества. Тоа е несомнено потешко да се интегрираат муслиманите од другите групи на имигранти во западните општества.

Веќе во 2013 година, Koopman објави извештај со придружните истражување покажува дека две третини од анкетираните муслимани веруваат дека верските правила се поважни од законот на земјата во која живеат.

Не западното општество успеа во интегрирањето на муслиманите. Така, тоа е илузија дека Шведска ќе се постигне она што ниедна друга земја не успеа.

Тоа е затоа што се работи за различна култура, религија и начин на размислување кои се во конфликт со шведското општество.

Решението е, сепак, и тоа е кога муслиманите ќе се претворат во христијанската вера. Постојат многу примери на оние кои ги презеле овој чекор, најдобар успеале да се интегрираат во општеството.

И покрај ова, одберете го миграции уште да ги избрка многу од овие христијански преобратеници, додека голем број - оние кои не сакаат да се интегрираат - остануваат. Ова би можело да биде уништувачки грешка докаже тоа!

Ислам сака да го преземе во Шведска

Ако реагира на насловот за да ја прочитате оваа статија и да видиме примери на она што се случува во нашата земја.

Soheila Форс има драматична ет utet, таа е родена во Иран и дојде подоцна во Шведска. Денес таа е цврста христијанска и има искуство на Исламот на христијанската вера. Во една статија во светот денес, таа ни кажува за настан:

"Тоа се случи на плоштадот кога имав група и таа дојде да ми се спротивстави. Превезот седеше совршено, како незаинтересирана насмевка. Така започна разговорот што не беше разговорот без расправа. Кога таа не е добивање насекаде, тоа е време да се закануваат: Дојдовме тука за да се преземе. Никој не треба да мора да научат шведски, секој треба да се зборува арапски. Кога имаме моќ, исто така, ќе бидат принудени да носат превез.

Повикот даде лош вкус во устата ми, бидејќи сум се сретнал толку многу како и толку многу ја времиња. Тоа е религиозна диктатура добиток што секогаш звучи исто, како во 1980-тите години на Иран во Шведска 2020. "

Ние ќе им даде поинаква слика на Шведска, односно од Hjällbo, предградие на Гетеборг. Светот денес дава слика за тоа што се случило кога тројца христијани evangelized на плоштадот.

Потоа имаше еден дечко од бандата и вели: ". Имате три минути за да ве однесе од тука, или јас ќе се пука"

Инцидентот се случил за време на Рамазан и бандата, исто така, изрази дека "Сите брзо тука. Ние сме муслимани. Ние не го сакате тука. "

Следните коментари беа упатени зборовите на муслиманите: ". Ние не сакате овде" "Дојдовме тука за да се преземе" и

Ова покажува дека постои духовна борба за нашата земја меѓу христијанството и исламот. Сега е време за христијаните и политичари за да се разбудат и да ги преземат овие настани сериозно. 

Исламистите се зголемува во Шведска

Никој не треба да мислат дека Шведска е заштитен со агол на светот влијанието на исламистите. Во извештајот SAPO покажува нагло зголемување на исламистите во Шведска.

На телевизија, телетекст и неколку други медиуми може да биде 11 јуни да се земе дел од алармантни бројки на ФБИ за бројот на исламистите во Шведска.

Фредрик Hallström, заменик-шеф на борбата против тероризмот, вели: "Ние сме загрижени за раст." Се вели, исто така, во извештајот: "Органот што сега се случува во офанзива е поврзано со бројот на радикалните исламисти во Шведска нагло се зголеми во последниве години, од стотици до илјадници. Во мај, веќе има шест истакнати исламисти се уапсени. "

Сега постојат илјадници (!) Исламисти во Шведска. Еден од овие може да се каже дека претставува потенцијална закана за безбедноста на нашата земја. Тоа е веројатно само прашање на време пред да можеме да започнеме да се види на радикалните исламисти да дејствува во било кој начин.

Има нагло зголемување на бројот на муслиманите во Шведска во последните неколку години.

Во пресрет на ова, исто така, следи остар пораст на исламски. Исламистите се подготвени да се направи нешто во име на нивните верски убедувања, вклучувајќи разнесување во воздух за да го убие другите.

Во јуни, служба за безбедност да ги протера двајца имами (!), Кој е активен во џамиите. Другите членови на радикална исламистичка животната средина исто така беше притворен од страна на Службата за безбедност.

Обичните муслимани треба да ги сакаме и да се обиде да победи за Исус. Исусовата љубов го прави еден муслиман да љубовен следбеници на Исус, наместо да стане исламисти.

Постојат голем број муслимани во последниве години во нашата земја го избра христијанскиот пат, далеку од омраза и насилство. Тоа е позитивната страна на нештата, додека исламистичка закана се зголемува.

Ако го читате ова се муслиман треба да знаат дека се сакани од Бога. Затоа го стори истото како и многу други и да се отвори во пораката на љубовта.Publicerades onsdag, 25 september 2019 19:20:39 +0200 i kategorin Gästblogg och i ämnena:


11 kommentarer


x
Andy Svensson
torsdag, 26 september 2019 06:54

Församlingen i Sverige har inte tagit sitt ansvar att vara ljus och salt för muslimerna tyvärr. Om församlingen hade varit ett ljus och ett salt för muslimerna så hade läget varit annorlunda i vårt land. Vi kristna är så duktiga att lägga skuld på politikerna när det är vi som ska vara ljus och salt..

Svara

x
Erik S
torsdag, 26 september 2019 11:45

Bra där Holger! Klart och tydligt. Den som är någorlunda vaken har ju förstått
det här en längre tid. Givetvis vill islam ta över! Det vill dom till varenda land dom kommer till, det är deras mål, det ingår i deras grundagenda. Och detta kan ske med vilka medel som helst.


Det började med Palme. Och det till en början hemlighetsfulla avtal sossarna slöt
med muslimerna(det muslimska brödraskapet) förbundet Tro & solidaritet var sossarnas partner gentemot muslimerna-det såg mera rumsrent ut då!

Sedan har utvecklingen gått snabbt. Vi har snart ett muslimskt parti, som ganska säkert kommer in i riksdagen nästa val. Vad gör vi då? En del menar att Sverige är ett "experimentland" där FN,EU och globalisterna styr allt bakom kulisserna.
Politikerna i Sverige är bara marionetter. Man vill se, hur det blir i ett västerländskt land, när islam tar över. (det vet vi redan, det är bara att se ut över världen)
Det är redan nu, långt mer allvarligt än dom flesta inser. Det är både en "vanlig kamp" och en andlig kamp. Vi har inte bara islamister, som kan utföra terrordåd. Vi har muslimska gäng, som tar över stadsdel efter stadsdel och polisen är i stort handlingsförlamad, eller? Polisen måste följa PK-linjen. Det som regeringen-sossarna och miljöpartiet tillsammans med MSM har bestämt. Alltså, dom måste följa den "Globalistiska agendan". Det måste alla statliga verk och myndigheter. Protesterar du är du snart utmobbad och utan arbete.


Sedan har vi den andliga kampen över våra städer och samhällen. Muslimerna kräver moskeér på allt fler platser och böneutrop. Och där detta finns, anser dom, att islam är den religion som gäller. Dom kristna har i och med detta, förlorat och gett upp inför islam. Och detta gör, att det inte blir lättare för oss troende att bedja och gå emot onda avgudakrafter, som även många kristna har ställt upp på och välkomnat till landet!
Det kanske låter provocerande för en del, men varför är kristna med och bjuder in en mäktig främmande avgud till vårt land. Och sedan, när 10-tusentals av dom har kommit och vi har fått problem i våra städer och samhällen, som "i princip" är olösliga. Ja då skall man bedja emot dessa främmande gudar och hoppas att dom skall bli frälsta dessa muslimer.
Jo vi skall bedja för muslimerna och några av dom blir också frälsta, men det är naivt att tro att alla skall bli det-det kommer inte att hända. Och dom som verkligen har konverterat, dom borde få stanna, absolut. Men en del spelar dubbelspel. Och av alla som kommer är bara ca 3-5% flyktingar. (i media kallas alla flyktingar, det låter bättre då) och många går på denna falska, vinklade nyhetspropaganda som sprids av MSM.
Varför inte ta emot färre migranter och integrera dom i stället för att ta in massvis och misslyckas med integrationen. Och många som det verkligen är synd om, dom får aldrig en chans att komma hit. Det hela är ganska "ruttet", tyvärr.
Sverige har också skrivit på flera avtal som gör att vi är bundna till vissa åtaganden. (Barcelona-avtalet, Agenda 2030 m.fl.)

Vi binder ris åt egen rygg genom slams kraftiga inflytande. Vi har ju redan shariapoliser och sharialagar i vissa stadsdelar-men det syns ju inte utåt. Tänk när detta blir mer och mer tillämpat! Till detta kommer att det kostar "skjortan" för landet med alla dessa invandrare. Sverige har ingen bra ekonomi, gå inte på det. Siffrorna är friserade av regeringen-ekonomin är usel. Och Sveriges valuta faller.
Sverige är inne i en tuff period och tuffare lär det bli. Speciellt för oss bekännande kristna. T.o.m regeringen vill ha bort kristendomen från samhället. Vi behöver mycket nåd och kraft för att stå emot det som komma skall.
MVH-Shalom (Tack igen Holger)Svara

x
Lena Henricson
torsdag, 26 september 2019 13:37

Ja,skeendet är andligt. Där sann JESUStro falnar fyller onda andemakter tomrummet. Vi kristna behöver vakna upp 🔥 så att det sanna ljuset kan sprida sig mer och mer. 🙏

Svara

x
Lena Henricson
torsdag, 26 september 2019 13:46

I vår församling låter mkt ofta muslimer döpa sig till Kristus.👆✝️ Sedan efter en tid utvisas många av dem. 😢 Vi behöver verkligen be för Migrationsverket,att de fattar goda och rättfärdiga beslut,och inte skickar människor till länder där de troligtvis måste lida förföljelse! 🙏🙏🙏

Svara

x
AnnMarie svarar Erik S
torsdag, 26 september 2019 15:25

Ja visst blir det tuffare för oss kristna men jag undrar om så många kristna fötstår det?

Svara

x
Sven Thomsson svarar Lena Henricson
torsdag, 26 september 2019 17:59

Ja, Lena.
Migrationsverket saknar helt urskillningsförmåga. De skickar tillbaka sådana som blivit frälsta, döpta och medlemmar i kristna församlingar. Det är mycket sannolikt att dessa får lida förföljelse och blir hotade när de kommer tillbaka till sina hemländer.

Däremot låter de invandrare stanna, som inte har egentlig flyktingstatus, utan är terrorister, våldtäktsmän och våldsbenägna. Vi får verkligen be att det rätta slaget invandrare får stanna och att misstänkta terrorister och våldsmän visas ut. Vi får också be för kristna som utvisas att Herren håller sin skyddande hand över dem.

Svara

x
Sven Thomsson
torsdag, 26 september 2019 18:19

Vi får tacka Gud för Holger, som frimodigt vågar lyfta fram Islams farlighet.
Han skriver om integration och framhåller att integration är en ödesfråga. Det är sant och riktigt. Många islamister VILL INTE låta sig integreras. De vill inte anpassa sig till svenska lagar och förordningar. De rättar sig bara efter vad Allah säger. De bryr sig inte om att lära sig svenska, utan hävdar att alla ska tala arabiska. Deras mål är nämligen att ta över Sverige, ja hela världen.

De har nu bidat ett politiskt parti och kommer förmodligen in i Riksdagen efter valet 2022. Genom att islamisterna är så många och att fler och fler importeras hit kommer de säkert inom en snar framtid att rösta fram en islamistisk statsminister. Vad säger herr Löfven och de övriga i regeringen om det?

Svara

x
Roger T. W.
torsdag, 26 september 2019 20:53


Iranierna har en annan variant av islam och några blir kristna i sitt hemland. Jag har sett några omvändelsevideor och de var äkta. En fick bönesvar när han närmade sig Jesus. Annat måste vi se upp med. Några blir kristna i Sverige för att få stanna. Det är känt att de kan avrättas i sina hemländer. I islam är allah allförlåtande och det är frestande att ljuga.

En muslimska började tala med mig och antagligen för att hon ville träna sin svenska. Vi ska vara artiga, sade hon. Jag blev mycket förvånad. En muslimska ville tala med en svensk man? En annan tvingades av sin man att ha hopplösa skor. På väg till jobbet bytte hon till skor mer i sin smak. En annan tog av sig slöjan när hon skulle fotograferas.

Jag tror inte att iranierna begår terrorbrott. Vilseförda sunnimuslimer gör det. Det nämns aldrig att kristna har skydd i koranen, men be mig inte om citat.

Partiet Nyans är intressant på det sättet att det hotar socialdemokraternas väljarbas.

Svara

x
Lena Henricson svarar Sven Thomsson
torsdag, 26 september 2019 22:30

👍 Precis! 🙏

Svara

x
Troende
fredag, 27 september 2019 08:50

Var på er vakt när det är muslimer och utlänningar. Inget fel att vara försiktiga !
Se upp i sammanhang där de låter asylsökare delta i t.ex. matserveringar,vara på Förskolor,Fritidsverksamhet.
Infiltration pågår ibland där man minst anar det.

Svara

x
Torsten Edelstam
söndag, 29 september 2019 23:03

Bara ett krig kan rädda Sverige från islam.

Svara

Första gången du skriver måste ditt namn och mejl godkännas.


Kom ihåg mig?

Din kommentar kan deletas om den inte passar in på Apg29 vilket sidans grundare har ensam rätt att besluta om och som inte kan ifrågasättas. Exempelvis blir trollande, hat, förlöjligande, villoläror, pseudodebatt och olagligheter deletade och skribenten kan bli satt i modereringskön. Hittar du kommentarer som inte passar in – kontakta då Apg29.

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste bönämnet på Bönesidan

lördag 25 januari 2020 10:59
Herre jag ber, låt mig bli fri från oro, låt mig orka, låt mig sova gott om natten. Amen.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarStöd Apg29:

Mer info hur du kan stödja finner du här!

Kontakt:

MediaCreeper Creeper

↑ Upp