Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Salvation

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Ислам сака да го преземе во Шведска

Постои духовна борба за нашата земја меѓу 

Ислам сака да го преземе во Шведска

Постојат голем број муслимани во последниве години во нашата земја го избра христијанскиот пат, далеку од омраза и насилство. Тоа е позитивната страна на нештата, додека исламистичка закана се зголемува.


Av Holger Nilsson
onsdag, 25 september 2019 19:20
Gästblogg

Интеграција - клучно прашање

Водечките политичари сега се зборува за дека интеграцијата е клучно прашање. Јасно е дека тоа тешко може да се рече.

Очигледно, тоа не е толку паметен да се земе лесно клучно прашање. Што можеме да направиме за ова сериозно прашање? Тажната одговорот е "не многу" или "речиси ништо".

Причината за овој песимизам е она што заклучи научник, професор Руд Koopman. Тој има повеќе од 20 години истражување на интеграција и асимилација меѓу муслиманите во Европа.

Во норвешкиот весник документ може да го прочитате она што тој излезе со. Неговиот заклучок е: Исламот не дозволува помири со демократијата и западните општества. Тоа е несомнено потешко да се интегрираат муслиманите од другите групи на имигранти во западните општества.

Веќе во 2013 година, Koopman објави извештај со придружните истражување покажува дека две третини од анкетираните муслимани веруваат дека верските правила се поважни од законот на земјата во која живеат.

Не западното општество успеа во интегрирањето на муслиманите. Така, тоа е илузија дека Шведска ќе се постигне она што ниедна друга земја не успеа.

Тоа е затоа што се работи за различна култура, религија и начин на размислување кои се во конфликт со шведското општество.

Решението е, сепак, и тоа е кога муслиманите ќе се претворат во христијанската вера. Постојат многу примери на оние кои ги презеле овој чекор, најдобар успеале да се интегрираат во општеството.

И покрај ова, одберете го миграции уште да ги избрка многу од овие христијански преобратеници, додека голем број - оние кои не сакаат да се интегрираат - остануваат. Ова би можело да биде уништувачки грешка докаже тоа!

Ислам сака да го преземе во Шведска

Ако реагира на насловот за да ја прочитате оваа статија и да видиме примери на она што се случува во нашата земја.

Soheila Форс има драматична ет utet, таа е родена во Иран и дојде подоцна во Шведска. Денес таа е цврста христијанска и има искуство на Исламот на христијанската вера. Во една статија во светот денес, таа ни кажува за настан:

"Тоа се случи на плоштадот кога имав група и таа дојде да ми се спротивстави. Превезот седеше совршено, како незаинтересирана насмевка. Така започна разговорот што не беше разговорот без расправа. Кога таа не е добивање насекаде, тоа е време да се закануваат: Дојдовме тука за да се преземе. Никој не треба да мора да научат шведски, секој треба да се зборува арапски. Кога имаме моќ, исто така, ќе бидат принудени да носат превез.

Повикот даде лош вкус во устата ми, бидејќи сум се сретнал толку многу како и толку многу ја времиња. Тоа е религиозна диктатура добиток што секогаш звучи исто, како во 1980-тите години на Иран во Шведска 2020. "

Ние ќе им даде поинаква слика на Шведска, односно од Hjällbo, предградие на Гетеборг. Светот денес дава слика за тоа што се случило кога тројца христијани evangelized на плоштадот.

Потоа имаше еден дечко од бандата и вели: ". Имате три минути за да ве однесе од тука, или јас ќе се пука"

Инцидентот се случил за време на Рамазан и бандата, исто така, изрази дека "Сите брзо тука. Ние сме муслимани. Ние не го сакате тука. "

Следните коментари беа упатени зборовите на муслиманите: ". Ние не сакате овде" "Дојдовме тука за да се преземе" и

Ова покажува дека постои духовна борба за нашата земја меѓу христијанството и исламот. Сега е време за христијаните и политичари за да се разбудат и да ги преземат овие настани сериозно. 

Исламистите се зголемува во Шведска

Никој не треба да мислат дека Шведска е заштитен со агол на светот влијанието на исламистите. Во извештајот SAPO покажува нагло зголемување на исламистите во Шведска.

На телевизија, телетекст и неколку други медиуми може да биде 11 јуни да се земе дел од алармантни бројки на ФБИ за бројот на исламистите во Шведска.

Фредрик Hallström, заменик-шеф на борбата против тероризмот, вели: "Ние сме загрижени за раст." Се вели, исто така, во извештајот: "Органот што сега се случува во офанзива е поврзано со бројот на радикалните исламисти во Шведска нагло се зголеми во последниве години, од стотици до илјадници. Во мај, веќе има шест истакнати исламисти се уапсени. "

Сега постојат илјадници (!) Исламисти во Шведска. Еден од овие може да се каже дека претставува потенцијална закана за безбедноста на нашата земја. Тоа е веројатно само прашање на време пред да можеме да започнеме да се види на радикалните исламисти да дејствува во било кој начин.

Има нагло зголемување на бројот на муслиманите во Шведска во последните неколку години.

Во пресрет на ова, исто така, следи остар пораст на исламски. Исламистите се подготвени да се направи нешто во име на нивните верски убедувања, вклучувајќи разнесување во воздух за да го убие другите.

Во јуни, служба за безбедност да ги протера двајца имами (!), Кој е активен во џамиите. Другите членови на радикална исламистичка животната средина исто така беше притворен од страна на Службата за безбедност.

Обичните муслимани треба да ги сакаме и да се обиде да победи за Исус. Исусовата љубов го прави еден муслиман да љубовен следбеници на Исус, наместо да стане исламисти.

Постојат голем број муслимани во последниве години во нашата земја го избра христијанскиот пат, далеку од омраза и насилство. Тоа е позитивната страна на нештата, додека исламистичка закана се зголемува.

Ако го читате ова се муслиман треба да знаат дека се сакани од Бога. Затоа го стори истото како и многу други и да се отвори во пораката на љубовта.Publicerades onsdag, 25 september 2019 19:20:39 +0200 i kategorin Gästblogg och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Apg29.Nu live med Christer Åberg


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

söndag 25 oktober 2020 12:50
Herre hjälp mej,mår mycket dåligt över att det fattas flera tussen till räkningar,vet inte vad ja ska göra,jobbar bara 75% och har 2 små barn som behöver mat o kläder,bed att jesus hjälper mej.

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp