Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Världen idag

Stöd Apg29 genom att swisha 20 kr till 072 203 63 74. Tack.

Исус се враќа во 1 и 2 Сол

Веќе во првата глава, каде што Павле го спом&

Ракета лансирање.

Прво, на занесот важен учење треба да биде составен дел од основата на Собранието и да проповеда. Тоа е, исто така, настан кој е одделен и различен во однос на Исус видливи дојде на Земјата, и наместо опис на Господ, Кој слегува од небото да се добие и грч неговиот народ за себе. Занесот е, исто така, повторно обединување на нашите сакани, кој истовремено со восхит од мртвите.


Av Mikael Walfridsson
lördag, 12 oktober 2019 00:37
Gästblogg

Заедно со 1 Коринтјаните 15, како што е писмото на Павле до црквата во Солун, некои од писмото во своите најдобри опишува враќањето на Исус. Писма одговори вклучуваат прашања што е занес, и кога тоа се случува.

Ова е преглед на Павле двете писма што ни даде разбирање на крајот на времето, како и односот помеѓу времето на Исус Христос, кој е, исто така, uppryckelsens ден, а на денот на Господ Исус дојде на суд за овој свет. Писмата ни поттикнување во исто време да се живее во постојана очекување на Христовото доаѓање и ни даваат силна и јасна ветувања да се зачува од гневот на Бога.

Позадина на букви

Павле ги напишал овие писма за многу кратко време откако тој ја основал црквата во Солун. На своето второ мисионерско патување, Павле дојде во градот, каде што е основана црква (Дела 17: 1).

Поради отпор кон Евангелието станува Павле морал да бега, и тој пишува писма да го охрабри соборот, кога тој од Тимоти има слушнато за нивната упорност, вера и љубов.

Занесот - важен доктрина

Многу луѓе го разреши восхит како важен доктрина или настава. Некои христијани го негираат тоа, едноставно, или значи дека тоа е само да се сфати симболично или метафорично. Други веруваат дека занесот е само право, туку дека во сенка на повеќе важни учења како што се тројството или за крштевањето.

Од таму, Пол основана на собранието и додека тој пишува овие писма, тоа е за 6-12 месеци. Така е и во други зборови, многу млади општеството дека Павле пишува. Но, дури и ако овие луѓе беа прилично нови во верата, сокриени или изоставени Павле да не учат или да се зборува за враќање на Исус.

Веќе во првата глава, каде што Павле го спомнува основните учења на Светиот Дух (стих 5) или Собранието покајание (стих 9), па додека тој се споменува да бидат собранието надеж и очекување, имено враќање на Исус (v 10).

Роден за време на прогонот

Црквата во Солун е роден и живее во постојан прогон за својата вера. Тие имале исто прогон од страна на Евреите, дека Исус и пророците претходно искуство (v14).

Писмата се поттик за црквата да продолжи да оди во верата и во нивната истрајност во Господа. За време на големо гонење и страдање тие добиле Евангелието, и се покаја од неговите идоли. Сега тие се префрлени на Господ и служи на еден и единствениот вистински Бог.

Што е занес?

Ако сакаме да се објасни и да се опише она што на занесот, постојат многу страни и аспекти на може да се наведе:

Прво, на занесот важен учење треба да биде составен дел од основата на Собранието и да проповеда. Тоа е, исто така, настан кој е одделен и различен во однос на Исус видливи дојде на Земјата, и наместо опис на Господ, Кој слегува од небото да се добие и грч неговиот народ за себе. Занесот е, исто така, повторно обединување на нашите сакани, кој истовремено со восхит од мртвите.

Не постои претходно постигнување ветувања во врска со занесот на црквата тоа значи дека тој е "неизбежна" или поврзани. Ова значи дека црквата мора да живеат во постојана очекување на враќање на Господ, и дека Исус е за да ни донесат дома. И покрај тоа што е опишан погоре и во ист здив како голема неволја, што значи дека е дел од процесот кој иницира и почнува на денот на Господ или неволја. Едно време Господ дава собранието залог да не биде дел од.

Занесот - HARPAZO

1 Солунјаните 4: 16-17 - За кога гласно команда, на глас на архангел и при Божја труба, Самиот Господ ќе слезе од небото. И само на мртвите во Христа ќе се зголеми. Потоа ние живите кои останавме, ќе бидеме грабнати (harpazo) во облаците заедно со нив да се сретнат со Господа во воздухот. И така засекогаш ќе бидеме со Господ.

Терминот "занесот" доаѓа од овој библиски стих е преведен од грчкиот збор "harpazo" да "бидат фатени." Зборот "harpazo" се спомнува само 13 пати во НТ и се користи само во 1 Солунјаните 4 во врска со занесот на општеството.

"HARPAZO" (се-рампа-zo) е грчки и значи "крада" земи или одеднаш сфати. Harpazo стана латинскиот збор "raptus", која, пак, стана англискиот збор "занес". Во Шведска ќе се преведени на концептот на "занесот" со восхит.

Интересно е да се види како се користи зборот и е опишан во НТ, бидејќи тоа ни дава увид во смисла на зборот, како и разбирање на моментот Собранието станува фатени на Господа да се сретне со него во вселената. Сретнуваме зборот harpazo и во врска со Исус, Павле, Филип, Јован Крстител и Исус ветува на Своите деца.

Павле

2 Коринтјаните 12: 2 - Знам еден човек во Христос, кој пред четиринаесет години беше фатен (HARPAZO) до третото небо - дали во телото или надвор од телото, не знам.

Павле вознел на небото, каде што тој бил вклучен во тајните на Бога. Истиот збор HARPAZO исто така се користи на Исус во Откровение да се опише Вознесение по воскресението

Христос himmelsefärd

Откровение 12: 5 - И таа роди дете, син, кој беше на сите народи со железен жезол, а нејзиното дете беше однесено (HARPAZO) на Бога и на Неговиот престол.

Јован Крстител

Матеј 11:12 - И од деновите на Јована Крстител досега царството небесно изложени на насилство, а мажите на насилство угнетуваат (HARPAZO) тоа.

Во врска со Џон услуга Крстител станува збор HARPAZO исто така се користи. Кога Исус бил во затвор, тој зборува фигуративно за Јован во врска со (добар) насилство и насилниците кои ги угнетуваат на небото. (Земете го со сила инж. Превод) за спроведување на нешто со сила / моќ е значењето на зборот HARPAZO.

Кога Господ доаѓа да се соберат својот народ, тој ќе грабне на Собранието со сила.

Филип евангелист

Дела 08:39 - Кога ќе излезе од водата раскина (HARPAZO) Господ далеку Филип и евнухот го видов не повеќе, но продолжи по својот пат радост.

Филип бил преку ангел е наречен од страна на Господ да одат надолу по патот што води од Ерусалим кон Газа. Каде Филип се враќа во Етиопија евнух кој Филип го проповедаше Евангелието. Кога Филип беше целосно завршена нивната мисија, проповедајќи го Евангелието и се крсти евнухот, Филип добива занесена од страна на Господ на друго место на земјата.

Да бидат фатени далеку со други зборови да стане се пресели во поголем служење на Господ, или земна или небесен.

Никој не може да го грабне од раката на Господ

Јован 10: 28-29 - Јас им давам вечен живот и тие никогаш нема да загинат и никој нема да го грабне (HARPAZO) нив и надвор од мојата рака. Она што татко ми ми даде е поголем од сите, и никој не може да го грабне (HARPAZO) нив од раката на Мојот Татко.

Ова е неверојатно премин што го покажува срцето на овчарски за своите овци. Тој ни знае, ние го слушаат неговиот глас и да го следат. Ветувањето дека тој ни ја дава е дека никој не треба да биде во можност да "грабне" ни од рака. Таткото го даде Синот не може да украде повторно.

Тоа ни дава спасение безбедност и сигурност дека ништо не може да нè оддели од љубовта Божја во Христа. Сатаната или околности, со други зборови, не ни го грабне далеку од него.

Занесот е поврзана

1 Солунјаните 4:15 - ние ви велам преку словото на Господа, дека ние, што сме живи и да остане до доаѓањето на Господ нема да ги спречи, кои се спие

1 Солунјаните 1:10 - И да се чека за својот Син од небото, Кого Бог Го воскресна од мртвите, Исус кој ни избави од гневот што доаѓа.

Еден од најважниот дел од занесот е дека тоа е "неизбежна", што значи дека е во врска, и нешто што би се очекувало да се случи во секое време.

Опфатеност Со други зборови, една непотпишана доаѓа, а постојат и други зборови, не пророчки знаци кои ќе претходат на занес, или нешто што Собранието треба да бидат свесни за пред да се случи тоа дека овој настан може да се случи.

Павле го користи зборот "ние", кога тој ги спомнува оние кои се живи и да остане до доаѓањето на Господа, што укажува на тоа дека на занесот основа веќе може да се случи во времето на Павле.

Јаков 5: 8 - Бидете и вие, исто така, трајни и да се зајакне вашите срца, за доаѓањето на Господ е близу

Песна во времето на Павле бил Господов враќање блиски, и ги охрабрува собранието да живее во постојана очекување на Исус од небото.

Кога зборуваме толкува пат во кој живееме, а верувам дека ние сме генерацијата која ќе ја доживее на Господ се врати, тоа е затоа што ние се споредат пророчки карактер на неволја. Поради знаци можеме да видиме дека е Господов ден се приближува, и дека болката на раѓањето се зголеми. Со други зборови, внатрешни и надворешни знаци кои укажуваат на тоа дека на 70 и на последната недела од години се приближува, а со тоа и на занесот на општеството.

Förväntningens овошје

Кога живееме во дневна очекување за Господ да се врати, тоа создава двете förväntningens радост и копнеж за неговото доаѓање.

Во очекување прави невестата се подготвува, и да живее свет живот, и се додава на неговиот следен младоженецот. Тоа, исто така, создава потреба за еден изгубен човештвото, што Господ сака да се постигне со својата љубов и заштеда на енергија. Тоа го прави овој добар домаќин и материјал да значи и помалку во однос на духовната реалност дека илјадници луѓе се доживее секој ден, кога тие одат во вечноста без Бога и без надеж.

Во истиот период, во крајот на 1800 година, кога Господ повторно го покрена школарината за поврзани занес, светот доживеа еден од најголемите мисионерски и евангелизација пати денес во историјата. Паралелно со пророчката Реч оживеаа, изгорени Евангелието оган од целиот свет.

***

Писмата на црквата во Солун е есхатолошка писмото на Павле. Затоа, можеме да очекуваме дека Павле и поучуваат и да се спомене и клучни настани кои занес, Антихристот Извед и прогонства.

2 Солунјаните е исто така еден од најконтроверзните писмо во НТ, во однос на точка за време на занесот на црквата Божја.

Примерен парохија

На многу начини, собранието да биде пример за другите верници (1 Солунјаните 1: 8). Тоа беше една црква, која живее во постојана очекување на враќање на Господ. Тие се покаја на идолите, и чекаше сега во Исус откровение од небото (1 Солунјаните 1:10).

Во своето прво писмо што Павле ги повика Собранието да продолжи да ги извршуваат своите работни места и да живее нормален живот, во исто време дека се чека на Господ (4: 11-12). Им, исто така, од страна да ни кажува дека ние повторно ќе се види најблиски кои веќе отишле дома пред нас, кога ќе се појават мртвите истовремено со занесот на живеење.

второ писмо Павле

второто писмо на Павле е напишано околу шест месеци подоцна од првиот. Тој пишува за црквата, со цел да се точни и погрешни гласини и лажни учења кои преземено се одржи во Собранието.

На собранието беше исплашен и збунет во однос на денот на Господарот, и domstid кои ќе доаѓаат од целиот свет. На лажните гласини и наводната писмото од Павле, си сега на општеството дека тие веќе биле во внатрешноста на оваа domstid кој исто така е неволја.

Ова беше нешто што Павле јасно објасни и усно и преку своето прво послание до Солунјаните. Затоа тој пишува ова писмо за да се разјаснат и да ги поправи овие недоразбирања.

Господовиот ден, Божјиот гнев и заминување Собранието

Во вториот есхатолошки писмото на Павле до Солунјаните е особено четири области кои сакам да пишувам и да се фокусира на тоа кој е Господов ден, Божјиот гнев (Orge), Тој кој го држи назад, а зборот "apostasia", која може да значи отпад или заминување (наслада) .

Конечно, ние се погледне малку особено во 2 Солунјаните 2:13, по поблиски испитување е неверојатно стих што зборува и ги потврдува и ги сумира наставата на Павле до Собранието на занесот пред неволја.

Господовиот ден

2 Солунјаните 2: 1-2 - Кога станува збор за нашиот Господ Исус Христос и нашето битие се собраа за да го, бараме од вас, браќа, да не се одеднаш ја изгуби својата сталоженост или се вознемирува од било дух или со збор или писмо, наводно да биде од нас и дека е базирана на Господовиот ден дојде.

1 Солунјаните 5: 2 - Ако времиња и сезони, браќа, ние не треба да се напише за вас. Вие многу добро знаете дека на денот на Господ доаѓа како крадец во ноќта. Кога луѓето се велејќи: "мир и безбедност", тогаш тие страдаат уништување како одеднаш како болката доаѓа во една бремена жена, и тие не ќе избега. Но вие, браќа, не сте во темнина, та тој ден да ве затече како крадец.

Прво, тоа е важно да се разјасни она што навистина е Господов ден. Многу луѓе се заложат и се однесува на Господовиот ден како ограничен и одреден ден од 24 часа, кој ќе се одржи на крајот од неволја кога Исус видливи враќање. Така значи дека на денот на Господ и на занесот се синоними и излегува на еден.

Веројатно повеќето цитираше стих е само 1 Солунјаните 5: 2, во кој се споменува восхит во врска со Господов ден. Како ден на Господ во истиот начин на кој Исус доаѓа како "крадец во ноќта", кој ќе ги поврзува често ги мешаат овие два настани.

Но, преглед на некои библиски стихови кои му налагаат на Господовиот ден покажува дека не само што се однесуваат на еден ден, но во време на суд опфаќа и болка, Исус видливи враќање и милениум.

Јоил 2: 11-20 - Денот Господов вклучуваат напад од непријателот од север, за кои многумина веруваат дека е истиот напад гледаме во Езекиел 38-39. Многумина веруваат дека Гога / Магог војна се случува во првиот дел од болка.

Џоел 3: 4 - Тука е Господов ден врзани за видливи враќање на Исус и неговата пресуда на народите.

2. Петрово 3: 10-23 - Тука е Господов ден, не се однесуваше на видливата враќање на Исус, тогаш знаеме дека на денот на небесните тела ќе биде распуштен, и да добиеме нови небеса и нова земја на прво место по 1.000 години на царството на земјата.

Како крадец во ноќта

Павле опишува Господовиот ден како настан кој ќе изненади, и како крадец во ноќта. Кога овој свет не го очекував, тоа ќе исто како што одеднаш, и на ист начин како кога жена добива породилни маки и се открива на овој свет.

Павле потврдува опис на денот на Господ во Библијата, и зборува за себе за тоа како време на уништување и болка. Подоцна во 1 ч 5: 9, Павле го користи зборот "лутината суд" (orway) сумирање и е синоним со времето.

Исус Христос и денес

Филипјаните 1: 6 - Сигурен сум дека тој кој започна доброто дело во вас, исто така, мора да го заврши до денот на Исус Христос.

Денот на Господ открие тоа и гнев и domstid кои ќе излезат во текот на земјата во текот на еден период на време се движат од занесот (почеток на страдањата) и новиот милениум. Кога зборуваме за занесот на општеството дека не е Господов ден, туку во името на Исус Христос и денес.

Исус Христос и денес не се споменува во Стариот Завет, како што ги има со вистинската тајна да се направи, имено, на вистината на Црквата NT, и на занесот на слава.

Откровението NT

Jesu Kristi dag är därför enbart en NT- uppenbarelse. Herrens dag är inte bara en GT uppenbarelse, men domens tid över folken är mer detaljerad i NT och speciellt beskriven i Upp kap 6-19. ”Herrens dag” angår jorden och människorna på jorden medan Jesu Kristi dag angår NT församlingens uppryckelse och dens framställning inför Fadern i det himmelska.

När det gäller Jesu Kristi dag så är det en benämnelse på den dag då Jesus ska komma på skyarna för att hämta sin fulltaliga församling till sig.

Betydningen av denna vers är att den helige Ande, som på pingstdagen börjades sitt verk med att utvälja ett himmelskt folk, kommer att fullföra och göra detta folk fulltalig intill Jesu Kristi dag, d.v.s. intill att Jesus kommer för att hämta hem sin församling till de himmelska boningarna – som alltså sker före Herrens dag.

Bevarad från Herrens vrede (orgé)

1 Солунјаните 1: 9-10 - На тие зборуваат за тоа како ние се добиени од вас и како сте се свртеле кон Бога од идолите да му служи на живиот и вистински Бог и да чекаат за својот Син од небото, Кого Бог воскресна од мртвите, Исус кој нè спаси од (EK) на гневот (Orge).

1 Солунјаните 5: 9 - Зашто Бог не ни го назначи да страдаат гневот (Orge), но за да се добие спасение преку нашиот Господ Исус Христос

Еден од pre-trib доктрина важен аргумент за занесот на општеството пред страдањата, е дека Исус го спаси и спаси неговата црква од гневот што доаѓа. (Eng. Гневот да дојде).

Грчкиот збор во оригиналниот текст на гневот е Orge, и на англиски значи "покажува, гневот, страста и казна. Значи ова е време кога Божјиот гнев и казна ќе се излее на земјата.

А општо за темата

И двете овие библиски стихови и нешто што е периодично тема во НТ е дека црквата не е предодреден да страда со гнев, но наместо да биде зачувана и зачувани од него.

Зборот "од" (EK) не оди преку, но наместо тоа, да се дистанцираат од некој или нешто буквално. Исус го користи истиот збор, кога тој учи дека "отстранувањето на гредата во своето око" во Матеј 7: 5 Зрак или фибула потоа физички отстранети ден далеку од, и повеќе не е дел од окото.

Ако имаме овие ветувања да се отстранат и зачувани од Божјиот гнев, како може да биде присутен за време на неволја собранието?

Спаси од гневот

Rev 6: 15-017 - на земните цареви, големците и генералите, богатите и моќните, сите робови бесплатно, се засолнија во дувла и во клисурите, и му рекоа на планините и на карпите: "Паднете врз нас и скријте нè лицето седи на престолот, и гневот на Јагнето (Orge). лутина и својот голем ден дојде (aorist), и кој може да издржи?

Прво ти се сретнуваме со овој збор гневот (Orge) во Откровението е шестиот печат. Глаголот "дојде" е глагол (aorist) значење и нешто што веќе постоело претходно, но сега е резултат да биде шестиот печат.

Кога ќе се погледне назад во минатото печати кои биле пред Шесто, тоа е, исто така, не е тешко да се види дека овој гнев, исто така, има ограничуваше на првите пет фоки, кој меѓу другото резултираше со глобалните војни, економски хиперинфлација, глад и вирусот на епидемии; што предизвика дека една четвртина од населението на земјата загина.

На крајот на копчиња

Rev 15: 1 - И видов друг голем и чудесен знак на небото: седум ангели со седум зла, последниот, бидејќи во нив гневот на Бога да достигне неговото исполнување

Многумина веруваат дека овој гнев е дел од Божјиот гнев прв пат се појавува на крајот од Откровение, но Библијата е јасно дека со последните седум зла излез, а не на почетокот на Божјиот гнев. (Rev 15: 1)

До 19:15 - Силите на небото по него на бели коњи, и тие беа облечени во бело, чисто платно. И од неговата уста беше остар меч, дека тој треба да порази народите, и тој ќе ги пасе со железен жезол, и тој гази Бог, Семоќниот, жестокоста и гнев (Orge) лина

На крајот на страдањата заврши на Божјиот гнев, и ние го сретнуваме за последен пат кога Исус ќе дојде да го порази и победи победа над неговите непријатели во Армагедон.

Ако црквата има ветување бидат сочувани од овој domstid од почеток до крај, па тоа е сосема јасно дека Црквата не може да остане на земјата, кога на првиот печат е скршен. Павле го потврдува тоа подоцна во 2 Солунјаните, каде што предава во врска со настаните кои мора прво да се појават пред овој domstid ќе над земјата.

Filadelfia собрание

Откровение 3:10 - Затоа што се чуваат мојот збор за издржливост, ќе те чувам и да ве спаси од часот на искушението, кое ќе дојде врз целиот свет и да ја доведе својот народ на тест.

Слично ветување беше дадено на црквата во Солун беше, исто така, на црквата во Филаделфија во Откровението.

Затоа што тие го чуваат Господовиот збор за издржливост, Господ ќе се зачува населено место на (даб, надвор од) на час на судењето што ќе дојде на земјата. Зборот "од" (EK) е истиот збор како 1 Солунјаните 1:10 употреба, и тоа покажува дека црквата треба да се повлечат од, и далеку од prövelsens време.

Ветувањето на црквата Господ во Филаделфија ги ограничува не само за време на Божјиот гнев, но Собранието ветувањето да се зачува од целиот час на судењето кое ќе дојде на земјата.

Apostasia - отпад или заминување

2 Солунјаните 2: 3 - Никој да не ве измами на било кој начин. Зашто, прво, отпадот мора да дојде и човекот на беззаконието, синот на погибелта, отворено истапи

Павле учи собранието за важен и одлучувачки аргумент, имено дека црквата не може да се очекува дека на денот на Господ (страдањата) ќе дојде пред да се случи три клучни настани:

Отпадот (apostasia) мора да дојде, оној кој го држи назад мора да дојде до сајт, и laglösthetens човек (Антихрист) отворено истапи (Откровение 6: 1)

Значењето на зборот apostasia

Зборот на грчки е преведен отпад, предавство и бунт е зборот "apostasia". Именката "apostasia" доаѓа од глаголот "afistämi", чија huvudbetydning "се движи" или "да се движи нешто од едно место до друго." Зборот се користи конкретно во врска со било движат од едно до друго место, или ако тоа го снемува или се разликува од некого.

Ние најдете зборот apostasia само два пати во НТ, каде што од друга, е во Дела 21:21, каде што зборува за "да се напушти Мојсеј", или отпадништво од Мојсеј. Додека apostasia именката е ретка во НТ, постои глаголот afistämi дека зборот е изведен од петнаесет пати. Само во три случаи, тоа се однесува на верски отпадништво. (1 Tim.1, Евр 03:12 и 2 Тим 2: 9).

Во останатите дванаесет случаи не afistämi "да се движат подалеку од", без разлика дали тоа е лице (Лука 4:13; Дела 12:10), од неправдата (2 Тимотеј 2:19), од храмот (Лука 02:37) или од телото (2 Кор 12: 8).

Првиот преводи

Во англискиот Библијата, Amplified Bible, има фуснота: "Можен рендерирање на apostasia мраз: Заминување (на Црквата).

Првите седум англиски преводи од вашиот 1394 - 1608, секој е преведен од страна на зборот "заминување" (заминеме) во насока на занесот. Како тоа дека Кралот Џејмс верзија како еден од првите преводи го користат зборот отпад, наместо на поаѓање е?

Apostasia историскиот развој

1576 дојде на Католичката превод на англиски јазик, исто така, се нарекува "Ремс Библијата". Тоа беше прв превод што се користи отпадот збор наместо на заминување (заминување).

Kotolikerna користи овој превод да се укаже на "отпад" што му претходеле на 1500-тите, преку реформацијата.

Спротивно на тоа, во 1611, кога Кралот Џејмс Библијата е објавен ревидиран преведувачи тие со претходните преводи од заминувањето на отпад да се укаже на Католичката црква и нејзините учења на големиот отпад. Според тоа, не се учат или значењето на зборот apostasia кој одлучи тоа, но кој се изведува наставата на Католичката црква.

Занесот - конкретен настан

Што точно значи Павле кога тој учи за одреден настан што ќе се одржи непосредно пред неволја?

Грчкиот apostasia имено има одреден член (кој е грчки збор обично не) што го прави Павле укажува на одредена предодредено настан, а не нешто што се случува во текот на времето.

Многу стихови зборуваат и сведочат за отпад во последните денови. (1 4: 1-2, 2 ч 3: 1, 1 Јованово 2: 1). Проблемот е во тоа што ниту еден од овие стихови обезбедува поддршка за одреден отпад или одреден настан да се потенцира и да биде јасен знак за сите верници во времето на крајот. Сите стихови од Библијата кои се зборува за отпад во последните денови е општа и не укажуваат на одреден настан. Како што знаеме, тоа е, наместо на отпад и се бунтуваат против Господа на сите времиња. Јуда, исто така, зборува за тоа веќе се случило во времето на апостолите. (Јуда v 17 ff)

Занес, сепак, е определен настан, и нешто што не се случи во текот на еден подолг временски период. Тоа ќе биде уникатен карактер, која покажува дека на крајот пати и заклучокот е постигната.

Појаснување на Павле

Во исто време, тоа е проблем кога Павле не ги спомнав овој отпад во своето прво писмо до собранието.

Второто писмо до црквата е разјаснување на она што е напишано во првото и второто доаѓање на Христос на настанот, кој беше и прогласена и јасна основа за Солун. Голем речиси секое поглавје на ова писмо се зборува за враќање на Господ и развој на последното време, но никогаш не се споменува ништо за губење како важен и единствен настан кои ќе претходат Господов ден и доаѓањето на Антихристот.

Затоа е поблиску да се верува дека Павле се однесува до доаѓањето на Господ во 1 Солунјаните 4:17 отколку на одредена отпад што Светото Писмо не е поинаку спомене.

Не држи назад

2 Солунјаните 2: 6-7 - Знаеш што тоа е како сега го држи назад, па тој може да се појави само кога ќе дојде неговото време. Веќе тајната на беззаконието работи. Тој што сега го држи назад ќе биде ослободен само надвор од патот.

Стихови 4-8 од истото поглавје открива Антихристот, и оној кој го држи назад, така што тој не може да се појави пред неговото време е. Денес, ние пишуваме 2014 година, а ние може да се потврди дека тој или кој уназадува се уште е тука кога Антихристот се уште не излезе.

Граматички станува учеството што повторно опишаа како "тоа" и "тој". Зборот дух во Светиот Дух е зборот "pneuma" во грчкиот јазик, кој е еден збор нема секс. Во исто време, дека Светиот Дух е исто така Бог, тој е опишан како "тој". Имало многу нагаѓања за она што се држи назад Антихристот, но дека и двете се од среден род, додека машките може да биде никој друг туку Светиот Дух.

Светиот Дух во Црквата

Светиот Дух е тесно поврзано со црквата, и е од денот на Педесетница во APG Глава 2. Во GT чинеше Светиот Дух, така и на земјата, туку со база на врвот. Исто како што тој ќе го стори во неволја.

Светиот Дух ќе продолжи да работи во луѓето во неволја, но од uppryckelsens момент од погоре. Затоа, ние веќе не се види на Светиот Дух претставена од Глава 3 од Книгата на Откровението и пошироко. Во писмата до седумте цркви, ги слушне овие зборови: Кој има уши да слуша, нека чуе што им зборува Духот на собранието. По Глава 3, кој е наслада на Собранието не е Светиот Дух, Кој зборува. Откровение 13: 9 - Кој има уши да слуша, нека чуе. Ниту, пак, е Светиот Дух, кој доаѓа со различни спасение и пресудата порака до луѓето во неволја, тогаш тоа ќе се наместо да се направи од страна на ангелите. (Rev 14: 6-7).

Кога Собранието станува фатени на Светиот Дух нема место за работа од повеќе од Собранието е единствениот храм кој Бог знае денес. (1 3:16). Единствената црква која е претставена во неволја е skökoförsamlingen и може Светиот Дух не работи или од надвор.

Опфатеност во 2 Солуњаните 2:13

2 Солунјаните 2:13 - Но, ние сме обврзани да се заблагодарам на Бога за вас возљубени од Бога, бидејќи Бог од почетокот сте избран за спасение, преку осветувањето на Духот и верувањето на вистината.

Eng транс. "Но, ние треба да се заблагодарам на Бога за вас, браќа сакана од страна на Господ, добро затоа што избрал, прв овошје, за избавување од осветувањето на Духот и верувањето на вистината."

Првото нешто што е важно да се спомене во врска со овој стих е тоа што се споменува во врска од овие есхатолошки писмо открива учењето на "Господовиот ден".

Предходникот поглавје (Поглавје 2) Павле имал само предава на собранието за човекот на беззаконието, која прво мора да излезе презентирани отворено. Гледаме Антихристот да се појават на првиот печат, и кога ќе се појави на белиот коњ.

Може да биде дека ова благодарност за спасението што Павле изразува во овој стих, исто спасение дека tantly се изучуваат во двете писма што ги открие гневот Божји? Во овој случај, тоа е уште една потврда за постојана тема на Собранието на Павле, односно заштеда на енергија и зачувување на Божјиот гнев и болка на Господ.

Избрана за спасение

За да се разбере овој збор на спасението (soteria) дека Павле го користи, исто така, треба да се интерпретира во согласност со времето тој потпишува во.

спасение на зборот (. gr Soteria) го имаат следново значење во МК; deliverence, заштита, безбедност, спасение: избавување од малтретирање на непријателите.

Од збор се користи во Стариот Завет, можеме да видиме дека значењето на промените на зборот, уште пред ние ќе во време во однос на кога беа испишани букви.

Спас во Стариот Завет

Во ОТ, наоѓаме зборот 78 пати и често се поврзува со хебрејскиот збор Yeshu'ha. Поголемиот дел од времето зборот се користи во Стариот Завет, е поврзан со физички спас од непријатели или привремено испитувања за Израел.

Можеме да го видиме меѓу другите за избавување на Израел од Египет, тука, кога тие одат преку Црвеното Море. Тоа е исто така се користи кога Давид спасен и ослободен од гонењето на Саул, и спасението на Израел од природни непријатели како Филистејците, Моавците и Едомците.

Исаија го користи овој збор и за да се опише спасување на Израел по враќањето на Месијата, но, исто така, за да се опише на духовните и Новиот завет дека Господ ќе се воспостави со Израел.

Спас во НТ

Новиот завет е зборот "Soteria" се користи од страна на двете физичка опасност (Дела 7:25, 27:34), но пред се со опишување на духовно спасение имаме добиено преку смртта на Исус на крстот. (Фил 1:28, 2 Кор 07:10 Efe 1.13)

Можеме да видиме дека значењето на овој збор може да биде и духовно спасение, и физички спас од привремен опасност или околност. На GT е главно физичка опасност, додека поголемиот дел од НТ се залага за чувство на духовно спасение.

Време на Солунјаните

Новиот Завет е напишан во период од околу 60 години, од различни автори. Значењето на зборот спасение (soteria) може да се толкува како во однос на времето што е напишано, и преку кои авторот користи зборот.

Павле напишал своето писмо во период од околу 20 години, и затоа е природно што зборот се подложува на некои промени на нејзината важност со текот на времето. За разлика од некои подоцна писмото на Павле до Римјаните, на пример, каде што зборот речиси секогаш се користат со важноста на духовно спасение, е писмо до Солун, еден од најраните писмата на Павле.

порано писмото на Павле

Во почетокот на писма писмата на Павле во Солун и Галатија, никогаш не се користи зборот "Soteria да го искажат духовно спасение. Зборот исто така, не е Џејмс кој исто така е напишано во рана фаза во историјата на Црквата. Пол наместо да користи други зборови, во овој период да се опише духовно спасение, како што се "kaleo" Галатјаните 1: 6, "Dikaio-OE" Галатјаните 2:16, "exagorazo" Галатјаните 3:13 итн

Во писмото, веројатно напишана по писмата до Солунјаните беше 1 Коринтјаните, каде што зборот "Soteria" никогаш не се користи. Тоа е само во второто писмо на Павле до црквата во Коринтијанс збор што се користи повторно. Зборот се користи тука три пати, а тоа е кога за прв пат го зборот се користи во врска со духовно спасение.

Изгледа дека кога Павле го користи овој збор во неговите рани писма, тој се уште е под влијание на начинот на GT користи овој збор, а со тоа е опис на спас од физичко или постои опасност или околност. Кога Павле подоцна букви со користење на овој збор е со мнозинство betydning на духовно спасение.

Brevens преку темата

Секое поглавје 1 и 2 Солунјаните откриваат значи враќање на Исус, и есхатолошки наставата на Павле. Така е и со други зборови поврзани со веруваат дека ова спасение што Павле се однесува во 2 Солунјаните 2:13, исто така, открива и е продолжение на темата, Павле учи.

Преглед на 2 Солунјаните 2 глава покажува дека поглавје:

1. предупредување (наспроти 1-3)

2. apostasia (наспроти 3)

3. беззаконикот се јавува (наспроти 3-5)

4. држи назад (наспроти 5-7)

5. Антихристот Извед и пристигнување (наспроти 8-9)

6. заблуда и измама за луѓето (стихови 10-12)

7. среќа Господ, и повик (наспроти 13-15)

Кога Павле заостанува пишуваат и да ги изразат својата благодарност на Господа за спасението дека Бог има подготвено, тоа мора да се гледа во контекст на неговите претходни инструкции во истото поглавје. Со други зборови, не е нова тема дека Павле почнува да зборува или да им се заблагодариме за, но само продолжение на друго место на тема веќе изучуваат во текот на писмо.

Нашата иднина слава

2 Солунјаните 2:14 - Тоа е она што Бог ќе се нарече со нашето Евангелие, за да победи слава на нашиот Господ Исус Христос

На следниот стих се сретнеме во 2 Солунјаните 2 говори за иднината на нашата слава во Христа. Тоа е славата што Павле зборува за во 1 Коринтјаните каде што "лесно расиплива мора да се стави на непостојаноста," и "ова смртното да се облече во бесмртност."

Значи ова се однесува на uppryckelsens денес и нашата иднина слава, како што се случува во моментот кога Господ го повлекува своето стадо на него, и тој се трансформира нашите тела да бидат како него. Овој стих е продолжение на стих од дванаесет и е јасна поврзаност со uppryckelsens ден.

заклучок

Павле кажува дека пред денот на Господ или болка може да биде, имаат беззаконикот (Антихристот) да излезе. Но, за тоа Антихристот ќе биде во можност да излезе, тоа мора да се држи него назад дојде до страна на (Светиот Дух), и Светиот Дух да биде во можност да се дојде до сајт прво мора Собранието се одземе и да се отиде од земјата.

Исус укажува на многу ликови да го следат неговиот видливи се врати на земјата. Но, на занесот е една непотпишана настан, и повик на Собранието не е на чекање за антихрист или неговиот сојуз со Израел, но за да "чекаат својот Син од небото."

Ние живееме во постојана очекување дека Господ наскоро ќе дојдат и ќе ни се врати дома, за да нè спаси од гневот што доаѓа, и за нас да биде со Него вечно.

Исус доаѓа наскоро!

Mikael


Publicerades lördag, 12 oktober 2019 00:37:33 +0200 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Anden över Jesus


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

lördag 30 maj 2020 22:24
Jesus. Du vet

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp