Language

Apg29.Nu

Christer Åberg | TV | Bönesidan | Fråga Christer Åberg | Skrivklåda | Chatt | Läsarmejl | Skriv | Media | Info | Sök
REKLAM:
Himlen TV7

Viktigt meddelande: Ta emot Jesus, då blir du frälst och räddad och får alla dina synder förlåtna!

Исус ги исполни Законот

Дали ние да се постигне тоа? 

Библијата не треба да се чита како книга на &

Еден од најголемите villolärorna кои кружат меѓу христијани денес е тоа што треба да се задржи на законот, бидејќи Исус "исполни" тоа. 


Christer ÅbergAv Christer Åberg
söndag, 15 december 2019 23:55

Тоа е завршена

Кога Исус умре на крстот, тој извика:

"Се сврши!" (Јован 19:30)

Што беше тоа нешто што го правел?

Законот .

Ако Исус ја заврши на законот, како треба ние тогаш да биде во можност да го заврши? Не и ние може да го направи подобро од Исус?

Законот е задоволен од верувањето

Драги пријатели, ние прифаќаме завршувањето законот од страна добиеме Исус и веруваат во него. Ние не може да ги исполни законот, но законот исполни во нас преку вера во Исус, затоа што тоа е тој кој ги исполни и тоа заврши.

Римјаните 8: 3 За она што е невозможно за законот поради тоа што беше слаб заради телото, Бог, кога Тој Го испрати Својот Син во грешно тело парабола и за грев, го осуди гревот во телото, 4 со цел да се оправда барања на законот ќе се исполни во нас кои не живеат според телото, туку по Духот.

Ние не може да се исполни законот со тоа што сопствените дела за спасение - или како што често е прогласена во денешно време: да го одржиме нашето спасение. - го задржи вашето спасение држи до Исус, затоа што тоа е тој кој има завршено и исполнети со закон.

Што е законот?

Што нешто не е во право? Е масата на закони и одредби кои треба да ги задржи? Не, навистина.

Законот е Евангелието , бидејќи тоа е за Исус. Запомни Емаус скитници? Па еве што е напишано во Библијата:

Лука 24:25. Потоа, рече тој [Исус] им рече:, О вие глупави, па леплива сте на срцето да веруваат дека сите што рекле пророците! 26. не треба да страдаат Христос овие работи, а потоа влезе во Својата слава? 27. И тој почна со Мојсеј [Законот] и сите пророци, им објасни она што дојдоа при Него во целото Писмо.

Во сите списи што се вели за Исус, а исто така во законот.

Читај ја Библијата наопаку, ако го прочитаме како книгата на законот што ќе се шлаг да се исполнат, но можете да го прочитате во право ако видите Исус и Неговата благодат, и тој има завршено сите што е напишано за него. Вие не треба да се чита Библијата како книга на законот, туку како nådebok - благодатта што Бог ни го дал во Исус Христос!

грев

Библијата јасно кажува дека ако ние христијаните велат дека немаме грев, се лажеме себеси. Но, не е дека ние кои веруваат во Исус се спаси? Но, како можеме да имаме грев во нас?

1 Јован 1: 8. Ако кажеме дека немаме грев, се лажеме себеси, и вистината не е во нас.

Гледаш, иако имаме грев во нас, ние стануваме спасени со што ќе добиеме Исус и веруваат во него. Вие нема да биде спасен од страна на запирање греши, ќе биде спасен со примање на Исус. Но, кога ќе го имате Исус, да не грешиме.

тогаш ќе престане да греши, бидејќи ќе се спасиш и веруваат во Исус. Вие не престануваат да грешат да се спаси. Тоа не функционира. Тоа е Исус кој го спасува и без дела.

покајание

И така е ситуацијата и со реализација. Покајанието е дар што го примаш со вера во Исус.

Дела 11:18. Кога го чуја тоа, тие го дадоа својот мир, и Го славеа Бога, велејќи: Тогаш Бог ја дава на народите покајание за живот.

Никој не може да се покајат во сопствената моќ. Спасението уво подарок што го примаш со вера. Исус го направи се што е јасно, па тоа е само за нас да се прифати. Вие сте спасени преку верата во Исус со Божјата благодат, што работи. Никој не се спасува со дела.

сочувани

И на ист начин, тоа е, исто така, кога станува збор за да се зачува во нивното спасение. Ќе бидат зачувани од страна на Божјата благодат преку верата во Исуса. Не затоа што се способни да живеат во одредена висок стандард. Ние тоа не може да се живее во доволно високо ниво да се одржи во спасението. Таквото размислување е погрешно и легалистички.

Колку често ние разговаравме за тоа дека сме спасени по благодат, без оглед на делата на Законот? Но, кога станува збор за да се зачува во нашето спасение, така велат некои одеднаш ние треба да направите работите. Потоа одат на благодатта на правото и законот не може да се спаси. Законот на Стариот Завет, како дел повикува доаѓа самото познавање на гревот, тоа не може да се спаси.

Без оглед на делата на Законот

Не, ние сме спасени преку вера во Исус, без оглед на делата на Законот. И ние ќе се зачува преку вера во Исус без оглед на делата на Законот. На ист начин ќе се спасиме од еден ден преку вера во Исус без оглед на делата на Законот, кога ние се врати дома во рајот.

Постојат некои lagivrare во нашето време кој судиите лица во согласност со закон, и им заповеда да го задржи. Законот со кој тие самите не се во можност да остане, бидејќи сите ние сме згрешиле (Римјаните 3:23), и сите имаме грев во нашите животи, како што претходно läste.De е толку суров и ладен при поднесување на правни бреме општество каде седи заштити пред екранот на компјутерот. тие не се ни со прст да се олесни товарот. тоа е немилосрден и го заборави љубовта на Бог - љубовта што тој го покажа кога Исус умрел за нашите гревови. Конечно, ако навистина сакате да ги исполни законот и јас ќе го цитирам некои стихови кои ги учат како треба да се направи.

Љубовта го исполнува Законот

Римјаните 13: 8 Не должам никому ништо, освен кога станува збор да се љубите еден со друг. За тој што го сака својот ближен ги исполни законот .
13:10 Рим. Љубовта го нема штета на својот сосед, затоа Љубовта е закон е исполнет .
Галатите 6: 2 Носат едни со други оптоварувања, и да го пополните овој начин законот на Христос .
Јаков 2: 8 Ако ви се исполнат k закон ungliga според Писмото: Љуби го својот ближен како себеси , ќе се направи rätt.9. Но, ако се направи разлика во луѓето што прави грев, и да стане закон откри како прекршителите.

Таков закон не може да биде тешко да се uppfylla.Allt што треба да направите е да се љубов. И како може да се сака? Бидејќи Исус Христос за прв пат го сакал оперативен систем и ги прости гревовите.


Publicerades söndag, 15 december 2019 23:55:25 +0100 i kategorin och i ämnena:

Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!

"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

måndag 30 mars 2020 18:14
Bed för mig som har stora problem med fruktan som styrt mitt liv under en längre tid att det bryts. Har förmodligen fått tankebyggnader av negativt slag också. Som behöver brytas. Tack om ni ber

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
SWISH: 072 203 63 74
PAYPAL: paypal.me/apg29
BANKKONTO: 8150-5, 934 343 720-9
IBAN/BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer info hur du kan stödja finner du här!

KONTAKT:
christer@apg29.nu
072-203 63 74

MediaCreeper

↑ Upp