DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Language Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Бутик  | Кристер Åberg | ТВ | Страница за молитва | Прашањето  | Кутија за пишување | Разговор | Читател Е-пошта | Напиши | Медиуми | Инфо | пребарување

Исус - човештвото гарант

Исус застана гаранција за целото човештвl

Исус - човештвото гарант

Исус застана гаранција за целото човештво. Мудриот цар Соломон би можеле преку откровение пророчко Изреки предвиди она што се случи со Исус облека, стотици години пред да се случи.


Av Sven Thomsson
torsdag, 26 september 2019 16:39
Läsarmejl

Исус ни стана гарант

Човекот никогаш не може да го плати својот долг на гревот. Но, Исус ни стана гарант и плати многу човештвото долг. Тоа не може да се плати со сребро или злато, но Исус беше цената, кога тој го плати со својата скапоцена крв.

Ние го цитирам еден стих од Matt.27: 35

"И кога Го распнаа, ги дели својата облека со лиење многу"

Во еден друг превод гласи: "војниците одигра коцки да се подели својата облека", и уште еден "дрога слама за нив." На настанот, исто така, е опишана во Mark.15: 24 и Лука. 23:34.

Случај на Исусовата облека се предвидува

Но, сите читатели на Библијата да не знае дека случај на Исусовата облека, исто така, се предвидени во Стариот Завет. Цар Соломон, кој бил пророк пишува за ова во Изреки. 20:16:

"Земете облека за него, бидејќи тој нема гаранција за друг, и ветување дека кога тој има за доброто на странци."

Со "туѓи" значи голема веројатност незнабожците, Евреите, и сите народи, навистина, на целата територија на паднатите човештвото - како што ти и јас, кои носеа вината за гревот. Во Изр. 27:13: вели:

"Земете облека за него, бидејќи тој нема гаранција за друг, и ветување дека кога тој, поради чудната жена."

Голема одговорност на лицето кое стоеше гаранција

Во Стариот Завет пати, а во времето на Исус почивал исклучително голема одговорност на лицето кое стоеше гаранција за долг вчитани лично. Гарантот мора прво да плати долгот на должникот. Но, ако должникот не може да ја плати е обврската на гарантот да го стори тоа. Имаше дури и е дозволено да се дозволено да се земе својата облека во залог.

Ние ќе се погледне на друго Писмото како пример за тоа што се случило како гаранција за некој друг. Изр. 22: 26-27

"Не еден од оние кои штрајкуваат раце, на оние кои стојат гаранција за заем. Не ви се допаѓа, дека треба да се земе на креветот каде и да си, ако немаш ништо да се плати со тоа? "

Дури и на кревет, каде што долгот оптоварени користи за да се сон беше доверителот правото да се земе залог.

Исус застана гаранција за целото човештво. Мудриот цар Соломон би можеле преку откровение пророчко Изреки предвиди она што се случи со Исус облека, стотици години пред да се случи.

Тоа беше обичај во Израел што војниците мораа да се распнатиот облека. Тие не само што ја Исусовата облека, но, исто така, распнатиот разбојници облека. туниката на Исус беше вткаена во едно парче, а немаше рабовите. Зошто војниците не го искине, но фрлаат жрепка за тоа да се види кој би можел да му припаѓаат (Јн. 19:25).

Исполни пророштвото во секој детал

Војниците знаеше дека тоа беше виси на крстот, не би требало да носат повеќе. Сепак тие не знаеле дека со споделување Исусовата облека и подарите на палтото, во секој детал сретна Пс. 22:19.

Како прв Адам падна во грев и беше избркан од рајот, Бог му даде облека, така што тој можеше да ја скрие својата голотија. Кога последниот Адам (Исус) умре за нашите гревови и стана проклетство за нас, тој беше необлечен.Publicerades torsdag, 26 september 2019 16:39:32 +0200 i kategorin Läsarmejl och i ämnena:

ANNONS:
Himlen TV7

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Varför skedde terrordådet i Vetlanda?


DAGENS

Dagens datum

Vecka 9, torsdag 4 mars 2021 kl. 17:36

Dagens bibelord

“Har jag inte befallt dig att vara stark och frimodig? Var inte rädd eller förfärad, för HERREN din Gud är med dig vart än du går.”” (Joshua 1:9)

Dagens namn

Adrian, Adriana

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också Adrian och Adriana. Har de inte tagit emot Jesus och blivit frälsta så ber jag dig att de ska göra det. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


"Зашто Бог толку го возљуби светот, што Го даде Својот Единороден Син [Исус], за да секој кој верува во Него да не загине, туку да има вечен живот." - 03:16

"Но, колку што  доби  Него [Исус], им даде право да станат Божји деца, на оние кои веруваат во Неговото име." - Јован 1:12

"Дека ако со твојата уста исповедаш дека Исус е Господ и во твоето срце поверуваш, дека Бог Го воскреснал од мртвите, ќе бидеш спасен." - Рим 10: 9

Сакате да се спаси и да ги добиете сите вашите гревови се простени? Молете се на оваа молитва:

- Исус, јас ќе добиете сега и исповеда како Господ. Верувам дека Бог те воскресна од мртвите. Ти благодарам што сега сум спасен. Ти благодарам што ми прости и да ви се заблагодарам што сега сум дете на Бога. Амин.

Дали ќе добиваат Исус во молитва погоре?


Senaste bönämnet på Bönesidan

tisdag 2 mars 2021 10:25
Jesus, hjälp min vän att få den hjälp jon behöver, det krävs ett mirakel och ordna hennes ekonomiska situation. Amen

Senaste kommentarer


Aktuella artiklarSTÖD APG29
BYTARE: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli en månadsgivare
Den bank konto : 8150-5 934 343 720-9
IBAN / BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer information om hur man stöder finns här!

Kontakt
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer
apg29.se  apg29.com apg29.nu  christeraberg.se

↑ Upp