DONERA - bli månadsgivare (Paypal) - SWISH: 072 203 63 74

Apg29.Nu

Apostlagärningarna fortsätter i vår tid!
Bönesidan Chatt Kristen media Om Info Skrivklåda

Direkt från Apg29

Kontantlöshetens "Антика" и најраната историја

Од книгата заговор безготовински. Во моде

Kontantlöshetens

Долго време пред вистински пари се користат за други работи кои пари. Шел користи како пари во Полинезија. Други примери на "пари" беа камења, пердуви, риба куки, па дури и добиток.

Av: CashOnly
torsdag 03 oktober 2019 18:29 📧

Дури и во антички Египет и Римската империја користи безготовински плаќања, на пример, во spannmålsköp. Компанијата Western Union е основана во американскиот град Рочестер во државата Њујорк. Таа има свои корени назад до 1851 година, кога беше наречен Мисисипи Печатење телеграф компанијата. Western Union има работено главно со оној кој ја испратил пари и телеграми во светот. Еден вид на почетокот на кредитни картички веќе беа во 1890-от век во Европа. 1914 започна на Western Union со купување безготовински со кредитна картичка, која може да се користи во се занимава тие се согласија.

Вистинските кредитни картички потекнува од 20-от век, САД издадени од овие нафтени компании и хотелски синџири. Еден фактор кој придонесува за зголемената употреба на овие постари картички се зголеми моторите кога нафтени компании почнаа да издаваат картички. Стоковни куќи, исто така, започна во текот на оваа деценија да го објави еден вид идентификација белези на клиенти кои се тргува на кредит. Иако стоковна куќа NK користи во децениите пред вистински кредитни картички месинг токени. Првиот "кредитна картичка" на Шведска беше затоа т.н. NK-картичка всушност беше нумерирани mässingspollett. Во 60-тите даде NK сопствените кредитни картички во модерна смисла на американскиот модел.

Некои компании почнаа во детството картички нудат кредитни и дебитни картички на своите најдобри клиенти. Овие беа тежок да се користи и целосно врзани за компанијата во прашање. Продавници и други бизниси потоа имаа свои картички. Околу 1938 година почна да се прифати картички едни од други. На картички се направени во 30-тите на состојба за да се намали ризикот од фалсификување. Џон Бигинс од Флетбуш Националната банка на Бруклин измислил првата кредитна картичка издадена од банка во 1946 година од програмата, наречена ChargeIT поврзани набавки помеѓу клиентите на банката и локалните трговци.

Како сето тоа навистина почна - Diners клуб

I modern mening uppstod idén till allmänna kontantlösa köp 1949. En man vid namn Frank McNamara åt på restaurangen Major's Cabin Grill bredvid Empire State Building i vilken hans kreditföretag Hamilton Credit Corporation hade sitt kontor. Med honom var vännen Alfred Bloomingdale och advokaten Ralph Schneider. Man diskuterade ett problem om en kund som hade lånat ut sina olika kontokort till grannar och när många av dessa inte kunde betala igen kunde inte heller kunden betala sin skuld till McNamaras företag.

Мекнамара, исто така, откри дека тој не бил со паричникот за да плати за оброк. Со пишување на својот потпис на визит-карта им даде на ресторан би можел да биде на сметка подоцна помина. Според општото мислење интеракција на овие две работи кои Мекнамара имаше идеја за она што ќе стане вистински кредитна картичка. Во 1950 година тој ја основал компанијата Diners Club заедно со неговиот адвокат Шнајдер.

Компанијата стана посредник помеѓу корисниците и компаниите што ги купи од. На првиот картички напишани имиња плаќање агенции на картички. Картички се користат многу од тапанарот за плаќање на оброци. Динерс Клуб картички беа првично полнење картички што значи дека тие плаќав се должи секој месец.

Bloomingdale беше за период партнер во компанијата. Инаку, тој беше најмногу познат како наследник на стоковна куќа Bloomingdale и нејзините познати förhållade со фото-модел Вики Морган. Друга важна личност во историјата на Diners клуб Мети Симонс. Симонс беше за време на периодот на потпретседател на Динерс Клуб но е најпознат како телевизиски и филмски продуцент.

Американската безготовински снежни топки сега се тркалаше и се поголеми и поголеми секоја година. Еден чекор беше кога првата банка издадени дебитни картички почнаа да се издаваат во 1951 година од страна на Френклин Народната банка на Лонг Ајленд. Наскоро, Diners клуб конкуренција и повеќе од овие компании се зголеми на големи кредитна картичка гиганти.

American Express и Велс Фарго

American Express е основана во 1850 година во Бафало за извршување на експресен пошта. Подоцна се прошири со пари превоз и активности во туристичката индустрија. Хенри Велс основал American Express заедно со Вилијам Фарго и Џон Батерфилд. Три превозници беа споени во една. Кон крајот на 50-от век, започна со работа на кредитна картичка во конкуренција со Diners клуб. Компанијата, исто така, имаше своите пипала во светот на телевизија. American Express има седиште во различни згради во Њујорк.

А време за American Express е основана, исто така, сега Велс Фарго на лицата со истото име. Велс Фарго подоцна беше именуван за еден од најголемите банки во светот. American Express и историја Велс Фарго е толку испреплетени што е тешко да се направи разлика. Како American Express започна својата прва картичка во 1958 година како воведе, исто така, кредитен. Тоа е можност бизнисмени кои биле користење на American Express картички. American Express неодамна се работи со голем малопродажен ланец Волмарт од кои еден ја дава на при-пејд картичка Bluebird Припејд картичка.

American Express се смета себеси за да биде толку ексклузивни дека во однос на најскапиот картички не се занимаваат директно со маркетинг. Клиентите се смета повеќе стануваат членови на ексклузивен клуб.

Регрутирањето е повеќе потсетува на масонски Lodge од бизнис. Компанијата организира најчудни набавки и услуги за клиентите. Дизајнот е донекаде потсетува на лекување Ролс-Ројс на нивните клиенти. Но, картички луксузен изглед не треба да се спореди со луксузен автомобил. Наместо тоа, тие се "стар скапани количка со измет." Тоа се случува од време на време во книгата. Омразата на кредитна картичка добива мозокот писателот да се префрлат од логиката на молња негативни емоции.

Затоа, повеќе ексклузивни верзија на American Express картички се "славна личност карта" се користи од страна на сè, од Елвис Присли Златан. Некои рапери имаат дури напишано текстови за неговата сакана картичка. Оваа книга најверојатно претходно даде впечаток дека се само факт. Тоа е начичкана со аргументи против кредитни картички и други безготовински. Но, книгата е исто така "hatbok" кон безготовински и, всушност, (говорење на Златан) напишана од еден фудбалски луди писател.

Но омраза е поддржан од страна на фактите. Dyngkärran погоре, сепак, беше исклучок предизвикани од спонтан synapsfyrverkeri. Само што е борбата против, како што се детска порнографија и расизмот лесно станува лични поради чувства на лутина и гадење што, исто така, проблемите околу предмети на книгата стане лично на авторот. Имало приватни цело време.

Понекогаш префрлување книгата на повеќе лични и разговорен јазик и содржина, а потоа се врати на "формална енциклопедија менталитет". Дозволете ми сега да го поставите тон за лична делови од книгата. Ако Златан читањето на оваа книга, се надевам дека тој води од страна на пример како супер пријателе е тој и се ослободува од својата "луксуз" American Express картички. Го прават она што го прави најдобар. Лента на кредитна картичка на фудбалско игралиште. Kick потоа топката далеку во шумата, каде што никој не може да го најдете. Каде може сето тоа да биде толку диви животни соодветно да уринираат на картичката. Како може авторот да биде лута емоционална? Чита книга и да дознаете зошто.

MasterCard и Visa - вовед

MasterCard (основана 1966) е прилично соработка организација со неколку илјади банки кои членови од чисто

Компаниите во нормална смисла. Постои ограничен компанија која продава лиценци картичка. раната историја на Мастеркард е поврзан со две банкарски организации за кредитни картички. Меѓубанкарските и WSBA. Тоа создале проект за кредитна картичка наречен мајстор полнење. Господар Полнење подоцна беше преименувана Мастеркард. На стартот на тој разви во глобален картичка на компанијата беше соработка меѓу мајстор полнење и мексиканската банка Banco Национал. Детал од приказната беше спор што се појавија од Worthern банка не е дозволено да се приклучат на Мајстор за полнење. седиштето на Мастеркард сега се во градот Набавка во државата Њујорк.

Шоуто е сличен на MasterCard кооперативна организација. Компанијата е во сопственост на бизнис-асоцијација се состои главно од банки. Постојат силни врски со Банката на Америка е прва банка започна со издавање на визи претходник BankAmericard 1958 Прво BankAmericard картичка може да се користи само во Калифорнија. Тоа беше забрането да се спроведе банкарски преку државните граници. Ова го заобиколила со лиценцирање на картичката во други банки. Повеќето кредитни картички

беше откачи надвор од Банката на Америка да стане не-друштво и член сопственост Националниот BankAmericard.

А времето пред шоу доби сегашното име како тие дадоа нивниот прв кредитна картичка наречен јадење. Тоа беше дебитна картичка, која е поврзана со тогашниот новонастанатите компјутерски системи за проверка наречен BASE I и BASE II. Соодветните системи Мајстор Полнење наречен INAS и Инет.

Деловите на ставот дека се надвор од САД биле продадени во 1974 година и стана подружница на група на банки повика IBANCO. Компанијата беше прогласен за национален BankAmericard на крајот за да Visa САД. IBANCO преименувана конечно ќе го Visa International. Првиот испраќање на кредитна картичка на компанијата беше во градот Њујорк, на иницијатива на Јосиф Вилијамс. Потоа дојде писма и во другите градови во Калифорнија. Проектот беше нарушен во секое време на двете критики и измама. 1.970 смени сите имиња на шоуто. Глобализација на кредитни картички започна рано со американските банки напуштени свој систем на картичката и се приклучи или мајстор на полнење или BankAmericard кои потоа подоцна стана MasterCard и Visa.

Прикажи ги доби во 1987 година со мандат да се грижи за целата мрежа на мало Interlink за банкарски картички (најголемата мрежа од ваков вид во САД). Во 90-тите започна Smart Card Visa готовина која може да биде вчитан со средства преку банкомати. Прикажи ги наметнува на развој од магнетна лента на чип картички вклучувајќи нешто што се нарекува партнер програма. Во Менхетен, банките Ситибанк и Чејс Менхетн во доцните 90-тест картичка, која беше сосема неуспешен. Често, луѓето обвинети картичка само еднаш. А партнерство со пребарување на интернет компанијата Јаху почна да се создаде страница купување на интернет. Види исто така, отвори сосема utkonkurerat соработка со Мајкрософт дека луѓето би можеле да ја завршат својата банкарски трансакции на вашиот компјутер. Екранот е со седиште во Њујорк во Калифорнија.

кредитни картички American Express и Дајнерс клуб се даде време Виза и Мастеркард не. Во вториот случај, тоа е првенствено на член банки кои издаваат картички. Значајна разлика помеѓу кредитна картичка компании е тоа што некои, така да се каже в.д. банка, додека други не. Visa и MasterCard картички за комуникација на податоци мрежа разликува технички многу различно. MasterCard систем, наречен Banknet, Виза VisaNet.

Виза и Мастеркард со што се контролирани од страна на банките на земјите како корисници картичка се, всушност, целосно во рацете на овие банки. Конкуренцијата помеѓу Виза и Мастеркард се практично непостоечки бидејќи повеќето банки кои се членови на една организација се и членови на другите.

Откријте и Sears

Откријте финансиски услуги или само краток Откријте е уште еден голем американски компании кредитна картичка. Таа е основана во 1985 година од страна на поделба на финансии компанија Дин Witter и стана дел од Sears.

Откријте стана независна компанија во 2007. Тој им дава на картичка Откријте картичка. технички картичка мрежи наречен Откријте мрежа и пулсот. Со седиште во предградието на Чикаго. 2.008 купи Откријте на Динерс Клуб на финансиската група Ситигруп.

Sears, Roebuck & Ко е основана во 1886 година од страна на Ричард Sears и Roebuck Alvah C.. Sears стана со текот на времето вклучувајќи ги и најголемите компании на САД пошта ред. Sears е исто така поврзан со облакодер Sears Tower во Чикаго што сега се нарекува Вилис кула. Облакодерот кој за време беше највисоката зграда во светот е во сопственост до 2004 година од страна на Sears.

Стале-Slayers

Проверката може да доведе нивното потекло од 1200s. Но ги користат навистина соблече само кога проверките започна да се користи од страна на златари во Англија. Проверки биле во текот на историјата, понекогаш се користи како кеш. Еден пример за ова е кога војниците во 50-тите години во Хонг Конг се користи проверките како паричен надоместок. Секој трговец потпиша проверка во кинески со секое купување. Тоа може да се случи дека еден војник неколку месеци подоцна видов чек кој тој самиот имал во негова сопственост.

Кредитна картичка и проверка функционира банкарскиот однос на сличен начин. имателот на сметката пишува чек за износот на која примателот, тогаш може да се откупи во банка. Проверка на сметка може да се кредитираат (спореди со кредитни картички). Некој што е опишано настава проверката "верзија полжав на банкарска картичка" а. Во kontantlöshetens детството зборуваше колку за решавање на проверка на општеството за безготовински.

А веќе во vurmade на 60 век за оваа проверка и безготовински општество каде што Јован Diebold човек. Неговата консултантска компанија Diebold група создаде неколку компјутерски-базирани мрежа на банки во оваа деценија. размислување Diebold е под влијание, Џорџ Мичел, кој имаше висока позиција во Банката на федерални резерви (американската централна банка). Вториот обиде да влијае на банките во САД да се префрлат на компјутеризирани системи. Се тврди дека проверките биле скапи, што е многу слично на денешниот аргументи за пари.

Тоа беше луѓе како овие кои влијаат на организацијата на Американската асоцијација за Банкерс (АБА) до 1976 година да се испита можноста за идна проверка лабава и безготовински општество. Таа, исто така формираше комисија наречена Check комитет Помалку општество. Во центарот на ова беше АБА главата на автоматизација Дејл Reistad. САД не е само "kontantlöshetens татко", но, исто така, контрадикторни, секогаш проверете број еден на државата. Проверки таму се испратени и до засегнатите по плаќање на редовните сметки компании.

Во почетокот на 90-тите години беше седми во Шведска плаќање со чек. Во 2000-тите, бројката е микроскопски 0,1 отсто. Со тоа време заврши шведски банки се повеќе и повеќе проверки. Ниту еден од шведски банки се осмели полнење само за проверки. Потоа, кога шведски банка конечно направи го следи другиот за проверка и судбина беше запечатена должина. Како куриозитет е што проверете измама е кривично дело во текот на САД, но не и да се прекорачи на кредитна сметка.

А малку готовина во историјата

Долго време пред вистински пари се користат за други работи кои пари. Шел користи како пари во Полинезија. Други примери на "пари" беа камења, пердуви, риба куки, па дури и добиток. Во отсуство на редовни монети имаат најчудни плаќање понекогаш се користи. На пример, тие се користат железни шипки како валута во Спарта, бидејќи тие се изолирани од надворешниот свет.

Југозападно монети започна да се користи во делови од Мала Азија во 600 година п.н.е. Блискиот Исток беше за тоа што ние сега го нарекуваат на Блискиот Исток. Тоа беше lydiske кралот Крез кој во 500 година п.н.е. почна ковање пари од сребро и злато. Тој е исто така, повика Крез и нивни зборот на извонредно богат човек. Каде што има недостиг од скапоцени метали се користат да се во голема мера бакар. Ова се случи, на пример, во почетокот на Рим. Во текот на Викинг доба биле увезени многу монети во Шведска и од исламскиот свет и делови на Европа. За Викинзите е вредноста на среброто, така да се каже валута. Затоа, дури и застарени монети од сребро и разни сребрени предмети, како плаќање. Подоцна во текот на приказната, имаше големи бакарни плочки кои се применуваат за пари.

Шведскиот сребрени монети се исковани во Sigtuna околу 1000. година Во почетокот на 1500-тите години почна да ги брои пени. Со почеток во средината на 1800-тите започна во Шведска користи главата монети (коронки и потоа круни), која е поделена на 100 центи. Кога еден од Шведска, се откажа од златен стандард во 1931 година исчезна вистинската разлика помеѓу пари и сметки. златен стандард значеше во praktien на банкноти може да се замени за злато од злато резерва. Ова, како и банкноти во целина беше врз основа на ветувањето и доверба во државата. А доверба за државата како што е сега не треба да се потпираат на. Финансиската неспособност е исклучително широко распространета. Туку лоша намера во готово од роб до прекален безготовински општество кое не инспирира било доверба на сите.

историјата и развојот на банкноти е тесно поврзано со уметноста на печатење. Тие првично беа во форма на сметки или долг пред да станат вистински исплата. Банкноти tillverkads прв во Кина во приближно исто време како вистински пари почнаа да доаѓаат (600 п.н.е.). Потоа почна употребата на банкноти како полека се шири од Кина до Европа во средниот век. Тоа беше всушност во Шведска и еден во 1600 година за прв пат даде соодветна банкноти во Европа. Прво, со Stockholms Банко, тогаш царството табели банката и, конечно, на Riksbank на крајот од 1800-тите. Претходно притисне други банки од сопствени белешки Riksbank е. До Шведска, Англија печатени банкноти во.

Нумизматиката - фасцинантна наука и хоби

Numismatik är läran om främst mynten. Det innefattar även lystet fingrande med och sökande efter polletter, sedlar och medaljer. Redan som liten pojke var författaren fascinerad av de tjocka myntkatalogerna som fanns på biblioteket. Att samla mynt och liknande handlar inte bara om att få roliga föremål i sin ägo att vårda, vända och vrida på och slutligen stoppa i små fickor i en myntpärm. Det är även ett sätt att lära sig om historien på samma sätt som frimärkssamlande kan vara ett sätt att lära sig om andra länder. Ibland kan mynten vara den nästan enda konkreta kontakten med en historisk period.

Монета собирање е еден од оние хоби каде што има огромна литература. Шведскиот numismatikern беше Илија Бренер. Тој напиша на крајот на 1600 година работата на монети чиј наслов на шведски и ќе биде нешто како "Монета речник на Свеа и Göters земја". Овој дел е исто така во место со препорака за посета на монетата Кабинетот во Стокхолм. Исто така, постојат интересни колекции паричка во други шведски градови. Кабинетот е монета заработи на свој музеј и најголемиот нумизматичка збирка во Шведска. Тоа стана посебен музеј во 1975 година и се пресели неколку децении подоцна на замокот Хил.

Еден од основната порака на оваа книга е да се покаже како светот е се повеќе и повеќе се приближува вкупно безготовински диктатура. Колку повеќе пари за да исчезне толку повеќе ќе изгуби прекрасни нумизматиката за жал неговата фасцинација со сечење со нож

на крајот на светско-историски јаже и покрај тоа што поминува низ голем дел од приказната потоа конечно се крши. Сега е време за жал, да се запре пред авторот почнува да напише книга за монети и нивната историја. Оваа книга е, секако, најмногу за зачувување на модерната пари. Но, ова е сериозно барање. Шведската нумизматичари и нумизматите! Обединете се! Помагање да се бори за зачувување на старите и нови пари. Борба против милитантите на безготовински воспоставување на историјата.

Продолжува ...

CashOnly


Ditt stöd behövs

Stöd Apg29 genom att swisha in 29 kronor till 072 203 63 74.

Tack!


Respons

Ställ en fråga om artikeln


Förkorta länk | Antal tecken kvar: 300


ANNONS:
Himlen TV7

Rekommenderas

Stor intervju med Christer Åberg i tidningen Världen idag. "Gud bar Christer efter höggravida fruns död." Både text och video!


Nyhetsbrevet - prenumerera gratis!


Senaste live på Youtube


Direkt med Christer Åberg


DAGENS

Dagens datum

Vecka 19, söndag 16 maj 2021 kl. 05:55

Dagens bibelord

“Liksom du inte vet vart vinden far eller hur benen bildas i moderlivet, så förstår du inte heller Guds verk, hur han gör alltsammans.” (Ecclesiastes 11:5)

Dagens namn

Dagens bön

Fader möt var och en idag och omslut dem på alla sidor. Möt också . Jag ber att människor ska ta emot Jesus och bli frälsta. Tack för din stora kärlek och nåd som du har visat oss genom din Son Jesus kristus. Amen.


Så här blir du frälst - räddad

"Så älskade Gud världen att han utgav sin enfödde Son [Jesus], för att var och en som tror på honom inte ska gå förlorad utan ha evigt liv." - Joh 3:16

"Men så många som tog emot honom [Jesus], åt dem gav han rätt att bli Guds barn, åt dem som tror på hans namn." - Joh 1:12

"Om du därför med din mun bekänner att Jesus är Herren och i ditt hjärta tror att Gud har uppväckt honom från de döda, skall du bli frälst." - Rom 10:9

Vill du bli frälst och få alla dina synder förlåtna? Be den här bönen:

- Jesus, jag tar emot dig nu och bekänner dig som Herren. Jag tror att Gud har uppväckt dig från de döda. Tack att jag nu är frälst. Tack att du har förlåtit mig och tack att jag nu är ett Guds barn. Amen.

Tog du emot Jesus i bönen här ovan?

Ja!Fadern, Sonen och den Helige Ande är ett

Dessa tre är ett

Bibeln är mycket tydlig. Fadern, Sonen och den helige Ande är tre - och dessa tre är ett!


Jesus var jämlik Gud, blev människa, dog på korset och Gud upphöjde honom

Var så till sinnes som också Kristus Jesus var, vilken, då han var i Guds gestalt, inte ansåg det som en rövad skatt att vara jämlik Gud, utan utgav sig själv, och tog på sig en tjänares gestalt, och blev lik oss människor. Och sedan han hade trätt fram som en människa ödmjukade han sig själv och blev lydig intill döden, ja, intill döden på korset. Därför har också Gud upphöjt honom och gett honom ett namn som är över alla namn, för att i Jesu namn alla knän ska böja sig, deras som är i himlen och på jorden och under jorden, och för att alla tungor ska bekänna att Jesus Kristus är Herren, Gud, Fadern, till ära. (Fil 2:5-11)


Själavårdssamtal

Behöver du gratis vägledning och själavårdssamtal?

☎️ 0381-77 30 80

  • Måndagar 18.00-20.00
  • Tisdagar 09.00 -11.00
  • Onsdagar 09.00-11.00
  • Torsdagar 18.00-20.00

"Det enda som bär är Jesus. Det har Christer Åberg fått uppleva genom livets tuffa utmaningar. Christer är bloggare och författare och driver bland annat apg29.nu". - himlen.tv7


Christer Åbergs böcker

Den längsta natten och Den oönskade

Om Christer Åberg


Senaste bönämnet på Bönesidan

lördag 15 maj 2021 19:47
Jesus, jag behöver ett arbete från augusti!

Senaste kommentarer

Christer Åberg:


Aktuella artiklarSTÖD APG29
BYTARE: 072 203 63 74
DONERA till Apg29 - bli en månadsgivare
Den bank konto : 8150-5 934 343 720-9
IBAN / BIC: SE7980000815059343437209 SWEDSESS

Mer information om hur man stöder finns här!

Kontakt
christer@apg29.nu
072-203 63 74

Wikipedia om Christer Åberg

Mer
apg29.se  apg29.com apg29.nu  christeraberg.se

Translate

↑ Upp